Bolwerk tegen coffeeshops Bol Vandalisme op Brouwersdam Kalebassen kiezen luchtruim IO 12,5 Twee jaar cel geëist voor reeks inbraken Oprichting van ZLTO in Zeeland en Brabant Grontmij doet onderzoek eindafdekking stortplaats Lantaarnpaal sneuvelt bij botsing Mosselzaad Start nieuw seizoen Big S jaloezieën Musea gratis toegankelijk Nutro hondenvoer Honden trainer Gebits controle Kauwstaaf Bolle Van der Wekken opgelucht over uitkomsten onderzoek VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 NR 26243 3 Commissie akkoord met krediet BROUWERSHAVEN - Om de Grontmij Zeeland bv een opdracht te kunnen verstrekken tot het doen van een haalbaarheidsonderzoek en het maken van een bestek voor de eindafdekking van de stortplaats aan de Hoosjesweg is een krediet van 264.375 gulden nodig. Raad akkoord met afwijzing gedoogbeleid De commissie Grondgebied zaken/Openbare Werken en Milieu stond woensdag avond positief tegenover het voteren van dat krediet. SGP-er P. van der Meide vond het echter wel een 1 gi gantisch bedrag. Wethouder G. van de Velde- de Wilde was dat niet hele maal met hem eens. „Het is geen klein bedrag, maar we spreken hier. wel over een af dekking waar twaalf mil joen gulden voor is gereser veerd," aldus de wethouder. Kwel Zij wees erop, dat een gede gen onderzoek een dergelijk bedrag vereist en dat met na me het probleem van de kwel sing. Aan beide hoofdbesturen wordt voorgesteld om in Zee land en Brabant een nieuwe organisatie op te richten, de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO), met daarbinnen een zo groot mogelijke provinciale zelf standigheid. Tegelijkertijd worden de krachten in Gel derland gebundeld. Het is de bedoeling dat de NCB-leden in Zuid-Gelderland zich aan sluiten bij de GLTO, zodat ook in die provincie straks nog één organisatie werk zaam is. Zowel voor de GLTO als de NCB hebben de gemaakte af spraken vergaande gevol gen. Het zuidwestelijk deel van de GLTO (Zeeland en Brabant) gaat op in de nieuw te vormen ZLTO. GLTO gaat verder als organisatie in de provincies Overijssel, Gel derland en Utrecht. Ook de NCB gaat op in de ZLTO en krijgt als werkgebied Zee land en Brabant.De nieuwe organisatievormen moeten Daarmee wordt de service die de voormalige gemeente Zierikzee aan haar jeugdige inwoners bood, op grotere schaal voortgezet. Ook de leerlingen en leerkrachten van de overige scholen op Schouwen-Duiveland krij gen vrij entree. Bovendien zijn er, om het museumbezoek voor de schooljeugd aantrekkelijker te maken, in het Maritiem Museum twee lesbrieven be schikbaar. Voor kinderen tot ongeveer elf jaar is er een les brief die door heel het muse um leidt. Voor kinderen van onder de dijk door specifieke aandacht verdient. In de periode dat de stort plaats Hoosjesweg in ge bruik was, is met toestem ming van de provincie 'vreemd' afval aangetrok ken om bij de verplichte slui ting van de stortplaats de stortruimte ook volledig be nut te hebben. Het voormalig bestuur van de reinigingsdienst heeft destijds besloten om de posi tieve saldi te storten in een eindafdekfonds en een na zorgfonds. De te maken kos ten voor onder meer het doen van een haalbaarheidsonder zoek en het maken van een bestek voor de eindafdek king kunnen derhalve uit het eindafdekfonds worden ge dekt. op 1 januari 1999 een feit zijn. Wat betreft de samenwer king in Zeeland en Brabant wordt 1998 gezien als een overgangsjaar. Door de GL- TO-achterban in Zeeland en Brabant is sterk aangedron gen op de vorming van één organisatie in deze provin cies. Nu zijn in Zeeland nog drie organisaties werkzaam (GLTO, NCB en WLTO) en in Brabant twee (NCB, GLTO). Zelfstandig In de te vormen ZLTO