'Radio is gewoon behang' 'Je kijkt constant uit de ogen van scheidsrechter' In de schijnwerper Zesde oefenduel voor Bruse Boys Hoogste score voor duo Slager/Schutte Proces tegen verdachten 'Beverwijk' voortgezet Sporters als Verslaggever SPORTIEVE Becker trekt zich terug U T L G N 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Joop van der Laan begint aan zijn zevende seizoen bij Omroep Zeeland (Door Peter Godrie) ZIERIKZEE - Joop van der Laan is afgelopen week einde weer begonnen met zijn werk als radiover slaggever bij Omroep Zeeland. Zijn eerste klus was de Borsele Sloepoort Cup, een toernooi met Zeeuwse voetbalteams. Zulke items doet de inwoner van Oosterland bijkans op routine, want Van der Laan heeft in de afgelopen zes jaar gesprekspartners van aanzienlijk hoger en beter niveau gehad. In tegenstelling tot de sport- medewerkers van Radio Schouwen-Duiveland - en dat is niet om te katten of zo - komen de verslaggevers van Omroep Zeeland nog eens er gens. Zeker in het afgelopen voetbaljaar toen Zeeland ZIERIKZEE - De Zierik- zeesche Nieuwsbode be steedt in een zomerserie aandacht aan (oud-)spor- ters die werkzaam zijn in de regionale sportjour nalistiek. Hoe zijn ze aan het bij baantje gekomen? Hoe gaan ze om met sporters en hoe kijken ze tegen de sportverslaggeving op Schouwen-Duiveland aan. In de zesde afleve ring staat Joop van der Laan centraal. De Oos- terlander werkt sinds 1991 bij Omroep Zeeland. Voetbal en handbal zijn zijn specialiteiten. De promotie van handbal vereniging Delta Sport en een interview met Louis van Gaal waren enkele hoogtepunten. Wim Evertse opende de serie op 15 juli, Peter Bos volgde hem op 22 juli, Le on Quik kwam 31 juli aan bod, Willem Lafeber was op 5 augustus aan het woord en 12 augustus deed Hans Saman zijn zegje. drie hoofdklassers op zater dag telde en Van der Laan (42) regelmatig zijn spullen pakte om Nederland in te gaan. Vanuit alle windstre ken bracht het stemgeluid van Van der Laan de Zeeuw se provincie op de hoogte hoe goed of slecht Veere, Kloe- tinge en Hoek het deden. Niet zelden was Van der Laan geïmponeerd door de prachtige accommodatie waarvan hij verslag mocht doen. Toch blijft ook hij het Zeeuwse trouw. Met name op de tribune bij voetbalvereni ging Goes, die in het voorbij seizoen naar de eerste klasse promoveerde, heerst volgens de geboren Dinteloorder ou derwetse voetbalhumor. „Daar. is het iedere thuis wedstrijd genieten. Zo leuk is het daar." Familie Goede herinneringen be waart hij aan zijn reporters- werk bij Delta Sport. Van der Laan maakte de promo tie naar en degradatie' uit de eredivisie van de Zierikzeese handbalclub mee. „Ik heb al die jaren meegemaakt en je wordt als het ware in de fa milie opgenomen. Je bent er zo mee bezig dat jezelf ook in de stress zit." Dat de-journa- listièke objectiviteit dan zo nu en dan aan de kant wordt geschoven, daar zit Van der Laan niet echt mee. „Het was de enige Zeeuwse ploeg. Dan wil je dat ze winnen." Zeker na de promotie. Van der Laan: „De eerste reactie van de trainer, de emoties van de spelers." Uit de manier waarop Van der Laan over Delta Sport vertelt, klinkt oprechtheid. Diezelfde houding neemt hij aan als het driedaagse trai ningskamp van Ajax in Zee land ter sprake komt, in de zomer nadat de Amsterdam se club de Europa Cup I vero verde. „Dat was heel leuk. Ik kreeg de kans om Louis van Gaal te interviewen. En te praten met Ronald en Frank de Boer. Dat maakt indruk. Wil je dat doen? Schitterend