Geen vrijgeleide Bouterse Alarmfase rood voor West-Brabant m JÊjUÊÏt Zes miljoen op hulpgiro 555 Zwemmen in rivier niet verstandig Vandaag en morgen vallende sterren Duitse motor rij dt 146 kilometer te hard Inwoner Heelsum slaat 15-jarige Edenaar dood Rijkswaterstaat: Na ruzie over ingegooide ruiten Volgens Dutch Meteor Society Nederland piekert er niet over Brandtorens hele dag bemand Hulp aan watersnoodgebieden TV taboe bij hitte Deelder gewond 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAGENINGEN/ARNHEM (ANP) - Zwemmen in de grote rivieren is niet verstandig. Honderden zwem mers zoeken de laatste dagen vanwege de warmte het rivierwater op. Hoewel dat niet verboden is raadt Rijkswaterstaat mensen aan om in nieren, plassen en zwembaden een duik te nemen. Dat zegt K. van IJzendoorn, •woordvoerster van Rijkswa terstaat directie Oost-Neder land. Zij reageert daarmee op de zoekactie die politie en brandweer maandagmiddag gestart zijn naar een man die onder water verdween in de Nederrijn bij Wageningen. Afgelopen vrijdag verdronk op dezelfde plaats ook een man. Volgens Van IJzendoorn lo pen vooral onervaren zwem mers en mensen die de rivier niet goed kennen gevaar. Er is altijd stroming, die nog versterkt wordt door be roeps- en pleziervaart. Voor al bij de uiteinden van de kribben kan de onderstro ming levensgevaarlijk zijn. Zwemmers worden onder water getrokken en zijn niet meer in staat boven te ko men. Rijkswaterstaat constateert dat steeds meer mensen in de grote rivieren willen zwem men. ,,Het water is welis waar schoner dan een aantal jaren geleden, maar het is nog steeds niet echt gezond om een slok Rijn- of Waalwa ter te nemen. En een rivier blijft een levend ding: je weet nooit precies wat het water doet", aldus Van IJ zendoorn. Politie en brandweer hebben in Wageningen met honden, duikers en een vliegtuigje naar de vermiste man ge zocht. Via de marifoon heeft de politie binnenschippers gevraagd om vaart te minde ren. De sterke stroming van snel varende schepen levert namelijk ook gevaar op voor de duikers van de brand weer. Om het zoeken makke lijker te maken haalde de po litie 's middags alle zwemmers en de pleziervaart ter hoogte van de Pabstedam in de Nederrijn naar de kant. De vermiste man was maan dagavond rond half elf nog steeds niet gevonden. Brand weer en politie zijn van plan bij lamplicht door te zoeken totdat zij de man of zijn stof felijk overschot aangetrof fen hebben, aldus een woord voerder. EDE (ANP) - Een 18-jarige inwoner van Heelsum heeft maandagavond een jongen van 15 jaar uit Ede doodgeslagen. De Heelsummer raakte de Edenaar met één slag in de maagstreek. Dat bleek fataal. De Edenaar zou met enkele vrienden ruiten hebben inge gooid bij de leegstaande Mar- nixschool in Ede, die op de nominatie staat gesloopt te worden. De jongen uit Heel sum, die ook met vrienden op pad was, maakte daar een opmerking over. Tussen de twee jongens ontstond ruzie. De Heelsummer haalde uit en sloeg de jongen uit Ede in zijn maag. Die zakte op straat in elkaar. De direct ge alarmeerde GGD probeerde de jongen op straat te reani meren. Toen dat niet lukte is de Edenaar naar het Streek ziekenhuis Gelderse Vallei in Bennekom gebracht, waar de dood werd geconstateerd. De Heelsummer heeft zich zelf bij de politie gemeld. Hij is ingesloten. Op het lichaam van de Edese jongen wordt dinsdag sectie verricht. Het was maandag nog volstrekt onduidelijk waaraan de Ede naar precies overleden is. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van de ru zie. DE BILT (ANP) - Omstreeks 12 en 13 augustus zijn er 's nachts veel vallende sterren te zien. Vooral wat later in de nacht kan een waarnemer vanuit een don kere plaats bij heldere hemel soms elk minuut een vallende ster zien. Dat heeft de Dutch Meteor Socie ty maandag meegedeeld. Vallende sterren zijn eigen lijk meteoriden; kleine stof deeltjes uit de ruimte, klei ner dan een millimeter, die met hoge snelheid (circa zes tig kilometer per seconde) de atmosfeer binnendringen. Daarbij worden ze sterk ver hit en verbranden binnen een seconde. Rond het ontbran dende stofdeeltje wordt de lucht lichtgevend, vanaf de aarde zien we dan een helder lichtpunt langs de hemel schieten, zo legt Dutch Mete or Society uit. Op 12 en 13 augustus kruist de aarde de baan van de in 1862 ontdekte komeet 108P/Swift-Tuttle. In 1992 was die voor het eerst weer dicht bij de aarde. Het stof van deze komeet, sa men de Perseiden-zwerm vormend, veroorzaakt de ve le vallende sterren de ko mende nachten. Bijna vijfhonderd Geoefende waarnemers heb ben in de nacht van zondag op maandag vanaf een een donkere plaats in Flevoland al bijna vijfhonderd vallen de sterren gezien. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwa ter tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 aug. 10.55 134 04.30 -128 23.30 126 17.10 -116 14 aug. 12.10 133 05.50 -124 18.30 -121 ROOMPOT BUITEN 13 aug. 10.00 127 03.25 -121 22.35 120 16.35 -106 14 aug. 11.05 127 05.05 -115 - 23.45 129 17.55 -113 BRUINISSE 13 aug. 11.05 148 04.20 -136 23.35 139 17.00 -121 14 aug. 12.15 145 05.40 -128 18.45 -126 WEMELDINCE 13 aug. J J .05 149 04.35 -139 23.40 141 17.15 -125 14 aug. 12.25 148 05.50 -135 18.40 -132 Doodtij: 13 augustus Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 4 DEN HAAG (ANP) - De grote politieke partijen in Nederland piekeren er niet over om de Surinaamse verdachte van cocaïnehandel, Desi Bouterse, een vrijgeleide naar Nederland te geven. Ook het Open baar Ministerie in Den Haag spreekt minzaam van een „interessant verlangen" dat „strafvorderlijk nogal merkwaardig" is. De hoofdrolspeler-in-kwes- tie, Bouterse, toverde maan dagavond als voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) tijdens een par tijbijeenkomst een nieuw ko nijn uit de hoge hoed. Hij wil wel naar Nederland komen om vijftien getuigen te spre ken, maar alleen onder de voorwaarde dat. „meneer Docters van Leeuwen of ie mand anders hem een visum en vrijgeleide kan regelen". Woordvoerders van de rege ringspartijen PvdA, VVD en D66 wijzen er alvast op dat zij, mocht er onverhoopt een officieel verzoek daarom trent van Surinaamse rege ringszijde komen, minister Sorgdrager van Justitie ne gatief zullen adviseren. Ook de grootste oppositie partij is dezelfde mening toe gedaan. Volgens de CDA-er Hillen is er geen sprake van dat de Nederlandse Justitie iemand die op de internatio nale opsporingslijst staat een vrijgeleide geeft. Het CDA-Kamerlid wil er trou wens alles aan doen om te voorkomen dat de even po pulaire als beruchte Surina mer hier „een show" gaat op voeren. D66 spreekt van een „merk waardig voorstel" waarvan de uitvoering „onmogelijk lijkt". Bouterse's verzoek om een vrijgeleide is een an dere manier om te zeggen: Nederland trek het opspo ringsbevel in", zo typeert de WD de „merkwaardige" eis. Ook de PvdA is die me ning toegedaan al ziet het als enige fractie de zonnige kant. „Het is de eerste keer dat Bouterse aangeeft zich in Nederland te willen verwe ren. Dat betekent toch dat er schot in de zaak zit". Beheerst Aan het terugtrekken door Suriname van zijn ambassa deur in Den Haag wordt door politiek-Den Haag niet al te zwaar getild. De grote frac ties in de Tweede Kamer spreken van een normale gang van zaken in het diplo matiek steekspel. Het minis terie van Buitenlandse Za ken verwacht geen consequenties voor de posi tie van de Nederlandse am bassadeur in Suriname. „Jammer, maar vanuit Suri name gezien een beheerste reactie. Het had erger kun nen zijn: Suriname had ook de Nederlandse ambassa deur naar huis kunnen stu ren", aldus dinsdag het D66- kamerlid mevrouw G. Roethof. Ook volgens de PvdA-er G. J. Van Oven wijst de jongste stap niet op een diepgaand diplomatiek conflict. Wel vindt de PvdA „dat de Suri naamse regering zich te veel over de kwestie opwindt en zich te veel vereenzelvigt met de persoon Bouterse'1 Het CDA-Kamerlid Hillen vindt dat de zaak te veel „in het politieke wordt getrok ken," maar zegt te hopen dat de stap alleen is bedoeld om wat stoom van de ketel te ha len. Alleen de WD-fractie ziet beren op de weg. Het Kamer lid Frans Weisglas vreest ernstige gevolgen voor de po litieke betrekkingen tussen beidé landen en sluit zelfs niet uit dat de Nederlandse ambassadeur in Paramaribo straks wordt uitgewezen, want volgens de VVD-er bombardeert de Surinaamse regering zich verdacht opval lend als „super-advocaat van Bouterse". De Surinaamse regering riep maandag haar ambassadeur in Nederland terug voor spoedoverleg