OBS De Stove nog onder norm 'Winterleven' wil overleg Bijval voor projectgroep bedri j fs verplaatsingen Start zwerfvuilproj eet en milieuklachtenlijn Achterstand bij Sociale Zaken 1 november weg Reanimatiepop Bruse Rode Kruis Eis achttien maanden cel voor verkrachting Schade bij botsingen Brandje Wasgoed weg DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 NR 26242 3 School in Noordwelle vreest teldatum niet Het aantal leerlingen op openbare basisschool De Stove in Noordwelle zal wat moeten stijgen om echt uit de gevarenzone te komen. (Foto: Marijke Folkertsma) NOORDWELLE - Openbare basisschool De Stove in Noordwelle telt op het ogenblik 22 leerlingen. Dat is één te weinig voor de norm, die geldt voor scholen in kleine kernen. De datum van 1 oktober is bêpalend. „Maar wij vrezen die teldatum niet," zegt H. van Pijkeren, voorzitter van de medezeggenschapsraad. ,,Op 1 oktober zijn het er 23." Een maand eerder, op 1 okto ber, zal volgens Van den Broeke de betalingsachters tand van debiteuren aan So ciale Zaken zijn ingelopen. Op 1 november zullen de bet alingen ook in het grootboek zijn verwerkt. Mensen die bijvoorbeeld bijdragen in de onderhoudsplicht van ge scheiden partners moeten doen of die in het kader van de terugvordering moeten betalen, kregen sinds febru ari geen acceptgiro's meer van Sociale Zaken. Oorzaak hiervan was een nieuw com puterprogramma dat accept giro's en aflossingschema's verminkte. Sociale Zaken heeft haar debiteuren meer dere malen schriiftelijk op geroepen op een andere ma nier te betalen. Van den Broeke tegenover de raads commissie Externe Contac ten: ,,Door geen acceptgiro's meer te sturen geven we min der service, maar de bet alingsverplichting blijft." Niet alle debiteuren hebben gehoor gegeven aan de op roep van de gemeente. Op de vraag van D66-commissielid J. van der Veer of ze dat nu wel of niet doen, moest Van den Broeke het antwoord schuldig blijven. ,,We kun nen dat momenteel niet con troleren." Wethouder D. van der Wekken hechtte er waar de aan om tegenover de com missie te benadrukken dat de computerstoring geen en kele invloed heeft gehad op de uitkeringen die Sociale Zaken doet. Hij heeft het niet zo op alar merende berichten over een tekort aan leerlingen. „Voor je het weet komen er weer verhalen de wereld in, dat de school in Noordwelle wordt opgeheven en dan krijg je zo'n zichzelf vervullende Zij deed dat op advies van de commissie woensdagavond in het stadhuis van Brou- wershaven.Het college van b en w stelt voor een krediet van 38.500 gulden beschik baar te stellen voor die herin richting. Tussen de voormalige ge meente Duiveland en de ijs- vereniging waren al afspra ken gemaakt om de ijsbaan te egaliseren en voor een deel te verkleinen met de bedoe ling hierop een trapveldje te realiseren. Het voorstel werd echter niet meer voor gelegd aan de voormalige profetie." Hij bedoelt daar mee, dat ouders genegen zijn al bij voorbaat hun kinderen naar een andere school te doen uit angst met een tus sentijdse opheffing van de dorpsschool te worden ge confronteerd. Duivelandse gemeenteraad en het benodigde krediet was derhalve nog niet gereser veerd. Voorzitter van de Oos- terlandse ijsvereniging H. Capelle zei best tevreden te zijn met het nu voorgestelde budget, maar wilde vooral toch eens antwoord op een brief die hij op 15 mei al aan het Schouwen-Duivelandse gemeentebestuur had ge schreven. Daarin werden de wensen van 'Winterleven' nog-wat aangescherpt. Meer dan een ontvangstbevesti ging en de toezegging, dat er binnen zes weken reactie zou komen, had hij daarop niet „Bij de sluiting van de school in Serooskerke liepen we ook al tegen een dergelijke muur op, zegt Van Pijke ren. Hij benadrukt dan ook dat er, volgens hem, hele maal geen gevaar is voor De Stove. Vorig jaar lag