Repelen, roten en zwingelen Leger des Heils verjongt Drie licht gewonden bij reeks botsingen Fietser verongelukt PWlïl Hatfield jongeren naar Waterland Neeltje Jans Fietsertje zwaar gewond DE HELE WEEK KOOP 25' !89 OAZen AAZ gaan samenwerken Identiteit amokmaker bekend Opleiding coupeuse AGENDA MAANDAG 18 AUGUSTUS 1997 NR 26232 3 ZIERIKZEE - Drie licht gewonden vielen er gisteren bij een reeks kleine aanrijdingen op Schouwen-Dui- veland. Een 43-jarige vrouw uit Tiel werd met nek- klachten overgebracht naar het ziekenhuis in Zie- rikzee. Na behandeling kon zij echter weer huiswaarst keren. De vfouw reed omstreeks 10.30 uur vanuit de richting Rotterdam over de Grevelin- gendam. Zij remde af, omdat de brug over de sluis bij Bruinisse openstond. De ach ter haar rijdende 31-jarige man uit Oldenzaal deed dat ook. Dit werd echter te laat opgemerkt door een 72-jarige man uit het Tsjechische Kar- lovec. Deze reed achterop de auto van de 31-jarige. Deze schoot daardoor vooruit te gen de auto van de Tielse. Voor dezelfde brug reed 's middags omstreeks vier uur een 24-jarige automobilist uit Apeldoorn achterop een motor. De bestuurder van de ze motor, een 43-jarige man uit het Belgische Schoten, kwam hierdoor ten val en liep schaafwonden op. Een minuut later reed 26-ja- rige automobilist uit het Bel gische Schoten achterop de auto van een 44-jarige vrouw uit Antwerpen. In dit geval bleef de schade beperkt tot het blik. Hetzelfde was het geval bij nog twee kop-staar- taanrij dingen voor de brug in Bruinisse. Hierbij waren in totaal vijf auto's betrok ken. Een twintigjarige vrouw uit Horn hield aan een aanrij ding met een bromfiets een pijnlijke rug en arm over. De vrouw liep gistermorgen om streeks 3.30 uur op de Hoge- zoom in Renesse. Een zeven tienjarige bromfietser uit Burgh-Haamstede wilde haar links passeren. De vrouw schrok echter van de bromfiets en week uit naar links, met een aanrijding als gevolg. De bromfiets kwam enkele meters verder tot stil stand tegen een lantaarn paal. Gisteravond botste om streeks zeven uur een 29-jari- ge Duitser uit Krefeld op de Stoofweg achterop de auto van een 31-jarige man uit Pij- nacker. Deze laatste remde af, hetgeen te laat werd be merkt door de man uit Kre feld. Druk programma ZIERIKZEE - De tien jongeren uit de Engelse ju- melageplaats Hatfield, die tot en mei woensdag 27 augustus te gast zijn op Schouwen-Duiveland, brengen dinsdag een bezoek aan Waterland Neel tje Jans. De jongeren, negen jongens en een meisje, zijn allen tus sen de 14 en 16 jaar oud. Zij krijgen tijdens hun verblijf een uitgebreid programma aangeboden, dat door de Werkgroep Internationale Uitwisselingen in elkaar is gezet. In de weekenden en avonduren is de groep vrij Vandaag, maandag, stond hen een sportdag te wach ten in sporthal Onderdak. Onder leiding van gemeen- tevoorlichter T. Rigter kon den de gasten en hun gast heren en -vrouwen sportief aan de slag. Gestreden om de eer werd er op het gebied van volleybal, basketbal en lijnbal. In de middaguren kon er gezwommen worden of midgetgolf gespeeld. De dinsdagexcursie is edu catief van aard. De jonge ren kunnen kennis maken met de Stormvloedkering en de Delta Expo. Uiter aard staan ook een bezoek aan het waterpaviljoen, een rondvaart en het be klimmen van een pijler op het programma. Amsterdam Woensdag staat er een zeil tocht op klipper De Mor genster op de Oosterschel- de gepland. Donderdag 21 augustus vertrekt de groep naar Amsterdam. Naast een bezoek aan het nieuwe science and technology cen ter New Metropolis maken de gasten een fietstocht over de grachten. Tijd om uit te rusten krijgen de deelnemers niet. Vrijdag de 22e staat een dagtocht op Walcheren op het program ma. Maandag 25 en dinsdag 26 augustus, de laatste twee dagen van de Hatfi^ld- groep op Schouwen-Duive land, worden doorgebracht in pretpark de Efteling en binnen de eigen regio. GROEDE - Bij een aanrijding met een lijnbus van de ZWN zaterdagochtend in Groede is de 55-jarige Eric Moens uit Gent om het leven gekomen. Het slacht offer was op de fiets. Samen met drie anderen reed Moens op koersfietsen op de rijbaan van de Walendijk, in plaats van op het ernaast ge legen verplichte fietspad. Vanuit de richting Breskens naderde de ZWN-bus die de fietsers met lichtsignalen probeerde kenbaar te maken dat ze daar niet mochten fiet sen. De chauffeur van de bus week tegelijkertijd uit naar links. Het slachtoffer, die als tweede fietser in de linie reed, schrok blijkbaar van deze manoeuvre en kneep in zijn remmen. Hierdoor kwam hij ten val. De fietser kwam met zijn hoofd en rug tegen de linker voorzijde van de bus terecht en viel op het wegdek. Een arts uit Breskens verleende eerste hulp aan de fietser. De verwondingen aan borst en bekken waren zo ernstig dat hij met de traumahelikopter werd overgebracht naar het ziekenhuis in het Belgische Gent. Bij aankomst bleek de man aan zijn verwondingen te zijn overleden. De politie stelt samen met het Bureau Technische Onderzoeken een onderzoek in. NIEUW-HAAMSTEDE - Een zesjarige jongen uit het Belgische Genk is zwaar gewond geraakt nadat hij zaterdagavond met zijn fiets ten val is gekomen op het Middenpad in Nieuw-Haamstede. De jongen was met zijn fami lie op het strand geweest en fietste rond 18.30 uur terug naar zijn vakantieadres. De jongen kwam ten val en liep daarbij vermoedelijk een hersentrauma op. Per trau mahelikopter is het slacht offer overgebracht naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rot terdam. Zijn toestand is zeer kritiek. haar val is niet bekend. Het meisje is per ambulance overgebracht naar hét zie kenhuis in Zierikzee. Beenletsel Een dag eerder liep een vijf tienjarig meisje uit Veldho ven beenletsel op nadat zij met haar fiets ten val is geko men op de Vroonweg in Haamstede. De oorzaak van AANRIJDING ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding in de Zuidwellestraat in Zierikzee raakten gistermor gen twee auto's beschadigd. Een 73-jarige vrouw uit Bres kens wilde de brug oprijden en liet hierbij niet voldoende ruimte over voor de auto van een 54-jarige man uit Kerk- werve. Deze kwam uit tegen overgestelde richting de brug afrijden. In stand houden van oude ambachten in toekomst een probleem De vlassers van weleer zijn met uitsterven bedreigd. Toch lijkt er onder de jeugd belangstelling te bestaan voor het vak. Marieke Mandemaker) DREISCHOR - Onder de bloedhete zon spant Her- ber de Keizer het vlas op een traditioneel touwsla gersapparaat. Van het garen maakt hij strengen en door de strengen ineen te slaan, ontstaat het touw. De Keizer, rasechte nakomeling van een eeuwenoud touwslagersgeslacht, was één van de attracties op de dertiende Vlasdag zaterdag in Dreischor. Samen met zijn vrouw Gon- da nam de touwslager uit Sliedrecht een behoorlijk stuk van de Ring rondom de kerk van Dreischor in be slag. Terwijl hij belangstel lenden liet zien hoe op am bachtelijke wijze een springtouw in elkaar wordt 'geslagen', zwaaide zijn vrouw de scepter over de aangrenzende kraam. Daar lagen verschillende touw- producten uitgestald, ter de monstratie en voor de ver koop. Zo kon de bezoeker onder meer tot aanschaf overgaan van het zojuist ge fabriceerde touw. „Die springtouwen zijn de enige producten die ik maak tij dens een demonstratie. Het duurt ongeveer een kwartier om ze te maken en iedereen snapt het. Ook voor kinde ren is dat leuk," vertelt De Keizer. Het touwslagersbloed in zijn familie gaat terug tot in 1700. Ook de .vader van De Keizer runde nog een grote touwsla- gerij. In 1969 moest vader met dit bedrijf stoppen, zijn zoon voelde op dat moment overigens weinig voor het bedrijf. „Ongeveer dertien jaar geleden heb ik het toch weer opgepakt en ben de monstraties gaan geve». Nu ben ik\er denk ik wel zo'n veertig keer per