Miljarden extra nodig voor onderwijs Zeeuws Ensemble Sonore geeft zomeravondconcert Amerikaanse troepen ontzetten VN-agenten Censuur geschiedenis van Japan verworpen Verzekeraars boos over plannen MBK Kabinet wil leges van bedrijven afschaffen In de stad Brcko Uitspraak rechter Oprichten eigen maatschappij Bij de gemeenten PvdA presenteert haar verlanglijstje voor Prinsjesdag Van Wolfgang Amadeus Mozart tot Bob Dylan RECENSIE Fietsdag, picknicken en lezing activiteiten NVvH EXPOSITIES Cursussen Senioren Academie Excursie op Neeltjejans VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1997 NR 26239 7 BRCKO (AFP/DPA/RTR) - Amerikaanse soldaten van de vredesmacht SFOR hebben vrijdagmorgen vroeg drie belegerde VN-politie-agenten in Brcko ontzet. De actie volgt op een dag van confrontaties met aanhan gers van de Bosnisch-Servi- sche ex-president Karadzic. De troepen wisten met lucht- dekking van helikopters de drie agenten, die omsingeld waren door een menigte ul tra-nationalistische Ser viërs, los te krijgen. Alle an dere agenten van de ITPF-politiemacHt, 257 in to taal, konden eerder op de dag ontkomen. ,,In de straten van Brcko is geen recht en orde meer'al dus een VN-woordvoerster. De onlusten braken donder dag uit toen agenten die trouw zijn aan president Plavsic het politiebureau van Brcko bezetten. De ver dreven Karadzic-aanhangers mobiliseerden de bevolking, die zich tegen de SFOR en de VN-politiemacht IPTF keer de. Vege lijf Sommige VN-agenten moes ten wegrennen voor de ste nengooiende menigte om het vege lijf te redden. De troe pen zetten traangas in en schoten in de lucht om de be togers tegen te houden. Twee Amerikaanse SFOR-solda- ten raakten gewond, 25 VN- voertuigen zijn vernield. TOKIO (AFP/RTR) - Het Japanse ministerie van Onderwijs heeft in strijd met de wet g-ehandeld door uit geschiedenisboeken voor hem onwelgevallige passages weg te halen. Het Hooggerechtshof in To kio heeft dat vrijdag bepaald in een zaak die was aange spannen door de auteur van de boeken, SaburuIenaga. Het gaat om teksten over een groep militairen die zich in de Tweede Wereldoorlog be zighield met proeven voor biologische oorlogsvoering. Eenheid 731 experimenteer de in door Japan bezet China met Chinese gevangenen. Het vonnis is na ruim dertig jaar procederen een eerste overwinning voor de histori cus Saburu Ienaga (83). Hij wendde zich meerdere ma len, tot nu toe vergeefs, tot de rechter om de wijzigingen in zijn kopij door het minis terie ongedaan te maken. Het hof kende Ienaga een schadevergoeding van circa 6800 gulden toe. AMERSFOORT (ANP) - De NVA, de brancheor ganisatie van 1050 onafhankelijke assurantie kantoren in Nederland, is woedend over de aan kondiging van MKB Nederland om een eigen onderlinge verzekeraar (Assuron) op te richten. „Het lidmaatschap van MKB Nederland staat voor ons ter discussie", zegt voorzitter Weitenberg van de NVA. „Onze eigen on dernemersorganisatie doet ons direct concurrentie aan. Ze handelt daarmee in strijd met haar eigen doel stelling: het scheppen van een gunstig klimaat voor haar leden", meent Weiten berg. Hij neemt het MKB zeer kwalijk dat het de plannen voor een eigen ver zekeraar heeft beraamd zonder overleg met de NVA. „Zo ga je niet met le den om." Nadat MKB Nederland de oprichting van de eigen ver zekeraar dinsdag bekend maakte, uitte de NVA haar zorg bij voorzitter Evers van de belangenorganisa tie. „Daarop is geen enkele reactie gekomen", stelt Weitenberg teleurgesteld vast. Breder pakket „Ten onrechte voert MKB Nederland als reden voor het oprichten van de eigen verzekaar aan dat commer ciële verzekeraars niet in staat zijn het risico van gro te premieschommelingen op te vangen", meent de NVA. De verzekeraar van MKB Nederland houdt zich in eerste instantie met de WAO-verzekering. In de toekomst wil ze met een breder pakket verzekerin gen komen. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat bedrijven met ingang van volgend jaar niet langer leges aan gemeenten en provincies hoeven te betalen voor het aanvragen van milieuvergunningen. In de rijksbegroting voor volgend jaar wordt een be drag uitgetrokken, vermoe delijk tussen 100 en 200 mil joen gulden, om de wegvallende inkomsten voor de gemeenten goed te maken. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) is niet enthousiast. De op brengsten van de milieuleges en de kosten om naleving van de milieuvoorschriften te controlen verschillen sterk van gemeente tot ge meente. Het zal lastig blij ken om via een rijksuitke ring te komen tot een evenwichtige verdeling van het geld. Positief De gemeenten zijn wel posi tief over de nieuwe telecom municatiewet, die een einde maakt aan cfe uitzonderings positie van Koninklijke PTT Nederland om geen precario rechten te betalen voor het leggen van kabels in de grond. Het kabinet gaat hier toe over, omdat de PTT niet langer een monopolie heeft op telefonie en de gemeenten aan concurrenten wel een heffing kunnen opleggen. Geld Hoeveel geld dit in de la van de gemeenten gaat brengen is moeilijk aan te geven. Niet alle gemeenten heffen preca riorechten voor het leggen van kabels.-aldus de VNG. Het kabinet heeft ook 700 miljoen gulden uitgetrokken om gemeenten in staat te stellen de reinigingslasten per huishouden met gemid deld ongeveer honderd gul den te verlagen. DEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet moet de uitgaven voor onderwijs drastisch verhogen. Dat schrijft het PvdA-Tweedekamerlid Dijksma in de nota Enkele eenvoudige gedachten, waarin „bouw stenen" staan opgesomd voor het komende verkie zingsprogramma van de PvdA. Dijksma betoogt dat door ja renlange bezuinigingen het budget voor het onderwijs is gedaald van 6,5 naar 5,6 pro cent van het bruto nationaal product. Zij wil dat het vol gende kabinet de uitgaven verhoogt naar 6. procent. Daarvoor is een bedrag van ongeveer 4 miljard gulden nodig. Dijksma staat met haar wens niet alleen. Ook minister Ritzen van Onderwijs heeft zich uitgepsroken voor een vergelijkbare verhoging van de budgetten. D66-fractie- voorzitter Wolffensperger stelde onlangs dat er de ko mende jaren „vele miljar den" extra nodig zijn voor het onderwijs. Ook het PvdA-Kamerlid Oudkerk stelt in de nota en kele kostbare prioriteiten. Hij wil dat het budget voor de volksgezondheid in de volgende regeerperiode jaar lijks met gemiddeld 2,15 pro cent omhoog gaat. Daarmee zouden in vier jaar tijd 30.000 banen extra kunnen worden gecreëerd. Het overgrote deel daarvan (95 procent) moet in de ogen van Oudkerk ten goede komen aan de ver pleging en de verzorging. De ervaring heeft geleerd dat de 1,3 procent waarvan het huidige kabinet in het re geerakkoord is uitgegaan on voldoende was om de kosten stijgingen bij te houden. Het gevolg is dat er in tal van sec toren wachtlijsten zijn ont staan. Wachtlijsten Oudkerk bepleit, naast extra geld, ook een aantal andere maatregelen om de wacht lijsten te bekorten. Zo zou den instellingen die hun or ganisatie en logistiek richten op kortere wachttijden een premie moeten krijgen. Ver der wil hij dat er normen worden opgesteld voor de „medisch verantwoorde duur" van wachtlijsten. Wor den die overschreden, dan dient de betreffende instel ling direct maatregelen te ne men, zoals behandeling in het buitenland of verhoging van het aantal medische han delingen dat het ziekenhuis mag verrichten. Op het gebied van milieu breekt het Kamerlid Crone een lans voor een verdere stijging van de brandstofac cijnzen. Ook zou er accijns op vliegtuigbrandstof moeten komen en moet er BTW wor den geheven over vliegtic kets. Crone is tegen verdere bezuinigingen op de exploi- De PvdA wil in een volgend kabinet vier miljard méér voor onderwijs. tatie van het openbaar ver voer. Hij wil dat de volgende regering geen „onontkoom bare slappen" zet bij de pri vatisering van spoorwegen, bus en tram. Tot slot bepleit hij dat er jaarlijks 2 procent efficiënter wordt omge sprongen met energie. De nota Enkele eenvoudige gedachten is een voorberei ding op het PvdA-verkie- zingsprogramma voor de vol gende regeerperiode, waarvan het concept eind (Foto: Marijke Folkertsma) september, begin oktober verschijnt. Het is dus niet ze ker dat de ideeën in de nota uiteindelijk in het program ma terecht zullen komen. Ali Pankow NOORDGOUWE - Opera, volksliederen en musi calsongs waren de ingrediënten van het gevarieerde zomeravondconcert door het Zeeuws Ensemble So nore donderdagavond in de Hervormde kerk in Noordgouwe. Sonore - betekent 'klankvol' - is een gloednieuw ensemble van elf Zeeuwse ambiteuze amateur-zangeressen. Ze hebben allen les bij zangdo cente Teuny Begthel in Goes. Onder hen