Groenlinks tegen korting Graancirkel-formatie bij Nieuwerkerk mensenwerk ZÓcMER N$J9{>3U>eel AB^NEMENT r 101-jarige in Borrendamme SCHOUWEN-DUIVELAND STURON PLANTUIEN Zeemanspot brengt opnieuw uitkomst UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M. Smits 3^4 - 0) H. H. Landbouwers College akkoord met aanbieding brandstofleverancier Auto tegen vrachtwagen Schade bij aanrijding Aquadelta in beroep 'We wilden aantonen dat mensen het wel degelijk kunnen' Visser krijgt net in schroef PROFITEER NU VAN HET L dé krant van schouwen - duiveland! J ZIERJKZEESCHE eUIEUWSBODE DINSDAG 5 AUGUSTUS 1 997 1 52e JAARGANG NR 26225 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RI K Z E E SC H E COURANT 1797-1889 TE KOOP GEVRAAGD Roterijdijk 14317 PW Schuddebeurs Telefoon 0111-413451 of 0111-413452 Autotelefoon 06-52104744 ZIERIKZEE - Medewerkers van de gemeente, inclu sief raadsleden en brandweerlieden kunnen met korting tanken bij een eilandelijke brandstoffenle- veraneier. Het college stemt in met de aanbieding die hiertoe is gedaan. H. de Vries (GroenLinks) is verbaasd over deze opstelling van het college. In de eerstkomende raadsvergadering wil ze dit aan de kaak stellen. „Autorijden is een eigen ver antwoordelijkheid, waar voor je zelf op moet draaien voor de kosten. Bovendien is dit in het licht van het terug dringen van de automobili teit een slechte zaak. Dat is een eerste behoefte en de ge meente zou hierin het goede voorbeeld moeten geven. Dit besluit is voor mij reden om vragen te stellen." Zij doet dat op de eerstvolgende raadsvergadering. Deze is op donderdag 4 september. De Vries heeft zich zeer ver baasd over het besluit van het college akkoord te gaan met de aanbieding die alle medewerkers van de ge meente krijgen. De kortin gen bedragen tien cent per li ter benzine of diesel en vijf cent per liter autogas. Ook kan er gekozen worden voor een lagere korting in combi natie met spaarpunten. De Vries zelf zal er in ieder geval geen gebruik van maken. G. Houtekamer (SGP/GPV) weet nog niet wat hij gaat doen. In ieder geval plaatst hij wel vraagtekens bij de aanbieding. Niet in verband met de automobiliteit. Vol gens hem bestaat de kans dat de integriteit in het geding komtr „Ik zeg-niet, dat het zo is, maar het zou kunnen lei den tot belangenverstrenge ling. Daar moeten we ons voor behoeden," aldus Hou tekamer. Hij kent de regeling nog als gezworene van het Water schap Schouwen-Duiveland. „Ik heb er toen geen gebruik van gemaakt. Maar er ook geen kritische vragen over gesteld, omdat de regeling al jarenlang bestond." Of die kritische vragen er nu wel aankomen? „Dat weet ik nog niet. Ik moet me er nog eens goed over beraden. Maar het zou kunnen leiden tot het stellen van vragen. Formulering Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde, momenteel vervanger van portefeuille houder C. Veerhoek, die op vakantie is, is dit helemaal niet nodig. De formulering dat het heeft „besloten in te stemmen met de aanbie ding" is volgens haar ver keerd. „Wij zijn als college benaderd met de vraag of we er bezwaar tegen zouden heb ben wanneer de medewer kers benaderd zouden wor den met deze aanbieding. Met die insteek hebben we deze vraag ook behandeld. Het is niet van 'ha fijn', maar bezwaar hebben we daar niet tegen. Kunnen~we ook niet hebben, want eigenlijk heb ben we er niets mee te ma ken." Van de Velde wijst erop, dat ook andere pomphouders aanbiedingen doen. Het prikbord in het gemeente huis getuigt daar volgens haar van. „Het had ook ge- kund zonder ons te benade ren. Maar het gaat in dit ge val om dezelfde leverancier als van de gemeente. Ik denk De korting die medewerkers van de gemeente kunnen krijgen doen de recente prijsstijgingen van brandstof gedeeltelijk te niet. (Foto: Marijke Folkertsma dat deze zorgvuldig te werk heeft willen gaan," aldus Van de Velde. Prettig Vragen stellen zal J. Rouke- ma (RPF) in ieder geval niet doen over de kortingen. „Als gemeenteraadslid vind ik het wel prettig met korting te kunnen tanken. Ik ben ten slotte ook verplicht veel meer te reizen over het ei land voor de gemeente," zegt hij over de aanbieding. Vol gens hem is de automobili teit met de korting ook niet in het geding. „Ik ga er in ie der geval géén extra kilome ters voor rijden. Onderzoe ken wijzen ook uit, dat dergelijke prijsdalingen geen invloed hebben op het autogebruik." Volgens Roukema kan er al leen maar iets aan het terug dringen van de automobili teit gedaan worden, als er een goed dekkend openbaar vervoer is. A. van den Berge (PvdA) is dit met hem eens. Gebruik maken van