Waterrat voor laatste keer óp Kinderkamp Genieten van oude Citroëns rond Oude Haven Zierikzee Zomeravondmarkt trekt kooplustige bezoekers LOCO Opbrengst ruim dertienduizend gulden Cyclus van eitje tot vlinder YMCA houdt 'spetterende week' in Renesse Diaserie Bevelandse klederdracht Asociaal rijgedrag Jongen mishandeld op strand 'Tocht vergde veel van auto 's en chauffeurs Avondveiling in De Schutse KERKBERICHTEN MAANDAG 4 AUGUSTUS 1997 NR 26224 5 OOSTERLAND - De zomeravondmarkt in Ooster- land met een groot en gevarieerd aanbod aan twee de handsartikelen bracht heel veel kooplustige be zoekers op de been. Aan het einde van de avond bleken deze een totaalbedrag van ruim dertigdui zend gulden bijeen te hebben gebracht. Sommige vroegtijdig aanwe zige belangstellenden moes ten hun kooplust overigens enige tijd bedwingen. De zo meravondmarkt zou immers pas om vier uur 's middags van start gaan, terwijl de voorbereidingen al vroeg op de dag begonnen. Rondom de kerk werden de kramen op gezet en werden er in een con stante stroom spullen voor de verkoop aangevoerd. Toen alle voorbereidingen waren afgerond besloot ker kenraadslid P. Beye het ge duld van het wachtend pu bliek niet langer op de proef te stellen en gaf hij al om half vier het startsein voor de zo meravondmarkt Verzameling Talrijke spullen en vele heb bedingetjes gingen gretig van de hand. Sommige verza melaars konden een goede slag slaan, zoals een me vrouw, die zich zeer in haar sas toonde met een boek, dat zij nog net in haar verzamel de serie miste. De pannenkoeken en de ge bakken vis vonden gretig af trek en ook op de terrassen werden goede zaken gedaan. Velen amuseerden zich bij de schiettent en bij de sjoelbak. Verder waren er raadspelle- tjes: hoeveel knikkers in een fles? Het bleken er 568 te zijn en er kon geraden worden naar het lotnummer van een pop. Het ging omnummer 61. Levendige handel was er bij de handwerkkraam en de al- lerhandekraam met onder meer eigengebakken boter koek en plantjes. De stands van de NCRV en het Neder lands Bijbelgenootschap hadden over belangstelling niet te klagen. Velen gingen ook een kijkje nemen bij de schilderijententoonstelling in de kerk en luisterden daar naar het orgelspel van de or ganisten Hoekman en Van der Velde. De organisatie toonde zich na afloop zeer te vreden over het resultaat van deze zomeravondmarkt. BURGH-HAAMSTEDE Museum de Burghse Schoole in Burgh-Haamstede houdt vanaf vrijdag 8 augustus tot en met 25 september een ex tra voorlichtingsactiviteit in aanvulling op de vlinderex positie. Bezoekers kunnen van dicht bij de levenscyclus van eitje tot vlinder meemaken. Zij zien dan hoe uit de eitjes rup sen komen, hoe de rupsen zich verpoppen en hoe ten slotte uit de poppen vlinders komen. De hele cyclus duurt ongeveer vier weken. Deze activiteit wordt wegens suc ces voor de tweede maal ge houden. Voor de jeugdige be zoekers is een kleurplaat beschikbaar. De Burghse Schoole is geo pend tot en met 25 oktober, in augustus van 11.00 tot 16.00 uur, daarna van 13.30 tot 16.00 uur. Op zon-, maan- en feestdagen is het museum gesloten. RENESSE - De elfjarige Pepijn van Hoorn is een echte YMCA-ganger, volgens zijn moeder. In ieder geval is het een bekende, want zijn foto prijkt dit jaar voorop de YMCA-catalogus, waarin allerlei kampen aangeprezen worden. Toevalligerwijs is de, betreffende foto vorig jaar in Renesse gemaakt. Hier is Pepijn zaterdag weer van de partij bij de start van het Kinderkamp van dit jaar. Pepijn heeft er een reis van ruim twee uur voor over om van zijn woonplaats Den Bosch naar Renesse te ko men. Zijn moeder trouwens ook en voor de gezelligheid is zaterdag ook oma meegeko men. Vorig jaar was hij voor het eerst in Renesse. Dat is hem goed bevallen. ,,Ik ben een waterrat en de zee vindt ik het leukst," zegt hij over het kamp. Dit heeft als thema 'Een spet terende week in Zeeland'. Het is een van de drie kam pen van de YMCA, die deze week in de provincie worden gehouden. In Veere worden