BoeHen? Z^MER V$$#IDEEL abonnement Gemeente steunt actie Wroclaw H. Smit na een jaar weer geheel hersteld van val SCHOUWEN-DUIVELAND Diefstal voertuigen van Duitse toeristen UW KRANT VAN IiiiO ZIERIKZEESCHE ~SS§ ~j MEUWSBODE I 7 Drie auto's vallen ten prooi aan autokrakers PROFITEER NU VAN HET dé krant van schouwen - du weiand! Aanrijding Medicijnen gestolen Alcohol speelt grote rol bij ongelukken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 01 I I 453535 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 152e JAARGANG NR 26226 WAARIN OPGENOMEN OE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Niet onbekend met tegenspoed leer ik anderen te hulp komen. Vergilius 3 SRAW De kwaliteit van de recreatie-activiteiten in Westerschouwen blijkt omhoog te gaan. 4 STOOM Werken met stoom is dit jaar het thema van de Vestingdagen in Hellevoetsluis. 5 SPEKTAKEL Dappere ridder breekt zijn been tijdens het middeleeuws spektakel in Renesse. 7 AFSCHEID Willem Webers van Bruse Boys neemt voorlopig afscheid van het voetbal. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - De Mercedes blijkt populair onder de autodieven. Dinsdag- werd een auto van dit merk ge stolen in Renesse. Woensdag bleek een bezoeker van Scharendijke de dupe te zijn. In beide gevallen gaat het om voertuigen van Duitse toeris ten. De auto in Renesse, ei- j-^dorr, een 51-iarige man uit Munster, stond ge parkeerd aan de Laóne. De diefstal vond plaats tussen 17.50 en 19.00 uur. Het be treft een Mercedes 220E, met het kenteken DO-JR247. De diefstal in Scharendijke vond woensdag plaats tussen 12.00 en 15.00 uur. De Merce des 220 TDN, eigendom van een 47-jarige Essenaar, stond geparkeerd aan de zeezijde van de Brouwersdam. Dé donkergrijze - bijna tegen het zwarte aan getinte - auto heeft het kenteken MH-FM- 55. Dezelfde dag werd nog een Duitse toerist slachtoffer van het dievengilde. Van een 46-jarige man uit Exten werd een Harley Davidson ont vreemd. De motor, met een waarde van ongeveer 28.000 Duitse mark, stond gepar keerd aan de Rampweg bij Renesse tussen 11.30 en 16.00 uur. (zie advertentie elders in deze krant) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden; ..Plaats: Geb.datum:. 2fm Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300VB Zierikzee. Burgemeester Asselh ergs voorzitter specifieke stichting RENESSE - Uit een bestelbus in gisteren aan de Hogezoom in Renesse is een autotelefoon gesto len. Dinsdag werd er in Renesse ook een auto opengebroken. Ook in Scharendijke was dit het geval. Volgens de eigenaar van de bestelbus, een 32-jarige man uit het Duitse Siegen, is de autotelefoon tussen middernacht en 's ochtends acht uur uit de bestelbus ge stolen. De avond daarvoor werden omstreeks 21.00 uur in Re nesse aan de Hoogenboom- laan twee tassen gestolen uit de auto van een 37-jari- ge vrouw uit Nijeholtpade. De inhoud van de tassen be stond onder meer uit waar depapieren en een fototoe stel. Aan de Brouwersdam in Scharendijke werd dinsdag omstreeks 12.30 de auto opengebroken van een ne gentienjarige man uit Xan- ten (D.). Er werden twee truien en een portemonnee gestolen. NIEUWERKERK - Op de N59 ter hoogte van Nieuwer- kerk vond woensdag om streeks 17.30 uur een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's. Een inzittende, een 67-jarige Utrechtse, hield aan de klap een stijve nek over. De be stuurder van de auto waarin zij zat, een 65-jarige man uit Utrecht, remde door omstan digheden af. Een achter hem rijdende 27-jarige automobi list uit Sommelsdijk kon de auto niet meer ontwijken. BRUINISSE - Uit een tent op camping Onze Hoeve in Brui- nisse zijn gevaarlijke medi cijnen gestolen. De eigenaar meldde dit dinsdag bij de po litie in zijn woonplaats Rot terdam. Het gaat om 160 tabletten prednison en tweehonderd tabletten salozopyryne. Deze tabletten kunnen bij onoor deelkundig gebruik levens bedreigend zijn. Degene die de tabletten heeft of vindt wordt verzocht deze bij een huisarts, apotheek of de poli tie af te geven. MIDDELBURG - Alcoholge bruik speelt een verontrus tend grote rol bij verkeerson gelukken in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het aantal bui tenlanders dat door de poli tie onder invloed achter het stuur wordt aangetroffen is relatief hoog, maar ook on der de Nederlanders is het gilde der