Universiteit Zierikzee afgekapt SM Waterschap wil samen met bosbeheer iepziekte te lijf Fleurine treedt op op Jazz by the Sea Expositie Wit-Rus ft Kraaiennest opent deur voor bezoekers Thoolse Kunstkring is nieuw initiatief Jubileum van juf Quant Onderwijs door de eeuwen heen in Ach Lieve Tijd Bruse musea gaan door met koken en bakken Politiebureau Goes verhuist Op Schouwen-Duiveland ruim 12.000 iepen gerooid In Domburg vanaf 19 september KERKBERICHTEN 6 ZIERIKZEE - Zeeland heeft nooit een eigen univer siteit gehad, maar in 1756 leek het er even op dat er een universiteit in Zierikzee zou verrijzen. Pieter Mogge liet de stad een groot geldbedrag na met de bedoeling dit plan te verwezenlijken. Zo blijkt uit de elfde aflevering van Ach Lieve Tijd, waarin te ruggeblikt wordt op twintig eeuwen onderwijs in Zeeland. Zierikzeeënaar Mogge, een vooraanstaand burger, liet zijn stad maar liefst 420.000 gulden na in de hoop dat er een echte universiteit in Zie rikzee zou worden gesticht. Vier faculteiten en zes pro fessoren waren enkele van de kenmerken van dit plan. Dat deze universiteit er nooit is gekomen is te wijten aan de universiteit van Leiden. Het bestuur van dit Leidse instituut maakte bezwaar omdat haar universiteit na drukkelijk bedoeld was voor inwoners van Holland én Zeeland. Een tien jaar duren de juridische strijd brak los die uiteindelijk door Zierik zee werd verloren. Van Mid delburg had het Schouwse stadje in al die tijd zo weinig hulp gekregen dat het er op leek of men daar de Zierik- zeese plannen eveneens pro beerde tegen te werken. Zeeuwen die anno 1997 een bul ambiëren, moeten nood gedwongen hun provincie verlaten. Nu kunnen zij vele kanten op, maar in vroegere tijden betekende een univer sitaire opleiding vaak een wei heel verre reis. Lange tijd waren leergierige Zeeu wen aangewezen op Keulen, waar in 1388 een universiteit was opgericht. Tot ongeveer 1460 studeerden hier zo'n vierhonderd Zeeuwse jonge mannen, van wie ruim een kwart uit Zierikzee afkom stig was. Na 1426 bestond ook de mogelijkheid te gaan studeren in het dichterbij ge legen Leuven, waar opnieuw de Zierikzeeënaren de groot ste groep vormden. Later, na 1575, bleken vooral de uni versiteit van Leiden en Utrecht in trek. Het overige onderwijs in Zeeland bood door de eeu wen heen meer mogelijkhe den, ook al hebben zich in de loop van de tijd heel wat ver anderingen voorgedaan. In de Middeleeuwen was het on derwijs vooral een kerkelij ke aangelegenheid. Leerlin gen werden bijna altijd voor kerkelijke functies opgeleid. Na 1300 kwamen de scholen in handen van de stadsbestu ren. Deze scholen werden aangeduid als grote of La tijnse scholen, omdat er on der meer Latijns werd onder wezen. Op die scholen - waar alleen jongens op zaten - werd veelal les gegeven door één onderwijzer. In de laag ste klassen leerden de leer lingen lezen, schrijven en re kenen. De hogere klassen leidden op in Latijns, logica en (kerk)zang. De Hervorming, eind zes tiende eeuw, bracht een gro tere aandacht voor het on derwijs met zich mee. De gereformeerden hechtten veel waarde aan het kunnen lezen van de bijbel. Boven dien werd de school als het middel bij uitstek gezien om de calvinistische leer onder de jeugd te verspreiden. Rond 1600 kende bijna elk dorp een eigen schoolmees ter. Zelfs in het gehucht Ren- gerskerke, aan de zuidkant van Schouwen, was een on derwijzer gevestigd. De ker ken op Schouwen-Duiveland zamelden lange tijd geld in om er voor te zorgen dat kin deren uit Rengerskerkè niet Het onderwijs stoomde niet alleen klaar voor de universiteit. Op de ambachtsschool in Zierikzee leerden deze jongens zo'n honderd jaar geleden