Brugzicht nog sceptisch Rampenoefe Meer in septc Rampenoefening Veerse Meer in septembermaand Midas Ensemble geeft concert in kerk Veere Drie aanhoudingen na dood discoganger Levendige handel tijdens braderie in Scharendijke Bijeenkomsten Artemis Info-ochtend van Z VU Creatieve cursussen AGENDA Congres Zeeuwse emigratie naar Amerika in vorige eeuw DINSDAG 12 AUGUSTUS 1997 NR 26229 3 Druk ondanks de warmte SCHARENDIJKE - ,,Druk zowel van de kant van de handelaren als van het publiek," was de mening van J. van Iwaarden, voorzitter van de Belangenvereni ging Middenstand Scharendijke over de braderie za terdag. Verbouwing pand Arduin drie maanden vertraagd Voor het einde van het jaar wil de Stichting Arduin zijn intrek némen in het voormalige gebouw van de kruisvereniging aan het Jannewekken in Zierikzee. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Er heerst enige scepsis bij Brugzicht, dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten in Zierikzee ten aanzien van een nauwe samenwerking met de Stichting Arduin in Middelburg. In de prak tijk blijkt er nog weinig vordering in de besprekin gen over een nauwere samenwerking tussen beide instellingen. Directeur P. van den Beemt van de Stichting Arduin noemt de voortgang - na wat aarzeling - 'redelijk', maar erkent tevens dat er van eni ge vordering nauwelijks sprake is. Nauwere samenwerking ligt volgens Van den Beemt voor de hand in verband met de vestiging van een woonvoor ziening voor dertien verstan delijk gehandicapten in het voormalig kruisgebouw aan het Jannewekken in Zierik zee. De Stichting Arduin heeft dit pand vorig jaar aange kocht met de bedoeling het deze zomer gereed te hebben voor de huisvesting van der tien pupillen. Met aankoop en verbouwing is een bedrag van 1,5 miljoen gulden ge moeid. De plannen hebben inmid dels een vertraging opgelo- Reddingsbrigade Zierikzee - Duivei ZIERIKZEE - Op het Veerse Meer wordt vrijdag 26 en zaterdag 27 september een grootscheepse ram penoefeninggehouden, waarbij een overstroming in scène wordt gezet. Opgeroepen worden dertig een heden uit heel Nederland. Mogelijke deelnemer is de reddingsbrigade Zierikzee - Duiveland. ,,Als we worden opgeroepen staan we binnen een uur klaar," aldus strandcommandant J. Berrevoets. Op het Zwarte Plein, in de Dijkstraat en in de Dorps straat stonden 62 kramen op gesteld. Vrijwel alle bran ches waren vertegenwoordigd. De braderie in Scharendijke wordt jaarlijks gehouden en trekt normaliter veel bezoe kers. Dat was ook zaterdag weer het geval. Van Iwaar den constateert dat de warm te nauwelijks negatieve in vloed heeft gehad op de toeloop. Weliswaar dienden de meeste kopers zich 's och tends aan en werd het 's mid dags met het stijgen van de temperaturen aanzienlijk rustiger. Over het algemeen echter toonden de handela- Zaterdag werd een 23-jarige man uit Vlissingen aange houden. Een dag later volgde de aanhouding van nog twee mannen, één van 22 en één van 24 jaar, eveneens beiden uit Vlissingen afkomstig. Zij worden binnenkort voorge leid. Aannemelijk is geworden dat elk van de aangehouden mannen het slachtoffer af zonderlijk een trap of klap heeft gegeven. Dit nadat het slachtoffer een bierglas in de richting van één van hen had gegooid. Na dit voorval zijn de verdachten direct ver- Het concert begint met het nummer Twee oren om te ho ren, twee ogen om te zien uit 1993 van Alex Manassen. Van Jacques Reuland wordt Fuji-Dichtungen uit 1995 ge speeld. Ook de componisten Mozart en Carl Maria von Weber ko men aan bod. Van de eerste ren zich niet ontevreden. Ook