COMMEMTflfiR Uittocht toeristen begonnen Fototentoonstelling toont ongekend verweer vrouwen Waarde tweede woning vijftig procent gestegen Inwoners meeste hinder van hardrijdend verkeer 1 Vrouw gewond Expositie Kunstuitleen Tarief forensenbelasting omlaag Drie weken zon maken seizoen niet over de hele linie goed Tijdens open dag in MFC Zierikzee DINSDAG 26 AUGUSTUS 1997 NR 26237 3 Het mag, maar het hoeft niet. Radio Schouwen-Dui- veland heeft de gemeente ge vraagd om de omroepbijdra ge vijf jaar lang met twee gulden per huishouden te verhogen. Dat levert de pu blieke omroep jaarlijks on geveer 26.000 gulden op. Het geld is volgens voorzitter L. Blikman niet nodig om te overleven. Maar wel om wat meer armslag te krijgen en nog wat apparatuur aan te schaffen. Deze lokale omroep is een waardevolle aanvulling op wat de regionale kranten en regionale omroep brengen, vinden ze van zichzelf bij ra dio Schouwen-Duiveland. Dat mag dan misschien gel den voor de sportverslagge ving, maar voor het overige doet radio Schouwen-Duive land weinig aan informatie verstrekking. Het station is tot op heden vooral een speelplaats waar radio-hob byisten hun favoriete plaat jes kunnen draaien, al dan niet voorzien van een babbel. Twintig gulden betalen de Zeeuwen nu al bovenop hun landelijke omroepbijdrage voor regionale radio en tele visie, De gemeente mag daar twee gulden bovenop zetten ten behoeve van de lokale omroep. Met reinigingsrecht, waterschapsheffing en on roerend zaakbelasting draagt de inwoner van Schouwen-Duiveland ruim schoots bij aan de gemeen schap. Bovendien werken omroep- tientjes - en in dit geval om- roepguldens - concurrentie vervalsend voor media die niet in stand worden gehou den met overheidsbijdragen. Uitgevers van regionale en lokale dag- en nieuwsbladen trekken regelmatig aan de bel vanwege de concurrentie die zij op de advertentie markt ondervinden van pu blieke omroepen, die op deze manier van twee walletjes eten. Het tijdstip van het verzoek van radio Schouwen-Duive land is niet slecht gekozen. Het komt net na een mara thon-benefietuitzending en net vóór de aanslag onroe rend zaakbelasting. Burge meester J. Asselbergs huldig de bij de start van Radio Schouwen-Duiveland het standpunt dat lokale radio mooi is, mits het de burger geen geld kost. Dat moesten we maar zo houden. De uittocht van toeristen is inmiddels begonnen. Maan dag zijn de scholen in het midden van het land weer van start gegaan. Volgende week is de laatste groep in het zuidwesten aan de beurt. „Dan gaat het stilvallen," zegt Nanda van Veelen van de VVV in Brouwershaven. De pensionbezetting, die tot half juli slecht was, is vol gens haar aardig bijgetrok ken de afgelopen weken. Door het mooie weer togen veel mensen op de bonnefooi Jessica Prager en Joke Ense- rink, leden van het 8 Maart team, lichten toe, dat deze fo totentoonstelling tevens als stimulans dient voor de wed-, strijd die zij voor de viering van de internationale vrou wendag komend jaar voor ogen hebben. Een fotowed strijd dus, waarbij de weer baarheid van vrouwen in beeld dient te worden ge bracht. Er wordt voor de derde keer een creatieve wedstrijd ge houden. Na de thema's 'Vrouwen nemen de ruimte' en 'Vrouwen laten zich ho- naar de kust en was er plots veel vraag naar pensionac commodatie. ,,De minicam- pings hebben ook aardig ge draaid," voegt zij eraan toe. Over dat laatste heeft mini- campinghoudster Van der Velde in Brouwershaven een andere mening. Ze beheert al achttien jaar twee minicam- pings en het is volgens haar in de loop der jaren alleen maar minder geworden. ,,In juni was het door het weer puur slecht en dan krijg je veel concurrentie van het ren'zullen vrouwen zich nu dus laten zien. Slachtoffers Naast vrouwen, die geïnte resseerd zijn in deelname aan de wedstrijd, zijn zater dag 6 september