Provincie en gemeente eens over woningbouw Kerstmuziekbij dertig graden Expositie zestig foto's fotograaf Martin Kers Grote toeloop Don Kozakkenkoor Vaarwel Willem Tros Eind volgend jaar al start in Zierikzee Noord Mishandeling Van zoet naar zout Expositie Lechajiem in Brouwse Nicolaaskerk In Grote Kerk Veere Concert Wim Boer in Nieuwe Kerk lkl^r^l ir> INGEZOND >EN STUKKEN Stuurgroep Oosterschelde met jubileum op excursie Extra subsidie provincie voor Nazomerfestivals MUZIEKAGENDA DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1997 NR 26230 5' ZIERIKZEE - Er is bestuurlijke overeenstemming tussen de provincie en de gemeente Schouwen-Dui- veland over de woningbouw op Schouwen-Duive- land tot het jaar 2000. Op dit moment worden de plannen ambtelijk uitgewerkt. In september moet alles rond zijn. Dat maakte wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting) gisteren bekend. Details wil de hij niet geven, maar al wel is duidelijk dat er de komen de jaren in Zierikzee in ieder geval de uitbreidingswijken Poortambacht 10 en de eerste fase van Zierikzee Noord ge lijktijdig worden ontwik keld. De voormalige gemeente Zie rikzee wilde pas in het noor den van de stad gaan uitbrei den, wanneer Poortambacht 'af' zou zijn. In de praktijk zou dat neerkomen op het jaar 2010. Volgens Veerhoek kunnen beide wijken echter zeer goed naast elkaar wor den ontwikkeld, omdat er sprake is van totaal verschil lende vormen van wonen. Dat geldt zeker voor de eer ste fase van Zierikzee Noord. Het betreft hier immers 'landschappelijk wonen' met villa's op kavels van tussen de achthonderd en duizend vierkante meter. In Poortambacht 10 en Zie rikzee Noord worden de ko mende vier jaren 290 wonin gen gebouwd. In PA 10 wordt de oplevering van de eerste woningen verwacht in 1998. In Zierikzee Noord wordt dan volgens verwachting be gonnen met de bouw van de eerste woningen. De zestig woningen worden vervol gens in 1999 en 2000 opgele verd. Ook in Poortambacht 10 wordt tot in 2000 ge bouwd. Daarna komen de volgende fasen van Zierikzee Noord en Poortambacht 11 aan de beurt. De 290 wonin gen zijn er honderd minder dan waar Zierikzee volgens het provinciaal woning- bouwprogramma recht op heeft. Veerhoek heeft bij ge deputeerde G. van Zwieten (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) een klem mend beroep gedaan, deze woningen elders op Schou- wen-Duiveland te mogen bouwen. Het ziet ernaar uit dat dit gehonoreerd wordt. Daarnaast bestaat de moge lijkheid dat er tussen de Lan ge Blok weg en de Zandweg in Zierikzee al begonnen wordt aan een uitbreiding van de stad. In een door een stedebouwkundig bureau opgestelde structuurvisie wordt dit gebied ook aange wezen als een plek voor toe komstige woningbouw. Dat zbu echter pas ver in het jaar 2000 aan de orde komen. Tot en met het jaar 2000 mo gen er op Schouwen-Duive- land 772 woningen worden gebouwd. Met de 290 wonin gen in Zierikzee blijven er voor de rest van het eiland 482 over. Binnen de door de voormalige gemeenten goed gekeurde bestemmingsplan nen kunnen er buiten Zierik zee in ieder geval al 249 woningen worden gebouwd. De gemeente Schouwen-Dui- veland wil deze met voor rang bouwen. Structuurvisie De woningbouw in de ge meente is onderdeel van een op te stellen Structuurvisie. Waar nu nog een boomgaard ligt moet eind volgend jaar begonnen worden met de uitbreiding van Zierikzee in noordelijke richting. (Foto: Marieke Mandemaker) Daarin staat onder meer waar er in de toekomst wo ningen kunnen worden ge bouwd. De Structuurvisie komt echter pas volgend jaar juli aan de orde in de ge meenteraad. Vervolgens moet dev provin cie er over oordelen en dan moeten er nog bestemmings plannen worden gemaakt. Op zijn vroegst kan er pas halverwege het jaar 2000 ge start worden met bouw vol gens de Structuurvisie, voor ziet Veerhoek. „Dat houdt