Een én tweediershokken voor katten Eerste septemberweek 'Nationale Mosselweek' Open huis bij Holty Opnieuw keurslager Actie voor adoptie Poolse gezinnen r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Programma Radio Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SPORTSPONSOR L dé krant van schouwen - duiveland! WOENSDAGS SEPTEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD 10 7.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview niet een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). Uitbreiding dierenpension Oosterland CURSUS YOGA ZIERIKZEE/NIEUWER- KERK - Fysiotherapeute en ontspanningstherapeute Jo ke Enserink leidt een aantal yogacursussen, die in de eer ste week van september van start gaan in Zierikzee en Nieuwerkerk. Het betreft cursussen voor beginners, voor 55-plussers en voor licht-gehandicapten. Enserink is opgeleid in 'Wes terse' en 'Oosterse' lichaams- therapiën en geneeswijzen. Zij geeft al vijftien jaar yoga cursussen. Hatha-yoga is een eenvoudige vorm van yoga, waarbij de oefeningen wor den uitgevoerd in een rustig tempo en op het ritme van de ademhaling. Tijdens de Open Dag, die zaterdag 6 septem ber wordt gehouden in het Multi Functioneel Centrum in Zierikzee, geeft Enserink in de yogastand informatie over de cursussen. Om 11.15 en 14.15 uur kan iedere be langstellende deelnemen aan een proefles. Nadere informatie over de yogacursussen of aanmel ding is ook mogelijk via tele foonnummer 0111-415433. REIS 60-PLUSSERS KERKWERVE - Mensen van zestig jaar en ouder, die in Kerkwerve of directe omge ving wonen, kunnen deelne men aan een reisje naar het Noord-Brabantse Waalwijk en de Biesbosch. Het gaat om een initiatief van het Oranjecomité Kerk werve. Het uitstapje wordt gehouden op donderdag 18 september. Om 8.30 uur ver trekt aan de Ring van Kerk werve de bus die de deelne mers naar het Schoenen Museum in Waalwijk brengt. Daar wordt een demonstra tie gegeven. Na de lunch gaat het gezelschap naar Drimme- len voor een rondvaart door natuurgebied De Biesbos. Het diner wordt gebruikt in Woensdrecht en de terugreis gaat via deZeelandbrug. Belangstellenden die aan het reisje willen deelnemen kun nen voor nadere informatie contact opnemen via tele foonnummer 0111-417046. ORGELCONCERT KAPELLE - Dirk S. Donker uit Sneek geeft zaterdag 13 september een concert op het Batz-Witte orgel van de Ne derlandse Hervormde kerk in Kapelle. Hij voert werken uit van Mendelssohn, Beet hoven, Rheinberger, Hakim en Reger. Aanvang 20.00 uur. Mosselen worden opgevist in de Waddenzee en Oost er schelde. (Archieffoto) ZIERIKZEE/BRUINISSE - Deze week, de eerste van september, is het Nationale Mosselweek. Een week waarin de Zeeuwse mossel de hoofdrol speelt. Heel Nederland wordt aangespoord om gezellig met zijn allen rond de mosselpan te gaan zitten. Veel mensen houden zich vast aan het oude gezegde: mosselen eet je als de R in de maand zit. Dit gezegde stamt uit de tijd dat distributie nog moeizaam verliep eh ook geen gekoeld transport mo gelijk was. Straatventer ver kochten de mosselen huis aan huis. Bij warm weer in juli en augustus ging dit ten koste van de kwaliteit. Vandaar dat men liever tot september wachtte. Vers Tegenwoordig is dat niet meer nodig. Verse mosselen zijn al verkrijgbaar vanaf de tweede helft van juli. Daar na gaat de vangst door tot de tweede helft van april in het jaar daarop. Vers zijn mosse len dus bijna het hele jaar te koop. Van half april tot half juli ligt de verkoop stil omdat de mosselen dan bezig zijn met de voortplanting. Er zijn dan wel conserven en diepgevro ren mosselen verkrijgbaar. Mosselen