Tiende editie Zierikzeese Havendag Bouw windmolens gestaakt Verfrissend terras Westenschouwen Dagcursus aquarelleren door K. van de Wetering Gu Ming exposeert in dorpshuis in Renesse Gezelschap van de Zee treedt op Dikke Toren EEKNIEUWS DINSDAG 12 AUGUSTUS 1997 NR 26229 5 Oude ambachten, braderie en vaartocht op de Oosterschelde ZIERIKZEE - Informatiekramen, oude ambachten, een vaartocht over de Oosterschelde en vooral na tuurlijk mosselen. Veel mosselen. Het programma van de tiende Zierikzeese Havendag is gereed en biedt traditiegetrouw voor elk wat wils. De Haven dag beleeft haar tweede lustrum op vrijdagavond 22 augustus en zaterdag 23 augustus. Langs de Nieuwe Haven lig gen vrijdagavond 22 augus tus de versierde en feestelijk verlichte schepen. Ook een aantal gevels in het Haven kwartier is versierd en ver licht. Om alvast in de stem ming te komen voor de festiviteiten van zaterdag zorgen achtereenvolgens draaiorgel Alanti (18.30 uur), De Kleine Jantjes (Schip- perskoor, 19.30) en de Corner Cats (Rock 'n roll, 21.00 uur) voor muziek. Zaterdag omstreeks 13.30 uur betreedt de mossetprin- ses samen met burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland het spreekge stoelte voor de officiële ope ning van de tiende Havendag. Een half uurtje later wordt iedereen die daar trek in heeft uitgenodigd voor een vaartocht over de Oosterschelde. De genodig den schepen zich in op de ZZ 10 om getuige te zijn van het ophalen van Neptunus, de schutspatroon der zeevaren den. - Voor de overige deelnemers aan de vaartocht zijn mossel- kotters, schepen van Rijks waterstaat, hoogaarzen en rondvaartboot ms. Friesland beschikbaar. De vaartocht gaat om 14.00 uur van start. De vloot wordt omstreeks 15.30 uur terug in de haven verwacht waar de varensgas ten en de overige Havendag- bezoekers onthaald worden op een concert van Konink lijke Harmonie Kunst en Eer. Nadat Neptunus de mos selprinses gekookte mosse len heeft aangeboden kan ook het publiek zich vanaf 16.00 uur a raison van twee gulden per portie tegoed doen aan het zeebanket. Voor de achterblijvers is er in de tussentijd ook van alles te beleven. Zij kunnen een rondgang maken over de Nieuwe Haven langs de in formatiekramen van onder meer Rode Kruis, brand weer, Watersportvereniging, Wereldwinkel en reddings brigade of de verrichtingen van palingroker, klompen maker, touwslager, netten- boeter, babbelaarsmaker of mosterdmaker gadeslaan. The Original Zealand Street Jazzband zorgt voor de muzi kale omlijsting. Om 15.00 uur wordt aan de Nieuwe Ha ven een demonstratie met politiehonden verzorgd. De VVV verzorgt een wandel tocht door Zierikzee onder leiding van een gids. Vertrek om 11.30 vanaf het VVV-kan- toor aan het Havenpark. Ook present is draaiorgel Alanti. Boegsprietlopen Ook dit jaar weer staat het boegsprietlopen op het pro gramma. Van 16.30 tot 19.00 uur mag het publiek probe ren de spekgladde boegspriet te trotseren en om 19.00 uur meten vertegenwoordigers van de mosselvoot en de Voor velen het hoogtepunt van hoogaars of een rondvaartboot. brandweer - gekostumeerd nog wel - hun krachten op de boegspriet. Verder zijn er om 14.15, JL6.15 en 17.30 uur mo deshows van vrijetijds- en watersportkleding. Dat ge beurt aan 't Luitje waar ook de feesttent staat opgesteld. Voor de jeugd is er een de Havendag: meevaren aan boord van een mosselkotter, een schip van Rijkswaterstaat, een (Archieffoto) springkussen en duikcen trum De Grevelingen ver zorgt introductie-duiken en een demonstratie duiken en een doorzichtige duiktank. Ter bezichtiging liggen in de haven de hoogaars YE 36 van de Stichting Behoud Hoog aars, de Hallberg Rassy van Nova Yaughting en de Delta Lodycke van Rijkswater staat. Ook kan een bezoek gebracht worden aan de Mu seumhaven. Om 20.00 uur