metaal te bewerken. (Foto: Zeeuws Documentatiecentrum) aangewezen waren op scho len in Kerkwerve, Zierikzee of Serooskerke. Overigens hebben de onder wijzers het in vroeger tijden niet makkelijk gehad. Behal ve een bijdrage van het stads- of dorpsbestuur waren de leerkrachten aangewezen op schoolgeld. In Wolp- haartsdijk kostte leren lezen in 1770 dertig cent per maand. Schrijven kosten veertig cent en voor rekenen - inclusief zingen en schrij ven - werd tachtig cent neer gelegd. Onvoldoende om van te kunnen leven, dus de schoolmeesters uit die tijd scharrelden noodgedwongen hun kostje op vele andere manieren bij elkaar. Grafdelver Zo waren 'veel onderwijzers tegelijkertijd voorzangeren voorlezer in de kerk of kos ter en klokluider. Daarnaast konden onderwijzers zich ook goed schikken in allerlei administratieve baantjes, zoals bijvoorbeeld dorpsse cretaris. Maar ook zwaarder werk werd niet geschuwd, stellen de samenstellers van Ach Lieve Tijd. Vele school meesters maakten zich ook nog nuttig als grafdelver. Bezwaren waren er niet te gen deze 'bijbaantjes', zolang het maar niet ten koste ging van het lesgeven. En dat was iets dat Joos Joosen van Ler- berghe uit Bruinisse niet he lemaal goed begrepen had. Tot 1594 hield hij zich - behal ve met lesgeven - ook nog eens bezig met metselen, tim meren en kleermaken. De kinderen van het vissersdorp leerden steeds minder, tot er uiteindelijk ingegrepen werd. Joos mocht zich voor taan alleen nog maar bezig houden met onderwijzen. En ook de bediening van het spui aan de haven behoorde tot zijn verantwoordelijk heid. De ontwikkelingen die heb ben plaatsgevonden tussen die oude tijd en het huidige onderwijssysteem staan be schreven in het geïllustreer de tijdschrift Ach Lieve Tijd. BRUINISSE - De Bruse mu- sea de Oudheidkamer en het Visserijmuseum gaan nog even door met het bolussen bakken en mosselen koken. Bezoekers die dat willen doen kunnen nog terecht op de woensdagmiddagen 3 en 10 september. De belangstelling voor de mosselen en bolussen was dit zomerseizoen zo groot, dat de medewerkers van de musea besloten hebben nog even door te gaan met deze bijzon dere activiteiten. Mosselen bereiden wordt op 3 september gedaan. Een week later wordt getoond hoe de onvervalste Zeeuwse bolussen op ambachtelijke wijze worden gebakken. En natuurlijk kunnen de bezoe kers beide producten proe ven. Ze worden geserveerd door dames in klederdracht. GOES - Het districtsbureau van de politie Oosterschelde- bekken in Goes verhuist van de Valckeslotlaan naar de Naereboutstraat. Dit om overlast voor bezoekers en gebruikers te voorkomen, tijdens de verbouwing en uit breiding van het bureau. De verwachting is, dat de po litiemensen in Goes een jaar in het voormalige pand van woningbouwvereniging Sa menwerking moeten verblij ven. Op dit moment wordt er nog druk verhuisd. Woens dag 3 september is het bu reau aan de Naereboutstraat geopend. De telefoon- en fax nummers blijven hetzelfde. FIETSEXCURSIE HAAMSTEDE - De Vereni- ging Natuurmonumenten houdt woensdag 10 septem-. ber een fietsexcursie met uit leg over de natuur langs de zuidkust van Schouwen. Vertrokken wordt, onder lei ding van een gids, om 13.00 uur vanaf de poort van Slot Haamstede aan de Noord straat in Haamstede. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke VVV. Deelnemers die een verrekij ker meenemen, kunnen nog meer genieten van de pracht van het Schouwse landschap. Landschappen, flora en fau na komen uitgebreid aan bod. ZIERIKZEE - De iepziekte heeft alleen al op Schou wen-Duiveland ruim 12.000 bomen aangetast. Wa terschap Zeeuwse Eilanden gaat de epidemie te lijf door de zieke exemplaren in de komende maanden te kappen. Geprobeerd wordt overeenstemming te bereiken met - eveneens iepbeheerder - Staatsbosbe heer. Deze organisatie koos tot dusverre voor een tweesporenbeleid. Monumentale iepen die on der beheer van Staatsbosbe heer vallen, worden ge spaard en geïnjecteerd met een middel tegen de ziekte. Aangetaste bomen in de di recte omgeving worden weg gehaald. Zieke bomen in bos- verband daarentegen laat Staatsbosbeheer in principe aan het lot over. „Voor zover er sprake is van een discussie draait die vooral over de bo men in bosverband. Maar be reid tot overleg zijn we altijd en eigenlijk voeren we dat ook regelmatig met andere iepbeheerders," reageert hoofd bureau terreinbeheer van Staatsbosbeheer A. van Haperen. Een gedeelte van de ieppopulatie wordt daar naast door de gemeente be heerd. Op dit moment is het water schap druk doende een Groenstructuurplan te ont wikkelen. Dit plan, waarin onder meer het totale beleid met betrekking tot de iep ziekte onder de loep wordt genomen, wordt naar ver wachting in de algemene ver gadering van november of december vastgesteld. Even eens opgenomen in dit plan is het voornemen nieuwe boomsoorten aan te planten op de plaatsen langs wegen waar door het rooien gaten ontstaan. Dit karwei staat op het programma voor het winterseizoen 1997 -1998. Hoewel het waterschap er kent dat het rooien van de ie pen een aderlating is voor het Zeeuwse landschap, ziet de organisatie deze aanpak als de enige methode om pre ventief bezig te zijn. Iepen die als zeer waardevol wor den gezien - bijvoorbeeld landschappelijk - worden overigens wel gespaard. De bomen die blijven staan wor den jaarlijks ingespoten met een biologisch middel. Tot dusverre zijn 175 bomen op deze kostbare manier behan deld. Aanleiding voor het be sluit van het waterschap de iepziekte grondig aan te gaan pakken, is de in de maanden juli en augustus uitgevoerde - jaarlijkse - in ventarisatie in het beheers gebied van het waterschap. Uit de - nog niet geheel afge ronde - tellingen blijkt dat ér een aanzienlijke stijging van het aantal aangetaste bomen heeft plaatsgevonden opmet name Walcheren en Schou wen-Duiveland. Verwacht wordt dat bijna 75.000 iepen gerooid moeten worden. Het grootste deel hiervan staat op Walcheren. Daar zijn bijna 60.000 zieke bomen geteld. Op Tholen zijn tot nu toe ruim 300 zieke bo men gesignaleerd, terwijl de registratie op Zuid-Beveland - 200 aangetaste bomen - ver gelijkbaar is met de situatie van vorig jaar. De iepziekte wordt veroor zaakt door de schimmel Op- hiostoma ulmi en verspreid door de iepenspintkever. Doordat de schimmel de houtvaten van de boom ver stopt, krijgt de boom onvol doende voedingsstoffen en water tot zich. De aangetaste boom verwelkt. De iepen spintkever legt eieren in de wegkwijnende boom. De nieuwe generatie kevertjes draagt de sporen van de schimmel met zich mee en tast op haar beurt weer ge zonde bomen aan. De kevers hebben een vliegbereik van ruim drie kilometer waar door de iepziekte epidemi sche vormen aanneemt. Bo vendien kan de ziekte ook via de wortels worden ver spreid. De iepziekte is geen onbekend fenomeen. Jaarlijks wordt een toename van het aantal zieke bomen geconstateerd. (Foto: Joop van Houdt Open Huis op donderdag 11 september OOSTERLAND - Na een moeizame voorgeschiede nis heeft de Oosterlandse peuterspeelzaal 't Kraai ennest een eigen ruimte bij de Oosterhof. Donder dag 11 september tussen 19.00 en 21.00 uur kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen. Het heeft het bestuur, de leidsters en de ouders van de peuterspeelzaal heel wat bloed, zweet en tranen ge kost voor het zover was. Op een