Begrafenis Diana zaterdag Uitmarkt van uitersten trekt 500.000 mensen Ritzen geeft beurzen voor studie buitenland Feyenoord-hooligans gaan jaren de cel in Opmars megabedrijven in de land- en tuinbouw Studenten opgelicht door kamerverhuurder Voorstander internationalisering Betrokken bij veldslag Beverwijk Volgens onderzoek CBS Peuter valt van driehoog WATERSTANDEN f NOS neemt rechtstreekse verslaggeving van BBC over Geteisterd door regen en technische problemen Pleidooi Nationale Gezinsraad Sociaal minimum naar omvang van huishouden Door onbekende Bredanaar Raadslid treedt af na fraude Chinezen fietsen minder 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NIJMEGEN (ANP) - Duizend studenten krijgen van minister Ritzen (Onderwijs) een beurs waarmee zij kunnen gaan studeren in één van de landen van de Èuropese Unie waar studenten geen recht op Neder landse studiefinanciering hebben. Ritzen kondigde dat maan dag aan bij de opening van het academisch jaar van de Katholieke Universiteit Nij megen. Deze stond, evenals in andere steden, in het ka der van de internationalise- rihg. Ritzen is daar een warm voorstander van. Hij wil dat permanent 5 tot 10 procent van de Nederlandse studen ten over de grens studeert. Evenveel buitenlanders moeten naar Nederland ko men. Nederlandse studenten krij gen nu in een beperkt aantal gevallen hun studiefinancie ring mee als zij in een EU- land gaan studeren. Het gaat om studies als geneeskunde, tandheelkunde en architec tuur. Ritzen verruimt de mogelijk heden voor 1000 studenten, die eerst zullen worden gese lecteerd. Zij krijgen de ge bruikelijke Nederlandse stu diebeurs mee naar een EU-land, of één van de lan den van de Europese Econo mische Ruimte (Zwitserland, Noorwegen, IJsland en Liechtenstein). Voorwaarden De voorwaarden voor de beurs zijn zoveel mogelijk dezelfde als in Nederland. Dat betekent dat de studen ten ook in het buitenland moeten voldoen aan de nor men van de prestatiebeurs. De beurs is alleen bedoeld voor studenten die nog moe ten gaan studeren. De rege ling begint in september 1998. HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft maandagmorgen de eerste Feyenoord-hooligans veroordeeld tot celstraffen. De 20-jarige L.P. en de 24-jarige M.P. kregen vier jaar met aftrek. De rechtbank achtte beiden medeverantwoordelijk voor de gewelddadige dood van Ajax-aanhanger Carlo Picor- nie. Die kwam om het leven bij een gewelddadig treffen van Ajax- en Feyenoord-sup- porters op 23 maart in Bever wijk. Tegen beiden was vijf jaar geëist. Dè 24-jarige D. de C. kreeg cïrre jaar met aftrek na een eis van vier jaar. Hij was vol gens de rechtbank mede- dere Ajax-hanger Joos. Dat was ook het gevaTbij de' 26- jarige V.M. die conform de eis veroordeeld werd tot tWee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk en een stadion verbod van twee jaar.-Ook moet M. meebetalen aan de schade van 28.000 gulden van een automobilist wiens auto in elkaar werd geslagen en aan de 22.000 gulden voor de begrafeniskosten van Picor- nie. Organisatie De rechtbank oordeelde voorts dat de Sport Club Feyenoord, zoals de harde kern van de supporters zich noemt en waartoe beiden be hoorden, niet kan worden be schouwd als een criminele organisatie. Uit de stukken is onvoldoende vast komen staan dat er sprake is vgn een gestructureerd samenwer kingsverband. De rechtbank zegt weliswaar dat de vechtpartij in Bever wijk niet toevallig tot stand is gekomen zodat er sprake is van enige vorm van organi satie. „Maar de structuur is toch te vaag om te kunnen spreken van een criminele organisatie", oordeelde de rechtbank. RIJSWIJK (ANP) - Het aantal megabedrijven in de land- en tuinbouw is in de afgelopen zes jaar fors ge stegen. Uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek in opdracht van het Agrarisch Dagblad blijkt de ontwikkeling het sterkst in de varkenshouderij en de glastuinbouw. Het aantal mammoetbedrij- vèn in dè agrarische sector nam van 1990 tot 1996 toe van 3500 naar 4300. In dezelfde période nam het aantal ge specialiseerde bedrijven af van ruim 81.000 naar circa 