Trainer met een boodschap SKNWK toont in oefenduel tegen ZSC twee gezichten 'Leuk dat oude ronde terug is' WIK laat oefenduel tegen Veere schieten Nieuw ploeg Kloos (NTW) verslaat MEVO met ruime cijfers in oefenwedstrijd Duiveland en DFS verliezen Veel prijzen en pr's voor broers Holkers Nieuwerkerkse ploeg verslaat team uit Scharendijke met 7-2 Wielerkoers in Zierikzee DONDERDAG 14 AUGUSTUS 199T NR 26230 7 NIEUWE-TONGE - Na een moeizame start en een sterke afsluiting: van het seizoen 96/97 ging voetbal vereniging Nieuw Tonge (NTW) op zoek naar een nieuwe trainer. Na zeven kandidaten en even zoveel sollicitatiegesprekken, bleven er uiteindelijk twee over. De 22-jarige Sander Kloos uit Burgh-Haamste- de mocht zich na een opmerkelijke selectieprocedu re trainer/coach van NTW noemen voor het seizoen 97/98. ZIERIKZEE - WIK heeft dinsdagavond niet geoe fend tegen Veere omdat de ploeg uit Kerkwerve te veel mensen vanwege werk miste. Trainer Peter van Poortvliet betreurde de afgelasting, maar had geen zin met een half tweede met 10-0 op de broek te krijgen. „Daar hebben Veere en WIK niets aan." Omdat de voetbaltrainers- wereld over het algemeen .wordt gekenmerkt door 'be kkende namen' die regelmatig -"van club wisselen, wekt de 'onbekende' Sander Kloos de nodige nieuwsgierigheid. „Sinds mijn achtste woon ik in Burgh-Haamstede en ben daar als keeper begonnen bij "DFS. Sportief gezien ben ik •als keeper opgegroeid bij Zierikzee. Ik heb daar tot .mijn negentiende gekeept en de jeugd getraind. Omdat de zaterdag en de zondag geheel 'werd opgeslokt door voet bal, moest ik in verband met mijn ClOS-opleiding, kiezen voor een zaterdagmiddag club. Gerard Olijhoek bood me toen aan om voor MEVO /te komen keepen. Zodoende UTRECHT/ROOSENDAAL - René en Niels Holkers, de atletiekbroers uit Zierikzee, hebben bij avondwedstrij den in Utrecht en Roosen daal veel prijzen gepakt en persoonlijke records aange scherpt. De jongste telg, eerstejaars B-junior René, veroverde dinsdag in de Brabantse plaats drie eerste plaatsen op de 400 meter, kogelstoten en discuswerpen. Het loopnum mer liep hij voor het eerst van zijn leven in een wed strijd. Zijn tijd van 53.5 se conden, lag bijna twee secon den onder die van broer en eerstejaars A-junior Niels, 55.3 seconden. Deze tijd was goed voor de hoofdprijs. Tweede werd Niels Holkers bij het kogelstoten en discus werpen. Op beide onderde len presteerde hij beter dan voorheen. De avondwedstrijd in Utrecht, afgelopen weekein de, betekende voor René Holkers veel hosanna. Drie pr's en evenveel eerste plaat sen op de 100 en 200 meter en polsstokhoogspringen. Niels Holkers moest zich tevreden stellen met twee tweede stekken op de 100 meter en polsstokhoogspringen. Bij het laatste onderdeel eve naarde hij zijn pr van 3.70 meter. STRAATTENNIS WESTKAPELLE - De markt van Westkapelle is zaterdag 16 augustus het toneel van één de straattennisprojecten van de nationale bond. Straattennis is een promotie campagne voor mensen van zes tot en met 75 jaar die wil len kennismaken met tennis. In Westkapelle kunnen be langstellenden meedoen aan tennisbehendigheidsvor- men, een volleerwedstrijd, de 'hardste' service en aan onderlinge partijtjes. Lera ren van de KNLTB en de Veerse tennisverenigingen begeleiden het project. Deel name is gratis. kon ik het trainen van de jeugd blijven combineren met zelf voetballen." Tactisch gezien een juiste be slissing, want vorig jaar Wist Kloos als 'sportconsulent' zijn ClOS-opleiding te Goes af te sluiten. „Iedereen denkt dat iemand met CIOS met een trainingspak voor de klas staat, maar dat is al lang niet meer zo. Een sportconsu lent is iemand die zich be leidsmatig bezig houdt met sport. Daarbij is hij ge sprekspartner van de provin ciale sportraden en gemeen ten." Hoewel sportconsulent nog al ver weg van de dagelijkse sportpraktijk klinkt, begon Kloos met beide