zullen er ruime mogelijkheden zijn om per provincie zoveel mo gelijk zaken zelfstandig af te handelen. Zo zal de Zeeuwse belangenbehartiging plaats vinden vanuit het Land- bouwhuis in Goes. Er zijn af spraken gemaakt over de bestuurlijke inbreng van Zeeland in het ZLTO-bestuur en een adequate bemanning van het Landbouwhuis in Zeeland. af ongeveer dertien jaar is er een lesbrief gewijd aan de tentoonstelling Kor en Bot. Beide Zierikzeese musea zijn nog te bezichtigen tot 1 no vember. Het Stadhuismuse um aan de Meelstraat 6 is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Het Maritiem Mu seum in het 's Gravensteen aan de Mol 25 is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Laatstgenoemd museum is bovendien geopend in de schoolvakanties. ZIERIKZEE - Burgemee geen twijfel over bestaa wen-Duiveland een vrijs vestigen zal een fors bolv of zij is gewaarschuwd: h standsverzekering afsluii Burgemeester J. Assels- bergs: Laten ze een goede rechtsbijstandsverzekering afsluiten. Asselbergs zei dat nadat de gemeenteraad, met de stem men van de fracties van D66 en GroenLinks tegen, don derdagavond had besloten een gedoogbeleid voor Schouwen-Duiveland af te wijzen en geen vestiging van een coffeeshop met verkoop van softdrugs toe te staan. Unaniem akkoord ging de J. Asselbergs laat er „Wie denkt dat Scliou- lat is om coffeeshops te rk tegen zich vinden. Hij en ze een goede rechtsbij- n." raad met het regionaal opge stelde (soft)drugspreventie- beleid. Schouwen-Duiveland onder scheidt zich van de gemeen ten op de Bevelanden, dié wel voor een gedoogbeleid opteren. Asselbergs reageer de met zijn uitspraken scherp op 'kretologie, die hij een coffeeshophouder uit Goes voor de radio hoorde doen.' Zijn waarschuwing gold cof feeshophouders in Goes, die in het kader van het gedoog beleid hun toko aldaar moe ten sluiten en te gemakkelijk denken hun bedrijf in Zierik zee te kunnen voortzetten. Handtekeningen De discussie binnen de raad leverde geen verandering in standpunten op sinds de stel lingnamen binnen de com missie Maatschappelijke Aangelegenheden. D66-frac- tievoorzitter J. van der Veer benadrukte nogeens vanuit het oogpunt openbare orde en veiligheid juist wel voor stander te zijn van een ged oogbeleid. Hij zocht in deze steun bij H. de Vries van GroenLinks en informeerde naar het resultaat van haar breed aangekondigde hand tekeningenactie onder voor standers van een coffeeshop. Van der Veer verwachtte, dat zij die deze avond zou aanbieden. Dat zou volgens hem een extra argument kunnen zijn om andere frac ties over de streep te halen. Die handtekeningen waren er echter niet. De Vries: „Nee, ik heb die lijst uitban den gegeven aan anderen en er verder niks meer over ge hoord." Ook burgemeester Asselbergs zei dat 'persoon lijk jammer' te vinden. Hij had verwacht, dat De Vries haar argumenten extra kracht zou bijzetten met die handtekeningenlijst en con cludeerde, dat er blijkbaar J. van der Veer (D66): Standpunt op basis van cul tuur-historische overwegin gen." onvoldoende draagkracht is voor een coffeeshop binnen de doelgroep, die Groen Links voor ogen heeft. Van der Veer wilde van wet houder P. Berrevoets-Rin- gelberg graag nog een nadere toelichting op het gezond heidsargument, waar het raadsvoorstel mede op geba seerd is. Hij verwees in dit verband naar hetgeen hij eer der in de commissie aanvoer de over het gebruik van alco hol, tabak en andere verslavende middelen. „Alles waar 'te' voor staat is slecht," voerde Berrevoets aan, maar een discussie over 'slecht, slechter, slechtst' achtte zij hier niet aan de or de. De vergelijking met an dere verslavende middelen gaat hier, volgens