Popkoor Blaaat geen 'braaf clubje' Step aerobics voor verbetering conditie Servicepunten gemeente in Rabobanken van start Europa's grootste mosselkotter 'Natuur rond de Oosterschelde' SCHOUWEN-DUIVELAND Natuur en fotografie UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IrJ Programma Radio Schouwen-Duiveland Zaterdag 6 september afscheidsconcert MFC In sport- en recreatiecentrum Westerschouwen Officiële opening 15 september In aanbouw bij Maaskant r dé krant van schouwen - duiveland! WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Door de oprichting- van een eigen ver eniging en verhuizing vanuit het MFC naar gebouw de Driehoek staat het popkoor Blaaat nu op eigen benen. Volgens dirigente Josie Kneepkens redenen genoeg om zaterdag 6 september een gratis en voor iedereen toegankelijk afscheidsconcert te geven in de aula van het MFC. Het concert, dat begint om 14.30 uur is tevens een blijk van dankbaarheid voor het vele ondersteunende werk van de Lichtboei. ..Alle jongeren, die denken dat een popkoor iets slooms is, willen we uitnodigen om een repetitie van Blaaat bij te wonen of naar het concert op 6 september te komen. Hoewel popkoor Blaaat be slist geen braaf clubje is en de leden onder anderen uit hardrockers en housers be staan, denken nog te veel jongeren dat dit anders is. We zijn daarom van plan om naar scholen te gaan om dat te laten zien. Dat Blaaat erg leuk is, blijkt ook uit het feit dat leden in het koor blijven hangen. Naast de repetities en optredens maken we ook regelmatig uitstapjes", legt Josie Kneepkens uit. Ten Sing Zij was het die popkoor Blaaat op 31 januari 1996 op gerichte. Het koor was tot voor kort één van de jonge- renactiviteiten van Sociaal en Kultureel Werk (SKW) De Lichtboei „Ik was ongeveer acht jaar geleden lid van Ten Sing, een beweging van jon gerenkoren die oorspronke lijk door de YMCA werd op gezet. In Zierikzee was toen een jongerenkoor dat door de Christelijke Jongeren Ver eniging (CJV) was opgericht, waardoor het toch ook een wat godsdienstig karakter had." In die tijd ging Josie Kneep kens ook naar Ten Sing in Duitsland en nam daar deel aan twee workshopweeken den. „Daar werd onder meer uitgelegd wat organisato risch en praktisch komt kij ken bij het opzetten van een popkoor. Toen het CJV-jon- gerenkoor ter ziele ging bleef ik het jammer blijven vinden dat in Zierikzee geen jonge renkoor meer was. Zo kwam ik op het idee om zelf een popkoor op te richten." Josie Kneepkens maakte bewust de keuze voor een openbaar koor, zonder een Christelijke 'drempel'. In de praktijk „Behalve de kennis die ik op deed bij Ten Sing had ik geen specifieke opleiding voor het dirigentschap. Ik ben daarom gewoon begon nen met sleutelen en arran geren van muziek. Het leiden van het koor heb ik in de praktijk geleerd, natuurlijk wel met het nodige vallen en opstaan." Bij de oprichting van Blaaat kreeg Josie Kneepkens veel medewer king van de Lichtboei, die onder meer het reclame- werk, de advertenties, de le denadministratie en de be groting verzorgde. „Ongeveer driekwart jaar geleden werd een speciale werkgroep opgericht, die op tredens van het koor regelde en ervoor zorgde dat alles daarom heen goed verliep. Op die manier kon ik mij hoofdzakelijk met het koor zelf bezig houden. Deze werkgroep deed haar werk zo goed, dat het idee van een eigen vereniging ontstond. Zowel mij als de leden van de werkgroep leek dat een ver schrikkelijk leuke uitda ging. Maar ook het feit dat we in het MFC slechts één re petitielokaal hadden droeg bij aan de verzelfstandiging van Blaaat." Apart studeren „Voor een koor is het handi ger wanneer de verschillende zangstemmen als sopranen, alten, tenoren, mezzo's en Het popkoor Blaaat voor het MFC. bassen elk als groepje in een eigen ruimte hun partij kun nen instuderen. De koorle den kunnen dan beter oefe nen om hun stem vast te houden, terwijl de leider of leidster van elk groepje hen meer individuele aandacht kan