jaar voor weg. Waarom? Het enthou siasme van de mensen. Ik krijg zoveel spontane reac ties en eigenlijk is ieder eve nement weer leuk." De touwdemonstratie en de kraam van de familie De Keizer bevond zich in het midden van een rij van vlas activiteiten. Andere 'des kundigen' demonstreerden het repelen, het zwingelen en uiteraard de uiteindelijke praktische toepassing door moeder de vrouw. Uitgestal de schranken vlas - van de pluk van vorig jaar - en de traditionele kledij van de be trokken medewerkers deden denken aan lang vervlogen tijden. „Ja, het is net of de kerkklok honderd jaar stil is blijven staan," geniet mede organisator Rinus Quist. Doordat vele oud-Reisenaers van de' gelegenheid gebruik maakten om hun oude dorp weer eens te bezoeken, had de Ring veel weg van een spontane reünie. Uitsterven Nostalgie, die vele bezoekers op de been bracht. Maar die in de toekomst door uitster ven lijkt bedreigd. „De men sen van nu kennen het niet. Dat is ook precies de reden waarom wij voor de dertien de keer een Vlasdag kunnen houden. Maar dat er uitein delijk geen mensen meer zul len zijn die het van ons kun nen overnemen, is ook ons grootste probleem. Van de groep waar we dertien jaar geleden mee zijn begonnen, zijn er inmiddels al twee overleden. Twee anderen hebben problemen met hun arm en rug. Zij zijn er trou wens wel, want het gaat ze echt aan hun hart," aldus Quist. Het groepje vlaskenners va rieert in leeftijd van 64 tot 77 jaar. Voor demonstraties zijn er altijd een man of negen a tien benodigd, want behalve het werken moet er volgens Quist vooral ook met de toe schouwers worden gepraat. Wanneer hij enthousiaste jongelingen tegen het lijf loopt, zou de ex-vlasboer hen met plezier willen inwijden in zijn oude ambacht. „Om de traditie van Dreischor voort te zetten. Het is zonde om er mee te stoppen, dat zie je ook aan de publieke be langstelling vandaag," moti veert Quist. Hij schat de aanloop op zo'n 7 a 8000 bezoekers. Het Streek- en Landbouwmuseum Goe- manszorg mocht zich verheu gen op een bezoekersaantal van 279. „Het museum geeft een aanvulling en er is een wisselwerking met de activi teiten op het dorp. Er is een vrij belangrijke afdeling aan het vlas gewijd. En er draait een videofilm over vlas. Via de display kunnen mensen hier aspecten van het vlas zien, die op het dorp niet te zien zijn. Zoals bijvoorbeeld het rooien," licht secretaris Hans den Burger toe. Voor de bezoeker was deze nostalgische dag zonder meer genieten. Zo boog Bre- daënaar J. Romijn zich enigs zins weemoedig over het ten toongestelde materiaal. De in Noordgouwe geboren en getogen Romijn vertrok in 1970 naar Breda. Zaterdag combineerde hij familiebe zoek met een dagje 'vlassen'. „Dit is oude liefde. Ik heb vijfentwintig jaar bij garage Akkerdaas gewerkt. Daar hadden we toen ook tracto ren van Ferguson. Verder-is het hier stikgezellig. Ik zie heel veel oude bekenden en veel herkenningspunten. Vroeger zaten we op Drei schor weieens achter de mei den aan. Of ze hier leuke had den? Ja zeker wel."- Optreden popgroep Move en demonstraties praise-aerobic RENESSE - Geen donkere uniformen, maar witte shirts. Geen Strijdkreet, maar het kleurrijke maga zine Heavenily Quality. Achttien jongeren van het Leger des Heils brachten vijf evangelisatiedagen door op Schouwen-Duiveland. Dat betekende onder meer optredens van popgroep Move en demonstra ties praise-aerobic in Zierikzee en Renesse. De charismatische zanger van Move, een band samen gesteld uit heilsoldaten uit heel Nederland, wist vrijdag tijdens zijn optreden aan de Hogezoom in Renesse de aan dacht van verschillende pas santen te trek ken. En de praise-aerobic- groep, geleid door de Zierik- zeeënaren Mariska de Boer en kapiteine G. Bot, kreeg zelfs verschillende toeschou wers zover om mee te doen. De formule ervan is eenvou dig. Aerobicdansen op mu ziek met een christelijke boodschap. Eenzelfde