Joop van der Laan keek als kind op tegen voetballers van naam, maar tegenwoordig vraagt de Oosterlander ze, zoals vorig jaar in Vlissingen met Gaston Taument, het hemd van het lijf. natuurlijk!" De Boertjes zijn echt mensen waarvan je op aan kunt. Een interview ge ven vonden ze geen pro bleem. „Youri Mulder heb ik op een bandje staan," schiet Van der Laan te binnen. „Ik heb nog geen tijd gehad het achter elkaar te zetten." Van Gaal zette Van der Laan, naast elkaar zittend in de dug-out, op zijn nummer. De oud-coach van Ajax schreef zoals altijd in zijn bekende notitieboekje. Van der Laan wilde wel zien wat er in stond. Prompt, Van Gaal had het door, verscheen onder aan de pagina 'niet gluren'. Een gebiedend vingertje deed de rest. Van der Laan, in het dage lijks leven senior beleidsme dewerker volkshuisvesting bij de gemeente Schouwen- Duiveland, kan nog uren doorgaan met ervaringen en prachtige dingen die hij heeft meegemaakt als ver slaggever van Omroep Zee land. Zijn belangstelling voor de sport(journalstiek) ontstond, zo filosofeert hij hardop, vroeger als kind. Fervent schreef hij wielren ners en voetbalclubs aan voor foto's en handtekening. Wanneer grote clubs in de buurt waren, ging Van der In de schijnwerper. Zo heet de rubriek die elke dinsdag op deze pagina verschijnt. Sporters die op een opvallen de manier in het nieuws ko men, worden uitgenodigd om op trefwoorden te reageren. Deze aflevering staat Arjan Beije 'In de schijnwerper'. De atleet van Delta Sport is de laatste weken uitstekend op dreef in de trimlopen van Burgh-Haamstede. Hij won drie keer de langste afstand. De eerste winst moest hij de len met P. van Malsen uit Nieuwegein. „Dat was afge sproken werk," geeft Beije prijs. Naam: Arjan Beije. Geboren: 3 oktober 1971 in het zieken huis in Zierikzee. Woonplaats: Burgh-Haamstede. Sport: Atletiek. Partner: Nee. Club(s): Delta Sport. Beroep: Kunstacademie in Rotter dam, richting illustratie. Hobby's: Poppetjes tekenen en rond jes lopen. Favoriete sporten: Sporten die met uithoudingsvermogen te ma ken hebben. Laatste hoek: Weet ik niet. TV-programma's: Geen specifieke voorkeur. Kranten/tijdschriften: PZC en Zierikzeesche Nieuwsbode. 'Muziek: Zachte muziek. Eten: Aardappels. Drinken: Water. Uitgaan: Af en toe. Mooiste plekje op Schouwen- Duiveland: Hogezoom 65 en omstreken. Favoriete stad in Nederland: Geen echte voorkeur. Vakantie: Meestal thuis. Geloof: Vanuit mijn achtergrond zit ik bij de Nederlandse Her vormde Kerk, maar dat zegt weinig over hoe je persoon lijk tegen een aantal zaken aankijkt. Heeft hekel aan: Nergens een specifieke he kel. Slechtste eigenschap: Weet ik niet. Beste eigenschap: Weet ik ook niet. Mooiste sportmoment: Marathon in 1996 in Rotter dam uitgelopen binnen drie uur. Vervélendste sportmoment: De allereerste keer dat ik twee kilometer liep. Ik had gegeten en na afloop moest ik overgeven. Blessures: Heb ik niet. Sportief doel: De trimloop honderd keer meedoen. Sportvrouw/sportman van Zeeland: Geen speciale voorkeur. Beste atleet: Ook geen specifieke voor keur Slechtste atleet: Iedereen doet meestal zijn best. Zomer in Zeeland: Moet thuis altijd helpen stro persen. Waar blijf je voor thuis: Negens voor. Trimloop: De mooiste wedstrijd die er Politiek: Niet echt een mening over. Grootste angst: Zou ik zo gauw niet weten. Winnen: Op zich mooi als je wint, maar heel relatief. Hittegolf: Geen last van. Atletiek op Schouwen-Dui veland: Zou niet weten wat ik daar over