Boehen? De Bosuil zet vaste voet op Schouwen-Duiveland 101-j arige in Duinoord ZPcMER Man breekt been \*£Ó<RDEEL SCHOUWEN-DUIVELAND I M -i Aoj LwO Waterkwaliteit goed Afi^NEMENT i- UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE "I Schade geschat op bedrag tussen vijf ton en een miljoen gulden Van Gelder doet beroep op ambtsgenoot Houben v PROFITEER NU VAN HET L dé krant van schouwen-duiveland! r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1 997 1 53e JAARGANG NR 26234 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Loodsen in de as gelegd DREISCHOR - Een felle uitslaande brand heeft dinsdagavond twee loodsen aan de Nieuweweg bij Dreischor volledig in de as gelegd. Een derde loods liep zware schade op. De schade wordt geschat op een bedrag tussen vijf ton en een miljoen gulden. De brand is volgens de technische recherche waar schijnlijk ontstaan doordat bij het opladen van de acccu van een motorfiets kortsluiting is opgetreden of de accu is ontploft. De melding kwam omstreeks 17.40 uur binnen bij de brandweer. „Ik zat in de ach tertuin een biertje te doen en toen zag ik rook uit de loods komen. Ik heb meteen 112 ge beld." aldus buurman D. Beuzenberg van de naastge legen houtzagerij. Aanvan kelijk kreeg brandweerbe velhebber M. de Boer van de brandweer Brouwershaven te horen dat de houtzagerij in brand stond. Hij besloot daarop uit te rukken met de eenheden Dreischor en Brou wershaven. „Dat is in zo'n geval standaardprocedure. Toen ik in Dreischor kwam zag ik meteen dat we proble men zouden krijgen met de waterwinning. Er is daar één brandkraan, maar dat was in dat geval niet voldoende," aldus De Boer. Hij besloot de collega's van de brandweer Duiveland te hulp te roepen. Zij beschik ken over een dompelpomp waarmee water uit sloten of vaarten opgepompt kan wor den en gebruikt als bluswa ter. Het vuur is volgens De Boer ontstaan in het achter ste gedeelte van één van de loodsen. Het voorste gedeel te wordt gebruikt door gara gehouder Ten Rouwelaar die het achterste gedeelte heeft verhuurd aan D. Schouten voor diens landbouwmecha- nisatiebedrijf. Dat het vuur zo snel oversloeg van de ene op de andere loods is volgens de brandweercommandant het gevolg van het feit dat tussen de twee loodsen een verbindingsdeur is. Rook Tijdens de brand ontstond een enorme rookontwikke ling die van grote afstand te zien was. De rook werd vol gens De Boer vooral veroor zaakt door het vlamvatten van de isolatielaag tegen het dak van de loodsen en de aanwezigheid van olie en au tobanden. In de loods ston den een kunststof catamaran en een - naar verluidt bijzon der kostbare - klassieke hou ten speedboot. Beide vaar tuigen gingen in vlammen op. De brandweer slaagde er nog wel in om uit een van de loodsen een aantal auto's te slepen. De computer - met daarop de complete boek houding - van het landbouw- mechanisatiebedrijf kon uit de vlammen worden gered. Ook kon de brandweer voor komen dat het vuur over- De twee loodsen waren niet meer te redden. De garage van Ten Rouwelaar kon gered worden, maar deze liep wel rook- en wa terschade op. (Foto: Marijke Folkertsma) sloeg naar de garage van de firma Ten Rouwelaar. Dat pand liep wel rook- en water schade op. Omdat het brandende dak van een van de loodsen van asbestplaten was gemaakt werd het publiek door de po litie - die ook de toevoerwe gen al had afgezet - op grote afstand gehouden. De wind blies de rook over de eilan den weg en volgens de politie is er geen sprake geweest van gevaar voor de volksgezond heid. Het werk van de brand weerlieden was niet zonder risico volgens De Boer. „In een van de loodsen lagen gas flessen, zuurstofflessen en flessen met acytyleen. Er is gevaar geweest voor ont ploffing. Wij hebben eerst die flessen met water ge koeld en ze toen uit de geva renzone gehaald." Het nablussen nam enkele uren in beslag en daarna werd de omgeving