Schouwse musea samen sterk Programmaboek]' gereed Zomerconcerten van Duo Gavotte Veel publiek bij Western-show Voorlichting alcohol in jongerencentrum Big S Orgelconcert in Brouw door Tsjech F. Vanicek DICHTERS Zomerzang in Bruinisse DINSDAG 5 AUGUSTUS 1997 NR 26225 Met oprichting Platform Musea Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De eigen identiteit moet behouden blijven, maar naar de gemeente toe moet er met één stem gesproken kunnen worden. Dat zijn belangrij ke uitgangspunten voor het Platform Musea Schou- wen-Duiveland, een samenwerkingsverband 0111 als regionale musea samen sterk te staan. De gemeentelijke herinde ling was aanleiding voor de Stichting Westerschouwen Kultureel (SWK) en verte genwoordigers van de regio nale musea eind vorig jaar uit te nodigen om de tafel te gaan zitten. Betrokkenen zijn: Oudheidkamer en Vis serijmuseum in Bruinisse, gemeentelijk en Maritiem Museum in Zierikzee, De Burghse Schoole in Burgh en het Streek- en Landbouwmu seum Stichting Goemans- zorg in Dreischor. Particulie re initiatieven als de Museumhaven in Zierikzee en het Blikmuseum in Renes- se zijn er niet voor uitgeno digd. De vertegenwoordigers zijn inmiddels drie keer bijeen geweest. De samenwerking krijgt vorm met een inventa risatie van zaken als: huis vesting, collecties, organisa tievorm, beleid en financiën. Het logo van het Platform Musea Schouwen-Duive land. Voorzitter van het platform, Lukkie Nederhoed-Zijlstra uit Dreischor stelde voor het Streek- en Landbouwmuse um een beleidsnotitie op; een praatstuk dat ook in algeme ne zin vertaald kon worden ten behoeve van de regionale samenwerking. Welke doel groep willen we met onze col lectie bereiken; welke mid delen gebruiken we daar voor; wat missen we nog in ons aanbod; hoe kunnen we ons beter profileren; hoe ziet ons toekomstbeleid eruit? Zijn vragen waar in dat praatstuk antwoord op gege ven moet worden. Het in kaart brengen van de antwoorden levert, volgens Nederhoed, een goed beeld op van de museumsituatie op Schouwen-Duiveland. Pluriform Die situatie blijkt pluriform: Organisatievormen, subsi diëring, werken met vrijwil ligers en/of betaalde krach ten, registratie van de collectie, het voeren van de algemene en financiële admi nistratie. De verschillen zijn legio. Het platform wil geen een heidsworst creëren. ,,Elk museum heeft recht op een eigen identiteit binnen het samenwerkingsverband," benadrukt Nederhoed. An derzijds kan gelijkschake ling van werkwijzen, vol gens haar, belangrijke voordelen bieden. Eén com putersysteem voor het regis treren van de collectie bij voorbeeld. Wie bezit wat, welke uitwisselingen zijn mogelijk, hoe kunnen de mu sea elkaar steunen, wat ont breekt er nog in de regio? Het zal nog wel even duren voor er op die vragen met één druk op de knop antwoord gegeven kan worden. In Zierikzee zijn de collecties volledig via de computer ge registreerd; in Dreischor ligt zeventig procent vast via de database en negentig procent staat op papier; de collectie van de Burghse Schoole staat geheel op papier geregis- Inzet van vrijwilligers is voor de meeste musea van essentieel belang. Op de foto: vrijwilligers vorig jaar in touw voor de re alisatie van het Streek- en Landbouwmuseum in Dreischor. (Foto: Joop van Houdt) treerd en in Bruinisse staat men aan het begin van een registratie op papier van bei dé collecties. Kansen De tijd, dat vrijwillige muse ummedewerkers even naar de