moet zeggen. Laan kijken en maakte hij heel vrijblijvend een praatje met spelers. Adoratie Buiten adoratie van sporters bedreef hij zelf ook sport op een behoorlijk verdienste lijk niveau. Als A-junior ac teerde hij in het eerste van Dinteloord dat op zaterdag in de tweede klasse uit kwam. Via Hoge en Lage Zwaluwe kwam hij negen tien jaar geleden in Ooster land terecht. Met Duiveland 2 werd hij onder leiding van Cees van Dijke, tegenwoor dig trainer van Bevelanders, kampioen in de vierde klasse reserve. Het was een goed jaar voor de Oosterlandse club want ook het eerste werd kampioen. Van der Laan is anno 1997 nog nmmer betrokken bij Duiveland. Hij houdt zich hoofdzakelijk bezig met de jeugd. Toen hij in 1991 voor Omroep Zeeland aan de slag ging, schoot het sporten erbij in. Omdat het bloed toch kruipt waar het eigenlijk niet gaan kan, pakt hij ko mende winter een badmin- (Foto: Joop van Houdt) tonracket op en trekt hij zijn zaalvoetbalschoenen aan. Toch, met zijn microfoon in de hand komt Van der Laan dingen te weten die voor an deren geheim blijven. „Het meemaken van bijzonder ge beurtenissen," toont hij zijn drijfveer voor het radiovak. „Het is voordeel dat je over al achter de schermen kunt kijken." De illusie dat ieder een luistert, heeft Van der Laan opgegeven. En erbij na denken dat duizenden men sen toehoren als Van der Laan live spreekt, doet hij helemaal niet. „Radio is ge woon behang." Van derMeijden treedt in voetsporen van haar vader OOSTERLAND - Duiveland Cl-Kapelle C214-0. Een wedstrijd uit de jeugdcompetitie van vorig jaar. Zo op het eerste gezicht geen bijzondere wedstrijd. Wel voor Rina van der Meijden uit Oosterland. Het duel was haar eerste optreden als scheidsrechter bij het voetbal. .Uiteraard was ik nerveus. Maar op het moment dat ik op het veld stond, was alles weg. Ik moest één ding doen. Dat was goed fluiten." Fluiten heeft de zeventienja rige Van der Meijden in haar genen meegekregen. Haar vader, vorig seizoen als flui tist gestopt en nu actief als rapporteur van scheidsrech ters, hanteerde zo'n dertig jaar het ijzeren instrument je. Het snerpende en indrin gende geluidje bleek niet voor dovemansoren be stemd. Dus ging de blauwog ige Van der Meijden zich van af haar dertiende interesseren voor het scheidsrechtersvak. „Ik wilde iets doen in de voetbal," verklaart ze haar liefde voor het meest popu laire balspel ter wereld. „Grensrechter zijn vind ik te eentonig en trainer is een beetje moeilijk als je zelf niet gevoetbald hebt." Dat trekt haar totaal niet. „De regels trokken me meer dan zelf te voetballen." Dienstverlening Haar fascinatie voor regle menten wordt overduidelijk als blijkt welke studie ze na de zomer - Van der Meijden deed dit jaar eindexamen ha vo - gaat volgen: sociaal-juri dische dienstverlening in Rotterdam. „Regels, wetten, het waarom en er mee 'spe len'. Daarom leek me scheidsrechteren het meest leuke en geschikt," zegt Van der Meijden. De inwoonster van Ooster land is actief in groep vijf van de junioren, de laagste groep. Groep één is het hoogst haalbare wat jeugd voetbal betreft. Dat lijkt haalbaar voor Van der Me ijden want ze straalt ambitie uit, maar tempert dat met woorden. „Ik wil zo hoog mo gelijk eindigen," laat ze in het midden waar dat is. La ter zegt ze dat ze rond haar 21e levensjaar senioren wil fluiten. Haar vader floot de ama teurs. verder kwam hij niet. „Ik had er te weinig voor over," mengt hij zich even in het gesprek. Wijze raad heeft