Klankbordgroep bouw gemeentehuis Snel inventarisatie van b e dri j fs verplaatsingen Gemeente wil 69 rolstoelen kopen Bowlssport in sport en recreatiecentrum 1 Betaling met reservegeld WVG 'Mensen veranderen in het openbaar niet graag van standpunt' Dementie 'Het kan gouden kans voor woningbouiv zijn' EHBO-cursus BROODNODIG ZIERIKZEE - Bijna 320.000 gulden zijn de kosten voor aanschaf van 69 rolstoelen. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland willen deze hulpmiddelen aankopen en betalen met het reserve- geld dat de gemeente overhield van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. De rolstoelen zijn bedoeld voor mensen van alle leeftij den 4ie kampen met een sta biele handicap. Zij komen in een depot waarin ook de an dere gemeenten in de Ooster- schelderegio een bijdrage aan leveren en worden van daaruit beschikbaar gesteld voor mensen in het hele ge bied. Nadat, door invoering van de Wet Voorzieningen Gehandi capten, de verantwoordelijk heid voor voorzieningen voor gehandicapten werd overgeheveld van het rijk naar de gemeenten kocht de gemeente al eerder rolstoe len aan. Deze waren alleen bedoeld voor mensen van achttien tot 65 jaar. Omdat kopen voordeliger blijkt dan, huren, wil het college nu een 'tweede aankoopronde', zo dat ook de rolstoelen voor ouderen eigendom van de ge-> meente worden. Voorheen werden deze hulpmiddelen gehuurd. Een van de redenen voor het voorstel is dat alle gemeenten in de Oosterschel- deregio op dezelfde wijze hulpmiddelen willen ver- strekken. Op dinsdag 2 septèmber wordt het voorstel bespro ken door de gemeentelijke adviescommissie EC. De ver gadering wordt gehouden in het stadhuis in Brouwersha ven en om 19.30 uur begint. BVRGH-HAAMSTEDE - De bowlssport staat dins dag 2 en donderdag 4 september centraal in sport- en recreatiecentrum Westerschouwen in Burgli-Haam- stede. De bowlssport is afkomstig uit Engeland. Deze sport is vooral geschikt voor actieve 50 plussers. In sport- en recreatiecentrum Westerschouwen wordt dins dag 2 september bowls ge speeld van 10.00 tot 15.00 uur en donderdag 4 september van 13.00 tot 17.00 uur. Het evenement is gratis toegan kelijk. In het centrum is een interna tionale ontmoeting tussen bowlsvereniging Schouwen en veertien bowlsspelers uit het Engelse Paddock Wood. Het evenement maakt onder deel uit van initiatieven van de Zeeuwse Sportraad en de Zeeuwse Bowlsverenigingen om de bowlssport onder de aandacht te brengen van een breder publiek. DINSDAG 26 AUGUSTUS 1997 NR 26237 ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders wil voor de bouw van het nieuwe gemeente huis naast een adviescommissie vanuit de gemeen teraad ook een klankbordgroep instellen, bestaande uit raadsleden en ambtenaren. De beraadslagingen van deze klankbordgroep geschieden achter geslo ten deuren. De klankbordgroep kan ideeën aandragen en dient te vens als een orgaan dat door de Stuurgroep geraadpleegd kan worden, voordat een voorstel wordt gedaan aan de raadscommissie. Doel van de instelling ervan is het ver groten van het draagvlak en betrokkenheid van de wijze waarop het bouwproces ver loopt bij de toekomstige ge bruikers; de ambtenaren en raadsleden. In de klankbord groep zitten leden van het managementteam en leden van een speciaal voor het bouwproces te vormen raadscommissie Voor de bouw van het nieu we gemeentehuis moeten di verse interne organen wor den opgericht. Behalve werkgroepen, die aan de ba sis staan, zijn dat een project groep, een stuurgroep en een raadscommissie. De stuur groep formuleert uiteinde lijk de voorstellen die, na door de