Van Vulpen orgel bijna af Jippen en Janneke's welkom in Bruinisse Waterschapsbank kijkt terug op goed half jaar Inwoners Tholen krijgen kaart voor hulpverlening Auto op zijn kant gezet Veel schade door verkeerde manoeuvre AGENDA Gemengd programma voor Benefiet-avond Wroclaw DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 NR 26233 3 ZIERIKZEE - De nettowinst van de Nederlandse Waterschapsbank (NWB) is in het eerste half jaar van 1997 niet 12 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode in het jaar daarvoor. In gebrnikname gevierd met muziek- en zangavond op 5 september 'tKTw- "rji Het gerestaureerde Van Vulpenorgel wordt vrijdag 5 september officieel in gebruik genomen. Verwacht wordt dat de winststijging voortzet en dat de resultaten van heel 1997 zich kenmerken door een stijging. Zo meldt de NWB in haar halfjaarsbericht. De or ganisatie kan worden aange duid als de 'huisbankier' van de waterschappen. De stijging van de krediet verlening, zoals zichtbaar in de tweede helft van 1996, zet te zich in het afgelopen half jaar voort. In totaal werd voor een bedrag van 1,9 mil jard aan nieuwe langlopende kredieten verstrekt, wat een stijging inhoudt van 60 pro cent. De portefeuille langlo pende kredieten nam per sal do toe met 3 procent van 28,6 miljard naar 29,5 miljard. De financiering van de kre dietverlening vindt in toene mende mate op de buiten landse markten plaats, onder meer in de vorm van obligaties. Hierdoor is het aanbod van lange middelen aan de banken vergroot en bovendien heeft dit een posi tieve invloed op de rente marge, aldus de NWB. Rentemarge Als gevolg van de groei in de kredietverlening, een lichte verbetering van de rente- marge en de toename van het eigen vermogen namen de rentebaten toe met 11 pro cent van 79,5 miljoen naar 88,3 miljoen. De lasten inclu sief afschrijvingen stegen met 1,7 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1996. Per saldo steeg de nettowinst over de eerste helft van 1997 met 12,6 procent naar 81 mil joen. Vorig jaar was dat nog 72,3 miljoen. Van maandag tot en met don derdag kunnen ouders hun kleintjes aan de Deltastraat afleveren tussen 7.30 en 17.30 uur. Op vrijdagen is kinder opvang Jip en Janneke geo pend van 7.30 tot 13.00 uur. Per dagdeel is er ruimte voor zes kinderen. In geval van nood kunnen peuters, afhan kelijk van de bezetting op dat moment, ook onver wachts terecht. Belangstellenden kunnen een kijkje komen nemen tij dens het open huis op zater dag 30 augustus van 11.00 tot 16.00 uur. De kinderopvang van Huizer is een combinatie tussen woonhuis en creche. De wo ning - waar de Bruse binnen kort haar intrek in neemt - wordt volledig aan de ver wachte kinderschaar aange past. In de woonkamer staat kindermeubilair en het be- „Zo'n orgel onder handen ne men, is echt een weg met ont dekkingen. Je komt dingen tegen die niet waren voor zien. Zoals bijvoorbeeld de windladers. Dat er iets aan moest gebeuren wisten we wel, maar dat ze uiteindelijk volledig gerestaureerd moes ten worden bleek pas achter af," vertelt secretaris van de Kerkvoogdij B. de Groot. De twee windladers, die er voor zorgen dat de lucht ver deeld wordt over de verschil lende pijpen, bleken lek te zijn. De houten bakken wer den verwijderd en afgevoerd naar het Utrechtse bedrijf. Het hele orgel werd gede monteerd en opnieuw ge lijmd. Bovendien werden al le schapeleren pakkingen en andere versleten onderdelen vervangen. hang is voorzien van een strook met daarop de afbeel ding van Jip en Janneke. Een box, een miniballenhuis en ander speelgoed maken de ruimte af. Op de bovenverdieping wordt de grootste kamer in gericht als slaapkamer voor de oppaskinderen. Voorlopig zijn er ledikantjes