drankrijders bo vengemiddeld vertegen woordigd. Dat vermeldt het blad 'Zee land Verkeersveilig' van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). Het Belgische aandeel in de cijfers blijkt hoog. Van de vijfhonderd verbalen in verband met de deelname aan het verkeer onder in vloed van alcohol waren er 170 van de zuiderburen. In de leeftijdsgroep 16- en 17- jarigen vallen volgens het onderzoek in Zeeuwsch- Vlaanderen zesmaal zoveel dodelijke verkeersslacht offers dan het gemiddelde voor de totale bevolking. De aandacht voor deze categorie moet vooral uitgaan nadr voetgangers en bromfietsers, zo constateert de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid. Opnieuw zonnig HET WEER Heldere nacht en minimum temperatuuromstreeks 15 graden. Overdag zonnig en middag- temperatuur van 24 graden in het noordwesten tot 28 graden in Limburg. Wind uit oost tot noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. OUWERKERK - De gemeente Schouwen-Duiveland adopteert het initiatief van de Ouwerkerker Frans van Dongen om op zaterdag 23 augustus op de Ring in Ouwerkerk een benefiet-concert te houden-voor de door watersnood geteisterde Poolse stad Wro claw. Burgemeester J. Asselbergs is voorzitter geworden van de Stichting Actie Wroclaw en de overige bestuursleden zijn gemeentearchivaris S. den Haan en initiatiefnemer Frans van Dongen zelf. Het college van b en w stelt voor het getroffen gebied vanuit de gemeente finan cieel te ondersteunen met een bedrag van één gulden per inwoner, zijnde 32.500 gulden. Dit voorstel komt aan de orde in de vergade ring van de commissie Alge mene Interne Zaken op maandag 1 september. Vertrouwen Van Dongen zegt blij te zijn met deze steun van de ge meente. „Dat wekt vertrou wen. Het is een garantie naar buiten toe, dat er niet gesjoe meld wordt." Voorafgaand aan het bene fiet-concert op 'de Ring op za terdag 23 augustus wordt er om 18.00 uur op het sportveld een benefiet-voetbalwed strijd gespeeld tussen jong en oud-Ouwerkerk van twee maal een kwartier. Muziekvereniging Nieuw Le ven neemt het publiek ver volgens mee in een muzikale wandeling vanaf het sport veld naar de Ring. Daar luidt de Salvatorklok om 19.00 uur letterlijk het benefiet concert in. „Een symbolisch begin," volgens Van Dongen: „de klok luidde ook tijdens de rampnacht in 1953." Hij acht het voor de hand lig gend dat burgemeester As selbergs als voorzitter van de Stichting Actie Wroclaw na het luiden van de klok de be nefiet-avond officieel zal openen. Bob Lagaay, presentator bij Omroep Zeeland en Mariska de Boer, vrijwillige mede werkster bij Radio Schou wen-Duiveland zullen het concert presenteren. Programma Van Dongen krijgt bij de sa menstelling van het pro gramma medewerking van Hans Schoon, die als voorzit ter van de Stichting Jazz Brouwershaven al aardig wat ervaring heeft opgedaan met het organiseren van fes tivals. Zekerheid heeft Van Dongen inmiddels over de medewer king van de bluesformatie 'As de brandweer' uit Noord- gouwe; de muziekgroep 'De Zeeuwse Rei', eveneens uit Noordgouwe; de volksdans groep Nehalennia, die in de daarbij passende kledij een presentatie van Balkan-dan sen geeft; de coverband Two Two Zero uit Zierikzee en de Bevelandse formatie Bus ters. Vorige week nog beschikte Van Dongen over de schrifte lijke toezegging van de lan delijk bekende groep Van Dik Hout. „Maar ja, die heb ben inmiddels weer afgezegd omdat ze op 23 augustus in- Muziekgroep De Zeeuwsche Rei uit Noordgouwe treedt op tijdens het benefiet-concert op zaterdag 23 augustus in Ouwerkerk. (Archieffoto) eens ergens anders een be taald optreden konden boe ken," zegt hij wat teleurge steld over het feit dat dit soort toezeggingen in de praktijk blijkbaar weinig geloofwaardig zijn. „Maar er komt absoluut wel een hoofdact," verzekert Van Dongen. De locatie van de Ring acht hij uitstekend geschikt voor het houden van dit benefiet concert. „De Ring heeft vier toegangswegen, waar ge makkelijk controleposten geplaatst kunnen worden en de entreeprijs kan worden geïnd. Het is de bedoeling die vast te stellen op vijftien gul den per persoon. Van de ho- reca-ondernemers wordt ver wacht dat ze een percentage van de omzet tijdens het be nefiet-programma afstaan aan het goede doel. Voor mensen, die een finan ciële bijdrage willen storten voor