COMMENTRflB Plan voor verhoging van OZB met drie procent valt slecht Eigen ambtenaar Brouwershaven Augustusweer redt zomerseizoen 1997 ZWN-bussen langer naar het transferium Muzikale aftrap kinderkoor Coalitie is verdeeld over externe commissieleden WSbr t 'Burger mag niet zwaarder belast worden DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 NR 26241 HHHHH Er is een meerderheid voor gevonden, dus wethouder C. Veerhoek krijgt zijn besloten speelhoek waar hij vrij en zonder politieke sancties kan stoeienmet de volks vertegenwoordigers. De wet houder wil in beslotenheid ideeën en meningen vormen omtrent de bouw van het per manente gemeentehuis. Pers en publiek zijn daarbij hin derlijk. Eerder al betoogde de Zierikzee§che Nieuwsbo de vanaf deze plaats volledi ge openheid van zaken over het vele miljoenen kostende gebouw, dat door de inwo ners van Schouwen-Duive- land wordt gefinancierd. In de speciale raadscommis sie voor het nieuwe gemeen tehuis is terecht commotie onstaan over het gebrek aan openbaarheid. Het ant woord van het college van b&w is de instelling van een klankbordgroep, die in be slotenheid ideeën en opinies formuleert. Vooral dat laat ste is kwalijk. Politieke me ningsvorming dient in open baarheid plaats te vinden. Raads- en commissieleden zijn volksvertegenwoordi gers. In feite belooft Veer hoek de raadsleden in de klankbordgroep méér infor matie dan zij in de commisi- sie gehad zouden hebben op voorwaarde dat ze dit keer beloven hun mond te houden. Hoe hechter de vrienden kring, hoe liever Veerhoek het heeft. SGP en D66 tonen zich echter recht in de leer. Volksverte genwoordigers beraadslagen niet achter gesloten deuren. De PvdA is verheugd bij die hechte club te mogen horen. VVD en CDA gaan daar ge woon van uit. GroenLinks laat opmerkelijk genoeg alle principes varen als Heieen de Vries vertelt niet als volksvertegenwoordiger, maar als gebruiker deel uit te willen maken van de vriendenclub/klankbord groep. Gebruiker van wat? Van de leeskamer? Het is vanaf deze plek al va ker beweerd. Veerhoek is een gewiekst bestuurder, die graag op het scherpst van de snede opereert. Hij neemt grote risico's om grote (poli tieke) winst te behalen. De raad als controlerend or gaan - inclusief coalitiepar tijen - dient dan niet te ver- broerderen maar kritisch vanaf de zijlijn toe te zien. RENESSE - Het zomerse weer in de maand au gustus heeft het hoogseizoen 1997 een positieve draai gegeven, zo meldt het Bureau voor Toeris me Zeeland (BTZ) in een persbericht. Verwacht wordt dat dit seizoen daardoor iets hoger uitvalt - in bezetting en omzet - dan het seizoen 1996. Ook de verwachtingen voor het naseizoen zijn goed. Een gat in de Zeeuwse markt is de periode van 1 juni tot 15 juli. In tegenstelling tot het naseizoen ontwikkelt het voorseizoen - met uitzonde ring van de voorj aars week enden en de meivakantie - zich nauwelijks, conclu deert het BTZ. De bezetting van bunga lows en campings was in het hoogseizoen nagenoeg gelijk, beide negentig pro cent. De bezetting van ho tels ligt -traditioneel - iets lager op tachtig a negentig procent. De minicampings waren vijf weken lang voor bijna honderd procent be zet. De dagattracties en mu sea hebben een wisselvallig seizoen achter de rug en zul len minder tevreden zijn dan de overige branches, al dus het BTZ. Als probleempunten in Zee land noemt het BTZ de doorstroming van het ver keer en de schade die ver keersdrempels en wegver smallingen aanrichten aan onder meer caravans. Als oplossing draagt de organi satie een verbetering van de vormgeving aan. Het Bureau voor Toerisme heeft meerdere trends ge signaleerd. Zo is dit seizoen duidelijk gebleken dat de last-minute instelling van toeristen doorzet. Het ver- blijfstoerisme in Zeeland kenmerkt zich door een steeds afnemende verblijfs duur en de neiging steeds later te beslissen. De