Folklore met veel plezier Onverstoorbare wèspendief Surprisedancenight en smartlappengala Brogum Afsluitend recital Brouwse concerten Epilepsie onder loep tijdens themaochtend Concert DICHTERS Kamperen LAVA Inschrijf avond voor lessen Yogacentrum Bharathi Devi DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 NR 26233 5 Woensdag 27 augustus BROUWERSHAVEN - De serie orgelconcerten die deze zomer gehouden is in de Grote Kerk in Brou wershaven loopt ten einde. Woensdag 27 augustus vindt een afsluitend recital plaats, verzorgd door or ganist Sietse van Wijgerden. Van Wijgerden (1965) komt, rok en rococo. Hij concer- in tegenstelling tot de eerde- teeerde onder meer in am- re concertgevers, van dicht- sterdam, Gouda, Dordrecht bij. Hij woont in Dirksland en Parijs. In deze laatste op Goeree-Overflakkee en is plaats nam hij ook een cd op. sinds kort als organist ver- De reeks orgelconcerten in bonden aan de Jacobuskerk de Grote of Sint Nicolaas- in Renesse. kerk in Brouwershaven is in In 1990 studeerde Van Wij- onderlinge afstemming met gerden af aan het Rotter- de orgelconcertenreeks in de dams Conservatorium onder Nieuwe Kerk in zierikzee tot leiding van Bernhard Winse- stand gekomen. Het afslui- mius. In 1992 voltooide hij tende concert door Van Wij- daarnaast de studie muziek- gerden begint om 20.00 uur. wetenschappen aan de Uni- Op zaterdagmiddagen tij- versiteit Utrecht. Momen- den? de openstelling van de teel studeert hij impro- kerk voor publiek, van 14.30 visatie bij Bert Matter in tot 15.30, kan eveneens naar Zutphen. het orgel worden geluisterd. Praktijkervaring deed hij Zaterdag 23 augustus be- ruimschoots op, onder meer speelt Piet Balion uit Rijs- door deelname aan het César wijk het orgel. Franck-concours in Haar lem. Ook deedhij twee keer De eigen organist van de mee aan de Internationale kerk, Prosper Sevestre, be- Orgelacademie in Haarlem, speelt het orgel zaterdag 30 In Leiden won hij bij het or- augustus. Tijdens dit laatst- gelconcours de eerste prijs in genoemde concert zal een de categorie renaissance, ba- vrolijke noot niet ontbreken. DIRKSLAND - De afdelingen Zuid-Holland en Zee land van de Epilepsie Vereniging Nederland houden zaterdag 13 september een thema-ochtend in Dirks land, gewijd aan het onderwerp: Epilepsie, medicij nen en geheugen. Uitgenodigd voor een lezing nitieve functioneren? Bezoe- zijn prof. dr. A. Aldenkamp, kers aan de thema-ochtend als neuro-psycholoog werk- kunnen ook zelf vragen stel- zaam voor het epilepsiecen- len. trum Kempenhaeghe in Hee- De bijeenkomst begint om- ze, en dr. M. Hendriks. 10.30 uur en wordt gehouden De laatste spreker is werk- in het verenigingsgebouw Dè zaam voor het epilepsiecen- Schakel aan de Beatrixlaan trum Dr. Hans Bergerkli- 31 in Dirksland. Meer infor- niek in Breda. De matie is verkrijgbaar bij het bijeenkomst is bedoeld voor contactpersoon Zeeland, mensen die epilepsie hebben Margreet Maljaars: 0118 - en hun directe betrokkenen. 