raadscommissie van een advies zijn voorzien, door de gemeenteraad moe ten worden goedgekeurd. De klankbordgroep mag zich over de voorstellen buigen, nog voordat de stuurgroep een voorstel formuleert. Volgens wethouder C. Veer hoek, die bestuurlijk de ver antwoordelijkheid heeft over bouw van het nieuwe gemeentehuis, gaat het daar bij vooral om het peilen van de ideeën en gevoelens die er onder de toekomstige gebrui kers leven. Volgens hem zit ten de raadsleden ook veel meer als gebruikers dan als volksvertegenwoordigers in de klankbordgroep. Aanvankelijk was het de be doeling om voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis al leen een raadscommissie in het leven te roepen. Deze openbare commissie zou ech ter wel achter gesloten deu ren vergaderen, als er ge brainstormd werd over ideeën. Tijdens de eerste ver gadering van deze commissie (10 juli) leidde dit al direct tot commotie. Een aantal commissie leden bleek grote moeite te hebben met deze beslotenheid. Uitkomst van de discussie was, dat in september een nieuw voorstel gedaan zou worden. „Veerhoek: ,,Ik wil geen geduvel over de manier waarop we over het nieuw gemeentehuis gaan praten. Als er over dit punt al one nigheid bestaat, wat moet het dan straks niet worden als we over het project zelf gaan praten." Dat Veerhoek nu voorstelt een klankbordgroep in het leven te roepen, waarin de toekomstige gebruikers toch in alle rust kunnen debatte ren heeft naar zijn zeggen te maken met de bijzonderheid van het proces. Volgens hem is er geen sprake van het om zeilen van de openbaarheid, die, op enkele uitzonderin gen na, wettelijk is ver plicht Het is een bij zonder bouwproces. Vandaar dat we ook kiezen voor deze aparte procedure. In een commissie- of raadsvergadering is het moeilijk te overtuigen. Men sen veranderen in het open baar niet graag van stand punt. Dat heeft politiek gezien toch altijd een bepaal de lading. In de klankbord groep speet dit niet en kan ie dereen op een rustige manier op ideeën komen. Dat moet De lokatie waar het niei\wer gemeentehuis - al dan niet mét theater - moet verrijzen. je niet laten wegglijden. Dat .is zonde," aldus Veerhoek. Kwaliteit Volgens hem gaat er in de klankbordgroep ook niet op wie iets roept, maar wat er geroepen wordt. Veerhoek: „De kwaliteit van de voor stellen staat voorop." De wethouder is van mening, dat het democratisch gehalte van het bouwproces met de klankbordgroep alleen maar toeneemt.. „Als lid van de klankbordgroep kun je aan de basis meepraten. De in vloed ervan is hartstikke groot. Als lid van de klank bordgroep ben je medevorm gever van het bouwproces. Veerhoek wordt zelf voorzit ter van de klankbordgroep, hetzelfde is ook het geval bij de raadscommissie. Dit in te genstelling tot de andere commissies van advies, die voorgezeten worden door een raadslid. Ook dit heeft volgens Veer hoek te maken met het bij zondere van het bouwproces. Niet alleen omdat dit een aantal jaren voortduurt, (Foto: Joop van Houdt) maar vooral om de verant woordelijkheid, die hij als portefeuillehouder heeft. Veerhoek: „Als ik verant woordelijk wordt gesteld voor het project, wil ik ook alle mogelijkheden hebben bij te sturen. Het moet niet zo zijn, dat ik achteraf moet constateren, dat ik niet vol doende ruimte heb gekre gen." Werkzaamheden Welleweg DREISCHOR - De ge- meente Schouwen-Dui veland wil 125.000 gul den besteden aan het bouw- en woonrijp lna- ken van de Welleweg in Dreischor. Dit in ver band met de bouw van nieuwe woningen. Als de gemeenteraad haar fiat hieraan geeft kan op korte termijn worden begonnen met het bouwrijp