de belangstelling voor deelname aan de kinderrom- .melmarkt blijkt nog steeds groeiend. „Vorig jaar waren er zo'n twaalf vakken bezet, nu hadden we er zestien no dig," zegt Van Iwaarden. Hij is blij met de geste van aannemingsbedrijf Verjaal, dat met het beschikbaar stel len van zijn parkeerterrein, de kinderen een mooi be schut eigen plekje biedt. „Vroeger zaten de kinderen er wel eens wat verloren tus sen, maar door ze geconcen treerd op één plek bijeen te hebben, valt die kinderrom melmarkt ook wat extra op," aldus de voorzitter. trokken. Van een 'massale vechtpartij' was geen spra ke. Sectie heeft uitgewezen dat het slachtoffer, dat kort na het incident onwel werd en met spoed naar het zieken huis in Vlissingen is overge bracht, aan een hersenbloe ding is overleden. Onderzoek door het gerechtelijk labora torium moet uitwijzen of er een relatie bestaat tussen de mishandeling van het slacht offer en diens overlijden. De uitslag van dit onderzoek zal op z'n vroegst over vier we ken bekend zijn. wordt een gedeelte gespeeld uit La Clemenza di Tito en van de tweede componist Und ob die Wolke uit Der Freischütz en Andante con moto uit Grand duo concer tant. Van de hand van Bern- hard Crusell tot slot het stuk From Ganges beauteous strands. Berrevoets, die naast strand- commandant ook de rollen van penningmeester en hoofdtrainer vervult bij de Reddingsbrigade Zierikzee - Duiveland, is zelf nog niet op de hoogte van de rampenoe fening op het Veerse Meer. Logisch, want een dergelijke oefening moet enigszins on voorbereid worden aange gaan. Dat is ook de reden dat de betrokken organisaties pas laat én heel summier worden ingelicht over de ac tiviteiten die hen te wachten staan. Wel zeker is dat de dertig eenheden die worden opge roepen in het bfezit moeten zijn van een rampen vlet. El ke vlet wordt door vier per sonen bemand. „Wij hebben er één. Die is helemaal van polyester gemaakt, omdat je kans loopt bij bijvoorbeeld overstromingen tegen prik keldraad aan te varen," licht Berrevoets toe. Die vlet, die driehonderd kilo weegt, moet uiteraard bij een even tuele oproep klaar staan en worden bemand. „Er zijn acht a negen man die bij ons pen van ruim drie maanden. Dat is, volgens Van den Beemt, volledig toe te schrij ven aan het lange wachten op de vergunningen van het Mi nisterie van VWS (Volksge zondheid, Welzijn en Sport). Hij denkt dat nu vrij snel na de bouwvakvakantie met de verbouwing van het pand aan het Jannewekken kan worden gestart. De verwach ting is dat de dertien woonu- nits voor het einde van dit jaar betrokken zullen wor den. Dagactiviteiten In het verlengde van deze vestiging liggen de plannen voor het creëren van dagacti viteiten in de pakhuispan- gebeld kunnen worden, dus als we opgeroepen worden moet het wel lukken om vier mensen bij elkaar te krij gen," stelt de woordvoerder van de Schouwse brigade. Aanleiding voor de rampen oefening op het Veerse Meer is het vijfentwintigjarig be staan van de twee organise rende brigades; de Van Dix- hoornbrigade uit Middel burg en de West-Zeeuws- Vlaanderenbrigade uit Oost burg. „De reden dat we er voor hebben gekozen een oefening te organiseren is dat mensen moeten blijven oefenen, omdat de kennis an ders wegzakt. Daarnaast is het goed om samen te werken met andere organisaties en te kijken hoe de communicatie onderling verloopt. Een brandweer bijvoorbeeld communiceert op een heel andere manier dan wij dat doen. Dat moet je op elkaar afstemmen," vertelt Jeanni- den in de Meelstraat in Zie rikzee. Over aankoop c.q. huur van deze panden is de