HOLTY Roer gaat om bij zwemles Ouwerkerk werkt samen met Breda voor Wroclaw ZHRIKZttSCHE NIEUWSBODE DE NIEUWE HERFSTCOLLECTIE BIJ... Bijrol Delta Sporters op de halve marathon Tennissucces in Sint Philipsland I NIEUWE ZWEMLES: I EEN SPRONG IN HET DIEPE? dé krant van schouwen - duiveland! 'De sprong van zwemdiploma B naar de basis diploma's was te groot' Onderzoek naar oorzaak Loods in Ooltgensplaat door brand verwoest Reddingboten halen drijvers op Ongedeerd na botsing met bus The Happy Seals slaan aan bij publiek Gewapende overval zfllKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 1 SEPTEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26240 WAARIN OPGENOMEN DE ZIE RI KZ E E S C H E COURANT 1 797-1889 FASHION DAM 15-19, ZIERJKZEE Het nieuwe wordt op hoger prijs gesteld dan iets anders 3 SCHOLEN Vandaag zijn de scholen op Schouwen-Duiveland weer begonnen. 5 VERTRAGING Tafeltennisvereniging Scaldina gedupeerd door vertraging verbouwing gymzaal. 6 ONDERWIJS Onderwijs door de eeuwen heen centraal in elfde aflevering Ach Lieve Tijd. 7 VOETBAL Dames WIK verliezen openingswedstrijd competitie met 3-2 van Everstein. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Schouwse atleten hebben op de halve marathon in Boswachterij Westerschouwen geen potten kunnen breken. Onder regenachtige omstan digheden werd Arjan Beije uit Burgh-Haamstede de beste Delta Sporter bij de senioren. Beii. klasseerde zich als tiende na 1.20.38 uur. Deze tijd lag een kleine zeven mi nuten boven die van winnaar Niels Koole van Dynamica. De atleet van de Zeeuwse fu sieclub schudde halverwege de wedstrijd de onbekende Pieter Heggen uit Hoogvliet en Alwin Vermeulen van het Goese AV'56 van zich af. In de race voor mannen van vijftig jaar en ouder was er succes voor Tinny de Wit. De atleet zegevierde na 1.26.56 uur. De vrouwelijke veteranen- ploeg van Delta Sport is op de landelijke finale voor clubs in Zwolle op een vijfde plaats geëindigd. Na vier on derdelen stond de ploeg uit Zierikzee derde. Op het slot nummer werd de vijfde stek veilig gesteld. Erwin Verbraak en Piet Vreeke hebben voor de derde keer op rij de Cl-finale van het tennistoernooi in Sint Philipsland op hun naam ge schreven. Het koppel van TV Duiveland uit Nieuwerkerk was in de eindstrijd te sterk voor Both/Pollemans. Ria Slootmaker en Erna van der Cingel, ook van TV Duive land, waren In het dames- dubbel C2 het gelukkigst in een spannende driesetter te gen het duo Rosier/Payet. Nieuwerkerker Martin Vree ke speelde met Aad den En gelsman van TV Ruucstoppe- len in de finale van het herendubbel C2. Ook hier was er winst, 7-6 6-4 tegen Walpot/Verwijs. Meer Schouws tennissucces was er op het Rabo-jeugd- toernooi in Kapelle en Kloe- tinge. Johnny Quaak uit Burgh-Haamstede mepte F. Jansen in de finale tot en met veertien jaar van de baan, tweemaal 6-0. Audrey Atoon zegevierde bij de meisjes tot en met tien jaar, 6-1 7-6 tegen D. Boogaard. Haar zus Mer- lyn was tot en met twaalf jaar de beste. Ze versloeg de Zeeuwse kampioen Sylvana Bauer met 6-3 7-6. SKNWK sloot de voorberei ding af met een een 1-4 neder laag tegen Tholense Boys. DFS versloeg SPS met 3-2, Ouwerkerk speelde gelijk te gen Neerlandia en Bruse Boys verloor met 2-4 van Steenbergen. Sport op pagina 7. i i Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, i I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een: I MAAND abonnement met automatische afschrijving èf 19,00 i I KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 I I KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 I HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving 102,00 I JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 j Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! j Naam Dhr./mevr I Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:j Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I I I I I j I I I I I I bank-/gironummer vermelden: II l—I II IlI II II LI 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naer Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, j qq Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. OOLTGENSPLAAT - Door een uitslaande brand is in de nacht van zondag op maandag een loods aan de Dwarsweg in Ooltgensplaat volledig ver woest. Bij de brand kwam asbest vrij. Rond 02.00 uur kwam het brandalarm binnen. Aange zien het een uitslaande brand betrof werd onmid dellijk met twee korpsen - die van Den Bommel en Ooltgensplaat - uitgerukt. Explosies Volgens omwonenden de den zich in de loods ver- Ongedeerd schillende ontploffingen voor. De loods is in gebruik bij een autohandel. In de loods bevonden zich diverse au to's. Enkele konden wor den gered, maar de andere vielen ten prooi aan de vlammen. De brandweer had de brand binnen een uur volledig onder controle en kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar aanpa lende loodsen. Omdat het dak van de loods uit eter- nit-platen bestond werd as- bestalarm gegeven en de milieudienst Rijnmond ge waarschuwd. De omvang van de schade is nog niet bekend, maar be loopt volgens eerste schat tingen zeker enkele tien duizenden guldens. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. BURGHSLUIS - Tijdens een proefvaart werd de beman ning van reddingboot Graaf van Bylandt geattendeerd op twee polyester drijvers, ge zien ten zuiden van de Euro geul. Omdat deze drijvers gevaar op zouden kunnen leveren voor de scheepvaart werd be sloten de drijvende boeien op te pikken en naar thuishaven Burghsluis te slepen. Later moest nog een derde drijver opgepikt worden. Omdat de Graaf van Bylandt al geruime tijd bezig was met deze actie werd door de Kust- wachtpost Ouddorp de be manning van de Zeemanspot opgeroepen om de drijver van de Graaf van Bylandt over te nemen en naar Stel lendam te slepen. Waar de drijvers vandaan komen is nog niet bekend. Er wordt een onderzoek inge steld. 's HEERENHOEK - De auto van een 21-jarige inwoner van Borsele werd zaterdag geheel vernield bij een fron tale aanrijding. De bestuur der kwam met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde omstr- reeks 12.50 uur op de Kuij- persdijk in 's Heerenhoek. De man uit Borsele wilde twee fietsers inhalen maar zag op het allerlaatste mo ment de hem tegemoetko mende lijndienstbus, be stuurd door een 50-jarige inwoner van Middelburg. De man uit Borsele remde uit alle macht, maar kon een frontale aanrijding niet meer voorkomen. De auto beland de door de klap half onder de bus en duikelde vervolgens van de dijk. Zowel de be stuurder van de auto als de fietsers bleven ongedeerd. Volgens de politie houden veel automobilisten er geen of onvoldoende rekening mee dat hun remweg met on geveer de helft afneemt en de banden veel minder grip heb ben als het wegdek nat is. HET WEER In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. In de loop van de dag van het westen uit enkele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Noordwestenwind, zwak tot matig kracht 3 of minder. ZIERIKZEE - Zwemles wordt leuker. Minder schools en met meer nadruk op de zwemvaardigheid dan op de techniek. „Nu is de sprong van het A- en B-diploma naar de basisdiploma's te groot, en daar door haken kinderen af," legt zwemonderwijzer Ad Bakker uit. „Met dit nieuwe systeem wordt dat an ders." Eerst regen De begrippen 'spelender wijs' en 'uitdaging' spelen een belangrijke rol in het zwemonderwijs nieuwe stijl. Een kind volhangen met kur ken is achterhaald. Er wordt in het nieuwe zwemonder wijs vanuit gegaan dat kin deren zich in het water kun nen voortbewegen zonder een slag te kunnen zwem men. ,,Het gaat niet alleen om het aanleren van het (zwem)kunstje, maar het le ren zwemmen is gericht op het opdoen van zoveel moge lijk vaardigheden in het wa ter," aldus de Nationale Raad Zwemdiploma's. Het initiatief om het zwe monderwijs te herzien kwam van Nationale Raad Zwem diploma's die daarmee in haakte op signalen vanuit de praktijk. Die praktijk leer de, zo vertelt Bakker, dat de stap van het B-diploma naar de basisdiploma's - zoals bij voorbeeld reddend zwem men - voor de meeste kinde ren te groot is en dat zij na het behalen van het B-diplo ma een punt zetten achter hun zwemopleiding. Uitdagingen InJiet zwemonderwijs nieu we stijl wordt gewerkt met uitdagingen. „Allereerst leer je kinderen om zichzelf te, BROUWERSHAVEN - De opbrengst van het bene fietconcert voor Wroclaw, dat vorige weekend plaatsvond in Ouwerkerk, wordt besteed in samen werking met Breda. The Happy Seals, de Franse band die in Ouwerkerk uitviel, verrastte het pu bliek in 't Swarte Schaep in Brouwershaven zater dagavond met een onaangekondigd maar succesvol optreden. Vrijdagmorgen hakte het be stuur van de Stichting Actie Wroclaw de knoop door. Om het opgehaalde geld zo ver antwoord mogelijk te beste den, treedt het bestuur in overleg met Breda. Deze zus terstad van Wroclaw heeft plannen om het geld dat in de Brabantse gemeente is inge zameld over te dragen aan het T. Marciniakziekenhuis in Wroclaw. De Ouwerkerk- se opbrengst bedraagt tot nu toe 12.000 gulden, waarvan de kosten van het benefiet concert nog moeten worden afgetrokken. De gemeente draagt bovendien nog eens 32.500 gulden - een gulden per inwoner-bij. Het totaalbedrag kan nog flink stijgen. Doordat het oorspronkelijke initiatief van Radio Schouwen-Duive land werd omgezet in een aparte stichting erkende de Postbank door de naamswij ziging het geopende giro nummer aanvankelijk niet. De kans