de kor tingen doen zij in ieder geval. -Dat de korting niet van in vloed is op het autogebruik is ook de mening van J. van der Veer (D66). Verder heeft hij zijn gedachten nog niet la ten gaan over de vraag of het college met zijn besluit al dan niet een goed voorbeeld stelt. Het antwoord op deze vraag bepaalt mede of hij wel of'geen gebruik gaat ma ken van de korting. C. Legemaate (CDA) doet dat in ieder geval niet. Maar dat komt alleen maar omdat hij al een regeling met een pomphouder heeft gesloten. Met het college is hij het vol mondig eens. „Het is een vorm van klanten trekken waar ik niet tegen kan zijn. Gewoon een zakelijke zet. Daar heb ik geen moeite mee." Op pagina 3: Commentaar. ZIERIKZEE - Mevrouw S. Smit wordt vrijdag 101 jaar. Zij woont sinds juli in zorgcentrum Bor rendamme in Zierikzee. Daarvoor bewoonde me vrouw Smit een aanleun woning bij dit centrum. Zij is ongehuwd en heeft geen kinderen. Burgemeester Asselbergs brengt vrijdag een bezoek aan de jarige. Onlangs kon de Zierikzeese burgervader ook al een 104- jarige in Borrendamme fe liciteren. ELLEMEET - Een personen auto en een vrachtwagen lie pen maandagmiddag schade op bij een aanrijding op de Kuijerdamseweg in Elle- meet. Een 20-jarige inwoner van Aagtekerke reed vanaf een oprit de Kuijerdamseweg op, maar bij deze manoeuvre liet hij te weinig ruimte over voor de van rechts naderende auto bestuurd door een 19-ja- rige inwoonster van het Duitse Heinsberg. De laatste kon een botsing niet meer voorkomen. Er raakte nie mand gewond. SCHARENDIJKE - Twee au to's raakten maandagmid dag beschadigd bij een aan rijding op de N57 bij Scharendijke. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het ongeluk gebeurde toen een 60-jarige inwoner van Rotterdam over de N57 reed en op gegeven moment pro beerde te keren op de weg. Hij verzuimde daarbij echter voorrang te verlenen aan een auto bestuurd door een 18-ja- rige man uit Essen (Did). Een botsing was het gevolg. BRUINISSE - Aquadelta Be heer BV II uit Bruinisse is in beroep gegaan tegen de be slissing van de provincie Zeeland om geen toestem ming te verlenen voor de bouw van een 30 meter hoog appartementencomplex bij Aquadelta. De bouw van het apparte mentencomplex - voor de voorstanders een eye-catcher en voor de tegenstanders 'de Toren van Babel van de re creatie - is het meest omstre den onderdeel van de op waarderingsplannen van het Bruse recreatieproject. De toenmalige gemeente Bruinisse was destijds ver deeld over de plannen, maar een meerderheid steunde ze. Ter verdediging van de plan nen werd het economisch be lang van Aquadelta voor Bruinisse aangevoerd. De te genstanders betitelden de plannen echter als 'horizon- vervuilend' en 'niet nodig' De gemeente Schouwen-Dui veland nam de fakkel van de gemeente Bruinisse over, maar dat mocht niet baten. De provincie volhardde in weigering om toerstemming te verlenen voor de bouw van de woontoren. Vrijdag 8 au gustus komt de kwestie aan de orde tijdens de zitting van de afdeling bestuursrecht van Raad van State. De zit ting staat gepland voor 10.00 uur in Den Haag. NIEUWERKERK - Aantonen dat - in tegenstelling tot wat deskundigen bij hoog en laag volhouden - mensen wel degelijk ingewikkelde figuren in graan velden kunnen maken. Dat is wat Remko Delf- gaauw, Rob Delfgaauw, Michel de Brabander, Hugo Jongebreur, John Boode en Fred van Baak willen met de 16 juli 'ontdekte' graancirkel-formatie in het land van Hanne Janneke Doeleman uit Nieuwer kerk. De laatste twee zaten in het 'complot'. Fotograaf Joop. van Houdt werd ingeseind, de foto kwam in de krant en zo rolde het balletje verder. De belangstelling was groot. „Er zijn honderden mensen komen kijken," aldus Janne ke Doeleman. Niet alleen deskundigen van het Dutch Centre for Crop Circle Stu dies, maar vooral ook veel nieuwsgierige 'graancirkel toeristen'. Zij hadden de 2,50 voor volwassenen en 1,50 voor kinderen er graag voor over om het graanveld te mo gen betreden en de cirkel te mogen bekijken. Wat Janneke Doeleman op viel was de gezelligheid on der de graancirkelbezoekers. „Wildvreemde mensen had den samen veel plezier in de cirkels. Zoveel mensen, zo veel meningen. Wat opviel was dat niemand wilde gelo- Het ontwerpen en voorbereiden van de graancirkelformatie kostte vier maanden. De uitvoering twee nachten. (Foto: Joop van Houdt) ven dat het mensenwerk kon zijn. Zelf hebben wij grappig genoeg altijd de waarheid ge zegd: 'Wij geloven dat een paar man hard hebben ge werkt en nu veel schik heb ben'. Het heffen van entree was bedoeld om de kosten van het project, bij