optre den vond zaterdag ook plaats aan 't Luitje in Zierikzee. Ook op andere tijden en plaatsen op Schouwen-Dui veland bestond de afgelopen vijf dagen de mogelijkheid kennis te maken met de jon gere garde van het Leger des Heils. De achttien jongeren, •afkomstig uit plaatsen door heel Nederland, namen deel aan een drukbezette evange- lisatieweek. „Ontspanning, het praktisch evangeliseren en vorming en toerusting," somt Theo Kruisinga van de afdeling jeugd- en jongeren werk in Almere - en tot tien jaar geleden voorganger bij het korps in Zierikzee - de doelstellingen van het geza menlijk verblijf in Zeeland op. De jongeren wachtte een druk programma, waarin ze onder meer kennis konden maken met diverse vormen van evangelisatie en boven dien zelf aan den lijve kon den ondervinden welke vorm hen het meeste aan sprak. „Op straat lopen men sen steeds meer aan je voor bij. We proberen innovatief te zijn en experimenteren daar een beetje mee. Vooraf hebben we onderling afge sproken dat we allemaal met alles mee zouden doen, ook al is het nietje stijl. Het gaat er om te proeven wat de moge lijkheden zijn en het effect dat je ermee kunt bereiken," aldus Kruisinga. Zo deelde de groep in Zierik zee bijvoorbeeld rozen uit met een kaartje voorzien van een op jongeren gerichte tekst. Ook werden er mini- enquêtes gehouden in de bin nenstad van Zierikzee. Doel van deze activiteiten is het aangaan van een gesprek met mensen. „Het is niet de bedoeling mensen te beke ren. Je zaait wat, begiet wat en misschien komt daar ooit iets uit. Het gaat ook niet om het Leger des Heils zelf. We willen mensen helpen ont dekken wat God in het leven kan zijn. Of ze zich nu bij ons aansluiten of niet. Want wij zijn niet zaligmakend, God is zaligmakend," vindt organi sator Kruisinga. Speciale aandacht ging ook uit naar de Zierikzeese wijk Poortambacht. Daar werden huis-aan-huis enquêtes ge houden, waarmee het Leger des Heils in de toekomst meer probeert te doen. „Be halve onderzoeken wat voor beeld er onder de mensen be staat over het Leger des Heils, willen we ook uitzoe ken wat we voor die wijk kunnen doen. Er zijn daar weinig activiteiten van ande re organisaties, terwijl er wel behoefte aan is," over denkt kapiteine Bot. De evangelisatieweek voor jongeren beleefde op Schou wen-Duiveland - in deze vorm - haar primeur. Kruisinga: „Het Leger des Heils heeft altijd gezocht naar methodes om de belang stelling van mensen te wek ken. Op een gegeven moment is de organisatie heel snel ge groeid en dan wordt het toch een soort vast instituut. Nu willen we weer naar een doorbraak toe. Daar zijrk we onder meer met dit project druk mee bezig." De zanger uan popgroep Move wist in ieder geval de jongeren van het Leger des Heils zelf te beroeren. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - OAZ Advies in Goes en AAZ Advies in Zie rikzee zijn een nauwe samen werking aangegaan. De be doeling van het contact is eikaars adviesactiviteiten aan te vullen en daardoor op drachtgevers beter te kun nen ondersteunen. AAZ Advies houdt zich bezig met het organiseren, advise ren, begeleiden en het voeren van interimmanagement binnen de autobranche en au toverhuurbranche in de breedste zin van het woord. L. Goedbloed vervult een ad viserende functie. Het Goese bedrijf is een ad viesbureau op het gebied van personeelsmanagement, ma- nagementzorgsystemen, op leiding training, bedrijfs overname en bedrijfsover- dracht, automatisering en bedrijfsadvisering. Met na me door een samenwerking met Schipper Accountants, accountants en belastingad viseurs, kan het bedrijf bo gen op een brede adviesdes kundigheid. VLISSINGEN - De man die vorige week donderdag voor de nodige onrust zorgde in het centrum van Vlissingen is vrijwel zeker een 24-jarige man uit Libanon of Israël. Dat maakte de politie vrij dag bekend. De man bezit geen nationali teit en heeft geen