afgezocht op stukjes asbest. De publie ke belangstelling voor de brand was groot hetgeen de politie handenvol werk be zorgde. Burgemeester J. As- selbergs en wethouder G. van de Velde-de Wilde na men persoonlijk poolshoog te. Verzoek onderzoek alarmcentrales MIDDELBURG - Zeelands commissaris van de Koningin W. van Gelder doet een beroep op zijn Brabantse ambtsgenoot F. Houben een nader on derzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de alarmcentrales in Tilburg en Roosendaal. Van Gelder doet dit ver zoek naar aanleiding van het misgaan met de alarme ringen bij een ernstige brand in Scherpenisse in de nacht van 25 op 26 juli. In de brief aan Houben zet Van Gelder de gang van za ken in die nacht nogeens uiteen. Uit de transcripties van de opnames van de Zeeuwse alarmcentrale blijkt, volgens de comman dant van de Regionale Brandweer Zeeland dat de 112-centrale uit Tilburg (daar komt de melding uit Tholen binnen) doorgescha keld heeft naar Vlissingen. De centralist in Vlissingen heeft de melder 'uitge vraagd' volgens de vaste procedure. Daaruit bleek hem dat de brand zich in Tholen voordeed en heeft hij beloofd de alarmcentra le Roosendaal te alarme ren. Voordat hij daartoe over kon gaan, kwam er een tweede 112 van Tilburg. De centralist kon deze melding tegenhouden en doorver wijzen naar de alarmcen trale in Roosendaal. Daar op heeft hij de eerste melding ook aan Roosen daal doorgegeven. Dit alles heeft, volgens Van Gelder, drie minuten geduurd. Uitgerukt Daarna moet de alarmcen trale in Roosendaal de brandweer in Tholen ge alarmeerd hebben. Na zo'n acht minuten bleek er nie mand op de alarmering ge reageerd te hebben en heeft de alarmcentrale een twee de alarmering gepleegd. Daarop is de brandweer uitgerukt. De eerste alar mering zou vanwege 'atmo sferische storingen' niet ge- zijn. Tegen deze achtergrond vraagt Van Gelder zich af op welke wijze de alarme ringen voor Tholen verbe terd kunnen worden. Daar naast rijst bij hem de vraag wat er nu exact is misge gaan bij de alarmering van de brandweer in Tholen door de alarmcentrale in Roosendaal. Het onderzoek waarop Van Gelder aan dringt bij Houben, moet hierin duidelijkheid schep pen. OUWERKERK - De kwaliteit van het oosterschelde- water bij het strandje van Ouwerkerk is goed. Dat blijkt uit metingen die dinsdag zijn verricht. Het water bevat op dit mo ment nog maar honderd coli- bacteriën per honderd milli liter water. Dat is ruim beneden de maximum toege stane norm van tweedui zend. Bij eerdere metingen, vorige week, werd de norm met 3.200 aanzienlijk over schreden. Dit was voor de provincie aanleiding nog maals te laten meten. Vol gens een woordvoerder van de provincie is er sprake ge weest van een toevalstreffer. Volgens hem kan dit bijvoor beeld veroorzaakt zijn door meeuwen, die vlak voordat de monsters genomen zijn in het water hebben gepoept. Zie ook pagina 5. ZIERIKZEE - Na lange tijd afwezig te zijn geweest is de Bosuil weer terug op Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit een artikel in Sterna, het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land. In de winter en het voorjaar van 1995 werd door leden van de Vogel werkgroep van de Natuur- en Vogelwacht ver schillende malen een roe pend mannetje waargeno men in en bij het Slotbos in Haamstede. „Een bos dat qua ouderdom maar ook qua beheer een ideale plaats moet zijn voor de Bosuil," schrijft T. Sluyter in Sterna. „Een louter loofbos met vol doende oude bomen en dank zij het beheer van Natuurmo numenten - die dode of omgevallen bomen niet weg haalt - ook voldoende nestge legenheid biedt voor de soort." Volgens Sluyter re ageerde de bosuil op het af draaien van de roep met een bandrecorder. „Er kwam zelfs reactie op het met de hand nagebootste geluid!" In 1995 ging het voor wat be treft de Bosuil nog om ge drag dat op broeden wees, het onomstotelijke bewijs van