Jubileum-havendag drukste, de warmste en de gezelligste Vorstperiode op komst? Ijsbaan in Oosterland wordt deels trapveld DICHTERS Borstkankeronderzoek is volledig ingevoerd Natuurwaarde dijken Zeeland achteruit STREEKNIEUWS Motorrij der komt ten val door verkeerd remmen Stoelen op de stoep en papieren mosselen DINSDAG 26 AUGUSTUS 1997 NR 26237 8 mM wdW ZIERIKZEE - De natuur waarde van de dijken in Zeeland neemt de laatste jaren sterk af. Dat is, zo meldt de provincie Zee land in het augustusnum mer van 'Milieutijdin gen', gebleken uit onderzoeken. Van de voor een dijk ken merkende soorten plan ten zijn er volgens de on derzoekers een aantal verdwenen. De ruige an jer is nog maar spora disch te zien op de dijken in Zuid-Beveland en ook andere - meer algemene - plantensoorten zijn ver dwenen van de dijken. De oorzaak van het ver dwijnen van planten soorten van de Zeeuwse dijken is volgens de pro vincie niet zo simpel aan te geven. „Het verander de beheer speelt een rol, maar ook algemene mi lieuverontreiniging is van invloed." Vroeger werden de dijken beweid door kudden schapen en koeien die door herders werden geleid. De be groeiing bleef laag, ook al omdat het maaisel als hooi werd afgevoerd en de mest verzameld voor gebruik op de akker. Bo vendien zorgden de kud den voor verspreiding van de (bloem)zaden. Toen dat traditionele ge bruik van de dijk veran derde zijn de dijken vol gens de onderzoekers ten prooi gevallen aan ver ruiging, waardoor de eer der kenmerkende bloem- dijksoorten verdwenen. Een tweede oorzaak voor de achteruitgang van de natuurwaarden van de Zeeuwse dijken is vol gens de provincie beplan ting. Bomen geven niet alleen schaduw maar zor gen met afvallend blad ook voor bemesting, het geen invloed heeft op de flora.Ook luchtveront reiniging speelt een ne gatieve rol. Om er achter te komen hoe de Zeeuwse dijken weer in oude glo rie teruggebracht «kun nen worden heeft de pro vincie een ecologisch adviesbureau opdracht gegeven de zaak nader te onderzoeken. ZIERIKZEE - De bewoners van de Nieuwe Haven sloegen de Havendag gade vanuit stoelen op de stoep voor hun woning. „Wij zitten een hele dag bui ten om naar de mensen te kijken. Het is leuk om te zien hoe ze reageren en hoe ze eruit zien," aldus Ja cobus Schuurbiers en zijn vrouw Hennie Schuur- biers-van Grondhedde. De gevel van hun woning was samen met die van de buren zo opvallend versierd dat ook zij op hun beurt de nodige aandacht trokken. Aan een 'waslijn' tussen twee 'boortorens' hingen blauwe mosselen en krab ben, geflankeerd door pa lingfuiken. „Die mosselen en krabben heeft de buur vrouw, Anja Schot, gemaakt met haar dochter." De ver siering van de panden Nieu we Haven 83 en 85 bleek goed voor de eerste prijs. Vast onderdeel van de Ha vendag is het boegsprietlo- pen. Zoals gebruikelijk tra den leden van de vrijwillige brandweer in het strijdperk tegen leden van de visserij vereniging. Eerste werd brandweerman Ino van Zor- ge die was uitgedost als 'opa'. Mossel visser Peter Praet, uitgedost als mossel, won de tweede originaliteits- prijs. Visser Joachim Schot en brandweerman Kees Jonker hielden zich het langste staande op de boegspriet. In de categorie versierde sche pen ging de eerste prijs naar de ZZ6 van de firma Kouij zer. Het heeft weliswaar na lange tijd weer eens flink geregend, maar nu ook weer niet zo veel, dat de ijsbaan