Stichting Arduin nog in on derhandeling met de ge meente Schouwen-Duive- land. Een architect maakt vooruitlopend daarop inmid dels wel een inrichtings- schets. Gedacht wordt aan de vestiging van een mini- theater, een atelier annex ar totheek, een kaarsenmake rij, een strijkinrichting voor wasgoed en een winkeltje met gedroogde en ingelegde groenten uit de streek. Samenwerking met een se- mi-murale instelling als Brugzicht ligt in dit verband voor de hand, vindt Van den Beemt. Voorzitter van de Fe deratie van Ouderverenigin- ne Christiaanse van de bri gade West-Zeeuws Vlaande ren. Op vrijdag de 26e worden de dertig eenheden opgeroepen. Via een speciale procedure - waarbij de verst gelegen bri gades als eerste worden be naderd en de dichtbij geves tigde brigades als laatste - krijgen de uitverkoren een heden een oproep doorges eind. Aangekomen bij het Veerse Meer wacht hen eerst een nachtelijke oriëntatie- tocht op Walcheren, speciaal uitgezet voor die brigades die uit andere provincies af komstig zijn. Aansluitend staat een vaartocht gepland op het Veerse Meer, waarbij de deelnemende partijen het water in kaart moeten gaan brengen. De volgende dag gaat de daadwerkelijke oefening van start. „Het is een beetje Limburg dat in scène wordt gezet. Een ondergelopen ge bied waaruit mensen en die ren moeten worden geëva cueerd," licht Christiaanse een tipje van de sluier op. Be trokken in de oefening zijn ook de brandweer, de GGD en Lotus. Een grootscheepse oefening, maar „voor toe schouwers vrees ik dat er niet veel is te zien". „De slachtoffers worden hier en daar op eilandjes in het wa ter neergezet. Hooguit kun nen zij het af- en aanvaren zien bij het Badhotel, want dat is het centrale punt. En misschien dat de mensen die zelf aan het varen zijn nog iets kunnen oppikken," al dus Christiaanse. VALSE SNIPPEN RENESSE - Bij een fotozaak aan de Hogezoom in Renesse is gisteren betaald met een vals briefje van honderd. Volgens de verklaring van de eigenaar van de winkel, zijn er recentelijk in Renesse meer valse honderdjes aan geboden. Volgens een woord voerder van de politie is hier van nog geen aangifte gedaan. gen en vrienden van geeste lijk gehandicapten P. Mes uit Haamstede is het wat betreft die dagactiviteiten wel met hem eens. Verder heeft Mes zo zijn bedenkingen ten aan zien van grote samenwer kingsverbanden. Hij opteert voor zorg op maat en vreest voor een te grote expansie drift bij de Stichting Arduin. Ten aanzien van de gehandi captenzorg dient niet één groot samenwerkingsver band straks de dienst uit te maken, vindt Mes. Wat hem betreft dienen er keuzemoge lijkheden te blijven. In dat opzicht juicht hij dan ook het samengaan tussen de dagver blijven en de gezinsvervan gende tehuizen boven de Westerschelde in de Stich ting Spectrum toe. „Dat geeft toch een beetje een te genhanger ten opzichte van de Stichting Arduin," aldus Mes. Binnen de Stichting Arduin zijn het voormalige Vijver vreugd in Middelburg en Huize Den Berg in Goes gefu seerd. Specialismen De vestiging van de dertien woonvoorzieningen van Ar duin in Zierikzee brengt ook extra specialismen naar deze regio: een specialistisch arts, een orthopedagoog, een psy choloog en een fysiothera peut. Op de vraag hoe Mes daar te genover staat, antwoordt hij: „Die zorg hebben we nu via Goes ook tot onze beschik king. Als je een orthopedag oog nodig hebt, dan huur je hem in voor de tijd dat je hem nodig hebt." Hij ge bruikt ten aanzien van zorg verlening de uitspraak: „Zo normaal als het kan, zo speci aal als het moet." Hij heeft zo zijn bedenkingen