komen iiï Neder land in twee gebieden voor, in de Oosterschelde en de Waddenzee. Het zijn gebie den die door hun specifieke natuurlijke milieu ideale kweekplaatsen zijn voor mosselen. Hoewel veel mos selen afkomstig zijn uit de Waddenzee wordt toch ge sproken van de 'Zeeuwse mossel'. Mosselveiling Dat komt omdat de ook de mosselen die zijn opgevist in de Waddenzee worden ver voerd naar Yerseke om daar op de mosselveiling te wor den geveild. Daarna worden de mosselen gedurende onge veer tien dagen in de Ooster schelde 'verwaterd'. Verwa teren houdt in zandvrij spoelen. Door het opvissen heeft de mossel namelijk veel zand en slib in zijn schep gekregen wat er tijdens het verwateren weer uit gaat. Doordat de bedrijven aan de wal de mosselen ook nog eens naverwateren is hij he lemaal zandvz-ij wanneer hij wordt verkocht aan de con- sument.Tijdens de Nationale Mosselweek worden in een aantal viswinkels en super markten mosselkookdemon straties gegpven en kunnen belangstellenden de mossel proeven. WANDELTOCHT GOES - Op initiatief van het Comité Fruit wandeltochten Goes wordt zaterdag 13 sep tember de 38ste Fruitwan- deltocht gehouden. De afstanden die afgelegd kunnen worden zijn vijf, tien, vijftien of 25 kilometer. De start is bij het Rode Kruisgebouw aan de Edison- straat in Goes. De starttijden zijn: 25 kilometer tussen 9.00 en 10.00, vijftien kilometer tussen 10.00 en 12.00, tien ki lometer tussen 10.00 en 13.00 en vijf kilometer tussen 10.00 en 14.00 uur. Voor nadere in lichtingen of aanmelding: te lefoon 0113-216992. Donderdag4, vrijdag'5 en zaterdag 6 september ZIERIKZEE - Bij Holty Fashion en LinCherie in Zierikzee wordt de nieuwe najaarscollectie gepre senteerd door middel van drie Open Huis dagen. Donderdag 4, vrijdag 5 en za terdag 6 september worden belangstellenden die de mo dezaak aan de Dam of de lin geriezaak aan de Melkmarkt binnen lopen extra verwend. Zij kunnen vrijblijvend de nieuwe collectie bekijken en worden getrakteerd op kof fie of thee en hapjes. Achter in de zaak zit Joop Kort die op zijn piano zorgt voor live achtergrond muziek. Beide zaken zijn onderling met el kaar verbonden, zodat de be zoekers van de lingerie- naar de modewinkel kunnen lo pen. De winkels zijn geopend vanaf 9.00 uur en donderdag doorlopend tot 21.0.0 uur. BURGH-HAAMSTEDE - W. T. de Jonge uit Burgh- Haamstede mag zich opnieuw een jaar lang 'Keur slager' noemen. Zijn bedrijf werd onlangs, op een onverwachts moment, gekeurd door een van de re giomanagers van de Neder landse Vereniging van Keur slagers. Slagerij De Jonge is een van de 550 zelfstandige ondernemers die zijn aange sloten bij de Keurslagersver- eniging. Hun bedrijf wordt jaarlijks gekeurd op hygië ne, assortiment, versheid, kwaliteit, vakmanschap en service. Ook wordt het be drijf bezocht door een zoge naamde 'mystery shopper' die.de slagerswinkel beoor deelt door de ogen van de consument. Het kwaliteits Bewakings Bureau Levensmiddelen (KBBL) onderzoekt jaarlijks rundergehakt, gepaneerde schnitzels en kipfilet op sa menstelling en bacteriologie. Zij checken ook het HACCP- systeem van de Keurslagers. Door al deze activiteiten wil de Keurslagersvereniging de consument de waarborg ge ven dat de pi'oducten van de Keurslager betrouwbaar en van goede kwaliteit zijn. ZIERIKZEE - Nu het water van de Oder en andere rivieren is gezakt, komt de schade die werd aange richt door de overstromingen in midden- en oost Eu ropa nog schrijnender naar voren. Daarom werd een actie gestart voor adoptie van Poolse gezinnen. Het initiatief is afkomstig van de Poolse Gosia Mackie- wicz en wordt ondersteund door