voor vier slapers. In de loop van de tijd wordt deze voorziening uit gebreid. „En ook de tuin ach ter wordt aangepast. Op het gras komt een mini-glijbaan en ik wil een klein zwembad je en een zandbak," zet Hui zer haar plannen uiteen. De 22-jarige inwoonster van Bru studeerde januari van dit jaar af aan de driejarige opleiding Sociaal Pedago gisch Werk in Rotterdam. Dat ze in de kinderopvang (Foto: Marijke Folkertsma) De kosten van alle werk zaamheden, inclusief de nog aan te brengen eenvoudige klimaatbeheersing, bedra gen 150.000 gulden. Al een paar jaar wordt door de ge meenteleden voor de restau ratie gespaard. Via subsidies en nog een aantal eigen acti- viteiten hoopt de Hervormde Gemeente dit jaar het open staande tekort nog yoor een groot deel weg te werken. Gepland staan onder meer een bazar op 18 oktober en speciale kerkcollectes voor 'het orgel op 5 september en de week erna. Een grote bij drage wordt ook geleverd door de Kijk- en Koophal van gemeentelid L. Ottens. Elke woensdagmiddag, za terdagochtend en op- af spraak kunnen belangstel lenden hier terecht. De wilde gaan werken wist ze al van jongsaf aan, maar het plan om een eigen opvang te beginnen groeide pas na haar afstuderen. „In deze buurt is het moeilijk om hierin werk te vinden, want er is niet veel op dat gebied. Maar ik ben altijd met kinderen in de weer geweest. Toen kwam ik op het idee om zelf een kin deropvang te beginnen." Een enquête onder dorpsge noten leverde veel positieve reacties op, wat voor haar de doorslag gaf de knoop daad werkelijk door te hakken. „Weinig mensen stuurden de enquête terug, maar monde ling waren de reacties heel positief. M'n eerste klant heb ik trouwens al, alleen moet dat. kindje nog geboren wor den." Ervaring heeft Huizer inmid dels ruimschoots opgedaan. Als oppasser aan huis - sinds haar twaalfde - en tijdens haar twee studiestages. In die tijd heeft ze ook een dui delijke visie ontwikkeld over de opvang die ze kinde ren wil bieden. Zo is zij onder meer de mening toegedaan dat je moet proberen kinde ren te stimuleren tot activi teiten. Echter, dwingen doet ze ze niet. Ook gaat ze van het uitgangspunt uit dat er vaste regels moeten zijn om wille van de duidelijkheid. Behalve met de kinderen zet de Bruse zich ook in voor het opbouwen yan een band met de ouders. Eén van de midde len die ze daarvoor inzet, is een schriftje waarin ze het verloop van de dag noteert. Kinderopvang „Voordelen van deze vorm van kinderopvang? Gediplo meerde leiding. Altijd open op openingstijden, want als ik ziek ben zorg ik voor ver vanging. En ik denk dat kin deren hier meer sociale con tacten opdoen dan in een andere situatie." waarde van het Bruse Van Vulpen orgel, destijds voor de bouwer qua grootte een unicum, wordt door deskun digen anno 1997 op 500.000 gulden geschat. Op dit moment, tweeëneen- halve week voor de inge bruikname, zijn twee intona- teurs van de Utrechtse firma Gebroeders Van Vulpen druk met de laatste 'loodjes' in de weer. Aan hen de taak alle pijpen, en dat zijn er in totaal 1356, aan te sluiten en ze zodanig bij te stellen dat ze weer naar behoren klin ken. „Daarbij ga je uit van de tijd waarin het orgel is ge bouwd. Dit orgel komt uit 1954, dus moet het klinken als een orgel uit de jaren vijf tig. Want elke tijd heeft zijn eigen stijl," leggen de into- nateurs Jan Romijn en Adri- aan van Rossem uit. Hun werk is een combinatie van techniek en klankken nis. Zij zorgen ervoor dat de luisteraar kan genieten van zuiver geluid. „Je moet bij voorbeeld zorgen dat het ont staan van de tonen binnen een bepaalde tijdslimiet valt. En ook de klanksterkte speelt een rol. Daar moet je een eenheid in zien te krij gen," aldus de Utrechtse