bevinden zich drie enthousiaste zangeressen uit Zierikzee: Dien Ravia, Roze- marie Saman en haar doch ter Marjolein Bogaerd-Sa- Hun binding is de Goese Ope rette Vereniging, waar ze al le drie al jaren lid van zijn. Samen met het zangtalentje Inge Schilders uit Goes ne men ze met z'n vieren de solo partijen voor hun rekening. Een kroontje op hun inzet. De overige leden van Sonore volgen de lessen bij Begthel nog niet zo lang, maar bieden tpch een groot aandeel in het programma. Experiment Het Zeeuws Ensemble Sono re werd op 27 juni ten doop gehouden met een besloten concert voor familie en vrienden. Zowel voor docen- te/dirigente Begthel als voor haar leerlingen geldt de op zet van deze groep als experi ment. Er worden deze zomer vijf concerten gegeven en op grond van de ervaringen, wordt besloten Sonore al of niet voort te laten bestaan. Het ensemble trad eerder op in de Dikke Toren in Zierik zee en in de Schotse Huizen in Veere. Na het concert in Noordgouwe volgen nog op tredens vanavond, vrijdag in Kats en op vrijdag 3 oktober in Domburg. Veelheid aan talen De diversiteit van het pro gramma zit niet alleen in het genre van de liedjes, maar ook in de componisten: van Wolfgang Amadeus Mozart tot Bob Dylan en in de veel heid aan talen: Nederlands, Duits, Frans, Engels en Ita liaans. Het ensemble zingt a capella en dat kwam door de goede akoestiek van de kerk goed tot zijn recht. Met een wel- komsgroet 'Gut'n Abend' en een lied voor een viooltje 'Das Veilchen' werd het con cert geopend. Daarna was het de beurt aan de Nederlandse taal met 'Re gendag' en 'Wiegelied.' Een wiegelied uit de zestiende eeuw werd in het Frans ge zongen en lollig nummer bleek het Italiaanse volks liedje over verliefdheid: 'Tic e tice toe.' Hoogtepunt van de avond werd de uitvoering van de negro spiritual 'My old Ken tucky home', die door het pu bliek met een extra krachtig applaus werd beloond. Het bekende 'Blowing in the wind' werd gezongen in een eigenzinnige bewerking van de docente. Moedig Leden en dirigente hebben bij de samenstelling van dit concert niet voor de weg van de-minste weerstand geko zen. Dat leverde een moedige keus op met operaliederen uit 'Le nozze di Figaro' van Mozart en 'Die lustigen Wei- ber' van D. Nicolai. Het Duitstalige blokje na de pauze bood een groot con trast: een romantisch lied over bruidsmeisjes,die de bruid een krans aanbieden en een lied uit de opera 'Martha', waarin de hofda mes zich voornemen de ja gers zelf te gaan strikken. Dit lied eindigt met een ro buuste oerkreet. Musical Twee nummers uit de opera 'The Mikado' van Arthur Sullivan dienden als over stap naar de musical. In dit geval 'The sound of music.' Het overbekende 'Climb ev'ry mountain' kwam niet helemaal zuiver uit de kelen, maar het publiek toonde zich graag bereid dat door de vin gers te zien op grond Van het reeds gebodene. Na een langdurig slotap plaus bedankte D. Korstan- je, voorzitter van de kerke- raad, de ensembleleden voor dit concert en liet weten, dat de deur van de kerk in Noordgouwe voor Sonore al tijd open zal staan. Het Zeeuws Ensemble Sonore onder leiding van Teuny Begthel tijdens hel optreden in de Her vormde kerk in Noordgouwe. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Fietsen, picknicken, een voorleesmiddag en een lezing. Dat zijn enkele acti viteiten in september van de afdeling Westerschou- wen van de 85-jarige Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH). Een verrassingsfietstocht met picknick wordt dinsdag 9 september gehouden. De le den verzamelen zich om 9.30 uur aan de Rozenlaan in Nieuw-Haamstede. Me vrouw L. van Loon-Ribbens uit Heinkenszand leest dins dag 16 september voor in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. De aan vang is om 14.00 uur. De ge westelijke fietsdag in het ka der van het 85-jarig bestaan is op maandag 22 september. Burgemeester D. J. van der Zaag geeft om 10.30 uur het startsein bij het NS-station in Goes. P. Waelput geeft dinsdag 30 september om 14.00 uur een lezing over 'Taal en maatschappij' in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen werd in 1912 opgericht als vakvereni ging van huisvrouwen, die opkwam voor de belangen van de vrouw als consument en als lid van de samenle ving. In de loop der jaren heeft de NVvH zich ontwik keld tot een kritische vrou wen- en