614225. Over epilepsie bestaan nog steeds veel misverstanden en vooroordelen. Zoals bijvoor beeld de - foutieve - bewe ring dat er bij elke aanval hersencellen afsterven. De GOES - Het Goese NadaNagra patientenbe- geeft maandag 1 september langenyereniging voor men- een Droomtijd Concert in sen met epilepsie wil op deze verenigingsgebouw Vers ochtend betrokken graag vliet in 's-Heer Abtskerke. juist informeren. Aan de orde komen onder Het is een helend concert met meer de invloed van aanval- onder andere didgeridoo, len op het geheugen en de in- klankschalen, gong, sjama- vloed van medicijnen op het nentrom, stem en fluit. De geheugen. Is er sprake van aanvang is om 20.30 uur. een negatieve invloed en wat Voor nadere inlichtingen of kun je er aan doen? En wat aanmelding: telefoon 0113- zijn de gevolgen voor het cog- 233278 (na 18.00 uur) Rondje Oosterschelde We zitten aan de dijk bij Koudekerke Rechts van ons staat de toren ingepakt De wind blaast zachtjes rimpels in het water De hemel is uitbundig blauw gelakt. Wat verderop de stormvloedkering beschermt dit stukje Zeeland tegen hoge vloed, 't Verkeer zoemt hoorbaar langs de pijlers 't Is of de stilte fluisteren moet. Recht voor ons de pluimen van Kortgene De contouren van Noord Beveland zijn wazig in het groen getekend als door een schildershand. Wat meer naar links de Zeelandbrug ligt over 't water als een zilveren lint. Waar eens de veerboot voer van d'één naar d'andre kant is 't nu de brug die Schouwen met het Goese land verbindt. Recht achter ons het Schelphoekgat. Herinnering aan een verloren strijd Soms wordt uit veel leed iets moois geboren. Hier is 't de natuur die goed gedijt. Aan onze voeten een rijk begroeide dijk. Een Jacobsvlinder, fel rood met een stipje zwart, zoekt tussen distels en kamillen wat voedsel uit elk bloemenhart. Het water stijgt nog langzaam naar omhoog. Een meeuw zweeft wiegend door het zwerk We zitten aan de dijk bij Koudekerke genieten van de grootsheid van Gods werk. Anny van der Schee Middelburg Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Lets Liesma Ensemble presenteert zich in Renesse RENESSE - Humor en plezier zijn de kenmerken in het optreden van het folkloristisch ensemble Lies- ma uit Letland. Maandagavond gaf de groep op uit nodiging van de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW) een optreden in Renesse; niet op de Kerkring zoals aanvankelijk gepland, maar op het evenemententerrein aan de Hogezoom. Twee verdachten beroving aangehouden GOES - De politie heeft gisteren twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht op 9 au gustus een man te hebben beroofd in Goes. Hierbij werd een aanzienlijk geldbedrag buitge maakt. De twee, een 24-jarige man uit Goes en een ne gentienjarige man uit Middelburg, hebben in middels bekend en zijn ingesloten op het politie bureau in Goes. Ze wor den voorgeleid voor de rechter-commissaris in Middelburg. De negen tienjarige zit nog in zijn proeftijd van een eerdere veroordeling. Hem hangt in ieder geval nog een ge vangenisstraf van zes maanden boven het hoofd. GRIJPSKERKE - Lesbische en Andere Vrouwen Activi teiten (LAVA) houdt van vrijdag 29 tot en met zondag 31 augustus haar jaarlijkse kampeerweekeinde. Het evenement is sportief ge tint, met mogelijkheden voor kanoën, fietsen, wande len en luieren. Belangstellen de vrouwen zijn vrijdag van af 19.00 uur welkom op camping Betuwestrand in Beesd. Voor nadere inlichtin gen of aanmelding: telefoon 0118-593095. EXPOSITIE WISSENKERKE - Yvonne Schmidt, Rit Creemers en Marian Kievits exposeren van zaterdag 23 augustus tot zondag 5 oktober hun werk in Galerie De Praktijk in Wissenkerke. Schmidt uit Amsterdam stelt olieverf schilderijen ten toon, van de Belgische Creemers zijn aquarellen te zien en de Rot terdamse Kievits exposeert bronzen beelden. De tentoon stelling wordt zaterdag 23 augustus om 16.00 uur geo pend. De galerie is vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 18.00 uur geopend en andere dagen op afspraak. DIEFSTALLEN ZIERIKZEE - De politie op Schouwen-Duivelend is gis teren weer geconfronteerd met een reeks diefstallen. In Renesse werden er twee fiet sen gestolen en in Zierikzee een. In de badplaats werd verder uit een auto een auto- radio-cdspeler weggenomen. 