Israël heft afgrendeling Ramallah en Hebron op Nos sleept politie voor de rechter Boeren accepteren varkensquotering Bemanning Mir neemt afscheid van collega's Bosgeplof raadsel voor Staatsbosbeheer Waarschuwing keuringsdienst voor eten rauwe schelpdieren Eenheidsprijs Chinese Muur Bethelehem en gebied rond Jeruzalem blijven afgesloten Mosselen en oesters besmet met capylobacter Nederlands advies Polen over dijkversterking Burgemeester als 'schijtkoe' Asbest vrij bij brand in loods 2 zierikz eesche nieuwsbode HILVERSUM (ANP) - De NOS gaat de politie van het district Kennemerland voor de rechter slepen. De politie arresteerde zaterdag een cameraman van de NOS die in Zand voort een reportage voor het Journaal maakte over de warmte en het strandbe- zoek. Nadat een voorbijgangster had gesuggereerd dat er mis schien wel kinderporno werd gemaakt, kwam een parkeer wachter poolshoogte nemen. Hij vertrouwde de zaak niet helemaal en haalde er een surveillerende agent in bur ger bij. Die sommeerde de cameraman met filmen te stoppen, waaraan de NOS- medewerker geen gehoor gaf. De agent wilde toen tot arrestatie overgaan. Er werd volgens de NOS zelfs een fiets achter de auto van de cameraman gelegd zo dat deze niet kon wegrijden. De woedende NOS-mede- werker verwijderde de fiets, waarbij hij het rijwiel be schadigde. Inmiddels was een surveillanceteam gealar meerd, dat de cameraman aanhield op verdenking van vernieling. De man werd in gesloten in een Zandvoortse cel, waar de zaak na de komst van de hulpofficier van justitie werd gesust. De politie bood excuses aan en vroeg begrip van de oner varenheid van de jonge agen ten. De NOS neemt echter geen genoegen met de afwik keling en beticht de politie onder meer van onrechtma tig handelen en wederrechte lijke vrijheidsberoving. De omroepstichting vreest dat verschillende overheids diensten een krampachtige houding ontwikkelen tegen over de audiovisuele pers." Op het ogenblik is een dis cussie gaande over concept- regels van het ministerie van binnenlandse zaken voor re- ality-tv. Zo zouden alleen voorlichters informatie mo gen geven over overheids diensten en moeten slacht offers van rampen en misdrijven totaal worden af geschermd. De media en de journalistenbond NVJ vin den te regels veel te streng. MOSKOU (RTR/BELGA) - Twee kosmonauten in het Russische ruimtestation Mir hebben donderdag morgen afscheid genomen van hun twee opvolgers en de Amerikaanse astronaut Mike Foale, om in de loop van de ochtend naar huis terug te keren. Gezagvoerder Tsiblijev en boordingenieur Lazoetkin, samen de 23e hoofdbeman ning van de Mir, stapten over van het ruimtestation in de SojoezTM-25. ,,Ik hoop dat al het nare dat wij hebben mee gemaakt samen met ons weg gaat. Wij vertrekken. Tot op de Aarde", zei de gezagvoer der tegen de achterblijvers. Tijdens hun verblijf in het complèx maakte het duo een van de ergste crises mee in de geschiedenis van de beman de ruimtevaart: een felle brand, het uitvallen van de temperatuursregeling met inbegrip van giftige lekken, het herhaaldelijk uitvallen van de zuurstofgeneratoren, een bijna-botsing en de echte crash op 25 juni met het vrachtruimteschip Progress M-34. Die genereerde een he le rij nieuwe incidenten met als rode draad een nijpend energietekort en bijna een al geheel drukverlies. Tsiblijev en Lazoetkin moe ten omstreeks 14.16 uur onze tijd landen in de steppen van Kazachstan. BAARN (ANP) - Boswachter H. Berger begrijpt er niets van. Steevast elk kwartier klinkt een korte droge knal, gevolgd door een trilling in het Rooster- bos bij Baarn. Elke deskundige die Staatsbosbeheer op het „knalbos" heeft losgelaten, moet bakzeil ha len. De knallen begonnen een dikke drie maanden geleden, steeds eentje elke drie kwar tier. Sinds drie weken knalt het echter elk kwartier, steeds op dezelfde plek. Bui ten dat gebiedje zijn de knal len nauwelijks hoorbaar. Voorzover Berger weet gaan de ploffen ook 's nachts door. ,,We hebben tot diep in de avond geluisterd en ze ble ven maar komen in dezelfde regelmaat", zegt Berger. Hij en zijn collega, opzichter R. Berends, volgen het ge rommel, desnoods met het oor op de grond. Zij hebben inmiddels deskundigen van allerlei organisaties in hun knalbos" uitgenodigd maar die komen ook niet verder. Bodemkenners van Staats bosbeheer, doctorandussen van TNO en binnenkort ko men seismologen van het