Zevende Muziekfestival Goes Werkgroep uitwisselingen de boer op ZOEKPLAATJE Mosselzaadvisserij voor Walcherse kust Wandeling door duinen Oranjezon Oostkapelle Driehonderdvijftig musici kleine ensembles actief Tevens diapresentatie Jonge broed in de netten EXPOSITIES Schouwen-Duiveland ontvangt tien jongeren uit jumelagestad Hatfield Cursus flora en fauna MetZVU op stap Concert van Con Aff ezzione vzos Nieuw seizoen Open J eugdwerk Jan Terlouw opent festivals VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1997 NR 26231 5 GOES - De Culturele Raad Goes houdt zaterdag 27 september voor de zevende keer het Internationaal Muziekfestival voor kleine koren en ensembles. Het vindt plaats in de Grote of Maria Magdalenakerk, het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland en de Zeeuwse Muziekschool in Goes. In totaal hebben zich onge veer zestig koren/ensembles aangemeld. Hieruit is nood gedwongen geselecteerd, om dat 'slechts' plaats is voor 33 groepen. Uitgangspunt is het gegeven dat op muzikaal ter rein te weinig aandacht wordt geschonken aan uit voeringen van kleine koren en ensembles. In de muziekwereld bestaat evenwel toch het verlangen om in kleine groepen te musi ceren. Voorts komt het pu bliek op speelse wijze in aan raking met het festival, terwijl tevens de jeugd wordt geïnteresseerd voor culturele zaken. Met het fes tival wordt een breed pu bliek bereikt. Hoewel het nu geen deel meer uitmaakt van de Zeeland Nazomer Festi vals, is het evenement vol gens de Culturele Raad Goes uitgegroeid tot een vooraan staande culturele activiteit in de maand september. Ruim dertig koren en ensem bles staan op deze dag garant voor zo'n twintig uur klas sieke muziek. Het aanbod is zeer divers. Zo'n 350 musici zijn actief. Er worden wer ken ten gehore gebracht van de Middeleeuwen, Renais sance tot hedendaagse, mo derne componisten. Stads- beiaardier Sjoerd Tamminga geeft tijdens de middagpauze een concert op het carillon. De locaties zijn volgens de organisatie uitermate ge schikt voor een dergelijk mu ziekfestival. Niet alleen uit historisch oogpunt en qua akoestiek, maar ook gezien de stijl en vormgeving zijn dit geschikte ruimten voor concerten van kleine ensem bles. Slotmanifestatie Het evenement vindt plaats tussen 10.30 en 16.30 uur. Tussen 17.00 en 18.00 uur is er een slotmanifestatie in de Grote Kerk, waarbij door een selectie van de deelne mende groepen korte optre dens worden verzorgd. Eer der werd het Internationaal Kamermuziekfestival ge houden in 1985, 1987, 1989, 1991,1993 en 1995. FOTO JOOP VAN HOUDT OOSTKAPELLE - Een diapresentatie en een wande ling door het duingebied Oranjezon, tussen Vrou wenpolder en Oostkapelle. Dat zijn de onderdelen van het programma op donderdag 27 augustus, dat de De Stichting Eduatief Toerisme Zeeland Oranje zon heeft samengesteld. De diapresentatie in Oranje zon aan de Schoolstraat in Oostkapelle begint om 13.30 uur. Daarna trekken de deel nemers het gebied in onder leiding van bioloog R. Struijk. Hij vertelt over de flora en fauna. De duinstruwelen zijn welis waar uitgebloeid, maar tooi en zich met langzaam rijpen de bessen. Langs de waterkanten en op andere vochtige plaatsen verschij nen verschillende laatbloei ers. Een voorbeeld daarvan is de watermunt met zijn sterke pepermuntgeur. Ook het gele heelblaadje is pre sent. Beide planten trekken veel insecten, waaronder vlinders. Talrijke zandoog jes, zoals het oranje zandoog je en de argusvlinder laten zich zien. Op het nog steeds bloeiende Jacobskruiskruid zitten nog veel dikkopjes, blauwtjes en vuurvlinder tjes. Zweefvliegen Grote aantallen zweefvlie gen, waarvan de tekening soms aan die van een wesp doet denken, genieten van de nectarbronnen op speerdis tel en kale jonker. Met enig geluk zijn boven het duin de boomvalken met hun jongen te zien. Buizerds trekken met hun gepiep niet alleen de aandacht van hun ouders, maar ook van de natuurken ner. In de kanalen broeden dodaarsjes, terwijl meerkoe