StartRente Intuïtie en gevoelens weer de ruimte geven BURO'S 'Nel Poppenkunst' in Zuidwellestraat Excursie van Stad en Lande naar Enkhuizen NIEUW!! DEURLOO 1*5,- SPAAR MEE BIJ VOOR DE GRATIS SURPRISEBOX WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 diverse mogelijkheden, kleuren en maten Welkom bij: Haringvlietplein 4 Zierikzee INTER-MEUBEL JWIIM5f161 ZIERIKZEE - De vereniging Stad en Lande houdt zaterdag 6 september de jaarlijkse excursie. Dit maal staan Enkhuizen en het Zuiderzeemuseum op het programma. De reis is vooral interessant voor mensen met een maritieme of visserij-achtergrond. In Enkhuizen hebben de deelnemers tijd om op eigen gelegenheid te lunchen en het stadje bekijken. Enkhui zen is ontstaan uit de dorpen Gommerkerspel en Enkhui zen, die in 1355 samenge voegd werden en stadsrech ten kregen. Beide kernen hebben in de vijftiende eeuw een grote gotische kerk laten bouwen. In de zeventiende eeuw was Enkhuizen een belangrijke handelsstad, waar onder meer de V.O.C. en de W.I.C. een vestiging hadden. Uit de ze bloeiperiode dateren vele fraaie (pak-)huizen met ge velstenen. In het oude Peper huis is tegenwoordig het Bin nenmuseum van het Zuiderzeemuseum geves tigd, met allerlei attributen uit de visserij en vele fraaie, oude visserschepen. rant 'De Gouden Leeuw' het diner. De groep vertrekt om 8.00 uur vanaf het parkeerterrien aan de Scheldestraat in Zie- rikzee. Omstreeks 22.00 uur hoopt het gezelschap terug te zijn. Informatie opvragen en aanmelden kan bij de secre taris van de Vereniging Stad en Lande op telefoonnum- mer417941. Advertentie I DISCOUNT IINTEREXPO MEDIA 070-3588929 Advertentie Advertentie 8 hypotheekrente vanaf nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 Cursus gebaseerd op wijsheid van de indianen ZIERIKZEE - „We leven in een tijd waarin we zo veel móéten, dat we het contact met ons innerlijk dr eigen te verliezen." Dat zegt maatschappelijk werk ster Lizette Kneepkens-Schraven uit Zierikzee. Zij nam het initiatief voor enkele cursussen waarbij in tuïtie en gevoelens centraal staan. Door middel van activiteiten, die zijn gebaseerd op de wijsheid van de indianen, leren mensen daarbij hun eigen intuïtie en gevoelens te herkennen en gebruiken om weer harmonie in hun leven te brengen. ,,Onze Westerse samenleving is een wereld waarin het den ken wordt overgewaardeerd. Onder invloed van opvoe ding, school en werk hebben mensen daaraan hun gedrag aangepast. Ze hebben ge leerd hun spontaniteit te on derdrukken om 'mee te mo gen doen' in de samenleving. Daardoor zijn ze volledig voorbij gedraafd aan hun ge voelens. Die hebben een steeds minder belangrijke plaats gekregen." Minstens zo belangrijk Lizette Kneepkens is ervan overtuigd dat gevoelens en intuïtie minstens zo belang rijk zijn als het rationele denken. ,,Voor mensen, die erkennen dat hun gevoelens en intuïtie verwaarloosd zijn, kan het zinvol zijn aan de cursus deel te nemen.Tij dens de cursus 'Hernieuwde kennismaking met jezelf' ge beurt dat door middel van ontspanningsoefeningen, meditatie en 'lichaams- werk'. Dat laatste houdt observatie en bespreking in van de li chaamshouding en de uitstr aling van de deelnemers. „Het is belangrijk dat men sen zich bewust worden van de signalen die hun lichaam uitzendt. Die zeggen wat over de manier waarop ze in het leven staan en hoe ze overkomen bij anderen. Het is goed dat mensen zich reali seren dat, onder meer door werk en relaties, in het dage lijks leven allerlei spannin gen worden opgebouwd in het lichaam." Beïnvloeden Door middel van ademha lingstechnieken, ontspan ningsoefeningen en medita tie ervaren de deelnemers aan de cursus hoe ze die span ningen kunnen te laten weg vloeien. „Wanneer mensen zich bewust zijn van hun li chaam en de wijze waarop zich daarin spanningen op bouwen, kunnen ze dat pro ces ook beïnvloeden. Zo ma ken ze een ontwikkeling door waarbij ze meer voeling krijgen met hun eigen inner lijk. Stress en spanning lo pen we in het dagelijks leven allemaal op, maar met een aantal vaardigheden is het mogelijk de gevolgen daar van onder controle tè hou den." Die vaardigheden zijn geba seerd op de wijsheid van ou de indianen. Lizette Kneep kens leerde ze kennen tijdens een drie-jarige opleiding in Nijmegen waarbij de leer van de Sjamaan centraal staat in het ontdekken van