1 In mooie, met details versier de kostuums presenteerden de 25 dansers en danseressen hun volksdansen. Kenmer kend daarin dus het plezier bij het uitvoeren en de sub tiel gelardeerde humor. Veel dansen ademden een sfeertje van het mannetje dat het vrouwtje wil veroveren en het vrouwtje dat best* vero verd wil worden, maar de man eerst even plaagt. Ook voorbeeldspelletjes werden op basis van een knappe cho reografie met veel gevóel voor humor uitgevoerd. Eén danser of danspaartje geeft als voorbeeld een beweging of handeling aan, die de rest van de groep dient na te doen. Hippen op je hurken bijvoorbeeld en het aloude 'kaasje wegen' geven aanlei ding tot veel plezier bij het publiek en tot enkele open doekjes. Na de pauze bracht de groep hierop een variant met mede werking van enkele toe schouwers, die overgehaald werden samen met de ensem bleleden een dans in twee te genovergestelde cirkels uit te voeren. Warm Het optreden moet warm ge weest zijn voor de ensembl eleden. De kostuums zijn ge maakt uit dikke stof en onder de rokken worden nog katoenen broeken tot op de knieën gedragen en de folk loristische dracht is pas com pleet met geborduurde wol len kniekousen. De mannen hebben wat meer speelruim te. Bij de ene dans verschij nen ze in een vrij plechtig zwart pak, compleet met schootjasje en hoge hoed, bij de andere mag het zwieriger in het blousende witte over hemd. De precisie is perfect en het tempo ligt vaak verrassend hoog. Dat alles maakt het op treden van het Liesma En semble tot een boeiend schouwspel waar veel be langstellenden voor bleven staan, zelfs de pauze van on geveer tien minuten werd rustig afgewacht om ook het tweede gedeelte te kunnen zien. He ensemble wordt be geleid door een eigen zang en muziekgroep. Er worden opmerkelijke instrumenten bij bespeeld, zoals een kolk- le, trejdeksnis, duivel trom mel en - wat bekender - een viool fluit en accordeon. ,,De groep behoort tot de bes te amateurs in Letland," ver telt G. van Damme uit Goes, adviseur voor West-Europa van de Internationale Orga nisatie voor Volkskunst (IOV) en bestuurslid van de Stichting Zeeuwse Kleder dracht. Deze laatste stichting nodigt samen met volksdans vereniging Vodago, even eens uit Goes, folkloristische groepen uit. Vorig jaar was een groep uit de Oekraïne te gast van deze Goese clubs, nu staat de De leden van het Liesma Ensemble tijdens de uitvoering van één van de vele vrolijke dansen. volkskunst van Letland cen traal en volgend jaar zal er een Tsjechisch kinderensem ble naar Zeeland komen. De bezoekers uit Letland zijn ondergebracht bij gastgezin nen, die geïnteresseerd zijn in volkscultuur en bewoners uit deze landen in Oost-Euro pa. Overigens wordt het, vol gens Van Damme, wel steeds moeilijker om voldoende gastgezinnen te vinden. De leden van het Liesma En semble uit Riga blijven tien dagen. De meesten van hen spreken Engels of Duits, zo dat de communicatierede lijk vlot verloopt. Tussen de optredens door worden diverse tripjes ge maakt: een tocht over de Oosterschelde, een bezoek aan Waterland Neeltje Jans en een gezamenlijke barbe cue in een boomgaard in, Goes. ,,Daar kon ook volop gedanst en gezongen worden, zonder dat omwonenden er last van hadden," lacht Van