ten en waterhoentjes met jongen rondzwemmen. Het programma duurt tot 16.30 uur. Kaarten zijn verkrijg baar bij de VW Domburg- Oostkapelle, telefoon: 0118- 581342. WESTKAPELLE - Ongeveer vijftien mosselkotters hebben deze week deelgenomen aan een onverwach te zaad visserij voor de kust van Walcheren. Volgens de eerste berichten boekten enkele kwekers uit Bruinisse en Yerseke interessante resultaten. De zaadvisserij op de lijn van Westkapelle naar de Neder lands-Belgische grens begon voor enkele schippers eind vorige week, na uitlatingen van een kustvisser die het jonge broed in de netten had aangetroffen. Nadat steeds meer kwekers lucht kregen van de aanwe zigheid van mosselzaad bui ten de traditionele vangstge- bieden liep het aantal vaartuigen woensdag op tot ongeveer vijftien. Het zaad werd op de kweekpercelen in de Oosterschelde uitgezaaid. Explosief De mosselkotter YE 79 Anna Trijntje van de firma De Rooij kreeg woensdagmid dag een projectiel in een van de korren. Een duik- en de- monteergroep van de Ko ninklijke Marine moest er aan te pas komen om het ex plosief onschadelijk te ma-, ken. Tot en met vrijdag 15 augustus Zierikzee Expositie schilderijen Remke van de Er- ve-Oudman uit Bruinisse. Verpleeghuis Corneliastichting. Dagelijks van 08.00- 20.00 uur. Tot en met zondag 17 augustus Zonnemaire Beeldende kunstroute; 25 'verrassende gewassen' en de bloeiende akkerranden. Schapenweg en Langeweg. Tot donderdag 21 augustus Haamstede Expositie schilderijen Kees de Kort. Her vormde kerk. Elke donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 23 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling: 350 sculpturen van vijftig beeldhouwers. Burgerwees huis. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met donderdag 28 augustus Burgh-Haamstede Karakterpoppen Henny Schijvershof Atelier-galerie Josefine. Dinsdag, woens dag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Renesse Burgh Tot en met vrijdag 29 augustus Nostalgisch speelgoed. Blikmuseum. Op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 3,17 en 24 augustus geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 30 augustus Werk Rein van den Berg, Ger Supheert en Gerda Elfrink. Galerie Borsboom. Don derdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 lot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Schilderijen en bronzen beelden van Frank Nix. De Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot vrijdag 5 september Brouwershaven Schilderijen van Johan van der Woel. Stadhuis. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 12 september Zierikzee Schilderijen Ria van Meijeren. Atelier 4B aan de Verrenieuwstraat 32. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 13 september Zierikzee Kleuretsen Anneke Visser. Kapper/gale rie Rik en Riek, Melkmarkt 11. Vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Donderdag van 08.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 08.00 tot 15.00 uur. Zierikzee Foto's Zeeuws landschap van Wim Oran je. 't Lange Uus. Tijdens winkelopenings tijden. ZIERIKZEE - In De Drie hoek in Zierikzee wordt vanaf maandag 1 septem ber de cursus 'Land schap, flora en fauna van Schouwen-Duiveland' gehouden. De opleiding is speciaal bedoeld voor iedereen die meer te weten wil ko men over de natuur in de directe omgeving zoals inlagen, schorren en dui nen. Op het programma staan onder meer excur sies naar de vogeltrek bij de Slikken van Viane en een bomenwandeling in Zierikzee. Ook gaan de deelnemers paddestoelen bekijken. De cursus duurt zes avon den en vijf zaterdagoch tenden. Voor nadere in lichtingen of aan melding: telefoon 416367. HEINKENSZAND - In het kader van de zomeractivitei- ten van de Zeeuwse Volks universiteit vindt woensdag 27 augustus een workshop plaats gericht op flora en fauna. Marjan Bosgoed - herder van de schaapskudde - en René Wink nemen de deelnemers mee voor een rondleiding door de Schaapskooi en een wandeling over de prachtige bloemendijken in de Zak van Zuid-Beveland. Zij geven uitgebreide informatie over de flora, fauna en de scha pen. Vertrokken wordt van af het informatiecentrum van de schaapskooi aan de Nieuwkamerseweg 3 in Heinkenszand. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Meer informatie en aanmel ding verloopt via het ZVU- bureau in Middelburg: 0118 - 634800. GOES - De serie Manhuis- tuinconcerten wordt zondag 24 augustus voortgezet met een optreden vaii de muziek vereniging Con Affezzione uit Kwadendamme. Het concert duurt van 12.00 tot 13.00 uur. De ingang van de Manhuistuin bevindt zich bij het poortje rechts van het Oosterschelde College aan de Zusterstraat 11 (voorzijde) of bij het hek in het Schutters- hofgebied (achterzijde). Bij slecht weer wordt uitgewe ken vaar de Grote of Maria Magdalenakerk. ZIERIKZEE - De werkgroep Internationale Uitwis selingen van de gemeente Schouwen-Duiveland wil actief de boer op om jongeren te stimuleren deel te nemen aan de uitwisseling met Frankrijk en Enge land. Gistermorgen ontving de gemeente tien jonge ren uit de Engelse jumelageplaats Hatfield in het stadhuis van Zierikzee. De werkgroep streeft ernaar te werken met een 'eigen' club van ongeveer vijftien mensen. Een aantal dat dit jaar niet werd gehaald. Ook in de uitwisseling met het Franse Saint-Hilaire is spra ke van een kleine terugloop in belangstelling. ,,De con currentie wordt groter. Er is steeds meer te doen voor jon geren in de zomermaanden en dat merken wij als werk groep wel," vertelt T. Rigter. Rigter maakt als vertegen woordiger van de gemeente deel uit van de werkgroep die de uitwisseling organi seert. Besloten is inmiddels de strategie wat te verleg gen. ,,We willen de jpngeren directer gaan benaderen. Scholen bezoeken en als werkgroep iets vertellen over de uitwisseling. Nu ver loopt het contact vooral via de leraren en wordt er eigen lijk weinig met de leerlingen zelf gedaan. Het heeft geen zin om dit soort dingen kunstmatig in leven te hou den, maar je moet er als werkgroep wel iets aan doen als je zo'n trend signaleert," zet Rigter de plannen uiteen. Moeiteloos somt Rigter op wat de motivatie kan zijn voor jongeren om deel te ne men aan een dergelijk uit wisselingsprogramma. ,,Je kunt voor de eerste keer zelf op vakantie gaan, samen met een groep leeftijdsgenoten. Daarnaast kom je in contact met mensen van dezelfde leeftijd uit een ander land, dus vooral ook voor de taal ontwikkeling is het heel goed." Dat het zeker de moeite waard is om aan het pro gramma deel te nemen, be vestigt ook Zierikzeeënaar Frank Kemink (17). „Ik heb vorig jaar na in Hatfield te zijn geWeest een week niet kunnen praten, want ik was m'n stem kwijt. We hebben veel plezier gehad. Maar bij voorbeeld het eten was heel anders dan bij ons. Ik was toen ik weer thuiskwam acht kilo afgevallen," herinnert Kemink zich. De stilzwijgende afspraak bij deelname aan het uitwis selingsprogramma is dat va kantiegangers het jaar daar na op hun beurt hun huis openstellen voor buitenland se gasten. Woensdag maakte Kemink kennis met zijn logé-voor-twee-weken, Christopher Warren (14). Dit houdt in dat de Zierikzeeë naar voor twee weken gebon den is aan huis. „Ik ben al drie weken 'op vakantie ge weest, dus dat vind ik hele maal niet erg. Als we het niet goed fnet el kaar zouden kunnen vinden, hebben we een probleem. Maar dat kunnen we wel hoor. Ik praat alleen veel meer dan hem. Dat komt door de leeftijd," overdenkt gastheer Kemink. Puzzeltocht Moeilijk wordt het de gastfa- milies overigens niet ge maakt. De werkgroep heeft een uitgebreid programma De Zierikzeese Frank Kemink en zijn Engelse logé Christopher Warren maken op de eerste dag kennis met burgemeester J. Asselbergs. (Foto: Marieke Mandemaker) samengesteld waarmee de buitenlandse jongeren gedu rende twee weken worden vermaakt. Zo maakten zij gisteren door middel van een puzzeltocht kennis met het historische stadje Zierikzee. En vandaag wordt een licht geworpen op de