in Paramaribo. Evert Azimullah vertrekt donderdag om te praten over de jongste perikelen .rond Adviseur van Staat Bouter- Het terugroepen van Azimul lah heeft mogelijk te maken met het uitblijven van een re actie van minister Van Mier- lo (buitenlandse zaken) op een officieel verzoek van de regering-Wijdenbosch. Die vroeg vrijdag het arrestatie bevel van Interpol in te trek ken. Door de hitte is hetgevaar voor brand toegenomen. ROOSENDAAL (ANP) - In verband met de droog te heeft de alarmcentrale in Roosendaal maandag voor West-Brabant de alarmfase rood afgekon digd. Dat houdt in dat de brandtorens in de Peper bus in Bergen op Zoom, de bossen bij Putte en op de Kalmthoutse Heide gedurende de dag worden bemand, in het weekeinde patrouilles worden ge reden en een jeep paraat staat. De alarmcentrale in Roosen daal kent voor de bos- en heidegebieden drie alarmfa ses waarbij de fase groen voor geen gevaar staat, oranje voor een verhoogde paraatheid en rood voor een verscherpte controle. Aan leiding voor de alarmfase rood vormde maandag een melding van het Natuur Educatief Centrum (NEC) in Kalmthout. Dit Belgische instituut heeft een methode ontwikkeld om het vochtge halte van de bossen te peilen en het daaraan verbonden brandrisico. De alarmfase vormt echter nog geen aanleiding voor de gemeente Woensdrecht, wier grenzen het betreffen- (Archieffoto) de Zuidwesthoek-gebied omvat, om bepaalde bosge bieden in West-Brabant voor het publiek af te slui ten. Wel is vanaf dinsdag da gelijks contact met brand weer en politie om te kijken of er maatregelen nodig zijn, vertelt loco-burgemeester C. Bosman van Woensdrecht. „Besluit je om gebieden af te sluiten, dan zul je ook moeten regelen dat er daar op gecontroleerd gaat wor den. En dat vergt een enor me organisatie", zegt Bosman. „Bovendien wor den de komende dagen re gen- en onweersbuien voor speld zodat de kans dat fase rood in oranje verandert, groot is." DEN HAAG (ANP) - De inzameling via giro 555 van de Samenwerkende Hulporganisaties voor de watersnoodgebieden in Oost-Europa heeft in middels zes miljoen gulden opgebracht. Het giro nummer blijft nog 2,5 maand open. Dat heeft woordvoerster D. de Wagenaar van het Rode Kruis maandag bekendgemaakt. Het geld is voor hulp aan de getroffen gebieden maar ook voor tijdelijke opvang van Poolse kinderen in Ne derland. Vanaf donderdag komen 250 kinderen uit Po len naar ons land voor een periode van drie weken. De kinderen zijn in de leeftijd van 8 tot 14 jaar. De eerste 25 komen donderdag per vliegtuig op Schiphol aan. De anderen reizen per bus. Ze gaan naar diverse loca ties in Nederland zoals De- demsvaart en de omgeving van Zwolle. Het gaat voor een deel om weeskinderen die hun ouders tijdens de overstromingen verloren. Andere kinderen hebben geen huis meer of het is be schadigd door het water. In de tijd dat de kinderen in Nederland verblijven kun nen hun ouders de woning opknappen. De kinderen komen uit Wroclaw, Opole en Racibur. Pax Christi vangt hen in Nederland op. Volgens de Rode Kruis woordvoerster richten de samenwerkende hulporga nisaties in de getroffen ge bieden zich de komende tijd vooral op hulp bij de schoonmaakwerkzaamhe- den en de terugkeer van ge vluchte bewoners naar hun woningen. HOCHSTADT/RIJSWIJK (DPA/ANP) - Duitsland is het mekka voor motorrijders die de topsnelheid van hun motorfiets willen uitproberen. Op veel snelwegen geldt immers geen limiet. Toch kan het wel eens lelijk misgaan. Een Duitse motorrijder ver gat dat op autowegen wel een maximum geldt. Hij werd gepakt toen hij in Blindheim 246 kilometer per uur reed: 146 kilometer meer dan toe gestaan. De politie geloofde haar ogen nauwelijks toen zij de snelheid van de meet apparatuur aflas. De snel heidsduivel moet nu min stens 800 mark boete betalen en krijgt een rijverbod van minimaal één maand opge legd. Daarmee komt hij er overigens gunstiger vanaf dan wanneer hij in Nedfer- land zo hard zou hebben gere den. Dan had hij een boete van 2044 gulden moeten beta len en was hij zijn rijbewijs vier maanden kwijt geweest. HILVERSUM (ANP) - Bij de tot tropische hoogte oplopen de temperaturen van de voorbije week was televisie taboe. De kijkdichtheid be reikte een dieptepunt van 18,1 procent. Een record, want vorige