70.000. Door de onstuimige groei waren de 231 zeer grote var kenshouderijen voor het uit- brèken van de varkenspest goed voor ongeveer ander half miljoen varkens, 10 pro cent van de totale Neder landse varkensstapel. In 1990 lag dat aandeel op 6 procent, verdeeld over 136 bedrijven. In de glastuinbouw groeide hét aantal bedrijven met meer dan twee hectare van (396 naar 949, een toename Van 36 procent. In de glasgroenten liep het aandeel van de mammoetbe- drijven in de productie op tot 33 procent, bij bloemen tot 28,5 procent. ZWOLLE (ANP) - Een twee jarige peuter uit Zwolle is zondagavond in het Sophia- ziekenhuis in zijn woon plaats bezweken aan de ver wondingen, die hij eerder op de avond had opgelopen na een val van drie hoog uit een flat aan de Bachlaan in Zwol le. De politie weet nog niet wat de toedracht van het ongeval is geweest. Van enig straf baar feit is niets gebleken, aldus de politie maandag. Tijden cn standen volgens gctijdctabcl Hydro-mcteocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 sept. 04.55 171 10.40 -115 I7.I0 166 23.05 -142 ROOMPOT BUITEN 2 sept. 03.20 177 09.20 -117 15.35 169 21.40 -145 BRUINISSE 2 sept. 05.20 184 10.45 -123 17.40 177 23.05 -151 WEMELDINGE 2 sept. 04.55 194 10.50 -131 17.10 189 23.10 -158 Springtij: 4 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 LONDEN (RTR/AFP) - De begrafenisplechtigheid voor prinses Diana zal zaterdag plaatsvinden in Westminster Abbey in Londen. Dat hebben woord voerders van Buckingham Palace maandag bekend gemaakt. Zij zal vervolgens worden begraven in de woonplaats van haar familie in Althorp, honderd kilometer ten noordwesten van Londen. De NOS zal de begrafenis zater dag rechtstreeks en integraal uitzenden op de Nederlandse televisie. Waarschijnlijk worden de beelden van de BBC overgenomen, want het ligt niet erg voor de hand dat er zomaar allerlei omroepen bij de plechtigheid aanwezig kunnen zijn. Ook RTL 5 wil de plechtigheid rechtstreeks uitzenden. Het was maandag rond het middaguur nog niet duide lijk hoe de Nederlandse ver tegenwoordiging bij de be grafenis van Diana er zaterdag uit zal zien. Den Haag kon ook nog niet besluiten, omdat nog niet duidelijk is wat voor plech tigheid het wordt. Een staatsbegrafenis lijkt niet erg voor de hand te liggep, omdat Diana geen lid meer is van de Britse koninklijke fa milie. Wel zullen de ontroering bij het Britse volk en ook elders in de wereld de Britse autori teiten vermoedelijk nopen tot een grootse plechtigheid. Verder is het ook afwachten wie er worden uitgenodigd. Koningin Beatrix bezoekt meestal alleen begrafenissen van andere regerende vor sten, zoals in 1993 die van ko ning Boudewijn van België, en van presidenten. Wel ging ze in 1995 naar de begrafenis van de Israëlische premier Rabin, maar die had ze enke le maanden daarvoor nog tij dens haar staatsbezoek aan Israel ontmoet. Nederland heeft ook een speciale relatie met Israël. De eerste mensen die het con doleanceregister in de Britse ambassade in Den Haag wil den tekenen, druppelden maandagochtend kort na 11.00 uur binnen. Dat was het tijdstip dat de ambassade aan het Lange Voorhout het register ter na gedachtenis aan Prinses Dia na had geopend. Om 11.30 hadden zo'n twintig mensen getekend. Belangstellenden kunnen ook tot 17.00 uur terecht op het Britse consulaat in Am sterdam. Van dinsdag tot en met vrijdag kan dat van 10.00 uur tot en met 17.00 uur. Diezelfde tijden gelden voor de ambassade in Den Haag. Zondag is de Britse ambassa de in Den Haag overspoeld met faxen. De neergelegde bloemen probeert het ambas sadepersoneel zo lang moge lijk goed te houden. Met die bloemen heeft het personeel een soort erepad naar de am bassade gecreëerd. De Franse politie heeft zon dagavond huiszoeking ge daan bij verscheidene foto persbureau, op zoek naar foto's die meteen na het on geluk met Diana zijn geno men. Dit zei Christian Col- lard maandag, de advocaat van een van de fotografen die de politie vasthoudt voor verhoor na het ongeluk waarbij prinses Diana om het leven kwam. „We weten niet precies wat er is ge beurd, maar