Grote brand in Alkmaar V - Prinses Margriet naar begrafenis 7 h Nationaal jeugddebat van start gegaan Paparazzi wassen handen in onschuld Experiment wilsonbekwamen alleen bij hoge uitzondering GPV en RPF blijven bij standpunt inzake Turkse familie Gümtis Freek luidt oudjaar uit 'Bouwvergunning kleine bouwwerken afschaffen' Goeree-Overflakkee moet bij Zuid-Holland blijven Rotterdam wil geen gouden handdruk Brinkman 2 BINNEN/BUITENLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Startsein staatssecretaris Terpstra UTRECHT (ANP) - Met de opening van een website op internet heeft staatssecretaris Terpsta (VWS) donderdag het startsein gegeven voor het derde Na tionaal Jeugddebat. De pagina heet DWINK-Dat 'Wil Ik Nou Kwijt en jongeren kunnen hem gebrui ken als spreekbuis. j^eden van het kabinet en de Kamer willen graag van jon geren horen waarover zij zouden willen praten met de politiek, aldus Terpstra. Jon geren kunnen dat nu via de website laten weten. Terpstra wil meer jongeren bij het nationaal debat be trekken. Er komen voorbe reidende regionale debatten met bewindslieden. Het na tionaal debat, op 24 novem ber, vormt de afsluiting. Volgende week gaan er ruim 1 miljoen kaarten naar scho len met informatie over het jeugddebat en de oproep on derwerpen aan te reiken die op de agenda moeten komen. Via de website kan de jeugd reageren. Voor wie geen in ternetaansluiting bij de hand heeft is er ook nog de ouder wetse antwoordkaart. DEN HAAG (ANP) - Prinses Margriet zal zaterdag in Londen de begrafenisplechtigheid voor prinses Diana bijwonen. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst donderdag meegedeeld. De prinses heeft een persoon lijke uitnodiging ontvangen. Volgens hoofddirecteur E. Brouwers van de Rijksvoor lichtingsdienst ligt er een re latie tussen Margriet en Dia na in het charitatieve vlak. Beide prinsessen waren bij voorbeeld betrokken bij het Rode Kruis. Het uitnodigin- genbeleid van Buckingham Palace en Diana's familie is af^stemd op de persoonlijke wens van de overledene dat de plechtigheid vooral voor mensen is met wie zij per soonlijke contacten heeft on derhouden. De koninklijke families van België, Zweden, Noorwegen en Denemarken •gaan daarom niet. Moeder Teresa zal niet aan wezig zijn bij de begrafenis plechtigheid. Haar gezond heidstoestand is niet goed ge noeg om naar Londen te kunnen afreizen. Moeder Teresa was samen met Sonia Ghandi, de wedu we van de vroegere premier Rajiv Ghandi, officieel uitge nodigd door Buckingham Pa lace. Of Ghandi naar Londen komt, is nog niet bekend. De zondag overleden prinses Diana bracht in 1992 een be zoek aan Moeder Teresa en haar organisatie Missiona rissen van de Naastenliefde in Calcutta. Aansluitend be sloot Diana tot financiële on dersteuning van een aantal projecten van de zusters. PARIJS (EFE/RTR) - Twee van de zeven fotografen die zijn aangeklaagd wegens onder meer dood door schuld na het ongeluk van prinses Diana, hebben net als hun collega Jacques Lange vin gezegd dat ze niet in de buurt van de Mercedes van Diana waren toen die te pletter sloeg in een Parijse verkeerstun- nel. Een van hen, Romuald Rat, vertelt in een tv-interview zelfs dat hij nog een poging heeft gedaan de gewonde Diana te helpen. „Ik pro beerde te helpen, te kijken of ze nog leefden. Ik deed het portier van de wagen open en zag prinses Diana op de bo dem zitten", aldus Rat in een interview met de zender TF2. ,,Ik zei in het Engels tegen haar dat ze kalm moest blij ven en dat er hulp aankwam. Dat was alles. Ik