het aan tal van zestien leerlingen weliswaar ver beneden de norm, maar straks op 1 okto ber telt de school in Noord welle wel 23 leerlingen, is zijn overtuiging. Na de opheffing van obs De Schelphoek gaan er nu negen leerlingen uit Serooskerke naar de school in Ellemeet, ontvangen. Die reactie was er nog steeds niet en Capelle wilde toch graag weten hoe de herinrichting nou precies gestalte gaat krijgen. Onder meer wilde hij weten hoe het zit met de omheining en of er mogelijkheid blijft om de verlichting van de ijsbaan op te hangen. Wethouder Van de Velde-dë Wilde liet weten, dat de plan nen gebaseerd zijn op de af spraken die in november 1996 al door de gemeente Duiveland werden gemaakt. Zij excuseerde zich voor het feit, dat de ijsvereniging geen antwoord op de brief van 15 mei heeft ontvangen. Commissielid R Geluk (D66) signaleerde hier een geval van mis-communicatie en ad viseerde tot een gesprek tus sen de wethouder en de ijs vereniging voordat het voorstel nader aan de orde komt. geen enkele naar Noordwel le, hoewel de afstand verge lijkbaar is. Voor sommige ouders was de minder ge vaarlijke verkeerssituatie doorslaggevend bij die keu ze. Voormalig directeur van De Schelphoek H. Schreurs meende, dat er ook gevoels matige aspecten van invloed waren. Enkele jaren, geleden werd de mogelijkheid beke ken de scholen in Seroosker ke en Noordwelle te laten sa mengaan. Dat is toen niet gelukt. „Om de één of andere reden klikt het niet tussen Serooskerke en Noordwel- In februari 1992 ontmoette de Zierikzeeënaar in een Zierikzees café een 16-jarig meisje. Hij raakte met haar in gesprek, van het een kwam het ander en uiteinde lijk wist hij haar zover te krijgen dat ze voor een afzak kertje meeging naar zijn wo ning in Zierikzee. Na daar nog wat alcoholische consumpties te hebben ge nuttigd verdween het twee tal naar boven waar de man uit Zierikzee het 16-jarige meisje gedwongen zou heb ben zich uit te kleden om haar vervolgens anaal te ver krachten. Tijdens de zitting vanmorgen ontkende de BRUINISSE - Bij een aanrij ding dinsdag in Bruinisse raakten twee auto's bescha digd. Er vielen geen gewon den. Het ongeluk gebeurde op de kruising Dorpsweg-Burge meester Hagelaan. Een 59-ja- rige Bruenaar wilde vanaf de Dorpsweg linksaf slaan de Nieuwstraat in. Op hetzelfde moment wilde een 50-jarige inwoner van Oosterland van af de Burgemeester Hage laan de Dorpsweg oprijden. Omdat beide bestuurders on voldoende rechts hielden en de man uit Bruinisse ver zuimde voorrang te verlenen aan de voor hem van rechts komende Oosterlander bot sten de autp's. Het bleef bij lichte schade. Op de Oude Haven in Zierik zee raakte een bedrijfsauto beschadigd. Een 27-jarige Hagenaar reed met zijn vrachtwagen met oplegger over de Oude Haven, komen de uit de richting van het Ha venplein. Aan de rechter kant was de straat opgebroken en de truck chauffeur probeerde zijn combinatie daar langs te loodsen. Dat lukte niet hele maal. Hij schampte bij de manoeuvre een geparkeerd staande bedrijfsauto die daardoor lichte schade op liep. le," zei Schreurs bij de slui ting van zijn school in juli dit jaar. Prognoses Over de prognoses op lange re termijn is Van Pijkeren hoopvol gestemd. De voor uitzichten wijzen erop, dat er de komende jaren steeds en kele leerlingen bij zullen ko men en De Stove dus uit de gevarenzone komt. Zelfs als er plotseling een ge zin met enkele kinderen zou verhuizen, zou dat over enige tijd bij De Stove best op te vangen zijn, meent hij. Een veel gehoorde wens in kleine kernen is dat er jaar lijks enkele woningen wor den gebouwd. Nieuwbouw- plannen voor Noordwelle zijn er op het ogenblik niet. „Nee, en ook de provincie is zoals bekend niet zo'n voor stander van die pieuwbouw- puisten aan een dorpskern," bevestigt hij. In de afgelopen jaren