in, dat we tweeëneenhalf jaar geen gebruik kunnen maken van hetgeen er in de Structuurvisie komt te staan. Dat kan niet," aldus de wethouder. Daarom ook toog hij enkele weken geleden naar het pro vinciehuis. „In Zierikzee kunnen in Poortambacht 10 en Zierikzee Noord jaarlijks zo'n honderd woningen ge bouwd worden. Dat is vol gens het woningbouwpro gramma dertig te weinig. Maar die kunnen wellicht op de rest van het eiland wel worden gebouwd," aldus Veerhoek. Als de gemeente geen Struc tuurvisie opstelt, moet er strikt volgens het Woning bouwprogramma van de pro vincie worden gebouwd. Dat ging in eerste instantie uit van de bouw van 170 wonin gen per jaar op Schouwen- Duiveland: 112 in Zierikzee en de rest in de andere ker nen van het eiland. Veerhoek kreeg na overleg met Van Zwieten 23 woningen per jaar erbij. De volgende stap, die de wethouder nu wil zet ten is toestemming krijgen om de komende drie jaar in de gemeente te gaan schui ven met het totaal aantal wo ningen van 193. DOORRIJDER BROUWERSHAVEN - Een 47-jarige man uit Brouwers haven bemerkte gisteren slachtoffer te zijn geweest van een doorrijder. De man had zijn auto dinsdagavond omstreeks acht uur onbe schadigd geparkeerd aan de Kromwal. Toen hij gisteren weer bij zijn auto kwam bleek deze beschadigd te zijn aan de linkerkant. De schade is veroorzaakt door een an der voertuig. KOP-STAARTBOTSING SEROOSKERKE/NIEU- WERKERK - Twee auto's raakten gistermiddag be schadigd bij een kop-staar- taanrijding op de N59 bij Se- rooskerke. Een 38-jarige man uit deze plaats zag te laat dat de voor hem rijdende dertig jarige man uit Bussum rem de. Een aanrijding was het gevolg. Eenzelfde soort ongeval deed zich gisteren voor op de Stolpweg in Nieuwerkerk. Een 24-jarige motorrijder uit Eindhoven bemerkte te laat, dat de voor hem rijdende au to, bestuurd door een 57-jari- ge vrouw uit Turnhout, rem de. Ook bij deze aanrijding bleef de schade beperkt tot de voertuigen. RENESSE - Een 22-jarige man uit Bavel is in de nacht van woensdag op donderdag in Renesse mishandeld. De 22-jarige wilde samen met een 25-jarige metgezel uit Breda een groep mensen voorbij. Deze reageerden daar agressief op en begon nen op de man uit Bavel in te slaan. Over de aard van de verwiondingen is niets be kend. VUURWAPEN RENESSE - Een 23-jarige man uit Bergen op Zoom werd donderdag door de po litie aangehouden wegens verboden wapenbezit. De man had een alarm-pistool bij zich Hij bleek ook het bezit van enkele blokken hasj. OOSTKAPELLE - Vanaf het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle wordt woens dag 27 augustus de rondlei ding 'Van zoet naar zout' ge houden. Tijdens deze excursie is er veel aandacht voor de omge ving van het museum: het bos, de duinen, het strand, de zee en de paalhoofden. De na druk ligt op de overgangsge bieden. De aanvang is om 14.00 uur. Vooraf aanmelden is noodzakelijk, via telefoon 0118-582620. Werk Marja de Lange en André Kappert BROUWERSHAVEN - Joods leven en denken als bron van inspiratie. Dat staat centraal tijdens de expositie Lechajiem die zaterdag- 16 augustus van start gaat in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Te zien is werk van Marja de Lange en André Kappert. De expositie is een initia tief van de Stichting Syna goge Middelburg (SMM). Deze stichting werd tien jaar geleden opgericht en door haar inspanningen was het mogelijk de Joodse Gemeente Zeeland weer een dak boven het hoofd te geven. Het begin van een nieuwe periode van Joods leven in onze provincie. Al een paar jaar verzorgen de Werkgroep Lange Jan - uit gaande van de Raad van Kerken in Middelburg - en de SMM in de zomermaan den dubbeltentoonstellin gen in de Wandelkerk en de Synagoge. Exposeren Het jubileum van de SMM was aanleiding om de Brouwse kunstenares Mar ja de Lange en André Kap pert uit te nodigen hun schilderijen en