Cora van Steyn uit Zie rikzee. De Utrechtse Gosia Mackiewicz gaat regelmatig terug naar haar geboorte land en werd getroffen door de ellende die daar heerst. Zij zette een pakkettendienst op, die inhoudt dat mensen in Nederland de verantwoor delijkheid op zich kunnen nemen om maandelijks een pakket met levensbehoeften te versturen naar een Pools gezin. De hulp is bedoeld voor mensen die niet direct in de omgeving van de grote steden wonen, waar het me rendeel van de hulp terecht komt. Contactpersoon voor deze 'adoptieactie' op Schouwen- Duiveland is Cora van Steyn uit Zierikzee. Zij geeft nade re informatie over de actie en is bereikbaar via telefoon nummer 0111-413291. De Rabobank 'Oost-Duiveland' heeft de jeugdleiders vaq sportvereniging Duiveland voorzien van trainingspakken. Op de foto poseren de jeugdleiders voor het bankkantoor in Oosterland. Staand van links naar rechts: Joop van der Laan (jeugdbestuur) Desiré van de Velde (kantoormanager Ooster land), André van de Berge, Johnny Dorst, Chris Bolle, Erwin Goudzwaard en Chris Verhoek. Zittend van links naar rechts: Hans Rotte, Harrie van Zeeland, Hans Andeweg, Huib Pan- nekoek en Teunis Dokter. (Foto: Thijs Bal Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, mijt de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAALabonnement2onder automatische afschrijving 53,50 J HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische af schrijving a ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■SE! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. £Q| Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee. OOSTERLAND - „Het idee voor een dierenpension waar behalve honden, ook katten kunnen verblij ven, kwam als vanzelf bij ons boven omdat veel mensen zowel een hond als een kat als huisdier heb ben." Samen met haar man Chris runt Margreet Schot uit Oosterland een honden- en kattenpension bij hun woning aan de Rijksweg 11. Mensen die op vakantie gaan of om een andere reden hun huisdier tijdelijk niet kunnen verzorgen kunnen hun hond of kat daar onderbrengen. Dat het echtpaar Schot poli tiehonden opleidt en dat zij een dierenpension hebben, waar mensen terecht kunnen met honden, is in Oosterland al jaren bekend. Minder be kend is dat mensen er ook te recht kunnen met hun kat. Behalve een uitbreiding met zeven buitenkennels voor honden werden in een specia le ruimte van het dierenpen sion vijftien nieuwe katten verblijven gerealiseerd. Bij elkaar De kattenkooien zijn ge maakt van gegalvaniseerd ij zer en zo ingericht dat de die ren voldoende comfort hebben en een aantal prakti sche toepassingen mogelijk is. ,,De kooien hebben een formaat van zeventig bij ne gentig centimeter en zijn voorzien van een ligplank. Door het wegschuiven van een trespa scheidingswand kan een aantal kooien twee keer zo groot worden ge maakt, zodat kattenparen, die bij elkaar horen, gedu rende hun verblijf hier bij el kaar kunnen zitten, zoals zij dat thuis gewend zijn." Bij het openen van de deur tjes komen ook de voeder bakjes naar buiten, zodat ze op eenvoudige wijze gevuld kunnen worden. Bij enkele kooien is een speciaal draai- systeem aangebracht, waar door de etensbak en de drinkbak gevuld kunnen worden zonder dat de kooi open hoeft. ,,Dat is praktisch bij katten die de neiging heb ben om weg te lopen of te krabben." Bij de inrichting is ook rekening gehouden met het feit dat de hokken goed en makkelijk schoonge maakt moeten kunnen wor den. Dat is volgens Chris Schot van het grootste be lang voor een goede hygiëne. Eigen eten Dat het echtpaar Schot veel is gelegen aan het wel en wee van de dieren, blijkt