tegen al te hoge overheadkosten bij grote samenwerkingsver banden. Mes steekt zijn scep sis niet onder stoelen of ban ken. „Ik heb Van den Beemt gewaarschuwd dat de Stich ting Arduin zichzelf niet voorbij moet hollen in haar expansiedrift." MIDDELBURG - Artemis buro voor vrouwenhulpver lening houdt van 9 tot en met 11 september diverse bijeen komsten in haar onderko men aan de Koudekerkse- weg in Middelburg. Belangstellenden kunnen dinsdag 9 september tijdens een open middag van 13.00 tot 15.00 uur met elkaar pra ten. Woensdag 10 september start een creatieve groep van vrouwen die bezig willen zijn met hun handen. Deze bijeenkomst is van 9.00 tot 11.30 uur. Donderdag 11 sep tember, eveneens tussen 9.00 en 11.30 uur, gaan vrouwen verkoopbare producten ma ken. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) houdt zaterdag 20 september een informatieochtend in bi bliotheek De Stolpe in Zie rikzee. Belangstellenden kunnen in formatie krijgen over het nieuwe cursusprogramma van de ZVU en kennismaken met de docenten. Ook ver zorgt de ZVU verschillende taalcursussen. De informa tieochtend begint om 9.30 en duurt tot 12.00 uur. SCHARENDIJKE - RA In ternational start in septem ber in Scharendijke met cur sussen tekenen, schilderen en boetseren voor beginners en gevorderden. De gevor derde deelnemer wordt uit gedaagd nieuwe terreinen te betreden. Voor de beginner komen alle facetten van het tekenen en schilderen - op een duidelijke en heldere manier - aan bod. De gevorderde cursist wordt uitgedaagd de eigen vaardig heden te verdiepen, nieuwe terreinen te betreden en vooral zichzelf een aantal vragen te stellen. De cursus in Scharendijke vormt een uitdagend proces van consol ideren, loslaten, opnieuw be ginnen, verdiepen en groeien Ruud van den Bosch is een eerstegraads bevoegd docent en geeft al jarenlang les aan allerlei groepen van alle leef tijden en niveaus. Dinsdag 12 augustus Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Westér-' schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk: Vertrek 19.00 uur bij museum. Bruinisse Bolussen bakken in de Oud heidkamer en het Visserij- museum. Van 14.00 tot 16/30 uur. Woensdag 13 augustus Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Bróuwershaven Bingo in de recreatiezaal van woonzorgcentrum Poorters hof. 14.00 uur. Orgelconcert Frantisek Vanicek uit Tsjechië. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Toeristenmiddag over de ge schiedenis van Ouwerkerk, in het Dorpshuis. 14.00 uur. Donderdag 14 augustus Zierikzee Frans Golden Circus, Laan van Saint Hilaire, 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 15 augustus Zierikzee Frans Golden Circus, Laan van Saint Hilaire, 16.00 uur. Kerkwerve Soundmixshow. Eetcafé Kerkwerve. 21.00 uur. Haamstede Concert Duo Gavotte in de Hervormde kerk. 20.00 uur.- Zaterdag 16 augustus Zierikzee Markt van tweedehands boe ken van de Zeeuwse stich ting Steun aan Israël van 10.00 tot 15.00 uur onder de Beuze aan het Havenplein. Renesse Tentoonstelling schilderijen Gu Ming; expositiezaal dorpshuis Renesse; 10.00-20.00 uur. Dreischor Vlasdag met demonstraties vlasbewerking, muziek, braderie en presentaties. v Vanaf 10.00 uur. Open huis Houtzagerij Beïu- zenberg aan de Beldert van 13.00 tot 17.00 uur. Zondag 17 augustus Renesse Tentoonstelling schilderijen Gu Ming; expositiezaal dorpshuis Renesse; 10.00-20.00 uur. Maandag 18 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.1.v. Jan van den Driest, m.m.v. Bert Kruis, piano en Frans van Tilburg, orgel. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Karaoke Mega Tour. Café restaurant De Burghse Bab- belaers. 21.00 uur. Renesse Optreden folklore dansem semble Liesma. Kerkring. 20.00 tot 22.00 uur. Scharendijke Start wekelijkse repetities Sursum Corda. Nederlands Hervormd Verenigingsge bouw. 19.45 uur. Brouwershaven Zomermarkt, Markt, 12.00- 20.00 uur Dinsdag 19 augustus Zierikzee Concert Zeeuws Ensemble Sonore. Dikke toren. 20.15 uur Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen. vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Woensdag 20 augustus Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. VEERE - In de Grote Kerk in Veere geeft het Midas Ensemble zaterdag 16 augustus een concert vanaf 20.00 uur. De rampenvlet van de reddingsbrigade Zierikzee - Duiveland lag gisteren nog op het water bij het strandje van Ouwerkerk. (Foto: Marieke Mandemaker Zaterdag 6 september MIDDELBURG - Naar aanleiding van de stich ting van het dorpje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan, honderdvijftig jaar geleden, vindt zaterdag 6 september een historische stu diedag over de Zeeuwse emigratie naar Amerika plaats in het Roosevelt Study Center in Middel burg. De Amerikaanse nederzet ting werd anderhalve eeuw geleden gesticht door een groep Zeeuwen, onder lei ding van boer Jannes van de Luyster uit Borssele en dominee Cornells van der Meulen uit Goes. In totaal vertrokken in de zomer van 1847 ruim 450 mensen van uit Goes naar west-Michi- gan om zich in de Ameri kaanse variant op 'Zeeland' te vestigen. Ook elders in Amerika vestig den zich Zeeuwen, zoals bij voorbeeld in Oostburg (Wisconsin) en Rilland (Co lorado). Tussen 1840 en 1920 kozen 32.000 Zeeuwen er voor om naar Amerika te gaan.De studiedag in Mid delburg wil een overzicht bieden van de motieven voor emigratie, de prakti sche uitvoering van de reis, de vestiging en levensvat baarheid van de Zeeuwse gemeenschappen in Ameri ka en het behoud van de Zeeuwse identiteit. Dat gebeurt onder meer door vier lezingen. P. Stok vis van de Open Universi teit in Den Haag buigt zich over de motieven en patro nen van de Zeeuwse emi gratie tussen 1840 en 1920. Als tweede spreker is aan wezig R. Swierenga, be trokken bij het Hope Colle ge in Holland - eveneens een plaats in Michigan. J. Krabbendam van het Roos evelt Study Center geeft een beschrijving van de vroege geschiedenis van het Amerikaanse dorpje Zeeland, Michigan en J. van Marle - directeur van het P. J. Meertens Instituut in Amsterdam - legt uit waar om het Zeeuws in Amerika niet meer bestaat. Tijdens het congres wordt de documentaire 'Island of Hope, Island of Fear' ver toond. Deze film laat zien wat immigranten door maakten tijdens hun tocht en hoe ze tussen hoop en vrees leefden over de vraag of ze tot Amerika toegela ten zouden worden. Initiatief De studiedag is een initia tief van de werkgroep His torie en Archeologie van het Zeeuwsch Genootschap in samenwerking met het Roosevelt Study Center. Het congres, dat inmiddels voor de elfde keer plaats vindt, wordt om 10.00 uur geopend door Commissaris van de Koningin W. van Gelder. Om 16.00 uur wordt de studiedag afgesloten. Voor meer informatie en opgave - vóór maandag 25 augustus - kunnen belang stellenden terecht bij het Rijksarchief in Zeeland: 0118-638920. WESTKAPELLE - De politie heeft drie aanhoudin gen verricht als gevolg van het onderzoek naar de dood van de 20-jarige YCleiren uit Putte vrijdag bij discotheek de Hooizolder in Westkapelle. Reddingsbrigade Zierikzee - Duiveland mogelijke deelnemer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3