Succes reünie overtroffen Grote belangstelling voor houtzagerij Beuzenberg Rechtsongelijkheid Drukte in Renesse INGEZONDEN STUKKEN Overlast jongeren Frontale botsing Optreden Family Dee De Lofstem PROFEETJE MAANDAG 18 AUGUSTUS 1997 NR 26232 5 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezondei stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekeninc. van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Toeristen die het strand van Renesse willen bezoeken en inwoners van onder andere die plaats kunnen gebruik maken van het 'Transferi um': gratis parkeren en gra tis vervoer naar het strand. En wat heeft de gemeente ge daan voor toeristen die een wat rustiger strand verkie zen, bijvoorbeeld in Nieuw- Haamstede, en bewoners van dat gebied? Nu, ze hebben bepaald niet stilgezeten: voor deze men sen heeft de gemeente bij de duinovergangen het betaald parkeren ingevoerd. Geen bepaald bedrag - zoals langs het Veerse Meer maar per uur! Dus van tevoren be palen hoelang we op het strand verblijven, want an ders gaat het nóg extra geld kosten. Rechtsongelijkheid ten top. H. C. STEVENSE Burgh-Haamstede Politie en brandweer actief RENESSE - De politiemensen van het bureau Renes se hebben een bedrijvig weekeinde achter de rug. Geluidsoverlast, baldadig gedrag en diefstal waren enkele van de zaken waarin de politie betrokken was. Vrijdagavond al moest de po litie in actie komen voor een winkeldiefstal in een kle dingzaak in het vakantie dorp. Twee Duitse jongeren van zestien en achttien jaar werden aangehouden nadat zij waren betrapt. Nader on derzoek in de pensionkamer en bagage van het tweetal le verde nog enkele ontvreem de kledingstukken en servies van een restaurant op. De verdachten kregen een boete van 440 gulden opgelegd. Ook zijn hun ouders geïnfor meerd en is hen verzocht de boete te komen betalen. Aanhoudingen Gedurende de nachtelijke uren van zaterdag op zondag heeft de politie nog eens ne gentien aanhoudingen ver richt wegens het veroorza ken van geluidsoverlast, voor baldadig gedrag en voor drankgebruik. Ook mensen die niet ingingen op het bevel zich te verwijderen kregen een boete overhandigd. De uitgereikte boetes variëren in hoogte tussen de vijftig en negentig gulden. Bovendien nam de politie aangiftes van diefstal op, variërend van een auto tot een groot aantal fietsen. Brandweer Ook de brandweer zat niet stil. Zaterdag rond 18.00 uur werd brand gesticht in de openbare toiletten aan de Zeeanemoonweg in Renesse. De brandweer bluste de brand. Het interieur van het toiletgebouw is beschadigd en er is rook- en roetschade in het gebouw. Honderdtachtig Booten schepen in op ms Friesland ZIERIKZEE - Het succes van de reünie in 1991 heeft de familie Boot geen windeieren gelegd. De Zierik- zeese organisator Stoffel Boot kon zaterdag aan 't Luitje in zijn woonplaats 180 familieleden verwel komen. Zij scheepten in voor deel twee van de reü nie en brachten gezamenlijk een dag door op de Oos- t er schelde. De eerste reünie vond sep tember 1991 in het Tonnen- magazijn in Brouwershaven plaats en werd als groot suc ces in de familieherinnerin gen opgeslagen. Dat deze bij eenkomst een vervolg zou krijgen stond zonder meer vast. Maar dat zich 180 men sen zouden aanmelden - plus nog een kleine tien 'niet-be- talende' peuters - had organi sator S. Boot niet durven dromen. ,,Het is een grandi oos feest geweest, dat zonder meer. Iedereen was dik, dik tevreden," vat S. Boot de fa miliedag op de salonboot Friesland