Israël zwaar onder vuur Nog steeds ruzie over lawaaipontje Piepende remmen door nieuw asfalt Zeker 20.000 f ietsklemmen te weinig bij NS-stations Computer Mir wordt hersteld Van Aartsen houdt vast aan saneringsplan Kabinet wil snellere aanleg vijfde baan Extra treinen naar strand WATERSTANDEN ■l h Raketaanval vanuit Libanon Volgens onderzoek ANWB en ENFB Russisch ruimtestation weer stabiel Tadzjiekse rebellen verslagen I Hoger beroep zaak Bogers in oktober 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BERG AAN DE MAAS (ANP) - Het veer tussen het Nederlandse Berg aan de Maas en het Belgische Meeswijk blijft inzet van een knallende ruzie. Het pontje blijft 's avonds anderhalf uur langer in de vaart dan is afgesproken. Voor burgemeester mr. E. Meijer van Stein, waar Berg onder- valt, reden om een brief op poten te sturen naar Rijkswaterstaat, de exploi tant van het veer. Het bootje mag volgens de bestaande dienstregeling om 21.30 uur de laatste over steek maken. Op verzoek van de Belgische provincie Limburg en enkele gemeen ten aan gene zijde van de Maas is die openingstijd in juli en augustus verruimd tot 23.00 uur. Dat zou de toeristi sche aantrekkelijkheid van het gebied ten goede komen. Rijkswaterstaat verzocht be gin vorige maand aan Stein om de extra anderhalf uur te gedogen. De gemeente wei gerde dit, omdat omwonen den van de aanlegplaats klaagden over ernstige la waaioverlast. Het aanmeren en het op- en afrijden van au to's veroorzaken veel meer herrie dan volgens gangbare normen aanvaardbaar is, al dus Meijer. Een onafhanke lijk akoestisch onderzoek heeft dit bevestigd. De gemeente Stein verzocht Rijkswaterstaat met klem om met ingang van deze week weer te gaan varen vol gens de gewone dienstrege ling. Gemeentelijke en pro vinciale bestuurders aan de Belgische zijde van de Maas reageerden daar woedend op. Vorige week bezetten ze gedurende een half uur het veer. De Belgische'gedepu teerde Sleypen sprak zelfs van een dreigend .internatio naal conflict'. Nu Rijkswaterstaat het ver zoek van Stein naast zich heeft neergelegd, kan de dienst rekenen op een boze brief van de gemeente. ,,We zullen andermaal zeer drin gend verzoeken om een eind te maken aan die extra an derhalf uur", aldus burge meester Meijer. Mogelijkhe den om Rijkswaterstaat te dwingen heeft hij echter niet. ,,Ik kan het veer moei lijk aan de ketting leggen." DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aartsen (Land bouw) houdt vast aan het kabinetsplan om de var kenssector in Nederland te saneren. Dat plan gaat uit van een inkrimping vaij alle varkenshouderijen met 25 procent. Overleg met de belangenbehartigers van de varkenssector heeft maandag niets opgele verd. Het pverleg met de Product schappen voor Vee, Vlees en Eieren (PVE) en de boerenor- ganisatie LTO zal volgende week worden voortgezet. De minister hoopt dan ook te kunnen beschikken over rap porten van het Centraal Planbureau en het Land- bouweconomisch Instituut over de economische effecten van het kabinetsplan. Van Aartsen zei na afloop van het overleg niet over tuigd te zijn, dat het plan van PVE en LTO werkelijk tot een herstructurering zal lei den. „Het biedt geen garan ties dat de sector echt zal ver anderen. Hun plan biedt niet dezelfde helderheid als dat van het kabinet. Ik zie wel letters en voornemens, maar ik mis helderheid. Ik wil geen cosmetica. We moeten de koe nu-bij de horens vat ten", aldus Van Aartsen. LTO-bestuurder Van den Brink was na afloop van het overleg niet al te pessimis tisch. „Ook minister Van Aartsen kan nadenken. Als het plan van het kabinet doorgaat, gaat minstens 45 tot 50 procent naar de knop pen. De kostprijs van het Ne derlandse varken gaat om