de wethou der niet op, omdat het hier uitsluitend een standpunt ten aanzien van het' soft drugsbeleid betreft. „Waarmee u bevestigt, dat het standpunt gebaseerd is op cultuur-historische over wegingen en niet op het argu ment van de volksgezond heid," reageerde Van der Veer. Signalen A. van den Berge zei namens de PvdA-fractie nog steeds het collegestandpunt te kun nen steunen. Daartoe uitge daagd door de fractievoorzit ter van D66, erkende Van den Berge echter dat er binnen de achterban van zijn partij ook andere signalen waarneem- „Mijn eigen rol wordt duide lijk in het onderzoek. Naar beste vermogen heb ik mijn werk binnen de gestelde ka ders proberen uit te voeren. Tot aan de aanbesteding was ik in de veronderstelling dat alles zou lukken," aldus de wethouder. Volgens Van der Wekken geeft het onderzoeksrapport een uitstekend antwoord op de vragen van de gemeente raad. „Er wordt aangegeven hoe de overschrijding is ont staan, hoe die in de toekomst is te voorkomen en hoe de ex ploitatie van het gebouw ge regeld moet worden." Een externe onderzoekcom missie - in plaats van de uit ambtenaren bestaande hui dige - had Van der Wekkens BRUINISSE - Bij een aanrij ding op de kruising Molen- weg-Hoogerwerfsweg in Bruinisse is donderdagmor gen een lantaarnpaal gesneu veld. Een 42-jarige inwoner van Nieuwerkerk aan den IJssel reed met zijn vrachtauto over de Molenweg in de rich ting van Ouwerkerk. Op de kruising met de Hooger- werfsweg verzuimde hij voorrang te verlenen aan een van rechts komende auto be stuurd door een 58-jarige in woner van Bruinisse. Om een aanrijding met de au to te voorkomen week de vrachtwagenchauffeur uit naar links. Hij slaagde niet geheel in zijn opzet. De truck raakte de personenauto en botste vervolgens op een lan taarnpaal. Beide voertuigen werden beschadigd. YEESEKE - De producenten organisatie voor de Neder landse mosselcultuur heeft bij het Ministerie van LNV een verzoek ingediend om maandag 8 september te be ginnen met een inventarisa tie van mosselzaad op de Waddenzee. Voorgesteld wordt om het westelijk en het oostelijk Waddengebied af te zoeken. Ook stelt het bestuur van de organisatie voor om zo snel mogelijk in de Voordelta te vissen, omdat najaarsstor men grote schade kunnen aanrichten. De zoektochten worden uit gevoerd met het oestervaar tuig YE 88. H. de Vries (GroenLinks): ,,Ik heb de lijst uit handen gegeven en er niks meer van gehoord. baar zijn. Hij gaf derhalve aan veel waarde te hechten aan tussentijdse evaluatie van het gemeentelijk drugs beleid. Waarop de burge meester aangaf dat een eva luatie niet bij uitstek het instrument is voor wijziging van een fractiestandpunt. Afwijken van een eerder in genomen standpunt kan los van een evaluatie. Of het in bestuurlijk opzicht verstan dig is, is een tweede, volgens Asselbergs. Van der Veer zei tot slot niet te weten wat hij aan moest met het standpunt van de Pv dA, dat blijkbaar over een poosje weer anders kan zijn. opluchting niet groter ge maakt. „Drie commissiele den zijn op geen enkele ma nier betrokken geweest bij plannen voor het Jannewek- ken. De commissie is zeer wel in staat tot een onbevan gen oordeel te komen." Politiek De wethouder heeft geen idee hoe het onderzoeksrap port bij de politiek is geval len. „Dat hoor ik maandag wel in de raadscommissie." Zoals bekend is de renovatie van het schoolgebouw aan het Jannewekken 420.000 gulden duurder uitgevallen. De affaire wordt 25 septem ber behandeld in de gemeen teraad. BURGH-HAAMSTEDE Jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede start het nieuwe seizoen zaterdag 13 september met een vaartocht voor de leden van de totaal vernieuwde Kinderclub over het Grevelingenmeer. De tocht gaat zaterdagmid dag van start vanuit Scha- rendijke. Als de kinderen weg zijn begint het feest voor de wat ouderen. Het nieuwe seizoen wordt voor hen inge luid met een barbecue. Advertentie van: luxaflex, melchior, eet. 