heb niets verkeerds gedaan." Rat zegt dat hij toen beslist geen fo to's heeft.gemaakt omdat het „daar echt het tijdstip niet voor was". Pas toen de hulp verlening op gang was geko- •men maakte hij enkele opna men. De fotograaf zei dat hij vanaf het Ritzhotel achter de auto van Diana en haar vblend was aangereden, maar dat hij de wagen niet kon bijhouden. Hij was pas een aantal minuten na het ongeluk ter plaatse. Dat laat ste zegt ook de fotograaf Laszlo Veres. Hij besloot na lang wachten bij de Ritz n^ar huis te gaan omdat hij geen zin had achter het verliefde paar aan te jagen. Onderweg hoorde hij via de telefoon dat er een ongeluk gebeurd was. Hij arriveerde volgens eigen zeggen ruim een kwartier na het ongeluk, toen politie en hulpverleners al ter plaatse waren. Die hadden Dodi Al- Fayed toen al uit het wrak gehaald. Prinses Diana zat nog in de auto. Volgens Veres had de vriend van Diana de bij de Ritz wachtende fotografen be loofd dat de prinses en hij na het diner zouden poseren. Maar dat ging niet door om dat er teveel publiek bij de deur van het hotel stond. BREDA (ANP) - Bouwwer ken met de omvang van een ruime eensgezinswoning zouden vergunningvrij moe ten zijn. Een dergelijke maatregel werkt pas echt de regulerend. Voorzitter Carel Weeber van de Bond van Nederlandse Architecten lanceerde dat voorstel donderdag tijdens een bijeenkomst met vak broeders in Breda. Weeber denkt aan alle vrij staande woningen en gebou wen met minder dan een in houd van minder dan 500 kubieke meter. De architect vindt zijn voor stel zinvoller dan het recente kabinetstandpunt inzake de regulering van de bouwre- gels. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 sept. 06.30 174 00.10 -145 18.40 169 12.20 -123 ROOMPOT BUITEN 5 sept. 04.50 184 11.00 -120 17.00 177 23.15 -140 BRUINISSE 5 sept. 06.45 183 00.10 -155 19.00 176 12.30 -133 WEMELDINGE 5 sept. 06.30 198 00.15 -159 18.40 193 12.25 -137 Doodtij: 12 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 f Miljoenen guldens schade ALKMAAR (ANP) - Door een grote uitslaande brand in de Alkmaarse binnenstad zijn in de nacht van woensdag op donderdag drie winkels en drie woningen volledig verwoest. Twee tot drie andere woningen zijn voorlopig niet bewoonbaar. De brandweer verwacht nog de hele donderdag dag nodig te hebben voor het nablus sen. Bovendien is het vuur in een kledingzaak nog altijd niet gedoofd. De schade loopt in de vele miljoenen guldens. De oorzaak van de brand, die rond 19.00 uur woensdag avond uitbrak in een doe- het-zelf-zaak, heeft de brand weer nog niet achterhaald. Het vuur breidde zich ra zendsnel uit en mede daar door was het moeilijk onder controle te krijgen. Dat lukte pas rond half twee 's nachts. Door de brand kwam ook as best vrij maar het gevaar voor de volksgezondheid was volgens loco-burgemees- ter W. van der Ham gering. Dat kwam doordat er nauwe lijks wind was en de brand weer ontzettend veel water gebruikte bij het blussen. Dakloos Naar schatting 25 mensen zijn dakloos geraakt. Enke len van hen hebben de nacht doorgebracht in een motel, anderen zorgden voor eigen slaapplaatsen elders. De ge meente bericht de getroffen bewoners donderdag over vervangende woonruimte. Loco-burgemeester W. van der Ham: ,,Een aantal bewo ners moet een paar weken worden geholpen. Daar moe ten we een oplossing voor vinden". Brandweercommandant J. van Es spreekt berichten te gen dat zijn manschappen woensdagavond te laat met blussen zijn begonnen. ,,Ik heb geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat dat het geval is. Wel is het al tijd moeilijk manoeuvreren als er zo'n massale toeloop van publiek is. Bovendien bestaat de Alkmaarse bin nenstad uit smalle straatjes. Dat is altijd lastig. Van Es vreesde woensdag avond voor verdere uitbrei ding van de brand. „Door de inzet van tien korpsen heb ben we nog redelijk veel kun nen behouden. Zeker twaalf panden liepen direct gevaar. Het duurde lang voordat we de zekerheid hadden dat we die konden behouden." De politie ontruimde uit voor zorg ongeveer twintig wo ningen in de directe omge ving. Instortingsgevaar Het vuur in de nog gloeiende kledingzaak is moeilijk uit te krijgen omdat daar het water niet doordringt. Bo vendien kan de brandweer er slecht bij omdat instortings gevaar dreigt. Een deel van het door brand getroffen gebied is nog steeds afgesloten voor pu bliek, mede wegens de ver spreid liggende asbestdelen. Die worden in de loop van donderdag opgeruimd. Pas daarna kunnen bewoners hun huizen bekijken. Vol gens Van Es zijn in de niet ge heel verwoeste woningen be trekkelijk veel bezittingen bewaard gebleven, al weet hij nog niet hoe groot de rook- en waterschade daar is. De brand, de grootste in de regio sinds mensenheugenis, trok duizenden mensen naar het centrum. De hulpdien sten zeggen geen hinder van hen te hebben gehad. De brand heeft geen histori sche panden verwoest. Onge veer 150 brandweerlieden en twaalf wagens hebben de brand bestreden. De politie zette 35 mensen in. Kamermeerderheid: DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid vindt dat medische experimenten met wilsonbe kwamen alleen bij hoge uitzondering zijn toege staan. Het CDA vindt dat alleen als wilsonbekwa me proefpersonen er direct baat bij hebben, dit onder strenge voorwaarden mogelijk moet zijn. De Tweede Kamer debat teerde woensdag over het wetsontwerp medisch-we- tenschappelijk onderzoek bij mensen. Het debat gaat donderdag verder. De minis ters Borst (Volksgezond heid) en Sorgdrager (Justi tie) zullen dan ook de Kamer antwoorden. Het kabinet wil alleen medi sche experimenten toestaan op mensen die zelf kunnen beslissen. Mocht het echt niet anders kunnen dan mo gen geneesmiddelen en be handelmethoden ook op kin deren, comapatiënten, dementen en andere wilson bekwamen worden getest. Voorwaarde is wel dat er geen andere mogelijkheden zijn om geneesmiddelen en behandelingen te testen. Het gaat ook om experimen ten waar proefpersonen zelf niet direct iets aan hebben. Een Kamermeerderheid staat achter dit wetsvoor stel hoewel alle fracties moeite hebben met proeven met wilsonbekwamen. De meeste partijen vinden ech ter dat experimenten in sommige gevallen nodig zijn voor de verbetering van de medische zorg voor wilson bekwamen. Volgens minister Borst (Volksgezondheid) is het on vermijdelijk om soms medi cijnen te testen op mensen die zelf geen beslissing kun nen nemen. „Als er ooit een medicijn tegen de ziekte van Alzheimer komt, dan zal dat getest moeten worden op de groep voor wie het uiteinde lijk is bestemd; dementeren de ouderen", aldus Bórst vo rig jaar tijdens een toelichting op het wetsont werp. Het CDA vindt dat het kabi net onvoldoende scherp stelt welke onderzoeken zijn toe gestaan. „De ïnee tenzij constructie biedt, zo is intus sen via andere wetgeving duidelijk geworden, teveel ruimte voor het oprekken van de norm. Het is nauwe lijks te voorkomen dat uit zonderingen op de regel in de toekomst verder worden opgerekt", aldus CDA- woordvoerder Lansink. De WD deelt die vrees niet. „Het