benen op de grond als coördinator/ kli- Tevreden na de eerste helft kon ook ZSC-trainer Kees Kommer zijn. De ploeg uit Scharendijke had namelijk het beste van het spel na een helft voetballen. En dat was toch wel opmerkelijk er van uit gaande dat SKNWK zich dit seizoen in de tweede klas se moet gaan manifesteren. Na vijftien minuten kwam Niels van de Moezel aljeen voor de keeper en wist koel bloedig en beheerst af te ron den. Uitblinker Wilco De Valk van de Nieuwerkerkse thuisploeg bediende na 27 minuten de opkomende Jan- Jaap Padmos op maat. De stand was na zijn schot weer in evenwicht. Hoewel SKNWK bleef zoeken naar de juiste posities bracht Pad mos uit een ingestudeerde vrije trap SKNWK voor het eerst op voorsprong. Niet voor lang want vlak voor de rust schoot Martin Kiesen- berg ZSC weer naast een nog steeds naar zichzelf zoekend SKNWK. Bijpraten Het 'even bijpraten' in de rust van Willemse miste zijn uitwerking niet. Er stond plots een ander Nieuwerkerk in het veld. Ineens wist ieder- minstructeur bij klim- en abseilcentrum 'De Pijler'. Momenteel werkt hij full time bij de KNVB en part time bij de NCSU (Neder landse Christelijke Sport Unie). En sinds kort dus als hoofdtrainer bij NTW. Nog tijd om zelf te voetballen? Enkel „De keuze 0211 zelf niet meer te voetballen heb ik vorig jaar moeten maken. Van ME VO ben ik teruggegaan naar Zierikzee. Maar in het begin van het seizoen raakte ik ge blesseerd aan mijn enkel. Doordat ik voetbalstages moest lopen in het kader van mijn ClOS-opleiding, werd ik gegrepen door het trainer schap. Daar heb ik dus al mijn energie ingestopt." Met succes, want inmiddels is het voetbalspecialisatie- lijstje behoorlijk gegroeid. Met succes heeft Kloos in middels achter zijn naam de KNVB-cursussen jeugdtrai ner, jeugdtrainer plus clinic, trainer/coach 3 en 2, sport massage van de NSF en loop- en conditietrainér van de een waar hij moest lopen, wat zijn taak was en speelde SKNWK plotseling voetbal dat tweede klasse waardig was. Met name bediende De Valk opkomende collega's met ballen op maat. Tot zo'n twintig minuten voor tijd hield ZSC meer dan redelijk stand. Daarna begon de betere con ditie van Nieuwerkerk pas echt de doorslag te geven. SKNWK won uiteindelijk verdiend met 7-2, maar dit geeft volgens trainer Gerard Olijhoek - samen met Wil lemse verantwoordelijk voor de selectie - vooralsnog geen reden tot juichen. „Er was een duidelijk ver schil tussen de eerste en tweede helft. Als we met 2-3 hadden achtergestaan, was dat verdiend geweest. Er werd door elkaar geknoeid en er werden te veel verkeer de bewegingen gemaakt. In de tweede helft hield ieder een zich aan zijn taken waar door er minder balverlies was." De verwachtingen voor het nieuwe seizoen? „We maken er een zo goed mogelijk sei zoen van," antwoordt Olij hoek. „De fouten die we van avond hebben gemaakt woren in de tweede klasse genadeloos afgestraft. In de KNAU. Drie werkgevers, een afgeronde ClOS-oplei ding en cursussen te veel om op te noemen, gelden hier de gebruikelijke zomer- en win tertijden niet? „Een kwestie van goed organiseren." Niet alleen in organiseren lijkt Kloos een kei, wat be treft communiceren moet hij ook zijn mannetje staan. Want wat wist het bestuur en de selectie van Kloos. Niets. Helemaal niets. Dat kwam pas nadat de moeder van een vriendin, Kloos de adverten tie van NTW onder de aan dacht had gebracht: Enthou siaste trainer gevraagd. „Na mijn opleidingen en mijn sta ges was ik er van overtuigd dat ik een duidelijke bood schap had. En die was toch wezenlijk anders dan ik af en toe had meegemaakt. Een voetbaltrainer die twee keer in de week zijn selectie bezig houdt, is' in mijn ogen meer een bezigheidstherapeut dan een trainer met een bood schap." Maar zijn alle boodschappen inmiddels niet al gedaan? „Zeker niet! Een trainer met een boodschap houdt zich tweede klasse zullen we met