gemeentewerkplaats kon den lopen voor een stukje hout of een hamer en een bei tel is, volgens Nederhoed, met de gemeentelijke samen voeging voorgoed voorbij. „Dat er veranderingen op komst zijn is duidelijk. Maar veranderingen zijn niet al tijd bedreigingen, ze kunnen ook nieuwe kansen bieden." Het platform wil een belang rijk steentje bijdragen aan het creëren van die nieuwe •kansen. Niemand is erbij ge baat als ieder museum voor zich via een achterdeurtje bij Pia Berrevoets (wethouder cultuur) zijn zaakjes gaat be pleiten. Het platform opteert voor bundeling van krach ten. Met de inventarisatie die nu al is verricht, heeft het sa menwerkingsverband, vol gens Nederhoed, aardig wat huiswerk ten behoeve van de gemeente verricht. Overleg met de wethouder en de hoofdambtenaar van cultuur wees uit, dat de initiatieven worden toegejuicht. Dit jaar krijgt elk museum nog hetzelfde bedrag als in de situatie bij de oude ge meenten in het kader van het onveranderd beleid. Wat de toekomst betreft, verwacht Nederhoed dat er vervolgens een 'overgangsjaar' zal gel den en dat er voor 1999 nieuw beleid zal zijn ontwikkeld op basis van een cultuurnota. Het platform wil voor het hoofdstuk Museumbeleid in die nota heel wat bouwste nen gaan aandragen. ,,We hebben heel veel op Schouwen-Duiveland," con stateert Nederhoed. Profile ring van de sterkten in het aanbod acht zij van belang. Wat ontbreekt, is een muse um voor moderne kunst. Mochten er initiatieven in die richting worden ont plooid, zal het platform daarvoor open staan. Over samenwerking met particu lieren dient de gemeente te zijner tijd maar een uit spraak te doen, vindt Neder hoed. BRUINISSE - Onder het motto Langskomen houdt de Gereformeerde Kerk in Bruinisse een aantal zomerzangavon- den. Deze staan op de woensdagen 6 en 20 au gustus en op 3 september gepland. Op deze dagen kunnen belangstellenden vrij blijvend een uurtje sa menkomen om te zingen, naar muziek te luisteren, te ontspannen en eventu eel wat na te praten. De samenzang wordt bege leid door organist Arie Hoek. Geen enkele samen komst is hetzelfde. De eerste avond worden be kende liederen gezongen. Het zingen wordt afge wisseld met instrumen tale intermezzo's, ver zorgd door Hoek. De tweede avond in de reeks worden opnieuw beken de liederen gezongen, die afgewisseld worden met instrumentale intermez zo's verzorgd door een kopergroep. Op de derde avond zijn het violiste Annette Kik en pianist Samiel Deurloo die ga rant staan voor de muzi kale intermezzo's. De sa- menzangavonden begin nen om 20.00 uur en vin den plaats in de Gerefor meerde kerk aan dé Noorddijk 4 in Bruinis se. Op deze locatie kan ook elke eerste dinsdag van de maand worden koffie gedronken tussen 10.00 en 11.30 uur. Natuurwandeling in Ouddorp OUDDORP - Vanaf het Be zoekerscentrum op de Punt van Goeree wordt zaterdag .9 augustus een natuurwande ling gehouden onder leiding van een IVN-gids. De wandeling voert deelne mers door natuurgebied De Punt. Daar bloeien nu vele soorten bloemen en struiken, die allerlei insecten en vlin ders aantrekken. De excursie begint om 14.00 uur. Belangstellenden die er aan willen deelnemen kun nen zich aanmelden bij het Bezoekerscentrum of de VVV-Ouddorp. Zeeland Nazomer Festivals ZIERIKZEE - De aftrap van de negende editie van de Zeeland Nazomer Festivals vindt plaats op don derdag 4 september in Goes. Op Schouwen-Duive land kunnen cultuurliefhebbers terecht voor het