KNMI. De enige verklaring die die wetenschappers heb ben, is dat een leiding in de grond, bijvoorbeeld voor perslucht, de boosdoener zou kunnen zijn. Maar voorlopig is nog geen kaart gevonden waarop een leiding staat aangegeven. De Gasunie en de Utrechtse energieproducent PUEM zeggen niets van leidingen in het Roosterbos te weten. Berger en Berends hopen nog een kaart te vinden waar toch een leiding op staat. Berger weet zeker: „Zwam men of iets dergelijks zijn het niet." PEKING (AFP) - De toe gangsprijs voor de Chinese Muur zal voortaan voor bui tenlandse toeristen en Chine zen hetzelfde zijn. Het nieu we eenheidstarief maakt een einde aan de discriminatie van de niet-inheemse bezoe kers, die het dubbele bedrag voor een kaartje moesten be talen. De entree voor een wande ling over de muur bij Bada- lin, niet ver van Peking, is vastgesteld op 25 yuan, zo'n zes gulden. Tot nu toe moes ten Chinese belangstellen den 15 yuan neertellen, bui tenlanders daarentegen dertig yuan. Ook voor de an dere Chinese monumenten verdwijnt het prijsverschil, maakte de Chinese pers don derdag bekend. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE I5 aug. 00.50 134 07.05 -125 13.30 140 19.45 -130 ROOMPOT BUITEN 15 aug. 12.15 137 06.15 -118 18.45 -124 BRUINISSE 15 aug. 00.50 146 07.15 -131 13.25 152 19.50 -138 wemeldinge 15 aug. 01.00 151 07.15 -137 13.40 158 19.50 -143 Springtij: 20 augustus ^Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 JERUZALEM (RTR) - Israël heeft de afgrendeling van de steden Hebron en Ramallah op de westelijke Jordaanoever donderdag opgeheven. De stad Beth lehem en een gebied rond Jeruzalem blijven echter afgesloten. Een legerwoordvoerster zei met nadruk dat het reisver bod van de Palestijnen van kracht blijft. Israël grendel de de Palestijnse gebieden in de Gazastrook en de westelij ke Jordaanoever ruim twee weken geleden af na de zelf moordaanslagen op een markt in Jeruzalem. De Pale stijnse Autoriteit onder lei ding van Yasser Arafat heeft de maatregel scherp bekriti seerd als een collectieve strafmaatregel. De Amerikaanse gezant Den nis Ross had eerder bij pre mier Netanyahu aangedron gen op minimaal een versoepeling van de maatre gelen tegen de Palestijnen. Koning Hussein van Jorda nië pleitte woensdag bij de premier voor opheffing van de blokkade. Maar Netanya hu bleef op zijn standpunt staan dat opheffing afhangt van het Palestijnse optreden tegen extremisten. „Waar wij op wachten is naleving van de belofte om de strijd tegen de terroristen aan te gaan, en zodra wij actie zien, wat voor actie in die richting dan ook, dan zullen wij onze maatregelen in overeenstem ming daarmee aanpassen en veranderen." Na de reis van Ross meent Washington dat er voldoende vooruitgang is geboekt om minister van Buitenlandse Zaken Albright zelf naar het gebied te laten gaan. De ge zant moest ervoor zorgen dat het vredesproces werd gered na de aanslag van 30 juli, maar hij bereidde vooral een bezoek van Albright voor. Die zou na het bereiken van vooruitgang op het gebied van samenwerking bij vei ligheid tussen Israël en de Palestijnen willen aansturen op een allesomvattende vre desregeling. Ross verwacht dat Israël de blokkade van de Palestijnen verder zal verlichten, maar zei niet wanneer. Volgens de Palestijnen had de gezant woensdag in zijn gesprek met Arafat niets te melden over eventuele plannen van Netanyahu om de blokkade te verlichten. „Ross kwam vanavond met nagenoeg lege handen bij Netsanyahu van daan. Wij blijven dus zuch ten onder een beleg wegens een misdaad die wij niet heb ben begaan", zei Palestijns minister van Planning Shaath na afloop van het ge sprek in Ramallah. De paramilitaire grenspoli tie in Israël mishandelt gere geld Palestijnen die zonder werkvergunning het land proberen binnen te komen. Dit schrijft de Israëlische or ganisatie voor de mensen rechten B'Tselem in een rap port waarin vijftien gevallen van mishandeling van Pale stijnen door de grenspolitie worden beschreven. De ac ties hadden de afgelopen drie maanden plaats. Zeker twaalf agenten waren erbij betrokken. Donderdag doet een recht bank in Jeruzalem uitspraak in een zaak tegen leden van de grenspolitie die vorig jaar oktober zes Palestijnen die zonder werkvergunning in Jeruzalem waren opgepakt, tegen het hoofd en in de maag hadden geschopt. „Hoewel Israëlische functio narissen voor mishandeling