in Zierikzee in zijn geheel onder water staat. Hebben ze de kuil dan vol laten lopen met water in verband met een vroege vorstperiode in het vooruitzicht? Of is er sprake van een nieuwe stadsvijver? Niets van dit alles, legt Geert van der Wielen, be stuurslid van de Zierikzeese ijsvereniging, uit. Bij de opknapbeurt die de ijsbaan vorig jaar kreeg hoorde ook het inzaaien van nieu we gras. Dit gras is echter geen succes gewor den. De insecten voelen zich daardoor blijk baar des te beter thuis op en rond de ijsbaan. Dit tot grote ontevredenheid van de mensen wiens achtertuintje direct grenst aan de ijs baan. „Zij deden hun beklag en toen is de zaak onder water gezet. Ik ben al lang al blij. Des te betere ijsbaan hebben we straks. Want waar wortels zitten zit ook zuurstof," aldus Van der Wielen. (Foto: Marijke Folkertsma) SCHOUWEN-DUIVELAND tussen lichaam en geest. Ze zijn met name heilzaam voor Collecte PIT mensen die in chronische stress leven. De cursus wordt In de eerste week van sep- gehouden in het Multifunc- tember wordt er gecollec- tioneel Centrum. Voor opga- teerd voor de opvang van mi- ve en informatie kan worden litairen die zijn uitgezonden gebeld naar: 412075. naar crisisgebieden. Om de giften en acceptgiro's tijdens deze vijftigste PIT-collecte BROUWERSHAVEN op te halen worden ook nog collectanten gezocht. Voor Dorpsraad informatie hierover kan worden gebeld met J. Been De dorpsraad Brouwersha- op telefoonnummer 692093. ven vergadert maandag 1 september in het Tonnenma- gazijn. Op de agenda staat ZIERIKZEE onder meer informatie door de contactpersoon vanuit Cursus yoga dorpshuis en gymzaal. De aanvang is om 20.00 uur. In.het MFC start maandag 1 september de cursus yoga voor senioren, van 9.45 tot NIEUWERKERK 10.45 uur. Voor nadere inlich tingen of aanmelding: tele- Teken- en Schilderclub foon 412789. De teken- en schilderclub De Tai Chi Tekenaers gaat op dinsdag 2 september weer van start. Sociaal Kultureel Werk De De bijeenkomsten worden Lichtboei begint op vrijdag zoals vanouds gehouden in 12 september met een cursus het dorpshuis. Er wordt ge- Tai Chi. Deze eeuwenoude, werkt in een gezellige en ont- Chinese bewegingsleer is ge- spannen sfeer. Belangstel- richt op gezondheid, medita- lenden zijn welkom of tie en verdediging. De lang- kunnen bellen met Ans van zame, vriendelijke bewegin- der Zwet op telefoonnummer gen bevorderen de balans 641763. OOSTERLAND - Voor de herinrichting van de ijs baan in Oosterland is een investering van 38.500 gul den nodig. Het college van b en w van Schouwen- Duiveland stelt de raad voor dat geld beschikbaar te stellen. De plannen voor de herin- van een trapveldje is volgens richting van de Oosterlandse het college 18.500 gulden no- ijsbaan zijn niet nieuw. Nog dig. Om tegemoet te kunnen nét voor de gemeentelijke komen aan de wens tot een herindeling een feit was wer- terreintje met speeltoestel den afspaaken daarover ge- len moet er nog eens 20.000 maakt tussen de toenmalige gulden op tafel gelegd wor- gemeente Duiveland en ijs- den. Het college komt nu met club Winterleven. Overeen- het voorstel om in totaal gekomen werd de ijsbaan te 38.500 gulden uit de reserve egaliseren en deels te ver- stads- en dorpsvernieuwing kleinen. Dit met de bedoe- te gebruiken voor realisering ling om een deel van de ijs- van de plannen. Voorgesteld baan om te vormen tot