Verkeer vast in dichte mist Weduwe mijnongeluk niet akkoord met schadevergoeding Defensie 'Graanprijzen voorbode van voedselschaarste' Stank blijft hangen in Rijnmondgebied Druk weekeinde eist zeven verkeersdoden Gevaar vulkaan op Montserrat acuut Landing luchtballon op dak ziekenhuis Milieu-instituut Worldwatch: Geen gewonden, geen schade Lik op stuk succesvol Prijswinnend vuurwerk Treinverkeer weer op gang 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DRIEBERGEN (ANP) - In zeer dichte mist heeft zich maandagochtend op de A29 (Dinteloord-Rotterdam) tussen Numansdorp en Oud-Beijerland een aantal botsingen voorgedaan. Ter hoogte van Klaaswaal botsten tien tot vijftien au to's op elkaar. Volgens de po litie zijn daarbij geen gewon den bij gevallen.In de file die daarachter ontstond, deden zich nog een aantal aanrij dingen voor. Daai'bij vielen volgens de politie enkele lichtgewonden. De rijbaan is ter plekke geheel geblok keerd. Verkeer richting Rot terdam wordt aangeraden een andere route te kiezen, via de A59, A17 en de A16. Volgens de politie duurt het nog geruime tijd voordat de rijbaan weer vrij is. Verder heeft de dichte mist maandagochtend niet tot heel grote problemen geleid. Er waren enkele kleine aan rijdingen en er stonden be hoorlijk wat files. In Noord en Zuid-Holland en in het midden van het land kwam plaatselijk mist voor met een zicht van soms slechts twin tig meter. Later op de och tend, toen de zon doorkwam, had het verkeer last van mistbanken die werden afge wisseld met felle zon. De mist zal de komende uren op lossen. Uitschieters met files waren 13 kilometer op de A9 tussen knooppunten Bever wijk en Badhoevedorp, 10 ki lometer op de Al Amers- foort-Amsterdam, in totaal 17 kilometer op de A12 Utrecht-Den Haag. Waarschijnlijk ook door het slechte zicht, is een automo bilist in Hardinxveld-Gies- sendam in botsing gekomen met een trein. Dat gebeurde op een met knipperlichten beveiligde overweg. De auto mobilist is gewond geraakt. Het treinverkeer tussen Slie- drecht en Hardinxveld-Gies- sendam is gestremd. NS heb ben bussen ingezet. SCHIEDAM (ANP) - De milieudienst Rijnmond DCMR heeft maandagmorgen twee stankcodes afge kondigd voor de Rijnmond. Omdat het nauwelijks waait blijft stank hangen. Maandagmorgen zijn al diverse klachten binnengekomen, en stankverwek- kende activiteiten van bedrijven zijn dan ook aan banden gelegd. Voor het gebied ten westen van de Calandbrug is stank code 1 afgekondigd. Dat be tekent dat bedrijven extra moeten opletten bij stank- verwekkend werk, en dat zij bovendien aan de milieu dienst moeten doorgeven wanneer zij stinkende pro ducten willen verladen. Voor het gebied ten oosten van de Calandbrug is een zwaardere code van kracht: stankcode 2. Schoonmaak- werkzaamheden, en het star ten en stoppen van fabrieken worden uitgesteld. Boven dien mogen producten alleen maar langzaam verladen worden. Controleurs van de DCMR gaan steekproefsge wijs controleren of de vereis te maatregelen genomen zijn. Er zijn maandagochtend al twintig klachten binnen gekomen op de meldkamer van de milieudienst. De meeste mensen klagen over een chemische of chloor- lucht. Met de codes hoopt de DCMR de situatie niet erger te laten worden. RIJSWIJK (ANP) - Het verkeer heeft afgelopen weekeinde aan zeven mensen het leven gekost. Van hen verongelukten twee Nederlanders in België, terwijl een Belg in Nederland om het leven kwam. In het Belgische Peer kwa men zaterdag een 33-jarige Nederlander en zijn 5-jarige dochtertje uit Schimmert om het leven. De slachtoffers waren in België op vakantie. Ze maakten een fietstochtje toen zij door een auto werden aangereden. De automobilist is gearresteerd, zijn rijbe wijs is ingenomen. Hij is zon dag voorgeleid bij de onder zoeksrechter in Hasselt. Een inwoner van het Belgi sche Gent verongelukte za terdag op de Walendijk in Groede, gemeente Oostburg. Het slachtoffer, de 55-jarige Eric Moens, reed op de fiets samen met drie andere wiel renners toen er uit de rich ting Breskens een bus nader de. Deze probeerde de vier renners met lichtsignalen duidelijk te maken dat ze niet op de weg maar op het fietspad moesten rijden. Toen de chauffeur daarbij naar links uitweek, schrok de man kennelijk zo dat hij abrupt afremde en