'Gastheer' van het Grevelingenmeer' Buik? 'De Gele Hoed' wordt op zelfde wijze voortgezet ■ra 6?5 LIFELINE GRATIS Info-avond van Sosa Bij aankoop van voetbalschoenen 24,95 UMBRO KAPPA ADIDAS LOTTO REEBOK PUMA NIKE HUMMEL PATRICK WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 een attentie t.w.v. deurloo SCHUITHAVEN 2-4 ZIERIKZEE Opgeven kan telefonisch of kom langs. Open huis iedere werkdag van 19.00-21.00 (behalve 29/8) Hans Smits beheert watersporteilanden en controleert watersporters ZONNEMAIRE - „Wij zijn gastheer van de Greve lingen." Dat zegt Hans Smits uit Zierikzee. Hij is reeds 21 jaar schipper voor Staatsbosbeheer en vaart met het schip 'De Bruinvis' over dit zoutwa- termeer. Smits heeft daar vele functies, onder meer surveillant en beheerder van een aantal watersport eilanden in de Grevelingen. Werk dat hij doet in op dracht van natuur- en recreatieschap De Grevelin gen. Het zomerseizoen is voor hem een drukke tijd. De Zierikzeeenaar kwam in dienst van de Domeinen na twaalf jaar te hebben ge werkt als mosselvisser. In die periode werd druk ge werkt aan de dichting van de Brouwersdam en de inrich ting van de Grevelingen. Veel schippers werden daar bij ingezet om de caissons naar de Brouwersdam te brengen. De huidige thuisha ven van de 'Bruinvis', haven Bommenede bij Zonnemaire, werd indertijd aangelegd als caissonhaven voor de afdich ting van de Brouwersdam. Na twee jaar ging Smits van de Domeinen over naar Staatsbosbeheer. Een instan tie die zich onder meer bezig hield met de inrichting van het Grevelingenmeer. In dit meer werden in de loop van de jaren met opgespoten zand drie eilanden aange legd: De 'Ossehoek', de 'Mos- selbank' en 'de Archipel'. Het zijn de eilanden waar watersporters mogen afme ren. Er zijn voorzieningen aangebracht, zoals toiletge- bouwen en afvalcontainers. Voor de eilanden geldt een driedagenregeling. ,,Na drie dagen moeten de mensen ver trekken, want een ander moet ook de kans krijgen om op zo'n mooi plekje af te me ren." Hans Smits en zijn col lega A. de Jonge controleren de watersporters In de zomer vaart 'De Bruin vis' drie keer per week naar de watersporteilanden. Daar worden de volle afvalcontai ners aan boord geladen en le ge containers aan wal gezet. De toiletten worden schoon gemaakt en er wordt gecon troleerd of iedereen zich aan de regels houdt. „Wanneer het rustig is ma ken we met iedereen een praatje. We registreren ie dereen. We innen het liggeld. Als mensen gebruik maken van de steigers en de voorzie ningen vallen ze onder de lig geldregeling. Als mensen een vaantje aan de mast van hun schip hebben wapperen, heb ben ze een seizoenkaart. We noteren dan alleen de naam van de boot." Natuurbeheer Op de Grevelingen zijn ook vier natuurlijke eilanden. Dat zijn de 'Hompelvoet', 'Dwars in de Weg', de 'Veer mansplaat' en de 'Stampers plaat'. Hier wordt natuurbe heer toegepast. De eilanden worden beweid door natuur lijke 'begrazers'. Op de Veer mansplaat staan behalve Fjordenpaarden ook een aan tal koeien van Tielëman. De ze begrazers worden 'inge- schaard'Een term die zoveel betekent als inhuren van vee. Op de Stampersplaat grazen alleen Shetland po ny's van Staatsbosbeheer. Deze pony's worden regel matig bezocht. Onder meer voor het kappen van de hoe ven, verwijderen van jonge veulens en bijvoederen in strenge winters. Tegenwoordig worden de hoeven schoon gekrabd door De Vrieze uit Renesse. Hans Smits helpt daar altijd bij. ,,Ik vind het erg leuk om met dieren bezig te zijn. Als ik voor de keuze zou wórden ge steld: varen of de dierenver- zorging, zou ik best even moeten nadenken." Veewagen op pont Het vee wordt van en naar de eilanden vervoerd in een vee wagen, die op een pontje wordt gereden dat Staats bosbeheer daar speciaal voor gebruikt. 