Scholen in regio weer begonnen Dreischor Bloemendorp krijgt vervolg in 1998 Groenlinks op bres voor zuinig gebruik Beatrix opent nieuw CEMO-gebouw Yerseke DE HELE WEEK Fel» 1 =j 1 KOOP Rechter buigt zich opnieuw over ontslag van directeur Grote gift CJV Bruinisse BIS 2i9 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 NR 26240 3 Subsidie voor lagere inkomensgroep MIDDELBURG - De statenfractie van GroenLinks wil dat Deltan in de komende drie jaar jaarlijks 20 miljoen gulden uittrekt om een daling van het ener gie- en waterverbruik te bevorderen. In een brief aan de aandeelhouders van de Deltan vraagt de frac tie om steun. De statenfractie wil dat Del tan mensen met lagere inko mens in de gelegenheid stelt iets aan hun energierekening te doen. Het energiebedrijf moet, aldus de partij, moge lijkheden scheppen waar door mensen kunnen be schikken over moderne en zuinige apparatuur. Te den ken valt aan subsidies op de huur of aanschaf van zuinige apparaten en op isolatie. ,,Een ambiteus programma waarbij er nu eens impulsen in de goede richting worden gegeven," stelt GroenLinks in haar schrijven. Het totaal van 60 miljoen gulden dat hiervoor wordt aangemerkt, baseert de sta tenfractie op de resultaten van Deltan over de laatste drie jaar. Volgens Groen Links moet het beleid van Deltan erop gericht zijn een omzetdaling te bewerkstelli gen in het gebruik van fossie le brandstoffen en van drink water. Om dit doel te realiseren draagt de fractie Deltan op een studie te doen naar de mogelijkheden van de gelan ceerde optie. Deze studie zou onder meer antwoord moe ten geven op de vraag in hoe verre een dergelijke investe ring inderdaad bijdraagt aan een reductie van het ver bruik in Zeeland. Ook wil de fractie antwoord op de vraag of subsidies daadwerkelijk terecht komen bij mensen die het hardst nodig hebben. Tot slot wil GroenLinks dui delijkheid over het werkge legenheidseffect van een der gelijk project. Teruggave Aanleiding voor GroenLinks om dit voorstel te lanceren is de discussie die in de aan deelhoudersvergadering van de Deltan in juni werd ge voerd over de teruggave van geld aan de kleinverbruiker. ,,Nu de strijd is gestreden en de kruitdampen zijn opge trokken, wordt duidelijk dat er voor de kleingebruiker he lemaal niets extra's wordt gedaan," constateren de schrijvers. GroenLinks heeft zich nooit voorstander getoond van te ruggave. „Het gevaar dat overmatig verbruik en ver spilling op deze wijze be loond worden, is niet denk beeldig." Bovendien vindt de partij dat energie en schoon drinkwater juist een te lage prijs hebben. Het voorgestelde alternatief is gevoed door de solidariteit van de statenfractie met de lagere inkomensgroepen. Nieuwe fase in crisis Borrendamme ZIERIKZEE - De president van de rechtbank in Middelburg buigt zich morgenochtend over het ontslag van de directeur van het Zierikzeese Zorgcentrum Borrendamme, H. Zeegers. Zeegers heeft een kort ge ding aangespannen tegen het interim bestuur van Borrendamme. Hij eist onmiddellijk en on voorwaardelijk weer in zijn functie van directeur hersteld te worden. Het in terim bestuur gaat akkoord met een terugkeer van Zee gers in Borrendamme, maar verbindt daar wel een proefperiode aan van zes maanden. Bovendien zou aan de terugkeer een zoge noemd geschiktheidsonder- zoek vooraf moeten gaan en zou Zeegers gedurende de eerste zes maanden bege leid worden. Zeegers gaat hiermee echter niet ak koord. Het is de tweede keer, dat bestuur en directeur elkaar voor de rechter zien. Eerder boog de kantonrechter in Zierikzee zich over de zaak. Deze