hoog. De concurrentiepositie in West-Europa wordt dan aangetast. Dat mag niet ge beuren", aldus Van den Brink. De minister gaf geen krimp. „Varkensquota vertegen woordigen een waarde. Er is dus geen sprake van een kou de sanering. Als we de ont wikkelingen aan de markt overlaten, ja dan komt er een kille sanering. Want de eisen die de consument aan het vlees stelt, worden steeds scherper". Van den Brkik is het niet met die redenering eens. Var kensquota en melkquota zijn niet met elkaar te vergelij ken, want de melkquota en de melkprijzen worden Euro pees vastgesteld. Hier gaat het om een nationale quo tumregeling, terwijl de prij zen op de markt tot stand komen, aldus de boerenvoor- man. WIJK BIJ DUURSTEDE (ANP) - Het nieuwe weg dek van de veerweg tussen het Lekveer en de dijk bij Wijk bij Duurstede zorgde maandagmiddag voor een onprettige verrassing voor automobilisten. Ze hielden er piepende en krakende remmen aan over. Omdat het asfalt bij de zo merse temperaturen kenne lijk anders reageerde dan normaal, spatte er veel meer grind op dan gebruikelijk. Dat grind kwam bij sommige automobilisten tussen de remblokken en de remschijf terecht. Nadat zich binnen korte tijd twee automobilisten met dat euvel bij garagebedrijf Kerkhof hadden gemeld, nam de garagehouder con tact op met de politie. Die schakelde vervolgens de provincie in die met het strooien van zand verdere narigheid wist te voorko men. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentnim Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDFNGE Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 20 aug. 05.50 1&7 11.30 -120 18.10 171 21 aug. 06.40 186 00.05 -158 18.50 171 12.20 -119 20 aug. 03.40 215 10.00 -130 16.05 197 22.30 -170 21 aug. 04.25 215 10.40 -.127 16.50 197 23.15 -168 20 aug. 06.20 201 11.30 -130 18.40 185 21 aug. 07.05 202 00.05 -168 19.30 186 12.20 -128 20 aug. 05.40 213 11.35 -138 18.00 200 21 aug. 06.25 212 00.05 -175 18.40 200 12.20 -136 Springtij: 20 augustus Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 SIDON (RTR/AFP) - Israël is dinsdag zwaar onder vuur genomen vanuit Libanon. Binnen enkele uren werden twee salvo's van Katoesja-raketten afge vuurd op het noorden van het land. Eén woning werd direct ge troffen. De pro-Iraanse guer rillabeweging Hezbollah heeft verklaard verantwoor delijk te zijn voor de aanval. De eerste golf raketten sloeg rond zes uur 's ochtends in heel Noord-Israël in. Daarbij liep minstens één persoon, een man die naar zijn werk reed, verwondingen op. De inwoners van Kiryat Shmo- na werd opgedragen naar de schuilkelders te gaan. Kort daarop sloeg een tweede reeks raketten in, maar die richtten geen schade aan. Een Israëlische inwoner zei dat het gebied werd getrof fen door een groot aantal ra ketten. „Om zeven uur (zes uur onze tijd) hoorde ik op het nieuws dat alles rustig was. Enkele minuten later sloeg er een grote golf Ka- toesja's in, een aantal zoals nooit eerder, minstens 20 of 30". De aanvallen kwamen na een dag van hevig geweld in het zuiden van Libanon waarbij in totaal negen mensen om het leven kwamen. De raket- aanvallen zijn hoogstwaar schijnlijk een vergelding voor de bombardementen die werden uitgevoerd op de Li banese havenstad Sidon. Het Israëlische leger ontkent Sidon te hebben bestookt en zegt dat de aanval het werk is van het Zuid-Libanese Le ger SLA, de Israëlische bond genoot in de zogenoemde Veiligheidszone, een 15 kilo meter diepe strook in het zui den van Libanon, die Israël heeft ingesteld om aanvallen op Noord-Israël te voorko men. Hezbollah tracht Israë lische troepen en hun bond genoten van het Zuid-Liba nese leger te verdrijven uit de zone te verdrijven. Wraakaktie Volgens