Strijd tegen het water nieuw pro j eet Plattelandstoerisme Gemeente formuleert eisen centra voor kinderopvang Bol Europartners eisen extra pestinspecties Datheen-samenzang in Nieuwe Kerk Zierikzee NBvP-Duiveland start seizoen met uitstapje Willem Buijs exposeert werk in Bewaerschole IO Borden op kenmerkende locaties verwijzen naar Watersnoodramp Rijk schrijft kwaliteitsregels voor karpetten Nutro hondenvoer Honden- trainer 12,5 Gebits controle VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1997 NR 26239 ZIERIKZEE - de Petrus Datheenstichting uit Krab- bendijke houdt zaterdag 6 september een Datheen- samenzangavond in de Nieuwe Kerk in Zieirkzee. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Voorafgaand kan vanaf 17.00 uur de Sint Lievensmonster- toren worden beklommen. Genietend van een wijds panorama kan men daar des gewenst een -zelf meege brachte - broodmaaltijd nut tigen. Koffie en frisdrank zullen ter plekke worden verzorgd. Vanaf 17.30 wordt de gele genheid geboden een rondlei ding te maken door het histo risch kerkgebouw onder leiding van streekarchivaris H. Uil. Tijdens de samenzangavond wordt gezongen uit de oude psalmberijming van Petrus Datheen (1566). Organist Henk Ruitenbeek bespeelt het vermaarde Kam en Van der Meulen orgel. Datheenkenner J. Rommers zal naast de opening en een korte meditattie ook een ap pèlwoord uitspreken, waar in het werk en het leven van Datheen onder de aandacht worden gebracht. Het thema is 'Als een hert gejaeght.' Tijdens deze samenzang avond zal er worden gecollec teerd voor Stichting China. De opbrengst wordt gebruikt voor het verspreiden van psalmen in de Chines^ vert aling. Van het programma op deze avond wordt een opuame ge maakt, waarvoor men na af loop kan intekenen. Belangstellenden worden ge adviseerd vooraf te reserve ren via telefoonnummer: 0113-501565. NIEUWERKERK - Het nieuwe seizoen van de af deling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) gaat woensdag 17 september van start met een uitstapje naar de Wenneker-fabriek in Roosendaal. De dames gaan met eigen vervoer naar Roosendaal. Verzamelen bij Ons Dorps huis in Nieuwerkerk. Het vertrek staat gepland voor 12.30 uur. Op dinsdag 21 ok tober geeft mevrouw Le- poeter uit Kapelle een dia presentatie over schaal- en schelpdieren en de rol die de valkenier daarbij speelt. Mevrouw Lepoeter is gids in Yerseke. Woensdag 19 november ver zorgen oud-bestuursleden een avond in het dorpshuis in Ouwerkerk. Donderdag 18 december wordt in het dorpshuis in Oosterland de Kerstavond gevierd. De eerste activiteit in 1998 is de jaarvergadering. Deze wordt dinsdag 20 januari gehouden in het dorpshuis in Nieuwerkerk. Na afloop van de vergadering wordt bingo gespeeld en dia's over het jaar 1997 vertoond. Jan de Boer houdt woens dag 18 februari in Ouwer kerk een presentatie over gezondheidsproducten. Bij de koffie wordt gratis Lim burgse vlaai geserveerd. Zaterdag 8 maart is het In ternationale Vrouwendag. De jongste leden van de NBvP-afdeling verzorgen donderdag 26 maart een avond in Oosterland. Don derdag 2 april wordt in Goes de Provinciale jaar vergadering gehouden. Be nin staat centraal tijdens een bijeenkomst op dins dag 21 april in het dorps huis in Nieuwerkerk. Voor dinsdag 12 mei staat een reisje gepland. Het reis doel is nog niet bekend. De algemene jaarvergadering wordt donderdag 28 mei in Utrecht gehouden. Het sei zoen wordt donderdag 4 ju ni afgesloten met een bonte avond inclusief broodmaal tijd ten huize van de fami lie Manni in Ouwerkerk. Alle bijeenkomsten begin nen om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De Middelburgse kunste naar Willem Buijs exposeert van zaterdag 6 septem ber tot en met zaterdag 27 september zijn werk in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. De opening wordt zaterdag 6 september om 15.00 uur ver richt. De expositie van Buijs is de derde in de reeks 'Een ongekende schittering'. Buijs toont een werk dat voortkomt uit zijn reis naar Chott, het grote zoutmeer van de luchtspiegelingen in Tunesië. Alleen al de camera waarmee de dia's werden ge nomen, is een verhaal op zich. Want de vraag hoe je luchtspiegelingen fotogra