zijn er echter wel twee woonwijkjes in Noordwelle tot stand gekomen, die ten aanzien van het leerlingen aantal hun rendement ople veren. Het actieve bestuur van de Dorpsgemeenschap Noord welle spant zich voortdu rend in een breder draagvlak te creëren ten behoeve van activiteiten en voorzienin gen. Ontmoetingspunt Openbare basisschool De Stove telt twee leerkrachten: directeur A. Heijnen en do cente A. Kappers. De school is een belangrijk ontmoe tingspunt voor de inwoners van Noordwelle. „De school staat middenin het dorp, de kinderen spelen op het schoolplein, als er activitei ten zijn zoals de jaarlijkse musical bijvoorbeéld dan ko men niet alleen de betrokken ouders, maar ook de oudere inwoners," somt Van Pijke ren op. Zierikzeeënaar met klem dat er sprake zou zijn geweest van verkrachting. Er was volgens hem alleen gezoend. Mr. J. Albicher, raadsman van de verdachte, sprak zijn twijfels uit over de verkla ring van het meisje. Ook zei hij het vreemd te vinden dat het meisje pas in 1996 aangif te deed van iets dat in 1992 zou zijn voorgevallen. „De menselijke geest is moeilijk te doorgronden. Wie liegt er nu," aldus Albicher. Hij pleitte voor vrijspraak. Uitspraak over veertien da gen. ZIERIKZEE - Woensdagmid dag om 17.48 uur werd mel ding gemaakt van brand in een container aan de Caland- weg in Zierikzee. De brandweer was snel ter plekke en heeft de brand ge blust. Van de dader(s) is niets bekend. ZIERIKZEE - In de nacht van dinsdag op woensdag werd een partij wasgoed ge stolen vanaf een drooglijn in de tuin van een woning in het Gat van West Noordwesten in Zierikzee. De totale waarde van de di verse kledingstukken is on geveer negenhonderd gul den. De benadeelde is een 29-jarige inwoonster van Zie rikzee. DIEFSTAL ZIERIKZEE - Vanuit een berging aan de Nieuwe Ha ven in Zierikzee werden tus sen dinsdagmiddag vijf uur en woensdagochtend acht uur een nieuwe fiets, diverse wasmiddelen in grootver pakking en een fritespan ge stolen. De totale waarde van de ontvreemde spullen be draagt ongeveer twaalfhon derd gulden. Benadeelde is een 55-jarige inwoonster van Zierikzee. Donderdag 4 september Zierikzee Spreekuur van GroenLinks in kamer 22 van het gemeentehuis. Van 17.00 tot 18.30 uur. Open dag Regionaal Oplei dingen Centrum Zeeland. Gebouw Jannewekken. 10.00-20.00 uur. Gemeenteraadsvergadering; Theater Mondragon. 19.30 uur. Open huisdag. Holty Fashion. Tijdens winkelopeningstijden. Burgh-Haamstede Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede hervat repeti ties. Winterkerk hervormde gemeente. 19.30-21.30 uur. Vrijdag 5 september Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis. 15.00 uur. Leger des Heils start repeti ties kerstmusical. Poststraat 37.15.30 uur. Surprise Dance Night. Bro- gum 21.00 uur. Open huisdag. Holty Fas hion. Tijdens winkelope ningstijden Burgh-Haamstede Start repetities ouderenkoor Westelijk Schouwen. Dorps huis De Schutse. 14.30-16.30 uur. Bruinisse Ingebruikname gerestau reerde Van Vulpen-orgel. Hervormde Kerk. Zaterdag 6 september Zierikzee Bibliotheek De Stolpe; in formatie-ochtend ZVU-cur- sussen seizoen 97/98; 9.30- 12.00 uur. Open huis. MFC. 11.00-16.00 uur. Y oga-demonstaties/inf or- matie. MFC. 12.00, 12.45, 13.45 en 14.15 uur Samenzang met psalmen van Datheen. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Optreden coverband Flat Out. Brogum. 22.00 uur. Open huisdag. Holty Fashion. Tijdens winkelopeningstijden. Brouwershaven Excursie Zeeland Binnens kamers; start vanaf stad huis; 13.00 uur. Start nieuw seizoen jeugdsoos The Trump. Scoutinggebouw Spuiweg. 20.00-24.00 uur Bruinisse Rommelmarkt/braderie Scouting Bruinisse. Kerk plein. 9.30-12.00 uur. Opening seizoen Open Jeugdwerk. In het Kompas aan de ijsbaan. 18.00 uur. Zondag 7 september Nieuwerkerk Start repetities gospelkoor Together. De Schakel, Oost straat. 