een Israëlische zegs man waren de artillerieaan- vallen op Sidon een wraak actie voor de dood van drie jongelui die bij de Zuid-Liba- nese stad Jezzine omkwamen toen een bom in hun auto ont plofte. Bij de artilleriebeschietin gen op Sidon raakten tiental len mensen gewond, velen van hen ernstig. Twee grana ten kwamen terecht in dicht bevolkte woonwijken in het centrum van de Sidon, veer tig kilometer ten zuiden van de hoofdstad Beiroet, en drie in de buitenwijken. In totaal zouden ongeveer zestien gra naten in de stad zijn neerge komen. De bombardementen leidden tot grote paniek in de 200.000 inwoners tellende stad. In een reactfie op de aanval bestookte het Libanese regu liere leger 's avonds posities van Israël in de zone. Het Li banese leger neemt zelden deel aan de voortdurende schermutselingen in het zui den. DEN HAAG (ANP) - Het is slecht gesteld met de gratis stallingsvoorzieningen vpor fietsen bij NS- stations. Er zijn naar schatting 18.000 tot 22.000 te weinig fietsklemmen bij de stations. Dit blijkt uit onderzoek van de ANWB en de Fietsers bond ENFB op 124 stations in ons land. De uitkomsten zijn dinsdag gepresenteerd. De organisaties doen een dringend, beroep op de Ne derlandse Spoorwegen om de stallingsmogelijkheden flink te verbeteren. Bij iets minder dan eender de van de onderzochte sta tions zijn er voldoende fiets klemmen. Bij 42 procent is er een ernstig tekort, vooral bij de grotere stations. De kroon spannen wat dit be treft Den Haag- CS en HS, Maassluis, Amsterdam CS en Amsterdam RAI. Bij Am sterdam CS bijvoorbeeld zijn er ruim 2300 fietsklem men te weinig. Uit het onderzoek van ANWB en ENFB blijkt ver der dat bij een op de vier sta tions klemmen leeg staan, omdat ze op een ongeschikte plek staan of omdat ze van slechte kwaliteit zijn. Bij meer dan de helft van de sta tions is het niet mogelijk de fiets aan de klem vast te ke tenen om diefstal tegen te gaan. Weggesleept Op bijna de helft van de sta tions met een tekort aan klemmen worden fietsen die buiten de klemmen staan, weggesleept. ANWB en de Fietsersbond noemen dit symptoombestrijding waarmee het trein- en fiets gebruik wordt ontmoedigd. Beter is het volgens hen het aantal klemmen fors uit te breiden. De bewaakte stallingen van NS komen goed uit het on derzoek. Ze voldoen in grote lijnen aan de wensen van de gebruikers. Wel klagen nog al wat mensen over de te ho ge etagerekken waar ze hun fiets in moeten zien te tillen. Ook de plekken zijn vaak te smal. Een kwart van de klanten vindt dat de stallin gen 's avonds te vroeg dicht gaan. ANWB en ENFB plei ten ten slotte voor meer flexibele stallingsabonne menten, bijvoorbeeld met behulp van chipkaarten. Het spoorbedrijf erkent dat er te weinig fietsklemmen zijn. „Maar aan de andere kant is er nog veel plaats in de bewaakte stallingen. Voor 1,75 gulden per dag of 150 gulden per jaar wordt je fiets bewaakt. Dat kan toch geen onoverkomelijke drempel zijn", aldus een woordvoerder. Uitbreiding van het aantal fietsklemmen is niet overal mogelijk. „Voor het Cen traal Station in Amsterdam is gewoon te weinig ruimte en extra klemmen bij Den Haag HS verdraagt zich niet met het monumentale ka rakter van het gebouw. Bo vendien moeten gemeenten ook-willen meewerken aan uitbreiding." NS geeft bij de plaatsing van meer fietsklemmen voorrang aan die stations, waarvan ook de bewaakte stallingen vol zitten. MOSKOU (AFP/RTR) - De kosmonauten aan boord van het Russische ruimtestation Mir hebben de cen trale computer, die sinds maandag defect was, dins dagochtend gerepareerd. Hen rest nu het ruimteschip, dat maandag door het uitval len van de boordcomputer aan het tollen sloeg, weer op timaal op de zon de richten. Dan kan