reikt de mossel prinses de prijzen uit voor de mooist versierde schepen, de mooist versierde huizen en voor het boegsprietlopen. De formatie Shagall zorgt vanaf 20.30 uur in de feesttent aan 't Luitje voor muziek. Klap stuk en tevens afsluiter van de tiende editie van de Zie rikzeese Havendag moet het grootse vuurwerk worden. Dat begint om 23.00 uur. Zaterdag 30 en zondag 31 augustus RENESSE - Beeldend kunstenaar Kees van de Wete ring houdt zaterdag 30 en zondag 31 augustus dag cursussen aquarelleren. Op verschillende locaties kunnen cursisten kennismaken met deze speciale schildertechniek. De mogelijkheid bestaat in te schrijven voor één of meer dere dagen. Op deze dagen vertrekken de deelnemers naar diverse locaties, waar zij een landschap leren schil deren met waterverf. De eer ste opzet, de lucht, het water en de bomen schilderen, het werken in lagen en het kleur- mengen komen allemaal aan de orde. De progfessionele begeleiding en jarenlange er varing van Van de Wetering staat garant voor een leerza me dag. De kunstenaar volgt een di recte werkwijze en leerme thode die door cursisten goed te volgen is. De kennis die hij doorgeeft, is direct toe te pas sen op de te maken werk stukken tijdens de cursus. De dagen zijn geschikt voor zowel beginners als gevor derden. de Tweespan Van de Wetering houdt de dagcursussen in samenwer king met hotel de Tweespan in Ren esse. Vanaf deze loca tie start de creatieve excur sie op de geplande data om 9.00 uur. Aanvullende infor matie en inschrijving via Ho tel de Tweespan: 462570. Nieuwe tentoonstellingsruimte RENESSE - De Chinese schilder Gu Ming expo seert zaterdag 16 en zondag 17 augustus in de nieuwe tentoonstellingszaal in het dorpshuis van Renesse. Volgens het bestuur van het dorpshuis ontbrak het in Renesse aan een goede ex positieruimte in vergelij king met Haamstede (Be- waerschole) en Burgh (Burghse Schoole). Met het leegkomen van peuter speelzaal De Duinkonijn tjes, die zijn intrek nam in een nieuwe huisvesting, kon in deze behoefte wor den voorzien. De leeg gekomen ruimte in het dorpshuis met veel bo venramen, werd opnieuw geschilderd en er werden expositiespotjes aange bracht. Enthousiast De nieuwe expositiezaal werd voor het eerst uitge probeerd tijdens de Kunst- schouw door de Chinese schilder Gu Ming. De bezoe kers toonden zich enthou siast zowel over de ruimte als over de tentoongestelde werken. Na de Kunstschouw werd de zaal nog verder opge knapt. Het bestuur heeft nu besloten het komend week end de vele spijtoptanten, die het werk van Ming nog niet hebben gezien, een her kansing te bieden. Dit wordt de vierde expostie van Ming op Schouwen- Duiveland. Zijn vrolijke, levenslustige en technisch knap uitgevoerde schilde rijen vinden bij velen gre tig aftrek. De expositie is zaterdag en zondag geo pend van 10.00 tot 20.00 uur. Het bestuur van het dorps huis Renesse wil kunste naars in de regio de gele genheid bieden in de nieuwe zaal te exposeren. Belangstellenden kunnen zich melden bij de beheer der van het dorpshuis E. Vos, telefoonnummer: 461345. De ruimte zal vanaf sep tember één avond per week worden verhuurd aan het bestuur van de gloednieu we jeugdsoos in Renesse. Secretaris/penningmeester P. van der Aart van het dorpshuis ziet vooralsnog - geen probleem in het ge combineerde gebrek van de zaal. De verhuur aan de jeugd soos geldt voorlopig voor een proeftijd van drie maanden. Uitspraak Arrondissementsrechtbank Middelburg SINT PHILIPSLAND - De bouw van de vier wind molens aan de Del Campoweg in Sint Philipsland moet met onmiddellijke ingang worden gestaakt. Dat heeft mr. T. Damsteegt, president van de Arron dissementsrechtbank in Middelburg bepaald. De president deed deze uit spraak naar aanleiding van een verzoek, dat was inge diend door de