'Van chirurgijn tot gemeente-arts' Begeleiding mensen in eindstadium Trekker rijdt in berm Tentoonstellingen in kerkgebouw dier in het vizier Samen in één gezin Loods in Ooltgensplaat door brand verwoest Eva Lassing haalt medische gegevens uit gemeente-archief Oostfiakkee Hospitium nabij ziekenhuis in Dirksland Op N57 over de Brouwersdam 1 k k WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD OUDE-TONGE - „Bij een bezoek aan Uwe gemeente heeft de verregaande onreine toestand mijn aan dacht getrokken. Sedert mijn bezoek in 1866, toen ik de eer had den heer burgemeester op een en ander te wijzen, is die toestand eer verergerd dan verbe terd." Uit een brief van de inspecteur van de genees kundige inspectie, die bewaard bleef in het gemeen te-archief van Oostfiakkee, blijkt dat de zindelijkheid in de straten van Oude-Tonge in de ne gentiende eeuw te wensen overliet. De brief werd opgezocht door Eva Lassing-van Game ren uit Oude-Tonge. Samen met een groot aantal andere stukken uit het Oostflakkee- se archief gebruikte zij het papier als basis voor een boekje over de artsen die in de vorige eeuw werkzaam waren in Oude-Tonge. „Het boek kreeg de titel 'Van chi rurgijn tot gemeente-arts'. Het werd in eigen beheer uit gegeven en afgelopen zater dag in besloten kring gepre senteerd. Sinds maandag 1 september is het te koop in het streekmuseum in Som- melsdijk, het Kampwinkel tje aan de Kerkring in Oude- Tonge en bij de auteur aan de Washingtonstraat 26 in Ou de-Tonge. Straatnaam Eva Lassing wil met haar boek een bijdrage leveren aan de regionale geschiede nis van Goeree-Overflakkee. Een dossiermap over straat- naamgeving in Oude-Tonge in het gemeente-archief van Oostfiakkee inspireerde haar tot een onderzoek naar het wel en wee van de medi sche stand in Oude-Tonge in de vorige eeuw. In de dossie rmap stond onder meer dat de Arendsstraat haar naam heeft te danken aan de heren Arends: dokters en apothe kers. Dat inspireerde Eva Lassing er toe alle gegevens op te zoe ken van de familie Arends, die als een rode draad dooi de medische geschiedenis van Oude-Tonge loopt. Het midden van het familieweb wordt gevormd door Frans Arends. Hij is zoon van een apotheker, broer van een apotheker, schoonzoon van een chirurgijn en oom van di verse artsen. Zijn vader Dirk Albertus werd in 1769 gebo ren in Haarlem maar ver huisde op ruim twintigjarige leeftijd naar Stad in 't Ha ringvliet en niet lang daarna naar Oude-Tonge. Rijk Daar wordt in 1799 Frans Arends geboren, die (waar schijnlijk) bij de plaatselijke arts Stevens een opleiding volgt tot heelmeester en in zijn geboortedorp een prak tijk begint. Uit de archief stukken blijkt dat hij tot de hoogst aangeslagenen in de belastingen behoort. Hij W. J. Arends, arts in Oude-Tonge van 1888 tot 1920, staat af gebeeld in het boekje Van chirurgijn tot gemeente-arts'. (Foto: R. J. Lassing) heeft een koets en paarden, een bescheiden veestapel, huizen en bouwland. Vanwe ge zijn vele nevenfuncties lijkt het alsof het heelmees terschap slechts een neven tak voor hem is.. De heelmeester is raadslid, dijkgraaf, bestuurslid van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen en probeert op slinkse wijze wethouder te worden. Arends overlijdt in 1884 'in het harnas', maar de volgende generaties Arends blijven actief in Oude-Tonge. Dirk Albertus Arends is van 1848 tot 1888 heelmeester in het dorp. Zijn zoon Willem Jacobus, de eerste aan de uni versiteit opgeleide Arends, vestigt zich in 1888 in Oude- Tonge. Ook hij was actief als raadslid. Cholera Behalve een volledig over zicht van de geneeskundigen die vanaf 1770 actief ^aren in Oude-Tonge en hun oplei dingen en titels, geeft het boekje ook informatie over de overheidsbemoeienis met de gezondheidszorg in die tijd. Onder meer met lijk schouwingen, vaccinaties, besmettelijke