Slechte wapens tegen hormonenhandel Nederland niet op de hoogte van verdachte partij vlees Hoera, ik ben hoogbegaafd I Stadswacht wordt vaak misbruikt Smartshops willen eigen keurmerk Meer illegale wapens uit Oost-Europa SBS-leiding houdt platte ideeën tegen Kwart kinderen haakt af voor behandeling Riagg Recherche-chef Algemene Inspectiedienst: En ex-Joegoslavië Paard gaat in bad Gladheid zorgt voor files Politiebond: 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nog steeds worden veel runderen volgestopt met groeibevorderaars. (door Jan van Vegchel) DE MEERN (ANP) - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw studeert sa men met Openbaar Ministerie (OM) op wetswijzi ging om het gebruik van hormonen en andere illega le groeibevorderaars in de veehouderij harder aan te pakken. „Het gebrujtk of bezit van dergelijke middelen is nu nog slechts een overtreding. Gezien het mogelijke gevaar voor de volksgezondheid van bepaalde kwestbare groepen mensen, zoals zwangere vrouwen en ouderen, en het dierenwelzijn, lijkt het mij meer een misdrijf", zegt Har ry Kamphuis, chef van de re cherche-afdeling van de AID. „Wij zijn in overleg met het ÓM bezig voorstellen te ont wikkelen. Uiteindelijk is het natuurlijk een politiek be sluit." De hardere aanpak is nodig omdat de illegale hormonen handel nog steeds volop ac tief is, ook in Nederland, be toogt Kamphuis. Enkele ja ren geleden was het gebruik van pepmiddelen in de vee houderij schering en inslag. De consumentenbond vond in 1994 bij voorbeeld in tien procent van de onderzochte runderlevers resten van de verboden groeibevorderaar clenbuterol. De situatie is sindsdien niet verbeterd, stelt de AID-chef „Vanuit mijn opsporingsach tergrond krijg ik natuurlijk alleen tè maken met de rotte appels', en dat maakt mij enigszins zwartgallig, maar de vraag naar de verboden middelen heb ik niet zien af nemen. Ik wil niet de gehele veehouderij criminaliseren, (Archieffoto) maar de verboden middelen worden er nog steeds op sub- stanti~ ele schaal gebruikt. En niet alleen door de kleine mesters in de marge. Dat is natuurlijk ook niet vreemd want het gaat om een lucra tieve business." Pepmiddelen Dat controle-instanties, zo als de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees, te genwoordig amper meer stuiten op vlees of dieren met pepmiddelen, maakt op Kamphuis geen indruk. „Lang niet alle positieve ge vallen komen aan het licht. De hormonenspuiters heb ben hun les geleerd. Er zijn indicaties dat ze markerings middelen gebruiken om het opduiken van groeibevorde raars in de controletests te verdoezelen. Of ze bedienen zich van cocktails van ver schillende stoffen, maar elk in een lage concentratie. Ook doen nieuwe technieken op geld; in plaats van beesten direct in te spuiten met het spul, dat traceerbare spuit- plekken achterlaat, krijgen ze het nu in hun huid gewre ven. Kom het dan maar eens tegen." Bovenal leiden de controle instanties onder de onver mijdelijke zwakte dat ze la- boratia alleen kunnen vragen te zoeken naar stof fen die ze kennen. „Bij recen te invallen hebben we echter hormonale stoffen aange troffen waarvan we het be staan niet eens wisten, laat staan de werking. Die dui ken zeker niet op in de labo ratorium-testen." Dat de hormonenhandel nog steeds springlevend is blijkt vol gens Kamphuis uit het zeven leden tellende pepmiddelen- netwerk rond een veevoerfa- brikant in Heiningen, dat zijn dienst medio februari oprolde. Eind vorig jaar hield de AID samen met de Belgische collega's een ande re bende aan, die met 200 li ter groeibevorderaar liep te leuren. „Naar onze stellige overtuiging was dat spul in Nederland geproduceerd." De zaak-Heiningen komt waarschijnlijk eind volgen de maand voor de rechter. Een van de hoofdverdachte speelde indertijd al een rol in een soortgelijke kwestie rond