Voortijdige bladval door hittegolf Goereese terreinen Haringvliet centraal Groen licht fietspad door Goedereede puzzelrubri k dier in het vizier Houtsneden Aart Quist Plan voor fietspad Dirksland-Herkingen Activiteiten Port Zélande Konijnen leven zich uit Bomen proberen verdamping van vocht via bladeren tegen te gaan Dagen van de Natuur 6 en 7 september Overeenstemming na jarenlang overleg WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Hitte en droogte hebben er de afgelopen weken voor gezorgd dat veel bomen in tuinen en straten vroegtijdig hun blad la ten vallen. Dat is op zich niet ernstig, want de knop pen zijn al gevormd, dus lopen die bomen volgend jaar weer uit. Het 'ruien' is een uitstekende overle vingsstrategie. Toch zullen, volgens de Bomenstich- ting, bomen in slechte omstandigheden deze zoveel ste aanslag misschien niet overleven. Het leek een natte zomer te gaan worden. Dat is voor de vakantiegangers niet zo fan tastisch, maar de bomen va ren er wel bij. Totdat begin augustus het weer omsloeg en de hondsdagen (19 juli -18 augustus) zich van de andere kant lieten zien. De temperatuur liep op tot tropische waarden en neer slag viel er niet meer. Het KNMI voorspelde geregeld regen, maar moest keer op keer die voorspelling her- Wat er wagens De laatste weken kampten veel bomen met watergebrek en moesten medewerkers van de gemeentelijke groen- diensten met waterwagens uitrukken om de jonge aan plant van de ondergang te redden. De meeste oudere bo men zijn uitstekend in staat zich in dit soort omstandige heden te redden, omdat ze met hun wortels diep in de grond nog water kunnen op nemen. Herfstkleur Bomen op droge zandgron den, langs straten en op par keerplaatsen kunnen echter al snel geen water meer uit de grond halen. Om de ver damping via de bladeren te verminderen, stoten ze dan blad af. Dit heeft tot gevolg dat som mige bomen en struiken in De bomen met weinig wortelruimte hebben extra vocht no dig. (Tekening: Arend van Dam) HANDGEMEEN MIDDELHARNIS - Een 81-jarige man, die aan de Oostvoorgors in Middel- harnis woont, liep letsel op tijdens een handge meen. Hij sprak een 45- jarige man aan die met zijn auto over het onver harde pad aan het Oost voorgors reed, waarbij nog al wat stofwolken vrijkwamen. Daar was de automobilist niet van gediend. Het gesprek es caleerde in een handge meen waarbij de oudere man werd gewond. STELLENDAM - De Goereese terreinen langs het Haringvliet staan centraal tijdens de Dagen van de Natuur, die op initiatief van Natuurmonumenten worden gehouden op zaterdag 6 en zondag 7 septem ber. VADER EN DOCHTER MIDDELHARNIS - Jan Jan sen (orgel) en zijn dochter Ja- nine Jansen (viool) geven za terdag 30 augustus een concert in de Rooms-Katho- lieke kerk in Middelhar nis. Op het programma staan composities van J. S. Bach: Concerto in a (orgel), Schmücke dich, o liebe Seele (orgel), Sonate in g (viool), Preludium en fuga in a (or gel). Van T. Albinoni wordt Sonate in g (viool en orgel) gespeeld en van W. A. Mozart Adagio in E (viool en orgel). Het concert begint om 20.15 uur. De organisatie is in han den van de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflak- kee. WANDELING OUDDORP - Op initiatief van het Zuidhollands Land schap wordt zaterdag 30 au gustus een wandeling door de Westduinen bij Ouddorp gehouden. De excursie met de titel 'Het paradepaardje van de Westduinen' staat on der leiding van een gids. De Westduinen is een uitge strekt, glooiend duingras land, *waar de zeldzame witbloeiende herfstschroe- forchis voorkomt. Ook zijn allerlei andere plantensoor ten te bekijken. De wande ling begint om 14.00 uur van af de Westduinweg 37. Deelnemers dienen zich van tevoren aan te melden bij de WV Ouddorp: 0187-681789. THUISZORG DEN BOMMEL - De Stich- ting Welzijnswerk voor Ou deren Oostflakkee houdt donderdag 4 september een koffieochtend in 't Wester- licht aan de Oranjestraat in Den Bommel. Een mede werkster van de Stichting Thuiszorg Goeree-Overflak- kee geeft daarbij uitleg over de wijze waarop de thuiszorg werkt. Aan de orde komt on der meer de vraag wanneer mensen voor thuiszorg in aanmerking komen. Aan vang 10.00 uur. OPEN DAG