Bedrijfsbrochure? Actie tegen boerenboscamping Molen De Graanhalm anderhalve eeuw oud ZA ^cé^lDEEl SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN LmO 66 miljoenen herstel natuur Westerschelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 32Ég ^5™°^ Diefstal wagens dupeert Wandel voor half miljoen PROFITEER NU VAN HET \JL#* dé krant van schouwen - duiveland! I J IKZEESCHE NIEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1 997 1 53e JAARGANG NR 2623$ WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RI KZ E E S C H E COURANT 1 797-1889 Initiatiefnemer niet verbaasd over protestbrief tegenstanders KERKWERVE - Een aantal inwoners van Kerkwer- ve is een handtekeningenactie begonnen tegen de boerenboscamping die H. van Langeraad wil reali seren in zijn nieuw aangeplante bos aan de rand van het dorp. In een brief roepen zij in niet mis te versta ne bewoordingen op hun actie te steunen. Van Lan- geraad zegt een dergelijke actie verwacht te hebben. 'Een boerenboscamping in Kerkwerve? Nee toch ze ker?', staat er bovenaan een brief gericht aan de inwoners van Kerkwerve. Initiatiefne mers van de handtekenin genactie zij'n M. Koster en E. Smit. De achtertuinen van hun woningen grenzen aan het bos van Van Langeraad. De brief is daarnaast me- deondertekend door J. Bolle- man en ing. J. van Weele. Zij fungeren als adviserend lid van het actiecomité tegen de boerenboscamping. In de brief wijzen de vier op de 'gevaren' die de boeren boscamping voor het dorp betekent: meer vandalisme en criminaliteit, verstoring van de zondagsrust, meer au toverkeer, aantasting van de privacy en geluidsoverlast voor omwonenden en een aantasting van de leefbaar heid van het dorp. Volgens Koster is er geen sprake van overdrijving. „Kijk maar naar wat er in Renesse gebeurt. Overal waar vlak bij dorpen cam pings zijn, gebeuren dergelij ke dingen." Dat Renesse een iets andere orde van grootte heeft waar het gaat om toe risten, doet daar volgens hem niets aan af. „Het begint altijd ergens mee" zegt hij hierover. Bovendien is hij er vast van overtuigd dat het niet bij de ene aanvraag van Van Langeraad blijft. Volgens Van Langeraad kan dat echter niet anders, omdat hij maar een bepaald aantal eenheden mag hebben. De Bosnota bepaalt dat er bij een boerenboscamping maar twee eenheden per hectare geplaatst mogen worden. In zijn geval betekent dat maxi maal 52 eenheden. Hij wijst er daarnaast op, dat de boerenboscamping langs de Heuvelsweg komt, ver weg van de bebouwing. Vol gens hem is daardoor de toe name van het autoverkeer in het dorp minimaal, evenals de geluidoverlast. Privacy van omwonenden noch de leefbaarheid van het dorp wordt hierdoor in zijn ogen aangetast. Verwacht Over de actie die is opgezet is hij niet verrast. Hij reageert daar dan ook zeer koel op. „Ik had niets anders ver wacht. Die mensen zijn hier komen wonen en denken dat er niets meer moet verande ren. Dat ze bezwaar maken is hun goed recht. Maar ik pro beer gewoon op een legale manier mijn boterham te verdienen." Wel vindt hij het kinderach tig, dat hij zelf de actiebrief niet in de brievenbus heeft gekregen. Hij kreeg deze on der ogen via zijn zoon, die ook in Kerkwerve woont. Hij reageerde onmiddellijk en een uur later kregen de in woners van Kerkwerve een brief van hem in de bus, waarin hij zijn standpunt verwoordde en het een en an der verduidelijkte. In deze brief nodigt hij de mensen ook uit een kijkje te Op dit moment heeft H. van Langeraad alleen een minicamping. Daar moet een boerenboscamping aan worden toegevoegd. (Foto: Marijke Folkertsma) kómen nemen om met eigen ogen te zien wat de bedoeling is. Van Langeraad: „Dat had den die vier mensen ook moe ten doen. Dan hadden ze er misschien anders over ge dacht. Volgens hem is er nu slechts sprake van het oprui en van de inwoners. „Ze zeg gen, dat ze voor het hele dorp praten. Maar ik denk niet dat het hele dorp er zo over denkt als zij. Er zullen, ook wel nuchtere mensen zijn, die weten dat wij er niet op uit zijn de inwoners te pes ten." Hetze Oud-politieman W. Ooms is blijkbaar zo iemand. Vol gens hem is er sprake van een hetze tegen de boerenbos camping van Van