zomer daalde de kijkdichtheid niet verder dan 21,7 procent. Uit het continu kijkonder zoek van bureau Intomart blijkt dat er vooral tussen zes en tien uur 's avonds min der mensen voor hun toestel zaten dan normaal. Het 8 Uur Journaal van maandag 4 augustus trok nog de meeste kijkers, namelijk iets meer dan 1,1 miljoen. Nederland 2 piekte weer eens dankzij voetbal. Studio Sport, met behalve het WK Atletiek een verslag van de oefenwedstrijd FC Twente- Barcelona, bezorgde de zen der woensdagavond een marktaandeel van 19 pro cent. De hoogste waardering ging deze week naar het EO-pro- gramma Taptoe Breda 1995. De half miljoen kijkers die erop hadden afgestemd, deel den een rapportcijfer 8,2 uit. Suske en Wiske 'volle maan" door Willy Vandersteen EJ«w de mede nnni wlmhmiiltdimil- lbhci nm het imn- hw tornar, wm mm de psmrnim mum omhelw veh70eh t!06eh omt vnmEn Hcr/m ee mm eec! bezoek dhehgetl. O lik u/et nitt hoakzojcworden ètn. da ét brand op ds hoeve, waarin m>jn {ouders de dood mden, heb ik ml mdjezuorren in verre landen. Uas dal een ie rnne wolfdenktOtwasdat ook zon... eh beest en het stonk naar zwavel ilk.Snik.Jk heb dilnooit jtuiidiSnik!) te eert ellen, Henk. tod beqriipen het! ]e zult de beste verzor- din{ kritfen, denk. dis - schien help ikje nop us je panne hebl met je tractor wei eens a/si Daarb'j kwam ik in Transsijlvaniè terecht. Ik herinner miidaiik tbdens een jachtparlj door een wolf werd aanieeaden en die beet de duim f van mvn linkerhand af t ff» - ri 7 /S5 denk moei nu eerst en vooral rusten, [del is Ud om afscheid ie nemen. J A Jri' 7 r "li \t> AM y l\J\ VM Verwachting t/m zaterdag 16 aug. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 cjraden Midjemp."25graden Vrijdag Windkracht n.west 3 Zonneschijn 60% 'Kans op neerslag 10% Min.temp.-13 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht var 3 Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht var 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 aug. Zon op 06.2 l.onder 21.07 Maan op 16.48, onder 01.09 14 aug. Zon op 06.23, onder 21.05 Maan op 17.48, onder 01.53 Volle maan: 18 augustus (12.56) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De hitte raken we kwijt; de zomer niet. Voor de tweede helft van de week staat er opnieuw vrij zon nig, droog weer op het programma met een middagtemperatuur van ongeveer 25 graden. De eerste voor bode van de minder warme lucht is de westelijke wind die inmiddels in het zuidwesten van het land waait. 'Ook de wolkenvelden die vannacht in het zuiden voorkomen, wijzen op een verandering. Met minima van omstreeks 18 graden hebben we nog wel een zwoele nacht. Morgen middag loopt de temperatuur uiteen van een graad of 25 in het westen tot nog in de buurt van 30 in het oosten. De zon schijnt geregeld, maar moet in de loop van de dag steeds meer plaats maken voor stapelwolken en vooral in de middag en avond is er kans op een regen- of onweersbui. Bewolking en buienkans horen bij een storing die ons land passeert. Vanaf donderdag krijgen we echter te maken met een nieuw hogedruk- gebied dat garant staat voor welis waar iets minder warm, maar wel fraai zomerweer. WESTVOORNE (ANP) - De Rotterdamse dichter Jules Deelder is dinsdagochtend gewond geraakt bij een aan rijding op de Groene Kruis weg bij Oostvoorne. Ook twee vrouwen liepen letsel op. De door Deelder bestuurde auto botste bij de afslag Kruininger Gors op een Duit se brandweerwagen, die op de terugweg was van een oe fening op de Maasvlakte. Volgens een woordvoerder van de politie gebeurde het ongeval op het moment dat Deelder op de N218 probeer de te draaien. Deelder liep door de botsing lichte verwondingen aan het gezicht en een been op. Twee vrouwen die bij hem in de au to zaten liepen ernstiger ver wondingen op. De drie slachtoffers zijn naar het Ruwaard van Puttenzie- kenhuis in Spijkenisse ge bracht. ZIERIKZEESCHE BH NIEUWSBODE M Uitgever L/iO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vernield op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor hel einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevortijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Wijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttorieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2