wordt om nog dit najaar het trapveld waarop schommel, werk uit te voeren zodat het wip, wiebelbeest, glijbaan voor de winter klaar is. Het en (voetbal)doel kunnen wor- voorstel komt aan de orde den geplaatst. Het voorstelis tijdens de vergadering op echter in de gemeenteraad woensdag 3 september van van Duiveland niet meer aan de commissie grondgebieds- de orde gekomen. De ge- zaken, openbare werken en meente Schouwen-Duive- milieu. De vergadering land wil de draad nu weer wordt gehouden in het stad- oppakken. Voor het egalise- huis in Brouwershaven en ren van de baan en de aanleg begint om 19.30 uur. \y Havendag Vrijdagavond, de scheepjes zijn fraai verlicht. I I I Het is toch zo'n sprookjesachtig gezicht. rv De weergoden werken voortreffelijk mee. 't Is morgen Havendag in Zierikzee, CO De lampjes schijnen als stralende sterren Het stemmengeruis hoort men van verre Wie doen er allen aan de feestvreugde mee? Nou dat zijn er heel wat in Zierikzee. Mosselboten afgeladen met mensen Gratis varen wat kun je meer wensen? Dringen en zingen met uitbundig gezwaai Opgetogen landen weer op de kaai. Nu mosselen kopen en dan genieten. Ze zijn heel lekker ook zonder frieten. Twee gulden maar kost een vol mosselbakje En als je ze lust denk je ik pak ze. Neptunus de machtige heerser der zee doet persoonlijk aan de feestvreugde mee Bekleed met een net waaraan schelpen hangen wordt hij eerbiedig door ons ontvangen. De mosselprinses loopt met Neptunus mee Ons stadje is heel verguld met die twee Zij is zo charmant in haar lang blauw gewaad Wat haar allerliefst en bekoorlijk staat Een band laat ons vrolijke wijsjes horen Die zijn een genot voor onze oren. Ook Kunst en Eer doet vanzelfsprekend weer mee. Zij zijn onmisbaar in ons Zierikzee. De huizen op de kaai zijn prachtig versierd Men weet hier wel hoe een feest wordt gevierd. Hulde aan hen die hebben bijgedragen om de Havendag te laten slagen. Teon de dag eindelijk wilde slapen gaan kwam er nog een schitterend vuurwerk aan. 't Publiek ging huiswaarts uitermate tevree. Lof voor de Havendag in Zierikzee. Leny Streefkerk-Levasier Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik2eesche Nieuwsbode, Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Naar schatting negenduizend bezoekers tiende editie ROTTERDAM - Het Bevolkingsonderzoek Borst kanker is vorig jaar volledig ingevoerd in Zuidwest Nederland. Alle vrouwen van vijftig tot en met 69 jaar zijn sinds de landelijke invoering van het be volkingsonderzoek minstens één keer uitgenodigd. Dit blijkt uit het jaarverslag 1996 van de Stichting Bevol kingsonderzoek Borstkan ker t Zuidwest Nederland (SBBZWN). Vrouwen van vijftig tot en met 69 jaar krij gen eens in de twee jaar een uitnodiging om röntgenfo to's van de borsten te laten maken. Doel van het bevol kingsonderzoek is om de dui delijke gevallen van borst kanker in een vroeg stadium op te sporen. Van de ruim 83.315 onder zochte vrouwen zijn 849 voor verder onderzoek verwezen naar het ziekenhuis. Bij 396 vrouwen werd vervolgens borstkanker geconstateerd. Een belangrijk resultaat van het bevolkingsonderzoek is dat borstkanker in een vroe ger stadium wordt ontdekt. Als bij een vrouw die voor het eerst meedoet borstkan ker gevonden wordt, bevindt de tumor zich in 62 procent van de gevallen in een gun stig stadium. Borstkanker gevonden bij een vrouw die aan een