in- tonateurs. Onder toeziend oor van Berg- werff wordt het orgel tot slot gestemd. De organisten die tijdens de feestèlijke dienst het orgel bespelen hebben - als alles mee zit - nog een week oefentijd. „We zijn blij als het dadelijk gebeurd is. Het hulporgel is een fijn or gel, maar om deze weer te kunnen horen is een verade ming," vindt De Groot. Het huidige orgel werd okto ber 1954 in gebruik genomen. Vanaf de inwijding van het nieuw gebouwde kerkge bouw, april 1952, moesten de kergangers het met een har monium doen. Het oude kerkgebouw - uit 1590 - werd door het bombardement in 1945 volledig verwoest. Daarbij ging ook het eerste kerkorgel uit 1887 verloren. Dat toenmalige orgel was voor 2500 gulden gekocht en werd per schip in Bruinisse afgeleverd. RENESSE - De auto van een 28-jarige vrouw uit Renesse is in de nacht van zondag op maandag door onbekenden op zijn kant gezet. De vrouw deed maandagmorgen aan gifte van vernieling bij de politie. Het gaat om een rode Suzuki Alto. Het voertuig stond ge parkeerd aan de Capelweg. De vernieling moet tussen 1.00 en 7.30 uur hebben plaatsgevonden. Ter plekke bleek de vrouw teleurgesteld dat twee vrouwelijke politie mensen de aangifte op kwa men nemen. Ze had liever twee sterke mannen gezien. Die konden haar immers hel pen de auto weer recht te zet ten. Ze moest haar woorden echter terugnemen, want de dames agenten lieten zich niet kennen en zetten de auto weer op vier wielen. DOORRIJDING BURGHSLUIS - Een 37-jari- ge vrouw uit Burgh-Haam- stede trof gisteren haar auto beschadigd aan op de kade van de haven in Burghsluis. Zijn had het voertuig onbe schadigd achtergelaten. Toen zij terugkwam was de achterzijde beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE Een 71-jarige man uit Wes- tenschouwen veroorzaakte gisteren aanzienlijke schade aan auto's, bloembakken en vuilnisbakken toen hij in Burgh-Haamstede zijn auto eventjes wilde verzetten. De auto van de man stond ge parkeerd aan de Dapperweg. Omdat er een vrachtwagen door de straat kwam rijden, verzette de man zij auto. In plaats van vooruit ging de auto echter achteruit. Hier bij werd een aanhangwagen geraakt. Deze reed tegen een personenauto aan, die ver volgens tegen een bloembak tot stilstand kwam. De man reed vervolgens vooruit, maar deed dit zo hard, dat hij enkele vuilnis bakken raakte. Deze vielen op een aantal plantenbak ken, die op hun beurt legen de voorzijde van een perso nenauto vielen. Dinsdag 19 augustus Zierikzee Concert Zeeuws Ensemble Sonore. Dikke toren. 20.15 uur Christelijk Gereformeerd koor de Lofstem begint met repetities. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00- 22.00 uur. Westerschou wen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester- schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Woensdag 20 augustus Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Mossels koken in de Oudheidkamer en het Visse rijmuseum. Van 14.00 tot 16.30 uur. Samenzangavond met inter mezzo's door kopergroep. 20.00 uur. Donderdag 21 augustus Zierikzee Concert organist Van Marion en trompettist Pétré. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden folklore dansen semble Liesma. Centrum. 12.00,13.30 en 15.00 uur. Optreden Family Dee. Kof- fie-Lunch-Eetcafé Branden- burgh. 15.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee Voorprogamma Havendag; optreden Groots Dordts Schipperskoor 'De Kleine Jantjes' en de Corner Cats; tent aan 't Luitje; 19.30 uiir en 21.00 uur. Brouwershaven Concert Duo Gavotte. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Zaterdag 23 augustus Zierikzee Havendag; In en aan de Nieuwe Haven Zierikzee; vanaf 13.30 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt Markt, 9.00-12.00 \iur. Ouwerkerk Benefiet-programma voor Poolse stad Wroclaw; voet balwedstrijd oud en jong Ou werkerk 18.00 uur; concert op de Ring; 19.00 uur. Dinsdag 26 augustus Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tof 16.00 uur. Spelmiddag kinderen 6 tot en met 12 jaar Vakantie Bij bel Club. Legerdes Heilsge- bouw. 13.30 tot 16. 00 uur. Brouwershaven Oi'gelconcert Sietse van Wij- gerden; Grote of Sint Nico laaskerk; 20.00 uur. Bruinisse Bolussen bakken in de Oudheidkamer en het Visse rijmuseum. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 28 augustus Burghsluis Natuurvaartocht op Ooster- schelde met Breeveertien. Vertrek om 18.30 uur in de haven. Noordgouwe Concert Zeeuws Ensemble Sonore. Hervormde kerk. 20.15 uur Dinsdag 2 september Burgh-Haamstede Start puppy-cursus. Terrein Omloopswèg. 19.00 uur. Woensdag 3 september Zierikzee Eerste repetitie van popkoor Blaaêt. Gebouw De Drie hoek. Kerkhof 8. Van 19.30 tot 22.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Sietse van Wij- gerden uit Dirksland. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Bruinisse Samenzangavond met inter mezzo's door violiste en pia nist. 20.00 uur. Voetbal, folklore, jazz, blues en pop OUWERKERK - Voetbal, folklore, jazz, blues en pop zijn de ingrediënten voor de benefiet-avond ten bate van de Zuid-Poolse stad Wroclaw op za terdagavond 23 augustus op de Ring in Ouwer kerk. „Het heeft even geduurd en er is wat overleg voor nodig geweest, maar nu is het vol ledige programma rond," laat initiatiefnemer Frans van Dongen weten. De avond gaat om 18.00 uur van start met een voetbal wedstrijd tussen jong en oud Ouwerkerk. Het wordt een treffen van tweemaal een kwartier. Muziekvereniging Nieuw- Leven gaat de bezoekers vervolgens voor naar de Ring. Daar luidt exact om 19.00 uur de Salvatorklok gevolgd door het Zeeuws Volkslied, uitgevoerd door Nieuw-Leven. Enkele officiële woorden worden gesproken door burgemeester J. Assel- bergs, voorzitter van de Stichting Actie Wroclaw en door de Nederlandse consul Zypser in Wroclaw, die spe ciaal voor deze avond naar Ouwerkerk komt. Folklore Daarna is het tijd voor mu ziek en geeft het orkest 'Zwei Dörfer Musikanten' een kort concert. Folklore zit vooral in het eerste deel van het programma geconcen treerd. Omstreeks 20.00 uur is het de beurt aan de volks muziekgroep De Zeeuwse Rei uit Noordgouwe, ge volgd door een optreden van volksdansgroep Neha- lennia omstreeks 20.30 uur. Nehalennia brengt een aan tal Balkandansen, uitge voerd in daarbij passende kledij. Vanaf 21.00 uur is het podi um voor de band 'Busterd', een coverband uit Hein- kenszand met twee pittige zangeressen: Yvonne en Diana Joziasse. Een uurtje later om 22.00 uur is het tijd voor jazz. Dat wordt gebracht door de for matie Jazzybozz uit Rotter dam. Vanaf 23.00 uur wordt het accent verschoven naar de blues en daar staat de groep 'As de Brandweer' uit Noordgouwe borg voor. Tenslotte wordt het bene fiet-concert afgesloten met een optreden van de regio naal bekende formatie Ro~ dy Dean. De PTT heeft inmiddels ex tra telefoonverbindingen aangelegd in het Dorpshuis van Ouwerkerk. Geduren de de benefiet-avond kun nen goede gevers vanaf 19.00 uur via deze speciale telefoonverbinding hun gif ten voor de Actie Wroclaw doorgeven. Het telefoon nummer is: 641105. Tussen de optredens door zullen de presentatoren op het podium: Bob Lagaay en Mariska de Boer een indruk geven van de giften die bin nenkomen. Frans van Don gen heeft ten aanzien van de giften zijn hoop vooral gevestigd op steun van de bedrijven in de regio. Chaos In Wroclaw heerst na de evacuatie wegens de drei gende watersnood in dit ge bied, volgens Van Dongen, nog