een stapje meer balsnelheid moeten spelen, dat zeker. De overwinning van vanavond is niet van belang, behalve dat het gesprekstof, studie materiaal ja. is voor Willem- se en mij." Heel tevreden Was trainer Olijhoek kri tisch na een overwinning, niet alleen bezig met wat er op het veld gebeurt. Hij is met name ook geïnteresseerd in de randvoorwaarden. Daarmee bedoel ik, wat er naast het veld gebeurt. Het eerste elftal moet je zien als het topje van de piramide. Zonder goede ondergrond stort alles in elkaar. Ik ben naar het bestuur van NTW gestapt met een lijstje. Ei genlijk met twee lijstjes. Een lijstje waarin ik vroeg wat NTW" mij had te bieden en een lijstje waarop stond wat ik had te bieden. Daaruit bleek dat mijn visie aansloot bij die van het bestuur. Probleem was alleen mijn leeftijd. Van de zeven sollici tanten waren er twee overge bleven. Daar was ik er een van." En hoe? „Het bestuur heeft daarop de mening ge vraagd van de selectie. Zo maakte ik op een dinsdag kennis met de selectie. Op donderdag werd ik gebeld met de mededeling dat ik het was geworden". Succes „De bopdschap 'Samen met de vereniging moet je naar succes streven'. Succes is in mijn ogen afhankelijk van twee punten. Wat gebeurt er op het veld en wat gebeurt er naast het veld? Als trainer/coach ben ik in eerste instantie verantwoordelijk voor het eerste punt. Vante- voren zeggen in welke for matie we spelen (4-3-3 of juist 4-4-2), welke speelwijze we hanteren (offensief of defen sief) is afhankelijk van de mogelijkheden die de selec tie biedt. Het is mijn taak om te zorgen dat de organisatie op het veld klopt. Dat een ie der optimaal presteert voor zover de individuele moge lijkheden dat toelaten. Dan is de organisatie rond de se lectie superbelangrijk. Het is dan ook mijn taal de voor waarden te creëren voor een goed functionerend begelei dingsteam. Constant com municeren met de elftalbe geleider, de medische begeleider, de technische be geleider, spelregelbegelei der, de keepersbegeleider. Je zult niet vaak zien dat een trainer de laan wordt uitge stuurd omdat hij een slechte training geeft. De problemen zitten vaak in een slechte communicatie naar de men sen die de prestaties mede mogelijk maken. Dat is een gegeven waar ik dagelijks in mijn werk als sportconsulent tegen aanloop". hoe gelukkig was ZSC-trai ner Kommer met het verlies van zijn ploeg? „Ik ben heel tevreden na vanavond. In de eerste helft gaven we uitste kend partij. Vooral als je be denkt dat we pas één week bezig zijn. Nieuwerkerk zit al wat langer in de voorberei ding. Dat kon je merken in de tweede helft. Toen moes ten we het conditioneel af la ten weten. De linies sloten niet meer, waardoor de posi- t Theoretisch sterk geschoold en gespeend van vaktermi nologie maakt Sander Kloos in zijn eerste memo aan de se lectiespelers zijn doelstellin gen duidelijk: „...Doelstel ling 1: Een 'teamorganisatie' ontwikkelen en bewaken met een systeem dat bij het team past, uitgaande van een basisformatie zodat speel wijze met een duidelijke taakverdeling goed uitge voerd kan worden. Doelstel ling 2: Een 'spelstrategie' ontwikkelen en bewaken zo dat het team een specifiek ge zicht krijgt met duidelijke taken, functies, ballijnen en looplijnen. Doelstelling 3: De 'relatie tussen teamorganisa tie en de spelstrategie' zo ontwikkelen, bewaken en perfectioneren dat promotie naar de 2e klas wordt afge dwongen...' Wauw! Waart op Goeree-Overflak- kee het spook van Louis van Gaal? Mogelijk, want de eer ste oefenwedstrijd van NTW tegen MEVO geeft in ieder geval aan dat de bood schap van Sander Kloos door de selectie van het eerste goed is opgepikt. De war- ming-up oogt professioneel, ondanks de hittegolf. „Je proeft het aan alles dat NTW in de lift zit" en „het allerbelangrijkste is dat het in het koppie goed zit," zijn nog twee gevleugelde uit spraken die op het veld tegen MEVO