mosselvisse rij. Op de mosselkotter Zie rikzee 9 wordt een tocht ge maakt over de Oosterschelde. Een sportdag, een bezoek aan Waterland Neeltje Jans, een zeiltocht, een dagje Am sterdam en een dagje Efte- ling zijn enkele van de activi teiten die de jongeren uit Hatfield nog te wachten staan. „Die ervaring die je opdoet door hieraan deel te nemen is hartstikke leuk. Je maakt deel uit van een ander gezin en elke dag worden dingen georganiseerd waar je aan mee kunt doen," vat de Bruse Noortje Wehrmeijer (17) samen. Nadat zij zelf vo rig jaar een bezoek bracht aan Hatfield is ze nu gast vrouw voor een 14-jarige jon gen uit Engeland. Het verslag van Wehrme ijer's reis naar Engeland kwam als beste uit de bus, zo meldde burgemeester J. As selbergs tijdens de kennis makingsbijeenkomst giste ren in het stadhuis. „Aange zien ik wist hoe de rest het had gedaan, verwachtte ik dit wel een beetje. Ik heb aan alles meegedaan en met be hulp van folders heb ik een soort plakboekverslag ge maakt. Waarom? De gemeen te betaalt een groot deel van de reis. Ik doe dat toch een beetje uit respect," aldus de Bruse. OOSTERLAND - VZOS start maandag 18 augustus met de repetities. Iedereen die graag wil zingen, kan vanaf 19.45 uur in dorpshuis Oosterhof in Oosterlahd terecht. FUCHSIAVRIENDEN WEMELDINGE - De Neder landse Kring van Fuchsia- vrienden afdeling Zeeland houdt vrijdag 29 augustus een bijeenkomst in Hotel Vredebest aan de Noordelij ke Achterweg in Wemeldin- ge. Op het programma staat een keuring van wedstrijd planten en bingo. De aan vang is om 19.30 uur. BRUINISSE - Het Open Jeugdwerk Bruinisse opent zaterdag 6 september het nieuwe seizoen met een bar becue en karaoke in het Kompas aan de ijsbaan. Alle jongeren vanaf twaalf jaar zijn welkom. Dit seizoen wordt iedere eerste zaterdag van de maand een Kompas avond gehouden. Het pro gramma bestaat dan uit on der meer film, muziek of bowling, al dan niet in com binatie met een drankje of een hapje. Het Open Jeugd werk gaat uit van de Her vormde Gemeente in Brui nisse. Uitgangspunt is dat Het Kompas een plaats van ontmoeting en gezelligheid is. De avond begint om 18.00 uur. Slechts acht inzenders reageerden op het Zoekplaatje in de krant van vrijdag 8 augustus. Opmerkelijk is dat van de acht binnengekomen briefkaarten er twee een behoorlijke af stand hebben afgelegd. Behalve een inzending uit Wieringer- werf kwam er ook een kaartje binnen van een lezer uit Din- teloord. Deze maakte kenbaar „blij verrast" te zijn zijn/haar geboorteplaats op de foto te herkennen Alle deelnemers stuurden overigens de juiste oplossing. De door Joop van Houdt gefotografeerde Brouwerijstraat in Noordgouwe werd eensgezind herkend. Uit het stapeltje oplossingen werd de kaart van T. Everwijn uit Kerkwerve als winnende ge trokken. Deze prijswinnaar krijgt de cadeaubon van 25 gul den binnenkort toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt dit maal het Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Inzen dingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 20 augus tus 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. GOES - Jan Terlouw opent donderdag 4 september de Zeeland Nazomerfestivals in het stadhuis in Goes. De fes tivals gaan vervolgens van start met de uitvoering van Ein Deutsches Requiem door het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Philharmonisch koor. Terlouw, auteur, politicus, bestuurder en komend sei zoen ook te zien in een theaterprogramma met tek sten en muziek, verricht de opening na toespraken van burgemeester D. van der Zaag van Goes, voorzitter van de Stichting Zeeland Na zomerfestivals H. van Gel- der-Wiggers en gedeputeerde G. de Kok. Na het officiële gedeelte begeeft het gezel schap genodigden zich naar de Grote Kerk voor de uit voering van Ein Deutsches Requim van Johannes Brahms; een compositie ter nagedachtenis aan zijn moe der. Aansluitend wordt een receptie gehouden in de kerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5