maken van de grond. Wanneer daar op nieuwe huizen staan kan direct aansluitend een begin worden ge maakt met het leggen van bestrating; het woonrijp maken. GOES - De Alzheimervereni- ging 'Rond de Schelde' wil zich inzetten voor mensen die reeds voor hun zestigste levensjaar dementiever schijnselen vertonen. Verschijnselen daarvan zijn vergeetachtigheid en des oriëntatie. De vereniging zoekt contact met familiele den en vrienden van deze mensen. Samen met hen wil zij ondersteuning ontwikke len die speciaal is gericht op jong dementerenden. Be langstellenden kunnen con tact opnemen met verpleeg huisarts en secretaris van de Alzheimervereniging D. van Maanen, telefoonnummer 0113-551451. KERKBERICHTEN Ned. Herv. Kerk Beroepen te Garderen: D. Heemskerk te Nieuwleusen (deelgem. Rehoboth); te Vol- lenhove: C. Maris te Silvolde Bedankt voor Scherpenisse (toez.): L. Schaafsma te Springford (Ontario) Gereformeerde Kerken Beroepen te Hoogezand-Sap- pemeer: prof. dr. E. Noort, hoogleraar aan de Rijks Uni versiteit te Groningen, wo nende te Kropswolde, die dit beroep heeft aangenomen en afgelopen zondag intrede heeft gedaan. Geref.. Kerken vrijgem. Beroepen te Opende i.c.m. Surhuisterveen: G. H. Hut ten, kandidaat te Groningen. Geref. Gemeenten Beroepen te Elspeet: M. Mondria te Waardenburg. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Dinsdag 26 au gustus 19.30 uur: ds. A. Kort, bediening Heilige Doop. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat op korte termijn, hoe snel precies is niet duide lijk, op een rijtje zetten welke bedrijven op Schou wen-Duiveland verplaatst moeten worden. Een spe ciale projectgroep gaat het werk coördineren. Verplaatsing van bedrijven is niet alleen nodig maar kan ook, zo schrijft het college in het Project voorstel Bedrijfsverplaatsingen, een gouden kans voor woningbouw bieden. Op het grondgebied van de gemeente Schouwen-Duive land zijn verschillende be drijven gevestigd op locaties die niet optimaal zijn. Vaak gaat het om bedrijven die al jaren op die plek zitten. Vroeger was die plek aan de rand van stad of dorp, maar door uitbreiding met nieuw bouwwijken zitten diezelfde bedrijven 'nu niet meer aan de rand maar middenin een kern. „Het kan ook zijn dat het be drijf een dusdanige groei heeft doorgemaakt dat het in feite uit z'n jasje is gegroeid op de huidige locatie," aldus het college. Daar wordt aan toegevoegd dat nieuwe wet geving - bijvoorbeeld op mi lieugebied - oorzaak kan zijn voor een verplichte verplaat sing van een bedrijf. Dat het verplaatsen van bedrijven geen simpele zaak is wordt door het college ónderkend. Sommige bedrijven zullen de noodzaak van verhuizen niet inzien, willen hun bedrijf niet verplaatsen of kunnen hun bedrijf niet verplaatsen. Algemeen belang De gemeente moet het alge meen belang dienen. „Dit be tekent dat zij, indien het al gemeen belang dit vereist maatregelen moet nemen of voorzieningen moet creë ren," aldus het college dat daarbij wel meteen aante kent dat met bedrijfsver plaatsingen vaak veel geld gemoeid is en de bijdrage van de rijksoverheid in deze vaak niet voldoende is. Kort om: de gemeente zal er zelf ook geld in moeten steken. „Bedrijfssanering kan ech ter ook weer geld opleveren. Door een bedrijf te verplaat sen komen er misschien mo gelijkheden voor woning bouw. Dat kan betekenen dat bij verkoop van gronden als bouwgrond op die manier weer geld binnenkomt. Eerste stap in het verplaat sen van bedrijven is het op een rijtje zetten welke be drijven voor verplaatsing in aanmerking komen. Dat ge beurt op verschillende ma nieren. Aan ambtenaren