ziekten, vesti gingsvergunningen en be noemingen. Zo moest in 1831 aan de bevolking choorkalk worden uitgereikt en een lo kaal in gereedheid worden gebracht voor aparte verple ging van mensen die zouden worden getroffen door de ko mende cholera epidemie. Kennelijk ging de ziekte Ou de-Tonge voorbij, want de sterftecijfers zijn in die jaren niet hoger dan anders. Bij de volgende cholera-golf in 1848-1849 wordt het dorp wel getroffen, zo blijkt uit de no tulen van de raadsvergade ring. De septemberkermis kon niet doorgaan vanwege de overal heersende ziekte. Haat en nijd Uit het hoofdstuk 'Geachte collega' blijkt dat binnen de medische stand van Oude- Tonge niet altijd sprake was van goede collegiale verhou dingen. Theodorus Bastian schreef in 1854, samen met de pastoor, een brief naar de Commissaris van de Koning om heelmeester Frans Arends aan te klagen. Arends had verzuimd om, als ambtenaar van de burgerlij ke stand een huwelijksakte te tekenen. Een jong stel, dat netjes getrouwd dacht te zijn voor de wet, werd daarom door de pastoor terecht ge wezen. Hij weigerde hun ker kelijk huwelijk in te zege nen. Omdat de 'dwaling' binnen een dag werd rechtge zet zag de Commissaris van de Koning geen reden om tus senbeide te komen. Het hoofdstuk 'De dagelijk se praktijk' geeft een beeld van het dagelijks reilen zei len van een dorpsgeneesheer in Oude-Tonge. De dokter had geen wachtkamer en hield geen spreekuur. Hij werd naar de plaats van het ongeval of het huis van een zieke geroepen. In een bijla ge van de provinciale lijsten van erkende geneeskunstbe oefenaars, uit 1850, wordt opgesomd wat een platte lands heel- en vroedmeester in zijn praktijk moest Jieb- ben. Drenkelingen Onder meer een tabaks-kli steer om drenkelingen bij te brengen en een schaar perce- crane om bij een moeizaam verlopende bevalling het schedeltje van het kind te verkleinen. Was de dokter, per paard of met paard en wagen, bij het ongeluk of in het huis van de zieke aange komen had hij geen. andere keus dan de patiënt ter plek ke te behandelen. Ziekenhui zen waren er niet. Dit alles en nog veel meer informatie is te vinden in het nieuwe boekje "Van Chirurgijn tot gemeente-arts'. FIETSEXCURSIE BURGH-HAAMSTEDE - De zuidkust van Schouwen is het doel van een fietsexcur- sie, die woensdag 10 septem ber wordt gehouden op ini tiatief van de vereniging Natuurmonumenten. De ex cursie begint om 13.00 uur bij Slot Haamstede. Een excur sieleider geeft uitleg over de geschiedenis van het gebied met zijn uitspoelende geulen, inlaagdijken en verdronken dorpen. Deelnemerskaarten zijn te koop bij de WV in Haamstede. WORKSHOPS BURGH-HAAMSTEDE - In het atelier van Jan Eikenaar aan de Zuidstraat in Haam stede wordt in het komende seizoen een aantal work shops en cursussen gehou den, waarbij creatieve acti viteiten centraal staan. Het betreft workshops over schilderen, tekenen, boetse ren en beeldhouwen voor be ginners en gevorderden. In de Herfstvakantie wordt een cursus gehouden. Gedurende de maand september is het iedere vrijdag Open Huis in het atelier, zodat belangstel lenden kennis kunnen ma ken met de mogelijkheden die daar worden geboden. Dat kan ook via telefoon nummer 0111-654544. JUDO EN JIU-JITSU ZIERIKZEE - Sportschool Geelhoed is het nieuwe sei zoen weer begonnen met ju do- en jitsutrainingen. Kin deren vanaf vier jaar kunnen in de sportschool aan de Zie- rikzeese Mulockstraat te recht voor een gratis proef les. Judo kan worden gedaan vanaf die leeftijd, jiu-jitsu (zelfverdediging) vanaf tien jaar. De technieken worden op een speelse wijze aangge- leerd. De lessen zijn op dins dag en zaterdag onder lei ding van Leen Moerland. Nadere informatie via tele foonnummer 0111-642876. SPAANSE LES ZIERIKZEE - Spaans is de tweede wereldtaal. Het wordt gesproken door mil joenen