feert is volgens de kunste naar gemakkelijker gesteld dan beantwoord. Buijs is een kunstenaar, die zich door dergelijke vragen laat fasci neren en op zijn zoektochten de antwoorden opvangt in de vorm van beelden. In de Be waerschole zijn ook andere werken te zien die op recente reizen zijn ontstaan. Behalve het getoonde werk wordt op de opening een boekje gepre senteerd, waarin Buijs een uitwerking geeft van zijn confrontatie met Chott. De reeks exposities 'Een on gekende schittering startte in het najaar van 1996 met werken en installaties van Aris. Anne Ausloos was de tweede kunstenaar in de reeks. Bob Verschueren sluit de reeks dit najaar af. De tentoonstelling is dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geopend. BRUSSEL/SCHOONDIJKE (ANP) - De Europese partners hebben donderdag in het permanent veteri nair comité (pvc) extra controle geëïst van de Neder landse maatregelen tegen de varkenspest. Na de jongste uitbraak in Zeeuws-Vlaanderen hebben ze twijfels of de aanpak wel deugt. Dat zei S. van der Meijs, de Nederlandse afgevaardigde in het comité, na afloop. On der de partners, vooral in België, is grote ongerustheid ontstaan omdat Nederland de besmettelijke ziekte maar niet onder controle lijkt te krijgen. Vanuit de Europese Commis sie werd gesuggereerd om Nederlandse veetranspor teurs niet meer in andere lan den toe te laten. Maar deze maatregel heeft Nederland weten af te wenden. Het transportsysteem is een van de zwakke plekken bij de bestrijding van de var kenspest en andere dieren- ziekten, erkent ook veteri nair deskundige Van der Meijs. Het zou de oorzaak kunnen zijn van de besmet ting in Zeeuws-Vlaanderen. De reiniging en ontsmetting van de veewagens is vaak on toereikend. De roep om een andere aanpak en massalere slachtingen om de ziekte uit te roeien wordt steeds luider, constateerde Van der Meijs. De bedreigde provincies Oost- en West-Vlaanderen zijn de varkensgebieden, zo als de Peel in Nederland. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Land bouw weet het comité heel goed dat Nederland al vrij wel alle maatregelen die in een dergelijke situatie geno men moeten worden heeft uitgevoerd. Het ministerie heeft aangekondigd ver scherpt te gaan controleren Op de begraafplaats in Nieuwerkerk herinnert het herdenkingsmonument van Mari Andriessén, een vogel met een gebroken vleugel, aan de vele slachtoffers die er in dit dorp te betreuren vielen in 1953. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Op elf locaties op Schouwen-Duive- land worden nog voor het einde van het jaar borden geplaatst die verwijzen naar een relatie met de Wa tersnoodramp in 1953 en andere watersnoodrampen Met het thema 'Strijd tegen het water' voegt de Streek VVV en promotie Schouwen-Duiveland een nieuwe loot toe aan het project Plattelandstoeris me. De strijd tegen het water is bepalend geweest voor het landschap van en de kernen op Schouwen-Duiveland. Niet overal komt dat echter duidelijk tot uitdrukking. Daar moeten de verwijsbor den van de Streek VW ver andering in aanbrengen. ,,En dan vooral op die plekken waar dat niet zo één-twee drie voor de hand ligt, aldus Nico Sommen, coördinator van het Plattelandstoerisme op Schouwen-Duiveland. Volgens hem kent iedereen wel de Delta Expo op Water land Neeltje Jans. Sommen: ,,Maar waarom staan er hou ten huizen aan de Grachtweg in Zierikzee en waarom heet het ziekenhuis het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en staat dit aan de Koning Gu- staafweg?" In deze gevallen is er direct een relatie met de Watersnoodramp van 1953. Maar dat straalt er" niet van af." Wat voor de houten huizen geldt en het ziekenhuis geldt bijvoorbeeld ook voor het Groene-Kruisgebouw in Ou werkerk-, de Delingsdijk tus sen Serooskerke en Brou wershaven, het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjans- land en de Rampweg tussen Renesse en Scharendijke. Al lemaal hebben- ze een directe relatie met 'de ramp', zoals de laatste watersnood kort weg wordt genoemd. Som men: ,,De borden bieden de mensen de mogelijkheid om kennis te maken met die din gen in het landschap en de omgeving waarin de water snood is terug te zien." De elf