Berrevoets in Litmanen-rol 'Zes punten. Verder niets' Schouwen tegen de rest Rood voor reservebank Kampioenschap gaat Van der Have te ver 3e klasse zaterdag 2e klasse zaterdag 3e klasse zaterdag 4e klasse zondag Britse Boys gokt op middenmoot, SKNWK hoopt er voorlopig bet beste van Thoolse trainers van eilandelijke derdeklassers tippen Tholense Boys DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 NR 26242 9 SINT-ANNALAND/STAVENISSE - Peter van Poortvliet en Pim Potappel, beide woonachtig' op het eiland Tholen. De één in Sint-Annaland, de an der een paar kilometer verderop in Stavenisse. De één is trainer van WIK'57 uit Kerkwerve, de ander is trainer van, een paar kilometer verderop, Brou wershaven. Samen kijken ze vooruit naar de volgen de voetbaleditie. Een jaargang waarin de kenners bij uitstek hun 'eigen' Tholense Boys als torenhoge favoriet voor de titel tippen. In het seizoen 1986-1987 trof fen WIK en Brouwershaven elkaar zich voor het laatst in competitieverband. Het was het jaar dat Brouwershaven zich in de nacompetitie via SKNWK de eerste klas van de toen nog bestaande afde ling Zeeland inspeelde. Van dat team zijn nu nog twee spelers over, Remy Lievense en Martin Quist. .Bijna al die jaren daarna hebben we eigenlijk onderin meege draaid. Vorig jaar was het wel wat anders. Ik denk per soonlijk dat \vq het heel zwaar krijgen. In die tijd wa ren de wedstrijden tussen ons en WIK vrij hard. Je had mannen als Theo Stouten. Daar was je als spits echt bang van," kijkt de 31-jarige Quist terug. WIK speelde dat jaar geen rol van betekenis. Als het aan de trainers van beide ploegen ligt gaan WIK en Brouw dat komend seizoen wel doen. Ondanks een moeizaam ver lopen voorbereiding. ,,Ikheb niet één keer met een voltal lige selectie kunnen werken. Marcel Duinhouwer en Leen Lemsom zijn voor lange tijd uitgeschakeld. Verder heb ben John van Mourik en Cle ment van Splunder bles sures. Clement is een vraagteken voor de eerste competitiewedstrijd. Tot nu toe hebben we nog geen goeie BRUINISSE/NIEUWEKERK - Ze wonen beiden in het hol van de leeuw, maar zijn absoluut niet be nauwd in hun ogenschijnlijk benarde positie. Waar om zouden ze ook, vragen SKNWK-coach Cees Wil- lemse, woonachtig in Bruinisse en Bruse-Boys middenvelder Tonnie van den Berge, gehuisvest in Nieuwerkerk, zich af. Laat de derby's (tussen de twee eilandelijke tweedeklassers) maar komen, luidt het eensgelijks. ,,Het enige wat we willen is zes punten. Verder niets." SKNWK en Bruse Boys acte ren het komend voetbalsei zoen als de twee hoogstspe- lepde clubs van Schouwen-Duiveland, te we ten in de zaterdagse tweede klasse E.' Voor de plaatselij ke trots uit het vissersdorp is die klasse na een eenjarige kennismakinng inmiddels redelijk vertrouwd. Na de degradatie uit de eerste klas se uit het jaar ervoor werd in het vorig seizoen een op het oog veilige zesde plaats be haald. De paars-witten speel den zich echter pas twee speeldagen voor het eind van de rit in veilige haven, tér- wijl Bruse Boys tevens net naast een periodetitel greep. Het was een jaar vol ups en downs. Volgens 'Mister Bru' Tonnie van de Berge (33), die aan de vooravond staat van zijn ze ventiende seizoen van het Bruse vlaggenschip, was het een uiterst wisselvallig sei zoen. ,,Er viel geen touw aan vast te knopen. Soms won nen we een aantal wedstrij den op rij, om daarna een weer paar keer achtereen te verliezen. Onverklaarbaar. Het