worden waarge maakt. Het elftal beweegt goed, ook zonder bal, sluit goed aan waar en wanneer nodig, weet van het midden uit op de juiste momenten de vleugels diep te bedienen, met gretige doelgerichte spitsen. Met als uitblinker en algemeen aanspeelpunt, aan voerder Wilbert van Vliet. Het werd 6-1 tegen een zich dapper verwerend MEVO van coach Ed van Lent: „Nieuwe Tonge, speelt de bal goed rond, waardoor wij con stant achter de feiten aanlie pen. We konden aanvallend te weinig inbrengen. Ik mis op dit moment nog vijf basis spelers. Dit is pas onze twee de oefenwedstrijd. Zierikzee en Nieuwe Tonge zijn voor ons te zware tegenstanders." Neemt niet weg dat Erik Wijsman van links met een prachtige goal flitsend in de rechterbovenhoek de eer voor MEVO wist te redden. Sander Kloos na afloop: „Ik mag niet ontevreden zijn," daarna relativerend, „over vijf wedstrijden kan ik meer vertellen," besluit hij glun derend. ties niet meer goed konden worden overgenomen. On danks dat hebben we toch nog drie reële doelkansen in de tweede helft kunnen reali seren." Verder nog conclusies? „Ik weet nog niet of ik met twee of drie spitsen ga spelen. Na de overstap van onze topsco rer Erik-Jan Elenbaas, sta ik voor dit proleem. Maar na vanavond ben ik weer wat wijzer..." „In vergelijking met zater dag zijn we een stukje ver der," oordeelde DFS-trainer Kees Joosse na de 1-2 thuisnederlaag tegen Wal cheren, dat uitkomt in de vijfde klasse op zondag. Bij tijd en wijle legde de ploeg uit Burgh-Haamstede goed voetbal op de mat. Joosse vond dat DFS 'voetballend sterker' was. Na een 0-1 achterstand zorg de René Brussé voor rust voor de gelijkmaker. Net als in de eerste helft creëerde DFS kansen zat, maar viel de winnende treffer aan de an dere kant. Joosse mist in aanloop naar de competitie Huib Nortier, Richard Eerd- mans en Clement Rijnberg vanwege blessures. Eerd- mans mist de seizoenstart, de andere twee waarschijnlijk ook. Duiveland oefende tegen de reserves van Zierikzee. En verloor met 6-3. „Het was een leuke partij, ondanks de hitte, tegen een leuke tegen stander. Bij Zierikzee deden toch een aantal jongens mee die voor het eerste in aan merking komen. Kommer, Massop, Saman, Hans Lafe- ber," somt Duiveland-trai- ner Rinie Verwest op. Bij rust leidde Zierikzee De afstand van de wedvlucht vanuit Orleans Saran be droeg zo'n 440 km. Om 07.00 uur werden de 156 duiven ge lost met warm en bedomd weer. Kees Filius uit Zierik zee klokte de eerste vijf dui ven van het concours, waar van de vroegste om 13.35 uur (1110 mpm). De laatste prijs- duif viel pas twee uur later bij Hein Koster uit Zierikzee om 15.36 uur (848 mpm). Uitslag PV Gevleugelde Vrienden: C. Filius 1-2-3-4-5- 10-14-17-18-20-25-26-28-33 (39), Comb. Berrevoets-de Bruijn 6-24-35 (13), A. Romijn 7-11- 16-21-29-34 (17), A. Bakker 8- 9-15-31 (10), A. Bouterse 12 (5), Comb. Gieskes-de Bruijn 13-27 (12). H. Koster 19-30-36- 39 (26), L. Berrevoets 22-23-37 (25), P. de Bruijn 32-38 (9). Voor de eerste natour vlucht vanuit Arras werden door achttien liefhebbers 267 dui- door goals van Van Bourgon- je en Massop met 2-1. René van der Werf scoorde voor Duiveland voor en na rust. In de tweede helft, na veel wis selingen bij Duiveland, liep Zierikzee via goals van Ayaz (twee keer) en de broers Hans en Wim Lafeber uit naar 6-2. Jaco de Bruine bepaalde de eindstand. „We zijn nu dui delijk aan het verjongen. Je roen van der Maas op links back en Bart van de Bogaart op rechts. Als die zo door- gaan kunnen ze rekenen op een basisplaats." Bruse Boys nam dinsdag avond pas in de tweede helft afstand van zaterdag derde klasser Wolfaartsdijk. Het team van Alexander van Keulen schotelde het publiek de eerste thuisoverwinning in de oefencampagne voor. Bij rust stond het 2-2. Jan Kole, twee maal voor de be zoekers, Peter Willemse en Eric Bleiji, verzorgden de productie. Met twee goals