Leonie is rondemiss 1997 COMtlENTHRR Bijdragen Fonds van Kazernering Programma Zeeland Nazomer Festivals ludiek gelanceerd Sander van Marion in de Nieuwe Kerk Karakterpoppen van Henny Schrijvershof Mobiel telefoneren kost gemeente ruim 75 mille Twee doden door val tijdens werkzaamheden Tot en met 28 augustus Met een overgrote meerderheid aan stemmen gekozen - Genodigden beklimmen Dikke Toren Met trompettist Léon Pétré AGENDA DINSDAG 5 AUGUSTUS 1997 NR 26225 3 'De bevrijding van de auto mobilist begint in Renesse.' Wie kent niet deze gevleugel de woorden, die wethouder C. Veerhoek regelmatig in de mond nam als hij sprak over het recreatietransferium in Renesse. 'De bevrijding van de autorijdende ambtenaar begint in de Haringvliet- straat in ZierikzeeDat kan geconcludeerd worden uit het feit, dat het college heeft ingestemd met de kortingen die een brandstof leverancier aanbiedt aan alle medewer kers van de gemeente Schou wen-Duiveland. Het transferium is speciaal bedoeld om het aantal soci aal-recreatieve autokilome ters terug te dringen in de Westhoek. Het loopt hiermee vooruit op het Verkeers- en vervoersplan. Met de opstel ling hiervan gaat de gemeen te dit najaar van start. Een van de doelen van dit plan is het terugdringen van de au tomobiliteit op het eiland. Dat heeft wethouder Veer- hoek al diverse keren laten doorschemeren. De instemming van het colle ge komt in het licht hiervan vreemd over. Boyendien druist het lijnrecht in tegen het rijksbeleid het autoge bruik te ontmoedigen via een prijsstijging in combinatie met een verlaging van de We genbelasting. Onderzoeken wijzen overigens uit, dat prijsstijgingen, of dalingen, van weinig tot geen invloed zijn op het aantal kilometers dat iemand rijdt in de auto. Ambtenaren zullen dan ook niet ineens meer gaan rijden door de korting. Vele mede werkers maken zelfs mis schien al gebruik van kortin gen bij pomphouders. Met dergelijke kortingen is op zich niets mis. Ze zijn afkom stig van ondernemers, die zo veel mogelijk brandstof wil len verkopen. Het vreemde betreft in deze zaak echter niet zozeer de in stemming van het college, maar meer de houding er van. Volgens wethouder G. van de Velde, heeft het colle ge eigenlijk niets te maken met de aanbieding. Hadden de heren en dames bestuur ders dat maarzo gelaten. Nu geven ze een slecht voor beeld. BURGH-HAAMSTEDE - Rimpels, pukkels, ade ren. Henny Schrijvershof uit Zuid-Beijerland geeft het allemaal realistisch weer bij de poppen die ze maakt. Tot en met donderdag: 28 augustus is haar werk te zien in atelier-galerie Josefine in Haamstede. Henny Schrijvershof begon met het maken van gips- poppen. die een lichaam van stof hadden en een kop die werd gemaakt met een mal. Omdat ze zelf koppen wilde maken volgde ze cur sussen. Ze verdiepte zich in anatoihie, gelaatsuitdruk kingen en houdingen en slaagde erin een heel eigen stijl te ontwikkelen. De poppen die zij maakt zijn 55 a 75 centimeter hoog en gemaakt van een synte- tische klei. De oudere men sen die Henny Schrijvers hof uit beeldt ontroeren veel bezoekers, terwijl an dere poppen een glimlach oproepen. De gezichten van de poppen zijn op een knap pe manier beschilderd en ook de nagels lijken grieze lig echt. De poppenmaakster maakt de pruiken van haar pop pen van ongesponnen of ge krulde schapenwol of echt haar. De kleding van de poppen is handgemaakt. De poppenexpositie in ate lier-galerie Josefine is te zien op dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. De galerie is aan de Weststraat 25. De toe gang is gratis. ZIERIKZEE - Het Fonds van Kazernering stelt in totaal 1850 gulden beschikbaar voor vier instellin gen die sociaal-culturele activiteiten verzorgen. De Borrendamme krijgt 150 gulden als bijdrage aan de kosten van vervoer