vervolgronde mee doet, bevindt zich in 73 pro cent van de gevallen in een gunstig stadium. Zonder het bevolkingsonderzoek zou dit percentage dertig zijn. Vanaf begin 1998 kunnen ook vrouwen van zeventig tot en met 75 jaar een uitnodiging verwachten. In juli dit jaar heeft minister Borst, op aan dringen van de screeningsor- ganisaties, ouderenbonden en patiëntenverenigingen, toestemming gegeven om de leeftijdsgrens uit te breiden. De periode tussen twee on derzoeken blijft ongewij zigd: twee jaar. De volledige invoering kon alleen gerealiseerd worden met het inzetten van een ex tra screeningscapaciteit. De SBBZWN heeft daarom een mobiele screeningseenheid vervroegd aangeschaft. RONDVAARTTOCHT ZIERIKZEE - Belangstellen den kunnen woensdag 3 sep tember meevaren met de rondvaartboot Friesland vanuit Zierikzee naar Mid delburg. De afvaart is om 8.30 uur in de Nieuwe Haven aan 't Luitje. Tijdens de tocht wordt een lunch geserveerd. In Middelburg is er gelegen heid om gedurende twee uur van boord te gaan. Om 16.30 uur staat de aankomst in Zie rikzee gepland. De Friesland vaart ook iedere dinsdag in september vanaf 't Luitje. De afvaart is om 14.00 uur, de aankomst in Zierikzee om 16.30 uur. ZIERIKZEE - Een 34-jarige man uit het Duitse Erke- lenz kwam gisteravond met zijn motor ten val op de Zeelandbrug. De man remde in verband met filevor ming. Bij het remmen verloor de man de controle over zijn mo tor. Hij ging onderuit, maar bleef zelf ongedeerd. Zijn motorfiets liep wel schade op. Deze was echter zo ge ring, dat de man weer ge woon zijn weg kon vervol gen. Gistermiddag reed op de Del tastraat in Zierikzee een 21- jarige automobilist uit Rand wijk achterop de auto van een 54-jarige man uit het Duitse Willich. Deze moest remmen, hetgeen door de Randwijker te laat werd opgemerkt om nog op tijd te kunnen remmen. ZIERIKZEE - Ongeveer negenduizend belangstel lenden, een temperatuur die tot in de kleine uurtjes boven de 25 graden Celsius bleef en een bijzondere sfeer kenmerkten de tiende Havendag, die zaterdag in Zierikzee werd gehouden. Die sfeer was vooral voelbaar toen de schepen, gevels en bomen, versierd met honderden lampjes, in het donker de Nieuwe Haven een bijzondere uitstraling gaven. Het pu bliek bleef niet achter door zich te tooien met ver lichte hoorntjes, voelsprieten en banden die tijdens de Havendag werden verkocht* De apotheose van het jubileumevenement was een spetterend vuur werk. Het begon allemaal reeds vrijdagavond in de grote tent, die de horecaonderne mers van de Nieuwe Haven aan 't Luitje lieten neerzet ten. Terwijl de terrassen vol zaten en op straat het nodige volk op de been was, klon ken vanuit de tent scheeps liederen die werden gezon gen door het schipperskoor 'De Kleine Jantjes' uit Dor drecht. Later verzorgden de Corner Cats een spetterend rock 'n roll concert. De Havendag werd zaterdag middag officieel geopend met drie zoenen van burge meester J. Asselbergs voor Debora Flikweert-Schot uit Nieuwerkerk; mosselprinses met een stralende glimlach en dochter van oud-voorzit ter van de visserijvereniging Helpt Elkander Ben Schot. Zij maakten een rijtoer in een originele Schouwse wa gen met paarden door Zierik zee. In de toespraak die daar aan vooraf ging prees Asselbergs de bewoners van het Havenkwartier omdat zoveel gevels van huizen wa ren versierd. En de organisa tie van de Havendag