casco gebouwtje na, grenzend aan het dorpshuis aan de Sint Joostdijk, bouw den betrokkenen in de afge lopen maanden eigenhandig een geschikte ruimte op. Half juli werd de peuter speelzaal in het bijzijn van wethouder P. Berrevoets - Ringelberg officieel geo pend. Voor de peuters een goede ge legenheid om nog voor de va kantie een blik te kunnen werpen in hun nieuwe onder komen. Volledig klaar was de zaal toen nog niet. Het aanleggen van de buitenspeelplaats en het schilderwerk op de toi letten waren enkele van de klussen die in de zomer maanden nog zijn aange pakt. Belangstellenden kun nen het uiteindelijke resul taat tijdens het Open Huis komen bekijken. Als grote voordeel van de nieuwe ruimte wordt vooral de onafhankelijkheid gezien. Doordat de ruimte niet meer met andere organisaties ge deeld hoeft te worden, kun nen bijvoorbeeld de knutsel werkjes van de peuters aan de muur worden geprikt. Ook hoeven de leidsters niet langer na afloop van de cre- che-uren alle spullen weg te ruimen. Keukenblok Het eigen keukenblok en de - op het laatste moment - gere aliseerde volwassenentoilet besparen de leidsters veel (loop)werk. Voorde kleintjes zelf is er ook een keuken blokje aangeschaft. De plaat selijke bank verleende hier voor zijn medewerking. THOLEN - Vijftien Thoolse kunstenaars hebben zich verenigd in de Kunstkring Tholen. De eerste ac tiviteit van de club is een kunstroute tijdens de Open Monumentendag. Binnen een klein gebied zul len in particuliere panden en in een aantal bedrijven expo- sitiepunten worden inge richt. Het nadere program ma wordt op dit moment nog voorbereid. Doel van de vers opgerichte Kunstkring Tholen is een prettig onderling contact en de samenwerking te bevor deren. Bovendien is de groep van plan gezamenlijk exposi ties en andere activiteiten op poten te zetten. Speciale aandacht zal uit gaan naar de promotie van hun activiteiten in onder meer Schouwen-Duiveland, Zuid-Bcveland en West-Bra bant. Dit met de bedoeling belangstellenden naar Tho len te trekken. De activiteiten naar buiten toe zullen zich beperken tot het gezamenlijk - in kleine groepjes of individueel - ex poseren van eigen werk. De club is niet van plan de doel stellingen te doorkruisen van andere instellingen zoals bijvoorbeeld Tholen Stad Actief. De groep bestaat uit ama teur- en semi-professionele kunstenaars. Een aantal van hen heeft inmiddels al enige bekendheid opgebouwd. Het voorlopig bestuur wordt ge vormd doorSarien Bout. Ad- ri Boxhoorn, Marianne van Leeuwen en Joop Mosmans. DOMBURG - De Amsterdamse zangeres Fleurine is één van de topattracties op het jazzfestival Jazz by the Sea in Domburg. Dit festival vindt plaats van vrijdag 19 tot en met zondag 21 september. Fleurine geeft acte de pré- sence met haar vierkoppige band, waarvan ook Jesse van Ruller - winnaar van de The- lonious Monk Guitar Award - deel uit maakt. De hoog blonde Amsterdamse, ook wel de blonde jazz-mama ge noemd, brengt eigen teksten op composities van onder meer Thelonious Monk en Thad Jones. De jonge, alom gewaardeerde vocaliste is één van de zes officiële Monk-tekstschrijvers. Op het North Sea Jazz Festival werd zij de meest markante op vocaal gebied genoemd. Haar optreden staat gepland tijdens de Grote Jazzavond op zaterdag 20 september. En daar blijft het niet bij. Na Fleurine volgt een concert van Doc Houlind and his In ternational New Orleans Style Jazzband. Een orkest dat op een wijze vergelijk baar met Louis Armstrong en George Lewis de New Or leans Jazz interpreteert. Als gastzangeres treedt de Deen se Lise Borgward op. Het jazzfestival in Domburg bestaat uit meerdere onder delen. Zo vindt er een ope