van Peter Willemse en één van Ouwerkerker Bleiji werd het verschil tussen de tweede- en derdeklasser in doelpunten uitgedrukt. Hiermee herstelde Bruse Boys zich van de 0-7 neder laag tegen hoofdklasser St- rijen. ven bijeen gebracht. Deze duiven kregen om 08.15 uur de vrijheid en moesten toen zo'n 170 km naar huis afleg gen. Adrie Romijn uit Drei- schor werd de winnaar om 10.43 uur (1187 mpm). De laatste prijs ging naar Cees van den Hoek uit Zierikzee die klokte om 11.03 uur (1009 mpm). Uitslag PV Gevleugelde Vrienden: A. Romijn 1-11-14- 21-29-32-35-60-61-62 (14), C. Filius 2-3-9 (6), A. Bouterse 4-5-6-7-8-12-15-16-23-40-57-65 (19), C. van den Hoek 10-48-67 (13), Comb. Koster-Winkels 13-18-22-25-33-34-36-42-47-49- 55-56-64-66 (23), J. Verwijs 17- 24 (35), Comb. Gieskes-de Bruijn 19-27-30-41-53 (12). A. de Graaf 20 (14). L. Fluijt 26- 28-59(14), A. Bakker 31-37-38- 43-45-46 (16), B. Scherpenisse 39-44-52-54 (29), A. Dekker 50 (13), J. van IJsseldijk 51-63 (8), L. Berrevoets 58 (8). NIEUWERKERK - SKNWK speelde woensdag avond zijn tweede oefenwedstrijd. Na de eerste te hebben verloren tegen Zierikzee stond nu ZSC op het oefenprogramma. Dat ging beduidend beter, 7-2. „Compleet zijn we nog niet, maar het doet me deugd dat drie spelers voor deze wedstrijd zijn teruggeko men van vakantie," sprak SKNWK-coach Cees Wil lemse met enige tevredenheid vooraf. „We missen op dit moment alleen Erwin Theunisse en Mark den Haan." ZSC'er Edwin van Oeveren probeert zich los te schudden van Freek van Marle (rechts) van SKNWK. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Niets staat de wielerronde van Zierikzee vrijdag in de weg om er net als vroeger een succes van te maken. „Het loopt als een trein," roept Wim Evertse, voorzitter van Stich ting Wielercomité, aan de vooravond van de vijf tiende uitgave van het criterium. „De contracten zijn klaar, de renners komen, het pre miestelsel is rond en de straten zijn bijgewerkt door de gemeente," gaat Evertse verder. Over het parcours heeft hij zich nooit zorgen gemaakt. Als consul heeft Evertse slechtere par- coursen gezien. „De ren ners hoeven ook niet over een biljartlaken te rijden." De ronde heeft een kleine wijziging ondergaan om de koers wat spectaculairder voor het publiek en moeilij ker voor de renners te ma ken. In plaats van de Rave- straat in te duiken, pakken de cyclisten het Gat van West Noordwesten, de Ro- zemarijnstraat en dan rechtsaf de Breedstraat op om vervolgens een steil klimmetje op de Hoofd poortstraat te hebben. Bij het parcours uit 1994 werd de Ravestraat helemaal uit gereden en dan de Hoofd poortstraat op. Hoewel de ronde van Zie rikzee, ook bekend als de Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode, zijn derde lus trum viert, is er niet iets buitengewoon feestelijks georganiseerd. Als bijzon dere activiteit treedt het Goese looporkest SCH De Sjokkers op. Deze band van twaalf personen vrolijkt de ronde en toeschouwers van af half acht op. Evertse hoopt morgen bij warme weersomstandighe den op vijf- tot zesduizend toeschouwers. Veel mensen laten Evertse weten dat ze 'het leuk vinden dat de ou de ronde weer terug'. Het omnium van de laatste twee jaar bracht niet het beoogde succes. Verder kan het publiek de rondemiss, Leonie van Nieuwenhuyze, in een ca briolet van garage Adria aanschouwen. De miss is aangekleed door Van Gees- bergen Mode en Beautysa lon Mia verzorgt de make up. Bovendien krijgt Van Nieuwenhuyze een reische- que van 250 gulden van Van Fraassen en een diner bij eethuis Kiek in de Pot aan geboden. De jury van de ronde be staat Wim van Eenenaam (voorzitter), Wim Luitwie- ler (secretaris), Cees Schuit (wedstrijdcommissaris), Frank Janssen (aankomst- rechter), Eddy Lepstra (fo tofinish), Cees Bodbijl (commissaris) en Bert van Gils en Mels de Kievit (mi- crofonisten).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7