mensen over de hele wereld. Op initiatief van de ZVU wordt in het komende winterseizoen in Zierikzee een cursus Spaans gegeven. De lessen worden verzorgd door drs E. Vrijdag. Zij stu deerde Spaans aan de univer siteiten in Utrecht en Ma drid, waar zij bijna negen jaar woonde en werkte. In twintig lessen brengt zij de cursisten een goede basis kennis bij van het Spaans. Voor belangstellenden van Spaanse literatuur kan een leeskring worden gestart. Zaterdag 20 september is in de Zierikzeese bibliotheek 'De Schutse' een Open Dag waar alle informa tie wordt gegeven over de cursus. In lichtingen zijn ook verkrijg baar via telefoonnummer 0111-651618. DIRKSLAND - Artsen, verpleegkundigen, en ande ren hebben zich het lot aangetrokken van mensen in het eindstadium van hun leven. Daardoor is de stichting Palliatieve Zorg in het leven geroepen, die zich gaat inzetten om de terminale zorg voor zieken huispatiënten te verbeteren en patiënten in de thuis zorgsituatie te ondersteunen. Verder is het de bedoeling om in de onmiddellijke om geving van het ziekenhuis in Dirksland een tehuis in te richten, waar patiënten de laatste tijd van hun leven kunnen doorbrengen. Mede werkers van de nieuwe stich ting verlenen daarbij hulp vanuit een christelijke zorg- visie. Zij richten zich op pa tiënten van iedere geloofs richting en overtuiging, die wonen in het verzorgingsge bied van het Van Weel-Bet- hesda ziekenhuis. Er zal daarbij niet levensverkor- tend gehandeld worden. Totale zorg Palliatieve zorg begint daar tvaar specialisten zeggen, dat ze voor een patiënt die onge neeslijk ziek is niets meer kunnen doen. Vanuit het zie kenhuis kwam de wens naar voren om aan deze mensen meer aandacht te besteden. Het gaat erom, mensen, die een dergelijke ontstellende boodschap moeten verwer ken, in de terminale fase van hun leven zo goed mogelijk te begeleiden. Die eindfase duurt soms een paar dagen maar kan ook een aantal maanden in beslag nemen. „Iemand die niet meer te ge nezen is, moet weten dat het leven in de beperkte tijd, die hem of haar nog gegeven is zin heeft," aldus de mede werkers van de werkgroep van de stichting. Bij de bege leiding gaat het daarom niet alleen om effectieve bestrij ding van eventuele pijn, maar ook om open te staan voor de geestelijke en psy chosociale problemen van de patiënt. „Ieder mens heeft zijn levensvragen en wil daarop een zo goed mogelijk antwoord hebben, ook al is dat niet altijd te geven." Hospitium Wanneer artsen geen gene zing meer kunnen bieden en thuis ontbreken de middelen om de patiënt bij te staan dan is er een tehuis, een hos pitium, in Dirksland, waar een team van deskundigen klaar staat om 24 uur per dag hulp te bieden. Alle zorg die nodig is, wordt geleverd. Het woord hospitium staat voor huiselijkheid: liefde, zorg, aandacht, privacy. „Patiën ten mogen gerust enkele din gen, waaraan ze erg gehecht zijn, meebrengen. Familie en naaste vrienden zijn er harfee- lijk welkom. Ze kunnen er blijven eten en slapen." Te weinig aandacht voor een patiënt kan volgens de mede werkers van de werkgroep soms leiden tot de vraag om euthanasie. „Mensen die geen goede opvang vinden zullen gemakkelijker zeg gen: 'Maak er maar een eind aan'. Ook bestaat vaak angst voor het lijden dat tijdens het ziekteproces zou kunnen ko men. Met goede voorlichting en deskundige symptoom- en pijnbehandeling kan hierop vaak afdoende gereageerd worden." Financiën Ook de Minister van Volks gezondheid begint steeds meer oog te krijgen voor de noodzaak van palliatieve zorg. Ze heeft enkele miljoe nen voor dit doel uitgetrok ken. „Dat is bemoedigend, majr het is veel te weinig. Wij prijzen ons gelukkig, dat het ziekenhuis ons een flink bedrag ter beschikking heeft gesteld en dat ons ook het een en ander uit anderen hoofde is toegezegd. Maar zo lang het budget, dat