steeds een grote chaos. Nog niet alle inwoners kon den terugkeren naar hun huizen, omdat ramen en deuren zijn ontwricht en derhalve niet kunnen wor den afgesloten. Inmiddels ligt het vüilnis in Wroclaw meters hoog opgetast, daar de vuilnisbelt langs de Oder door het water is weg geslagen en er nog geen nieuwe locatie voor het vuilnis is gevonden. Deze situatie heeft een ware rat- tenplaag tot gevolg en de stank in de straten is vrij wel niet te harden. In overleg met. consul Zyp ser zal bezien worden op welke wijze de opbrengst van de benefiet-avond in Ouwerkerk het meest effec tief aan de bevolking van Wroclaw ten goede kan ko men. THOLEN - Op het eiland Tholen worden deze week zogenoemde meterkastkaarten verspreid. Op de kaart kunnen inwoners aangeven wie er gewaar schuwd moet worden bij brand, inbraak of andere calamiteiten, als ze zelf afwezig zijn. De kaart kan onder meer ge bruikt worden bij inbraak, brand- of wateroverlast en directe gezondheidsproble men. Wanneer de kaart op een centrale plaats in de wo ning, bij voorkeur de meter kast, wordt opgehangen kun nen hulpverleners heel snel familie of kennissen waar schuwen wanneer dat nodig is. De kaart is ontworpen om dat politie, brandweer en GGD bijna dagelijks te ma ken hebben met hulpverle ning in huis. Als de bewoners of bedrijfseigenaren weg zijn hebben zij regelmatig de grootste moeite familie of kennissen in te lichten, als er iets aan de hand is. Uit een analyse van de regio politie Gooi en Vechtstreek, de regio waar de kaart is ont wikkeld, blijkt dat het ge middeld twintig minuten duurt voordat de politie een familielid of kennis heeft op gespoord en ingelicht. Vol gens C. Schaart van de poli tie op Tholen zal dat op Tholen niet veel anders zijn. AANRIJDING RENESSE - Bij een aanrij ding op het parkeerterrein van Hotel de Zeeuwse Stro men aan de Jan van Renesse- weg in Renesse werden giste ren twee auto's beschadigd. Een 66-jarige man uit Nijme gen verleende geen voorrang aan een van rechts komende 38-jarige man uit Tilburg. BRUINISSE - Maandenlang' moesten de Bruenaren het doen met een elektronisch hulporgel van het merk Domus. Tot grote vreugde van alle betrokke nen komt daar binnenkort een einde aan. In het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente Bruinis se wordt de laatste hand gelegd aan de restauratie van het Van Vulpen orgel. Vrijdag 5 september wordt het orgel officieel in gebruik genomen. Dat gebeurt met een muziek- en zangavond onder leiding van dominee J. Smit. Als or ganisten zijn maar liefst drie musici in deze dienst betrok ken. Hoofdorganist L. Hoek man geeft een improvisatie op Eens als de bazuinen klin ken. De tweede vaste orga nist, H. van de Velde, brengt onder meer het orgelkoraal Heugelijke tijding ten geho re. A. Bergwerff, die als ad viseur van de Orgelcommis sie van de Nederlandse Her vormde Kerk bij het Bruse orgel is betrokken, verzorgt halverwege de dienst een mi- niconcert. De restauratiewerkzaamhe den aan het Van Vulpen orgel zijn na Pasen van dit jaar ge start. Het groot onderhoud werd gecombineerd met op- knapwerkzaamheden, waar - tamelijk onverwacht - nog heel wat bij kwam kijken. Kinderopvang aan huis in Bruinisse BRUINISSE - Hoewel nog midden in de opknap- werkzaamheden, stralen de frisse blauwe, rode en gele kleuren de bezoeker nu al tegemoet. Vanaf maandag 1 september start Carolien Huizer in haar woning aan de Deltastraat 7 in Bruinisse een kin derdagverblijf. Onder de naam Jip en Janneke wil Huizer daar met zes kinderen in de leeftijdscatego rie 0 tot 4 jaar aan de slag. Carolien Huizer start 1 september met een kinderdagverblijf in haareigen loaning. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3