Scaldina kan niet in gymzaal Witte Brug in reparatie 1+M Buitenlandse studenten in Zeeland aan de slag Voor de zeventiende keer Boekenmarkt Middelburg Gemeente toont zich bereid oplossing te zoeken Poging beroving mislukt Vrouwen met borstkanker bijeen Gewonden na aanrijding Secretaris Mosselhandel DATHEEN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 NR 26240 5 VLISSINGEN - De honderdveertig studenten uit de Verenigde Arabische Emiraten die zaterdag in Vlis- singen zijn gearriveerd, zijn vandaag met onder meer een vlagceremonie aan hun introductieweek begonnen. Tien maanden lang worden zij technisch geschoold in Zeeland. De studenten zijn uitgezon den door de marine in hun land om in Nederland een technische basisopleiding te volgen. Dat doen zij aan het ROC Zeeland - op locaties in Middelburg en Vlissingen - en aan de bedrijfsschool van de Koninklijke Schelde Groep. Deze opleiding is het resul taat van een samenwerkings verband tussen beide scholen en de Koninklijke Marine. De opleiding maakt deel uit van een contract waarbij twee S-fregatten aan de Emi raten zijn verkocht met de bedoeling ze in te zetten voor marine-doeleinden in de Golf. De opleidingsinstitu ten, die een opleiding aanbie den in drie fases, zijn na een jaar voorbereiding gereed om de Engelstalige opleiding te kunnen aanbieden. De eerste fase brengt vooral algemene vakken, zoals wis kunde, mechanica en natuur kunde. In de praktijk wor den daarnaast de basisvaardigheden geoe fend. In de tweede fase vindt een verdeling van studenten plaats over de richtingen werkbouwtuigkunde, elec tro en electronica. De derde fase, die ruim twee keer zo lang duurt als de eerste twee fases, wordt gebruikt om de theoretische en praktische kennis verder te verdiepen. Al die delen van het pro gramma worden met een ten tamen afgerond. Het behalen van het diploma geeft de deelnemers het recht een vakopleiding te beginnen bij de Koninklijke Marine. Gehoopt wordt op herhaling van deze opzet in de toe komst. MIDDELBURG - Voor de zeventiende keer houdt de Zeeuwse Stichting Steun aan Israël een tweede handsboekenmarkt in Middelburg. Op zaterdag 13 september kunnen snuffelaars terecht onder de Graanbeurs op de Dam in Middelburg. Van 10.00 tot 15.30 uur staan de tafels met boeken op deze locatie opgesteld. Zo'n vijf a zes keer per jaar is de stich ting in de gelegenheid een groot assortiment boeken in de provincie Zeeland aan te bieden. Ook in Zierikzee is de stichting al een aantal keer geweest. Dit jaar is vooral het assorti ment romans ruim gesor teerd. Minder gevarieerd is dit jaar het aanbod studie boeken, maar gerekend kan worden op een groot aanbod van christelijke lectuur. De opbrengst van de verkoop komt ten goede van de ont ginning van de Negev-woes- tijn. Deze steun wordt ver leend in samenwerking met het Joods Nationaal Fonds in Amsterdam. ZIERIKZEE - Tafeltennisvereniging Scaldina uit Zierikzee kent dit jaar een hele slechte start van het seizoen. De verbouwing van de gymzaal in de Raam straat, waar de club traint en speelt, is pas half sep tember klaar. Dan begint ook de competitie. Secretaris en trainer Ad de Graaf kan zich er flink kwaad over maken. ,,Er wordt een karwei aangeno men. Dan moeten ze er toch rekening mee houden, dat het op tijd klaar is. Ze gaan voorbij aan de belangen van anderen." Met zij bedoelt De Graaf zowel de gemeente als de aannemer. In verband met de bouwvakvakantie heeft het werk aan de gymzaal vier weken stilgelegen. „Maar er kan toch ook gewoon ge werkt worden tijdens de bouwvak. Daar is iedereen vrij in," aldus De Graaf. Over de handelwijze van de gemeente is hij ook niet te spreken. Niet