SPIJKENISSE - Het Cen- trum voor Educatie en Be roepsvorming Rijnmond- Zuid aan het Karperveen in Spijkenisse houdt donder dag 4 september een open dag voor volwassenenonder wijs. De dag is bedoeld voor (jong)volwassenen die een Mavo-, Havo- of Vwo-oplei- ding willen volgen. Nieuw is de dagopleiding Mavo-snel. Leerlingen vanaf zestien jaar kunnen in één jaar het Mavo diploma in de vakken Neder lands, Frans, Engels, ge schiedenis, aardrijkskunde, economie en wiskunde beha len. De open dag is van 10.00- 14.00 en 19.00-21.00 uur. Op deze dagen kunnen be langstellenden deelnemen aan natuurgerichte activitei ten zoals wandelen, varen en vogels kijken. Het thema van de natuurdagen is 'Water is leven'. Dat komt onder meer tot uiting doordat in formatie wordt gegeven over de plannen om het getij weer toe te laten op het Haring vliet. Dat wil Rijkswater staat doen door de sluizen va ker te openen, waardoor een beter milieu ontstaat voor het waterleven. Bij een bezoek aan de Ha- ringvlietsluizen wordt hier over alle informatie gege ven. Tijdens de Dagen van de Natuur wordt tegenover de Visafslag in Stellendam een tent geplaatst, een terras in gericht en een aantal infor- matiekramen neer gezet. Vanaf deze lokatie kan het publiek tussen 10.00 en 17.00 uur deelnemen aan een aan tal activiteiten. Zo zijn er vaarexcursies op de Noordzee en het Haring vliet, waarbij medewerkers van Natuurmonumenten en Rijkswaterstaat uitleg ge ven. Om 10.00, 12.30 en 15.00 uur vertrekken bij de tent wagens, getrokken door een trekker, voor een excursies door het vogelrijke natuur gebied Scheelhoek, dat tus sen het Haringvliet en het Zuiderdiep ligt. Om 11.00 uur begint een wan delexcursie naar natuurge bied De Kwade Hoek, waar veel planten en, met de ver rekijker, ook veel vogels te zien zijn. Onervaren vogel kijkers kunnen hun hart op halen in vogelkijkhut 't Kiekgat. De vogelkijkhut, die niet ver van de tent ligt, is gedurende twee dagen be mand met vogelkenners die het publiek informeren. Voor kinderen is in de tent een kleurtafel en op zondag ook een schminker. Iedere belangstellende kan zater dag en zondag 6 en 7 septem ber terecht op het havenpla teau in Stellendam. gras- en asfaltpaden en voor een deel door de duindoorns truiken. Gebruikers kunnen op die manier het natuurge bied de Oostduinen/De Kwa de Hoek niet betreden, wat verstoring van vogels, ande re dieren en planten voor komt. De kosten van aanleg zijn 750.000 gulden. Een bedrag dat geheel voor rekening van de provincie komt, evenals een eenmalige bijdrage van vijftigduizend gulden aan de toekomstige beheerder van het fietspad. Provinciale Staten moet nog instemmen met de plannen van het colle ge van Gedeputeerde Staten. augustus al een herfstkleur vertonen en vervolgens hun blad helemaal of-gedeelte lijk laten vallen. Minder reserves Op deze manier beschermen ze zich tegen de droogte. De bomen hebben inmiddels wel nieuwe knoppen gevormd maar deze lopen pas volgend jaar uit. Het blad had met ge mak nog een paar maanden kunnen functioneren en de boom van het nodige voedsel kunnen voorzien. Door de verminderde bladhoeveel- heid kunnen er minder reser ves worden gevormd. Dit is op zich niet zo rampza lig, maar het is wel zo dat we al enige jaren kampen met droogte. Ook de insectenpla gen van de afgelopen jaren vormen een aanslag op de re serves van veel bomen. Weinig wortelruimte Samen met luchtverontreini ging, strooizout en slechte groeiomstandigheden kan dit uiteindelijk dodelijk zijn voor bomen. Ze raken uitge put of worden door dodelijke schimmels aangetast. Onder normale, natuurlijke omstandigheden is een lan gere periode van droogte geen enkel probleem voor een boom. Maar vooral stads- bomen hebben vaak te wei nig wortelruimte om droogte goed te overleven. De Bo- menstichting pleit er dan ook voor alleen bomen te planten op plaatsen waar ze ook ondergronds de ruimte en goede vochthoudende grond tot hun beschikking krijgen. Herfstachtig Intussen kunnen bomen, die er echt herfstachtig bijstaan, wel geholpen worden dqor ze één keer per week veel water te geven. Als een boom niet in de rui is, hoeft hij ook niet kunstmatig water te krijgen. Meer