'De Bruinvis' duwt die pont naar de plaat, waar het vee moet worden losgela ten. Omdat het meeste vee in oktober weer op stal gaat, zijn op de platen vangkralen geplaatst. „Het is niet mak kelijk om het vee weer te vangen. Je krijgt echte Wild West toestanden.vertelt Smits lachend. Deze schipper in hart en nie ren is ook een echte ombuds man voor de Grevelingen. „Wij zijn gastheer van de Grevelingen, geen politie agent." Deze uitspraak is te kenend voor het gemak waarmee Smits met water sportrecreanten omgaat. Hij is gezellig en meegaand, COUPEUSE KERKWERVE - In Kerkwer- ve begint dinsdag 16 septem ber een drie jaar durende coupeuse-opleiding. De les sen worden gegevep bij de School voor Modevormge ving van Cathy de Vos. Zowel het patroontekenen als het vervaardigen van kle dingstukken worden tijdens de cursus behandeld. Aan de orde komen dames-, kinder en herenkleding. Er wordt getekend volgens het Runds- chau-systeem. Dit is een mo derne tekenmethode die zich telkens aanpast aan het mo debeeld. Deelnemers aan de opleiding moeten enige erva ring hebben op naaigebied Nadere inlichtingen: tele foon 415792. Advertentie Hebe-mix Een kleurrijk stel groenblijvende dwergheestertjes in allerlei vormen en kleuren. Nu in 6 soorten. Per stuk 2.95 3 stuks voor iistus 1991 gUROPgjUUlfi Hff TUIIICtHTKUM VOO* RENESSE LAÖNE 20, 0111-461031 Hans Smits achter het roer van 'De Bruinvis'. maar men moet hem niet 'in het vaarwater' gaan zitten. Hans Smits heeft het prima naar zijn zin als schipper van 'de Bruinvis'. „Het is niet al leen mijn werk, maar ook mijn hobby. Het werk is af wisselend en ik maak graag een praatje met de mensen. Vooral in de drukke zomer periode maakt Smits veel uren op zijn boot. Zijn vrije dagen spaart hij op voor de winter. „Dan hebben we het veel rustiger. We voeren dan onderhoud uit, bijvoorbeeld aan de bootsteigers. Als het vriest moeten we de water putten open houden voor het vee. Soms moeten de dieren bijgevoederd worden." De Grevelingen is het groot ste zoutwatermeer van zuid west Europa. Als natuurge bied neemt de Grevelingen een bijzondere positie in. Zo wel boven als onder water heeft het meer een uniek planten- en dierenleven. Ook voor vogelliefhebbers is het een bijzonder gebied. Op de Punt van Goeree is een voge lobservatiepunt en op verschillende natuurlijke ei landen zijn vogelobservatie hutten geplaatst. Hans Smits vaart regelmatig mensen van Faunabeheer over de Grevelingen. „Zij verrichten tellingen." Op de Hompelvoet, waar de grote stern broedt, mag niemand komen van 1 april tot 15 au gustus." Voor de VW ver zorgt de 'Bruinvis' vier keer per jaar een excursie voor mensen uit de regio die geen eigen boot bezitten. Verder vaart de boot regelmatig uit om mensen te vervoeren van het Grevelingenschap of Staatsbosbeheer. Alle organisaties, die zijn be trokken bij het beheer van de Advertentie Danslessen starten in de week van 15 sept. voor: kinderen vanaf 7 jaar scholieren paren/gehuwden Grevelingen hebben regel matig contact. „We werken goed samen met de Waterpo- litie en de Visserijdirectie van Rijkswaterstaat. Wan neer ik vaar maak ik altijd even contact met de kust- wachtpost in de vuurtoren van Ouddorp." Als schip per/surveillant en beheerder voor natuur- en recreatie schap De Grevelingen heeft Hans Smits met alle instan ties te maken. Iedere werk week begint met een werkbe spreking in het gebouw van Staatsbosbeheer in de haven van Zonnemaire. Nieuwe eigenaren Rob Visser en Ingrid Musters Rob Visser en Ingrid Musters: 'Verliefd op Zeeland'. (Foto: Marieke Mandemaker) i MIDDELBURG - De Sector Opleidingen Sociale Arbeid (Sosa) aan de Dwarskaai in Middelburg houdt dinsdag 26 augustus een extra informa tiebijeenkomst. De deeltijd opleidingen die deze avond centraal staan