na afloop in het kort samen. De Schouwse familie Boot gaat terug tot zo'n driehon derd jaar geleden. In 1698 zag Henderik Boot in Gorkum het levenslicht en hij vestig de zich later als landbouwer in de omgeving van Brijdor- pe. Voor de zaterdag naar Zierikzee afgereisde nazaten begint de geschiedenis op 5 mei 1882. Op die datum tra den Cornelis (Keesje) Boot - een 26-jarige boerenzoon - en de 22-jarige Jacomina (Jaco- mijntje) Bij de Vaate in het huwelijk. Dit huwelijk le verde zeventien kinderen op, waarvan er één dood werd geboren en twee anderen op jonge leeftijd stierven. In middels is van deze generatie nog maar één schoondochter in leven; de 90-jarige tante To. Op ms Friesland kwamen za terdag de derde, vierde en vijfde generatie tezamen. In de zes jaar die er sinds de eer ste reünie inmiddels zijn ge passeerd, overleden drie mensen van de derde Boot generatie. „Opmerkelijk, maar dat zal over vijf jaar op de volgende reünie wel heel anders zijn. De derde genera tie zijn toch allemaal oude ren," voorspelt S. Boot. Hij behoort tot de leeftijdscate gorie Booten die zich opa Keesje en oma Jacobijntje nog goed kunnen herinneren. „Als kind heb ik nog op hun boerderij, die ik het Stam slot noem, gespeeld. Daar woont nu nog familie in, maar door plan Tureluur zal de boerderij in de toekomst verdwijnen." Hier en nu De reünie van de Schouwse familie was meer dan herin neringen alleen. Want er werd ook erg van het hier en nu genoten. Gesterkt door het goede weer genoot de fa milie, die vanuit heel Neder land en zelfs vanuit het Ame rikaanse Californië was komen aanzetten, van de tocht over de Oosterschelde en tussendoor het bliksembe zoek aan Veere. Aan boord werd gezamenlijk gezongen en geluncht en me de-organisator Hans - van ome Willem - Boot vermaak te zijn familieleden met een sprong in het verleden. Speciale aandacht ging ook uit naar Leny Steenbergen - Boot, die zes jaar geleden het intitiatief nam voor het eer ste grootscheepse familie- treffen. „We kwamen toen in Scharendijke bij elkaar voor de begrafenis van de jongste broer van mijn vader. Ik dacht we zien elkaar altijd alleen maar op begrafenis sen, laten we nu eens een reü- Drie generaties Boot brachten gezamenlijk een middagje door op het water. Op de borst gespelde kaartjes met de voorletters van de vaders erop zorgden voor herkenning. Marieke Mandemaker) nie houden. Prima zei de rest, organiseer jij dat maar. En dat heb ik toen gelijk ge daan," aldus de in Ermelo wonende Steenbergen. Twee weken voor de eerste reünie plaats zou vinden, werd de initatiefneemster ernstig ziek waardoor ze haar 'eigen' feest uiteinde lijk niet eens kon meema ken. „Verschrikkelijk vond ik dat. Het was het ergste wat me kon overkomen. Ze hebben stapels foto's naar me opgestuurd en ik voelde me er echt 'bij betrokken. Maar ik was er natuurlijk toch niet zelf bij," herinnert Leny Boot zich de teleurstel ling van zes jaar geleden. Te gen de verwachtingen in kwam ze de klap echter te bo ven, waardoor ze - zij het dan enige jaren later - alsnog in het zonnetje kon worden ge- En dat deed Stoffel Bpot door haar een gedenkplaatje aan te bieden, met de data van beide familiebijeenkom sten ingegraveerd. Over vijf jaar komen de Booten opnieuw bij elkaar, zij het dan aangestuurd door een nieuwe generatie organi satoren. „Ik zal het waar schijnlijk niet meer organi seren, volgende week word ik 78 jaar. Wel hoop ik er sa men met mijn vrouw weer •bij te zijn," aldus Zierikzeeë- naar