wetsvoorstel biedt goede bfescherming aan zo wel wilsbekwame als wils onbekwame proefpersonen terwijl medisch-weten- schappelijk onderzoek met mensen mogelijk blijft", zegt Kamerlid Kamp. DEN HAAG (ANP) - Het is zo goed als zeker dat GPV en RPF donderdag niet voor een motie zullen stemmen waar door de Turkse familie Gümüs in Nederland zou kunnen blijven. GPV-kamer- lid Van Middelkoop noemde het donderdagochtend „zeer onwaarschijnlijk" dat dit zal gebeuren. Gümüs woont illegaal in Ne derland en zou. moeten ver trekken omdat hij te kort wit heeft gewerkt om in aanmer king te komen voor een dis pensatieregeling. PvdA en D66 hebben voorgesteld deze regeling zo op te rekken dat Gümüs zou kunnen blijven. GroenLinks, SP en een deel van de ouderenpartijen zul len voor deze motie stem men, maar daarmee haalt die nog geen meerderheid. Dat zou wel het geval zijn als GPV en RPF zich bij de voor stemmers zouden aansluiten. Beide partijen zien echter geen reden de „witte-illega- lenregeling" aan te passen. Wel vinden zij dat de familie Gümüs zou moeten kunnen blijven vanwege de verwach tingen die zijn gewekt. Gümüs heeft in de Amster damse Pijp een kleermakers- bedrijfje. Een buurtcomité is in de bres gesprongen voor het gezin. Dat heeft tot veel publiciteit en politieke de batten geleid. GPV en RPF hebben staatssecretaris Sch- mitz van Justitie daarom in een motie gevraagd haar be sluit dat Gümüs moet ver trekken te heroverwegen. Dit voorstel zal echter geen meerderheid halen. Boven dien zou het kabinet het toch niet uitvoeren. Schmitz liet bij een debat woensdag nog in het midden of zij de motie van PvdA en D66 zal uitvoe ren. Ze sprak er echter geen onaaanvaardbaar over uit. Of de motie een meerderheid haalt is nu afhankelijk van het aantal aanwezige Kamer leden. GroenLinks-kamerlid Sipkes heeft een bezoek van een Kamerdelegatie aan Et hiopië en Eritrea afgebroken om bij de stemming te kun nen zijn. Als haar vliegtuig geen vertraging oploopt zou ze nog net op tijd kunnen zijn. DEN HAAG (ANP) - Goeree-Overflakkee moet na de vorming van de stadsprovincie Rotterdam niet overgaan naar de provincie Zeeland maar bij Zuid-Holland blijven. Dat vinden Gedepu teerde Staten (GS) van Zuid-Holland. Vorige week maakte staatssecretaris Van de Vondevoort (Binnenlandse Zaken) in het Kamerdebat over de stadsprovincie be kend dat Goeree-Overflak kee buiten de stadsprovin cie blijft. Omdat het eiland na de totstandkoming van de stadsprovincie Rotter dam geïsoleerd komt te lig gen van de rest van Zuid- Holland moet het gebied bij Zeeland worden gevoegd. De' staatssecretaris bereidt een wetsvoorstel voor de overgang voor. GS van Zuid-Holland zijn het hier niet mee eens, zo hebben ze woensdag aan de staatssecretaris laten we ten. Volgens GS zijn er on voldoende argumenten voor het onderbrengen van Goeree Overflakkee bij Zeeland. GS zeggen ook te willen stoppen met de speciale procedure die in gang is ge zet om de stadsprovincie Rotterdam voor te berei den. In het kader van deze procedure waren GS bezig met een herindelingsplan om de buitengrenzen van de toekomstige stadsprovin cie vast te leggen. Nu de Tweede Kamer heeft inge stemd met de plannen van het kabinet, en daardoor de omvang van de stadspro vincie al vastligt, achten GS voortzetting van deze procedure niet zinvol. Staatssecretaris Van de Vondevoort moet de proce dure maar overnemen, al dus GS. Freek de Jonge verzorgt 31 december voor de VPRO wederom de oudejaarsconcerence. De cabaretier en schrijver luidt evenals vorig