naar wedstrijden. Verpleeghuis Corneliastichting ontvangt van het fonds 1000 gulden. Geld dat is bestemd voor de aankoop van een aangepast toetsenbord bij een computer voor de bewoners. Ook zorgcentrum De Wieken krijgt een bijdrage van het fonds. Het betreft 600 gulden voor de aanschaf van ge luidsapparatuur en boeken over de geschiedenis van Zeeland. Tenslotte gaat 100 gulden naar La Leche League Nederland, de internationale organisatie die zich ook op Schouwen-Duiveland inzet voor het ondersteunen en in formeren van vrouwen die borstvoeding willen gaan ge ven. Het geld gaat naar de groep Zierikzee. Het Fonds van Kazernering werd in Zierikzee opgericht in de Franse tijd, toen Franse soldaten bij mensen thuis werden ondergebracht. Aan de huishoudens in Zie rikzee werd een bijdrage ge vraagd om de soldaten op te vangen in kazernes. De rente van dit kapitaal wordt jaar lijks gebruikt voor bijdragen aan sociaal-culturele activi teiten inde regio. Er waren dit jaar vijf aanvragen, waarvan er vier werden ge honoreerd. ZIERIKZEE - Mobiel telefoneren kost de gemeente Schouwen-Duiveland op jaarbasis bijna 76.000 gul den. Dat blijkt uit de stukken voor de gemeente raadsvergadering van donderdag 4 september. Vooruitlopend op een defini tief besluit heeft de gemeen te al twaalf mobiele tele foons aangeschaft. ,,De reden hiervan is gelegen in het feit dat deze voor de nor male uitvoering van de werkzaamheden op zeer kor te termijn noodzakelijk wa ren," aldus het college. Uit een behoeftepeiling is geble ken dat er nog veertien stuks mobiele telefoons dienen te worden aangeschaft. Voor de sector grondgebiedszaken komen daar nog eens zeven tien mobilofoons bij. De kwestie is eerder bespro ken in dè commissie algeme ne interne zaken (AIZ) en die gaf een positief advies. Wel werd erop aangedrongen goede gebruiksregels op te stellen en bijzonder kritisch te kijken naar de abonne mentsvorm. Het college heeft goede nota van die op merkingen genomen. De abonnementsvorm wordt over een half jaar geëvalu eerd en zonodig bijgesteld. De gemeenteraadsvergade ring op donderdag 4 septem ber wort gehouden in Theater Mondragon aan de Paardenstraat en begint om 19.30 Uur. MOORD ZWIJNDRECHT (ANP) - De politie heeft een 44-jarige man uit Zwijndrecht aange houden op verdenking van moord op zijn 42-jarige echt genote. De vrouw werd zon dagochtend in de echtelijke woning aan de Laan van Ne- derhoven met messteken om het leven gebracht. NOORDWELLE - Met 37 van de in totaal 46 uitge bracht e stemmen heeft Leonie van Nieuwenhuyze uit Noordwelle de titel Rondemiss 1997 in de wacht gesleept. Haar overwinning op rivale Stella Stok is ruim, maar de Schouwse is daar nuchter onder. Stella's vrienden wonen in Dordrecht. Had ze hier gewoond, dan had zij misschien gewonnen." Blij was ze zeker toen ze het goede nieuws via de telefoon van haar moeder Janneke hoorde. Op dat moment was ze aan het werk bij Geschen kenhuis Goudzwaard in Haamstede, waar ze een va- kantiebaan heeft. ,,We ston den net in het magazijn lol te trappen toen m'n moeder belde. Ik vond het hardstik- ke leuk toen ik het hoorde. Natuurlijk heb ik me hier voor wel ingeschreven, maar ik was er niet op ingesteld dat ik ook echt zou winnen," vertelt de 16-jarige schoon heid. Dat had alles te maken met het aantal aanmeldingen van vorig jaar. Toen streden twaalf kandidaat-missen om de eer. De inschrijf ster uit Noordwelle behaalde toen een keurige derde plaats. Dit jaar was de concurrentie minder hevig, want er waren ditmaal slechts twee inzen dingen. „Ik had niet ver wacht dat er zo weinig men sen mee zouden doen. Dus de uitdaging was vorig jaar wel groter, ja. Maar ik had het dit jaar erger gevonden als ik had verloren. Want als je met vijftig procent kans nog niet