11.30-13.00 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee Huiskamerontmoetings avond In PerspektiefLange Nobelstraat 9.19.45 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier en kar ton door harmonievereni ging Nut en Uitspanning. 18.30 uur. Dreischor Vergadering dorpsraad Drei schor. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 10 september Burgh-Haamstede Fietsexcursie langs de zuid kust van Schouwen. Vertrek vanaf Slot Haamstede. Aan vang 13.00 uur. Donderdag 11 september Zierikzee Concert Ronald Snijders Acoustic Band. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Kennismakingsbijeenkomst cursus 'Natuur en fotogra fie'. De Schutse, 13.30 tot 15.30 uur Oosterland Open"t Kraaiennest. Van 19.00 tot 21.00 uur. Zarterdag 13 september Renesse Rodeofeest. Manege Grol. Vanaf 17.00 uur. Dreischor Meerlingenbeurs in oude vlasschuur aan de Daniël Ockersestraat 1. Van 10.00 tot 16.00 uur. K 'Mes snijdt aan twee kanten' BROUWERSHAVEN - Het voorstel een project groep in te stellen voor bedrijfsverplaatsingen kreeg woensdagavond bijval in de commissie Grondgebiedzaken/Openbare Werken en Milieu. In de gemeente Schouwen- Duiveland zijn verschillende bedrijven gevestigd op loca ties, die niet optimaal zijn. Door allerlei factoren kan het voorkomen dat een be drijf op een bepaalde plek niet meer gewenst is. Door een bedrijf te verplaatsen kunnen er bijvoorbeeld bin nen een dorps- of stadskern mogelijkheden voor woning bouw ontstaan. Op Schouwen-Duiveland is diverse malen gewerkt aan bedrijfsverplaatsingen, zo wel in de voorwaardenschep pende sfeer als met het be schikbaar stellen van financiële middelen. Er is echter geen sprake van een vaststaand beleid. Daar wil het gemeentebestuur met het instellen van een project groep bedrijfsverplaatsin gen verandering in brengen. Inventarisatie In eerste instantie zal een in ventarisatie moeten plaats vinden van bedrijven die eventueel verplaatst zouden moeten worden. D66-woord- voerster R. Geluk informeer de of bij de opstelling van die inventarisatie daarin ook de lijst met milieuhinderlijke bedrijven van de provincie geïntegreerd zal worden. Wethouder G. van de Velde- de Wilde sloot raakvlakken met die provinciale lijst niet uit. Echter een toezegging van volledige integratie door de wethouder bleef uit en ze gaf aan 'het niet verstandig te vinden daar in dit stadium al te uitgebreid op in te gaan.' PvdA-woordvoerster E. O verbosch-de Reijger kreeg desgevraagd te horen, dat de projectgroep per be- drijfsverplaatsing van sa menstelling dient te wisselen omdat er meestal ook verte genwoordigers van verschil lende milieudistricten bij be trokken zijn. De om schrijving 'gouden kansen' vonden sommige commissie leden wat veelvuldig in het voorstel terugkomen, maar ze waren het erover eens, dat het mes hier aan twee kanten kan snijden. Bedrijfsver- plaatsing kan in veel geval len ruimte betekenen voor goed inpasbare woningbouw Grote stroom klachten BROUWERSHAVEN - Er komen bij de gemeente Schouwen-Duiveland veel klachten binnen over het groenonderhoud en de grote hoeveelheid zwerfvuil. Wethouder G. van de Velde-de Wilde zei dat woensdagavond in de vergadering van de commissie Grondgebiedzaken/Openbare Wer ken en Milieu. In antwoord op vragen van commissielid W. Jumelet (WD) liet de wethouder weten, dat in oktober/no vember een notitie over het zwerfvuil zal worden ge presenteerd met daarin de uiteenzetting van een zwerf vuilproj eet van de ge meente in samenwerking met Rijkswaterstaat en Waterschap Zeeuwse Eilan den. Bewoners, die klach ten hebben kunnen nu reeds gebruik maken van de milieuklachtenlijn, het nummer dat in het telefoon boek onder elke dorpskern vermeld staat. Verder wordt er per 1 oktober een klachtenlijn