vervol gens tegen de bus ten val kwam. De Belgische renner liep dusdanig zware verwon dingen op dat hij per trauma helikopter moest worden overgebracht naar het zie kenhuis in Gent. Daar bleek hij bij aankomst te zijn over leden. Een 19-jarige man uit Nieuwegein is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven ge komen. Hij zat in een auto die op de Vreeswijksestraat- weg door nog onbekende oor zaak begon te slingeren en over de kop sloeg. De wagen botste vervolgens tegen een boom. De 22-jarige bestuur der van de auto en een andere passagier (18) liepen lichte verwondingen op. Een 28-jarige automobilist uit Winterswijk vloog in de nacht van vrijdag op zater dag in zijn woonplaats met zijn auto uit een bocht en bot ste tegen een boom. De man overleed ter plaatse. De 21-jarige L. Everards uit Paterswolde is zaterdag bij een verkeersongeval in Eel- derwolde om het leven geko men. Het slachtoffer raakte volgens de politie in een flau we bocht van de Groninger Straatweg met zijn auto in de berm waarna hij de macht over het stuur verloor. Het voertuig kwam tot stilstand tegen een boom. De brand weer van Eelde bevrijdde het zwaargewonde slachtoffer uit het wrak. Hij bezweek la ter in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Zondagavond kwam een vrouw om het leven bij een verkeersongeval in Zeven huizen (ZH). Zij zat in een au to die in botsing kwam met .een vrachtauto op de krui sing Plasweg-Bredeweg. Volgens de politie verleende de personenauto geen voor rang aan de vrachtwagen. De bestuurder van de personen auto is ernstig gewond opge nomen in het Ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam. Tijden cn standen volgens gctijdctabcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr lijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 aug. 05.00 184 10.40 -123 17.20 169 23.15 -155 ROOMPOT BUITEN 19 aug. 03.00 207 09.15 -132 15.20 193 21.40 -167 BRUINISSE 19 aug. 05.30 194 10.45 -132 18.00 179 23.20 -166 WEMELDINGE 19 aug. 04.50 210 10.50 -141 17.15 197 23.20 -173 SpriiAtij: 20 augustus :tuele Informatie <ycr afwi jkingen 06-9771 e «wi ZANDVOORT (ANP) - De weduwe van een in 1984 bij een mijnongeval omgekomen medewerker van de Materiaal Benoemings Afdeling (MBA) van De fensie in Zaandam gaat niet akkoord met een door de landsadvocaat voorgestelde schikking. Namens het ministerie van Defensie bood deze vrijdag aan als finale regeling twee ton te betalen aan de wedu we van R. Ovaa, zo heeft de weduwe meegedeeld. Eerder vrijdag had minister Voorhoeve van Defensie in een persoonlijke brief aan mevrouw Ovaa laten weten dat haar omgekomen echtge noot geen schuld had aan het ongeval en dat hem volledig eerherstel is toegekend. De weduwe Ovaa vindt het bedrag van twee ton echter geen juist bedrag. ,,In de fax wordt niet duidelijk ge maakt wat het materiële en immateriële deel is en ook is niet bekend of het een bruto dan wel een netto bedrag is. Als het bruto is, houd ik mis schien 80.000 gulden over", zegt mevrouw M. Ovaa. Hoewel ik geen Ameri kaanse toestanden wil, is dat geen gepast bedrag voor de geestelijke en materiële schade die ons gezin de afge lopen dertien jaar heeft op gelopen. En dan heb ik het nog niet eens over het finan ciële nadeel wat ik in de toe komst krijg", zegt zij. Onjuiste informatie Zij benadrukt dat ze Defen sie aansprakelijk stelt voor de onjuiste informatie die al die jaren is gegeven. „Mijn gezin heeft daar sterk onder geleden." De weduwe eist in een civiele procedure een ton aan materiële schade, een ton aan immateriële schade en een schadeberekening voor de toekomst. „In ver band met de wijziging van de Nabestaandenwet, ga ik er als parttime werkende per januari 1998 al zeker 800 gul den per maand op achteruit. Later wordt die situatie nog slechter." Hoewel mevrouw Ovaa blij is met de rehabilitatie van haar man, heeft ze toch een bittere smaak gekregen over de gang van zaken. Maat schappelijk werker F. Spij kers, die haar altijd heeft ge steund en daardoor bij Defensie in onmin is ge raakt, valt geen rehabilitatie ten deel. „Integendeel. Hij kreeg vrijdag via de redactie van een landelijke krant te horen dat Defensie zijn zaak zal uitvechten voor de rech ter." Defensie weerspreekt die le zing. „Wij hebben de advo caat van