•ZOEKPLAATIE Seizoen Noordwal Kreatief van start Aanvoer mosselen daalt met 2000 ton Bezoek mosselbedrijf, doeavond en lezingen STREEKNIEUWS Open dagen en demonstratie Delta Mossel hoogste bieder Plattelandsvrouwen Benin bezoeken Wolphaartsdijk Experiment met objectbeivaking op strand door beveiligingsbedrijf Ambassadeur op bezoek in Zeeland VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 NR 26243 5 FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE Internet Tijdens de open dag van het MFC geeft De Lichtboei een doorlopende demonstratie van surfen op het Internet. De open dag wordt morgen, zaterdag, gehouden van 11.00 tot 17.00 uur. Cursussen Belangstellenden kunnen vanaf 11 september deelne men aan de cursus mandala's schilderen in het MFC in Zie- rikzee. De activiteit is van 13.00 tot 16.00 uur. Vanaf donderdag 18 september staat de cursus sacred dance gepland, van 19.30 tot 21.30 uur. Deze dansvorm heeft raakvlakken met zowel klas siek ballet, oude volksdan sen als yoga. De cursus Inter net start woensdag 10 september, van 19.00 tot 22.00 uur. De organisatie is in handen van Sociaal Kultu- reel Werk De Lichtboei.Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 412075. NIEUWERKERK Schoonheidsverzorging Annemarie van der Zwet uit Nieuwerkerk en Anne de Jong uit Heinkenszand ver tegenwoordigen het Ooster schelde College uit Goes za terdag 13 september bij een landelijke wedstrijd schoon heidsverzorging. De wedstrijd wordt in Utrecht gehouden tijdens de Beauty Salon. Voor de win naar is er de Blue Diamond Award. De wedstrijd bestaat uit een theoriegedeelte en een prak tijkopdracht. Van der Zwet en De jong zijn beide derde jaars studenten aan de afde ling Uiterlijke Verzorging van het Oosterschelde colle- BRUINISSE Huize Gezelligheid Voor bejaardensoos Huize Gezelligheid gaat het nieuwe seizoen woensdag 10 septem ber weer van start en wel in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. Leidster P. Ij- zelenberg-Olree zette de uit nodiging op rijm: 'De deuren gaan open, dus niet langer twijfelen maar binnenlopen. Wat zegt u, oud! Nee hoor, waarom? Vanaf je vijftigste jaar bent u al welkom. BROUWERSHAVEN - Het nieuwe seizoen van Noordwal Kreatief aan de Noordwal in Brouwers haven gaat weer van start. Belangstellenden kun nen tijdens de open dagen van 15 tot en met 20 sep tember kennismaken met het cursusprogramma. Een nieuwe opzet is dat cur sisten op afspraak kunnen deelnemen aan dag- en dag deelcursussen. De cursussen minj-beer, mini-quilt of een driedimensionale poster ma ken worden in één dag gege ven. Verder zijn er dagdeel cursussen als zandschil- deren, sjabloneren, theezak jes vouwen en uitklapkaar- ten maken. De cursus kant klossen, calligrafie en houtsnijden omvat meerdere dagen. Demonstratie Wilma Jansen uit Zierikzee geeft woensdag 17 september bij Noordwal Kreatief een demonstratie met Trichem textielverf, van 10.00 tot 11.30 uur. Belangstellenden kunnen voor een demonstra tie van Jansen ook op don derdag 25 september van 9.00 tot 14.00 uur terecht aan de Vondelingsplaat 21 in Zierik zee. Trichem is een hobby, waarbij decoraties aange bracht worden op onder meer T-shirts, handdoeken, kaarten, glas en kaarsen. De open dagen zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Dinsdagmid dag is Noordwal Kreatief ge sloten. ZIERIKZEE - Een bezoek aan een mosselbedrijf, een doeavond, diverse lezingen en een reisje. Dat zijn enkele activiteiten uit het jaarprogramma van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP). De plaatselijke bijeenkom sten worden gehouden in restaurant Mondragon in Zierikzee. De dames bren gen woensdag 10 september een bezoek aan een mossel bedrijf in Yerseke. Me vrouw J. van Elsacker-Ufk- es vertelt woensdag 8 oktober over haar pas ver schenen boek. De aanvang is om 14.00 uur. Donderdag 16 oktober staat in het dorpshuis in Nieuwerkerk vanaf 14.00 uur een zang middag gepland. Een be zoek aan de Stichting Volkssterrenwacht aan de Herengracht staat woens dag 5 november op het pro gramma. Dinsdag 18 no vember wordt een koffieochtend gehouden. De aanvang is om 9.30 uur. De kerstviering is woens dag 17 december om 19.30 uur, de nieuwjaarsbijeen komst woensdag 7 januari, eveneens vanaf 19.30 uur. De jaarvergadering staat donderdag 22 januari ge pland, om 14.00 uur. Mariet van der Weele geeft woens dag 11 februari vanaf 19.30 uur een lezing over het on derwerp biotechnologie. De thema-bijeenkomst over Thuiszorg op dinsdag 10 maart begint om 14.00 uur. Maandag 23 maart gaan de dames bloemschikken. De aanvang is om 9.30 uur. De doeavond op woensdag 8 april staat in het teken van Pasen. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. CArUJI I ILD Tot en met vrijdag 12 september Zierikzee Schilderijen Ria van Meijeren. Atelier 4B aan de Verrenieuwstraat 32. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Toten met zaterdag 13 september Zierikzee Foto's Zeeuws landschap van VVim Oran je. 't Lange Uus. Tijden winkelopenings tijden. Zaterdag 6 september tot en met zaterdag 20 september Brouwershaven Expositie deelnemers schildercursus o.l.v. Ben Vernimmen. Sint Nicolaas- kerk. Elke dag, van 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 6 september tot en met zaterdag 27 september Burgh-Haamstede Expositie Een ongekende schittering: werk kunstenaar Willem Buijs. Bewaer- schole. Dinsdag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. BRUINISSE - In de week van 25 tot en met 30 augus tus werden 98 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 32.744 ton netto. Dat is bijna 2000 ton minder dan een week eerder. WOLPHAARTSDIJK - Twee plattelandsvrouwen uit de regio Kandi in het Afrikaanse Benin brengen van 12 tot en met 15 september een werkbezoek aan Wolphaartsdijk en Wemeldinge. De gemiddelde prijs bedroeg 133 gulden 72, ongeveer vijf gulden minder dan de week ervoor. Delta Mossel was de royaalste bieder met 295 gul den 24 per ton voor een Bruse kweker. De verzending was volgens opgave: België 13.419 ton, Frankrijk 3.480 ton, binnenland 5.087 ton en diverse landen 149 ton. Maandag 25 augustus schreef de handel in voor 25 verschil lende ladingen, afkomstig van Zeeuwse kweekperce- len. De grootste ladingen werden aangeland door de TH 48 (437 ton), ZZ 9 (S.L. Schot BV, 435 ton) en YE 181 (Leuschel, 445 ton). De TH 48 viste in de Hammen een par tij met een stukstal van 146 bij een vleesgewicht van 26, 8 kilo. Prins Dingemanse nam beide partijen over. De volgende dag waren tweeën twintig vaartuigen goed voor 7.400 ton. In de eerste veilronde verschenen de YE 19 uit de Meep (668 ton) en van de Zeeuwse stromen de Bru 50 (Hoogerheide - De Waal Beheer BV, 365 ton), TH 4 (314 ton), YE 116 (389 ton), YE 157 (415 ton) YE 70 (315 ton en BRU 5 (Firma J. de Waal - Jumelet, 392 ton). De prijzen schommelden tussen 115 en 234 gulden. Woensdag gaven zeventien vaartuigen acte de presence met een ge zamenlijk aanbod van 5.200 ton. Uit de Waddenzee waren de YE 16, de YE 55 en de ZZ6 (gebr. Kouijzer CV) van de partij met tonnages tussen 410 en 644 ton. De zwarte schelpdieren van de YE 16 kookten bij een stukstal van 160 een vleesgewicht van 33,2 kilo, die van de YE 55 noteer den 165 stuks bij 29 kilo vlees. De YE 1 scoorde het laagste tarrapercentage, na melijk 7,9 procent Op don derdag werden in twee veil- rondes ongeveer 11.000 ton netto verhandeld. Diverse kweekbedrijven zoals de BRU 8 (J. Padmos), de YE 116, de YE19, de ZZ10 (Chr. Schot) en de ZZ8 (Jac Schot en zn) boden mosselen aan uit het waddengebied.' Naar verluidt begint de groei van de voorraad jonge mosselen langzaam door te zetten, al hoewel dat van gebied tot ge bied nog veel kan verschil- len.De grootste scheldieren werden in het Oosterom ge vangen door de BRU8. Bij een stukstal van 125 bevatte de partij van deze kweker een vleesgewicht van 26,1 ki lo. Westelijk deel Uit het westelijk deel van de Oosterschelde meerden on der andere de YE30 en de YE39 af met tarrapercenta- ges van repectievelijk 38,6 en 34, 6 procent, stukstallen van 160 en 127 en vleesgewichten van 27 en 25,9 kilo. Hekke- sluiters op vrijdag waren de YE181, de YE110, de UE39 en de YE161 (twee ladingen). Met tarrapercentages van 11,9 tot 18,5 procent, stuk