Stoffel Boot. ZIERIKZEE - Twee Duit se jongeren uit Essen en Mulheim aan de Ruhr hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag voor veel overlast gezorgd in Zierikzee. Eén van hen lag om 2.20 uur in de Verrenieuw- straat in Zierikzee en be weerde dat zijn been ge broken was. De gealarmeerde politie en ambulance constateer den ter plaatse dat er niets aan de hand was, waarna de jongens wer den weggestuurd. Na eni ge tijd kwamen er weer diverse meldingen bin nen over een jongen met een gebroken been. Dit maal lag de Duitser in de Visstraat. De jongens zijn meegenomen en bij de bushalte gezet. Ook kregen zij de toezegging een proces-verbaal te krijgen wanneer zij zou den doorgaan met deze onzin. AUTOROOF NIEUW-HAAMSTEDE Vanaf de Strandweg in Nieuw-Haamstede is zater dagmiddag tussen 14.00 en 18.00 uur een personenauto ontvreemd. De auto, eigen dom van een 46-jarige man uit het Duitse Wadern, is een blauwkleurige Mitsubishi Pajero. Het kenteken is MZG-TK-35. RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag is bij een frontale aanrijding op de Roelandsweg in Renesse een twintigjarige passagier uit het Duitse Ibbenburen aan zijn hoofd gewond geraakt. De verwonding, een snij- wond, was zodanig dat de man per ambulance moest worden overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Het ongeluk ontstond ver moedelijk doordat een 44-ja- rige taxichauffeur uit Brui- nisse op de verkeerde weghelft terecht kwam. De tegemoetkomende auto werd bestuurd door een twintigja rige vrouw uit het Duitse Datteln. Beide voertuigen raakte zodanig beschadigd dat zij moesten worden weg gesleept. De politie stelt een onderzoek in. Nooit bij stilgestaan dat andere mensen dit ook leuk vinden' DREISCHOR - Verknocht aan hout. Dat is familie Beuzenberg uit Dreischor. Pa, ma, zoon en schoond ochter Beuzenberg stelden zaterdagmiddag de deu ren van hun houtzagerij in Dreischor open voor pu bliek. Zeker driehonderdvijftig belangstellenden kwamen een kijkje nemen. „Niet verkeerd. We hebben eigenlijk constant aanloop gehad," blikt schoondochter Christa Beuzenberg op de open dag in het bedrijf terug. Bewust koos de familie voor openstelling op dezelfde dag als de Reiserse Vlasdag; „Dan gaat het voor mensen in één moeite door. We heb ben 's morgens trouwens ook nog folders uitgedeeld in het dorp." Voor degenen die niet in de gelegenheid waren langs te komen, is er geen vuiltje aan de lucht. Want de kans op herhaling van dit initiatief is groot. „Gezien het succes zullen we dit vast nog wel eens overdoen. Mis schien wel volgend jaar, weer tegelijk met de Vlas dag," verwacht Beuzenberg. Aanleiding om de houtzage rij voor publiek open te stel len, was een uitzending van het televisieprogramma Van Gewest tot Gewest op 25 juli van dit jaar. Het bedrijf kwam in de aandacht door de aanschaf van een raamzaag uit het jaar 1963. „Wij von den dat prachtig, maar ja - het is ons werk. We hebben er totaal niet bij stilgestaan dat andere mensen zoiets ook leuk vinden. Maar we heb ben na die uitzending zoveel reacties gekregen van men sen die eens een kijkje wil den komen nemen. En aange zien het niet handig is als ze één voor één komen, hebben we besloten open huis te hou den," licht Beuzenberg'toe. Onbekende De aantrekkingskracht die de houtzagerij op mensen heeft, kan ze wel verklaren. „Het onbekende hè. Het komt niet veel meer voor," vertelt de schoondochter - die ooit werkzaam was in het bankwezen. In Zeeland is er naast het bedrijf