ingesteld voor acute gevallen (bijvoor beeld rioolverstopping), waar zowel doordeweeks als in het weekend gebruik van gemaakt kan worden. Redenen Van de Velde gaf ook een opsomming van de rede nen, die tot de klachten hebben geleid. Zo heeft het na de gemeentelijke samen voeging lang geduurd voor er inzicht was in de budget ten voor de bestekken, die worden uitbesteed. Op drachten werden daardoor ook later verstrekt en de in middels opgelopen achter stand bleek moeilijk in te halen. Bovendien bleken er bij de uitvoering van de uit bestede bestekken verschil len in interpretatie te be staan. Op de afdeling gemeentewerken zelf duur de het geruime tijd voor al le vacatures waren inge vuld -en had men ook met ziekte te kampen. Al met al was het, volgens de wet houder, voor het personeel tevens een hele stap om be drijfsmatiger te moeten gaan werken. In de prak tijk is getracht door middel van ad hoe maatregelen de problemen zo veel mogelijk het hoofd te bieden. Het streven is volgend jaar een beter niveau te bereiken. Daartoe zal bij de afdeling gemeentewerken het oor spronkelijk door Twijnstra en Gudde geadviseerde or ganisatiemodel enigszins worden bijgesteld. Tot slot stelde de wethouder de op zet van een groenbeheers- systeem in het vooruit zicht. Achterstand doet zich ook voor op de afdeling Mi lieuzaken, waar men nau welijks toekomt aan be dri jfscontroles. Extra inspanning vergt vooral het weer boven water krij gen van de gegevens van de voormalige gemeente Dui veland. Negentig procent van de betreffende compu terbestanden gingen bij de verhuizing naar het tijdelij ke gemeentehuis verloren. Computerproblemen opgelost BROUWERSHAVEN - De achterstand van de ge meentelijke afdeling Sociale Zaken is naar ver wachting van hoofd J. van den Broeke op X novem ber weggewerkt. De ingrijpende computerstoring is verholpen, waardoor de afdeling weer acceptgiro's kan versturen en boeken. Het Rode Kruis afdeling Bruinisse heeft sinds dinsdagavond de beschikking over een lichtgewicht reanimatiepop. Het veertig jaar lang in de startblokken staan om bij ongeval len hulp te verlenen, was voor kaderinstruc teur H. Bontekoe aanleiding om 'zijn' Rode Kruis colonne met een superlichte oefenpop te verrassen. Bontekoe deed de schenking dinsdagavond tijdens een feestelijk getinte bijeenkomst in het Rode Kruisgebouw in Bruinisse. De slechts drie kilo wegende pop heeft de naam 'Little Ann'. De pop - zonder armen en benen - kan zowel worden beademd als gere animeerd. Het geschenk werd in dank aan vaard. Voorzitter van de Bruse Rode Kruiscolonne Th. Ketting roemde de wijze waarop Bonte koe zich inzet voor de hulpverlening. In de achterliggende zomermaanden was hij name lijk weer dagelijks paraat op het Grevelin- genstrand om hulp te verlenen waar dat no dig was. De komst van de lichte oefenpop betekent voor de instructrices dat zij niet langer met een zware koffer naar scholen en bedrijven hoeven te sjouwen. Bontekoe sprak de wens uit, dat met name ook de jeugd van 'Little Ann' zal profiteren. „Want de jeugd heeft de toekomst," aldus de kaderinstructeur. (Foto: Marijke Folkertsma) Verwarring door mis-communicatie trapveldje BROUWERSHAVEN - IJsvereniging 'Winterleven' in Oosterland wacht al maanden op bericht van de gemeente Schouwen-Duiveland over de exacte plan nen voor de herinrichting van de ijsbaan. Een voor beeld van mis-communicatie naar aanleiding waar van wethouder G. van de Velde-de Wilde nu een nader gesprek heeft toegezegd. Zierikzeeënaar blijft ontkennen MIDDELBURG - Tegen een 27-jarige inwoner van Zierikzee is vanmorgen voor de rechter in Middel burg achttien maanden cel en het betalen van vijf duizend gulden schadevergoeding geëist. De Zierik zeeënaar wordt verdacht van verkrachting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3