de Mi nister voor deze zaak heeft vastgesteld zozeer beperkt blijft, blijven we als Stich ting aangewezen op bijdra gen van kerken, instanties en particulieren. Meer vraag Het aantal geneesmiddelen tegen kanker en andere ziek ten neemt toe. Het betreft middelen die het leven kun nen rekken, maar die soms ook valse hoop wekken. Zij kunnen een langdurig ziekte proces tot gevolg hebben, waardoor meer begeleiding nodig is. Mensen worden steeds ouder. Daarom neemt het aantal mensen dat aan kanker sterft jaarlijks met drie procent toe. De nieuwe stichting is bereid om vragen, die bij het pu bliek leven, te beantwoor den. Het contactadres is: me vrouw J.H. Koningswoud, Boezemweg 26, 3247 BB Dirksland, telefoon 0187- 602365. OUDDORP - Op de weg over de Brouwersdam, de N57, belandde afgelopen donderdag een trekker met oplegger in de berm naast de weg. Het ongeluk gebeurde om on geveer .9.50 uur ter hoogte van restaurant Havenzicht bij Ouddorp. Volgens de politie was een black-out van de chauffeur de aanleiding. Het zware ge vaarte reed daardoor de weg af en de berm in, waar het nog ongeveer dertig meter doorschoot. k Er moest een 100-tons takel wagen uit Klaaswaal aan te pas komen om de trekker met oplegger weer terug op de weg te plaatsen. Dat ge beurde in de loop van de mid dag. Tijdens de werkzaamheden moest het verkeer worden omgeleid via een route om Ouddorp. Remonstrantse Gemeente Sommelsdijk SOMMELSDIJK - In het kerkgebouw van de Re monstrantse Gemeente aan de Voorstraat in Som melsdijk zijn het komende seizoen drie tentoonstel lingen. Dat blijkt uit het jaarprogramma 1997-1998 van deze kerkelijke gemeente. 'Oude mannen uit het oude testament' is de titel van de expositie die gedurende de maanden september en okto ber in het kerkgebouw is te zien. Het betreft kunstwer ken die werden gemaakt door Niels Snoek. In novem ber en december hangen in de kerk portretten van predi kanten. Van zaterdag 3 janu ari tot en met woensdag 25 februari zijn in het kerkge bouw landschappen te zien die werden geschilderd door Fransje van der Swan. Van zondag 1 maart tot en met woensdag 29 april wor den 'mandala's' geëxpo seerd. Kunstwerken die wer den gemaakt door Annemiek Kemper. In mei en juni wordt de kerk dan weer ver sierd met portretten van predikanten. Tedere tentoon stellingsperiode wordt afge sloten met een workshop waarbij belangstellenden kunnen werken met de tech nieken die de kunstenaar ook gebruikte voor zijn of haar werk. Naast de gebrui- 4 kelijke activiteiten omvat het jaarprogramma ook een aantal bijzondere bijeen komsten. Op woensdag 10 september wordt een bijeenkomst ge houden waarbij de stand van zaken wordt besproken van het beleidsplan, waaraan predikante ds E. L. van Dun- né-de Bijl Nachenius een jaar werkte. Donderdag 16 okto ber is er een gemeenteavond over de beginselverklaring. Woensdag 24 september houdt ds G. Ch. Duinker ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Remon strantse gemeente een lezing over het thema 'In de leer bij het Boeddhisme'. Woensdag 26 november brengt ds Berveling, na af loop van de jubileumdienst, verslag uit van zijn deelna me aan het tweede Europese Oecumenische Assemblee in Craz. In het nieuwe seizoen wordt ook meditatiecursus gehouden, die wordt ver zorgd door ds Duinker. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. VERKEERSONGEVAL Strafprocedure Een andere manier waarop u na een ongeval in aanraking met de rechter kunt komen is via een strafprocedure. De officier van justitie kan op grond van het proces-verbaal dat hem door de politie is toegestuurd, besluiten om een van de bétrokkenen bij het ongeval voor de strafrechter te laten verschijnen. Dat gebeurt bij verkeersongevallen meestal vanwege de verdenking van het overtreden van verkeersregels. De oproep om voor het gerecht te ver schijnen wordt een dagvaarding genoemd. De strafrech ter moet uiteindelijk beoordelen of de gedagvaarde schul dig is. Hij kan bij wijze van straf een geldboete, ontzegging van de rijbevoegdheid of gevangenisstraf op leggen. Bij strafprocedures naar aanleiding van een ern stig verkeersongeval zal de strafrechter niet veroordelen tot vergoeding van de schade die de andere partij bij het ongeval heeft geleden. Daarvoor moet rechtsstreeks wor den onderhandeld en eventueel is daarvoor een civiele procedure voor de rechter nodig. Het is mogelijk dat u naar aanleiding van een ongeval zowel met een civiele procedure als met een strafrecht procedure te maken krijgt. De uitkomsten hiervan staan niet altijd in ver band met elkaar. Zo is het mogelijk dat iemand niet schuldig wordt bevonden aan het overtreden van bepaal de regels (en dus geen boete krijgt opgelegd door de straf rechter). Dit terwijl dezelfde "vrijgesprokene" in een eventuele civiele procedure aansprakelijk wordt gehou den voor de schade omdat hij misschien niet echt straf baar was, maar toch niet voorzichtig genoeg is geweest ten opzichte van de andere verkeersdeelnemer. Andersom kan ook; de strafrechter die een veroordeling uitspreekt, terwijl de civiele rechter geen aansprakelijk heid voor de gevorderde schade aanwezig acht. Dit zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn als iemand tegen een auto botst die verkeerd geparkeerd staat. De eigenaar van de fout geparkeerde auto kan een boete krijgen voor het fout parkeren, maar niet aansprakelijk worden ge houden voor de schade van degene die tegen de auto bot ste. Wel blijkt in de praktijk dat een strafrechtelijke ver oordeling vaak van betekenis is voor de afwikkeling van de schade als deze onderling (tussen de partijen) og moet worden afgehandeld. *Overgenomen met toestemming van ANWB rechtshulp uit: "Wegwijzer voor verkeersslachtoffers" Een uitgave van ANWB rechtshulp. OOLTGENSPLAAT - Door een uitslaande brand is in de nacht van zondag op maandag een loods aan de Dwarsweg in Ooltgensplaat volledig verwoest. Bij de brand kwam asbest vrij. Rond 02.00 uur kwam het brandalarm binnen. Aange zien het een uitslaande brand betrof werd onmiddellijk met twee korpsen - die van Den Bommel en Ooltgens plaat - uitgerukt. Volgens omwonenden deden zich in de loods verschillende ont ploffingen voor. De loods is in gebruik bij een autohandel. In de loods be vonden zich diverse auto's. Enkele konden worden ge red, maar de andere vielen ten prooi aan de vlammen. De brandweer had de brand binnen een uur volledig on der controle en kon voorko men dat het vuur oversloeg naar aanpalende loodsen. Omdat het dak van de loods uit eternit-platen bestond werd asbestalarm gegeven en de milieudienst Rijnmond gewaarschuwd. De omvang van de schade is nog niet bekend, maar be loopt volgens eerste schattin gen zeker enkele tienduizen den guldens. De technische recherche stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. (Foto: Marieke Mandemaker) „Het zijn echte schatten." vertelt de beheerster van het Zie rikzeese dierenasiel Jolanda Meerman over de twee jaar oude katten Sjors en Joris. De cypers/witte broers zijn erg aan el kaar gehecht en gaan vrijwel onafscheidelijk door het leven. Het zou dan ook het beste zijn als Sjors en Joris samen bij een nieuwe baas geplaatst konden worden. Beide dieren zijn heel makkelijk en aanhankelijk. De mooie, slanke, grote katten kunnen goed opschieten met soortgenoten, honden en kinde ren. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de be heerster van het onderkomen aan de Zandweg, telefoon 0111- 417013. Er verblijven 35 katten, twee honden en een konijn. Het konijn Babbel, dat vorige week in de krant stond, is ge plaatst, konijn Knabbel nog niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11