Lange raad. En dat gaat hem een beetje te ver. Volgens hem moeten de omwonenden van het bos blij zijn in een mooi huis te kunnen wonen en de vogels in het bos te kunnen horen fluiten en zien. „De zondagsrust zal God zelf wel beoordelen en tegenwoordig mag geen haan meer kraaien „'■f er is geluidsoverlast," voegt Ooms daar in een reac tie op de brief van het actie comité aan toe. Ooms, die vanaf 1956 in Kerkwerve woont, juicht het initiatief van Van Langeraad van har te toe. „We zijn al een dood dorp. Hiermee wordt het ten minste een beetje levendi ger." Koster bracht in een verga dering van de raadscommis sie ruimtelijke ordening in juli zijn bezwaar al naar vo ren. In deze vergadering is afgesproken, dat Van Lange raad eerst een uitgewerkt plan in moet dienen, voordat een besluit kan worden geno men. Desgevraagd meldde deze dat dit uitgewerkte plan maandag ingeleverd wordt bij de gemeente. DEN HAAG (ANP) - Voor het herstel van de na tuur in het gebied van de Westerschelde is een be drag van 66 miljoen gulden nodig. Het gaat om tien projecten. Deze moeten de schade aan de na tuur compenseren die ontstaat door de verdie ping van de vaargeul. Westerschelde. De haven van Antwerpen wordt hier door beter bereikbaar. Bij het verdrag werd afgespro ken dat het Vlaamse Ge west 44 miljoen gulden bij draagt aan de kosten van natuurherstel. Terwijl het verdiepen van de Westerschelde al is be gonnen, werd men het in Zeeland niet eens over de plannen om het natuur- waardeverlies te compense ren. Vooral het ontpolderen stuitte op weerstand van de landbouw. Dat was vorig jaar voor de minister de re den om de commissie- Hendrikx in te stellen. Dat adviseert de commis- sie-Hendrikx aan minister Jorritsma (Verkeer en Wa terstaat). In de voorstellen van de adviescommissie zijn geen ontpolderings- plannen. opgenomen. Wel adviseert de commissie om nader te onderzoeken of de Hedwigepolder als gecon troleerd overstromingsge bied kan worden benut. De zeewering zou dan landin waarts moeten worden ver plaatst. Begin 1995 is na jarenlang touwtrekken tussen Neder land en Vlaanderen een ver drag gesloten over verrui ming van de vaargeul in de Speciale compostmachine ontvreemd NIEUWERKERK - Bij een diefstal bij Wandel Aan nemersbedrijf op industrieterrein de Weel in Nieu- werkerk is in de nacht van woensdag op donderdag voor bijna een half miljoen aan voertuigen gestolen. De dieven gingen er vandoor met een kiepauto en een mobiele compost zeefmachine. Om de voertuigen, met een waarde van respectievelijk 260.000 en 230.000 gulden, van het terrein te halen werd een bouwhek opengetrok ken. De compost zeefmachi ne werd vervolgens aan de kiepauto gehangen en de combinatie verdween. De diefstal is gepleegd tussen woensdag 21.30 uur en don derdag 6.15 uur. Na melding bij de politie is er direct een Europese signa lering uitgevaardigd. Dat houdt in, dat de politie over al in Europa bekend is met de diefstal. Vanmorgen was daar nog geen reactie op ge komen. Op het politiebureau in Zie- rikzee tast men over de dief stal nog volledig in het duis ter. Bij Wandel gaat men ervan uit. dat er sprake is van een 'bestelling'. „Dat zou kunnen. Maar wij heb ben er geen idee van wat je nu met deze voertuigen moet doen. Het is zulke specialisti sche apparatuur. Zoiets ver koop je heel moeilijk," aldus een woordvoerder van de po litie. Vlaggen ter opluistering van verjaardag BURGH-HAAMSTEDE - Molen De Graanhalm aan de Burghseweg in Burgh-Haamstede bestaat hon derdvijftig jaar. Reden voor eigenaar P. J. Lande- gent om de pannenkoekenmolen extra op te tuigen met vlaggen. Tussen augustus en december 1847 werd de molen gebouwd. Naar schatting zijn er toen een half miljoen stenen in vermetseld. Opdrachtgever voor de bouw van deze stellingmolen was A. Gast. Op de gevelsteen staat de voorletter van deze stichter ten onrechte met een K vermeld. Twee jaar na het gereedko men van De Graanhalm overleed Gast op 41-jarige leeftijd. Zijn jonge weduwe huwde molenaar Jan Corne- lis van Rhee van Dreischor, die na zijn komst in 1853 hier tien jaar het beheer voerde. De oudste van de drie zoons van Gast volgde in 1863 zijn stiefvader op. Hij