afge lopen maanden wilden re latief veel toeristen één nacht verblijven, maar daar gaan accommodatie beheerders in het algemeen niet op in. De Vakantieboe- kingscentrale van het BTZ heeft in augustus meer tele foontjes te verwerken ge kregen dan ooit. De berichten over een even tuele terugloop van de Duitse toerist zijn wisse lend. Van stijging is echter geen sprake. Belgen, Fran sen en Engelsen worden in toenemende mate gesigna leerd. Bovendien vinden steeds meer bewoners van de Alpenlanden en Spaans- taligen de weg naar het Zeeuwse. Alle regio's in Zeeland con stateren een toename van het fietstoerisme. Windsur fen vertoont een dalende lijn en lijkt plaats te heb ben gemaakt voor het skee leren. Kleine partijen willen gehoord worden BROUWERSHAVEN - Met name de kleine partijen dringen aan op de mogelijkheid zich in raadscom missies te laten vertegenwoordigen door mensen die niet zijn gekozen in de gemeenteraad. De coalitie is er verdeeld over. CDA en VVD zijn tegen. De PvdA vindt het een goed plan. Dat bleek gisteravond in de raadscommissie Algemene en Interne Zaken. „Commis sieleden van buiten de raad kunnen specialistische ken nis meebrengen. Het kweekt bovendien meer interesse voor de politiek," betoogde PvdA-er A. van den Berge. Wie niet is gekozen, heeft geen recht van spreken in de polititiek. Dat standpunt huldigen coalitiegenoten CDA en WD, „De kiezer heeft gesproken, jammer voor de kleine fracties," ver woordde WD-commissielid G. den Ouden haar stand punt. GroenLinks en D66 maakten zich gisteravond hard voor aanstelling van niet-raadsle- den. f H. de Vries (Groen Links): „Het is als eenper soonsfractie moeilijk om je in iets te specialiseren." J. van der Veer (D66): „De poli tieke machtsverhoudingen komen tot uiting in de raad. In de commissies gaat het er om een brede advisering op tafel te krijgen. Het gewicht van die mening blijkt in de raad wel." „In de praktijk werkt het over het algemeen positief en meestal betekent net dat de lijstopvolger van een partij aan het woord komt," vindt portefeuillehouder J. Assel- bergs. „Maar het draait alle maal om de vraag hoe serieus we iemand moeten nemen, die niet is gekozen als raads lid?" Asselbergs toonde ook begrip voor de kleine frac ties, waar soms één persoon op de hoogte moet zijn van de onderwerpen uit alle zes raadscommissies. Asselbergs brengt het idee op tafel in de vergadering van burgemeester en wet houders. Hun mening gieten zij vervolgens in een concreet voorstel aan de raad. Kantine Dan stond de commissie uit gebreid stil bij de vraag waar zijzelf en de andere raadsco- missie het beste kunnen ver gaderen. Vergaderingen in Mondragon zijn met 3000 gul den per bijeenkomst nogal prijzig. Er moet een geluidin stallatie worden gehuurd en er is ook een horecavoorzie- ning. Het stadhuis van Brouw is een goede locatie, maar volgens CDA, SGP en D66 is de kantine van het ge meentehuis dat ook. Maar dan moet er wel een rolluik tussen keuken en de zaal worden gemaakt. Ook hier valt binnenkort een voorstel over te verwachten. Dinsdag 2 september Burgh-Haamstede Start puppy-cursus. Terrein Omloopsweg. 19.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie EC. Stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 3 september Zierikzee Start nieuw seizoen Sport Overdag. Sporthal Onder dak. 9.30 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Eerste repetitie van popkoor Blaaat. Gebouw De Drie hoek, Kerkhof 8. Van 19.30 tot 22.00 uur. Scharendijke Oprichtingsvergadering Dorpsraad Scharendijke en omgeving in De Putmeet. Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie GGZ/OWMIL in het stad huis. Aanvang 19.30 uur. Bruinisse Samenzangavond met inter mezzo's door violiste en pia nist. 20.00 uur. Donderdag 4 september Zierikzee Spreekuur van GroenLinks in kamer 22 van het gemeen tehuis. Van 17.00 tot 18.30 uur. Open dag Regionaal Oplei dingen Centrum Zeeland. Gebouw Janne wekken. 