elkaar zo'n 2500 gulden, te drukken en te voorkomen dat mensen kris kras door het tarweveld zou den gaan struinen zodat nog meer graan vernield zou wor den. Er is geprobeerd spon sors voor het project te vin den, doch dat mislukte. „Wanneer er wel sponsor geld was geweest zouden wij geen entree zijn gaan hef fen," benadrukt Janneke Doeleman. Uiteindelijk heb ben de makers zelfs winst weten te maken. Dat geld - een paar honderd gulden - wordt geschonken aan het dierenasiel in Zierikzee. J Gefascineerd De zes iniatiefnemers - waar van vier afkomstig van Schouwen-Duiveland en twee woonachtig in Delft - kwamen tot hun daad omdat ze aan de ene kant gefasci neerd waren door het feno meen graancirkels, maar aan de andere kant het idee had den, en nog steeds hebben, dat deskundigen vaak wel erg stellig beweren dat een graancirkel niet door men sen gemaakt kan zijn. Vol gens het zestal gebruiken de deskundigen daarbij te vage criteria. „Volgens ons is het vrijwel onmogelijk om op basis van de op dit moment gehanteerde criteria aan te tonen dat een cirkel echt (niet door mensen gemaakt) of onecht (door mensen ge maakt) is. Voor hen restte maar één ding: zelf de proef op de som nemen. Het idee werd tot in de kleinste details uitge werkt. Middels een speciaal computerprogramma werd een ontwerp gemaakt en er werden zelfs speciale gereed schappen ontwikkeld om het plan uit te kunnen voeren. In het diepste geheim werden deze uitgetest. „Het grootste probleem dat continue aan dacht behoefde was dat we 's nachts moesten werken zon der opgemerkt te worden. Lawaai, licht en platgelopen graan buiten het symbool om waren uit den boze." Portofoons Voordat de zes het veld in gingen werden tot in de fi nesses opgestelde actieplan nen opgesteld: één voor de nacht waarin de coördinatie punten bepaald werden en één voor het plat maken van het gewas. Er werd gewerkt van middernacht tot vier uur. „Als we langer hadden doorgewerkt was de kans dat we gezien zouden worden te groot." Als hulpmiddelen werden onder meer porto foons en 100 meter lange meetlinten gebruikt. Welke techniek de zes precies ge hanteerd hebben willen ze niet kwijt. Ze willen anderen niet op ideeën brengen. Hoewel de zes met hun pro- jekt de deskundigen, die er vast van overtuigd waren dat ze in Nieuwerkerk te ma ken hadden met een niet door mensen gemaakte graancir kel, in hun hemd hebben ge zet, vinden ook zij dat er graancirkelformaties be staan die zich niet zo gemak kelijk laten verklaren. „Wij hopen dat de onderzoeksme thoden kwalitatief zullen verbeteren en een mogelijk samenwerkingsverband met de natuurwetenschap zal re sulteren in opheldering van dit fenomeen." Wie zichzelf behaagt, behaagt zelden anderen. Weinig verandering HET WEER Vannacht vrijwel geen bewolking. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag overwegend zonnig. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Wind uit oostelijke richtingen, matig, kracht 3 tot 4, aan de kust overdag soms krachtig, 6. 2 AANGIFTEN Geen nieuwe aangiften van bijna-sterfgevallen in verpleeghuis 't Blauwborgje, 3 RONDEMISS Leonie van Nieuwenhuyze is gekozen als miss van de Wielerronde van Zierikzee. 5 MUSEA De regionale musea bundelen hun krachten in het Platform Musea Schouwen-Duiveland. 6 VOETBAL Willem Lafeber verkiest het voetbal boven het werk bij Radio Schouwen-Duiveland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's OUDDORP - Reddingsboot De Zeemanspot is van morgen, dinsdagmorgen, opnieuw in aktie moeten komen. Een vissersboot had een net in de schroef ge kregen. De TH 27 was aan het vissen op sprot in het goereese Gat toen nabij boei SG 12 het net in de schroef van het schip belandde. Via de post Oud dorp van de kustwacht werd de Stellendamse redding boot opgepiept om ongeveer 10.00 uur. De Zeemanspot was snel ter plaatse en nam het voertuig, met aan boord twee bemanningsleden, op sleeptouw en bracht het naar de haven van Stellendam. Daar kwamen redder en ge redde om 11.15 uur aan. INBRAAK BURGH-HAAMSTEDE - Tij- dens afwezigheid van een bewoner van het asielzoe kerscentrum in Burgh- Haamstede werd in zijn ap partement ingebroken. De dieven gingen er met sie raden en geld vandoor. (zie advertentie elders in deze krant) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving èf 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 ÜJAAR abonnement zonder automatische afschrijving f 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisll ~i Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Géb.datum:.. «Z. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1