bepaalde dat een ex tern deskundige een oor deel moest vellen over de zaak en dat het toenmalige bestuur en Zeegers met el kaar om de tafel moesten gaan zitten. De twee partij en konden echter niet tot el kaar komen. Interim bestuur Uiteindelijk stapte het be stuur op en werd een inte rim bestuur benoemd onder voorzitterschap van dr. L. Ginjaar uit Burgh-Haam- stede. Deze eist nu in kort geding ontbinding van de arbeidsovereenkomst met Zeegers. Dit kort geding dient morgenochtend om 11.00 uur. Open huis. op 12 en 13 september YERSEKE - Koningin Beatrix opent vrijdagmiddag 12 september het nieuwe gebouw van het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie (CEMO) van het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onder zoek (NIOO) in Yerseke. 's Avonds en de volgende dag houdt het centrum open huis. De koningin verricht de ope ningshandeling. De presi dent van de Koninklijke Ne derlandse Academie van Wetenschappen (KNAW), prof. dr. ir. P. Zandbergen en NIOO-directeur prof. dr. W. van Vierssen verzorgen bei den een toespraak. Aansluitend krijgt de konin gin een rondleiding door het gebouw, waarbij zij onder meer het bodemdierenlabo ratorium en de meso-kos- mosruimte met flume-tank bezoekt. Die tank betreft een zeventien meter lange opstel ling waarin de invloed van stroming op het bodemeco systeem van een getijdege- bied kan worden bestudeerd. Het nieuwe gebouw van het CEMO levert als voordeel op dat er extra werkvertrekken en verschillende laboratoria konden worden ingericht. Het CEMO doet onderzoek naar ecologische processen in kustwateren en estuaria (ri viermondingen). Het onder zoek dat in Yerseke wordt verricht, is van groot belang voor het beheer van stroom gebieden en kustwateren. Wereldwijd zijn deze over gangsgebieden tussen land en zee belangrijk. Meer dan zeventig procent van de we reldbevolking, zo meldt de KNAW in haar persbericht, leeft van en nabij de zee. Centraal in het onderzoek staat de rol van biologische processen in stofkringlopen. De onderzoekers beschrijven onder meer hoe deze proces sen elkaar beïnvloeden en welke invloed ze op de biolo gische diversiteit van het ecosysteem hebben. Dat on derzoek wordt gedaan in Eu ropa, de Afrikaanse Oost kust, Zuid-Oost Azië en de poolgebieden. Rol De rol van het CEMO binnen de onderzoeksprogramma's van de Europese Unie is groot. Bovendien onder houdt de organisatie vele sa menwerkingsverbanden met Nederlandse universiteiten en andere onderzoeksinstitu ten. Zo ook met de Vlaamse mariene onderzoekswereld. Dit met name in het kader van het onderzoek in de Wes- terschelde. Brugklassers hard aan de slag tijdens introductiedagen De scholen zijn vanochtend weer begonnen. Op de foto één van de 185 leerlingen die openbare Zierikzee sinds vandaag telt. ZIERIKZEE - De leerlingen van de basisscholen op Schouwen-Duiveland en de brugklassers van de Re gionale Scholengemeenschap Professor Zeeman en de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland in Zierikzee hebben hun eerste schooldag achter de rug. De nieuwkomers op deze laatste school zijn di rect onderworpen aan een test. De bedoeling hier van is leerproblemen preventief het hoofd te bieden. Vandaag kregen de leerlin gen die hebben ingetekend op het VBO-onderwijs direct een intake-test voor hun kie zen. Deze wordt uitgevoerd in samenwerking met het Re gionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland (RPCZ). ,,We kunnen dan meteen zien waar hiaten zitten bij de leer lingen. Of ze bijvoorbeeld problemen hebben met reke nen of taal," licht directeur H. van