in het MFC natuurlijk alle belangstel lenden in de fototentoonstel ling van harte welkom. De têntoonstelling is samenge steld door het Humanistisch Overleg Mensenrechten (HOM) en het Vrouwenbe- raad Ontwikkelingssamen werking. buitenland," is haar erva ring. Alles spitst zich toe op die paar piekweken, terwijl er veel beter ingespeeld zou moeten worden op het voor seizoen als al heel veel Duit sers vakantie hebben, aldus Van der Velde. Als minicampinghouder ben je, volgens haar, afhankelijk van veel onzekerheden. In vergelijking met Walcheren, komen de mensen naar Schouwen-Duiveland veelal zonder te reserveren. Met na me surfers laten die beslis sing vooral van het weer af hangen. ,,En als er dan geen wind is, gaan ze weer weg." Weersgevoelig Die ervaring heeft T. Deur- loo, woordvoerster van de WV Burgh-Haamstede ook. Ze is niet ontevreden oyer het seizoen. „Vanaf eind juli Vrouwen in oorlogs- en con flictsituaties worden in de media vaak afgebeeld als slachtoffers van geweld en onderdrukking. Hun actieve rol blijft vaak büiten beeld. Doel van de fo totentoonstelling is te laten zien dat vrouwen niet passief toekijken hoe hun land ver woest wordt en zich niet neerleggen bij de inperking van hun vrijheid van me ningsuiting of van hun bewe gingsvrijheid. Ongekend Verweer bevat foto's van vrouwen uit Somalië, voor malig Joegoslavië en Iran. De meeste vluchtelingen in Nederland komen ook uit de ze landen. In een bijbehorende publica tie vertellen enkele artikelen over hoe vrouwen trachten zelf het heft in handen te ne men om het hoofd te bieden tot eind vorig week was het vol, vol, vol," zegt Deurloo. Zo vol zelfs dat ze de mensen soms moest doorverwijzen tot aan Oostvoorne om nog accommodatie te vinden. Dat doet ze overigens niet graag; ze houdt de mensen liever op Schouwen-Duiveland. Hoe het seizoen echt uitpakt, kun je volgens Deurloo pas eind september zeggen, want vooral die maand is natuur lijk zeer weersgevoelig. Bij de nieuwe VW-vestiging op het transferium in Renes- se is het druk geweest de af gelopen weken. „Voorname lijk mensen, die informatie vragen over de busdiensten, zowel over het natransport als over de gewone ZWN- diensten," aldus Dalebout. Op de hoofdvestiging is het daardoor overigens niet min der druk. Met het kantoor bij het transferium is er gewoon aan de moeilijke situatie waarin ze beland zijn. Ook in Nederland blijven ze actief. Als voorbeeld noemt Prager de acties om verkrachting als oorlogsmisdaad erkend te krijgen. Tot voor kort werd verkrachting beschouwd als een 'logisch gevolg' van een oorlogssituatie. Inmiddels wordt in het Joegoslavië tri bunaal in Den Haag ver krachting inderdaad als mis daad aangemerkt. Echter in het Vluchtelingen verdrag, waarop het asiel zoekersbeleid is gebaseerd, wordt verkrachting niet als vluchtmotief erkend. Ten- minte niet voor vrouwen; als mannen zijn verkracht, wordt dat wel als marteling beschouwd. Tegen dit soort discrepanties komen vrou wen in het verweer en de ten toonstelling biedt ook een beeld van de acties die ze voeren. Toelichting Ongekend Verweer, als on derdeel van de open dag in het MFC, wordt ingericht in de hal van het gebouw. De deuren zijn vanaf 11.00 uur geopend. Om 13.30 uur geeft Boukje Bijlsma, woordvoer ster van de Stichting Opvang Vluchtelingen Schouwen- Duiveland, een toelichting op de tentoonstelling. Aan sluitend zal de expositie van 8 tod 23 september te zien zijn in oibliotheek De Stolpe in Zierikzee. Prager en Enserink hopen, dat veel vrouwen geïnspi reerd raken door de foto's en zelf ook de camera ter hand gaan nemen om kracht en weerbaarheid van vrouwen in hun eigen omgeving vast te leggen. Als er vrouwen zijn, die weinig ervaring heb ben met fotografie en toch graag aan de wedstrijd van het 8 Maartteam willen mee doen, wordt er bij voldoende belangstelling