de stagnerende stroomvoorziening via de zonnepanelen worden her steld. Het ruimtevluchtcentrum bij Moskou liet weten dat de Russen Pavel Vinogradov en Anatoli Solovjov en de Ame rikaan Michael Foale nog ge gevens in de computer moe ten invoeren die maandag verloren zijn gegaan. Derge lijke storingen hebben zich al eerder voorgedaan in Mir en zijn altijd binnen een dag verholpen. De bemanning moet het sta tion nu op de zon richten met behulp van stuwmotoren van de ontsnappingscapsule Sojoez. Wanneer dit is ge lukt, kunnen de kosmonau ten zich voorbereiden op de ruimtewandeling om de be schadigde Spektr-module binnen te kunnen gaan, don derdag of vrijdag. Daar moe ten zij stroomkabels tussen de modüle en het moedersta tion opnieuw aansluiten. De module liep onherstelba re schade op 25 juni toen de koppeling van een Progress- vrachtruimteschip met. Mir mislukte. De Progress sloeg een gat in de Spektr en ram de een zonnepaneel. De be manning moest alle contact met de module verbreken, waardoor ook de andere zon nepanelen van de Spektr werden uitgeschakeld en problemen ontstonden met de stroomvoorziening. HILVERSUM. (ANP) - Het kabinet is voorstan der van een versnelde aanleg van de vijfde baan bij Schiphol waarmee het de geluidshinder hoopt te kunnen beheersen. Dit bleek uit uitlatingen van de bewindslieden Jor ritsma (Verkeer en Water staat), Wijers (Economische Zaken) en De Boer (Milieu), maandag na vertrouwelijk overleg met de Nederland se chartermaatschappijen. Voor het NOS-Journaal zei Wijers dat nu de beslissing is genomen om de baan aan te leggen „het geen slechte gedachte is om die maar zo snel mogelijk te kunnen aanleggen". Jorritsma: „Wij moeten kijken waar we in de procedure nog kunnen knijpen voor zover het bij ons kan worden beïnvloed." Het kabinet zal proberen „ook anderen die zich ermee bemoeien minstens te overtuigen van de urgentie van het pro bleem zodat ook zo snel mo gelijk kan worden ge werkt", aldus Jorritsma. Minister De Boer vindt dat daarmee de planologische kernbeslissing geen geweld mag worden aangedaan. De geluidsnormen moeten vol gens haar worden gehand haafd. „We zullen een paar intelligente maatregelen moeten ontwikkelen, zodat afspraken worden nageko men," zei de bewindsvrou we. Dinsdag komt een deel van het kabinet van zomerva kantie terug om zich over Schiphol te buigen. Ver wacht wordt dat het kabi net deze week nog een be slissing neemt. De VVD kan zich vinden in de benadering van Jorrits ma. „Bij een bespoediging is iedereen gebaat", meent het liberale Kamerlid Keur. Hij vindt wel dat de tijdwinst binnen de be staande wettelijke kaders moet worden gehaald. CDA, PvdA en D66 merken op dat ze al ruim een jaar geleden hebben aangedron gen op verkorting van wet telijke procedures. „Maar Jorritsma zei toen nog dat dat niet kon. Ze heeft dat zelfs afgelopen week nog herhaald", aldus CDA'er Reitsma. Van Gijzel (PvdA) is benieuwd waar Jorrits ma tijdwinst denkt te boe ken en hoe ze dat precies gaat aanpakken. D66-Kamerlid Van 't Riet is voorstander van een snelle re procedure, ofschoon ook zij verbaasd is over de plot se bekering van Jorritsma. D66 stelt wel als voorwaar de dat bij een eventuele snellere procedure de rechtszekerheid van be trokkenen - bijvoorbeeld boeren die onteigend wor den - niet wordt aangetast. GroenLinks vreest dat het kabinet met de procedures gaat rommelen en druk op de inspraakorganen gaat uitoefenen, aldus woord voerster Marijke Vos. De fractie noemt dit onaan vaardbaar. Vos wijst erop dat Jorritsma eerder aan de Kamer uitgebreid heeft verklaard „dat het niet sneller kon, wilde zij de procedures in acht nemen". UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen hebben