Dam van Scholenge meenschap Schouwen-Dui veland dit nieuwe initiatief toe. Ook dinsdagochtend is het voor de leerlingen zwoegen geblazen. Maar, aldus Van Dam, niet voor niets.,We ho pen dat dit rendement ople vert in de rest van het jaar en dat de schoolcarrières hier door wat aardiger gaan ver lopen. Als we dingen signale ren kunnen we bijvoorbeeld door middel van hulplessen èxtra aandacht aan leerlin gen geven." Overigens is er ook tijd uitgetrokken voor ontspanning. Het bakken van pannenkoeken en een puzzeltocht zijn enkele van de gezellige activiteiten die de leerlingen te wachten staan. Informatie, creativiteit en spel zijn de sleutelwoorden van de introductiedagen voor brugklassers op de RSG. Ook hier krijgen brug piepers de gelegenheid even in alle rust aan hun nieuwe onderkomen te wennen. Dit doen zij onder meer door het klassikaal ontwerpen van t- shirts, door bewegingsactivi teiten en een fietstocht met een aantal van de leerkrach ten waarmee zij dit jaar aan de slag gaan. „We kiezen voor een wat vrijer program ma zodat de leerlingen el kaar sneller leren kennen. basisschool Binnen de Veste in (Foto: Marijke Folkertsma) De eerste dagen hebben ze de school nog voor zichzelf, maar donderdag als de lessen weer beginnen staan ze op eens tussen zoveel anderen. En dan ondervinden ze echt steun aan elkaar," schetst conrector onderbouw me vrouw E. Messing. Beide scholen tonen zich te vreden over het leerlingen aantal voor het nieuwe jaar. Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland verwelkomt zeventig brugklassers, wat het totale leerlingental op 285 brengt. Professor Zee man telt dit jaar 790 leerlin gen. Het aantal nieuwko mers bedraagt 151. Niet alleen de Schouwse scholengemeenschappen hebben vandaag de deuren weer geopend. Ook de va kantie van de leerlingen van de basisscholen en het spe ciale onderwijs is voorbij. Behalve leerlingen begonnen vandaag ook veel leerkrach ten op een nieuwe school. Dit als gevolg van de grotere mo biliteit onder de leerkrach ten, nu er gewerkt wordt met één gezamenlijk - openbaar - schoolbéstuur. Bovendien hebben veel scholen de moge lijkheid benut extra man kracht in te zetten in de on derbouw. Op het programma van de meeste basisscholen op Schouwen-Duiveland stond vanmorgen dan ook een kennismakingsuurtje ge pland. De meeste scholen noemen het leerlingenaantal waar zij het nieuwe jaar mee ingaan stabiel. Uitschieters zijn de openbare basisschool in Sir- jansland die dit jaar van 23 leerlingen naar 38 leerlingen gaat. Ook 't Staepel'of in Re- nesse doet het goed. Vorig jaar telde de school 103 leer lingen, dit jaar zeventien meer. De Kirreweie in Burgh- Haamstede telt op dit mo ment in totaal 210 leerlingen, de Schoener in Brouwersha ven 79, de Pieter van Dijke- school en Op Dreef in Brui- nisse respectievelijk 149 en 82 leerlingen. De Meerpaal in hetzelfde dorp telt ongeveer 175 leerlingen, Klimop in Dreischor 89 en 't Meetje in Ellemeet 51. De christelijke lagere school in Kerkwerve heeft 102 leerlingen onder dak, de School met de Bijbel in Nieuwerkerk 195, de Sto ve in Noordwelle 23 en de Oosterburcht in Oosterland 105. De reformatorische ba sisschool in hetzelfde dorp telt nu 207 leerlingen, 't Stoofje in Ouwerkerk 65 en Helchersee in Scharendijke 89. De J.W. van den Doel- school in Zierikzee heeft om en nabij de 227 leerlingen, 't Kofschip 125 en de Willibror- dusschool precies 200. De Theo Thijssenschool in Zie rikzee begint met ongeveer 115 leerlingen, Binnen de Veste met 185 en de J.L. de Jongeschool 108. De Dobbel steen in Nieuwerkerk