duidelijk is dat de chauffeur veel te hard reed", aldus de advocaat die zijn cliënt nog niet heeft kun nen spreken. De politie houdt nog steeds zeven foto grafen vast voor verhoor. Afschuw Ooggetuigen spreken hun af schuw uit over het gedrag van de fotografen. De Ameri kaanse toeristen Robin en Jack Firestone reden in een taxi in de tunnel langs de Sei ne in Parijs, waar het onge luk net was gebeurd. Uit de andere richting komend, moest de taxi afremmen. De Firestones zagen het lichaam van een blonde vrouw door het vooruit steken, niet we tend dat het om Diana ging. „Wij willen getuigen, want het gedrag van de fotografen was onthutsend. Zij zetten hun lenzen enkele centimen- ters van de lichamen en duw den de politiemannen weg die hen trachtten op afstand te houden", aldus de Ameri kanen. Hulp gevraagd De Franse radio Europe 1 zei maandag dat de fotografen te ver achter de Mercedes re den om het ongeluk direct te hebben kunnen uitlokken. Na het ongeluk heeft één van hen direct om hulp gevraagd. Sommigen namen foto's, an dere stonden er hulpeloos bij, aldus de radio. Cabaretière Brigitte Kaandorp, hier gefotografeerd tijdens een optreden in Zierikzee, had de eer de Amsterdamse Uitmarkt te openen. (Foto: Marijke Folkertsma) AMSTERDAM (ANP) - De twintigste Uitmarkt, de traditionele opening van het culturele seizoen in Amsterdam, was een zaak van uitersten, aldus directeur A. van Schendel van het Uit Buro zon dagmiddag. Niet alleen door het rijk ge varieerde aanbod, maar ook door het weer. Zaterdag dreigden de weergoden roet in het eten te gooien, maar de overdadige zon op zondag maakte alles weer goed. Er kwamen dit weekeinde, zo als verwacht, 500.000 bezoe kers. Wegens de regen ging zater dag een aantal belangrijke evenementen op het buiten podium bij het Muziek theater, zoals optredens van het Nederlands Balletorkest en het Nationale Ballet, niet door. Deze gezelschappen konden elders en op andere tijdstippen echter wel een voorstelling geven. Er vonden vierhonderd voorstellingen op dertig bin nen- en buitenpodia plaats. Technische problemen in het Muziektheater speelden de organisatie vooral zondag parten. Slechts twee voorstellingen in het Muziektheater vielen hierdoor geheel in het wa ter. De Uitmarkt, die vrij dagavond van start ging met een programma van Brigitte Kaandorp, sloot zondag avond af met een optreden van Marco Borsato. De organisatie was zeer te vreden over de keuze van de locatie waar het culturele evenement dit jaar plaats had, tussen hetMuziek theater en de Nieuwmarkt. Het publiek kon zo kennis maken met een aantal nieu we theaters in deze buurt. Evenals vorig jaar was er ook nu een groot aanbod van toneel. De organisatie wil hier ook de komende jaren veel aandacht aan geven. Het in 1996 gelanceerde idee om toneel- en dansgroepen gezamenlijke presentaties te laten verzorgen, werkte ook nu goed. DEN HAAG (ANP) - Het komende kabinet moet werken aan een systeem waarbij de uitkeringen op minimumniveau, waaronder dus de bijstand, afhangen van de omvang van het huishouden. Dat bepleit de Nationale Gezinsraad in een rapport dat vandaag, maandag, is aangeboden aan minister Melkert van Sociale Zaken. De gezinsraad pleitte in het verleden voor verhoging van de kinderbijslag of een inkomensafhankelijke kin derbijslag om tegemoet te komen aan de financiële problemen van gezinnen met een minimuminkomen, maar dat bleek niet haal baar. In het rapport, dat een bij drage moet leveren aan de discussie over de herzie ning van de sociale zeker heid, stelt de gezinsraad geen tegenstander te zijn van individualisering van het sociale stelsel. De hoog te van de uitkering zou dan dus helemaal' los staan van de omvang van het huis houden en andere inko mens binnen dat huishou den. Problemen Dat brengt echter dermate veel praktische en financië le problemen met zich mee, dat het volgens de gezins raad pias in een verdere toe komst ingevoerd.kan wor den. BREDA (ANP) - Daar sta je dan. Nog net voor aan vang van het nieuwe studiejaar is het je gelukt om een kamer te vinden en kom je bepakt en bezakt aan omdat