Spijkers in april een ruimhartig, allesomvattend voorstel gedaan, maar daar op is niet gereageerd. Onder deel van het voorstel is een schadevergoeding van 1,3 miljoen gulden. Defensie staat open voor overleg en gesprek, zo heeft de landsad vocaat de advocaat van Spij kers vrijdag nog laten we ten", reageert een woordvoerder van Defensie. Spijkers zegt in een reactie dat zijn advocaat mr. Boone noch hij een voorstel heeft ontvangen van de landsadvo caat. Dat kan ook niet vol gens Spijkers, want de lands advocaat schrijft dat pas na 20 augustus een schriftelijk voorstel zal worden verzon den, op basis van de gesprek ken van de twee advocaten. Volgens een Defensie-woord- voerder is dit onjuist en is sinds in april het voorstel is gedaan niets meer van Spij kers of zijn advocaat verno men. Komende week is er tussen de advocaten van bei de partijen overleg. De maatschappelijk werker wil volledige rehabilitatie. Schulderkenning inzake de psychiatrisering door Defen sie en de juridisering. Daar naast wil hij de schade uit verleden en de toekomst ver goed hebben, zowel de mate riële als de immateriële. „Wat het gezin Ovaa be treft", vervolgt Spijkers, „doordat werd gesuggereerd dat de heer Ovaa het ongeval aan zichzelf te wijten had, is het gezin volstrekt ont wricht, in mijn ogen en die van een traumatoloog. De re habilitatie als feit is goed, is een levensnoodzaak." De plaatsvervangend direc teur burgerpersoneel, W. Bunnik, verzoekt op 18 sep tember 1984, vier dagen na het overlijden van Ovaa, Binnenlandse Zaken de be grafeniskosten te mogen ver goeden. In zijn interne memo schrijft hij „het ongeval is in genen dele te wijten aan on voorzichtigheid van wijlen de heer Ovaa en is duidelijk een dienstongeval", zo zegt Spijkers. In 1995 bereikten de graanprijzen een recordpeil. WASHINGTON (RTR/AFP) - Het hoge niveau van de graanprijzen duidt erop dat de wereldvoedsel situatie gaat verslechteren. Ook andere ontwik kelingen wijzen in die richting. „De huidige over schotsituatie slaat waarschijnlijk om in schaarste", voorspelt het milieu-instituut World watch in Washington. De graanprijzen bereikten begin 1995 een recordpeil. De voorraden namen toen flink af als gevolg van te leurstellende oogsten en grote vraag. De prijzen zijn nu wat lager, maar de situ atie is niet wezenlijk verbe terd. Zelfs bij de goede oogstvoor- uitzichteiïVoor het lopende seizoen zal de wereldvoor raad voor het derde achter eenvolgende jaar kleiner zijn dan het verbruik in 60 dagen. „Om een slechte oogst te kunnen opvangen, is minimaal een voorraad voor 70 dagen nodig", aldus het instituut. Uitbreiding van de voedsel productie begint steeds meer op grenzen te stuiten. Steden eisen water op dat nu dient voor irrigatie, er gaat landbouwgrond verloren door erosie en stadsuitbrei- (Archieffoto) ding en de voedselopbreng sten per hectare stagneren. „Voedsel wordt vermoede lijk het eerste terrein waar op economische behoeften botsen met milieugrenzen." Volgens het instituut wordt het tijd kritischer te kijken naar het gebruik van land bouwgrond. Zo zou bijvoor beeld stopzetting van de teelt van tabak 5 miljoen hectare vrijmaken voor de productie van 15 miljoen ton graan per jaar. Als de nood echt aan de man komt, zou er ook een belasting op vlees moeten komen. Daardoor zou graan dat nu nog als veevoer dient beschikbaar kunnen komen voor rechtst reekse menselijke consump tie. Nieuwe zware uitbarsting op handen MONTSERRAT (AFP) - De toestand op het Cari bische eiland Montserrat, waarvan de-vulkaan Soufriere een groot deel met lava heeft bedekt, is zondag „veel gevaarlijker geworden". De Britse onderminister voor ontwikkelingssamenwer king George Foulkes waarschuwde voor een eruptie „van catastrofale omvang". Onderzoek door vulkanolo- gen in de kleine Britse ko lonie heeft volgens Foulkes aangegeven dat de vulkaan op Montserrat dreigt te ont ploffen. Een nieuwe, zware uitbarsting van de SoufrF ere is eerder waarschijnlijk dan onwaarschijnlijk. En als ze uitbarst zal het „in zeer korte tijd zijn mis schien maar enkele uren", zei hij. Foulkes, die op 31 augustus naar Montserrat reist als de toestand het toestaat, riep de resterende bewoners op vrijwillig van het eiland te vertrekken. Van de 11.000 bewoners voor de vulkanische