zijn veroordeeld en de auto riteiten hebben beloofd het verschijnsel met alle moge lijke middelen tegen te gaan, is er niets gedaan om het ge drag van de veiligheidsdien sten te veranderen", meent B'Tselem. Slaan, mishande len en vernederen van Pale stijnen zijn bijna routine ge worden. B'Tselem vroeg de Israëlische autoriteiten op een einde te maken aan dit „beleid van geweld" tegen Palestijnen. De kans op besmetting is bij rauwe mosselen 5 tot 20 pro cent. DEN HAAG (ANP) - Mensen die vaak rauwe mos selen of oesters eten lopen grote kans een voedsel vergiftiging op te lopen. Veel schelpdieren zijn be smet met de ziekteverwekkende bacterie capylobacter. Dit blijkt uit het jaarverslag van de landelijke inspectie gezondheidsbescherming, de vroegere keuringsdienst van waren. De inspectiedienst stelde een onderzoek in naar het besmettingsgevaar bij het eten van rauwe mosselen en oesters. De kans op besmet ting bedraagt bij rauwe oes ters 2 tot 10 procent, bij rau we mosselen ligt dat op 5 tot 20 procent. De schelpdieren moeten eerst goed gekookt worden, bij minimaal 90 graden Celsius. Dan gaan al le schadelijke bacteriën dood. Volgens een woordvoerder van de inspectie wordt de besmetting veroorzaakt door meeuwen die hun uit werpselen boven de mossel en oesterbanken in Zeeland laten vallen. Vorige maand waren hierdoor mosselen besmet met salmonella. De mosselen kregen een extra wasbeurt, waarmee het pro bleem volgens het Produkt- schap voor Vis was opgelost. Ook zijn valkeniers ingezet, die met een havik de meeu wen boven de mosselslikken verdrijven. Of het extra ver wateren van de schelpdieren inderdaad de bacteriën ver drijft wordt door de inspec tie nog nader onderzocht. Hoewel het bedrijfsleven al de nodige maatregelen heeft genomen om het probleem .te bestrijden, moet de consu ment waakzaam blijven en ook zelf de nodige maatrege len nemen, zoals goed ko ken. Het probleem doet zich volgens de woordvoerder met name voor bij oesters, omdat die het meest rauw worden gegeten. Daarbij speelt ook een rol dat de con sument tegenwoordig het hele jaar door oesters wil eten. Vroeger was dit strikt gebonden aan het seizoen, als er een,rin de maand is „Dan is het water ook veel kouder en krijgen allerlei ziekteverwekkers minder kans. Dat geldt natuurlijk ook voor de bewaartempe- ratuur." De inspectie onderzocht ook ingevroren schelpdieren, zo als kreeften en Jacobsmos- selen. Deze lekkernijen wor den in een jasje van bevroren zeewater ver kocht. In veel gevallen bleek de etikettering niet te kloppen en bleef er na het ontdooien minder over dan op de verpakking was aan gegeven. Door Jacobsmosse- len eerst vol te laten zuigen met water wordt het ge wicht verhoogd. De inspec tie vindt dat hier in Euro pees verband een verbod op moet komen. DEN HAAG (ANP) - De landelijke boerenbond LTO-Nederland accepteert het voorstel van landbouwminister Van Aartsen om een quote ring- voor varkens in te voeren. Dat is de uit komst van het jongste overleg binnen het LTO- bestuur, aldus een woordvoerder donderdag. De boerenorganisatie wil haar standpunt later op de dag nog afstemmen met de Productschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) en andere brancheorganisa ties. Zodoende weigert de LTO-zegsman om nadere details te verstrekken over de opstelling van zijn orga nisatie. Maar hij bevestigt dat er binnen de boeren bond „zich een duidelijke lijn aftekent ten gunste van een keuze voor varkens rechten". Van Aartsen wil voor zijn aangekondigde herstructurering van de varkenshouderij een stop zetten op de hoeveelheid varkens in het land. Elke veehouder krijgt dan pa pieren varkensrechten ter grootte van zijn huidige veestapel, minus een kwart. Dat kwart moeten de agrariërs inleveren in het kader van de uitdun ning van de sector. Boeren die willen uitbreiden moe ten vervolgens quotum rechten kopen van collega'.s die ermee ophouden. LTO- Nederland en de product schappen, die fel gekant zijn tegen de korting met 25 procent, overleggen maan dag met Van Aartsen over de herstructurering van de varkenssector. Zij zullen de bewindsman dan een eigen voorstel voorhouden. ZWOLLE (ANP) - Een delegatie van acht Nederland se waterstaatsdeskundigen vertrekt zondag naar Polen om de Poolse regering te adviseren over de aanpak van de hoogwaterproblematiek. Het gaat om vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, Wa