is eigenlijk een hele rare klasse, die tweede klasse E. Vorig jaar kon iedereen van iedereen winnen, iedere ploeg was aan elkaar ge waagd. Je "moet zeker niet gaan denken: oh, we moeten tegen de onderste, die pak ken we wel even. Dan kun je lelijk onderuit gaan. Een goed voorbeeld daarvan is Kapelle. Die ploeg stond in het begin van de competitie stijf onderaan. Maar ze pak ten nog wel een periode en promoveerden uiteindelijk net niet. Wij dachten die pe riode nagenoeg op zak te heb ben. We hadden zeven wed strijden gespeeld en achttien punten, maar we stonden ge woon met lege handen." Cees Willemse heeft net als Van den Berge een lang Bru- verleden. Hij speelde jaren lang in de hoofdmacht van Bruse Boys en nu is hij nog steeds actief bij de club uit zijn geboortedorp, als coördi nator van de jeugd. Die taak heeft Willemse sedert een jaar, maar in de afgelopen 25 jaar bekleedde meer functies bij de Bruse club. Het is ook de reden dat hij de taken van de selectie van SKNWK sinds een jaar deelt met Ge rard Olijhoek, die de trainin gen voor zijn rekening neemt. De 'tandem' bevalt nog altijd prima, zegt Wil lemse. „Gerard en ik werk ten al samen met het begelei den van de Schouwse selectie en kennen elkaar door en door. Sommigen hadden hun twijfels over deze rolverde ling maar als je het goed met elkaar overlegd gaat het goed. Donderdags ben ik op de training altijd aanwezig. Ik ben en blijf nauw betrok ken. Het gaat hartstikke goed zo." Willemse staat voor zijn der de seizoen als coach van SKNWK, de club waarmee hij vorig jaar middels het kampioenschap in de derde klasse direct promoveerde. Dit nadat de Nieuwerkerkse formatie drie jaar achtereen in de periodetitelstrijd 'het stapje hogerop' op een haar na miste. Volgens Willemse kan zijn formatie best in de tweede klasse meedraaien, al geeft de zwakke seizoens voorbereiding hem te den ken. Hij is zelfs huiverig. „In de competitie zullen we uit een heel ander vaatje moeten tappen als in de voor bereiding, zoveel is mij wel duidelijk. De sfeer mag dan wel tiptop zijn, maar mag na tuurlijk ook weer niet te goed zijn. Ze moeten niet schromen een ploeggenoot WIK-voetbalster behoort tot routiniers ZIERIKZEE - Veronica Berrevoets, nog maar twin tigjaar en al één van de steunpilaren in het eerste en enige damesteam van WIK. Haar ploeg startte afge lopen zaterdag lichtelijk vals door met 2-3 van Ever- stein te verliezen. Het tempert het positivisme voor Berrevoets niet. „Ik hoop dat er veel van ons ver wacht kan worden." De damesploeg uit Kerkwer ve heeft niet zoveel verande ringen ondergaan. Gestopt zijn Ellen Vaane en Lisette de Vlieger, maar ze blijven zogenaamde oproepkrachten als de nood hoog is. Ook Ca- rolien Schot heeft net als het vorig seizoen deze status. Nieuw zijn de zusjes Bianca en Saskia Kloet uit Drei- schor en Mieke de Vlieger uit Zonnemaire. En van de grootste schok, het vertrek van trainer Denny de Vos na veertien jaar, heeft WIK een zomer lang kunnen bijko men. Peter Tierie, de nieuwe coach en eerder al uitgebreid aan het woord geweest in deze krantenkolommen, bevalt volgens Berrevoets goed. „Peter heeft een andere ma nier van trainen. Bij Denny weet je wat je op de training kunt verwachten en bij Peter is het een raadsel. Hij geeft meer training in wedstrijd- vorm." Voor Berrevoets maakt het in principe niet uit wie de training leidt. „Ze zijn allebei goed in het moti