de eigen levens. Zij deed die opleiding om mensen beter te kunnen begeleiden bij de veranderingsprocessen die ze tegen komen op hun le venspad. Door de Sjamaan opleiding werkt ze niet al leen vanuit haar kennis als maatschappelijk werkster, maar ook vanuit een spiritu ele verbondenheid. Mensen worden volgens de maatschappelijk werkster vaak geobsedeerd door licha melijke klachten, terwijl daaraan vaak psychische klachten ten grondslag lig gen „Ze vinden het bedrei gend om te bedenken dat hun klachten voort kunnen ko men uit hun manier van doen. Toch blijkt vaak dat de klachten niet kunnen wor den verholpen met een pille tje. Daarvoor is een andere levenshouding nodig. Op die manier is het mogelijk beter om te gaan met de moeilijk heden die men tegenkomt." Evenwicht Lizette Kneepkens, die als maatschappelijk werkster in verpleeghuis Corneliastich- Lizette Kneepkens-Schraven: Veel mensen zijn volledig voorbij gedraafd aan hun gevoelens. ting werkt, begon reeds in 1995 met het geven van cur sussen die tot doel hebben weer evenwicht te brengen tussen verstand en gevoel. Tot nu toe deed zij dat alleen voor vrienden en kennissen, maar ze wil die kring nu uit breiden. „Het zou jammer zijn om de cursussen te be perken tot een select groepje mensen. En ik vind het een prettige manier van werken. Je herkent eikaars levenssi tuaties en ondersteunt el kaar. Met elkaar in een groep blijf je leren." De cursus gaat woensdag 24 september van start in de woning van Lizette Kneep kens in Zierikzee met een avondgroep. Bij voldoende belangstelling begint op woensdag 1 oktober ook een cursus die 's middags wordt gehouden. Behalve in Zierik zee wil Lizette Kneepkens de cursus 'Hernieuwde kennis making met jezelf' ook hou den ift de Franse Ardeche, waar de familie Kneepkens een vakantiewoning heeft. „Je wordt daar omringt door een natuur die op zich al op roept tot meditatie." Individuen en partners De maatschappelijk werk ster begeleidt ook individu ele mensen of partners. Deze begeleiding is gericht op het oplossen van spanningen in relaties, die voortkomen uit de hoge eisen die tegenwoor dig worden.gesteld aan men sen. Voor nadere informatie over de cursussen en activi teiten van Lizette Kneep kens of aanmelding kan van af maandag 15 september contact worden opgenomen via telefoonnummer 0111- 415368. Opgeven kan telefonisch of kom langs. Open huis iedere werkdag van 19.00-21.00 (be halve 29/8) GELD VOOR JEUGDWERK BRUINISSE - De stichting CJV Bruinisse krijgt een bij drage van 10.000 gulden van het nationaal jeugdfonds 'Jantje Beton'. De CJV wil het geld gebrui ken voor de verbouwing van de voormalige brandweerka zerne aan de Molenstraat tot jeugdgebouw. Het nationaal jeugdfonds realiseert jaar lijks enkele honderden pro jecten voor de jeugd tot onge veer zestien jaar. Het gaat daarbij onder meer om jeugdaccomodaties, kin derboerderijen, speelothe- ken, jeugdcircussen en speel tuinen. Het geld daarvoor is afkomstig van de nationale jeugdcollecte van Jantje Be ton. Advertentie De babypop Lisah, slapend en wakker. (Foto: Nel Groothedde-Korving) Danslessen starten in de week van 15 sept. voor: kinderen vanaf 7 jaar scholieren paren/gehuwden Zierikzeese poppenmaakster reajiseert droom ZIERIKZEE - „Een droom wordt werkelijkheid voor'mij. Het is daar zo heerlijk groot, Ik krijg een vloeroppervlakte van 200 vierkante meter voor me zelf." Nel Groothedde-Korving uit Zierikzee is zeer blij met het voormalige pand van Bolle Dier Tuin aan de Zierikzeese Zuidwellestraat. De poppenmaakster gaat daar onder de naam 'Nel Poppenkunst' een atelier en expositieruimte realiseren. Naar verwachting wordt de nieuwe voorziening begin 1998 geopend. Nel Groothed- de begon zeventien jaar gele den met het maken van pop pen. Met name haar babypoppen verwierven in de loop van de jaren interna tionale bekendheid. De Zie rikzeese poppenmaakster presenteert ze via exposities in België, Duitsland en Zwit serland en produceert ze on der meer voor een Duits be drijf, dat haar poppen op de markt brengt. Uitdrukking „Ik kijk al jaren uit naar de mogelijkheid om een ruim atelier te realiseren", aldus de Zierikzeese, die in haar nieuwbouwwoning in Poort ambacht slechts over een be perkte werkruimte beschik te. Nel Groothedde begon op 38-jarige leeftijd met het ma ken van poppen, nadat