van Beuzen berg alleen nog een houtzage rij in Axel. „Maar die richt zich alleen maar op palet- hout." Ook in de rest van Nederland is er weinig van deze am bacht overeind gebleven. De geringe verdiensten zijn daar volgens Christa de oorzaak van. De zagerij in Dreischor gaat echter al decennia lang mee. „Ons sterke punt is dat we veel verschillende machi nes hebben, waardoor we veel verschillende dingen kunnen doen. Dus als er nu eens weinig zaagwerk is, dan maken we bijvoorbeeld ko zijnen. En zo is er altijd wel wat." Flexibiliteit is een an der trefwoord van de hout- minnende familie. „In prin cipe kunnen we alles, ook tafels en dergelijke, maken. Maar of we het gelijk kunnen doen hangt puur van de drukte af." Houtzagerij Beuzenberg is voortgekomen uit de wagen makerij die ooit gevestigd was middenin het histori sche ringdorp. De zoon van de eigenaar daarvan, Daan Beuzenberg, stapte over op een zagerij en zijn zoon Jo- h an koos hetzelfde vak. „Vroeger waren al die wa De deze winter aangeschafte raamzaag kon op veel belangstelling rekenen. In twee bewer kingen weet dt? machine een stam om te toveren in balken en planken. (Foto: Marieke Mandemaker) genonderdelen van hout, maar dat werd op een gege ven moment allemaal me taal. Omdat Daan toch in het hout wilde blijven, is hij de zagerij begonnen. Eerst nog in het dorp en ik dacht vanaf 1976 op deze plek," haalt Chrisrta de geschiedenis op. Als schoondochter belandde ook zij uiteindelijk in het vak. „Johan is er natuurlijk mee opgegroeid. Maar de tic werkt aanstekelijk. Je kunt er niet omheen. Op een gege ven moment ga je zelf toch ook van hout houden. ALLEENSTAANDEN GOES - In kijkcentrum De Spinne vindt zaterdag 30 au gustus - voor de eerste keer in het nieuwe seizoen - een dans- en ontmoetingsavond plaats voor alleenstaanden vanaf 25 jaar. De organisatie ligt in handen van Vrienden kring Kapasi. De avond be gint om 21.30 uur. Meer infor matie kan verkregen worden via: 0113-230616. BURGH-HAAMSTEDE - The Family Dee verzorgt donder dag 21 augustus een optreden op het terras van Koffie- Lunch-Eetcafé Brandenburg aan de Ring in Burgh-Haam stede. Frans, Elly, Hans en Vera spelen een breed repertoire, zoals evergreens uit de jaren zeventig met covers van on der anderen Tom Jones. Ook is top 40-werk te beluisteren van bijvoorbeeld Marco Bor- sato en George Michael. Het concert begint om 15.00 uur. ZIERIKZEE - Christelijk Ge reformeerd koor de Lofstem begint dinsdag 19 augustus weer met zijn wekelijkse re petities in de zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk in Zierikzee, van 20.00 tot 22.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom. 'Ander liedje!'. Het kleine mannetje houdt zich schuil achter een hoek van het kerkor gel. Alleen de topjes van z'n vingers ver klappen dat hij er is. Steeds als ik klaar ben komt z'n hoofd tevoorschijn. 'Ander liedje!' om het daarna weer veilig terug te trekken. 'Wat voor liedje dan?' Hij haalt z'n schou ders op. Maar z'n moeder en z'n broertje weten wel wat het ventje leuk vindt. Bene den in de Gasthuiskerk lopen andere toeris ten rond. Ze kijken vreemd op als ze liede ren horen die niet in een keurige gezangenbundel te vinden zijn: Op een klein stationnetje. Zakdoekje leggen. In de mane schijn. En naar mijn weten heeft dominee Van den Pol nog nooit als openingspsalm 'Helicopter, helicopter' opgegeven. En Vader Jacob wakker schudden met alle re gisters open is toch ook geen liturgisch on derdeel van een hervormde eredienst. Of het zou nodig zijn om dommelende ge meenteleden uit hun zomerslaap te wekken. 