alleen omdat i> die de zaak heeft laten slof fen, maar ook omdat deze niet serieus met de proble men van de tafeltennisclub omspringt. „Ze zeggen dat we in Kerkwerve kunnen trainen. Dat doen we op dit moment ook. Maar van avond (vrijdag, red) is dat voor ons de laatste keer. Bo vendien hebben we dan maar drie tafels om op te oefenen. Want ik ga niet met drie gloednieuwe tafels van 1.200 gulden sjouwen." Door de vertraging van de verbouwing van de zaal komt er niets terecht van de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Deze start op 13 sep tember en zoals het er nu naar uitziet kan Scaldina een dag daarvoor voor het eerst in de gymzaal. En die voorbe reiding is volgens De Graaf hard nodig, want het eerste team is vorig seizoen kam pioen geworden en komt nu in een hogere klasse uit. Volgens hem is de houding van de gemeente tekenend voor de onderwaardering van het tafeltennis. „Ze ne men niet de moeite daar aan dacht aan te schenken," al dus De Graaf. Tekenend is wat dit betreft volgens hem, dat de club ineens geconfron teerd is met een andere trai ningsavond, omdat Atletiek vereniging Delta Sport vrijdagavond in de gymzaal moet. De Graaf: „Terwijl wij al 25 jaar op deze avond ge bruik maken van de zaal. Ik wil geen ruzie met deze club, maar we spreken hier toch over een buitensport. Daar zouden wij, als binnenspor- ters voor moeten wijken. Dat vind ik vreemd." Volgens wethouder sportza ken P. Berrevoets - Ringel- berg is er van onderwaarde ring geen* sprake. ,,Het vloeren leggen in de zaal is verlaat. Dat is stomverve lend, maar de gemeente heeft al toegezegd alle mogelijke medewerking te verlénen bij het zoeken naar een oplos sing." De medewerker sport zaken is inmiddels op zoek naar vervangende ruimte. „Dat moet deze week gere geld zijn. Maar zoiets vereist natuurlijk wel een soepele opstelling van beide kan ten," aldus de wethouder. Toewijzing- Over de verdeling 'van de gymzaal aan de Raamstraat onder de diverse gebruikers is Berrevoets evenmin tevre den. Al is zij van mening dat Scaldina de kwestie wel erg zwart-wit belicht. Met de stelling dat binnensporters voorrang zouden moeten De vloer van de gymzaal in de Raamstraat is de oorzaak van de vertraging. hebben op buitensporters in het zaalgebruik is zij het per tinent niet eens. „De vrijdagavond is natuur lijk heel erg geliefd bij ver enigingen, want dan komen mensen ook weer van hun studie thuis. Maar er zijn zo veel ruimtes, gymzalen en sporthallen, op Schouwen- Duiveland, iedereen moet toch naar tevredenheid te recht kunnen," meent Berre voets. Met deze gedachte als uitgangspunt wil de wethou der rond de tafel met de ver schillende gebruikers van de Zierikzeese zaal. Hoewel daarmee niet is ge- (Foto: Marieke Mandemaker) zegd dat de gedane toezeg gingen alsnog worden omge gooid. „Maar ik was toch al van plan met hen te gaan pra- ten over een optimale benut ting. Deze maand heb ik een gesprek met Scaldina." HAAMSTEDE - Een poging tot beroving donderdag bij de ING Bank in Renesse is voor de drie overval lers op niets uitgelopen. Een signalement van de mannen is bij de poltie bekend. Hoge boetes overtreders vervoersverbod OOSTBXJRG - Alle over- tredingen van het in West-Zeeuws-Vlaande ren ingestelde vervoers verbod voor. vee en mest worden direct met hoge boetes bestraft. Dat is vrijdag door de betrok ken partijen afgespro ken. De burgemeester van Oostburg, de officier van justitie, politie en de Al gemene Inspectiedienst volgen hiermee het lan delijk beleid. Via het lik- op-stukbeleid en de zo genaamde O.M-transac- tie kunnen direct forse boetes aan overtreders worden opgelegd. Tot nu toe, zo meldt de politie, zijn