diergeneesmiddelen- producent Dopharma in Raamsdonkveer. (In die zaak heeft de rechter overigens nog geen definitieve eind uitspraak gedaan.) „De be-, trokkenen in deze branche komen steeds uit min of meer hetzelfde wereldje", zegt Kamphuis. „Dat hormonen milieu staat ook in verbin ding met andere semi-illega- le kringen, zoals de producenten van XTC en an dere synthetische drugs. Men kent elkaar, met heeft con tact, men gebruikt soortge lijke grondstoffen." Opwaardering Die verwevenheid met ande re misdaad-branches maakt een opwaardering van de hormonenhandel als ver grijp extra noodzakelijk, be toogt Kamphuis. Zolang het. slechts gaat om overtreding van de Diergeneesmiddelen wet, mogen opsporingsin stantie namelijk relatief weinig. „Daarom recherche ren we nu vooral op mogelijk lidmaatschap van een crimi nele organisatie of valsheid in geschriften. Op basis van concrete vermoedens van de ze feiten komt dan wel een adequaat opsporingsinstru mentarium binnen bereik." Ofwel, dan mogen de AID-re- chercheurs meer. Maar dan moet er natuurlijk wel een vervalste rekening zijn, of een nep- boekhou ding. „Als de heren grond stoffen contant afrekenen of ze laten zich voor de hormo nen direct in hun handje be talen, houdt het op met vals heid in geschriften. In het kader van goede bedrijfsvoe ring leert men van eerdere fouten. Was er vroeger nog sprake van een vast hormo nenlaboratorium, tegen woordig gebruiken ze mobie le installaties. Hebben we bij de recente onderzoeken nog vingerafdrukken aangetrof fen op essentiële productie- apparatuur, dat zal de vol gende keer ook wel afgelopen zijn. De hormo nenhandelaren worden steeds slimmer." ZOETERMEER (ANP) - In het criminele circuit wor den steeds meer vuurwapens uit Oost-Europa en ex- Joegoslavië aangeschaft. De Centrale Recherche In formatie (CRI) signaleert een verschuiving. Voor 1992 kwamen de meeste vuurwapens in het crimine le circuit uit België, maar door aanscherping van de wapenwetgeving is het moeilijker daar illegaal een wapen te kopen. Jaap de Bruin, wapenexpert van de CRI, merkt op dat de vuurwapens op de illegale markt steeds professioneler worden. Daarnaast treffen de politiekorpsen ook steeds meer schietbalpennen aan, „niet professioneel, maar wel heel dodelijk", aldus De Bruin. De CRI maakt op grond van cijfers die zij van de politie korpsen krijgt, een analyse van de tendensen. Uit de vo rig jaar uitgevoerde analyse over het vuurwapenbezit blijkt dat meer ouderen zich bewapenen. De politie meld de vorig jaar in totaal 1248 il legale vuurwapens in beslag te hebben genomen, het wer kelijke aantal ligt hoger, om dat de korpsen niet alle inbe slagnemingen aan de CRI melden. Een projectgroep van het mi nisterie van Justitie, de CRI en zes regionale politiekorp sen buigt zich over maatrege len om de vuurwapencrimi naliteit zowel op regionaal als landelijk niveau harder aan te pakken. De op 1 janu ari dit jaar in werking getre den Wet wapens en munitie geeft ruimere mogelijkheden om op te treden tegen ille gaal wapenbezit. ROTTERDAM (ANP) - Het paard Stir it Up dacht zaterdagmiddag waarschijnlijk bekijk het maar, jij lekker op m'n rug zitten en ik maar voor je rennen. Straks ga jij lekker onder de dou che en ik moet het doen met een beetje afspon zen. Het is lekker weer, ik spring in het water. Het was natuurlijk warm en benauwd tij dens het ruiterfeest bij een restaurant langs het Oosterlandse Rak op Schouwen-Duiveland. In een hindernis had het dier al geen zin meer, dus weigerde het en sprong het in plaats daarvan met berijder en al in het water. Stir it Up zwom vervol gens vrolijk rondjes op zo'n veertig meter van de kant. Met hulp van boot jes en paardenliefheb bers werd het paard naar de kant gedirigeerd. De viervoeter werd door een dierenarts onderzocht, maar bleek geen nadeli ge gevolgen van het