Damme. Het Liesma Ensemble geeft tijdens het verblijf in Zee- (Foto: Marijke Folkertsma) land acht optredens in deze provincie en in België. Eer der was de groep al te zien in Veere, Nieuwpoort en Oost- duinkerke. Donderdag 21 au gustus is het Liesma Ensem ble ook nog te zien in het centrum van Burgh-H aam stede. Om 12.00, 13.30 en 15.00 uur treedt de groep elke keer twintig minuten op. ZIERIKZEE - Een surprisedancenight, een house party voor kinderen en een smartlappengala. Zo maar een greep uit het september- en oktoberpro- gramma van muziek- en theaterpodium Brogum in Zierikzee. Met demonstraties en informatie ZIERIKZEE- Yogalerares Bharathi Devi houdt maandag 1 september in het MFC in Zierikzee een inschrijf- en informatieavond voor belangstellen den. Met haar leerlingen geeft zij ook diverse de monstraties. Voor de surprisedancenight op vrijdag 5 september zijn in verband met de vakantie nog geen namen bekend van de dan aanwezige DJ's. Wel belooft Brogum de bezoekers gevarieerde dancestijlen en een heftige avond. De surpri sedancenight begint om 21.00 uur. Zaterdag 6 september speelt de formatie Flat Out uit Bergen om Zoom in Bro gum. Deze elfkoppige band draait al jaren mee en brengt covers van binnen- en buiten landse bands: van rock tot ballad en van swing tot hip hop. Het concert van Flat Out begint om 22.00 uur. Als onderdeel van Muziek Monumentaal treedt donder dag 11 september de Ronald Snijders Acoustic Band op in Brogum. Snijders speelt vooral Afro-Caribische mu ziek en Braziliaanse muziek. Hij speelde al twee keer op het North Sea Jazz Festival, kreeg in 1973 de Persprijs op het NOS Laren Jazzconcours en in 1993 de Bronzen Stier voor zijn verrichtingen op muzikaal en cultureel vlak. Het concert begint om 21.00 uur. Van een geheel andere orde zijn de optredens van hoofd act Travoltas en supporLact Farmer John op zatérdag 20 september. Zij staan garant voor hardcore, punk en ram- rock. Travoltas werd in 1990 opgericht en bracht in 1996 de debuut-cd Kill! kill! kill! Sex! Sex! Sex! uit, gevolgd door de cd Baja California. Farmer John brengt korte krachtige nummers onder het motto 'recht voor z'n raap'. Het concert begint om 22.00 uur. Techno-dance staat voor vrij dag 3 oktober op het Bro- gum-programma. Gepland staan optredens van de Mid delburgse formatie 110 volt lovers en Wouws Meisje. 110 volt lovers was eerder te ho ren tijdens Anywave '97. Wouws Meisje maakte al in 1995 haar opwachting op het Brogum-podium, eveneens tijdens Anywave. Op het menu: met de computer .ge maakte 'house'. Het concert begint om 22.00 uur. Liefhebbers van gitaarmu ziek komen zaterdag 11 ok tober aan hun trekken met muziek vam hoofdact Sjako! en support-act Casablanca. Sjako is geen onbekende, in Brogum. In april 1995 speel de de formatie ook al in het Zierikzeése muziek -en theaterpodium. De band Ca sablanca komt uit Roosen daal en produceert een stevig maar tegelijkertijd melodi eus geluid. Het optreden be gint om 22.00 uur. Voor vrijdag 17 oktober staat een houseparty voor kinderen op het programma. De houseparty is bedoeld voor kinderen van zeven tot veertien jaar. Zij krijgen harde muziek, veel lichtef fecten, dansers en vuurwerk voorgeschctfeld. Voor ouders zonder oordoppen is er een geluidsdichte relaxruimte. Smartlappen worden zater dag 18 oktober ten gehore ge bracht tijdens het smartlap pengala. Gecontracteerd zijn De Stamgasten uit Bruinis- se, de Nederlandse Griek Spiros, Jacques Herb en El Combo. Popkoor Blaaat sluit