kan re kenen op 111 leerlingen. De Springplank in Noord- gouwe telt 49 leerlingen, de Zonnewijzer in Zonnemaire 93, de Schouw in Brouwers haven 60. De Beatrixschool in Zierikzee begint het nieu we jaar met 97 leerlingen. Doelstelling Groei en Bloei bereikt DREISCHOR - Dreischor Bloemendorp, het fleurige initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde - beter bekend als Groei en Bloei - krijgt volgend jaar vervolg. Dat bleek zaterdag tijdens een korte bijeenkomst aan de ingang van het dorp, waar de vlaggen van het Bloemendorp na drie maanden definitief werden gestreken. Over de precieze invulling van dit vervolg is nog niets bekend. Pas vrijdagavond is er voor het 'eerst over de mo gelijkheid het intitiatief voort te zetten, gesproken. „Het idee om hier volgend jaar weer iets mee te gaan doen komt van de bevolking zelf. Als dorpsraad probeer je daar dan verder mee te gaan," stelt voorzitter van de dorpsraad K. van Gastel. In C. Krins, de pr-man en vi- ce-voorzitter van de Schouw se afdeling van Groei en Bloei en hoofdbestuurslid van de landelijke organisa tie, vond de dorpsraad direct houvast. Krins toont zich be reid een adviseursfunctie te gaan vervullen. Een aantal dorpsbewoners hebben al toegezegd zich vol gend jaar opnieuw te willen inzetten. „Het doet de be kendheid van het dorp goed en het hele dorp.straalde iets uit. Het is leuk om dat voort te zetten," concludeert de dorpsraadvoorman. Krins kan tevreden zijn. Hoewel het exacte succes niet te meten is, wist hij toch een aantal cijfers boven tafel te brengen. „Ons doel was het ledenaantal van Groei en Bloei te verhogen en dat is gelukt. Van 300 leden zijn we gestegen tot 330 leden. Een toename van tien procent." In de tien opengestelde tui nen, één van speciale activi teiten die in het kader van Dreischor Bloemenmaand zijn opgezet, zijn 824 passe rende mensen geteld. De kerk van het dorp registreer de in diezelfde maand een aanloop van over de duizend mensen. Dat leverde onder meer een dubbel gevuld pot- Ongeveer twintig mensen stroomden samen om het strijken van de vlaggen door A. Snijders bij te wonen. Links van hem C. Krins en rechts wethouder G. van de Velde. (Foto: Marieke Mandemaker) je met geld op. Bovendien, zo gaf Krins in zijn toespraak aan, bleek ook de midden stand een gunstig effect te hebben ondervonden. Ook de provincie kan tevre den zijn. De forse aanloop op het dorp past bij het streven van het provinciale project Zeeland Natuurmaand om te komen tot seizoensverlen ging. Rekensom Aan vlaghijser A. Snijders de eer de vier vlaggen voor de laatste keer te strijken. Een snelle rekensom leert dat Snijders dit maar liefst 870 keer in het afgelopen sei zoen heeft gedaan. Vandaag, maandag, zullen ook de vlag- genstokken worden verwij derd en langzaam aan ver dwijnen de laatste uitgebloeide - restanten van het bloemenavontuur uit het dorp. In overleg met de gemeente zal er nog wel een boom in het vlasdorp worden ge plant. De prunus die voor heen de ingang van het dorp sierde, werd tijdens de grote schoonmaak weggehaald. „Voor de Open Tuinen heb ben we meer kaarten ver kocht dan verwacht. We hiel den daardoor 110 gulden over. Dat geld wordt besteed aan een nieuwe boom," aldus Krins. Het idee voor Dreischor Bloemendorp ontstond naar aanleiding van het 125-jarig bestaan van Groei en Bloei. Nadat de afdeling Schou wen-Duiveland eerder het plan had gelanceerd een bloemenkaart van Neder- 'land te maken voor het lan delijke feest, bleef ook origi naliteit in eigen regio niet uit. Het 5000 vierkante meter grote resultaat van het