dinsdag weer extra treinen ingezet tussen Haarlem en Zandvoort en terug. Het aantal strandbezoekers was zo groot dat de NS deze „standaardmaatregel" dins dag in elk geval maar weer uit de kast hebben gehaald, aldus een woordvoerder. Vanaf 10.06 uur uit Haarlem en tot 21.20 uur uit Zand voort reden dinsdag zes in plaats van vier treinen per uur heen en weer tussen Haarlem en de badplaats. MOSKOU/DOES JANBE (DPA/RTR) - De Tadzjiekse regeringstroepen hebben dinsdag na een dagenlange strijd de laatste stellingen van rebellerend kolonel Choedojberdijev ingenomen. De troepen van president Rachmonov verdreven de .aanhangers van de muitende kolonel in het zuiden van Tadzjikistan, aldus een rege ringswoordvoerder tegen het Russische persbureau Inter fax. Bij de zware gevechten zijn sinds vorige week zeker zes tig muitende militairen om gekomen, alsmede tien sol daten van het regeringsleger. Choedojberdijev trok zich met zijn aanhangers terug in het gebied aan de Oezbeekse grens, nadat Rachmonov hem vorige week had ontsla gen als commandant van een snelle interventiemacht. Het ontslag volgde op een ru zie over de inlijving van vijf honderd voormalige moslim- rebellen in het leger, waar de kolonel het niet mee eens was. Suske en Wiske "de mompelende mummie" door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 23 aug. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp.15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht var 2 Zaterdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 aug. Zon op 06.33, onder 20.53 Maan op 21.52, onder 09.05 4 21 aug. Zon op 06.34, onder 20.50 Maan op 22.21onder 10.26 Laatste kwartier: 25 augustus (04.25) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De woensdag breekt de week, dit keer ook qua weer. Na overwegend droge, zonnige en vooral warme dagen, bestaat er kans op een bui, mogelijk met on weer. Vanavond is het in het over grote deel van het land nog lang hel der en warm, maar in het noordoosten van het land kan toch ook een enkele bui ontstaan. In de loop van de nacht is de kans dat daar mist ontstaat, vrij groot. Maar ook el ders in het land ontstaan in de na nacht en vroege ochtend enkele mistbanken. De minima liggen daar bij rond de 14 graden. In het noorden en oosten van het land start de woensdag met wolken, elders is het zonnig. Maar de wölken breiden zich in de loop van de dag uit en groeien plaatselijk uit tot buienwolken. De kans daarop is het grootst in de oos telijke helft van land. In het westen blijft het waarschijnlijk droog. De temperatuur komt met ongeveer 26 graden wat lager uit dan de afgelo pen dagen. Na morgen keert het droge, zonnige en warme weer te rug. De maxima tippen op enkele plaatsen dan weer aan de 30 graden. DEN BOSCH (ANP) - Het ho ger beroep in de zaak Robin Bogers wordt op 16 en 23 ok tober voor het gerechtshof in Den Bosch behandeld. Het hof heeft dat dinsdagmorgen bepaald. Op 5 maart veroordeelde de rechtbank in Breda de 28-ja- rige T.J. (Janssen) uit Breda tot tien jaar gevangenisstraf voor het doden van de 3-jari- ge peuter Robin Bogers. Er was levenslang geëist. Zowel het Openbaar Ministerie als J. zijn tegen deze uitspraak in beroep gegaan. J. was de overbuurvrouw van het op 24 april 1996 ver moorde meisje. Zij wurgde Robin volgens de rechtbank in Breda en stopte haar lijkje vervolgens in een vuilniszak en gooide dit in een vuilcon tainer. Op de stortplaats vond de politie later een schoentje met delen van het voetje van Robin. ZIERIKZEESCHE O NIEUWSBODE Ka Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld to worden. j Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontslaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2