die goed thuis zijn in een be paald gebied wordt gevraagd om een lijstje te maken van bedrijven die naar hun idee verplaatst zouden moeten worden. Nadeel is hierbij dat in het algemeen alleen die be drijven waar in het verleden problemen mee zijn geweest genoemd worden. Daarom stelt het college de raad voor daarnaast ook het 'inrichtin gen-bestand' van de gemeen te te raadplegen. „Bijna alle bedrijven zijn wel eens bezocht door de mi lieu-inspecteurs en zij heb ben dan ook in de meeste ge vallen een redelijke kijk op de situatie van het bedrijf. Door dit bestand door te lo pen en bij ieder bedrijf zich af te vragen of er milieuhin- derlijke aspecten zijn waar door een bedrijfsverplaat- sing overwogen zou kunnen worden, ontstaat een rede lijk complete inventarisa tie," meent het college. Als derde middel wordt ge De verplaatsing van garagebedrijf Van der Wekken: een goed voorbeeld van iaat de gemeente betitelt als 'een gouden kans voor woningbouw'. (Foto: Marieke Mayidemaker) noemd de inventarisatie van milieuhinderlijke bedrijven vém de provincie. Prioriteiten Als de inventarisatie afge rond is komt de volgende stap: bekijken welke bedrij ven het best eerst verplaatst kunnen worden. Dat wordt de verantwoordelijkheid van de afdeling BMZ van de sector EC van de gemeente. Als zij eenmaal die prioritei tenlijst hebben opgesteld gaat een speciaal daartoe in het lëven geroepen werk groep kijken bekijken of er concrete mogelijkheden zijn om de bedrijven op die lijst te bewegen naar buiten de stads- of dorpskern te ver huizen. Dit alles speelt zich af in het diepste geheim. Pas als een bedrijfsverplaatsing definitieve vormen heeft aangenomen wordt er rucht baarheid aan gegeven. „Aan gezien het vaak voorkomt dat de kennis dat de gemeen te bezig is met het voorberei den van een bedrijfsver plaatsing prijsopdrijvend werkt, dan wel bepaalde wrevel kan opwekken bij be trokkenen." Het Projectvoorstel Be drijfsverplaatsingen komt woensdag 3 september aan" de orde tijdens de vergade ring van de commissie grond gebiedszaken, openbare wer ken en milieu (GGZ/OWMIL). De vergade ring wordt gehouden in hetK stadhuis in Brouwershaven en begint om 19.30 uur. NIEUVVERKERK - Op initia tief vaii de afdeling Duive- land van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken wordt bij voldoende belangstelling vanaf oktober een EHBO cursus gehouden. De cursus is van belang om dat meer dan de helft van al le ongevallen in en rondom het huis gebeuren. Door het verlenen van eerste hulp kan daarbij heel wat ellende wor den voorkomen. Belangstel lenden kunnen voor inlich tingen of aanmelding telefonisch contact opnemen via telefoonnummer 0111- 643103. f Ergens op het Franse platteland schuilen een paar boerderijen bij elkaar. De vervallen muren zijn begroeid met wingerd. Potten met rode geraniums kleuren het kalender- pJaatje. Als je langs het hobbelige landweg getje de heuvel afloopt naar het smalle beekje kun je bramen plukken zoveel je maar wilt. Op geen enkele kaart staat de naam van ons dorpje. Een bijna onzichtbaar bordje langs de kant van de weg wijst de richting. Voor even voelen we ons heerlijk onvindbaar. De enige bezoeker die op ons erfje verschijnt is een trotse haan die drie van zijn hofdames komt voorstellen. Als de zon in de avond ondergaat scheren nacht zwaluwen over onze hoofden en krekels heffen hun veelstemmig lied aan. Ver weg van de drukke autowegen, de volle cam pings vinden we de stilte, die ook thuis is, maar die je daar op de een of andere manier niet vinden kunt. Zomaar wat in het donker lopen tussen geurende weiden. Een