vaste woon-of verblijfplaats. Naar eigen zeggen verblijft hij al zo'n zes tot zeven jaar in Ne derland. De man is in de loop van vrijdagavond op last van de officier van justitie in Middelburg op vrije voeten gesteld. Hij kreeg een dag vaarding mee om voor de rechter te verschijnen. De politie hield de man don derdagnacht aan, nadat hij aan het Bellamypark enkele ruiten had ingegooid. Hij verzette zich hevig en ver wondde zichzelf met een mes annex boksbeugel. Hij liep een slagaderlijke bloeding op. Een van de politiemensen schoot gericht op de man, maar raakte hem niet. KERKWERVE - Bij de School voor Modevormge ving van Cathy de Vos in Kerkwerve start dinsdag 16 september een drie jaar du rende coupeuse-opleiding. Enige ervaring op naaige- bied is vereist. Tijdens de op leiding krijgen zowel het pa troontekenen als ook het vervaardigen van kledings tukken aandacht. Geduren de de drie jaar die voor de op leiding worden uitgetrokken komen zowel dames- als he ren- en kinderkleding aan de orde. Er wordt getekend volgens het Runschau-systeem, wat een professionele en moder ne tekenmethode is die zich telkens aanpast aan het ver anderende modebeeld. Meer informatie over de oplei ding, naailessen of open da gen is verkrijgbaar via: 415792. Advertentie COCA COLA, FANTA OF SPRITE diverse smaken fles 1,5 liter CHAMPIGNONS 500 gram SPINAZIE A LA CRÈME, RODE KOOL MET APPEL OF DOPERWTEN doos 450 gram NU ELKE DAG GOED NIEUWS S Maandag 18 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Bert Kruis, piano en Frans van Tilburg, orgel. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Karaoke Mega Tour. Café- restaurant De Burghse Bab- belaers. 21.00 uur. Renesse Optreden folklore dansen semble Liesma. Kerkring. 20.00 tot 22.00 uur. Scharendijke Start wekelijkse repétities Sursum Corda. Nederlands Hervormd Verenigingsge bouw. 19.45 uur. Brouwershaven Zomermarkt, Markt, 12.00 - 20.00 uur Dinsdag 19 augustus Zierikzee Concert Zeeuws Ensemble Sonore. Dikke toren. 20.15 uur Christelijk Gereformeerd koor de Lofstem begint met repetities. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00- 22.00 uur. Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Woensdag 20 augustus Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Mossels koken in de Oudheidkamer en het Visse rijmuseum. Van 14.00 tot 16.30 uur. Samenzangavond met inter mezzo's door kopergroep. 20.00 uur. Donderdag 21 augustus Zierikzee Concert organist Van Marion en trompettist Pétré. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden folklore dansen semble Liesma. Centrum. 12.00,13.30 en 15.00 uur. Optreden Family Dee. Kof- fie-Lunch-Eetcafé Branden- burgh. 15.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee Voorprogamma Havendag; optreden Groots Dordts Schipperskoor 'De Kleine Jantjes' en de Corner Cats; tent aan 't Luitje; 19.30 uur en 21.00 uur. Brouwershaven Concert Duo Gavotte. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Zaterdag 23 augustus Zierikzee Havendag; In en aan de Nieuwe Haven Zierikzee; vanaf 13.30 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 9.00-12.00 uur. Ouwerkerk Benefiet-programma voor Poolse stad Wroclaw; voet balwedstrijd oud en jong Ou werkerk 18.00 uur; concert op de Ring; 19.00 uur. Dinsdag 26 augustus Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Woensdag 27 augustus Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Spelmiddag kinderen 6 tot en met 12 jaar Vakantie Bij bel Club. Legerdes Heilsge- bouw. 13.30 tot 16. 00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Sietse van Wij- gerden; Grote of Sint Nico laaskerk; 20.00 uur. Bruinisse Bolussen bakken in dc Oudheidkamer en het Visse- rijmuseum. Van 14.00 tot 16.30 uur. I Donderdag 28 augustus Burghsluis Natuurvaartocht op Ooster- schelde met Breeveertien. Vertrek om 18.30 uur in de I haven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3