de Actie Wroclaw, zijn een gironummer (77.111.00) en een banknummer (67.11.97.746) geopend. Behoefte Volgens Fred en Alicja Stroo van de Stichting Help de armsten in Polen, met welke de Stichting Actie Wroclaw samenwerkt, is de behoefte aan hulpgoederen en voed selpakketten onder de vele voor het water gevluchte evacués zeer groot. Naar aan leiding van de huidige ramp situatie in het zuiden van Po len heeft de stichting de afgelopen weken al drie hulptransporten met speci fiek samengestelde pakket ten naar het gebied verzorgd. Zierikzee se viert morgen haar 101ste verjaardag Daar bloeide mevrouw Smit naar eigen zeggen weer hele maal op. „Zierikzee is bij Amsterdam vergeleken echt een dorp. Als er mensen zijn die ik leuk vind, dan zijn'het wel Amsterdammers, zegt ze over haar tijd in de hoofd stad. Reuma Maar na haar pensionering in 1967 verruilde ze deze stad toch voor Den Haag. Ze koos voor haar familie die in deze stad woonde en voor de bos sen en de zee. Tien jaar woon de ze in de residentie. Reuma deed haar besluiten naar Zie- ZIERIKZEE - Haar eeuwfeest, een jaar geleden, liet ze aan haar voorbijgaan, mevrouw S. Smit uit Zie rikzee. Toen was ze er niet zo best aan toe. Nu is ze er weer helemaal bovenop en wil ze haar 101ste ver jaardag vrijdag dan ook maar al te graag vieren. Ruim een jaar geleden kwam mevrouw Smit lelijk ten val. Ze woonde toen nog zelfstan dig in een van de aanleunwo ningen van het Zierikzeese Zorgcentrum Borrendamme. Ze belandde daardoor op de ziekenafdeling in het hoofd gebouw en verhuisde later naar een kamer op de tweede verdieping. Haar honderdste verjaardag liet ze aan zich voorbijgaan. „Waar ik toen in ieder geval geen behoefte aan had, was iemand van de krant aan mijn bed en de bur gemeester," zegt ze nu. Ze is er echter weer helemaal bovenop. „En dat hebben de zusters gedaan. Die zorgen zo goed voor me," steekt ze het personeel van Borrendamme een pluim op de hoed. Een van hen kaatst de bal echter direct terug. „Het ligt ook aan haarzelf. Ze heeft een ontzettend groot doorzet tingsvermogen." Dat ze haar mannetje staat bleek al op jonge leeftijd. Nog voor haar twintigste verjaardag verliet mevrouw Smit haar geboortestad Zie rikzee en ging in Amsterdam wonen. „Ik vond het verve lend in Zierikzee en trok er toen maar op uit," verklaart ze deze stap. In 1920 keerde zij weer terug. Haar ouders vonden het maar niks, dat hun dochter in Amsterdam woonde en werkte en haal den haar over te solliciteren bij de Insulaire Hypotheek bank in Zierikzee. Ze werd aangenomen en bleef tot haar pensioen bij deze bank, de tegenwoordige Westland- Utrecht Hypotheekbank, werken. Dat betekende in 1940 voor h£ar weer een terugkeer naar het grote Amsterdam. rikzee te komen. Het trap penlopen lukte niet meer en in haar geboorteplaats be trok ze een benedenwoning in de Raveslootstraat. In deze woning beleefde ze de meest verschrikkelijke jaren van haar leven. Het liep zelfs uit op een bezoek aan het kantongerecht, omdat de wo ningbouwvereniging vol gens haar de woningen ver waarloosde. Bovendien stopte deze allemaal 'schor riemorrie' in de woning bo ven haar. „Drugsverslaaf den en een Belgische hoer woonden er. Ik rook door de kasten in mijn kamer de rot zooi die zij rookten. Keer op keer heb ik gevraagd of daar niets aan te doen was- De po litie, de wethouder, de bur gemeester. Iedereen heb ik erbij geroepen. Maar er was niemand die er iets aan kon doen. Schandalig is het." Nog steeds kan ze zich enorm kwaad maken als ze aan deze periode herinnerd wordt. Des te beter was het toen ze ruim drie jaar geleden in Borrendamme terecht kwam. Ze is nu weer helemaal her steld van de val een jaar gele den. Al loopt ze met behulp van een loopwagentje. Een groot deel van de dag brengt ze door met lezen. Veel lezen. Want behalve een abonne ment op de Telegraaf en de Zierikzeesche Nieuwsbode, pluist ze ook wekelijks de Panorama, Privé en Consu mentengids van voor tot ach ter uit. En dat allemaal zon der bril. De Nieuwsbode is daarbij fa voriet, zegt ze. Dat was zelfs zo in Amsterdam. „Als de post geweest was greep ik daar altijd het eerst naar. Om te kijken of er iets ge beurd was. Al was -dat nooit veel." Na 101 jaar heeft mevrouw H. Smit nog niets van haar felheid verloren. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1