10.00-20.00 uur. Gemeenteraadsvergadering; Theater Mondragon; 19.30 uur. Open huisdag. Holty Fas hion. Tijdens winkelope ningstijden. Burgh-Haamstede Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede hervat repeti ties. Winterkerk hervormde gemeente. 19.30-21.30 uur. Vrijdag 5 september Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis. 15.00 uur. Leger des Heils start repeti ties kerstmusical. Poststraat 37.15.30 uur. Surprise Dance Night. Bro- gum 21.00 uur. Open huisd^g. Holty Fas hion. Tijdens winkelope ningstijden Bruinisse Ingebruikname gerestau reerde Van Vulpen-orgel. Hervormde Kerk. Zaterdag 6 september Zierikzee Bibliotheek De Stolpe; in formatie-ochtend ZVU-cur- sussen seizoen 97/98; 9.30 - 12.00 uur. Open huis. MFC. 11.00-16.00 uur. Y oga-demonstaties/infor- matie. MFC. 12.00, 12.45, 13.45 en 14.15 uur Samenzang met psalmen van Datheen. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Optreden coverband Flat Out. Brogum, aanvang 22.00 uur. Open huisdag. Holty Fas hion. Tijdens winkelope- ningstijderi. Brouwershaven Excursie Zeeland Binnens kamers; start vanaf stad huis; 13.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt/braderie Scouting Bruinisse. Kerk plein. 9.30-12.00 uur. Opening seizoen Open Jeugdwerk. In het Kompas aan de ijsbaan. 18.00 uur Woensdag 10 september Burgh-Haamstede Fietsexcursie langs de zuid kust van Schouwen. Vertrek vanaf Slot Haamstede. Aan vang 13.00 uur. Donderdag 11 september Zierikzee Concert Ronald Snijders Acoustic Band. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Kennismakingsbijeenkomst cursus 'Natuur en fotogra fie'. De Schutse, 13.30 tot 15.30 uur Oosterland Open"t Kraaiennest. Van 19.00 tot 21.00 uur. Zarterdag 13 september Rcnesse Rodeofeest. Manege Grol. Vanaf 17.00 uur. h waardestijging van hun pan den. En nu dit weer." CDA'er C. Legemaate con stateerde dat de voorgestel de verhoging met drie pro cent niet in de pas loopt met het inflatiecijfer. Hij noem de 2,1 procent als een wat dat betreft reëler percentage. GroenLinks-vertegenwoor- diger H. de Vries zei het pre matuur te vinden om nu al' uit te gaan van een belasting verhoging. „Ik zie veel liever dat eerst de uitgavenkant eens goed becijferd wordt." D66-voorman J. van der Veer zei het iets anders: ,,U zult mij niet horen zeggen dat be lastingen niet verhoogd mo gen worden, maar ik ben er tegen als drie procent als uit gangspunt genomen wordt." Inhaalslag Volgens verantwoordelijk wethouder G. van der Salm moet de voorgestelde drie procents-verhoging gezien worden als 'een noodzakelij ke inhaalslag'. Eerder is vol gens de wethouder nagelaten om" een inflatiecorrectie toe te passen op het OZB-tarief en is een forsere verhoging nu nodig om de inkomsten alsnog in het spoor van de uitgaven te krijgen. Hij waarschuwde dat als de drie procents-verhoging ach terwege gelaten zou worden dat een gat van 450.000 gul den in de begroting voor 1998 zou veroorzaken. „Dus als u straks bij de behandeling van de begroting zegt dat de ze verhoging niet door mag gaan verwacht ik van u wel een extra verhaal Het is te simpel om alleen te roepen dat belastingverhoging niet kan." De commissieleden namen de waarschuwing van Van der Salm voor kennisgeving aan en hielden vast aan hun eensgezind standpunt dat drie procent een te forse ver hoging is. Met het begin van het nieuwe schooljaar gaan ook de buitenschoolse activiteiten weer van start. Het in de afgelopen zomer opgerichte kinderkoor in Renesse hield gisterenmiddag, in het koor van de Nederlandse Hervormde kerk, de eerste repetitie. Onder de bezielende leiding van musicoloog W. van den Berge uit Oud-Beijerland konden de kinderen - afkom stig uit Renesse, Noordwelle en Haamstede - direct aan de slag. „Ze waren heel enthou siast en begonnen gelijk met