plan van de Schouwse club om een bloemenlandkaart van Ne derland te maken, is donder dag 4 en vrijdag 5 september te zien in Aalsmeer. BRUINISSE - De Stichting CJV Bruinisse ontvangt 10.000 gulden van het Natio naal Jeugd Fonds van Jantje Beton. Het geld is bestemd voor een eigen jeugdgebouw. Het geld maakt het mogelijk de voormalige brandweerka zerne om te bouwen tot eigen honk. Het geld voor onder meer dit project is afkomstig van de nationale jeugdcollecte, die jaarlijks gehouden wordt. Andere projecten waar geld aan wordt besteed zijn jeugd- accommodaties, kinderboer derijen, speel-o-theken, jeugdcircussem, speeltuinen en andere speelvoorzienin- gen. Jaarlijks realiseert het fonds enkele honderden zinvolle projecten voor de jeugd tot ongeveer zestien jaar. Advertentie PAGE QUILTED KEUKENPAPIER pak a 2 rollen van 295 12» 500 gram 5» WITTE DRUIVEN "ITALIA ELKE DAG GOED NIEUWS 8 Maandag 1 september Zierikzee Y oga-demonstraties/infor matie. MFC. Om 19.00,19.50 en 20.15 uur Brouwershaven Vergadering commissie AIZ in het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Vergadering dorpsraad Brouwershaven. Tonnenma- gazijn. 20.00 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee NCVB afdeling Kerkwerve bezoekt dagverblijf Brug- zicht. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Start puppy-cursus. Terrein Omloopsweg. 19.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie EC. Stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Start Meer Bewegen voor Ouderen. Gymzaal. 9.00-9.45 uur. Ouwerkerk Start Meer Bewegen voor Ouderen. Dorpshuis. 10.15- 11.00 uur. Woensdag 3 september Zierikzee Start nieuw seizoen Sport Overdag. Sporthal Onder dak. 9.30 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Eerste repetitie van popkoor Blaaat. Gebouw De Drie hoek, Kerkhof 8. Van 19.30 tot 22.00 uur. Scharendijke Oprichtingsvergadering Dorpsraad Scharendijke en omgeving in De Putmeet. Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie GGZ/OWMIL in het stad huis. Aanvang 19.30 uur. Bruinisse Samenzangavond met inter mezzo's door violiste en pia nist. 20.00 uur. Donderdag 4 september Zierikzee Spreekuur van GroenLinks in kamer 22 van het gemeen tehuis. Van 17.00 tot 18.30 uur. Open dag Regionaal Oplei dingen Centrum Zeeland. Gebouw Jannewekken. 10.00-20.00 uur. Gemeenteraadsvergadering; Theater Mondragon; 19.30 Open huisdag. Holty Fas hion. Tijdens winkelope ningstijden. Burgh-Haamstede Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede hervat repeti ties. Winterkerk hervormde gemeente. 19.30-21.30 uur. Vrijdag 5 september Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis^ 15.00 uur. Leger des Heils start repeti ties kerstmusical. Poststraat 37. 15.30 uur. Surprise Dance Night. Bro- gum 21.00 uur. Open huisdag. Holty Fas hion. Tijdens winkelope ningstijden Bruinisse Ingebruikname gerestau reerde Van Vulpen-orgel.' Hervormde Kerk. Zaterdag 6 september Zierikzee Bibliotheek De Stolpe; in formatie-ochtend ZVU-cur- sussen seizoen 97/98; 9.30 - 12.00 uur. Open huis. MFC. 11.00-16.00 uur. Yoga-demonstaties/infor- matie. MFC. 12.00, 12 45, 13.45 en 14.15 uur Samenzang met psalmen van Datheen. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Optreden coverband Flat Out. Brogum, aanvang 22.00 uur. Open huisdag. Holty Fas hion. Tijdens winkelope ningstijden. Brouwershaven Excursie Zeeland Binnens kamers; start vanaf stad huis; 13.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt/braderie Scouting Bruinisse. Kerk plein. 9.30-12.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3