het smartlappengala af sa men met leden van Doris Day en Andere Stukken. Zij brengen op geheel eigen wij ze een aantal levensliederen en popsongs. Het smartlap pengala begint om 20.30 uur. De avond is verdeeld in drie demonstratie- en infoblok- ken, te weten van 19.00 tot 19.45 uur; van 19.50 tot 20.30 uur en van 20.35 tot 21.15 uur. het klassieke Yoga Educatie Centrum onder leiding van Bharathi Devi is klein, maar actief en de leerlingen wor den gemotiveerd door de zelfwerkzaamheid en regel matige studie en praktijkop- bouw in de yoga. Klassieke yoga verdient, volgens de docente, veel meer en daarvoor moeten echte kennis en langdurige praktijk aanwezig zijn. Zelf heeft Devi lange trainingen en studies onder leiding van één van de grootste yoga- meesters in India ondergaan. Zij heeft officiële initiaties ontvangen en zij mag de titel Acharya (Yogacharini voor een vrouw) gebruiken, die of ficieel erkend is door de In diase regering en die staat voor drs. in de Wetenschap van Yoga en andere Kun sten. Een yoga educatie training wordt nu gegeven met yoga- praktijk en kennis. Wanneer alles goed is afgerond, kan men een officieel yogacertifi- caat ontvangen, verbonden met de aloude klassieke yo- gatraditie. Als schrijfster heeft Devi nu twee wetenschappelijke yo- gawerken geschreven: één vertaald in het Nederlands, dat gebrujkt wordt tijdens de opleiding en een studie/praktijkboek voor de opleiding in het Engels, ge heel gewijd aan de klassieke Yoga Chikitsa vanuit de Ayur Veda. De veelzijdige kijk in klas sieke yoga educatie is er, vol gens de docente, voor ieder een die zich op natuurlijke wijze wil verdiepen door de praktische kennis, informa tie in de yoga op wetenschap pelijk, medisch, sociaal, creatief en muzikaal gebied door middel van taal, bewe ging, ontspanning, visüalisa- tie, rust en stilte. Voor nadere informatie kan men ook bellen naar het Yo ga Educatie Centrum, tele foon: 414018. KERKBERICHTEN Nederlands Herv. Kerk Beroepen te Maartensdijk: D. Heemskerk te Nieuwleus- en (deelgemeente Rehoboth). Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Hilver sum: mw. drs. J. Bolhuis en drs. W. Loosman te Oudewa- ter(beiden part-time). Chr. Gereformeerde Kerken Tweetal te 's-Gravenmoer: drs. H. de Bruijne te 's-Gra- venhage-West en drs. W. P. de Groot te 's-Gravenhage- Centrum. Bedankt voor Veenendaal (Bethelkerk): drs. W. C. Moerdijk te Nieuwegein. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Clifton (USA): C. Hogchem te Borssele. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - Donder dag 21 augustus 19.30 uur ds. J. de Groot, Rijssen. Gereformeerde Gemeente Oosterland OOSTERLAND - Vrijdag 22 augustus 14.45 uur huwe lijksbevestiging ds. G. J. N. Moens, Goes. I Hij staat te boek als een voor dit gebied zeldzame broedvo- gel: de wespendief. Gisteren streek een jonge wespendief neer in de clematis tégen de voorgevel van de Hostellerie in Schuddebeurs. Daar deed het dier zich - onder het toe ziend oog van terrasgangers - tegoed aan zijn lievelings kostje: wespen. Het dier liet zich door de belangstelling en het geklik van de came ra's niet afschrikken, maar ging overstoorbaar door met het leegeten van het wespen nest in de clematis. In eerste instantie dacht M. Ezinga van de Hostellerie met een buizerd van doen te hebben. Bij nadere beschouwing - en het raadplegen van wat orni thologische lectuur - bleek de onverwachte bezoeker ech ter een wespendief. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5