sterren hemel boven je. Dat is vakantie. Op adem komen. Op zondag gaan we naar een dorpje dat vlakbij ligt. Het is zo groot dat er zelfs een paar winkels zijn. En een hotel dat al jaren gesloten is. De deur van het bakkerswinkel tje staat open. Voor een Fransman bestaat er geen dag zonder nieuw brood. Het is de enige reden waarom de bakkerswinkeltjes op zondagmorgen open zijn. Na een dag is het krakendverse stokbrood niet meer te eten. In het hart van het dorp staat een Romaans kerkje. Kleine ramen, stoere muren. Driehonderd, jaar ouder dan de Dikke Toren. Fransen breken nooit iets af. Een eeuwenoud verbrokkeld muurtje zom aar in het landschap. Het blijft altijd staan. In de kerk is een dienst aan de gang. Voor zichtig sluipen we de hal in. Het is er ver ademend koel. We blijven van verre. Een bankje bij de biechtstoel. Toeschouwer zijn we, geen deelnemer. De deelnemers zijn vooral vrouwen, de oudere vrouwen van het dorp. De linkerrij lijkt een koor te vormen. Een dame doet haar best op het ruisende harmonium, maar het instrument weet de stemmen niet op toon te houden. Wel zin gen ze vol overgave. We zijn niet de enigen die achter in de kerk zitten. Op de laatste kerkbank zit een jong echtpaar met twee kleine kinderen. Vader en moeder doen hun uiterste best de kleintjes stil te houden, maar het lukt ze niet. De kinderen schuifelen door de banken. De allerkleinste valt regel matig en breekt dan in snikken uit. De pas toor en het kind wedijveren om de aan dacht. De moeder tilt het kleintje in ha armen en loopt als een madonna door de hal. Terwijl ze het kindje troostend over de bol aait wëet ze alle liederen uit het hoofd mee te zingen. De Franse taal, hoe mooi ook, kan ik moeilijk volgen. Maar met het weerkaatsende kindergeluid lukt het hele maal niet meer. Het gezinnetje trekt alle aandacht.' De kinderen zijn niet stil te krij gen. Waarom blijven ze toch? Het antwoord komt spoedig. De mensen lopen naar voren om een voor een de hostie in ontvangst te nemen. Het harmonium speelt. Het koor probeert te zingen. Even is de moeder met het huilende kind naar bui ten gegaan maar nu loopt ze met de kleine op de arm snel naar de plek voor het altaar. Niet iedereen gaat daarna naar z'n plaats terug. Een oude man die nauwelijks op de been kan blijven strompelt als eerste naar de uitgang. Hij is ziek. De kleur van de dood ligt op z'h gezicht. De jonge vader van daar net ondersteunt hem. Daarachter het omge keerde beeld. Niet de zoon die de vader, maar een moeder die een kind draagt. Opeens wordt het duidelijk. Een stervende vader die nog een keer in zijn leven de mis in de dorpskerk wil vieren. Die nog een keer dat brood wil eten. Het is een tafereel dat niet voor onze ogen bestemd is. Omdat li turgie een spel voor deelnemers is, niet voor toeschouwers. Vandaag of morgen zal de vader begraven worden. Op het graf van het dorpje. Midden op de grijze grafsteen een foto. Op de steen kleine herinneringssteentjes als lijstjes op een bureau. 'Lieve opa. we zullen je nooit vergeten.' Daarbij kleurige foeilelijke plastic bloemen waar de Franse graven vol mee staan. Laat ook dit artikeltje maar zo'n klein steentje zijn. Onbekende Franse man: Re- quiescat in pace. Als de kerk uitgaat is het bakkerswinkeltje nog open. Om half een gaan ook daar de deuren dicht. Als straks de middagzon brandend aan de hemel staat en in het dorpje geen schaduw te vinden is lijken alle Fransen voor enkele uren verdwenen. Een vrouw fietst weg. Achter op haar bagage drager heeft ze een vers stokbrood vastge bonden. 1 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7