veren van spelers." Onder Tierie heeft Berre voets een stapje terug moe ten doen. Niet letterlijk want de hardwerkende en conditioneel ijzersterke Ber revoets is van te veel waarde om zo maar aan de kant te zetten. Daarom verhuisde ze van de spitspositie naar ach ter de voorhoedespelers, ver gelijk met Jari Litmanen die een verbindingstuk tussen de spitsen en de verdediging is. Berrevoets: „Peter vond me geen type voor de spits." Het is de bedoeling dat Ber revoets meer gaat meeverde digen en dat de spitsen ruim te voor haar creëren en Berevoets zodoende in sco- ringspositie zetten. Zonder morren heeft Berrevoets zich in de Litmanen-rol geschikt. De voetballoopbaan van Ber revoets begon als vijfjarig meisje bij de jongetjes van Zierikzee. Op haar dertiende zocht ze haar heil bij de meis jes van WIK, een jaar later werd ze door De Vos naar het eerste dameselftal gehaald. Het opschuiven van de vijfde naar de tweede klasse inter regionaal (vorig jaar veran derd in de derde klasse van wege de herindeling) met het grootste deel van het elftal van tegenwoordig vormde voor Berrevoets een grote climax. „En het afgelopen seizoen zeven keer achter el kaar gewonnen. Dat had ook wel wat." Een dergelijk ze gereeks met Tierie zal De Vos snel doen vergeten. BREDA - Scheidsrechters in het amateurvoet bal mogen met ingang van het nieuwe seizoen gele en rode kaarten aan de reservebank uitde len. Deze nieuwe maatregel, on langs genomen door het be stuur amateurvoetbal, geldt voor reservespelers, trai ners, verzorgers en elftalbe geleiders en is bedoeld om agressie in het algemeen te gen te gaan. Het bestuur meent, zo zegt ze in het KNVB-blad Officiële Mede delingen, dat de toenemende agressie op en rond het veld mede zijn oorsprong vindt in negatieve uitlatingen en ge drag vanaf de reservebank. Voorheen hadden scheids rechters geen instrumenten om ook maar iets te beginnen tegen personen buiten het veld. De uitgedeelde kaarten buiten het veld worden het zelfde behandeld als prenten op het veld. Met het afkondi gen van de maatregel krijgt, naar de mening van het be stuur, de scheidsrechter een middel in handen om tijdig en adequaat te reageren op opmerkingen en/of gebaren vanaf de zijlijn. 'Eerst lekker meedraaien als middenmoter' ZIERIKZEE - „Nee, vorig seizoen draaiden we niet erg best. Zeg maar gerust, het was een ramp zalig seizoen!" De reden? (Zucht) Het klikte niet tussen de trainer en de groep. We hebben er alles aan gedaan om het goed te krijgen. Maar dat is helaas niet gelukt. De rust keerde wat terug in de ploeg nadat de trainer was vertrokken. Maar toen was het kwaad al wel geschied." Aan het woord is John van der Have van Zierikzee. Hij heeft aan het einde van het rampjaar even getwijfeld of hij zou blijven, maar voelde zich moreel ver plicht zijn verblijf op sport park Den Hogen Blok te verlengen. Het vorig sei zoen ontbrak het aan accep tatie van elkaar op het veld. Van der Have: „Jam mer, want buiten het veld gaan we juist heel goed met elkaar om." Ondanks weinig acceptatie van elkaar op het veld, viel de ploeg niet uit elkaar. „Nee, en daar moet ik trai ner Toon van Tiggelhoven een compliment maken. Hij heeft tot het laatst de ploeg toch bij elkaar weten te houden. Zijn visie op voet bal sluit beter aan de groep. Hij weet zijn voetbalkennis zo goed over te brengen, dat een ieder overtuigd is van zijn gelijk. Het is niet meer van 'lange ballen van