tekeningen te exposeren. Beiden laten zich inspireren door Joods leven en denken. Onder de titel Lechajiem (Op 't le ven) maakten zij speciaal voor deze tentoonstelling nieuw werk. Op deze ma nier vormt de expositie een feestgroet aan de Joodse Gemeente Zeeland. Marja de Lange toont in haar werk de inspiratie die jodendom kan geven. Met de Mageen David (Davids ster) als symbool wil zij la ten zien dat het jodendom in beweging is. De sfeer en beweging verbeeldt de cul turele invloed van enkele werelddelen op het joden dom. Het werk van André Kappert wordt bepaald door zijn interesse voor ty pografie en de symboliek van de Hebreeuwse letters. Voor de expositie maakte hij tien schilderijen met als uitgangspunten De Tien Woorden. De expositie in de Sint Ni colaaskerk gaat zaterdag 16 augustus van start en is te zien tot 30 augustus. Van maandag tot zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. VEERE - Fotograaf Martin Kers exposeert van 22 augustus tot en met 21 september zestig foto's in de Grote Kerk in Veere. Zij zijn geselecteerd uit reisre portages doe hij de afgelopen vijf jaar heeft ge maakt. De titel van de tentoonstel ling is 'Landschappen'. De opening wordt vrijdag 22 au gustus om 17.00 uur verricht. Kers begon zijn loopbaan als illustrator bij verschillende uitgeverijen en reclamebu reaus. Freelance-fotograaf Eind jaren zeventig vestigde hij zich als freelance-foto graaf. De foto's van Kers ver tellen van onaangetaste plaatsen op de wereld. In zijn landschappen probeert de exposant het meest pure op timaal weer te geven en voor zichzelf te laten spreken. Hij probeert in zijn foto's zo min mogelijk zelf aanwezig te zijn, het drama vertelt zijn eigen verhaal. Kers laat zich niet verleiden tot het gebruik van geavan ceerde manipuleertechnie- ken, maar blijft trouw aan de objectieve eigenschappen van de fotografie. Fotografie als ambacht. Zijn werk is al tijd een pure registratie van dat ene moment. Zelf zegt hij: „Voor mij is fotografe ren het visualiseren van een persoonlijke opvatting en een persoonlijke beleving." De Grote Kerk is maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. door Mar van der Veer ZIERIKZEE - In Australië zijn ze het gewend, maar in Zierikzee was het een bijzondere ervaring. De be zoekers aan het orgelconcert, dat Wim Boer dinsdag middag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee gaf, kregen maar liefst twee Pastorales te horen: het eerste deel van Sonate 3 van Rheinberger en de beroemde Pas torale van César Franck. Je kunt deze werken met een gerust hart het hele jaar door spelen, maar de Pastorale van Franck leent zich bij uit stek voor muziek in de kerst nacht. Dat vertélde de orga nist in een inleidend praatje. Ook gaf hij te kennen wat hij persoonlijk in deze Pastorale hoorde: het spelen van de herders, het zoeken en zelfs het schreien van een kind. Wat ver gezocht op het eerste oog, maar wie door deze ver rekijker de muziek beluister de, begreep wat de organist bedoelde. De toegevoegde melodie in het laatste deel zou je evengoed als het zin gen van Maria kunnen opvat ten. In ieder geval roept het een bijzonder gevoel van in timiteit op. Het was aardig om de Pastor ale (gevolgd door een Inter mezzo en Fuga) van de Duitse componist Rheinberger te vergelijken met de Pastorale van Franck. Hoewel op zich zelf de Sonate van Rheinber ger een goed werk is, heeft het bij lange na niet de char me van Franck. Bij zijn bijna doorzichtige Pastorale kan geen noot gemist worden. Vol van originaliteit heeft het werk een pure Franse 'esprit' die het stuk tot een kleinood maakt. Het was voor de concertbe zoekers, die de hitte getrot seerd hadden, deze middag genieten geblazen. De grote spiegel bij het orgel is een vondst. Eigenlijk zou die vervangen moeten worden door een groot videoscherm. Het maakt met name een or gelconcert