leiden op voor functies binnen sociale 4 dienstverlening, maatschap pelijk werk, activiteitenbe geleiding, sociaal pedago gisch werk en sociaal pedagogische hulpverlening. De diverse opleidingen star ten in september. De bijeen komst begint om 19.00 uur. (Foto: Marijke Folkertsma) ...bij ons wordt hij platter! yx>rf~ Micndheiicl&cHtriM LIFE LINE Hem 26a 4301 HR Zierikzee ZONNEMAIRE - Ze komen uit de omgeving- van Utrecht en hadden een restaurantje in Griekenland. Maar Zeeland heeft hun hart gestolen. Het is met na me de weidsheid van het water en de kleine, schil derachtige dorpen waarop zij 'verliefd' zijn. Rob Visser en Ingrid Musters zijn dan ook zeer tevreden met hun nieuwe woonplaats Zonnemaire, waar zij visrestaurant 'De Gele Hoed' gaan runnen. Zij namen het bedrijf over van Kees Geelhoed, die toe was aan een 'nieuwe uitda ging'. Rob Visser en' Ingrid Musters zetten het restau rant op de zelfde wijze voort. „Het is een gezellig tentje dat goed loopt en een grappi ge naam heeft." Om ook de gerechten te kunnen serve ren op de manier waarop de klanten dat in De Gele Hoed gewend zijn wordt Rob Vis ser deze week in de keuken 'ingewerkt' door Kees Geel hoed. Het gaat daarbij alleen om details, want Visser is kok. Hij was de afgelopen negen jaar zowel werkzaam in luxe horecabedrijven als in grote, snelle zaken die zich vooral bezig houden met bedrijfsca- tering. Zijn vriendin Ingrid Musters is ook geen onbeken de in de horeca. Zij runde een hotel in Griekenland en was gastvrouw en organisator van partijen in een Amster dams restaurant en party centrum. Omdat Rob Visser en Ingrid Musters graag een eigen be drijf wilden, openden ze sa men een klein restaurant op een van de Griekse eilanden. „Het klimaat is daar heer lijk. Maar de mentaliteit van de bevolking en de regels die daar gelden zijn heel anders dan in Nederland. We wilden eigenlijk terug, maar we wis ten niet precies waarheen." Lied Dé eerste duidelijkheid kwam toen Rob Visser op een morgen wakker werd terwijl het lied 'Zomer in Zeeland' door zijn hoofd zong. „Toen zagen we in De Telegraaf de advertentie waarin een klein eethuis in Zonnemaire met woning ter overname werd aangèboden." Na een eerste bezoek namen Rob Visser en Ingrid Musters direct optie op 'De Gele Hoed'. „Het was precies wat we zochten." De nieuwe eige naren kenden Zeeland reeds doordat ze hier vroeger met hun ouders op vakantie kwa men. „De ouders van Ingrid hebben een tweede woning in Westkapelle en mijn ou ders voeren met hun boot over de Grevelingen en de Oosterschelde." Visgerechten Hoewel Rob Visser een all round kok is blijven op de menukaart van 'De Gele Hoed' vooral visgerechten staan. „Kees Geelhoed heeft daar mee de naam van het restau rant opgebouwd en dat wil len we zo houden." De nieuwe eigenaren overwegen wel om de kaart in de toe komst uit te breiden met en kele vleesgerechten eri in de winterperiode met wildge- rechten. In de zomerperiode willen ze hun publiek ook een kleine kaart aanbieden. „Voor de vele fietsers die hier langs komen en even een broodje of uitsmijter willen eten." Het eerste doel van Rob Vis ser en Ingrid Musters is het behouden van de huidige, ge moedelijke sfeer van het res taurant. „We concentreren ons eerst op De Gele Hoed, maar we willen ook graag de mensen van het dorp leren kennen. Het lijkt ons heel leuk om in zo'n kleine ge meenschap te wonen. Je bent dan niet zo'n vreemdeling als in de grote stad." Open Dag Afgelopen maandag namen Rob Visser en Ingrid Musters 'De Gele Hoed' geruisloos over van Kees Geelhoed. „Omdat we midden in het hoogseizoen zitten moet het restaurant doordraaien. Maar in oktober of november willen we de overname vie ren met een Open Dag. Advertentie Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1