Stichting het Zeeuws Landschap. Diverse eerdere pogingen tot voorko ming van de bouw van de vier windmolens van deze stichting bij het Thoolse ge meentebestuur hadden niet het gewenste resultaat. Eind juli werd door Energy Connection BV uit Delft met de bouw begonnen. In een re actie daarop verzocht het Zeeuws Landschap het colle ge de bouwactiviteiten te la ten beëindigen, omdat vol gens de stichting de procedurele voorbereidingen voor de bouw onjuist zouden zijn uitgevoerd. Ook op dat verzoek heeft het Thoolse college afwijzend gere ageerd. Daarop diende het Zeeuws Landschap het ver zoek om een voorlopige voor ziening in bij de Arrondisse mentsrechtbank in Middel* burg. Bedreiging Het Zeeuws Landschap vindt dat windmolens verspreid geplaatst door de provincie in sterke mate de visueel landschappelijke waarden van Zeeland aantasten. Daarnaast is de stichting van mening dat windmolens in bepaalde gevallen een be dreiging vormen voor de gro te vogelrijkdom van Zee land, en dan in het bijzonder de belangrijke vogelfunctie van de grote Deltawateren. Het Zeeuws Landschap vindt, dat in het vervolg windmolens in Zeeland ge clusterd geplaatst dienen te worden in enkele grote loca ties. De afgelopen jaren heeft de stichting regelmatig dit standpunt bekend gemaakt in reactie op provinciale ruimtelijke ordeningsvoor- stellen. De stichting consta teert een inmiddels terug houdend beleid bij de provincie waar het de aanleg van kleinschalige windmo lenparken betreft. De windmolenlocatie Sint Philipsland is volgens het Zeeuws Landschap één van de meest karakteristieke punten van het Oosterschel- degebied. ,,Van elk punt ge zien in de verre omgeving is hier in optima forma sprake van een weids Deltaland schap, een land van overkan ten," aldus de stichting. Vluchtplaatsen In de directe omgeving van de kop van Sint Philipsland liggen duizenden hectaren slikken, zandplaten, zeegras velden, schorren en öndiép- waterzones. Het Zeeuws Landschap wijst erop, dat tienduizenden specifieke estuariene vogels in deze om geving leven en voortdurend heen en weer pendelen. Bin nendijks liggen er bovendien bij de windmolenlocatie be langrijke hoogwater-vlucht- plaatsen voor steltlopers en fourageergebieden voor rot ganzen. Volgens het Zeeuws Land schap had het gemeentebe stuur van Tholen rekening moeten houden met het feit, dat de beleidslijnen omtrent de plaatsing van windmo lens, in het bijzonder in het Oosterscheldegebied, sinds 1989 sterk gewijzigd zijn en heden tën dage de realisering van molens op de betreffen de locatie uitsluiten. De stichting omschrijft dit als handelen via een niet-legitie- me weg. Het Zeeuws Landschap vindt, dat de gemeente een fout heeft gemaakt door geen bestemmingsplanwijzigings- procedure te volgen. Dit was, vindt de stichting, noodzake lijk geweest omdat er zowel sprake is van een ander type molen als van andere loca ties. Milieuvergunning Thans is sprake van dg plaatsing van bouwwerken, die niet overeenkomen met de in 1989 onherroepelijk vastgestelde bouwvergun ning en met de hierbij beho rende bouwtekening. Dit is ons inziens wettelijk niet juist. Hetzelfde geldt wat be treft een actuele milieuver gunning, die niet correspon deert met de oude bouwvergunning. Tenslotte voert het Zeeuws Landschap aan, dat de ge meente in gebreke is geble ven met het openbaar be kendmaken van de gevolgde procedure. „Nadat het voor nemen van b en w om een nieuwe bouwvergunning voor de desbetreffende wind molens toe te kennen eind 1996 gepubliceerd is, heeft de gemeente naderhand niets meer omtrent de procedure algemeen bekend gemaakt. Terwijl wel opeens de bouw van de molens begonnen werd. Ook al zou de oude bouwvergunning bruikbaar zijn, dan nog is er sprake van aanzienlijke inhoudelijke wijzigingen, waartegen