ze zich met allerlei creatieve technieken had bezig gehou den. „Op de meeste was ik na een paar jaar 'uitgekeken, maar het maken van poppen bleef me boeien. Het geeft zo veel vreugde wanneer je erin slaagt uitdrukking op een ge- zichtje te krijgen, zodat je contact met de pop voelt." De techniek die zoveel vreug de heeft, is volgens de poppenmaakster tevens de moeilijkste. „Of een pop uit drukking krijgt hangt af van hele kleine dingen; een lipje, een houding." Nel Groothed de maakt vooral babypop pen en soms ook meisjespop pen. „Het aandoenlijk tere dat ze uitstralen ontroert me altijd." Ze vervaardigt haar werkstukken van porselein en gebruikt onder meer echt mensenhaar en oogjes van kristal om het resultaat te krijgen dat ze wil. Mallen Ook de mallen, waarin de porseleinen koppen en lede maten van de poppen wor den gegoten, maakt Nel Groothedde zelf, evenals de kleding en de attributen die bij een pop horen. „Iedere pop moet verschillend zijn. Daarom maak ik steeds weer nieuwe mallen." Dat doet de poppenmaakster door een babypop te boetse ren van klei. De kop en lede maten daarvan maakt ze los en voorziet ze van gips. Dat worden de mallen waarin ze het vloeibaar porselein giet dat, na de eerste uitharding wordt losgemaakt en gebak ken op 1220 graden Celsius. Daarna wordt het porselein beschilderd om diepte en uit drukking te krijgen en wordt de pop voorzien van een zacht lijf, ogen, haar en kleding, die Nel Groothedde ook zelf maakt. Het hele pro ces neemt ongeveer twee maanden in beslag. De pop penmaakster kreeg het in de loop van de jaren steeds drukker. Nadat zij haar poppen expo seerde op tentoonstellingen in Goes en Rotterdam groei de de belangstelling voor haar werk. Zij kreeg uitnodi gingen uit België, Duitsland en Zwitserland om ook daar haar poppen te tonen en pro duceert haar handwerk nu voor een Duits bedrijf, die de poppen op de markt brengt. Open Huis Daarom is het volgens Nel Groothedde niet de bedoe ling dat het poppenatelier aan de Zuidwellestraat een 'winkel' wordt waar ieder een dagelijks kan binnen lo pen. „Ik heb mijn tijd nodig om te werken. Ik moet hard aan de slag." De poppenmaakster stelt de poppenexpositie open voor publiek door mid del van Open Dagen die zij enkele keren per jaar wil houden. Die expositieruimte wordt gerealiseerd in de vroegere winkel van Bolle Dier Tuin. Daarachter komt het atelier van Nel Groothedde, terwijl het vroegere pakhuisje in ge bruik wordt genomen als op slagruimte. Nel Groothedde en haar echt genoot verhuizen binnenkort naar de woning die bij het complex aan de Zuidwelle straat hoort. Door middel van kleine verbouwingen en aanpassingen vormen zij het vroegere bedrijf om tot 'Nel Poppenkunst'. A'dvértentie Ook bezoek aan Zuiderzeemuseum Advertentie 's Middags vaart het gezel schap over het IJsselmeer naar het Zuiderzeemuseum. In het museum verzorgen er varen gidsen een rondleiding van een uur. In 1932 werd de Zuiderzee af gesloten van de Noordzee door de Afsluitdijk. Vissers, scheepswerven, mandenma kers en zeilmakerijen verlo ren in snel tempo hun be staansmogelijkheden. Daarom werden er plannen gemaakt om hier wat van te behouden. In de jaren '70 ver rees net buiten de muren van Enkhuizen het Zuiderzeemu seum, Dit bevat diverse buurten en straten afkomstig uit de verschillende dorpen en ste den rond de Zuiderzee. Aller lei oude ambachten konden hier blijven bestaan. Huizen en werkplaatsen werden op hun oorspronkelijke plaats opgemeten, ontdaan van al lerlei nieuwigheden en over gebracht naar het Zuiderzee museum waar ze zorgvuldig werden opgebouwd. Batavia Aan het eind van de middag gaat het via de Marker- waarddijk naar Lelystad, waar op de werf de kopie van de 'Batavia' kan worden be keken. In Montfoort gebrui ken de reizigers in restau- Mooic gordijnen hang je niet zomaar op, daar zoek je het best passende ophangsysteem voor. En die zijn te vinden en te zien in de gloednieuwe showroom van Interieur Paauwe in Zonnemaire! Zuidweg 20a, Zxmnemaire. Tel. 0111-401318. Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar per openbaar vervoer. t 0 Advertentie O Ruim MO.-GRATIS boodschappen en honderden guldens waardebonnen- voordeel op attracties. GRATIS Surprisepunt bij elke ƒ25. boodschappen. ELKE DAG GOED NIEUWS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1