je toch nog iets aan de inrichting wil verande ren, dan blijkt die kamer al verhuurd te zijn. Aan maar liefst veertien anderen. Niet vijftien studenten die met z'n allen gezellig bij el kaar willen wonen, maar aan vijftien die allemaal een huurcontract hebben gete kend. En een borg hebben be taald die varieert tussen de 500 en 900 gulden. Zondag was het dan ook een drukte van jewelste in de Bredase Rietmakersstraat. Niet alleen huurders maar ook ouders waren meegeko men omdat zondag de voor zoon- of dochterlief gehuurde kamer vrij zou zijn en be trokken mocht worden. De politie, en zeker ook de studenten, zijn nu op zoek naar de nog onbekende huis baas. De woningbouwver enigingen in Breda proberen voor de benadeelde studen ten nu een oplossing te zor gen. VLAARDINGEN (ANP) - De fractievoorzitter, van D66 in de Vlaardingse gemeente raad W. van Rijn heeft zon dag met onmiddellijke in gang zijn zetel ter beschikking gesteld. Dat blijkt uit een gezamen lijke verklaring van fractie en bestuur van de plaatselij ke afdeling die zondagavond op verzoek van Van Rijn is uitgegeven. Zij zeggen de stap „ten zeerste te betreu ren en geschokt te hebben ge reageerd". De partij gaat op zoek naar een nieuwe fractie voorzitter. Vrijdagmorgen kwam naar buiten dat Van Rijn door zijn werkgever al begin juli op ^taande voet is ontslagen op verdenking van „aanzienlij ke" fraude. Van Rijn werkte als hoofd van de afdeling cash-ma nagement bij Croon Elektro techniek in Rotterdam en was verantwoordelijk voor de inkomende en de uitgaan de geldstroom van het be drijf. Van Rijn heeft na de berichten in de media nu ook zijn politieke consequenties getrokken. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE' door Willy Vandersteen Ik had me hierin verstopt m nop uat te slapen BHi[ dan thuis en slaap daar Jij zet mV hier je- uoon voor sihul. Muil ut paan 111 ii i 7e hadden hier at drie uur moeten i'jn!... Uaartlmn ie tiet professor Barahasvoorde heren Bfumtnbaih en DjonpLVaheptul M u het zéker Verwachting t/m vrijdag 5 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht z.west 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht z.west 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 sept. Zon op 06.54, onder 20.24 Maan op 07.15, onder 20.32 Nieuwe maan: 2 september (01.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Stapje voor stapje gaat de temperatuur naar gebruikelijke waarden voor het begin van septem ber. Vandaag was het nog aan de warme kant, en ook de komende nacht is het niet erg koud met onge veer 13 graden. Het is wel nat, want zowel vannacht als morgenochtend regent het van tijd tot tijd. Daarbij is onweer heel goed mogelijk. In de loop van de dag wordt het droger en later klaart het zelfs wat op en zien we de zon, met name in het westen. Daarbij loopt de temperatuur op tot ongeveer 21 graden en waait het zwak tot matig, uit het noordwesten. Woensdag hebben we te maken met een zwakke uitloper van een hoge- drukgebied en die brengt ons meest droog weer met redelijk wat zon. Donderdag daarentegen geeft een storing wolken en regen. En zo wis selt het weer van dag tot dag. Wel lijkt de temperatuurtendens duide lijk: aan het eind van de week duiken we iets onder de 20 graden. SHANGHAI (KRF) - De fiets mag dan in de grote steden van China het meest populaire vervoer middel zijn, de fabrikan ten profiteren er niet lan ger van. De twee grootste en oud ste producenten, Shang hai Forever en Phoenix, hebben vorig jaar verlies geleden en zagen hun re sultaten in de eerste helft van dit jaar er zeker niet beter op worden. De twee ondernemingen, beide genoteerd aan de effectenbeurs van Shanghai, wijzen op de krimpende fietsenmarkt in hun land. Werden er in 1994 nog veertig miljoen fietsen verkocht, in 1995 waren het nog „maar" 28 miljoen, een aantal dat vorig jaar verder zakte, naar 25 miljoen. De fietsfabrikanten zijn inmiddels een prijzen slag begonnen. De nor male prijs ligt op 500 yu- en 125). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De ZieRkzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2