avontuur te hebben over gehouden. De berijder liep een nat pak op en werd boven dien gediskwalificeerd door de jury van het rui- terfestijn. DRIEBERGEN (ANP) - Een combinatie van regen, glad heid en terugkerende vakan tiegangers heeft vrijdagmid dag op diverse plaatsen geleid tot ongevallen en fi les. Tegen 14.00 uur stonden er elf files met een totale lengte van zestig kilometer. De files groeiden als gevolg van de avondspits verder tot onge veer honderd kilometer. In het hele land regende het af en toe na een lange periode van droogte. De neerslag heeft olie- en rubberresten en vuil losgeweekt. Daardoor waren de wegen hier en daar glad en ontstonden slippar tijen en aanrijdingen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, aldus de lan delijke verkeerspolitie in Driebergen. De langste file stond 's mid dags op de A2 (Maastricht- Den Bosch) tussen de knoop punten Leenderheide en Batadorp. Oorzaak was eert aanrijding. CIRCUS ROTTERDAM (ANP) - De pa- tiëntjes van het Sophia Kin derziekenhuis in Rotterdam worden dinsdag vergast op een geheel verzorgd gratis optreden voor de deur van het American Circus. Het cir- cusmanagement heeft dit zondag bekendgemaakt. DEN HAAG/ANTWERPEN (ANP) - Duitsland heeft de Nederlandse autoriteiten niet op de hoogte ge steld van de in beslagname van een verdachte partij vlees uit Nederland. De Duitsers sluiten niet uit dat het vlees oorspronkelijk uit het Verenigd Konink rijk komt. Bewijzen zijn er echter niet. Op de ministeries van Land bouw en Volksgezondheid is niets bekend over de partij van 39 ton. Diensten van de departementen als de Veteri naire Hoofdinspectie en de Algemene Inspectie Dienst (AID) zien toe op het export verbod van Brits rundvlees. Woordvoerder Riphagen van Volksgezondheid sluit niet uit dat de Duitsers volgende week de zaak alsnog melden. „Waarschijnlijk willen ze eerst meer zekerheid hebben over de echte herkomst van het vlees. Het gaat om een zeer kleine partij. Misschien is het gewoon Nederlands vlees", zegt Riphagen. Volgens hem komt het wel eens voor dat vlees uit Groot- Brittannië wordt vervoerd door Nederland. „De contro les zijn flink opgevoerd. Maar we mogen alleen ingrij pen als we een vermoeden hebben dat er iets mis is". De douane in Vlissingen nam begin juli 700 ton Brits rund vlees in beslag. Het vlees was via België in Nederland binnengekomen. De betrok ken bedrijven Tragex-Gel uit Wingene en Lefebvre zijn vo rige maand gesloten. Vol gens de Europese Commissie zijn zij betrokken bij een in ternationale vleeszwendel. DEN HAAG (ANP) - Sommigen hebben het al snel in de smiezen. ,,Toen ik ongeveer negen maanden was, lag ik in de wieg en ergerde mij zeer aan de babytaai waarin men met vertrokken gezichten tegen mij sprak. Doe toch normaal, dacht ik dan. Ik voelde mij als een baby behandeld, terwijl ik dat niet was in geestelijke opzicht."- Snugger? Bij de hand? Nee, hier spreekt een hoogbegaaf de. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Men sa International, de club van hoogbegaafden, laten de slimmerikken van zich ho ren. Een publicatie met be kentenissen (Hoera, ik ben hoogbegaafd) en een dagvul- lende bijeenkomst in Den Haag, inclusief gelegenheid tot informeel contact. Het is leuk hoogbegaafd te zijn, is de strekking van het boekje, geschreven door Marga Schouten, zelf ook zo. Niettemin verraste het eer ste contact met lotgenoten haar. „Ik wist dat ik niet hoefde te rekenen op sober zwarte pakkken, duistere blikken, stijve haarknotjes en moeilijk gepraat." On danks aanvankelijke scepsis had Schouten het gevoel bij een familie te horen en vond dat gezellig. Hoogbegaafden spraken over hun hoogbegaafdheid. Het is een exclusief gezel schap. Niet meer dan 2 pro cent van de Nederlandse bevolking kan daartoe beho ren, want voor het lidmaat schap van Mensa is een