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 Vrijdag 5 september Zierikzee Surprise Dance Night. Bro- gum 21.00 uur. Open huisdag. Holty Fas hion. Tijdens winkelope ningstijden Bruinisse Ingebruikname gerestau reerde Van Vulpen-orgel. Hervormde Kerk. Zaterdag 6 september Zierikzee Bibliotheek De Stolpe; in formatie-ochtend ZVU-cur- sussen seizoen 97/98; 9.30 - 12.00 uur. Open huis. MFC. 11.00-16.00 uur. Y oga-demonstaties/inf or- matie. MFC. 12.00, 12.45, 13.45 en 14.15 uur Samenzang met psalmen van Datheen. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Optreden coverband Flat Out. Brogum. 22.00 uur. Open huisdag. Holty Fashion. Tijdens 1 winkelopeningsti j den. Brouwershaven Excursie Zeeland Binnens kamers; start vanaf stad huis; 13.00 uur. Start nieuw seizoen jeugdsoos The Trump. Scoutinggebouw Spuiweg. 20.00-24.00 uur Bruinisse Rommelmarkt/braderie Scouting Bruinisse. Kerk plein. 9.30-12.00 uur. Opening seizoen Open Jeugdwerk. In het Kompas aan de ijsbaan. 18.00 uur. Zondag 7 september Nieuwerkerk Start repetities gospelkoor Together. De Schakel, Oost straat. 11.30-13.00 uur. Maandag 8 september Brouwershaven Vergadering commissie MA, stadhuis, 18.30 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Vergadering commissie GGZ/ROEZ, Theater Mon- dragon, 19.30 uur. Huiskamerontmoetings avond In PerspektiefLange Nobelstraat 9.19.45 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier en kar ton door harmonievereni ging Nut en Uitspanning. 18.30 uur. Dreischor Vergadering dorpsraad Drei schor. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 10 september Burgh-Haamstede Fietsexcursie langs de zuid kust van Schouwen. Vertrek vanaf Slot Haamstede. Aan vang 13.00 uur. Donderdag 11 september Zierikzee Concert Ronald Snijders Acoustic Band. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Kennismakingsbijeenkomst cursus 'Natuur en fotogra fie'. De Schutse, 13.30 tot 15.30 uur Oosterland Open"t Kraaiennest. Van 19.00 tot 21.00 uur. Zarterdag 13 september Renesse Rodeofeest. Manege Grol. Vanaf 17.00 uur. Dreischor Meerlingenbeurs in oude vlasschuur aan de Daniël Ockersestraat 1. Van 10.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Orgelbespeling Arie Hoek (tijdens Monumentendag - 10.00-12.30 en 13.30-16.30. Gereformeerde Kerk. Maandag 15 september Zierikzee Begin cursus striptekenen voor jongeren van 14 tot en met 19 jaar. Studio Lejon. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Service voormalige gemeente ZIERIKZEE - Scholen op Schouwen-Duiveland kun nen gratis een kijkje komen nemen in het Maritiem Museum en het Stadhuismuseum in Zierikzee. Vernieling verkeersborden en bermpaaltjes SCHARENDIJKE - Verkeersborden maar vooral bermpaaltjes zijn voor vandalen geliefde objecten. Jaarlijks wordt voor enkele tienduizenden guldens vernield. Vooral aan de Brouwersdam is het vaak raak. B. de Munck is al drieëntwin tig jaar kantonnier, maar zegt in een interview in Zee landvisie - de personeels- krant van Rijkswaterstaat - nog nooit zoveel staaltjes van vandalisme te hebben gezien als dit seizoen. „Ik weet echt niet wat we nog meer zouden kunnen doen om al die zinloze vernielin gen te voorkomen," verzucht De Munck. Wanneer hij 's ochtends zijn inspectieronde langs de Brouwersdam maakt zijn er steevast de nodige verkeers borden, bermpaaltjes en an der wegmeubilair bescha digd, vernield of