stallen tussen 145 en 168 en vleesgewichten vanaf 20,9 tot 30.8 kilo werd de week af gesloten. Zij zijn te gast bij de Neder landse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP). De vrouwen gaan zich bezig hou den met thema's als de man- vrouwverhoudingen, de per soonlijke ontwikkeling, van vrouwen, de zorg om het leef milieu, zorg voor kinderen en ouderen en de landbouw. Het werkbezoek duurt vier dagen, waarna de vrouwen naar een andere regio in Ne derland gaan.De afsluiting van het bezoek vindt plaats in Soesterberg op het cen trum Kontakt der Kontinen ten.Het bezoek vormt een on derdeel van het samen werkingsproject tussen de NBvP en de vrouwen in Be nin. Achtergrond van het project is het duurzame ont wikkelingsverdrag, dat de regeringen van Nederland en Benin hebben gesloten Het uitwisselingsproject is in 1996 begonnen met een ver kenningsmissie van drie vrouwen uit beide landen. Mede door in de uitwisseling verschillende organisaties te betrekken is een brede be trokkenheid bij duurzame ontwikkeling hier en in Afri ka aan het ontstaan. De scho len, lokale overheden, ge zondheidscentra, kerken en (agrarische) bedrijven die in het project worden betrok ken zijn hiermee ook part ners geworden in het denken over een duurzame aanpak van vele maatschappelijke problemen. e brengt een stuk rust' MIDDELBURG - De ambas sadeur van Zuid-Afrika in Nederland, C. Niehaus, brengt maandag 8 september een kennismakingsbezoek aan Zeeland. Na de officiële, ontvangst in het Prinsenlogement in Mid delburg brengt de ambassa deur een bezoek aan het Roosevelt Study Center. Daar wordt de videoband be keken van de Four Freedoms Award aan Christiaan F. Beyers Naudé in 1984. Aan sluitend wordt een bezoek gebracht aan de Tapijtenzaal van het Zeeuws Museum. Na een vaartocht over de Wes- terschelde wordt een bezoek gebracht aan het gemeente huis in Terneuzen. In dezelfde plaats wordt ook het transportbedrijf Ver- brugge bezocht. Schouwen- Duiveland staat niet op het programma van de ambassa deur. FNV ZEELAND ZIERIKZEE - De in mei van dit jaar gefuseerde FNV-dis- tricten Zeeland en Noord- Brabant zijn voortaan te be reiken via het kantoor in Tilburg. Districtshoofd en voorzitter van het FNV-district is me vrouw E. Bos. Mevrouw C. Damen is de regioverant- woordelijke voor de provin cie Zeeland. Het adres van het districtskantoor is Ate lierstraat 71, 5041 AA Til burg. Het telefoonnummer is: 013-5838383. CURSUSSEN ROC ZIERIKZEE - Het ROC Zee land heeft het gerenoveerde schoolgebouw aan het Janne- wekken in gebruik genomen. De ingang van het ROC is verplaatst naar de zijkant. Volgende week beginnen de cursussen weer. Het Ooster schelde College verzorgt de basiseducatie aan volwasse nen met lees- en schrijfgroe- pen, Nederlands voor buiten landers, Engels, informatica, en de Open School voor Ou deren. Het Zeeland College, sector DAS doet het vervolg onderwijs met Nederlands, vreemde talen, biologie, en kunstgeschiedenis op MAVO-, HAVO- en VWO-ni- veau. Verder computer- en conversatiecursussen. Voor informatie: 416368. ARTEMIS MIDDELBURG - De gemeen ten Goes, Middelburg en Vlissingen financieren het traject 'Op Sporen' van buro voor vrouwenhulpverlening Artemis in Middelburg. Dit traject biedt vrouwen die hun inkomen via gemeenten of andere uitkerende instan ties ontvangen de mogelijk heid aan het werk te gaan. Zij worden individueel, the rapeutisch ondersteund door Artemis. Het buro voor vrou wenhulpverlening gaf de mo gelijkheid om de groep Ster ke Sporen te formeren, om gezamenlijk de volgens haar vaak moeizame weg naar fi nanciering te gaan. Artemis streeft naar onafhankelijk heid van vrouwen en de strijd om de eigen financie ring vóór elkaar te krijgen is volgens het buro een eerste stap van waaruit vrouwen weer kracht opdoen. RENESSE - „Alleen je aanwezigheid al werkt pre ventief. Je brengt een stuk rust. Ik denk dat dit ex periment heel goed geslaagd is." Aan het woord is Hans van Velzen van JLV Beveiligingsdienst uit Brouwershaven. In opdracht van gemeente, strand paviljoenhouders, Rijkswaterstaat en waterschap zorgde hij anderhalve