intelligentiequotiënt van tenminste 130, 135 een voor waarde. De Nederlandse af deling van de internationale club wijsneuzen telt momen teel ruim 1500 leden. Literatuurlijst over hoogbegaafdheid. Bij het Centrum voor Begaafd- heidsonderzoek in Nijmegen telt de literatuurlijst over hoogbegaafdheid bijna hon derd pagina's. Dat heeft niet kunnen verhinderen dat hoogbegaafden vaak buiten beentjes zijn. „Ik ben geen brein op zwenkwieltjes", zegt er een in het jubileum boek, „maar een totaal mens. Met gevoelens, dro men en menselijke behoef ten." Een ander: „Hoogbe gaafde kinderen lopen eerder psychische schade op omdat zij meer dan gemid deld gevoelig zijn." Sommigen komen er laat achter. „Ik was veertig toen ik het in de krant las. Hoog begaafde kinderen hebben een IQ van 130. Ik vond me zelf een dom huisvrouwtje en dat vond ik ook prima. Ooit ben ik op het arbeidsbureau getest op havo-niveau. Voor taal en rekenen scoorde ik toen gemiddeld, voor de rest scoorde ik maximaal. Ze zei den: We weten niet of je op vwo-niveau hetzelfde of ho ger scoort. Deze test gaat niet verder. Een IQ-getal gaven ze ook: 130. Ik concludeerde dat het IQ-getal van een dom huisvrouwtje 130 was. Ach teraf bleek dat ik zwaar dys lectisch en zeer hoogbegaafd was." Een hoogbegaafde on derscheidt zich niet alleen door zijn intelligentie maar ook door zijn sociale vaar digheden: normen en waar den zijn vaak anders, soms tegengesteld aan die van nor maal begaafden. „Een hoog begaafde denkt sneller, denkt in een andere volgorde en denkt met minder tussen stappen. Daardoor komt hij chaotisch over bij een nor maal begaafde maar juist prettig to the point bij lotge noten", zo zegt iemand in het boek. Misschien zijn ze daaraan te herkennen, de hoogbegaaf den. Zeker niet aan de aan wezigheid van borsthaar, zo als een Amerikaanse psychiater deze zomer van de manlijke hoogbegaafden veronderstelde. Mogelijk gaat het op voor Amerikaan se bollebozen. „Beetje dom onderzoek van die Ameri kaan", vond een hoogbegaaf de. Wetenschappers hebben al Sommige kinderen zijn hoog begaafd, maar meesten moeten hard werken voor het eindexa- bibliotheken volgeschreven men. (Foto: Joop van Houdt) AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Politiebond NPB vindt dat de overheid stadswachten voor onei- genljke (politie)taken inzet. Er is reeds sprake van alarmerende situaties, aldus de NPB. Uit diverse re gio komen meldingen van wildgroei. De ministers Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) en Melkert (Sociale Zaken) willen op ter mijn de stadswacht in dienst van de politie stellen. Nu zijn ze nog in dienst van speciale organisaties die hen uitleent aan bijvoorbeeld gemeenten. Zo worden stadswachten in- gezét als verantwoordelijke in het cellencomplex, moeten zij posten in het kader van „ondersteunend recherche werk" en zijn er gevallen be kend waar zij „corrigerend moeten optreden tegen lichte overtredingen." De NPB wijst er op dat het instituut Stadswacht daar nooit voor is bedoeld. Boven dien zijn deze mensen ook qua salaris niet voor deze ta ken ingeschaald zodat de NPB „uitbuiting" signa leert. Hun officiële taakomschrij ving is nadrukkelijk preven tief aanwezig te zijn op straat, om mensen aan te spreken op hinderlijk ge drag, om oog en oor te zijn voor onder meer de politie en om gastheer of -vrouw te zijn namens de gemeente. AMSTERDAM (ANP) - De top van de commercië le zender SBS6 heeft ideeën voor het nieuwe pro gramma Love tegengehouden omdat ze te plat waren. Zo waren er plannen om homoseksuele jongeren voor de buis te halen en hun onwetende ouders voor het oog van het vaderland plots met hun geaardheid te confronteren. Ook leek het enkele pro grammamakers wel leuk om mensen onder het oog van de natie hun relatie te laten verbreken. Dit werd algemeen directeur Fons van Westerloo en