gestolen. De slagbomen aan de Brou wersdam waren' door de dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat uit voorzorg al weggehaald. Het probleem is volgehs voorlichter J. Geluk van Rijkswaterstaat bepaald niet nieuw..,,In voorgaande jaren hebben we bijvoor beeld grote problemen gehad met het tunneltje bij Scha- rendijke. Daar werd 's nacht fikkie in gestookt en dat ver oorzaakte behoorlijk wat schade. Als noodoplossing werd destijds het tunneltje volgestort met zand. Later werden hekken aangebracht die 's avonds gesloten wor den. Het is volgens J. Geleijnse van de dienstkring Delta- kust moeilijk vandalisme te voorkomen. „Vooral als het mooi weer is zie je dat men sen langer buiten verblijven. Dan krijg je al snel vandalis me," aldus Geleijnse. Behal ve verkeersborden en berm paaltjes komt het volgens hem ook regelmatig voor dat bezoekers zich vergrijpen aan schuttingen van rijs hout. Deze worden losge trokken en in een kampvuur opgestookt. „Het is niet makkelijk om daar iets te gen te doen. Je kunt er toch moeilijk bij gaan zitten," al dus Geleijnse. Woekeren kunnen ze, kalebasplanten. J. Ver- meule aan de Deurloostraat in Zierikzee heeft er een met uitlopers van zeven meter. De lange tentakels met tandjes woekeren door in de tuin van de buren, maar ook in de hoogte over de plantenkas heen. Op twee me ter hoogte heeft de plant vruchten gekregen. De zware kalebassen op die hoogte leveren een leuk plaatje op. Bijzonder is het echter niet. Ook elders in de regio bungelen dergelij ke zware jongens op eenzame hoogte. We ma ken er dan ook geen wedstrijd van, zoals met de zonnebloemen vorige maand. (Foto: Marijke Folkertsma) van de aktie Iedere zaterdag staat Bolle Dier&Tuin bol van de aktie. A.s. zaterdag 30 augustus: produkt-demonstratie Advertentie aanwezig, gespecialiseerd in probleemhonden, om al uw vragen te beantwoorden m 10 kg. HondenDiner huismerk, van 17,95 voor 15,95 specialist van Dinobone 12,5 kg. Discus hondenbrok van 24.95 voor 19.95 20 cm. lang Grevelingenstraat 15 Zierikzee (naast de Aldi/Super) 'Zorgen gemaakt over Jannewekken' ZIERIKZEE - Onderwijswethouder D. van der Wek ken is opgelucht over de uitkomsten van het onder zoek naar de affaire Jannewekken. „In het rapport wordt een paar keer duidelijk dat ik me zorgen maak." MIDDELBURG - Twee jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk, ver beurdverklaring van zijn auto en het betalen van een schadevergoeding. Dat hoorde een 25-jarige bewoner van het asielzoekerscentrum in Burgh- Haamstede gisteren voor de rechtbank in Mid delburg tegen zich eisen. Van de 75 gulden zakgeld voormalig Joegoslavië. De die de man per week kreeg politie kwam de inbreker kon hij niet rondkomen en op het spoor naar aanlei- dus toog hij op het inbre- ding van een overval op een kerspad. Met de regelmaat grenswisselkantoor in Ka- van de klok bezocht hij ver- pellebrug. Met die inbraak schillende campings in had de 25-jarige niets te ma- Burgh-Haamstede en omge- ken, maar wel met de eer- ving. In een maand tijd dere golf van inbraken. Hij pleegde hij 21 inbraken in legde een volledige beken- caravans en woningen. tenis af. De buit ging op aan drank, werd uitgegeven in een ca- Over veertien dagen wijst sino en ging naar familie in de rechtbank vonnis. Voorstel aan GLTO en NCB ZIERIKZEE - In Zeeland, Noord-Brabant en Gelder land kan één landbouworganisatie worden ge vormd. Dat is het resultaat van een onderzoek in op dracht van de Gewestelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (GLTO) en de Nederlandse Christelijke Bond (NCB). In oktober volgt een definitieve beslis-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3