locaties zijn gekozen in samenwerking met mede werkers van het gemeentear chief en Delta Expo en inwo ners van de gemeente zelf. „Samen is geïnventariseerd wat leuk is om onder de aan dacht te brengen," aldus Sommen. Dat de keus van de Streek VW op de Waters noodramp van 1953 viel (en in het verlengde hiervan op de strijd tegen het water in het algemeen) spreekt vol gens hem voor zich. „Het is een zeer ingrijpende gebeur tenis geweest. Zowel hier in de streek als landelijk." De borden worden geplaatst aan de Hoge Zoom in Renes se, bij het CJV-kamp aan de Rampweg in Renesse, bij de Muralt-muurtjes op de voor malige zeedijk in Scharendij ke, bij de vloedkenmerken op het Tonnenmagazijn in Brouwershaven, bij het Dijkwater in Sirjansland, bij het herdenkingsmonument van Mari Andriessen op de begraafplaats in Nieuwer kerk, bij het Groene-Kruis gebouw in Ouwerkerk, bij de houten 'geschenkwoningen' aan de Grachtweg in Zierik zee, bij de vloedplanken bui ten de Zuidhavenpoort in Zierikzee, op de dijk bij de Flaauwers- en Weversinlar gen en aan het begin van de Delingsdijk bij de Schelp- hoek. Op alle borden komt uitleg over het omliggende gebied en wat de strijd tegen het water hiermee te maken heeft. Sommen verwacht dat ze binnen twee maanden worden geplaatst. Het thema '1953; de strijd te gen het water' is een van de sub-thema's behorend bij het thema 'Cultuur-historisch Schouwen-Duiveland' van het project Plattelandstoe risme. Ook de Cats-wande- ling in Brouwershaven hoort hierin thuis. Andere thema's zijn: Sportief Schouwen- Duiveland', 'Natuurlijk Schouwen-Duiveland' en Agrarisch Schouwen-Duive land'. Volgens Sommen loopt het Plattelandstoerisme goed. Dat was vorig jaar niet het geval. Omdat het project te langzaam van de grond kwam en goede resultaten uitbleven keerde de provin cie meer de helft van een toe gewezen subsidie uit van 25.000 gulden. Dat het goed gaat is volgens Sommen on der meer te merken aan het project 'Kijk op 't erf'. In het kader van dit project kunnen mensen een kijkje nemen bij verschillende agrarische be drijven. Aan het totaal van acht zijn inmiddels weer twee bedrijven toegevoegd. Centra voor kinderopvang moeten voldoen aan kwaliteitseisen ten aanzien van inrichting en hygiëne. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Oentra voor kinderopvang moeten aan duidelijk omschreven eisen ten aanzien van in richting en hygiëne voldoen om in aanmerking te komen voor een vergunning van de gemeente Schou wen-Duiveland. De rijksoverheid heeft die regels vastgelegd in het Tijdelijk besluit kwaliteitsregels kinderopvang. kinderopvang van de rijks overheid aangescherpt voor de begrippen 'functionaris sen en begeleiders.' De meeste functionarissen zullen een arbeidsovereen komst hebben op grond van de CAO-welzijn.- Daarin is aangegeven welk opleidings niveau bij een bepaalde func tie hoort. Door de aanscher ping van de definitie behoren stagiaires en perso nen met een Melkert-baan niet tot de functionarissen maar tot de begeleiders. In een kindercentrum of bij een gastouderbureau kunnen ook personen werkzaam zijn die niet direct betrokken zijn bij de verzorging en opvoe ding van kinderen. Te den ken valt aan functies in de administratie, het beheer of stafactiviteiten. Deze perso nen behoren niet tot de func tionarissen in de zin van de verordening. Tot de begeleiders worden gerekend vrijwilligers, sta giaires of ouders die bij de begeleiding van de kinderen worden ingezet. Ook perso nen met een Melkert-baan worden tot de begeleiders ge rekend. Hun arbeidsover eenkomst is weliswaar geba seerd op de CAO-welzijn. Zij hoeven echter niet te voldoen aan de daarin opgenomen op leidingseisen. In de nadere regels kindercentra wordt gedetaileerd omschreven welke kwaliteitsregels gel den voor: de verschillende verblijfsruimten voor de kinderen de veiligheidsei sen, de hygiëne, de medische verzorging en de aanwezig heid van registratie-gege- vens.De Verordening Kin deropvang gemeente Schouwen-Duiveland komt aan de orde in de vergade ring van oktober van de com missie Maatschappelijke aangelegenheden. Advertentie van: van besouw, kinast atelier, carpet sign, I etc. 