een broedgeval werd in juni 1996 geleverd. In de bos rijke omgeving van de Ver- tonsweg werd een vrouwtje en twee zojuist uitgevlogen en luid bedelende jongen waargenomen. Ook in 1997 heeft een bosuil in en rond het Slotbos een territorium bezet. Eind juni zijn er jon gen gehoord. Rond het begin van de jaar telling was de Bosuil ver moedelijk de meest voorko mende uilensoort door de toen voorkomende biotoop met uitgestrekte loofbossen. Door ontbossing, bouw van stenen gebouwen en intensie ver gebruik van het land kre gen daarna andere uilensoor ten zoals Kerkuil, Ransuil, Steenuil en Velduil meer kansen. Na de Tweede We reldoorlog werd weer op gro te schaal loofhout aange plant en dat vergrootte de kans voor de Bosuil weer. In de jaren zestig en zeventig werd door vogelkenners ge meld dat er Bosuilen zouden broeden in de Domaniale bossen in Westerschouwen. „Terecht wordt hier echter bij opgemerkt dat sprake zou kunnen zijn van verwarring met de algemeen voorko mende Ransuil. Temeer daar er nergens wordt gerept over de zo kenmerkende roep van de Bosuil en de Domaniale bossen zeker geen voorbeeld zijn van loofbossen," aldus Sluyter. Ook andere roofvogels als Sperwers en Buizerds gaat het in de bosrijke omgeving van de Kop van Schouwen voor de wind. De Bosuil heeft niet zoveel territorium ruimte nodig en heeft vol gens Sluyter derhalve 'een zee van ruimte' op de Kop van Schouwen. „En met het ouder worden van diverse andere loofopstanden ziet het er v oor de Bosuil roos kleurig uit." Mevrouw J. C. Bos-van den Hoek vierde dinsdag in ver zorgingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede haar 101ste verjaardag. Mevrouw Bos werd geboren in Renesse en trad in 1920 in het huwe lijk met J. C. Bos uit Brou wershaven. Het paar ver huisde in 1929 naar Rotterdam om 40 jaar later weer terug te keren naar Re- nesse. Mevrouw Bos is sinds 1980 weduwe en heeft een dochter, kleindochter en twee achterkleinkinderen. Inmiddels woont ze alweer veertien jaar in Duinoord. De 101-jarige is de laatste tijd wat minder goed ter been, maar wel helder van geest. Haar grootste hobby, borduren, heeft zij tot vorig jaar beoefend. Als honderd jarige volgde zij zelfs nog een cursus borduren met lintjes. Burgemeester J. Asselbergs kwam dinsdag op verjaar dagsvisite. (Foto: Marijke Folkertsma) Als het huis verbrand is, wil men de schade inhalen met de spijkers op te ra pen. Spreekwoord Rustig HET WEER Vannacht enkele wolkenvelden en vooral in het westen kans op mist. Min. temp. 15 graden. Overdag naast wolkenvelden ook perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemp. 24 graden. Wind uit west tot zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 WERKPAARD De Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland heeft een nieuw 'werkpaard' ip gebruik genomen. 4 MANNENWEEKEND Martin van der Velde houdt een mannenweekend, waar men op zoek gaat naar de mannelijke identiteit. 7 TELEFOONKAARTEN Telefoonkaartenverzamelaar Peter van der Meer laat geen kans onbenut zijn verzameling uit te breiden. 9 VOETBAL DFS-speler Ferry Jansen verlaat zijn ploeg in verband met vervoersproblemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BROUWERSHAVEN - Een 21-jarige man uit Berkel- Enschot werd gisteren na een aanrijding op de De- lingsdijk bij Brouwershaven, met een gebroken been overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. De man wilde de trekker, be- langzamer dan de man had stuurd door een 41-jarige ingeschat. Hierdoor reed hij man uit Zonnemaire inhalen, achterop de aanhanger, met De combinatie reed echter een beenbreuk als gevolg. Izie odverfentie elders in deze kronl) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I I I I I I I I I I I I bank -/gironummer vermelden: IIIIII—J II iI II 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 124300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1