activi teit begon, zijn er tussen 4.000 en 5.000 achtergeble ven, vooral in het noordelij ke deel, dat relatief ge spaard is gebleven tijdens de uitbarstingen. Lava, stof en modder uit .de vulkaan hebben de hoofd stad Plymouth twee weken geleden grotendeels ver woest. NIEUWEGEIN (ANP) - Een 44-jarige man uit Amersfoort is zondagavond met zijn luchtballon op het dak van het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein geland. Volgens de politie vielen daarbij geen ge wonden en was er geen schade. meer vooruit kwam. Nadat hij op het dak stond met de ballon wist hij die daarna nog iets te laten stijgen. Uit eindelijk landde hij op de parkeerplaats van het zie kenhuis. De man was enkele uren eer der in Hilversum vertrokken met vier passagiers. Door ge brek aan wind duurde de reis echter aanzienlijk langer dan verwacht. Boven Nieuwegein besloot de ballonvaarder te landen op het dak van een groot ge bouw omdat hij vrijwel niet Het is nog niet bekend of de ballonvaarder een proces verbaal krijgt. DEN HAAG (ANP) - Het snel straffen van milieuovertre ders blijkt zo succesvol dat het Openbaar Ministerie het aantal delicten dat voor lik- op-stukbeleid in aanmerking komt, gaat uitbreiden. Daarnaast speelt het OM met de gedachte ook gemeentelij ke en provinciale ambtena ren de bevoegdheid te geven kleine zaken af te handelen. Uit de voorlopige jaarcijfers blijkt dat over 1996 door het OM ruim .17.800 zaken zijn behandeld. Het aantal poli tietransacties, dat wordt in geschat op enkele duizenden, is daar nog niet bij inbegre pen. In 1995 ging het om een totaal van 18.691 zaken. Het lik-op- stukbeleid voor kleinere za ken werd vorig jaar lande lijk ingevoerd na een succesvol project in Zutphen. De succesvolle aanpak ging gepaard met een betere sa menwerking tussen lagere overheden en justitie. Politie, justitie en de lagere overheden „groeien naar el kaar toe" bij de aanpak van milieudelicten, constateert een woordvoerder van het OM. L Suske en Wiske "oe mompelende mummie' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 22 aug. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp.15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht z.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht var 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 aug. Zon op 06.31, onder 20.55 Maan op 21.22, onder 07.43 Laatste kwartier: 25 augustus (04.25) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Nadat in juni en juli de zo mer maar niet wou vlotten, is nu het beeld totaal omgedraaid. De zomer zit stevig in het zadel en lijkt niet weg te krijgen. In ieder geval tot en met vrijdag houden we het vrij zonnige en warme zomerweer. Toch is er al wel een teken zichtbaar van de naderen de herfst. De nachten worden name lijk steeds langer en daardoor blijft de mist ook langer hangen. Inmid dels zijn we zover in augustus gevor- dert dat de mist tot in de ochtend spits verraderlijk kan zijn. Als de mist eenmaal is opgetrokken is er nauwe lijks nog een vuiltje aan de lucht. Het is vrij zonnig en het wordt zomers- warm. De maxima liggen tussen 25 en 30 graden. Daarbij staat niet al te veel wind en blijft het overal droog. DEN HAAG (ANP) - Het Ne derlandse vuurwerk heeft de hoogste waardering gekre gen tijdens het 18e Interna tionaal vuurwerk Festival in badplaats Scheveningen. De jury beoordeelde tijdens vier avonden (donderdag tot en met zondag) tien vuurwer ken op diversiteit, kleur, vorm en originaliteit. Het Nederlandse bleek hoger te scoren dan de Engelse en Malteese knallen, sterren en ballen. Liefst een half mil joen bezoekers lieten bij de lichtshows in de avondlucht hun oohs en aahs horen. UTRECHT (ANP) - Het trein verkeer van en naar Heerlen, dat sinds zondagavond 19.50 uur gestremd was door blik seminslag, is maandagoch tend weer normaal op gang gekomen. Door de schade als gevolg van de inslag was er geen treinverkeer mogelijk tussen Heerlen en Nuth. Op het emplacement Heerlen waren de wissels en seinen niet meer te bedienen. Door de storing was tussen Heer len en Maastricht maar een van de twee sporen beschik baar. Er waren bussen inge zet. Reizigers hadden zeker een half uur vertraging. ZIERIKZEESCHE f-3 NIEUWSBODE Ka Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2