achte ren naar voren brengen en we zien wel'. Nee, nu zijn we bezig voetballend de problemen op te lossen." Als 'oudere' heeft de inwo ner van Scharendijke geen moeite om tussen zoveel mondige jeugdige spelers te opereren? „Ik sta zelf ook nogal gauw met mijn mond klaar." Voor een trainer kunnen al die 'meedenkers' een probleem zijn. „Niet als de trainer zijn zaken duide lijk en rustig naar voren brengt," legt Van der Have uit. „En dat gebeurt op dit mo ment. De opkomst en trai- ningsinzet tijdens de voor bereiding is al beter dan het ooit geweest is in vergelij king met vorig seizoen. Daar zeg ik eerlijk bij dat die van mij toen door om standigheden ook niet al tijd even optimaal waren. Het zou lullig zijn om de trainer overal de schuld van te geven. Maar vast staat dat het nu wel klikt."" Een kampioenschap gaat Van der Have te ver. „La ten we nu eerst lekker in die vierde klasse meedraai en. Gewoon in de midden moot. Op grond van het slechte voetbal van vorig jaar, moeten we gewoon niet meer verwachten. We moeten vanaf het begin on ze punten pakken. Mat af en toe een uitschieter en wie weet zit er dan nog een periodetitel in. Met de rust die er nu in de ploeg is, gaan we er met zijn allen het bes te van maken." zijn, zoals het er nu naar uit ziet, basisspelers," weet Van Poortvliet een week voor de competitie. De aanwinsten Flohil en vooral Leon Hen- drikse hebben volgens hun trainer nog te weinig ge speeld om over te kunnen oordelen. „Voor Leon geldt ook nog eens dat hij het ple zier in het spelletje moet te rugvinden. Die heeft bij Zie rikzee heel weinig gespeeld." WIK gaat met vier middenvelders en twee spitsen gaat spelen. Brou wershaven opent tegen Tho lense Boys volgens Potappel zeker met een versterkt mid denveld. „We zijn nog kwets baar in de omschakeling. We blijven te lang voor de bal. Misschien hebben we het vo rig jaar wel iets te gemakke lijk gehad. Toen kon je een wedstrijd op basis van je in dividuele kwaliteiten beslis sen. Nu zullen we de mouwen op moeten stropen en er voor knokken." Goed in groep Van de nieuwkomers bij Brouwershaven is vooral William Smits Potappel op gevallen. „Hij is een hele goeie voetballer, ligt goed in de groep en voegt wat extra's toe aan ons spel. Clement (Van Splunder, red) kan nu veel meer bij de goal komen dan het vorig jaar, toen Peter de Haan voorin speelde." Van de andere nieuwelingen kampt Leen Lemsom met de ziekte van Pfeiffer en komt Martin Kristelijn ^Solgens Potappel dit seizoen zeker veel aan spelen toe. Tot nu toe zijn de Thoolse trainers redelijk succesvol geweest. WIK haalde onder Van Poortvliet al de nacom petitie, Brouwershaven on der Potappel de titel. Van Poortvliet tempert het opti misme: „Pim heeft al wat ge wonnen. Ik moet nog wat binnenhalen. Thoolse trai ners doen het goed op Schou wen. Theo Moerland heeft met Bruse Boys ook een kampioenschap binnenge haald." Waarom zou het Van Poortvliet is zijn derde jaar als trainer van WIK niet kun nen lukken? Brouwershaven en WIK zouden elkaar wel eens diensten kunnen gaan bewijzen. Schouwen tegen de rest? „Dat zou mooi wezen," besluit Potappel. eens goed de waarheid te ver tellen, mits deze van opbou wend aard is. En zelf in de spiegel kijken kan ook geen kwaad. Nee, de jongens mo gen dit jaar de borst nat ma ken." Van den Berge beaamt de woorden van Willemse. Hij zegt: „Het gaat allemaal een stukje sneller in deze klasse en dat wordt