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 Sinds 1996 zijn de gelden voor de kinderopvang gede centraliseerd naar de ge meente. De gelden worden gestort in het gemeentefonds en zijn niet langer geoor merkt. Ondanks deze decen tralisatie acht de rijksover heid het gewenst om tijdelijk regels te stellen ten aanzien van de kwaliteit van de aan geboden opvang. De gemeente Schouwen-Dui veland baseert zich in de Ver ordening Kinderopvang op het Tijdelijk besluit van de rijksoverheid en voegt daar een aantal nadere regels aan toe. Tot de kinderopvang be horen de kinderdagverblij ven, het buitenschoolse kin- derverblijf en de gastou- deropvang. Opvang, die door ouders zelf op informele ba sis wordt geregeld, bijvoor beeld door oppas in huis te nemen of de kinderen bij de buren, familie of andere per sonen onder te brengen, valt niet onder de verordening. Wanneer dit echter op zoda nige wijze zou gebeuren dat tegelijkertijd vijf of meer kinderen uit andere huishou dens worden opgevangen, valt die opvang wel onder de verordening. Gastouder schap onderscheidt zich op drie punten van andere vor men van kinderopvang: het aantal kinderen is maximaal vier, de opvang vindt in de thuissituatie plaats en de op vang dient tot stand te ko men via bemiddeling van een gastouderbureau. De gemeente heeft het Tijde lijk besluit kwaliteitsregels van de aktie Iedere zaterdag slaat Bolle Dier&Tuin bol van de aktie. A.s. zaterdag 30 augustus: produkt-demonstratie Advertentie aanwezig, gespecialiseerd in probleemhonden, om al uw vragen te beantwoorden 10 kg. HondenDiner huismerk, win 17.95 voor 15.95 specialist van Dinobono 12.5 kg. Discus hondenbrok van 24.95 voor 19.95 Grcvclingenstraat 15 Zierikzee (naast dc Aldi/Super) Maandag 1 september Zierikzee Start cursus yoga voor senio ren. MFC. 9.45-10.45 uur. Y oga-demonstraties/inf or- matie. MFC. Om 19.00,19.50 en 20.15 uur Brouwershaven Vergadering commissie AIZ in het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Vergadering dorpsraad Brouwershaven. Tonnenma gazijn. 20.00 uur. Dinsdag 2 september Zierikzee NCVB afdeling Kerkwerve bezoekt dagverblijf Brug- zicht. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Start puppy-cursus. Terrein Omloopsweg. 19.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie EC. Stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Start Meer Bewegen voor Ouderen. Gymzaal. 9.00-9.45 uur. Ouwerkerk Start Meer Bewegen voor Ouderen. Dorpshuis. 10.15- 11.00 uur. Woensdag 3 september Zierikzee Start nieuw seizoen Sport Overdag. Sporthal Onder dak. 9.30 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Eerste repetitie van popkoor Blaaat. Gebouw De Drie hoek, Kerkhof 8. Van 19.30 tot 22.00 uur. Scharendijke Oprichtingsvergadering Dorpsraad Scharendijke en omgeving in De Putmeet Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie GGZ/OWMIL in het stad huis. Aanvang 19.30 uur. Orgelconcert Sietse van Wij- gerden uit Dirksland. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Bruinisse Samenzangavond met inter mezzo's door violiste en pia nist. 20.00 uur. Donderdag 4 september Zierikzee Open dag Regionaal Oplei dingen Centrum Zeeland. Gebouw Jannewekken. 10.00-20.00 uur. Gemeenteraadsvergadering Theater Mondragon; 19.30 uur. Burgh-Haamstede Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede hervat repeti ties. Winterkerk hervormde gemeente. 19.30-21.30 uur. Vrijdag 5 september Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis. 15.00 uur. Leger des Heils start repeti ties kerstmusical. Poststraat 37. 15.30 uur. Surprise Dance Night. Bro- gum 21.00 uur. Bruinisse Ingebruikname gerestau reerde Van Vulpen-orgel. Hervormde Kerk. Zaterdag 6 september Zierikzee Bibliotheek De Stolpe; in formatie-ochtend ZVU-cur- sussen seizoen 97/98; 9.30 - 12.00 uur. Open huis. MFC. 11.00-16.00 uur. Yoga-demonstaties/infor- matie. MFC. 12.00, 12.45, 13.45 en 14.15 uur Samenzang met psalmen van Datheen. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Optreden coverband Flat Out. Brogum, aanvang 22.00 uur. Brouwershaven Excursie Zeeland Binnens kamers; start vanaf stad huis; 13.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3