program- ma-directeur Bart Soepnel echter te gortig. Ook een idee voor de talkshow van Goedele Liekens haalde het voor de winterprogramme- ring niet: hier wilde men 10.000 gulden uitloven voor amateur-strippers Fons van Westerloo besloot eerder het programma Over de roooie te stoppen, waarin mensen duizend gulden konden winnen door bij voorbeeld het geld biljet uit de onderbroek van een voorbijganger te vissen. Hij vond dat het omstreden programma te veel een stempel drukte op de hele zender. Over de roooie-presentatri- ce Wendy van Dijk gaat nu Love doen, maar in dat pro gramma gaan de kandida ten nu met de bus het land in om een leuke partner voor zichzelf of een fami lielid of kennis op te dui ken. Nieuw is ook het program ma Exxen, waarin mensen moeten uitzoeken wie ze het beste kennen: hun vroe gere of hun huidige part ner. Er zijn al kandidaten, aldus een woordvoerder van SBS6 vrijdag. UTRECHT (ANP) - Eén op de vier kinderen die bij een Riagg aankloppen voor hulp, haakt af voordat een goede diagnose is gesteld. Twintig procent van de kinderen maakt de therapie niet af. Dit blijkt uit een onderzoek van het Trimbos-instituut over de afdelingen jeugdzorg van de Riaggs. Maandag neemt minister Borst (Volks gezondheid) het rapport in ontvangst. De onderzoekers stellen voor in sommige gevallen de diag nose sneller te stellen zodat er minder kinderen de hulp verlening' vroegtijdig voor gezien houden. Ook stellen de onderzoekers voor om jon geren niet altijd even inten sief te behandelen. Hierdoor zal de kans toenemen dat zij hun therapie afmaken. De jongeren zijn dik tevre den met de hulp die ze krij gen. Zij geven gemiddeld een 7,4 als rapportcijfer. Pubers hebben meer kritiek dan jon gere kinderen. Ouders zijn nogal eens ontevreden over de procedures van de Riaggs. Van de kwart miljoen men sen die jaarlijks een beroep doen op de Riaggs, komt een derde terecht bij de afdeling jeugdzorg. Meisjes hebben vaker dan jongens angst, depressie en identiteitsproblemen. Jon gens worden vaker behan deld voor opvoedings- en ge dragsproblemen. AMSTERDAM (ANP) - De verkopers van geestver ruimende paddestoelen en andere zogeheten eco- drugs die zijn verenigd in het Landelijk Overleg Smartshops (LOS), willen een keurmerk voor smartshops. Ze denken dat de consument daarmee is verzekerd van een goede kwaliteit. LOS hoopt met het keur merk tevens de wildgroei op oneigenlijke verkooppunten tegen te gaan, aldus Jeroen Burger van de paddoshop Conscious Dreams in Am sterdam. De smartshophou ders willen de verkoop van hun producten reguleren en de kwaliteit verhogen door onder meer hun personeel een uniforme opleiding te ge ven. Daarnaast willen de paddoshops afspreken de verkoop aan minderjarigen te verbieden en regels op te stellen voor etikettering en productvoorlichting, aldus Burger. De shops moeten herkenbaar zijn aan een soort Bovag-sticker, zodat de consument weet dat aan een aantal kwaliteitseisen is vol daan, aldus Het LOS heeft zich vorige week laten in schrijven bij de notaris. De smartshops die zich bij het LOS aansluiten en het keur merk willen dragen, moeten zich aan de statuten houden. Volgende week maandag vergaderen de shophouders over het reglement en buigen ze zich over het logo van het keurmerk. Sinds 1993 schoten de pad doshops als paddestoelen uit de grond. Inmiddels telt Ne derland zo'n honderd win kels, aldus Burger, die denkt dat de rek er nu wel zo'n beetje uit is. Over het alge meen verkopen smartshops legale producten. Geestver ruimende paddestoelen val len nu niet onder de Opium wet. Het ministerie komt dit najaar met een adviesnota over smart- en ecodrugs. Het ministerie onderzoekt de ge- zondheisrisico's bij het ge bruik van paddo's en bekijkt welke regelgeving van toe passing is voor deze midde len. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2