geven. De voorzangers en zangeressen van ieder groepje komen nu vóór de vaste repetitieavonden op woensdag hun partij instude ren om die gedurende het eer ste kwartier van de repetitie avond aan de leden van hun groepje te leren. Vervolgens komt het hele koor bij el kaar." Volgens de dirigente is de zangkwaliteit van Blaaat en de effectiviteit van de repeti ties op die manier enorm ver beterd. „Het feit dat we in de Driehoek meer lokalen tot onze beschikking hebben was een belangrijke reden voor de verzelfstandiging en de verhuizing van het koor." Deze twee veranderingen werden de afgelopen weken gerealiseerd. „We zijn blij met de medewerking van no taris W.H. Klaassen, die voor een voordelig tarief de akte liet passeren. En. ook met de medewerking die wij kre gen, zowel van de Lichtboei als van anderen. Op dit mo ment bestaat een 'Vrienden kring van Blaaat', waarin sponsors, ambtenaren, ra diostations, kranten en het reclamebureau Marijs Part ners zijn verenigd. Maar we kunnen wij nog steeds iedere hulp, waaronder sponsoring goed gebruiken. Zeker met het oog op onze toekomst plannen." In de korte tijd van haar be staan maakte Blaaat al bij zondere optredens mee. Hoogtepunt was een optre den samen met de popgroep Blof in de Concertzaal van Zierikzee. „Tot nu toe heb ben we vooral in de regio op getreden. Wanneer de finan ciële middelen toereikend zijn, willen we ook in de rest van Nederland optredens 'te gaan verzorgen. Behalve zelfstandige optredens denkt Josie Kneepkens daarbij aan aanvullende zang bij be staande popgroepen. Koorband De vaste koorband van Blaaat wordt gevormd door gitarist Erik van Doorn, bas sist Collin Clement, drum mer Jan Visser en percussio- niste Els van Zutphen. Deze groep is op zoek naar een pia niste). „Op dit moment doe ik dat zelf, maar dat is soms moeilijk te combineren met het dirigentschap. Omdat enkele koorleden uit Blaaat gaan in verband met hun stu die hebben we ook plaats voor nieuwe leden, met name jongens, het liefst een bas stem. Maar iedereen die zin gen in een koor supergaaf vindt en hier helemaal voor wil gaan is welkom." Behalve aan de leeftijd, die tussen 15 en 35 jaar moet zijn, worden aan leden van Blaaat geen zware vocale eisen ge steld. Iedereen die wil en kan zingen en bereid is om op woensdag van 19.30 tot 22.00 te komen repeteren is wel kom bij het koor. Voor het contributiebedrag, dat laag is, krijgen de leden ook eens per maand les van een zang pedagoge. Belangstellenden kunnen voor meer informa tie of aanmelding contact op nemen via telefoonnummer 0111-415980. REIKI KORTGENE - Op initiatief van Reiki-master Emmy Dijkhuizen wordt dinsdag 2 september aan de Burge meester van Citterstraat 1 in Kortgene een informatie avond over Reiki gehouden. Reiki is het Japanse woord voor universele levensener gie. De ontvangstkanalen voor deze energie raken tij dens de vroege jeugd ver stopt, zodat volgens de Rei ki-master, de energie niet meer vrij door het lichaam heen kan stromen. Hierdoor kunnen volgens haar ziek ten, spanningen, vermoeid heid en blokkeringen van het bewustwordingsproces ont staan. Tijdens de cursus wor den de kanalen schoonge maakt en afgestemd. De bijeenkomst bégint om 19.30 uur. SPREEKUUR FNV ZIERIKZEE - De FNV houdt woensdag 3 september een gratis spreekuur in het MFC aan de De Huybertstraat. Mensen met problemen op sociaal terrein kunnen er van 10.00 tot 11.30 uur terecht. CONCERT GOES - Het Goese NadaNaga geeft maandag 1 september een Droomtijd Concert in verenigingsgebouw Vers- vliet in 's-Heer Abtskerke. Het is een helend concert met onder andere didgeridoo, klankschalen, gong, sjama- nentrom, stem en fluit. De aanvang is om 20.30 uur. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0113- 233278 (na 18.00 uur). EXPOSITIE WISSENKERKE - Yvonne Schmidt, Rit .Creemers en Marian Kievits exposeren tot zondag 5 oktober hun werk in Galerie De Praktijk in Wissenkerke. Schmidt uit Amsterdam stelt olieverfschilderijen ten toon, van de Belgische Cree mers zijn aquarellen te zien en de Rotterdamse Kievits exposeert bronzen beelden. De galerie is vrijdag en zater dag van 13.00 tot 18.00 uur ge opend en andere dagen op af spraak. BURGH-HAAMSTEDE - Een stepapparaat, een plat bankje waarvan de hoogte verstelbaar is, speelt een essentiële rol bij step-aerobics. Een vorm van aero bictraining die steeds populairder wordt. In sport en recreatiecentrum Westerschouwen begint woens dag 24 september een cursus step aerobics, die wordt geleid door Brenda van Putte uit Zonnemaire. Step is de afkorting van Step Exercise Trainings Plat form. Het is een condities training die werd ontwik keld in Amerika door Gin Miller. Dat gebeurde in 1986 toen Miller, na een kniebles sure, van de fysiotherapeut haar bovenbeen en knie moest versterken door op en af .een sinasappelkistje te stappen. Uit een vier jaar durende ontwikkeling kwam de step- training voort met 250 ver schillende variatiemogelijk heden. Oefeningen waarbij het op en af de step stappen op zeer veel verschillende manieren wordt gedaan. Step aerobics geeft geen hoge belasting van het lichaam, maar is wel heel intensief en ook effectief. Die hoge intensiteit wordt bereikt doordat de deelne mers steeds op en af de step moeten stappen, terwijl al tijd en voet in contact blijft met de grond of de step. Op die manier wordt hoofdzake lijk het onderlichaam ge traind. Omdat hier de grote spiergroepen zitten worden tevens hart en bloedvaten ge stimuleerd (cardio vasculai re training). Om een goede balans te be reiken worden bij de oefe ningen onder meer combina ties gemaakt met de armen. Step-aerobics is een intensie ve training die niet alleen ge schikt is voor gevorderde, doorwinterde aerobicfana ten, maar ook voor begin ners, ouderenen mannen. Zij kunnen allemaal gelijk les krijgen omdat de hoogte van een step door middel van blokken instelbaar is. Op die manier wordt de training meer of minder intensief. De eerste step-aerobicsles op 24 september is gratis. De les sen worden vanaf die datum iedere woensdag gehouden van 19.00 tot 20.00 uur. Voor meer informatie of aanmel ding kan telefonisch contact worden opgenomen via 0111- 69i367. BRUINISSE/BURGH-HAAMSTEDE - De service punten van de gemeente Schouwen-Duiveland in de Rabobanken in Bruinisse en Burgh-Haamstede gaan woensdag 17 september van start. Burgemeester J. Asselbergs verricht maandag 15 septem ber om 10.20 uur de officiële opening van het gemeentelij ke loket in Burgh-Haamste de. Om 12.05 uur opent Assel bergs het servicepunt in Bruinisse. Door gebruik te maken van de gebouwen van de Rabo bank kan de gemeente in het meest oostelijke en westelij ke gedeelte van Schouwen- Duiveland service verlenen aan de burgers. bank en de gemeente volle dig zelfstandig. Burgers kun nen in de servicepunten te recht voor de gebruikelijke zaken als paspoorten, Euro pese identiteitskaart, rijbe wijzen en uittreksels van het bevolkingsregister. Ook wordt voorzien in onder meer een pas65 plus, verhui zing binnen de gemeente, strippenkaarten voor de Wet Voorzieningen Gehandicap ten en verklaring omtrent gedrag. Overigens fungeren de Rabo- Hyp gemeentelijk loket is in beide plaatsen geopend op maandag- en woensdagoch tend van 9.00 tot 11.00 uur. Daarnaast kan iedereen tij dens de openingstijden van de Rabobank terecht voor de inzage van stukken die be trekking hebben op de regio (bestemmingsplannen en dergelijke en voor inzage van raads- en commissie stukken. Ook zijn er gemeen telijke folders verkrijgbaar. Verrassing De vijfentwintigste, vijftig ste en honderdste burger die zich meldt bij de loketten in Burgh-Haamstede en Brui nisse staat een verrassing te wachten. BRUINISSE - Mushelfischereibetrieb Adriaan Leu- schel BV uit het Duitse Nibüll bereikte met de direc tie van Maaskant Shipyards in Bruinisse overeen stemming over nieuwbouw van een mammoet mosselkotter. Met zijn afmetingen van 42,90 x 10 x 2,75 