hij'als elke ouder. „Als ze maar met beide benen op de grond blijft staan en in de spiegel blijft kijken." Dro- men doet Van der Meijden derhalve niet. „Dan leg je al leen maar een druk op jezelf en is het erg teleurstellend als je niet promoveert." Zoals alle andere mannen en vrouwen - voor zover ze weet is ze de enige vrouwelijke scheidsrechter uit Zeeland - in het zwarte pak heeft Van der Meijden te kampen met 'problemen' die inherent zijn aan het vak. Als ze 'trut' zeg gen, kunnen de heren voet ballers met rood vertrekken. „Ik doe het voor mijn plezier en wil niet uitgescholden worden." Televisie Van der Meijden vindt dat het praten tegen de scheids rechters harder moet worden aangepakt. Ze denkt dat de televisie daar schuldig aan is. Kinderen kijken naar be taalde voetbal en doen dat even na. Niet goed te praten, vindt ze. Om maar te zwijgen over de onfatsoenlijke schop van Feyenoorder Henk Vos, vorige week tegen FC Jazz. „Onbeschoft. Dat sloeg hele maal nergens op." Feit blijft dat duizenden jeugdvoetbal lers dit hebben gezien. Rest het grote vooroordeel: een meisje cq. vrouw als scheidsrechter. 'Het is maar een meisje' en 'het zal wel niets worden' fluisteren de voetballers hardop achter haar rug. „Dat hoor ik, maar voor de rest sluit ik me er voor en fluit ik gewoon." Riha van der Meijden. sinds vorig jaar actief als scheidsrech ter bij voetbalwedstrijden voorde C-jeugd. (Foto: Marieke Mandemaker) MEVO, DFS en Ouwerkerk ook in ring ZIERIKZEE - Bruse Boys stapt vanavond om half acht voor de zesde keer de grasmat op om te oefenen. Tegenstander in Bruinisse is Seolto uit Zevenber gen. De ploeg van trainer Alexan der van Keulen kent tot dus ver een weinig succesvolle oefencampagne. Na een tweede plaats op het Mossel- toernooi in Yerseke, won Bruse Boys slechts een keer tje. Wolfaartsdijk verloor met 5-2. MEVO hoopt in tegenstelling tot het afgelopen weekeinde vanavond op sportpark Den Hogen Blok wel in actie te komen. Om half zeven komt het Brabantse Vosmeer naar Zierikzee. DFS treft een half uur later in Burgh-Haamste de het tweede van Veere, dat ZSC jongstleden zaterdag met 4-2 versloeg. Om half acht treedt Ouwer kerk op eigen veld aan tegen een combinatie van Bruse Boys 2 en 3. De elf van spe ler/trainer Jakkoo Brouwer wonnen nog geen oefenduel. Bij rechtbank in Haarlem HAARLEM (ANP) - Voor de rechtbank in Haarlem is dinsdagmorgen rond het proces voortgezet tegen verdachten van de voetbalrellen in Beverwijk op 23 maart. Daarbij verloor in een treffen tussen aanhan gers van Feyenoord en Ajax de Amsterdammer Car lo Picornie het leven. Deze week moeten in totaal veertien Feyenoord-voetbal- vandalen zich verantwoor den in de in een vesting ver anderde rechtbank. Maandag eisten de officieren van justitie mr. F. Ooster huis en mr. R. Tdlóhreg ge vangenisstraffen tot vijf jaar tegen twee Rotterdammers en een Vlaardinger. Dinsdag komen vier verdachten voor. De zaken tegen de andere ze ven zullen donderdag en vrij dag worden behandeld. Van af maandag 25 augustus komen 32 lichtere gevallen voor de politierechter. De hoogste eis, vijf jaar ge vangenisstraf, was maandag voor de 20-jarige Rotterdam mer L.P. (Pansier), die vol gens het Openbaar Ministe rie heeft bijgedragen aan de dood van Picornie. De 24-ja- rige D. de C. (Carvalho) uit Vlaardingen hoordé vier jaar tegen zich eisen, omdat hij met een mes anderen dan Pi cornie zou hebben verwond. De lichtste eis, twee jaar waarvan een half jaar voor waardelijk, was