wint, dan is dat niet leuk," aldus Leonie. Wat het behalen van de titel concreet in gaat houden, is voor de winnares op dit mo ment nog een groot vraagte ken. Behalve genieten van een aantal mooie prijzen moet Leonie uiteraard bij de Wielerronde Zierikzee op vrijdag 15 augustus aanwe zig zijn om onder meer de huldiging van de presterende fietsers extra luister bij te zetten. ,,Ik weet absoluut nog niet wat me te wachten, staat, maar ik heb weinig last van zenuwen. Ik ga al leen lekker veel slapen van te voren." De Wielerronde is geen onbe kend fenomeen voor de win nares. Behalve dat ze vorige jaar folders uitdeelde tijdens dit evenement, is ze ook via haar vader Sjaak - een groot liefhebber van het wielren nen - bekend met de sport. Elk jaar doet de familie de Wielerronde dan ook wel even aan. Zelf fietst ze niet. ,,Naar school ging ik de eer ste twee jaar wel fietsen. Het derde jaar nam ik de bus en het vierde jaar ging ik op de brommer," vertelt de ronde miss. Sportief is ze trouwens wel. Sinds elf jaar is ze fanatiek korfbalster. Momenteel maakt ze deel uit van de A- ploeg van het Zierikzeese Al- lReady. ,,Daar is alles leuk aan. De gezelligheid, het har de werken en de gemengd heid. En je moet toch wat doen om in beweging te blij ven," zegt ze lachend. Uitdaging Voor Leonie staat uitdaging Misschien nog een beetje-onwennig, maar in ieder geval met groot enthousiasme poseert de nieuwe rondemiss voor de ca mera. (Foto: Marijke Folkertsma) hoog in het vaandel. Dat is ook de reden geweest om zich in te schrijven en het is ook haar uitgangspunt als ze aan eventuele verdere gevolgen van de titel denkt. „Ik heb me ingeschreven voor de uit daging, niet om te winnen. Ik vind het gewoon leuk zo'n dag mee te maken en te kij ken wat het nu eigenlijk is om rondemiss te zijn. Als ik hierdoor nog een aanbieding zou krijgen? Het ligt er aan wat het is, maar waarschijn lijk doe ik het wel. Dat is vast ook weer een uitda ging." Toch heeft de Noordwelse schone geen enkele ambitie het fotomodellenvak in te gaan. Dit jaar slaagde ze voor haar diploma VBO Ver zorging aan de Scholenge meenschap Schouwen-Dui veland. Na de zomer gaat ze administratief studeren aan het Zeeland College in Mid delburg. Ze denkt aan een baan als receptioniste. „Fo tomodel zijn lijkt me echt verschrikkelijk. Altijd maar lachen en altijd maar op je lijn letten. Volgens mij is met zulk werk elke dag het zelfde." Van de titel rondemiss 1997 kan ze nu wel volop genieten. Samen met vrienden ver trekt ze een weekend naar de Kempen waar ze van plan is de overwinning uitgebreid te gaan vieren. En natuurlijk geniet ze volop van de reac ties en bloemen die ze tot dusverre al heeft gehad. Zo zijn bijvoorbeeld vriend Alex van de Berg en broer Jan-Willem apetrots. „Het plan van hem was te bellen en dan te zeggèn: Je spreekt met de broer van Le onie, maar ik stem op Stella.' ZIERIKZEE - De burgemeester en verschillende wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland, gedeputeerde G. de Kok en nog een aantal andere waaghalzen beklommen vanmorgen de 281 treden van de Zierikzeese Dikke Toren. Daarboven presen teerde de Stichting Zeeland Nazomer Festivals de programmakrant voor het nieuwe seizoen. De klim naar boven bleek al les te maken te hebben met de omslag van het program maboekje, waarin de activi teiten - die gaan plaatsvin den tussen donderdag 4 september en zondag 12 okto ber - staan vermeld. De door de stichting geselec teerde Amsterdamse kunste naar Corné Bastiaansen maakte, inspelend op het licht op deze locatie, een kleurenfoto van de monu mentale toren. Deze kunstfo to prijkt op de voorkant van het programmaboekje 1997. Een uitvergroting werd aan geboden aan De Kok. Ludieke presentatie Omdat bijzondere locaties een belangrijke