omdat zij zo 'uitpakten' met het ju bileum-programma. Eenheid Asselbergs vertelde dat hij de afgelopen weken heeft er varen dat men ook in andere kernen van Schouwen-Dui- veland weet wat uitpakken is. „Ik dacht vroeger altijd dat de Havendag het mooiste evenement van het seizoen was. Maar ook de Bruse Vis- serijdagen, de Brouwse Dag, de Burghse Dag, de Vlasdag en de Boerenlanddag zijn heel bijzonder." Hij pleitte voor behoud van de eigen specifieke sfeer van die eve nementen. „Het is belang rijk dat men elkaar niet gaat nadoen, maar de eigen en unieke cultuur ervan be houdt, zodat Schouwen-Dui- veland ook in dat opzicht een eenheid in verscheidenheid blijft." Onder de duizenden belang stellenden, die aan boord gingen van een van de zes Zierikzeese mosselkotters, de hoogaars YE 36, de rond vaartboot De Friesland of een van de boten van Rijks waterstaat, bevond zich C. van Liere. De oud-wethouder van Bruinisse en tegenwoor dige burgemeester van Sluis- Aardenburg vertelde dat hij naar de Zierikzeese Haven dag kwam omdat hij nog steeds van de mensen op Schouwen-Duiveland houdt. „Als oud-voorzitter van Ze- vibel krijg ik altijd een uit nodiging. Daar ga ik graag op in, want de Havendag is tevens een soort reünie." Terwijl de schepen anderhalf uur op weg waren om op de Neptunus, die werd opgehaald uit de Oosterschelde, en de Mosselprinces links naast Neptunus) trokken veel publieke be langstelling tijdens de Havendag (Foto: Marijke Folkertsma) Oosterschelde Neptunus op te halen, was op de Nieuwe Haven nog van alles te bele ven. Bezoekers slenterden langs kramen waar organisa ties als de stichting Behoud Hoogaars en ideële instellin gen als de Wereldwinkel zich presenteerden. Kinderen én volwassenen genoten van een Engelse goochelaar die op straat optrad en natuur lijk werd er vis verkocht. Ge bakken scholfilet, kibbeling en haring. Gekookte mosselen waren er als eerste voor de mossel prinses. De zeegod Neptunus bood ze haar persoonlijk aan, na terugkeer van de vloot in de haven. Daarna verdrongen de duizenden be zoekers zich voor de kramen waar het zeebanket voor een zacht prijsje te koop was. De mosselen werden gekookt door Boudewijn Ruisaard, die uit zijn woonplaats Yer- seke tweeduizend kilo van deze zeevruchten meebracht. 'Op en te kort' was zijn reac tie opde vraag of dat niet wat veel was. Met hulp van Marcel en John Praet uit Zie rikzee werd de complete hoe veelheid gekookt met selde rij, ui, wortel, peterselie, pe per en een beetje water. „Geen bier of wijn erin, erbij is wat anders. Anders gaat de echte mosselsmaak verloren. In thee moet je ook geen melk doen." Veel publieke belangstelling was er ook voor de kramen waarin de oude ambachten klompenmaken, netten boe ten, mosterd maken, touw slagen en Zeeuwse babbe laars maken werden gede monstreerd. Natuurlijk werd tijdens de Havendag ook boegsprietlopen gedaan. Nadat het publiek de kans kreeg om zich staande te hou den op de met groene zeep in gesmeerde meters lange hou ten boegspriet, waren de vissers en brandweerlieden aan de beurt. Zij deden dat in bijzondere uitdossing. Zo ging de 39-jarige Peter Praet de spriet op, gehuld in twee grote mosselschelpen. Hij kwam niet ver. „Ik ben rechts, maar ik moest links lopen om mijn kostuum te la ten zien aan het publiek." Leuk om te zien hoe ze reageren'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5