een speciale workshop gegeven door een vakfotografe. een extra serviceverlening bijgekomen. De woordvoerster van de VW Bruinisse vindt het minder druk dan voorgaande jaren. De piek is met vier we ken tegenwoordig veel kor ter. Er zijn al weer veel toe risten vertrokken, maar voor het Grevelingenmeer is er nu nog wel veel belang stelling. Ook woordvoerster R. van Dongen van de VW Zierik zee noemt de korte periode, waarin het echt druk is. Net die paar weken vanaf eind juli tot eind vorige week. Die topdrukte van enkele jaren geleden blijkt echt voorbij. Vol Bij J. van Hengel, eigenaar van strandtent 'De loze vis ser' in Renesse zit de tent maandagmiddag vol. Hij is 'best tevreden' over het sei zoen. Het voorseizoen was niet zo best, maar de afgelo pen weken is het heel druk geweest en hij verwacht dat het nog wel een paar weken druk blijft. Maandagmiddag waren er, volgens hem, toch ook nog aardig wat mensen op het strand. Toen er een bui losbrak, gingen er velen weer weg, maar anderen zochten zijn strandtent op om te schuilen. -„Nee, 't blijft nog wel even druk. De zomer zit de mensen nu in hun hoofd," aldus Van Hengel. Heel anders is de.mening van H. Heijboer van strandtent 'Het Schouwse strand' bij Westenschouwen. „Nee, die paar weken mooi weer ma ken het seizoen niet goed." Zij runt de strandtent al van af 1980 en de afgelopen zeven jaar ondervindt ze veel hin der van het betaald parkeren in de nabije omgeving. Eerst op de grote parkeerplaats bij de punt en nu dit jaar aan de hele kust. Behalve aan de Brouwershaven. „Ik heb er al zoveel over geklaagd. Ze beloven te bekijken of een dagtarief van bijvoorbeeld vijf gulden mogelijk is en ze hebben beloofd, dat aan de Brouwersdam iets gedaan zou worden, maar er gebeurt niks," aldus verwoordt Heij boer haar mening over het parkeerbeleid van de ge meente Schouwen-Duive land. SEROOSKERKE - Een 23-ja- rige vrouw uit Hellevoet- sluis raakte zondag gewond aan haar hoofd bij een aanrij ding op de kruising van de Stoofweg en de Dammenweg bij Serooskerke. De vrouw zat in de auto bij een twintigjarige man, even eens uit Hellevoetsluis. Deze wilde vanuit Renesse linksaf slaan de Dammenweg op. Hij twijfelde even, omdat vanuit Serooskerke een auto nader de, bestuurd door een vijftig jarige man uit Alblasser- dam, maar sloeg toch af. Een aanrijding was het gevolg. De vrouw liep een hoofd wond op en werd met de am bulance naar het ziekenhuis in Zierikzee gebracht. Nabe handeling kon zij weer huis waarts keren. GOES - In de presentatie ruimtes van de kunstuitleen centra in Goes, Middelburg en Terneuzen en het stadhuis in Vlissingen zijn van 9 tot en met 20 september de nieuwe aanwinsten van de Kunstuit leen Zeeland te bezichtigen. Het gaat om circa tachtig werken van 43 kunstenaars in de meest uiteenlopende technieken: olieverf op doek, tekeningen, grafiek en foto grafie. Er is zowel realistisch werk als abstract, kleur en zwart-wit. De werken zijn in het voorjaar na een openbare oproep aan kunstenaars in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland geselecteerd en verdeeld over de verschil lende kunstuitleencentra. Leners kunnen de werken re serveren en na de expositie periode ophalen. ARTEMIS MIDDELBURG - Bij Arte- mis, buro voor vrouwenhulp verlening in Middelburg gaat 15 september een cursus van start met en over verha len uit het boek 'De ontemba re vrouw' van dr. Clarisse P. Estes. Een dag later en donderdag 19 september start de cursus 'Van offeren naar investe ren'. Deze cursus is voor vrouwen die de uitdaging aan willen gaan in zichzelf te investeren. Meer informatie over de cursussen is verkrijg baar bij Artemis (telefoon: 0118-642979). Dinsdag 26 augustus Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Spelmiddag kinderen 6 tot en met 12 jaar Vakantie Bij bel Club. Leger des Heilsge- bouw. 13.30 tot 16. 