informatie over het wa tergeven aan bomen staat in de folder Bomen begieten De folder is te bestellen door f 3,50 over te maken op giro rekening 2108755 van de Bo- menstichting in Utrecht on der vermelding van de titel. Kinderen kunnen zich vrij dag 29 augustus tussen 16.30 en 17.30 uur in de Gran Place laten schminken door clown Billy. Dezelfde dag van 18.00 tot 19.00 uur is Billy present in restaurant Gran Buffet. Zaterdag 30 augustus vanaf 16.30 uur geeft Billy op de Gran-Place een poppenkast voorstelling. Van 20.00 tot 24.00 uur is er live muziek op de Gran Place. In zwemparadijs Grando Ma re kunnen kinderen zondag 31 augustus zwemmen met Billy, van 12.00-12.30 uur. Om 13.00 uur is er een stoep- tekenwedstrijd voor kinde ren. Om 16.30 uur is op de Gran Place ofwel het grote plein kindertheater en mini- disco. Aansluitend volgt de prijsuitreiking van de stoep- tekenwedstrijd. Liefhebbers die mee willen zingen op de tonen van hun favoriete artiest kunnen van 19.00 tot 23.00 uur terecht tij dens de karaoke op de Gran Place. Hieraan voorafgaand wordt een kindershow ge houden. Maandag 1 september schminkt Clown Billy tussen 16.30 en 18.00 uur op Gran Place de kinderen. Hier is van 19.30 tot 23.30 uur live muziek te horen. Dinsdag 2 september is er zwemmen voor ouders en kinderen tot drie jaar. van-9.30 tot 10.00 uur. Op de Gran Place is tus sen 19.30 en 23.30 uur live muziek te beluisteren. Woensdag 3 september is het van 9.15-10.00 uur vijftig- plus zwemmen. De volley balwedstrijd voor kinderen vanaf 12 jaar wordt van 14.00 tot 16.00 uur gehouden. Jong en oud kan vanaf 16.00 uur deelnemen aan het plein- feest. Billy geeft om 16.30 uur een show in café Caribe. De karaoke op de Gran Place staat van 19.30 tot 23.00 uur op het programma. De bingo in café Caribe begint om 20.00 uur. Donderdag 4 september kun nen kinderen vanaf zeven jaar tussen 10.00 en 12.00 uur meedoen met een skelter- race. Wateraerobics in wem paradijs Grando Mare staat van 9.30 tot 10.00 uur ge pland. De minidisco in de Gran Place begint om 16.30 uur. Van 19.30 tot 23.30 uur is er live muziek. OUDDORP - Na jarenlang overleg kan de provincie Zuid-Holland de nog ontbrekende schakel in de fietsroute Nederland-Frankrijk aanleggen. Het gaat om een stukje fietspad van 2000 meter door Goedreede. Het hele fietspad loopt vanuit het fiets- padennet in Nederland naar Goeree en eindigt in Bretagne. Het laatste stuk fietspad in de route was jarenlang punt van discussie tussen de pro vincie Zuid-Holland, het waterschap Goeree-Over- flakkee, de gemeente Goede reede, Rijkswaterstaat, de Vereniging Natuurmonu menten, de stichting Duinbe houd en de Vereniging Natuur- en landschapsbe scherming Goeree-Overflak- kee. Uiteindelijk zijn de par tijen het eens geworden over een tracé aan de zuidzijde van de zeereep. Het nieuwe fietspad met een verharding van natuurvrien delijk materiaal komt voor een deel op al bestaande Het nieuwe fietspad komt deels over reeds bestaande asfalt- en graspaden in natuurgebied De Kwade Hoek. (Foto: Marijke Folkertsma) In september in Gemeenschapsbibliotheek MIDDELHARNIS - Foto's vormen de inspiratie bron van waaruit Aart Quist uit Sommelsdijk zijn veelkleurige houtsneden maakt. Gedurende de maand september is in de Gemeenschapsbiblio theek in Middelharnis een expositie van zijn werk. Een houtsnede is drukmetho- de waarbij alle delen, die de kunstenaar in zijn houtob- ject niet wegsneed worden ingewreven met inkt en afge drukt. Deze 'hoogdruk' is een van de oudste grafische technieken, met een eigen specifiek karakter. De 36-ja- rige Quist, die werkzaam is bij de stichting Zuidwester, beoefent deze techniek ruim een jaar in zijn vrije tijd. Zijn werk wordt gekenmerkt door uitbundige kleuren. Be halve houtsneden zijn in de Gemeenschapsbi bliotheek ook vier portret ten van schrijvers te zien, waarbij Quist andere tech nieken gebruikte. De exposi tie is te zien tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. 