voor de 26- jarige Rotterdammer V.M. (Mersel). Justitie kon niet be wijzen dat hij betrokken was bij de doodslag op de Ajax- supporter. Wel knuppelde hij samen met anderen een ande re Ajax-aanhanger het zie kenhuis in. Justitie in Haar lem, zo bleek maandag, heeft niet de illusie dat alle bij de vechtpartij betrokkenen zijn gearresteerd. Het onderzoek is echter afgesloten. Een van de mogelijk belangrijkste verdachten is tot dusver zelfs uit handen van de politie ge bleven. Justitie acht echter niet te bewijzen dat de hij de mogelijk dodelijke messteek heeft toegebracht. Officier mr. Tdlóhreg ging maandag uitvoerig in op het verschijnsel voetbalsuppor ters als criminele organisa tie. Hij vond dat het geen twijfel lijdt dat dergelijke groepen supporters moeten', worden beschouwd als een' misdaadorganisatie gezien hun hechte organisatie en de gemeenschappelijke 'kwade' doelen. BOSTON/MÜNCHEN (AFP/SID) - Boris Becker heeft zich maandag terugge trokken voor het tennistoer nooi van Boston. De 29-jarige Duitser nam die beslissing nadat hij had vernomen dat dr. Axel Meyer-Wölden, ma nager en vriend van de ten nisser, onverwacht was over leden. Hij keerde direct naar zijn vaderland terug. Zomercompetitie bridge BURGH-HAAMSTEDE - De hoogste score in de achtste ronde van de zomercompetitie bridge werd behaald door het koppel Slager/Schutte. Het duo was in dorpshuis de Schutse goed voor een percenta ge van 71.35. De achtste zomeravonddrive werd bezocht door 44 paren. Donderdag 21 augustus staat de negende ronde op het pro gramma in Burgh-Haamste de. Uitslagen Gele groep: 1. mv. Reydon/hr Van Rooyen 57.92 procent, 2. hr Blonk/ Beekman, ds Vier- gever/Flohil 56.67, 4. ep. Groenenboom 54.58, 5. ep Killan 52.50, 6. ep. Van de Sluis 51.25, 7. ep. Stouten 50.42, 8. mv. Glimmerveen/ hr Visser 50.00, 9. ep. Hilde- ring 48.33, 10. ep. Kuipers 40.42, 12. mv. Van de Wete- ring/hr van de Werken. Blauwe groep: 1. hr Lans- dorp/Lassacquere 63.02, 2. hr Lansdorp/mv. Lansdorp 59.38, 3. ep. Stokla 58.85, 4. ep. Versteeg 58.33, 5. ep. Van Horssen 54.69, 6. ds Schiffer/De Jonge 46.35, 7. ep. Veenema 45.31, 8. mv. Brinckman/hr Boot 41.67, 9. ep. Oostwouder 39.06, 10. ds Van Aalst/De Rooy 33.33. Groene groep: 1. mv. Sla- ger/hr Schutte 71.35, 2. ep. Scheuerman 58.85, 3. ds Bog- mans/Henderson 56.25, 4. ep. Van Lint 55.21, 5. ds Van Oe- veren/Tennekes 53.65, 6. ep. Lafeber 46.88, 7. ds Hoger- heyde/Van der Wekken 44.79, 8. ds Kouyzer/Van de Werf 42.71, 9. ds Boom/Goed- bloed 35.94,10. ep. Moerman. Rode groep: 1. hr Bor- mans/mv Willaart, ds Van Assendelft/Van Geesbergen 62.92, 3. hr Bontebal/Van Krimpen 62.08, 4. hr Rej'- don/Schubert 57.92, 5. hr Wisse Neisen/Van Oost 57 08, 6. ep. Van Drie 50.42, 7. hr Van Eek/Van Wezel 50.00, 8. ep. Tiemers 49.58, 9. hr Haas/mv. Van Wanrooy 45.00, 10. hrn Du Buf/Van Dijk 39.58, 11. ep. Bos 33.33, 12. mv. Habraken/hr Schou ten 29.17. Atletiek Middelkerke Halve marathon: 1. R. Ben Meziane 1.07.36 uur. Paardensport 's-Heer Abtskerke MDNM concours hippique De Paardebloem Springen Pony's L, categorie D/E: 1. J. Honig met Goldstar (Westelijk Schouwen) 0 fout/35.2 secon den. Dressuur Paarden M2, eerste proef: I. V. Honig met Chianty (Westelijk Schouwen) 176 punten, twee de proef: 1. V. Honig 172. Ml, eerste proef: 2. R. Jong man met Kairos (Westelijk Schouwen) 157. Pony's M2, eerste proef: 3. J Beve lander met Power Shadow (Schouwse Ruiters) 158,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6