een ieder bezwaren had moeten kunnen indienen," aldus de pleitnota van het Zeeuws Landschap. Hoe gaat de mens om met ho ge temperaturen en wat kan een ondernemer doen om het zijn gasten naar de zin te ma ken. Bij restaurant Zeelust in Westenschouwen hebben ze een oplossing om te voor komen dat klanten overver hit raken: een fris terras. De tafel en de vier stoelen zijn standaard. De tuinsproeier die voor verkoeling zorgt niet. Volgens de uitbater van het restaurant wordt door heel wat mensen gebruik ge maakt van deze originele manier om op te frissen. (Foto: ker) Marieke Mandema- ZIERIKZEE Spelmiddag De werkgroep Vakantie Bij bel Club houdt woensdag 27 augustus een spelmiddag voor alle kinderen in de leef tijd van zes tot en met twaalf jaar. Het evenement in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Poststraat begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. Bij mooi weer speelt het spel zich buiten af. BURGH-HAAMSTEDE Boerenmarkt In de stand van de Suiker Unie op de boerenmarkt in Burgh-Haamstede konden belangstellenden raden naar het aantal suikerklontjes in een glazen stolp. Het juiste aantal was 397. De prijswin naar heeft inmiddels bericht ontvangen. SCHARENDIJKE Sursum Corda De christelijke gemengde zangvereniging Sursum Cor da start maandag 18 augus tus haar wekelijkse repeti ties. Iedereen die graag zingt is van harte welkom in het Nederlands Hervormd Ver enigingsgebouw. De aan vang is 19.45 uur. ZIERIKZEE - Het toneelcollectief Het Gezelschap van de Zee geeft vrijdagavond 19 september een leesvoorstelling van het toneelstuk 'Kerker en af grond' van Theun de Vries in de Dikke Toren in Zie rikzee. Het optreden begint om 19.30 uur. De voorstelling vindt plaats in het kader van het literaire festival 'Meer dan woorden' onderdeel van de Zeeland Nazomer festivals. 'Kerker en afgrond' is een nooit eerder gespeeld toneel stuk van Theun de Vries. Het gaat over de laatste jaren van de intrigerende schilder Hugo van der Goes. Van der Goes (1440-1482) is één van de grootste Vlaamse schilders uit de vijftiende eeuw. Zijn werk vertoont in vloeden van de iets oudere meesters als Jan van Eyck en Rogier van der Weyden. Vooral het latere werk valt op door de eigen wijze van vlakverdeling en kleurge bruik. De regie van 'Kerker en af grond' is in handen van Agaath Witteman. Het Ge zelschap van de Zee brengt een gelezen versie van het stuk. Dat gebeurt in samen werking met de Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heijblok. De pre mière vindt plaats op woens dag 17 september in de Grote Kerk in Goes. KERKBERICHTEN Donderdag 14 augustus Gereformeerde Gemeente Nieuwerkerk 19.30 uur ds. M. Mondria, Waardenburg. Nederlandse Herv. Kerk Beroepen te Oud-Loos- drecht: S. A. van der Veer te Stedum. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hasselt: J. vari de Wetering te Bergentheim. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Middelburg- Zuid: A. B. van der Heiden te Utrecht. LU LU QL 1— OO Zeeland Land in zee en zee om land; duinen, dijken, zout en zand. Grazig groen groeiend gewas: bieten, bonen, gerst en gras. Kavels kleigrond blond bebouwd. Wind en water, veeg vertrouwd. lege luchten; grauw en grijs; bikkel blauw en glad als ijs. Wolken walmen; witte wol bol gekaard, een hemel vol. Boerderijen: wijd verspreid, eender, toch met eigenheid; huis en hof, hoog groen omringd, waarin merel, lijster zingt. Scheve schuren, zwaluw zwart. Straatjes, stegen om het hart van de dorpskern: trotse kerk wijzend in het weidse zwerk, dat zich spiegelt... in de zee! Wolvee wolken wiegen mee in het water want de wind is aan 't Zeeuwse huis als kind. M. A. Karten Krommenie Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dlchters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5