bestaat dat schen kers hun geld weer terugge stort hebben gekregen. Van af afgelopen vrijdag is het gironummer 77 111 00 echter zonder problemen te gebrui ken. Het T. Marciniakziekenhuis ligt in één van de armste wij ken van de stad Wroclaw. Het ziekenhuis heeft 505 bed den en ongeveer negenhon derd medewerkers. Behalve de gebruikelijke algemene afdelingen kent T. Marciniak een afdeling neurologie voor kinderen, een afdeling van 126 bedden voor kinderchi- rurgie, een afdeling voor neurochirurgie en een dialy sestation voor acht plaatsen. Een groot deel van de appa ratuur en technische voorzie ningen die in de kelders staan opgesteld, staan nu on der water en zijn daardoor onbruikbaar geworden. Ook de apparatuur op de begane grond tot op één meter is ver woest. Muzikanten De muziekliefhebbers die vo rige week tevergeefs op het optreden van The Happy Se als hebben gewacht, konden dit weekend hun hart opha len in Brouwershaven. Hans Schoon, eigenaar van 't Swarte Schaep en manager van de Franse band, haalde de muzikanten naar zijn ei gen toko toe. Met uitzonde ring van een selectief groepje genodigden, werden de vaste gasten en de spontane bezoe kers onverwacht verrast door een optreden van vier enthousiaste musici. Met succes, want de muziek bleek aan té slaan. „Het is gewoon een heel goede band. Het genre? Jazzy, funky, maar voor een verschrikke lijk goed rocknummer draai en ze hun hand ook niet om. Noem het dus maar een funky rockband," typeert Schoon de muziekstijl die in Brouwershaven te beluiste ren was. Het enthousiasme van de bandleden sloeg snel over op het samengepakte publiek. Reden genoeg om daar in de toekomst meer mee te doen. „Begin december gaan we een tour maken door Neder land. Twaalf concerten in dertien dagen tijd. Die jon gens zijn echt met hun werk bezig, ze zijn niet te stop pen," aldus Schoon. Ook Schouwen-Duiveland zal niet ontbreken op de speel lijst van de funky band. Schoon: „Misschien spelen ze hier of anders in h.et Tonnen- magazijn. In ieder geval zal ik het dan zeker van te voren aankondigen." KAPELLEBRUG - Een onbe kend geldbedrag was de buit zaterdag na een gewapende overval op het grenswissel kantoor in Kapellebrug. De overvallers drongen om streeks 12.20 uur het kantoor binnen en bedreigden de me dewerkers met een vuurwa pen. De recherche stelt een onderzoek in. Getuigen wor den verzocht zich te melden bij de politie in Hulst (0114- 313656). redden als ze bijvoorbeeld in het water vallen. Er zit een soort van 'survival-element' in," aldus Bakker. Als voor beeld van een uitdaging noemt hij het zwemmen door een gat in een verticaal in het water geplaatste (plastic) wand. Kinderen kunnen eerst op het droge door het gat kruipen, om vervolgens in ondiep water en uiteinde lijk onder water door het gat te zwemmen. Het enthousiasme van The Happy Seals sloeg snel over op de gasten van 't Swarte Schaep. (Foto: Marieke Mandemaker) Er wordt in de nieuwe zwem opleiding rekening gehou den met de specifieke opvat tingen over het onderwijs. Er wordt meer rekening gehou den met de specifieke leef- tijdskenmerken. Jonge kin deren leren op een andere manier dan oudere kinderen. In de opleiding voor het Zwem-ABC leren de kinde ren allerlei vaardigheden. „Het is een veel breder soort zwemopleiding," aldus Bak ker. „We proberen kinderen te bewegen zelf hun grenzen te verleggen." In de oude zwemopleiding leerden kinderen alleen de schoolslag en de enkelvoudi ge rugslag. Tijdens de oplei ding voor het ABC-diploma maken zij ook kennis met an dere zwemslagen zoals de borst- en rugcrawl. „Maar de schoolslag' blijft de makke lijkst aan te leren zwemslag, zegt Bakker. Knelpunten Een paar problemen moeten nog worden opgelost. Bak ker: „Deze manier van zwemles geven werkt niet bij volwassenen en minder-va- liden. Daar moeten we nog iets op vinden. Hij maakt daarbij wel de kanttekening dat volwassenen die op late re leeftijd pas leren zwem men niet zo fanatieke op diploma-jacht zijn als kinde ren. „Als zij voor zichzelf het idee hebben dat ze goed ge noeg kunnen zwemmen hoe ven zij meestal niet zo nodig een diploma te halen. Het gaat hen puur om het plezier in het zwemmen. Ik denk dat nog niet de helft van de vol wassenen die leert zwemmen ook een zwemdiploma haalt. Dat ligt bij kinderen heel an ders." De oude diploma's A, B en Basiszwemdiploma komen per 1 oktober 1998 te verval len. Daarvoor in de plaats komt dan het Zwem-ABC. In Zwembad Oriderdak wordt vanaf vandaag, maan dag, op de nieuwe manier zwemles gegeven. In de nieuwe opzet van de zwemopleiding en wordt gewerkt met uitdagingen voor de pupillen. Net zoiets als - op de foto - een training in onder het ijs zwemmen. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1