zingen. Eerst kinderliedjes over dieren op de boerderij. Ze moesten daar zelf ook dierengeluiden bij ma ken en er werd bijvoorbeeld heel enthousiast geklapt," vat mede-oprichtster L. Dudok - Braber de muzikale aftrap samen. Voor een beginnende club was de aanloop goed. Vijfen twintig kinderen kwamen in de kerk samen. Na afloop van de repetitie meldden zich ook nog zes kinderen voor blokfluitles. Het com bo, dat het koor in de toekomst regelmatig zal gaan begeleiden, is nog niet bij elkaar ge weest. Wel hebben zich inmiddels zo'n zeven man voor deelname gemeld. Hoewel hog in de startblokken staat het eerste optreden van het koor al in de agenda's vermeld. De vrij dag voor kerst debuteren de jeugdige zanger tjes op het dorpskerstfeest in Renesse. (Foto: Marijke Folkertsma) RENESSE - Hoewel de winterdienstregeling eigen lijk al zondag 31 augustus is ingegaan blijven de bussen van drie ZWN-lijndiensten tot en met zondag 7 september het transferium in Renesse aandoen. Dit op verzoek van de gemeente. Het gaat om de lijnen 104 (Vlissingen-Spijkenisse v.v.), 133 (Westenschouwen- Rotterdam v.v.) en 134 (Re- nesse-Zierikzee v.v.) Het door touringcarbedrijf Car- lier verzorgde transport met speciale bussen, paarden trams en treintjes van het mega-parkeerterrein aan de rand van Renesse naar het strand en andere locaties in de Westhoek loopt nog een week langer door, om precies te zijn tot 15 september. Tot 7 september rijden de ZWN-bussen van genoemde drie lijnen nog niet door het dorp zelf. Vanaf 8 september is dat wel het geval en wor den de haltes op de Hoge- zoom en bij het politiebureau weer aangedaan. Voor het overige is er weinig verschil tussen de zomer- en de win terdienstregeling met dien verstande dat lijn 132 - in verband met school-huisver- keer - tussen Goes en Zierik zee gedurende een deel van de dag elk kwartier in plaats van elk half uur rijdt. De gemeente gaat vooralsnog uit van een verhoging met drie procent van het tarief Onroerende Zaak Belasting (OZB) in 1998. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - „We hebben de burgers beloftes ge daan. Die moeten we houden." Zo verwoordde G. van den Ouden-Zwart (VVD) haar weerzin tegen het voorstel van het college om het tarief van de Onroe rend Zaak Belasting (OZB) in 1998 met drie procent te verhogen. Ook de andere partijen spraken zich - tijdens de vergadering van de commissie AIZ gister avond in Brouwershaven - uit tegen het plan. Het college komt met het voorstel in een notitie over de uitgangspunten voor sa menstelling van de begroting voor 1998. De voorgestelde drie procents-verhoging zou nodig zijn in verband met geldontwaarding. Voor wat betreft de overige belastin gen zoals onder andere toe ristenbelasting, forensenbe lasting, hondenbelasting, rioolrechten houdt het colle ge een slag om de arm. Deze 'kunnen eventueel voor ver hoging in aanmerking ko men' in de visie van b en w. Alleen voor wat betreft de toeristenbelasting wordt een concrete verhoging genoemd en wel tot één gulden per overnachting. Van de mogelijke verhoging van toeristenbelasting maakten de verschillende fracties geen probleem, maar de suggestie van het college om het OZB-tarief met drie procent te verhogen viel slecht. SGP'er C. Flikweert sprak zich onomwonden tegen dit plan uit en dat deed ook WD-woordvoerster Van den Ouden. J. Roukema (RPF) sloot zich bij hun kritiek aan. „Een aantal burgers is nog maar net bijgekomen van de BROUWERSHAVEN - De dorpsraad van Brouwers haven wil een eigen ambtenaar die binnen de eigen dorpskern snel kan inhaken op kwesties die de be woners bezighouden. Tijdens de vergadering van de Brouwse dorpsraad, gisteren in de achterzaal van het Tonnenmagazijn, kwam het functioneren van de raad zelf herhaaldelijk ter sprake. In oktober moet een keuze worden gemaakt tussen de drie bestaande dorpsraad- constructies. De dorpsraad