ningsconcert plaats in de open lucht, verzorgd door de dixielandformatie Revival Jassband. Diezelfde avond vindt ook een kroegentocht plaats. In café de Parel speelt bijvoorbeeld Hot Club de France muziek in de stijl van de legendarische zigeuner Django Reinhardt, een vir tuoos op gitaar. Voor de vol ledige avond zijn passe-par- touts verkrijgbaar in de voorverkoop bij de VW Domburg-Oostkapelle: 0118 - 581342. Zaterdagochtend treedt Mar lijn Schok's Boogie Woogie Trio op in de tuin van het Ma rie Tak van Poortvliet Muse um. Dansbare boogie woogie traditionals en eigen werk met latin- en jazzinvloeden vormen hierbij de rode draad. Zaterdagmiddag is er een heuse streetparade en zondagochtend is het tijd voor de altijd druk bezochte jazzkerkdienst. De Deense zangeres Borgward maakt ook hier haar opwachting en wordt daarbij begeleid door Doe Houlind. Topper onder de onderdelen is het Jazz by the Sea, waarbij te genieten valt van optredens met uit zicht op zee. Mevrouw E. Quant uit Zierikzee is vandaag, maandag 1 sep tember, veertig jaar werkzaam als kleuterjuf in Brouwersha ven. Sinds de komst van de basisschool in 1985, waarbij elke lagere school een eigen kleuterafdeling kreeg, is juffrouw Bep Quant werkzaam op de school met de bijbel De Schouw in Brouwershaven. Op de foto staat juf Quant rechtsboven bij een van haar eerste kleuterklassen. De lerares neemt op vrijdag 26 september afscheid van de school. Van 6 september tot en met 25 oktober THOLEN - De uit Wit-Rusland afkomstige kunste naar Alexander Vachrameev exposeert van 6 sep tember tot en met 25 oktober in Galerie 't Huis Tijd verdrijf in Tholen. De titel van de tentoonstel ling is Aquarelle'Vachra meev blijkt een fijn aquarel list met een transparant kleurgebruik en een surre alistische vormentaal. Vreemde landschappen met eilandjes, doorschijnend wa ter en varende objecten zijn op de expositie te zien. Zoals bij de meeste Russische beel dende kunstenaars ontdekt de kijker steeds nieuwe beel den en signalen in de werk stukken. De expositie is tot en met 25 oktober op donderdag, vrij dag en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Gameren: D. Heemskerk te Nieuwleusen (deelgemeente Rehoboth); te Groningen als predikant met bepaalde opdracht (stu dentenpredikant) (part-ti me): mw. M. Metzlar, kandi daat te Houwerzijl, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Benoemd als hoofdpredi kant van de Inrichtingen van het Ministerie van Justitie: J. D. W. Eerbeek, geestelijk verzorger van de Inrichtin gen van het Ministerie van Justitie te 's-Gravenhage- West, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Goes als geeste lijk verzorger (psych. zieken huis Emergis): H. van Eer den te Rotterdam (wijk Ommoord/Zevenkamp), die dit beroep heeft aangeno men. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Mariënberg: R. M. Meijer te Hooghalen in combinatie met Beilen. Beroepbaarstelling: J. P. Kruiger, Lange Haeg 153, 3853 EG Ermelo, telefoon 0341-551673. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Hilversum-Oost: C. van Atten te Aalsmeer en D. Quant te 's-Gravenhage- Rijswijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Spijkenisse in combinatie met Hoogvliet: J. S". van der Net te Apeldoorn; te Gouda: J. J. van Eckeveld te Zeist, Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Ede: mw. B. H. Nieminen, predikant met een bijzondere opdracht voor het Wijkpastoraat Oude Binnenstad Rotterdam, die dit beroep heeft aangeno men. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woens dag 3 september, 15.00 uur huwelijksbevestiging, ds. G. J. N. Moens. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6