de regels ech ter goed nageleefd. Mn- ensen die willen weten wat wel en niet mag, kunnen contact opnemen met het crisiscentrum van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer in Uden; 0413 - 255560. De meeste vragen worden direct be antwoord. SCHAAFWONDEN ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding tussen een motorfiets en een auto vrijdagmiddag in Zierikzee heeft een tienjarig meisje uit Dreischor lichte schaafwonden opgelopen. Het ongeluk gebeurde op de kruising Julianastraat met de Platteweg en de Alte- kleinseweg. De 37-jarige va der van het meisje dacht dat de voor hem rijdende auto mobilist, een 45-jarige Zier- ikzeeënaar, linksaf zou slaan. Daarom reed hij de au to aan de rechterkant voor bij. De automobilist sloeg echter eveneens rechtsaf, waardoor de motorrijder en zijn passagiere ten val kwa men. Beide voertuigen raak ten beschadigd. SPREEKUUR ZIERIKZEE - GroenLinks houdt donderdag 4 septem ber spreekuur in kamer 22 in het gemeentehuis in Zierik zee. Belangstellenden kunnen tussen 17.00 en 18.30 uur te recht, zowel persoonlijk als telefonisch. Het telefoon nummer voor het spreekuur is: 452508. De spreekuren van GroenLinks vinden plaats ie dere eerste donderdag van de maand. Meer informatie is verkrijgbaar bij Heieen de Vries: 416089 of bij Manuel Plagge: 643682. Het gaat om drie blanke jon gens in de leeftijd van acht tien a negentien jaar, zonder baard of snor. Eén van de mannen is ongeveer 1 meter 80 lang en heeft blond opge schoren haar. Van boven naar achteren toe loopt zijn haar uit in een paardenstaart en -ten tijde van de roofpo- ging was hij gekleed in een grijsachtig Australian jack. Van de tweede overvaller is bekend dat hij 1.85 tot 1.90 meter lang is en volledig kaal geschoren. Hij was in spijkerkleding gehuld. Van de derde dader is geen signa lement bekend. Muurkluis Slachtoffer was een 44-jarige vrouw uit Haamstede die die avond rond zessen geld in de muurkluis van de ING Bank wilde gooien. Opeens ston den er twee jongens naast haar die het geld wilden heb ben. De vrouw slaagde er in het geld nog snel in de kluis te werpen, waardoor de bero ving mislukte. De vrouw kreeg vervolgens nog enkele klappen en werd nagetrapt, waarna de twee mannen zich - samen met een derde per soon die op straat stond te wachten - uit de voeten maakten. MEERLINGEN NUMANSDORP - Aan de Molendijk 16 in Numansdorp wordt zaterdag 6 september een meerlingenmarkt gehou den. Belangstellenden kun nen daar tweedehands spul len zoals kleding, speelgoed, kinderwagens en kinderstoe len voor meerlingen kopen en verkopen. De markt, is open van 10.00 tot 15.00 uur. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 0186-653414. GOES - De begeleidings groep borstkankerpatiënten Goes wil een contactgroep oprichten voor vrouwen tot 45 jaar. Dinsdag 9 september vindt een eerste kennisma kingsbijeenkomst plaats in Goes. De groep vrouwen met borst kanker tot 45 jaar blijkt, zo is landelijk geconstateerd, behoefte te hebben aan con tact met leeftijdsgenoten. Onder hen leven specifieke vragen en problemen. Met de eerste bijeenkomst probeert de After Caregroep meer dui delijkheid te krijgen over de mate waarin de behoefte aan contact bestaat en voor wel ke activiteiten de vrouwen belangstelling hebben. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en vindt plaats in het gebouw van het Maat schappelijk Werk Ooster- schelderegio aan de Zonne bloemstraat 53 in Goes. Meer informatie is te verkrijgen via: 0113-343632. OUD-VOSSEMEER - Bij een aanrijding vrijdag tussen een personenauto en een be stelbusje in Oud-Vossemeer zijn drie personen gewond geraakt. De 36-jarige bestuurder van de persönenwagen verzuim de op het kruispunt Hoge- weg met de Duivekeetseweg voorrang te geven aan de be stuurder van de bestelwa gen. De inzittende van de personenauto raakte door de botsing die ontstond be klemd. De brandweer had anderhalf uur werk nodig om deze man te bevrijden. Hij liep verwondingen op aan kaak en borst. De be stuurder van de personen auto liep een hoofdwond en een hersenschudding op. De derde betrokkene kwam er met een gebroken been en een lichte hoofdwond vanaf. De slachtoffers zijn per am bulance naar ziekenhuizen in Bergen op Zoom en Roosen daal overgebracht. YERSEKE - J. Holstein uit Kapelle, secretaris van de PO-Kokkelvisserij is per 1 september benoemd tot se cretaris van liandelarenver- eniging De Mosselhandel in Yerseke. Het secretariaat van de han- delarenvereniging was voor heen ondergebracht bij het Productschap Vis in Rijs wijk. Mr. L. Zijp voerde de administratieve werkzaam heden uit. Alle leden schaar den zich achter het voorstel om de overeenkomst met het productschap op te zeggen en met de spil van de Producen tenorganisatie voor de Ne derlandse kokkelvisserij in zee te gaan. ADOPTIE MIDDELBURG - De Werk groep Adoptie Nazorg Zee land houdt komend najaar en winter drie thema-avon den over afstand en adoptie. De bijeenkomsten zijn in Middelburg. De eerste avond staat ge pland op vrijdag 10 oktober en is gewijd aan het onder werp afstandmoeders. De reeks wordt vervolgd op 28 november met het onder werp adoptiekinderen. Op 30 januari 1998 zal de afsluiter plaatsvinden. Alle avonden is er naast een informatief gedeelte ook ruimte voor een nabespreking ingeruimd. De bijeenkomsten vinden plaats van 19.30 tot 22.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg aan de Kousteense- dijk. Even via de Zuidhavenpoort de Nieuwe Ha ven oplopen is sinds vrijdag een onmogelijke zaak. De wandelaar vindt een met hekken af gezet gat op de plaats waar normaal het Witte Bruggetje hangt. Die brug staat op dit mo ment in Sliedrecht voor een grondige op knapbeurt. Dat bleek nodig omdat het oude bruggetje te kampen heeft met een even- wichtsprobleem, waardoor de brug ofwel moeilijk te openen ofwel bijna niet meer te sluiten was. Het eerdere plan het bewegings- werk van de brug te mechaniseren is voorlo pig uitgesteld. „We gaan eerst eens kijken hoe dit uitpakt. Misschien is het probleem met de zwaarte dan wel gelijk opgelost," al dus medewerker vdh het ingenieursbureau M. van Zetten. En daar blijft het niet bij. „Ga je wat doen, dan kom je gelijk andere zwakke plekken tegen. Versleten balken en zo wor den eveneens direct aangepakt." Ook wordt gekeken naar de bak met gewichten die bo ven in de brug hangt. Naar verwachting zul len deze werkzaamheden drie Weken duren. (Foto: Marieke Mandemaker Wat is het verband tussen populieren en de psalmberijming van Datheen? Antwoord: beide zijn diep geworteld in Zeeuwse bodem. Wethouder Van der Wekken is een anti-populist. Geen populieren om de cara vans bij Kloet te omlijsten. Zou de wethou der overigens weten weft 'Datheen' is? Ik denk het niet. Je kurit je zelfs afvragen of de redactie van deze krant het weet. Dat maak ik op uit het feit dat de Datheen-zangavond van zaterdag op de kabelkrant verscheen. Toen ik het zag dacht ik: waar moet dat heen? Zouden ze echt niet weten dat de ware Datheen-zanger geen televisie en dus zelfs geen Nieuwsbode-TV kijkt? Zouden de lezers van de krant het weten? Een klein deel wel. Dat zijn de kerkgangers van de Oud-Gereformeerde Gemeente en de Gereformeerde Gemeente in Nederland. Zij zingen als laatsten in ons land met veel liefde de woorden die meer dan vier eeuwen geleden gemaakt zijn door dominee Petrus Datheen. Nu moet je oppassen bij het woord 'Dat- heen-bundel'. Er is geen naam geweest die zoveel stof deed opwaaien. Het Internet van de 16e en 17e eeuw zou overbelast zijn ge weest, zo hoog laaide de discussie op. 