pijler van de Zeeland Nazomer Festivals vormen, werd vorig jaar al gekozen voor een ludieke presentatie.' Met een ontbijt op het strand van Domburg werd aandacht voor de spek- takelmaand gevraagd. Dit jaar werd een actievere hou ding van de aanwezigen geëist. Veelal hijgend bereik ten de genodigden de omloop boven op de toren. Het weidse uitzicht en het prachtige weer kregen een extra dimensie door de klan ken van Ozileka, een band uit het voormalige Zaïre, die de klimmers met hun percus sie verwelkomden. En na tuurlijk werd in deze 'hogere regionen' ook het program ma nader uiteengezet. In vogelvlucht gaf projectlei der R. van Meijel een over- zicht van de acht festivals die in de nazomer in Zeeland staan geprogrammeerd. Meer dan honderd voorstel lingen, concerten en exposi ties zijn tijdens deze weken op verschillende - vaak mo numentale - locaties te zien en te horen. „Ik ben niet al leen in hemelse sferen ge raakt door het aantal be klommen treden, maar ook doo,r het programma," luid de de reactie van De Kok. Ontwikkeling De organisatie kan inmid dels met tevredenheid terug kijken op de ontwikkeling die heeft plaatsgevonden in de afgelopen negen jaar. „Toentertijd is dit begonnen als een pot geld. Iedereen kon een aanvraag doen voor de Zeeland Cultuurmaand. Vaak waren het dus losse dingen en was er bijvoor beeld de ene keer heel veel muziek en de andere keer weer iets anders," blikt pro jectleider R. van Meijel op het allereerste begin terug. Aparte stichting Langzamerhand ontstonden er festivals, werd er een aparte stichting in het leven roepen en werd het volledige project - drie jaar geleden - tot de Zeeland Nazomer Fes tivals omgedoopt. Van Me ijel: „Het is gegroeid. De budgetten, het aantal activi teiten, de linken naar andere kunstvormen toe en de acti viteiten waaraan het publiek kan deelnemen. Bijvoor beeld door workshops en ex cursies. Zo krijgt het festival steeds meer verankering in de maatschappij." De ritmische klanken van Ozileka hielden het tempo van de onervaren klimmers enigszins op peil. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De historische 'Nieuwe Kerk', naast de Dikke Toren in Zierikzee, is het decor voor een concert dat donderdag 21 augustus wordt gegeven door de organist Sander van Marion en de Belgische trompettist Léon Pétré. De organist, die internatio nale bekendheid geniet, be speelt in de kerk het pas ge restaureerde Kam en Van der Meulen orgel. Hij voert orgelwerken uit van onder anderen Stanley, Mendels sohn en Boëllman. Samen met Pétré vertolkt Van Ma rion orgel-trompetwerken van onder anderen Corelli, Clarke en Handel. De orga nist improviseert tijdens het concert ook op de, voor hem typerende, wijze die hem we reldberoemd maakte. Eigen plaats Van Marion werd geboren in Scheveningen en volgde zijn muzikale opleiding aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, waar Adriaan Engels zijn leraar was. De or ganist neemt een heel eigen plaats in onder de Neder landse organisten en ver wierf ook in het buitenland grote bekendheid. Hij gaf onder meer concerten op het wereldberoemde orgel in de Dom van het Duitse Passau en op het oudste, nog bespeelbare orgel ter wereld in de Basilique de Valére in het Zwitserse Sion. De orga nist trad op in het Spaanse Toledo, het Franse Toulouse, het Italiaanse Bologna en in de Verenigde Staten en Ca nada. Hij was te horen in Duitse en Oostenrijkse ste den als Ottobeui-en, Neres- heim, Salzburg en Wenen. Van Marion is bekend om zijn karakteristieke, speelse en lichte speeltrant, zijn in ventieve registerkeuze en vooral zijn improvisatie talent waarin gevoel en sfeer een belangrijke rol spelen. Hij is de vaste organist van de Bethelkerk in Schevenin gen, waar hij beschikt over een Hoofd- en een