maand lang voor bewaking van objecten op het strand. In voorgaande jaren veroor zaakten groepen 's nachts veel overlast op het strand. Jaarlijks werd voor tiendui zenden guldens schade aan gericht aan strandpavil joens, strandhokjes en rijshout. Bij de politie was - en is - geen personele ruimte om 's nachts te patrouilleren op het strand. Daarom staken strandpavil joenhouders, politie, Rijks waterstaat, waterschap en de gemeente Schouwen-Dui- veland de koppen bij elkaar. Uiteindelijk kwam daar het besluit uit om een particulier beveiligingsbedrijf in te zet ten. De keus viel op genoemd Brouws bedrijf. Van begin juli tot half augus tus stapte Van Velzen dage lijks in zijn vierwielaange- dreven terreinwagen om in de nachtelijke uren het strand op te gaan. Zijn taak: negen strandpaviljoens, drie strandreddingsbrigade- pósten en alles wat er nog meer aan gebouwtjes en voorzieningen op het strand staat bewaken. „Feitelijk doen wij wat elke burger kan en mag: signaleren en rap porteren, aldus Van Vel zen. „Wij hebben als beveili gingsdienst geen aanhou dingsbevoegdheid." Waar Van Velzen veelvuldig mee te maken kreeg in de an derhalve maand dat hij 's nachts op het strand rond reed, was het fenomeen kampvuur. „Vooral in de eerste drie weken was het wat dat betreft elke nacht raak. Dan had je soms op 3 of 4 verschillende plaatsen kampvuren." In dergelijke gevallen moet je als beveili gingsdienst tactvol en vrien delijk, maar ook beslist en doortastend optreden. Het is de ervaring van Van Velzen dat als je uitlegt waarom iets niet mag en kan mensen daar best vatbaar voor zijn en het kampvuur doven. Een enkele keer had hij het idee dat het vuur weer op zou laaien zodra hij uit het zicht verdwenen was. „Dan gaf ik dat door aan de politie en die gingen dan later nog eens een kijkje nemen." Vissers Van Velzen zegt weinig agressieve reacties te hebben gehad op zijn werk op het strand. Integendeel. „Je komt 's nachts op he strand ook nogal wat vissers tegen, en de meeste eigenaren van strandpaviljoens zorgen dat er 's nachts ook iemand in het paviljoen is. Zij vonden Het seizoen is voorbij. De rust keert weer aan de kust en de achtergelaten rommel kan worden het een prettig idee dat als er zich iets zou voordoen ze mij altijd konden bereiken en ik snel ter plaatse kon zijn. Tijdens zijn nachtelijke con- troletochten speurde Van Velzen ook naar eventuele vernielingen op het strand. „Als er bijvoorbeeld afval bakken vernield zijn of prik keldraad losgetrokken, dan moet je dat snel herstellen," aldus Van Velzen. Hij heeft sterk het idee dat er mede door zijn controlerondes op het strand veel minder ver velende situaties zijn ge weest dan in voorgaande ja ren. „Maar het is moeilijk te zeggen wat nu precies het ef fect is." Rapportage Van Velzen heeft inmiddels opgeruimd. (Foto: Marieke Mandemaker) zijn ervaringen gebundeld in een rapportage richting op drachtgevers. Het is de be doeling dat eind september nagepraat wordt over het ex periment en er een beslissing genomen wordt of er ook in het seizoen 1998 objectbewa king op het strand komt. Het Zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag leverde twintig inzendingen en maar liefst vijf verschillende oploss ingen op. Op de foto is, zoals het meerendeel van de inzen ders juist zag, manege Lisiduna aan de Hogeweg in Burgh- Haamstede te zien. Drie inzenders meenden sport- en recreatiecentrum Westerschouwen te herkennen, twee inzen ders geven manege Grol als oplossing, weer een ander zegt op de foto recreatieproject Aquadelta in Bruinisse, inclusief golfbaan te herkennen en weer een ander tenslotte 'herken de' de Molenberg in Haamstede. Uit de goede inzendingen die overbleven werd die van D. Verloo, Weeldeweg 15, 4328 NA Burgh-Haamstede getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar Joop van Houdt bovenstaand Zoek plaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart sturen naar de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 gedeponeerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 10 september binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5