Kamermuziekfestival en het Festival Muziek Mo numentaal. Het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Philharmonisch Koor openen het festival met de uitvoering van Ein Deut- sches Requiem. Dit ter ere van de honderdste sterfdag van Johannes Brahms. On der leiding van Lucas Vis wordt dit concert op donder dag 4 en zaterdag 6 septem ber gegeven in de Grote Kerk in Goes. De inwoners van Goes heb ben in het kader van de ope ning het evenement De Ves ten Verlicht opgezet. De eerste drie dagen van het fes tival kan het publiek een avondwandeling maken om de vesten van Goes. Langs deze route hebben de bewo ners in de vensters van hun huizen exposities ingericht en zijn bomen en gebouwen feestelijk verlicht. ,,We wil len daar steeds meer naar toe. Dat inwoners zelf met initia tieven komen, waardoor het iets voor alle mensen wordt," geeft voorzitter van de Stichting Zeeland Nazo mer Festivals Hvan Gelder - Wiggers desgevraagd aan. Tijdens de wandeling zal ook muziek te horen zijn. Tussen 5 en 13 september vin den op Schouwen-Duiveland en Tholen zes kamermuziek concerten plaats. Deze zijn gesitueerd op bijzondere lo caties, zoals onder meer in het Brouwse stadhuis en in een betonnen pijler' van de Stormvloedkering - waar Trio Alauda optredens zal verzorgen. Deze muzikale ar chitectuurexcursie staat ge pland op zaterdag 6 septem ber. Eveneens op Schouwen-Dui veland wordt het Festival Muziek Monumentaal gehou den. De hiervoor geprikte data zijn 11, 12 en 13 septem ber. Een wereldwijd muziek programma - met onder meer jazz, flamenco en salsa - be paalt op deze dagen de sfeer in deze stad. Ontblote bovenlijven, messen, revolvers en bijlen. Het was gisteren allemaal zeer macho op het Evenemententerrein aan de Hogezoom in Renesse. Daar werd op uitnodiging van de Stichting Recreatie Activiteiten Wester schouwen (SRAW) een Western-show gege ven. Wellicht aangetrokken door een stoere Indiaan, die voorafgaand aan de show met ontbloot bovenlijf door het centrum van Re- nesse reed, mocht de show zich verheugen in redelijk wat publiek. Vier rijen dik stonden de mensen rond de kraal op het plein. Deze deinsden even achteruit, toen een Indiaan het begrip vuurwater, iets te letterlijk nam. Me tershoge vlammen verschenen er uit zijn mond. Behalve dit trakteerden de artiesten de toeschouwers op onder meer messenwer- pen en fakkelswerpen. Op het programma van de SRAW staat vanavond om 19.00 uur Kindertheater gepland op het Evenementen terrein. Morgen wordt om 17.00 uur op dezelf de plaats een skelterparcours uitgezet. Twee uur later Is er weer Kindertheater. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede houdt zaterdag 9 augustus in sa menwerking met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) een voorlichtings avond over alcohol. Doel ervan is dat jongeren objectieve informatie krij gen" over de voor- en nadelen en risico's van alcoholge bruik. Uit recent onderzoek blijkt dat een aantal jonge ren buitensporig drinkt, met name in de weekeinden en vakanties. Op de voorlichtingsavond kunnen jongeren een blaas- test ondergaan. „Hieruit zal blijken dat je na een nacht flink doorzakken de volgen de dag nog steeds onder in vloed kunt zijn," aldus het ZCAD. Ook kunnen belang stellenden deelnemen aan drankproeven. Het is de be doeling dat jongeren bijvoor beeld alcopops en shooters - nieuwe alcoholische populai re mixdrankjes - pi'oeven en schatten hoe groot het alco holpercentage