extra aantrekke lijk. De spiegel geeft een beeld op welke manier de concertgever speelt. Niets vermoedend zag men de or ganist met een ene hand vrije fraaie bewegingen maken die het midden hadden tus sen koordirectie en een bal let. De spiegel liet zien met welke overgave de organist musiceerde. Bovendien was men getuige hoe een registr- ante, in dit geval de vrouw van de organist, van onmis bare betekenis is. Wim Boer is zowel organist van een katholieke kerk als van een gereformeerde kerk. Ook het programma gaf dat weer door drie korte refor matorische psalmbewerkin gen van de componist Guy Bovet. Het is boeiend om de horen hoe een Zwitserse com ponist de traditie uit eigen land weet te koppelen aan een nieuwe stijl. Drie prach tige Geneefsemelodieën (waaronder die van Psalm 81 en 130) gekleed in een mo dern-Frans jasje van de twin tigste eeuw. Techniek Was de Pastorale van Franck een ingekeerd hoogtepunt, de grootse Toccata van Hend rik Andriessen was een apo theose, waarbij de organist blijk gaf van een uitstekende techniek. Bovendien liet hij het orgel in tal van kleur schakeringen horen. Het mondde uit in een grote fina le. Vanaf het begin was het voor de luisteraar een boei ende bespeling. De opmer king van een vaste bezoeker dat bij elk concert het orgel nieuwe kanten van zich laat horen is terecht. Het Kam- en Van der Meulen orgel is, ondanks dat het dui delijk uit een bepaalde stijl periode stamt, veelzijdiger dan men vermoedt. Vanwege de bijzonder warme dag wa ren er niet zo veel bezoekers. Met name een concertgever van eigen bodem verdient Het Zwarte Zee-Don Kozakkenkoor trok dinsdagavond met het concert in de Lutherse kerk in Zierikzee massale toeloop. „Normaal kunnen er 117 mensen in, maar nu hebben we er 150 een plekje kunnen geven met stoelen en krukjes erbij," aldus mevrouw T. van der Bijl. Verder heeft zij ongeveer zestig mensen moeten teleurstellen. Als enige troost gold dat zij deze mensen kon verwijzen naar het optreden van het Don Kozakkenkoor van avond, donderdag, in Domburg.Enkele jaren geleden gaf dit koor hier ook een concert. De executanten toonden zich toen enthousiast over de uitstekende akoestiek. Dinsdag ga ven zij weer een indrukwekkend optreden met voor de pauze geestelijke liederen uit de Russisch-orthodoxe kerk en in het tweede deel een meer werelds repertoire. De toe schouwers dwongen twee toegiften af. (Foto: Marieke Mandemaker). t De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Op dinsdag 12 augustus werd ik bevuild door een reclame krant van Radio Schouwen- Duiveland via mijn brieven bus. Wat een aanfluiting, dat stuk krantenpapier. Voorzit ter Blikman, trekt nogal al les naar zich toe, en maakt te vens reclame, om nog meer reclame binnen te halen zo dat de omzet via het bestuur nog machtiger wordt! Waar niemand over schrijft is het verdwijnen van^de meest beluisterde diskjoc key Willem Tros. Hij maakte gewoon radio voor de gewo ne man. Maar ja dat mag niet hè? Drie uur lang maakte hij Hollandse muziek die bij ve le mensen op Schouwen-Dui- veland in de huiskamer uit de luidsprekers kwam. Jammer dat Willem Tros zijn hobby niet kon afmaken, omdat er waarschijnlijk sommige collega's waren, die jaloers waren op zijn succes. Ik wens dan ook dat onze ei gen zender eens aan de gewo ne man denkt en niet com mercieel, zoals weer blijkt uit de reclamekrant, die ove rigens in het oosten van het land, in Doetinchem, werd gedrukt. Jammer voor de werkgelegenheid in onze re gio. Ik wens jullie veel com mercieel plezier toe! En hoop dat jullie de jaloezie eens op zij zetten en het eens waarde ren dat er zoveel jonge en ou de mensen zijn die nog zoveel om de Nederlandse muziek geven en luisteren. Dus jon gens denk er nog eens goed over na voordat er straks honderden mensen minder gaan luisteren. Dus kom op' en breng Willem Tros weer bij