ook uit het feit dat de klanten desge wenst eigen voedsel voor hun dieren kunnen meene men. ,,In de praktijk kan het immers voorkomen, dat be paalde katten of honden aan hun eigen voedsel gewend zijn en het standaardvoedsel dat wij geven niet lusten of gewoon niet willen eten. Be kend is dat sommige katten geen water willen drinken. Ook komt het voor dat huis dieren allergisch zijn voor bepaalde voedingsstoffen, zodat je daar rekening mee moet houden. Het is natuur lijk niet de bedoeling dat het huisdier sterk vermagerd is wanneer de mensen terugko men om het op te halen." Wanneer mensen zelf katten- voedsel meenemen wordt de all-in pensionprijs aange past. Ook de gezondheidstoestand van de dieren wordt in het dierenpension in de gaten ge houden. „Ondanks een goede hygiëne en kwalitatief hoog waardig voedsel kunnen die ren ziek worden. Het kan ook voorkomen dat ze slecht gaan eten omdat ze het niet naar hun zin hebben. Daar moeten we dan wat op ver zinnen, zoals het geven van extra aandacht, extra verzor ging of wandelingen met het dier. Door mijn ervaring met het trainen van honden kan Margreet Schot en haar zoon Bennart met een van de bewoners van het dierenpension. (Foto: Marijke Folkertsma) ik goed zien of een dier last heeft van stress. Maar in alle andere gevallen en wanneer wij twijfelen schakelen wij onze vaste dierenarts in," al dus Chris Schot. Verkeerd idee Chris en Margreet Schot vin den het jammer dat veel mensen een verkeerd idee hebben over het dierenpen sion. „Dat komt omdat wij ook epn hondenschool run nen. Mensen hebben vaak ten onrechte het idee dat je voor een goede training die ren hard zou moeten schop pen en slaan en trekken deze denklijn door naar de behan deling van de dieren in hét pension. Niets is minder waar. Een goede politiehond heeft de eigenschap dat hij graag voor zijn baas wil wer ken. Een dier dat bij de trai ning geschopt of geslagen zou moeten worden is totaal niet geschikt als politiehond. Zo'n dier is te onhandel baar." Het is volgens Chris Schot niet voor niets dat mensen, die weten waarvoor een goe de hondenschool staat, bij voorkeur gebruik maken van hun dierenpension en ook dierenartsen er naar doorverwijzen. „Het is denk ik niet voor niets dat men sen, die een keer van onze pensiondiensten gebruik hebben gemaakt, steeds bij ons terug blijven komen." Terugkijkend op de eerste periode van het kattenpen sion vindt Chris Schot dat grote verschillen bestaan ten aanzien van het gebruik van een dierenpension. „In de steden lopen kattenpensions als een trein, terwijl wij ca paciteit over hebben. Hoe wel we nog naam moeten ma ken, denk ik dat het ook een rol speelt dat we op het plat teland wonen. Veel katten leiden hier een leven als boerderijkat. Katten zijn zelfstandige dieren, die niet hóeven te worden uitgelaten en vaak ook deels hun eigen kostje kunnen verzorgen. Al les bij elkaar zijn dat toch re denen waardoor een katten pension op het platteland moeilijker loopt dan in de steden." Wanneer het katten pension in de toekomst goed gaat lopen, wil Chris Schot een kattenspeelplaats met klimboom maken, waarin een aantal katten tegelijker tijd kan zitten. Omdat het voor toeristen leuk kan zijn hun dier vlak bij hun vakan- tielokatie onder te brengen is het echtpaar Schot van plan hiervoor reclame voor te maken. Dierenpension Oosterland is het hele jaar geopend. Voor nadere informatie of afspra ken kan telefonisch contact worden opgenomen via tele foonnummer 641415. Men sen kunnen ook altijd vrij blijvend komen kijken," aldus Chris en Margreet Schot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3