'Ander liedje!'. Het Brabantse manneke van nog geen drie jaar kan er maar geen genoeg van krijgen. Het is een van de vele verrassende ontmoe tingen die in deze weken plaats vinden. In deze vakantieperiode staat een aantal ker ken, ook in de week, open. Zo hoort het ook. Eeuwenlang hebben ze dag aan dag open gestaan. Mensen lopen in en uit, gaan eens even zitten, luisteren naar muziek en maken een praatje met de gastvrouwen - of heren. Ze vertellen. Waar ze wonen, wat ze bezig houdt. Ze krijgen een open oor. Ze stellen hun vragen. Weet u het verschil tus sen protestanten en katholieken? Hoe krijgen we toeristen naar ons eiland? Stapels rapporten liggen er straks in het ge meentehuis. Schouwen mag niet te duur worden, er moeten goede parkeergelegen- heden zijn, duidelijke informatie, schone stranden. Maar in welk rapport wordt de noodzaak genoemd dat er plekken zijn waarop de toerist niet gezien wordt als winstobject, maar als een gast. De hoofdre gel van de gastvrijheid is nog altijd dat je belangstelling niet in de eerste plaats naar z'n chipknip maar naar de gast zelf moet uitgaan. De gastenavond in een dorpshuis, het kopje koffie na het concert en het praat je tijdens een open kerkdag blijven langer bij dan het zoveelste terrasje waar je een num mer bent. Naast het mooie strand, de bos sen in de Westhoek, de kaasboerderij van familie De Reus is een blijvende vakantie herinnering zomaar een praatje in een koele kerk. Tegen zulke verhalen bij het thuisko men kan de mooiste folder niet op. Terug naar ons Brabantse manneke. Als de familie weer de trap afgaat komt men bene den in de kerkruimte. 'En... vond je de lied jes mooi?' vraagt een vrijwilligster aan het ventje. Het jongetje knikt en kruipt snel weg achter ^'n moeder. Dan ziet hij iets. Hij wijst naar het T-shirt dat die mevrouw aan heeft. Het is een wit T-shirt met een abstracte op druk. Kleurrijke vlekken op een witte onder grond. 'Wat wil je zeggen?' vraagt de moe der. En dan komt het eruit. 'Die mevrouw heeft geholpen om Jezus in het graf te leg gen.' Lijkt ze op een vrouw uit de kinderbijbel? Zijn het de rode vlekken op het T-shirt? Nie mand weet het. Maar het kleine Brabantse profeetje zet de volwassenen even stil. Eigenlijk zegt het ventje dat die verhalen, uit dat dikke boek op de preekstoel, geen ver halen van duizenden jaren geleden zijn. Het gebeurde gisteren nog en misschien ook vandaag wel. De Maria's leefden niet lang geleden. Ze leven vandaag en er woont er een in Zierikzee. Ik heb ze zelf gezien toen we op vakantie waren in Zeeland. Ik zag het aan haar kleren. Er zijn heel wat Vader Jacobs in de wereld. Ze dutten maar door. Moet je eens luisteren: Gnrrrr....Gnrrrr. Ze weten het zelf niet, want als je slaapt heb je dat zelf nooit door. Je kunt ze overal vinden. Ook in de kerk. Zelfs als alle klokken luiden en alle wekkers alarm slaan draaien ze zich nog eens om. Soms slapen ze al lang. Jarenlang. Hoe krijg je ze wakker? Nog meer klokken laten luiden? Alle orgelregisters opentrekken? Of door een klein profeetje dat iets zegt waar geen volwassene ooit op zou komen. 'Ook jij was erbij' - 'Ik....? Nee hoor' - 'Maar je kleren verraden je' - 'Ik Wir satzen uns mit Tra nen nieder und rufen dir im Grabe zu. Ruhe sanfte! Sanfte Ruh! En tussen al die vrou wen die ik twee kleine beentjes staan. K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5