gekoppeld aan^ werklust. Ook in deze klasse wordt hard voor de punten geknokt. Vorig jaar kwamen Middelburg en SSV uit de klasse waar SKNWK nu uit komt. Nou, SSV degradeerde direct terwijl Middelburg zich maar net handhaafde. Dat zegt eigenlijk wel ge noeg." Bij Bruse Boys is weinig nieuws onder de zon. Geen speler nam de benen, terwijl enkel Harald van den Berge - een achterneefje van Tonnie en Jacob weer begroet werd. De 25-jarige linkerspits die wegens zijn studie het voet bal noodgedwongen op een laag pitje gooide. En nu weer terug is. „Dat is een echte versterking voor ons, een he le snelle jongen aan de flank. Het is alleen de vraag hoe lang hij bij ons blijft. Zijn studie blijft in beeld." Bruse Boys-trainer Alexander van Keulen nam in de voorberei ding de gelegenheid ten baat om eens te gaan experimen teren met zijn verdediging. Eric Beye kwam als laatste man vanuit het tweede om de opbouw vanuit de achterhoe de een impuls te geven, waar bij de laatste man van vorig jaar, John van Dijke, naar de rechtsback-plaats verhuiste. Wat betreft spelmaker Van den Berge, een typische mid- mid gezegend met een fluwe len linkervoetje, is het expe riment (het spelen op een lijn) mislukt. „Met Beye ach terin zijn we opbouwend sterker maar daarvoor leve ren we wel zekerheid in. Daarvoor hebben wij een te aanvallende speelwijze. We spelen dan wel met vier mid denvelders, maar daarvan zijn er drie aanvallend inge steld. Als dan ook de laatste man nog opkomt wordt het achterin te eng. Afgelopen zaterdag werd dat tegen Steenbergen (4-2 verlies) nog even fijntjes onderstreept. Ze liepen er een aantal keer zo doorheen. Ik pleit voor Van Dijke als libero," zegt Van den Berge, die zelf 'zo lang als het lekker gaat' zijn diensten aan zijn cluppie blijft leveren. Fysiek is hij naar eigen zeg gen nog helemaal in orde. Hij zegt: „Zoals het nu gaat kan ik nog wel even mee, al merk ik na wedstrijden toch wel iets van stijfheid in de spie ren. Ik merk wel dat ik een dagje ouder wordt. Dat ik vaak op dinsdag (trainings dag) thuis moet blijven om op de kinderen te passen, vind ik daarom niet altijd even erg." Afgelopen dinsdag was Van den Berge wel paraat in het bekerduel met WIK. Zijn ploeg won de derby met de ploeg uit Kerkewerve met 1- 0. En wellicht belangrijker, de nul bleef gehandhaafd met Van Dijke op de laatste man-positie. „Het zat nu ver dedigend wel goed in elkaar. Dat is een opsteker voor de competitie, want aanvallend behoren we tot de betere teams van deze klasse. Mijn prognose voor het komend seizoen? Ik gok op een plaats je tussen de vierde en de ze vende plaats." Die woorden neemt Willemse ook na de met 2-1 gewonnen bekerconfrontatie met Zie rikzee nog niet in de mond. Zeker nu duidelijk is dat spits Wilco de Valk, vorig jaar goed voor negentien treffers, de komende weken ontbreekt wegens een gebro ken middenhandsbeentje. Willemse: „Dat is een dom per. Hij is fit, maar mag niet spelen vanwege dat gips om zijn hand. Tegen Zierikzee zag ik in de eerste helft weer een beetje van het vertrouw de spel terug, de vorm waar in we vorig jaar kampioen werden. De tweede helft was het weer niks. Of we nu klaar zijn voor de start tegen Dauwendaele aankomende zaterdag. Nu zeg ik eerlijk: ik denk het niet, maar dat kan met de dag veranderen." SKNWK heeft nog twee da gen. wedstrijd gespeeld," geeft Potappel toe. Brouwersha ven speelde tegen de prof clubs Lokeren en