'On hebbelijke wantaal van psalm tot psalm' schreef dominee Andriessen uit Veere in 1765. De voorzanger van St. Laurens bleef echter standvastig de Datheen-woorden zingen hoewel de bundel allang door een andere was vervangen. Uiteindelijk moest Datheen nagenoeg overal het loodje leggen. Maar kijk nu eens. Als een populier schiet hij na vierhonderd jaar weer op. Een speciale stichting probeert een 'revival' op gang te brengen. Men vindt dat het na Datheen al leen maar bergafwaarts is gegaan. De diep gang is verdwenen. Zangavonden worden belegd in zo groot mogelijke kerken om Datheen weer te laten klinken. Van mij mogen ze. Je kunt beter een avond Dat heen-psalmen aanheffen dan naar SBS6 kij ken. Ik heb een klein bezwaar. Dat is de keuze van de locatie. Onlangs kreeg kardinaal Si- monis de wind van voren toen hij de mis ce-, lebreerde in een tent van botsautootjes. Net zomin vind ik de Nieuwe kerk passen bij Datheen. Oude Datheenpsalmen klinken niet tussen vrijzinnig-Griekse zuilen. Nim mer is er in deze zuilentempel een Datheen- psalm aangeheven. De enige plek waar dat wel gebeurde was de Gasthuiskerk, Daar heeft de in deze kringen zo geliefde leraar Willem Teelinck vanaf de kansel nog de Datheenpsalmen opgeheven. Ook roemt men in de aankondiging het prachtige orgel. Maar wie streeft naar oorspronkelijkheid moet de psalmen uit de geuzentijd niet door de romantisch-ruisende tonen van Kam- en Van der Meulen laten begeleiden. Datheen heeft zijn psalmen nooit bij een orgel ge dacht. Dat vond men toen nog een roomse en duivelse uitvinding. Wie terug wil naar toen moet een voorzanger nemen en het liefst een die de maat stevig tikt met een •'pikstok'. Datheen was vooral geliefd bij het gewone volk. De bovenlaag vond het maar niks. De eerste serieuze aanval kon dus niet voor niets uit Zierikzee komen! Een van onze voorvaderen schreef in 1624 als eerste een alternatieve psalmberijming. Wij eren hem nog steeds door zelfs een straat naar hem te noemen: De Huybertstraat! Maar voordat straks het straatnaambordje eraan gaat haast ik mij om te zeggen dat De Huybert alle trekken van een Zierikzeeënaar bezat. Dus: leve de vrijheid! Datheen hoefde echt niet weg, maar wie wilde kon zijn nieuwe teksten gewoon dwars door de andere tekst heen zingen. Hij gaf bij elke psalm aan 'hoe veel vaerse sij te singe hebbe, om gelijcke- lick met de andere uit de kome...'En daarom introduceerde hij een gewoonte die in de kerk bestaan heeft: je zingt gewoon wat je zelf leuk vindt. Wat was die De Huybert ei genlijk voor een man? Op wonderlijke wijze keer ik nu terug naar mijn begin. Want hij was schepen, zeg maar gewoon: wethou der. Hij was zelfs zeven maal burgemeester. Vandaag maken de wethouders zich druk over campings en populieren. Vroeger schreven ze psalmberijmingen. Dat waren nog eens wethouders. Kijk, zoiets zie ik Veerhoek als disco-en kerkeigenaar nog niet doen. En Van der Wekken zie ik zater dag alleen maar stijf zijn mond houden. Geen psalmen, geen populieren. Overigens zijn alle niet-Datheen-zangers zonder twijfel van harte welkom. Wie verhinderd is kan later de opname aanschaffen van deze avond. De zang wordt namelijk haarzuiver vastgelegd op een DAT-recorder, die van mij dit keer de erenaam DATheen-recorder krijgt. Maar als u gaat, waarschuw ik u: geen andere tekst er doorheen zingen. An ders mislukt de opname.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5