jaar via de televisie het oude jaar uit, zo heeft de omroep meegedeeld. ROTTERDAM (ANP) - De re kening van een eventuele gouden handdruk voor poli tiecommissaris Brinkman moet niet naar Rotterdam maar is voor Den Haag. Dat vinden de politieke partijen in de Rotterdamse gemeente raad. Zij bleken donderdag tijdens de vergadering van de raadscommissie voor poli tie en veiligheid bijna eens luidend. Volgens fractievoorzitter E. ter Kuile van de WD is het logisch dat het geld voor een dergelijke afvloeiingsrege ling uit de rijkskas komt, ge zien het vaker genoemde „gat" in de nieuwe politie wet. Die uit 1993 daterende wet legt de democratische controle op de regiokorpsen niet meer bij de gemeentera den. Dinsdag oordeelde de rechter dat het ontslag van Brinkman onzorgvuldig was voorbereid. De commissieleden morren ook over de wens van de nieuwe commissaris Lutken om secretaris te worden van het Rijnmondse college van burgemeesters. Suske en Wiske "de mompelende mummie" door Willy Vandersteen En hb'slaat nojaan jr ftf htm uiers] op htistntrm. his- sthien bmtn ut to ids it utitnl M tooptnssrarator, trtal J i'jdtns dt inhidinj van dt ttnlmshliine bent [u uu boekje it builen jejaan, meneer ójonj 1 J 4 [^HottO s w r i J SONY Verwachting t/m maandag 8 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp.10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht z.west 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.west 5 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 sept. Zon op 06.59, onder 20.17 Maan op 10.23, onder 21.40 Eerste kwartier: 10 september (03.32) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Standvastig weer zit er voorlopig niet in. Tot na het weekein de kunnen we rekenen op zowel zon als buien. De temperatuur ligt in de middag rond of net onder 20 graden. Komende nacht wordt het minimaal een graad of 11Wind is er nauwe lijks en terwijl het geleidelijk begint op te klaren, ontstaan er enkele mist banken. Die kunnen het verkeer morgenochtend nog parten spelen. Overdag wisselen zon en wolken el kaar af en later op de dag komt er misschien een enkele bui voor. De kans daarop is echter niet groot. De wind waait overdag uit het zuidwes ten en neemt toe tot matig. Mogelijk dat het later op de dag in het Wad dengebied vrij krachtig waait. Op langere termijn blijft de wind uit wes telijke richtingen komen. Van tijd tot tijd krijgen we te maken met storin gen/ook in het weekeinde. Vooral op zondag lijkt dat een aantal buien op te leveren. Na het weekeinde komen we in iets rustiger vaarwater terecht. Bekeuring voor stuntende ballonvaaxder NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse politie slin gert een ballonvaarder op de bon die boven de Waalstad stunts uithaal de met zijn luchtvaar tuig. De laagvlieger zal aan de hand van het genoteerde registratienummer wor den opgespoord. Dat heeft een woordvoerster van de politie woensdag meegedeeld. De ballon, met veel recla meteksten op het doek, danste op en neer boven een woonwijk. Daarbij kwam het gevaarte heel dicht bij de grond. Veel wijkbewoners gin gen op zoek naar de bal lon. Ook weggebruikers hadden meer belangstel ling voor de stuntende luchtvaartuig dan voor het verkeer. De ballon vaarder veroorzaakte ge vaarlijke situaties. Na enige tijd vloog de ballon weg. De Rijks luchtvaartdienst maakt proces-verbaal op we gens overtreding van de Wet op de luchtvaart. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkranl maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2