'Kroketten in het vetis de titel van een van de houtsneden van Aart Quist. DIRKSLAND - De aanleg van een fietspad tussen Dirksland en Herkingen. Er wordt reeds lang over gepraat, maar nu lijkt het er ook van te komen. Het Waterschap Goeree- Overflakkee heeft in haar bestemmingsplan 'Landelijk Gebied' een fietspad opgeno men en het college van burge meester en wethouders van Dirksland wil meewerken aan de veranderingen van de gemeentelijke bestemmings plannen, die nodig zijn om het fietspad te kunnen reali seren. Tijdens de gemeenteraads vergadering, die donderdag 28 augustus wordt gehouden in het gemeentehuis in Dirksland, vraagt het college aan de raad om ook haar me dewerking te verlenen. Het fietspad moet aan de oost kant van de Geldersedijk en de Zuiddijk komen. Maar de grond die daar ligt is groten deels bestemd voor land schapsbouw, namelijk bo men en dijkbeplanting. Om inplaats daarvan een fietspad te kunnen aanleg gen moet een artikel 19 pro cedure worden gevolgd. De grond waar het fietspad, langs de Molendijk, door de bebouwde kom van Herkin gen gaat lopen heeft momen teel de bestemming groen voorzieningen. Dat wil zeggen dat de gemeente tot nu van plan was er ooit plantsoen, bermbeplanting of ander groen te realiseren. Wanneer de raad zich morgen achter het college van b en w stelt wordt daarvan af gezien en worden de nodige proce dures opgestart om de aanleg van het fietspad door het Wa terschap mogelijk te maken. Als beheerder van de polder wegen was het Waterschap de instantie die het initiatief voor de aanleg van een fiets pad kon nemen. De raadsver gadering waarin het onder-» werp aan de orde komt, wordt gehouden in het ge meentehuis in Dirksland en begint om 19.00 uur. Iedere belangstellende kan de be raadslagingen in de raads zaal vanaf de publieke tribu ne volgen. AANRIJDING MIDDELHARNIS - Op de In dustrieweg in Middelharnis vond een aanrijding plaats tussen een personenauto en een fiets. Een 78-jarige fietser uit Mid delharnis wilde linksaf slaan, maar gaf daarbij geen richting aan. Op dat moment werd hij ingehaald door een negentienjarige automobi list uit Den Bommel. Een botsing was het gevolg. Pe fietser kwam ten val en brak een schouderblad. De prijswinnaar van de puzzel van woensdag 13 augustus is: Een waardebon van 25,-: Bets Mastenbroek, Prinsesselaan 13, Sommelsdijk De oplossing van de puzzel van 13 augustus is: Vel over been De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld Qm welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 5 september in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. nog te vorderen; 5. afdak; 9. het abc van een taal; 10. mo tief; 11. verdieping; 12. noot; 14. de oudere; 15. uitgedorste halmen; 16. familielid; 17. kledingstuk; 18. mooi praatje; 19. hol voorwerp van glas: 20. snoepje met koffiesmaak; 21. gebaar; 23. gehalte-eenheid van goud (afk.i: 24. eenheid van lichtsterkte (afk.); 26. het (plotseling) binnendringen; 27. overdreven lof; 28. zeer vermoeid; 29. soort gebak; 30. bloemenruiker. Verticaal: 1. fakkel; 2. vrachtvervoer; 3. zeer groot en krachtig hert; 4. so ciologie; 6. sterrebloem; 7. kunststof driehoek te gebruiken bij pech 'op autowegen; 8. voorschrift voor medicijnen; 13. onrechtvaardig en onbillijk: 14. systeem; 19.aardappelgerecht; 22. uitwerking; 23. koper; 25. uitdruk king. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 28-19-8 -26-23-9-6- 16- 1 - 18-22. OUDDORP - Een skelterrace, zwemmen, karaoke en een minidisco. Dat zijn enkele activiteiten die in de periode van vrijdag' 29 augustus tot en met don derdag 3 september bij Gran Dorado Port Zélande in Ouddorp worden gehouden. (Foto: Marijke Fo Lekker rondrennen in de geitenstal. Dat vinden de konijn' n Knabbel en Babbel uit het dierenasiel in Zierikzee n leuke bezigheid. De broers hebben daar volop ruimte om zic h uit te leven. Zwarte Knabbel en siameeskleurige Babbe rijn een half jaar oud. Zij hoeven niet samen geplaatst te v or 1 D< konijnen zijn lief. makkelijk en op z'n tijd vrij rus'ir; Be langstellenden die Knabbel en Babbel een ruim onderkomen willen bieden, kunnen contact opnemen met de beheerster van het asiel, telefoon 0111-417013. In het dierenverb de Zandweg zitten 34 katten, één hond en Knabbc i Bouvier Boris, die vorige week in de krant stond, is nop, n geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11