terschappen en een ambtenaar van de provincie Overijssel. senteert na zes weken haar bevindigen. De leden van de Nederlandse delegatie zijn betrokken ge weest bij de opstelling van het Deltaplan Grote Rivie ren, dat is gemaakt na de ex treem hoge waterstanden in 1995 en 1996 van een aantal Nederlandse rivieren. Polen heeft de Nederlandse regering om bijstand ge vraagd na de watersnood en dijkdoorbraken in het stroomgebied van de rivier de Oder vorige maand. De Poolse regering wil met na me informatie over de tech nische en bestuurlijk-organi satorische aspecten. De Nederlandse delegatie pre- NEEDE (ANP) - Burgemees ter Jager van Neede, die de ,schijt-je-rijk'-loterij in zijn dorp verbood wegens dieren kwelling, heeft gisteravond zélf voor „schijtkoe" ge speeld. De organisatoren van het zo merfeest hadden aangekon digd dat de loterij wel door zou gaan maar dat er een „al ternatief beest" zou opdra ven. Het talrijk opgekomen publiek werd geconfron teerd met een koeienkos- tuum „gevuld" met twee mensen. Pas na de loterij bleek dat één van de twee personen de hevig zwetende burgemeester Jager was. Veel toeschouwers konden de inzet van hun burgerva derwaarderen. OPLICHTER UTRECHT (ANP) - Een 23-ja- rige man uit het Friese Har- degarijp is door de politie aangehouden, omdat hij zon der te betalen uitbundig va kantie vierde in eigen land. De mooiweerslaper had zich al in vier luxe hotels in Rot terdam en Utrecht laten trac- teren op bed, bad en bord voordat hij maandag tegen de larrup liep. Suske en Wiske "volle maan1 door Willy Vandersteen 7k heb ml me! de dokiergesproken. Henk zal oeergebraihl worden naar een speciaal ztehenhuls in het bui tenland ia aar hii verder rnzorgd zal uorden. tpj^Oat lifted nieuws, ïet/nj leïd heb, maar ik uil hel goed- maken. Ik b/jf bii htm. om samen een nieou leren le beginnen tnjo en Harieke mogen op de hoeve komen men om samen mellrees le boerderij le runnen... (rails L FantastischTem'X Da! zal hen ree! plezier doen o# hst nrsmo onnn onze vmenoen Her noem mem nnn /maarnoen, ze ei'jren mennne onsen roe oe eenmns nnnn oemesreoe naeren oe ruis is 186 Verwachting t/m maandag 18aug. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 70% Kansoprneerslag 10% Min. temp. 13 graden Mid.temp. 25 graden yVindkracht var 3 Zondag Zonneschijn 70%- Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht var 3 Maandag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15aug. Zon op 06.25, onder 21.03 Maan op 18.43, onder 02.46 Volle maan: 18 augustus (12.56) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De atmosfeer vertoont nog geen neiging om een eind te maken aan aangename zomer- temperaturen. Vandaag kwam het op veel plaatsen boven de 25 gra den, morgen gebeurt dat ook. De komende nacht is het frisser dan de afgelopen nachten met onge veer 13 graden. Bovendien ont staan er enkele mistbanken die hinderlijk kunnen zijn in de och tendspits. Morgenochtend trekt de mist snel op en dan is er alle ruimte voor de zon. 's Middags vormen zich wel stapelwolken die de zon afschermen, maar dat zal de pret niet zozeer drukken. De wind waait uit het westen tot noordwesten en is zwak tot matig, rond kracht 3. Het weekeinde ver loopt eveneens met prima zomer weer. Het is droog, de zon schijnt vrij veel en de temperatuur is aan genaam zomers, met 25 graden. DIRKSLAND (ANP) - Bij een brand in een loods aan de Nolleweg in het plaatsje Me lissant op Goeree Overflak- kee is woensdag asbest vrij gekomen. De uitslaande brand in de loods achter een woning is vermoedelijk ontstaan door laswerkzaamheden. De brandweer had de vlammen snel onder controle. Omdat het dak van de loods bestond uit eternietplaten, werd on- middelijk al rekening gehou den met het vrijkomen van asbestdeeltjes. De stukken eterniet zijn door de gunstige windrichting niet in een woonwijk neerge komen. Op het erf van de wo ning en bij een naastgelegen hondenkennel is door mede werkers van de milieudienst Rijnmond wel asbest aange troffen. Woensdagmiddag is een begin gemaakt met het opruimen. VLUCHTELINGEN CHUNG CHOM PASS (RTR) - Thailand heeft donderdag zijn grens met Cambodja ver sterkt uit vrees voor een nieuwe stroom vluchtelin gen uit het onrustige buur land. ZIERIKZEESCHE $33 NIEUWSBODE ia Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche ot onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2