consumentenorgani satie, die de belangen van de vrouw in de maatschappij behartigt Om de belangen van de vrouwen zo goed mo gelijk te kunnen behartigen voert de vereniging regelma tig overleg met ministeries en is actief in tal van (vrou wenorganisaties. De NVvH is onder andere vertegen woordigd in de Adviescom missie Warenwet, de Neder landse Brandwonden Stichting, Product- en Mi- lieuoverleg en de Nederland se Gezinsraad. De NVvH is een landelijke vereniging met circa tweehonderd plaat selijke afdelingen, verspreid over het hele land en heeft ongeveer 40.000 aangesloten leden. In de afdelingen wordt elke veertien dagen een bijeenkomst gehouden, op educatief, informatief, creatief of muzikaal gebied. Ook zijn er clubs, zoals bridge-, museum-, fiets- en beleggingsclub, leeskring, bowling en schilderen. Elk jaar wordt in overleg met de leden een thema gekozen. Het gaat daarbij om onder werpen die vrouwen direct aangaan en bijdragen tot het verkrijgen van een beter in zicht in wat er om hen heen gaande is. Dit seizoen is ge kozen voor het thema 'Ver anderende normen en waar den in de samenleving'. Burgh Tot en met zaterdag 30 augustus Werk Rein van den Berg, Ger Supheert en Gerda Elfrink. Galerie Borsboom. Don derdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Expositie Lechajiem: werk van Marja de Lange en André Kappert Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Schilderijen en bronzen beelden van Frank Nix. De Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot vrijdag 5 september Brouwershaven Schilderijen van Johan van der Woel. Stadhuis. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 12 september Zierikzee Schilderijen Ria van Meijeren. Atelier 4B aan de Verrenieuwstraat 32. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 13 september Zierikzee Foto's Zeeuws landschap van Wim Oran je. 't Lange Uus. Tijden winkelopenings tijden. Zaterdag 6 september tot en met zaterdag 27 September Burgh-Haamstede Expositie Een ongekende schittering: werk kunstenaar Willem Buijs. Bewaer schole. Dinsdag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. VLISSINGEN - De Hoge school Zeeland in Vlissingen verzorgt voor de Stichting Zeeuwse Senioren Academie zeven cursussen in oktober, november en december. Alle cursussen bestaan uit vijf middagen. De cursussen die gegeven worden zijn: Recht, De ver-, beelding van het denken, Momenten in de West-Euro- pese beschavingsgeschiede nis, De bewoning van Zuid west-Nederland in de Middeleeuwen, Franz Schu bert (1797-1828) en zijn bie dermeier-tijd, Introductie cursus personal computer, De moedertaal centraal; het Nederlands van gisteren en vandaag. De cursussen wor den gegeven in het gebouw van de Hogeschool Zeeland aan de Edisonweg in Vlissir- gen. Ze vinden alleen door-, gang als meer dan tien perso nen zich inschrijven. Meer informatie over de cursussen is tijdens kantooruren ver krijgbaar bij mevrouw M. Sandker-Bosch (telefoon: 0118-489151) NEELTJE JANS - Op het voormalige werkeiland Neeltje Jans wordt zondag 7 september en alle woensda gen in september een excur sie gehouden. De natuur op Neeltje Jans is nog heel jong. Het eiland is aangelegd op een bestaande zandplaat als werkplaats voor de aanleg van de Oos- terscheldekering. Daarna zijn er duinen ingericht op een groot deel van het eiland. Inmiddels geeft de natuur al weer enkele jaren zelf vorm aan die duinen. Samenspel van zand en water levert een voedingsbodem op voor meer dan zestig plantensoor: ten. Ook zijn er vele vogels te zien. Alle excursies starten om 14.00 uur op de (betaalde) parkeerplaats van Water land Neeltje Jans bij het bord van de natuurorganisa ties. Van tevoren aanmelden is niet nodig. WLTO AALSMEERDERBRUG - De Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (WLTO) houdt maandag 22 september in de Arendshoeve in Aal- smeerderbrug bij Aalsmeer een bijeenkomst over duur zaam agrarisch ondernemen. Deze bijeenkomst is de af sluiting van een tweejarig project van de WLTO. Op het programma staat een presen tatie van de visie van de WL TO op een duurzame land- en tuinbouw. Een zienswijze die gebaseerd is op twee jaar in tensieve discussie in alle ge ledingen van de organisatie en op ervaringen van WLTO- leden. De bijeenkomst is van 12.30 tot 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7