Koororgel, die zowel afzonderlijk als sa men bespeeld kunnen wor den. Tevens is hij dirigent van en kele oratoriumverenigingen en mannenkoren. De orga nist componeert ook zelf or gel- en koorwerken en be werkt orgelwerken van oude meesters, die hij aantrof in de muziekbibliotheek van een klooster in het Zwitserse Einsiedlen. Veel van zijn CD's werden 'gouden platen' en hij kreeg vele onderschei dingen. Léon Pétré De Belgische trompettist Léon Pétré, waarmee Van Marion in Zierikzee op treedt, werd opgeleid aan de muziekacademie van Sint Truiden en het Conservatori um in Brussel. Pétré is als docent verbonden aan de mu ziekacademie van Sint Trui den en het Lemmens-Insti- tuut. Hij was verbonden aan vrijwel alle Belgische orkes ten van naam en treedt als solist op in en buiten België. Het zomeravondconcert in de Nieuwe Kerk begint om 20.00 uur. NIEUWDORP/VLISSINGEN - Door valpartijen tij dens werkzaamheden zijn maandag twee mannen om het leven gekomen. Op het terrein van het offs- horebedrijf Heerema aan de Belgiëweg in Nieuwdorp is maandagmiddag de 29-jarige P. van Pamelen uit Goes om het leven gekomen na een val van ongeveer 25 meter. De man was samen met een an dere werknemer van een on deraannemer bezig een stei ger te verwijderen van een in aanbouw zijnd booreiland. Bij die werkzaamheden stortte Van P. naar beneden. Hij overleed ter plaatse. Een bedrijfsongeval op de scheepsreparatiewerf Schel- depoort in Vlissingen kostte maandagavond het leven aan de 46-jarige G. Ridderbos uit Grijpskerke. Hij hield toe zicht bij laswerkzaamheden aan boord van het Cyprioti sche containerschip CMS Ebony dat daar voor repara tie in dok lag. Ridderbos viel door nog on- bekendeyx>rzaak vanaf acht meter hoogte in een ruim. Dinsdag 5 augustus Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen, vanaf de excur- sieschuur.,19.00 uur. Burgh-Haamstede Zomerveiling; Dorpshuis De Schutse; 19.00 uur Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Woensdag 6 augustus Zierikzee Spreekuur FNV, MFC-ge- bouw, 10.00-11.30 uur. Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Bruinisse Mossels koken in de Oudheidkamer en het Visse rijmuseum. Van 14.00 tot 16.30 uur. Samenzangavond met inter mezzo's door orgel in de Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 7 augustus Burgh-Haamstede Country en bluesconcert. Terras koffie-lunchcafé Brandenburgh. 16.00 en 20.30 uur. Haamstede Verkoping en rommelmarkt van de Gereformeerde Gemeente bij de kerk aan de Ankerweg. Van 8.30 tot 16.00 uur. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 8 augustus Kerkwerve Crazy Night. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Renesse Evenemententerrein Hoge Zoom, Optreden Bertus Stai- gerpaip en Train to Paradi se; 19.00-22.00 uur. Frans Golden Circus. Stoof- weg. 19.30 uur Zaterdag 9 augustus Zierikzee Boek- en snuffelmarkt, Die renbescherming afdeling Schouwen-Duiveland; onder de Beuze; 9.00-16.00 uur. Burgh Burghse dag, folkloristisch dorpsfeest in de stijl van Ot en Sien. 10.00 uur. Burgh-Haamstede Voorlichtingsavond alcohol. Big S. 21.00 uur. Renesse Frans Golden Circus, Stoof- weg. 19.30 uur Scharendijke Braderie, Het Zwarte Plein, 10.00-17.00 uur Ouwerkerk Snuffelmarkt bij de Hervormde Gemeente. Van 10.00 tot 15.00 uur. Zondag 10 augustus Renesse Frans Golden Circus, Stoof- weg, 16.00 uur Maandag 11 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Tom Hoornaert (België) Harry Hamer, 4-handig orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt, Markt. 12.00- 20.00 uur. Zonnemaire Fietstocht langs dijk en ak ker, start fam. Deïst, Rietdijk 12, Zonnemaire, 19.00 uur. Dinsdag 12 augustus Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. P t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3