00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Sietse van Wij- gerden; Grote of Sint Nico- laaskerk; 20.00 uur. Bruinisse Bolussen bakken in de Oudheidkamer en het Visse^ rijmuseum. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 28 augustus Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis. 19.30 uur. Burghsluis Natuurvaartocht op Ooster- schelde met Breeveertien. Vertrek om 18.30 uur in de haven. Noordgouwe Concert Zeeuws Ensemble Sonore. Hervormde kerk. 20.15 uur Oosterland Start nieuw seizoen ouderen- soos. Dorpshuis Oosterhof. 14.00 uur. Maandag 1 september Zierikzee Start cursus yoga voor senio ren. MFC. 9.45-10.45 uur. Yoga-demonstraties/infor- matie. MFC. Om 19.00,19.50 en 20.15 uur Brouwershaven Vergadering commissie AIZ in het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Vergadering dorpsraad Brouwershaven. Tonnenma- gazijn. 20.00 uur. Dinsdag 2 september Burgh-Haamstede Start puppy-cursus. Terrein Omloopsweg. 19.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie EC. Stadhuis. 19.30 uur. Vergadering commissie EC in het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 3 september Zierikzee Start nieuw seizoen Sport Overdag. Sporthal Onder dak. 9.30 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Eerste repetitie van popkoor Blaaat. Gebouw De Drie hoek, Kerkhof 8. Van 19.30 tot 22.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie GGZ/OWMIL in het stad huis. Aanvang 19.30 uur. Orgelconcert Sietse van Wij- gerden uit Dirksland. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Bruinisse Samenzangavond met inter mezzo's door violiste en pia nist. 20.00 uur. Donderdag 4 september Zierikzee Open dag Regionaal Oplei dingen Centrum Zeeland. Gebouw Jannewekken. 10.00-20.00 uur. Vrijdag 5 september Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Gemeentehuis. 15.00 uur. Surprise Dance Night. Bro- gum 21.00 uur. Bruinisse Ingebruikname gerestau reerde Van Vulpen-orgel. Hervormde Kerk. Zaterdag 6 september Zierikzee Bibliotheek De Stolpe; in formatie-ochtend ZVU-cur- sussen seizoen 97/98; 9.30 - 12.00 uur. Open huis. MFC. 11.00-16.00 uur. Y oga-demonstaties/infor- matie. MFC. 12.00, 12.45. 13.45 en 14.15 uur Optreden coverband Flat Out. Brogum, aanvang 22.00 uur. Brouwershaven Excursie Zeeland Binnens kamers; start vanaf stad huis; 13.00 uur. ZIERIKZEE - De waarde van recreatiewoningen op Schouwen-Duiveland is de afgelopen jaren ge stegen met gemiddeld vijftig procent. Dat blijkt uit de taxaties die de gemeente liet verrichten in verband met de onroerende zaakbelastingen. Door de waardestijging van de woningen zou ook de opbrengst aan forensenbe lasting (onrperende zaakbe lasting voor recreatiewo ningen) een stuk hoger uitvallen voor de gemeente Schouwen-Duiveland. Om dat het uitgangspunt is dat die opbrengst gelijk moet blijven wordt de forensen belasting verlaagd. Tot nu toe moest jaarlijks 150 gulden worden betaald voor de eerste 27.000 gulden die een recreatiewoning waard is. Over het resteren de deel van de (economi sche) waarde werd 0,3 pro cent forensenbelasting berekend plus een vast be drag van 75 gulden. Die 150 gulden over de eer ste 27.000 gulden van de ge taxeerde waarde blijft ge lijk. Maar verder wil het college van b en w nu 0,2 procent van de resterende waarde van woning bereke nen plus een vast bedrag van honderd gulden. Om dit alles te regelen stel len burgemeester en wet houders tijdens de raads vergadering op donderdag 25 september aan de ge meenteraad voor de veror dening op de heffing en in vordering van forensenbelasting 1997 te wijzigen. De kwestie komt maandag 1 september aan de orde tijdens de vergade ring van de commissie AIZ. Deze wordt gehouden in het stadhuis in Brouwershaven en begint om 19.30 uur. Autoinbraak meest voorkomende delict ZIERIKZEE - De