AA Gent, nam gas terug en begon ver volgens pas 9 augustus weer. Later dan de meeste andere ploegen. Wedstrijden tegen Middelburg en Kapelle wer den door Potappel als zwak bestempeld, die tegen Waar de als niet van nut. De beker- pot tegen een sterk verzwakt Renesse was volgens Potap pel de slechtste wedstrijd die hij ooit van Brouw had ge zien. Heel slecht Van Poortvliet kon pas na de eerste partij tegen Bruse Boys aan zijn team gaan wer ken. „De eerste twee weken was de trainingsopkomst heel slecht. Toch is 31 juli geen verkeerde datum om te beginnen met een voorberei ding. Tegen Bruse Boys had ik maar negen man, tegen Veere moesten we afbellen. Vanaf Zeewolde (3-3) is het beter gegaan." Inmiddels is WIK zover dat het een uitge balanceerd team is wat hoge ogen kan. gaan gooien in de derde klasse B. Volgens Potappel en Van Poortvliet heeft Tholense Boys, dat vorige week nog dik won van SKNWK, de beste papieren. Maar er zijn nog meer kanshebbers. Van Poortvliet: „Rillandia heeft ook een goeie ploeg. Ook Ko gelvangers en OIympia'60 worden genoemd." Hij slaat bewust zijn eigen WIK over in het rijtje. Zijn ploeg is ze ker niet kansloos. „Men zegt het." is het enige wat Van Poortvliet kwijt wil. „Wij gaan gewoon proberen het resultaat van vorig jaar te evenaren, maar dan op ei gen kracht. En langer mee doen met de bovenste ploe gen. Niet zoals vorig jaar, toen we eigenlijk voor de winterstop al afhaakten." Vorig jaar nam WIK een pe riodetitel over maar strand de het in de nacompetitie. Promovendus Brouwersha ven kan volgens Potappel.ze- ker een rol van betekenis gaan spelen. „Voor ploegen als WIK hoeven wij niet on der te doen. Er zijn weinig ploegen op Schouwen die zul ke voetballers als wij heb ben. Onze eigen kansen zijn moeilijk in te schatten. Ik wil leuk mee kunnen doen. Dal lukt ook, als we bles- surevrij blijven. We gaan voor het maximale. En of dat dan de eerste of de zesde plek is maakt me niet uit. Als ie dereen maar het uiterste er uit haalt." Van Poortvliet kent Brouwershaven nauwe lijks. „Maar ze zijn niet voor niets kampioen geworden," weet hij. De twee Thoolse trainers, die meestal samen naar bijeen komsten van de WON rei zen, zullen ondanks dat ze el- kaars concurrenten zijn nauw contact met elkaar hebben. „Dat gaat zeker ko men. Er zijn voor ons beiden ploegen die je niet kent. Dan kan je zeker wat aan elkaar hebben," kijkt WIK's trainer vooruit. Potappel lijkt in dat opzicht in een zetel te zitten. „WIK voetbalt tegen tegen standers die wij de week daarna treffen." Brouwershaven kent geen gemakkelijke start. Eerst treffen ze Tholense Boys en daarna volgt al de derby te gen WIK'57. „Ik weet nu al dat we dan niet compleet zijn. Voor het nodige zelfver trouwen had ik liever een ge makkelijkere start gehad," kijkt Potappel bezorgd voor uit. „Brouwershaven weet wel direct waar het staat," oordeelt Van Poortvliet. Datzelfde geldt uiteraard voor WIK. De ploeg uit Kerk werve begint thuis tegen 's- Gravendeel. Van Poortvliet: „Voor mij totaal onbekend maar we spelen thuis. Dus moet je winnen." WIK lijkt klaar voor de com petitie. De nieuwelingen zijn aardig ingepast. „Dennis Lasar en Wilfred Nelissen Mister Bru', Tonnie van den Berge: ,,Ik gok op een plaatsje tussen de vier en zeven. Leon Hendrikse, hier in actie voor Zierikzee, kwam bijzijn nieuwe ploeg WIK nog nauwelijks aan de bak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9