meter wordt het Europa's grootste mosselkot ter. Het nieuwe schip, de WYK 3, wordt opgeleverd in de twee de helft van juni 1998. Het schip krijgt een laadcapaci- teit van 1.785 ton en wijkt op verschillende punten af van zijn voorgangers. Nieuw is bijvoorbeeld het aparte net- tenruim dat voorin, voor de pompkamer komt. Verder kops de opdrachtge ver voor een portaalmast, een spoelruim in het midden schip, een hydraulische kraan op het voorschip en de mogelijkheid om de vier gie ken te toppen. In het bouw plan is rekening gehouden met een bunkercapaciteit van 45 kuub, vier roeren en wing nozzle's. Welke leve rancier de krachtbronnen gaat installeren is nog niet bekend. Het nieuwe schip wordt volgens bedrijfsleider van Maaskant M. van der Zwan een opvallende mossel versie van de bokkers LE 62 en LE 63, die in 1994 werden gebouwd voor de gebroeders Toering in Lemmer. De fir ma Leuschel is een kweekbe- drijf dat actief is vanuit Wyk auf Föhr. Vijf jaar geleden kwamen de Zeeuwse kweek- bedrijven BRU 40 en YE 182 terecht onder de vleugels van deze Duitse mosselgigant. Cursus door Werkgroep Sqhoolbiologie ZIERIKZEE - Zoutplanten op het schor en het leven in de kreken en het slik. Dat zijn de onderwerpen die aan bod komen in de cursus Natuur rond de Oos terschelde. De cursus gaat woensdag 10 september van start en is een initiatief van de Werkgroep Sclioolbiologie. De cursus béstaat uit zeven bijeenkomsten: drie theorie-, drie praktijklessen en een les over hoe kinderen de natuur beleven. De werkgroep biedt begeleiding aan bij buitenex cursies van de Zierikzeese basisscholen. De excursies zijn onder schooltijd op wis selende dagen. De werk groep zoekt nog mensen die na de cursus een beetje vrije tijd hebben om hierbij te as sisteren. De hoeveelheid tijd die men aan dit werk wil be steden kan men zelf invul len. Met enige regelmaat or ganiseert de fzerkgroep korte cursussen, nascholin gen en excursies waarbij men kennis over de natuur op Schouwen-Duiveland op kan doen. Kennis van de natuur is voor het volgen van de nieuwe cursus niet nodig. De werk groep geeft over alle onder werpen achtergrondinforma tie en werkbladen voor de praktijk. De cursus wordt van 09.00 tot 11.00 uur gege ven in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof Nz in Zie rikzee. Wie meer wil weten ken bellen met Jeltje Lan- ting (416367). i 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11,30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). Kennismakingsbijeenkomst najaarscursus BURGH-HAAMSTEDE - 'Natuur en fotografie' is de titel van een najaarscursus van de Zeeuwse Volksuniversiteit, die vanaf donderdag 11 septem ber wordt gehouden op Schouwen-Duiveland. Op 11 september kunnen be langstellenden kennis ma ken met de cursus in dorps huis De Schutse in Burgh-Haamstede. Cursus leider J. Midavaine houdt dan een inleiding over foto grafie, bekijkt samen met de bezoekers foto's en dia's en houdt een voorbespreking over de excursies die aan de cursus vast zitten. In de periode van 25 septem ber tot en met 11 december worden namelijk zes excur sies gehouden naar plaatsen waar bijzondere foto's kun nen worden gemaakt. Onder meer het 'Verdronken land van Saeftinghe', het Noord zeestrand bij de Banjaard en het voormalige schorrenge- bied 'De Schotsman'. De excursies duren steeds van 13.30 tot 16.30 uur. Tij dens de excursiemiddagen worden ook de foto's beke ken en besproken die de cur sisten maakten tijdens voor gaande excursies. Nadere informatie over de cursus Natuur en fotografie of het totale aanbod aan ZVU-cur- sussen is verkrijgbaar via te lefoonnummer 0118-634800 OUDERENSOOS OOSTERLAND - De Ooster- landse ouderensoos begint donderdag 28 augustus weer met haar activiteiten in dorpshuis Oosterhof. Be langstellenden vanaf 55 jaar zijn welkom. De aanvang is om 14.00 uur. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Plaats: Geb.datum:. 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3