is. Jongeren blijken volgens het ZCAD onvoldoende op 'de hoogte te zijn van de alcoholpercenta ges die deze drankjes bevat ten. Verder zijn in Big S activitei ten als een elektronisch alco holbrein en een elektronisch drugsbrein en kunnen ge sprekken met. mensen van het ZCAD plaatsvinden. Ook maken jongeren kans op gra tis T-shirts, waarop afbeel dingen staan van de posters die gemaakt zijn in het kader van de voorlichtingscampag ne Drank maakt meer kapot dan je lief is. Er zijn vier posters ontwik keld: drie waarop mooie jon ge meiden dronken jongens afwijzen en één waarop een jongen zegt dat hij niet ge diend is van een dronken griet. De avond begint om 21.00 en duurt tot 23.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE/BROUYVERSHAVEN Geestelijke liederen, klassiek-populaire muziek stukken en Roemeense muziek. Dat zijn de onderde len van een serie zomerconcerten die het Duo Gavot te presenteert in Haamstede, Brouwershaven en Middelburg. Het Duo Gavotte wordt ge vormd door de organist Mar tin Mans en de panfluitiste Noortje van Middelkoop. De werken die zij spelen zijn af komstig van hun nieuwste CD 'Gavotte deel 3'. Er staat muziek op van Schubert, Bach, Mozart, Morricone en eigen bewerkingen van het duo, Mans improviseert on der meer op het orgel. Martin Mans werd geboren in Melissant en verwierf door zijn improvisatietalent grote bekendheid in Neder land en daarbuiten. De pan fluitiste Noortje van Middel koop begon op jeugdige leeftijd met panfluit spelen. Zij studeerde aan het Hilver- sumse Conservatorium af als docerend musicus. Zij had les van twee Roemeense be roemdheden op het van panfluitmuziek, de zomerconcerten het Duo Gavotte ond de Roemeens'' suite delen 'Sirba Concert gehore. Andere prog punten zijn 'Gavot Gossec, 'Siciliano' v golesi, 'La Basque' rais en 'The Rose' Broom. Van Mid speelt solo een trad Roemeense ballade. Gavdtte treedt v rd; gust us op in de Hei kerk in Haamstede- dag 22 augustus in de colaaskerk ir ven. Een wet duo te horen burgse Koork certen begini uur. Br. rk BROUWERSHAVEN - De Tsjechische organist Frantisek Vanicek geeft woensdag 13 augustus een orgelconcert in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Zijn optreden begint om 20.00 uur. De 28-jarige organist, die ge boren werd in Usti nad Orlici en studeerde aan het conser vatorium van Pardubice en aan de Muziekacademie in Praag bij de bekende orga nist Jan Hora, brengt uiter aard een aantal Tsjechische orgelwerken ten gehore. Eer der werd aan Vanicek een on derscheiding toegekend voor zijn interpretatie van Tsje chische muziek in het buiten land. In Brouwershaven zijn onder meer werken te beluis teren van Josef Seger, Franz Brixi en Bohuslav Czerno- horsky. Naast het Tsjechische reper toire speelt Vanicek een An dante van Mozart, een Prelu dium in e-moll van Nicolaüs Bruhns en een Preludium e fuga in c-moll van Bach. Als uitstapje naar Frankrijk brengt de organist drie wer ken van Louis de Grigny - waaronder het vijfstemmige Veni Creator. Vanicek nam met succes deel aan verschillende concour sen en won daarbij onder an dere in 1991 de tweede prijs bij het Internationale Orgel festival Albert Schweitzer in Deventer. De Tsjech gaf con certen in Duitsland, Neder land, Oostenrijk, Zwitser land, Frankrijk, België, Italië, Polen, Letland, Ame rika en Japan. Met dit concert op 13 augus tus is de vierde uitvoering in een serie orgelconcerten een feit. Luisteren Op