inwoners van Schouwen-Duive land ervaren het verkeer, de inrichting van de omge ving en rondhangende groepen jongeren als onvei lig. Autoinbraak is in de jaren 1994 tot en met 1996 de meest voorkomende criminaliteit in de gemeente Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit het concept In tegraal veiligheidsbeleids plan 1997-1998 van de ge meente. Doel van dit plan is de veiligheid van de inwo ners van de gemeente te ver hogen. De gemeente doet dit in samenwerking met onder meer politie, brandweer, Openbaar Ministerie en Stichting Slachtofferhulp. Uit cijfers blijkt dat autoin braak het meest voorkomen de delict is op Schouwen- Duiveland. Absoluut gezien komen de meeste meldingen bij de politie uit de West hoek. Renesse spant hierbij de kroon. Vorig jaar werd daar 476 keer melding bij de politie gedaan. In 1995 was dat 550 keer het geval en het jaar daarvoor 476 keer. In Brouwershaven, een plaats met een vergelijkbaar inwo nertal, zijn deze cijfers res pectievelijk 79,127 en 74. Het meest voorkomende delict in Renesse is diefstal van een fiets. Uit gesprekken met dorpsra den en -gemeenschappen en de verslagen van de kernbe- zoeken die het college dit jaar heeft afgelegd, blijkt dat de mensen zelf het ver keer als een van de grootste veroorzakers van onveilig heid ervaren. Dat heeft dan vooral betrekking op de snel heid waarmee gereden wordt. Verder voelen de mensen zich niet overal veilig op straat. Dat heeft onder meer te maken met slechte open bare verlichting en dichte bosschages. Rondhangende groepen jongeren veroorza ken ook in veel kernen een gevoel van onveiligheid bij de mensen. In de toeristische kernen hebben inwoners daarnaast veel hinder van re- creatiecriminaliteit. Projecten In de gemeente lopen al ver schillende projecten om de veiligheid te verhogen, zoals bijvoorbeeld de bewaking op het strand en het verplaatsen van de taxi-standplaats in Renesse. Ook wordt 10 okto ber een voorlichtingsavond gehouden over inbraakpre ventie. Nieuwe projecten die het college van burgemeester en wethouders wil, zijn on der meer het aanstellen van vier recreatie- of stadswach ten, preventie autoinbraken en overleg met jeugdsosen en met woningbouwverenigin gen en verschillende belan genorganisaties. Ook wor den volgend jaar de inwoners geënquêteerd over hun onveiligheidsgevoel. Soort delicten Wat betreft het aantal poli tiemeldingen, de soort delic ten en het aantal verkeerson gevallen zijn er grote verschillen tussen de kernen. Er is in de gemeente geen duidelijke trend waarneem baar. Dat is wel het geval per kern. In Bruinisse, Burgh- Haamstede, Nieuwerkerk, NoordgouweNoordwelle en Zonnemaire stijgt het aantal politiemeldingen. In Brouwershaven, Drei- schor, Oosterland, Ouwer- kerk, Scharendijke en Se rooskerke daalt dit aantal. In de andere kernen zijn geen duidelijke verschuivingen. Bij de sluis in Bruinisse was zondag duidelijk te zien dat de uittocht van vakantiegangers is begonnen. (Foto: Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Drie weken zon maken het zomersei zoen 1997 nog niet echt tot een groot succes. Direc teur van de VVV Schouwse Kust M. Dalebout in Re nesse spreekt over een 'erg leuk seizoen' en heeft vertrouwen dat het in de Westhoek deze zomer 'wel goed zit', maar op diverse andere plekken wordt vooral geklaagd over de korte periode waarin het echt druk is. Eén van de foto's uit de tentoonstelling 'Ongekend Verweer' over de actieve rol van vrouwen in conflictsituaties en ais vluchteling. ZIERIKZEE - 'Ongekend Verweer' is de titel van de fototentoonstelling, die het 8 Maartteam Schouwen- Duiveland zaterdag 6 september presenteert tijdens de open dag van het MFC Zierikzee. De expositie toont de actieve rol van vrouwen in conflictsituaties en als vluchteling. I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3