verkocht- De Graanhalm in 1888 aan Hendrik Geluk uit Noord- gouwe. Deze bediende tot 1901 de molen. Voordat mole naar M. Dijkman in 1921 ten tonele verscheen onderging de molen een' grondige op knapbeurt en werkte Adri- aan Blom er als molenaar. Gebruikelijk in het begin van deze eeuw was dat de molenaars inwonend perso neel hadden. Oudere inwo ners van Burgh-Haamstede herinneren 2fich ongetwijfeld nog het bekende tafereeltje van molenaar W. Dijkman Mz. met zijn knecht Janus Zijta, het bejaarde paard Max en de moolkar. Karwei W. Dijkman verkocht De Graanhalm in 1973 aan P. J. Landegent en zijn twee zus sen. Landegent liet de molen in 1976 zowel aan binnen- als buitenkant grondig restaure ren. Het werk aan de maal- apparatuur en de restauratie van het vroegere molenaars huis verrichtte de eigenaar grotendeels zelf. Het specia- Molen 'De Graanhalmbestaat 150 jaar. Reden voor eigenaar P. J. Landegent de pannenkoe kenmolen feestelijk met vlaggen op te tuigen. (Foto: Marijke Folkertsma) listisch werk aan kap en roe den werd uitgevoerd door de firma J. Goudzwaard BV uit Kerkwerve. Het grootste kar,wei was de vervanging van de oude ijze ren wieken (roeden). Er moest een hoge kraan aan te pas komen. Ook de zware balken (schoren) werden met behulp van die kraan naar boven gehesen. Aan de roeden kwamen vier nieuwe hekwanden en ook de kap werd gerenoveerd. De balie of omloop was al in 1974 vernieuwd. Het molenlichaam van ijssel- stenen werd sinds de jaren twintig ieder jaar gewit- kalkt. Nu is het gegritstraald en van duurzaam wit voor zien. Dankzij tussentijdse renova ties heeft De Graanhalm de tand des tijds kunnen door staan. Samen met het pan nenkoekenhuis is de molen tegenwoordig een plek, waar veel bezoekers komen. Standerdmolen Voorganger van De Graan halm was vermoedelijk een achtkantige met riet bedenk- te standerdmolen, die rond 1665 moet zijn gebouwd. In de Kroniek van Smallegange staat er een* gravure van af gebeeld. Tegenover deze standerdmolen stond meestoof 'De Koe'. Onder drang van de boeren, die hun meekrap met paard en wa gen daar afleverden, is die molen verdwenen. De paar den raakten onrustig van de stevig draaiende wieken. Landegent heeft vorig jaar bij opgravingen in zijn gazon de stenen ring. waarop die oude molen moet hebben ge staan, teruggevonden. Hij heeft de plek duidelijk ge markeerd met de slogan: 'Lekker oud, hè?' Gebrek aan oordeel is vaak een reden tot vrees. Shakespeare Eerst zon HET WEER Vannacht opklaringen. Overdag eerst perioden met zon, in de loop van de middag en avond van het zuidwesten uit meer bewolking. Tot de avond op de meeste plaatsen droog. Min. temp. 13 graden, middagtemp. ±22 graden. Wind veranderlijk, zwak tot matig, kracht 3 of minder. 3 PLATTELANDSTOERISME Strijd tegen het water nieuw project plattelandstoerisme. 5 EXPOSITIE Mariska Schilperoord uit Zierikzee exposeert in galerie-atelier De Kaai. 7 ONDERWIJS Volgens de PvdA zijn miljarden extra nodig voor onderwijs in Nederland. 9 HOCKEY Schouwse hockeyclub HSD ondergaat nauwelijks spelerswijzigingen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie min UW SERVICE BOUWMARKT BINNENKORT IN ZIERIKZEE CONTROLE ZIERIKZEE - Tijdens een rij dende surveillance op de Roggenplaat in Zierikzee liep een 57-jarige man uit Beuningen gistermiddag te gen de lamp. Controle wees uit, dat hij iets te diep in het glaasje had gekeken om nog een auto te mogen besturen. Hij blies 480 ug/1. Dat is meer dan twee keer het maximum. CONCERT GOES - André Hazes en Cor- ry Konings geven vrijdag 19 september een concert in de Zeelandhallen in Goes. Beide artiesten zijn al meer dan vijftien jaar succesvol met hun hits. Kaarten zijn onder andere verkrijgbaar bij Del ta Discs in Zierikzee. De aan vang van het concert is 20.15 uur. (zie advertentie elders in deze krant) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving f 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!) Naam Adres Postcode Telefoon Handfek. Dhr./mevr. Plaats: Geb.datum:. Bij automatische afschrijving uw I 1 J f"4"] I I I I I f I I bank-/gironummer vermelden: '—11IIIIIIIIIIIIIII Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1