van Brouwershaven heeft nu nog het zwaarste pakket. Zij draagt verantwoordelijk heid voor de gymzaal en het dorpshuis. „Maar dat is voor ons niet genoeg. Die ruimtes mag de gemeente wat mij be treft terug hebben. Maar we willen wel graag een ambte naar waar we direct tegen kunnen zeggen dat er dit of dat aan de hand is. Iemand die "dan gelijk de volgende dag even naar de situatie kijkt en er eventueel iets aan doet. Daar willen we' naar toe," aldus voorzitter L. Ob- bink. Het zoeken naar de juiste in gangen bij de gemeente neemt tijd in beslag. Aanlei ding voor één van de mensen op de - goed bezette - publie ke tribune een oproep te doen aan de dorpsraad om krachtiger op te treden. „Als dorpsraad moet je je niet te veel verschuilen achter het feit dat je maar weinig privi- hebt. Je moet je krach tig profileren en optreden," aldus de dorpsbewoner. Hoewel de leden, van de dorpsraad zich gedeeltelijk in de woorden van de spreker konden vinden, speelden ze het balletje moeiteloos te rug. „Hoe krachtiger optre den? De eerste vereiste van profilering is dat er zo'n op komst is als nu. En dat is het eerste wat wij hebben aange pakt. Proberen mensen te trekken. Want we hebben een achterban nodig. Dat is voor ons een stimulans én het zet onze woorden kracht bij," diende dorpsraadslid J. van Hoorn de spreker van re pliek. Toch ziet de dorpsraad een duidelijke kentering in de gang van zaken, zowel wat het gemeentelijk als wat het eigen functioneren betreft. Obbink typeerde het contact met de nieuwe gemeente na- drukkelijk als goed. Naar aanleiding van de door hem gevoerde strijd voor een be tere communicatie heeft de gemeente bijvoorbeeld een ambtenaar ingezet, die de dorpsraadsvergaderingen bijwoont en die vervolgens op het gemeentehuis op de juiste plaatsen de aangehaal de kwesties aanhangig maakt. „Maar hij is hier pas vanaf april, of zelfs nog la ter. En tussendoor is het va kantie geweest. Daarnaast is er echt wel hetnodige ge beurd. De memolijst is veel en veel langer geweest," con stateren de dorpsraadsleden na afloop. Effect heeft ook de folder die voorafgaand aan elke verga dering huis-aan-huis in Brou wershaven wordt verspreid. Behalve de aankondiging van de te houden vergade ring staan hierin een aantal informatieve feiten vermeld. Voor in ieder geval drie van de circa viRENESSE - Het zo merse weer in de maand au gustus heeft het hoogseizoen 1997 een positieve draai ge geven, zo meldt het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) in een persbericht. Verwacht wordt dat dit seizoen daar door iets hoger uitvalt - in be zetting en omzet - dan het sei zoen 1996. jftien mensen op de publieke tribune was dit stencil gis teravond aanleiding een kijkje te gaan nemen in het Tonnenmagazijn. „En vorig jaar hebben we nog tegen elkaar gezegd: het gemeentehuis is hier gewoon te dichtbij. We zijn wel eens jaloers ge\yeest op de dorps raden van Dreischor en Zon- nemaire. Die hebben steeds een volle zaal. Maar dat kwam ook omdat wij nog een gemeentehuis hadden," ver klaart Obbink de gemak zuchtige houding van de ei gen bevolking. Eén van de nieuwkomers op de publieke tribune bleek een 82-jarige kwieke Brouw se te zijn. Nieuwsgierig ge maakt door de huis-aan-huis- aankondiging toog zij naar het Tonnenmagazijn. In de hoop dat de dorpsraad haar kon adviseren over vervoer naar het Zierikzeese gemeen tehuis. Aan de door haar ge wenste teletaxipas kon de raad haar niet helpen, wel kreeg zij het telefoonnum mer van de vrijwillige hulp dienst uitgereikt. Bovendien bood één van de aanwezigen op de publieke tribune direct aan haar de volgende dag naar Zierikzee te vervoeren. Eenzelfde betrokkenheid zouden de dorpsraadsleden overigens graag van jeugdig Brouw zien. Reden om de jeugd voortaan als vast agen dapunt op de vergaderingen in te voeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3