ons terug op de radio. Maar nu op dit ogenblik luis teren we allemaal naar Ra-, dio Noordzee. En dat is ge loof ik niet de bedoeling. Vriendelijke groeten, Cees, Elly en Sharon de Boer Jannie en Nel Berrevoets Maarten v. d. Schelde C. A. de Looze MIDDELBURG - De Stuurgroep Oosterschelde be staat binnenkort twintig jaar. Het jubileum wordt gevierd met lezingen, een tocht op de Oosterschelde en een bezoek aan Waterland Neeltje Jans. De kos ten, twintigduizend gulden, worden betaald door de provincie. De verjaardag van de Stuur groep Oosterschelde valt op zaterdag 27 september. De viering is twee weken later, op vrijdag 10 oktober. Mede in het licht van het Nationaal Park Oosterschelde, dat aan staande is, heeft de stuur groep besloten aandacht te schenken aan het twintigja rig bestaan. De viering start in Kamper land met lezingen over verle den, heden en toekomst van de Oosterschelde en een fo rumdiscussie. Hierna sche pen de gasten zich in op de Lady Madeleine voor een lange tocht' over de Ooster schelde. De tocht eindigt bij Waterland Neeltje Jans. Na tuurbeschermingsorganisa ties, bedrijfsleven en Rijks waterstaat bieden het gezelschap op het voormalig werkeiland een excursie aan, waarbij de verschillende functies van de Oosterschel de worden belicht. MIDDELBURG - De stichting Zeeland Nazomerfes: tivals krijgt ruim 85.000 gulden extra subsidie van de provincie. Daartoe hebben gedeputeerde staten dinsdag besloten. Van de extra subsidie is 30.105 gulden expliciet be schikbaar gesteld voor het theaterproject van de Com pagnie Serge Nouyel in de Grote Kerk in Veere. Dit pro ject vormt op 4 oktober de af sluiting van de Nazomerfes tivals. Wanneer het niet doorgaat kan de provincie dit bedrag terugvorderen. Het resterende deel van de extra subsidie is met name bedoeld om de hogere appa raatskosten te kunnen dek ken en voor de concerten van het Zeeuws Orkest in combi natie met de manifestatie 'De vesten verlicht' in Goes. Met deze projecten gaan de Nazomerfestivals op 4 sep tember van start. De extra subsidie is overigens nog niet helemaal zeker. Voor een deel ervan - 25.000 gulden - moet provinciale staten nog akkoord gaan met een begro tingswijziging. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 21 augustus: 22 augustus: 27 augustus: 3 september: 5 september: 6 september: 11,12 en 13 september. Nieuwe Kerk, Zierikzee. Sander van Marion, orgel en Léon Pétré, trom pet. Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven. Noortje van Middelkoop m.m.v. Martin Mans, orgel. Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven. Orgelconcert Sietse van Wijgerden, Dirksland, Nieuwe Kerk, Zierikzee Orgelconcert Henk G. van Putten (Kapelle). Hervormde kerk Bruinisse Ingebruikname gerestaureerde Van Vulpen-or gel. Markt, Brouwershaven. Concert Brassband Apollo en drumband. (19.30). 24 september: 11 oktober: Diverse plaatsen in Zierikzee. Festival Muziek Monumentaal. 13 september: Ring, Haamstede. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands. (14.30). Gereformeerde Kerk Bruinisse Orgelbespeling Arie Hoek (tijdens Monumen tendag -10.00-12.30 en 13.30-16.30). 20 september: Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Schubert-koormanifestatie Eilandelijke ko ren. (14.00). Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Jan Hage (Den Haag). Dorpshuis Oosterhof, Oosterland. Concert VZOS Oosterland en Soli Deo Gloria ('s-Gravendeel) thema 'Tom Parker'. 17 oktober: Bethlehemkerk, Scharendijke. Zangavond Sursum Corda m.m.v. zangvereni ging VZOS (St. Annaland), muziekgroep Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, or gel en piano. (19.45). 31 oktober: Willibrorduskerk, Zierikzee. Korenavond m.m.v. Rooms-Katholieke koren uit Middelburg, Vlissingen, Heinkenszand, Oost-Souburg en Zierikzee. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5