zaterdagmiddagen kan men tijdens de openstelling van de kerk voor het pu bliek, tussen 14.30 en 15.30 uur, eveneens naar het orgel luisteren. Zaterdag 16 augus tus bespeelt Jos Laus uit Rijswijk het orgel in Brou wershaven. Piet Balion - eveneens uit Rijswijk - speelt zaterdag 23 augustus in de Grote kerk. FIETSTOCHT OUDDORP-Vanuit de Gere formeerde kerk van Oud dorp wordt dinsdag 12 au gustus een fietstocht ge houden door de dreven van Ouddorp. Deelnemers ver trekken om 19.00 uur vanaf de ingang van de Gerefor meerde kerk aan de Dorp stienden. Zij kunnen de tocht rijden aan de hand van een routebeschrijving of onder begeleiding De fietstocht duurt ongeveer één uur. OUD PAPIER DREISCHOR - Leden van muziekvereniging Crescendo halen vrijdag avond 8 augustus oud pa pier op in de kern Drei schor en de omliggende polder.De actie gaat om 18.30 uur van start. Ver zocht wordt het oud pa pier tijdig en goed ver pakt langs de kant van de weg te zetten. gobied Tijdens brengt er meer in vier nte'ten ramma- te' v&n an Per tan Ma- van Mc Jelkoop ilionele !c; Duo ig 15 au- vorntde en vrij- Sint Ni- wersha- r is het Middel- llo eon- n 20.00 Zeeland en de vier jaargetijden Lente in Zeeland is als een jong meisje, dartel en vol vreugd. Het nieuwe leven ontwaakt, het is alles jeugd. Zie, de bermen zijn bedekt met het frêle fluitenkruid. Een sluier voor een stralende lentebruid. Aan de talrijke bomen, heesters en struiken Zien we het tere lentegroen ontluiken. Bloemknopjes springen open, het wachten moe. Hun schoonheid lokt de toeristen naar Zeeland toe. Uit verre landen, maar ook uit Limburg en Drente. Zeeland, ik heb je zo lief in de lente. Zomer in Zeeland doet denken aan een rijpere vrouw. De zon is zo warm en het briesje lauw. Bruinende badgasten liggen loom op zinderend zand, Beschermd door de duinen, de wakers van ons land. Zeeland, bescheiden trots, toch van haar schoonheid bewust. Nodigt glimlachend de mensen naar haar zonnige kust. We ruiken haar parfum, met de geur van de zilte zee. De golven zingen het 'wees welkom' met haar mee. Haar duingebied inspireert zo menig dromer. Zeeland, ik hou toch zo van je in de zomer. Herfst in Zeeland is als een vrouw veranderlijk als een kameleon. Soms koestert ze ons in een milde herfstzon. Vallende bladeren met hun prachtige kleuren, Hoe tintelend fris zijn haar kruidige herfstgeuren. Als we dan intens genieten van haar herfstzegen. Plaagt ze ons onverwachts met een kille regen. Stormen striemen haar lage land met hoge luchten. Zelfs de wolken schijnen in paniek te vluchten. De golven beuken en brullen als getergde leeuwen, Bulderende zee, een bedreiging al sinds eeuwen. De Zeeuwen hebben wel geleerd hoe zich te weren. Zeeland, in de herfst blijf je me fascineren. Winter in Zeeland is als een grijze vrouw, diep in gedachten. Die op haar kinderen - de vorst en sneeuw - ligt te wachten. Een weldoende rust hangt nu over velden en ste den, Het is net een plaatje uit een ver verleden. Grauw is je zee, de stranden liggen nu verlaten, Geen joelen, schreeuwen, lachen, zelfs geen praten. Niets verstoort de stilte, ruim en weids, niemand om ons heen. Zeeland, eindelijk ben je er weer voor mij alleen. Ik kan verdriet en vreugde tegen je fluisteren, Jij kunt zo liefdevol en aandachtig luisteren. Geliefd Zeeland, ik beken onomwonden In de winter voel ik mij het meest met jou verbonden, L. Streefkerk-Levasier Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5