er twee kampen gehouden. Een Avonturenkamp voor kinderen van twaalf tot veertien jaar en een Zeil kamp voor vijftien- tot ze ventienjarigen. Het kamp in Renesse is voor kinderen van negen tot elf jaar. Zoals het thema van het kamp al aan geeft en het feit, dat het kamp aan de voet van de dui nen is gelegen, zal veel van de tijd op het strand worden doorgebracht. De organisatie van de kam pen is in handen van de stich ting YMCA Vakanties Zee land. Dit is een zelfstandig onderdeel van het landelijk CJV/YMCA. In heel het land worden er ongeveer honderd vakantieweken gehouden. Laatste keer Voor Pepijn is het, gezien zijn leeftijd, dit jaar de laat ste keer, dat hij deel mag ne men aan Kinderkamp. Maar hij denkt wel ook volgend jaar van de partij te zijn bij het Avonturenkamp. Hij vindt het immers veel te leuk om een week met leeftijdge noten op te trekken. Behalve in Renesse deed hij dat ook al in Leusden, tijdens een Hek sen- en Trollenkamp en een Sportkamp van de YMCA. In Renesse heeft hij nog maar één bekende van vorig jaar teruggezien. De overige vijf tien deelnemers aan het kamp zijn nog vreemden voor hem. ,,Maar dat is niet erg. Ik maak snpl vrienden," zegt hij. Vrienden maken is ook het eerste waar zater dagmiddag spelenderwijs aan gewerkt wordt, als de ouders van het kampterrein in Renesse verdwenen zijn. Het bezig houden van de kin deren vormt ook de hoofd moot van de vakantieweek, legt hoofdleider en kok Harm van Dijken uit Veere uit. Televisie wordt er vol gens hem dan ook niet geke ken. Hij prijst zich gelukkig dat er dit jaar zeventien kin deren zijn. Vorig jaar waren dit er maar twaalf. Zoals Pepijn zijn er volgens hem veel meer kinderen, die na één keer meegedaan te hebben terugkomen. „Ze ko men vaak jong binnen op het Kinderkamp en groeien ver volgens mee naar de andere kampen." Volgens hem heeft dat mede te maken met het feit, dat de kinderen, binnen bepaalde grenzen, niets moe ten. Eten Een voorbeeld'daarvan is het Het kinderkamp ging van start met een aantal introductiespelletjes. Helemaal achteraan in de rij hoofdleider en kok Harm van Dijken. Marieke Mandemaker) eten. Alle deelnemers krij gen vier zogenoemde 'Lust- ik-nietbonnen'. Als iemand de warme maal tijd niet lust, kan hij tegen inlevering van een bon een broodmaaltijd krijgen. Dat wil niet zeggen, dat het 'eten wat de pot schaft' niet wordt gestimuleerd. Want wie aan het eind van de week twee bonnen of meer overhoudt, krijgt een presentje. Van Dij ken offert ieder jaar een week vakantie op voor het kamp. Maar eigenlijk is er helemaal geen sprake van opoffering, zegt hij. „Het is gewoon een heerlijke week voor die gas ten. En voor mij ook. Als ik tachtig ben doe ik dit nóg als dat kan." HEINKENSZAND - Op initiatief van de Zeeuwse Volksuniversiteit wordt" woensdag 13 augustus in het Informatiecentrum van de Schaapskooi aan de Nieuwkamerseweg 3 in Heinkenszand een dia serie vertoond. De heer Quaak van de Vereniging Ons Boeren- goed geeft een impressie (in Bevelands dialect) over het leven van kinde ren in klederdracht in het begin van de twintig ste eeuw. Verder wordt een toelichting gegeven op de Bevelandse bóeren- dracht en een verhaal verteld over 'het Beve landse boerenleven'. De bijeenkomst is van 14.00 tot 16.00 uur. Voor nade re inlichtingen of aan melding: telefoon 0118- 634800. SEROOSKERKE - Een 22-ja- rige Duitse motorrijder uit Schuld is zaterdag wegens asociaal rijgedrag op de N57 bij Serooskerke van de weg gehaald. De man reed op zijn achter wiel eh haalde in op plaatsen waar dit niet was toege staan. Voor de politie was zijn rijgedrag aanleiding om zijn motor in beslag te ne men. De Duitser krijgt zijn voertuig terug nadat hij een boete van 1120 gulden heeft betaald. GROEDE - Een zeventienja rige jongen uit Helmond is zaterdag door enkele onbe kende jongeren mishandeld tijdens een nachtwandeling op het strand in Groede met zijn vriendin. De jongen kreeg een vuist slag in het gezicht en werd vervolgens nog verschillen de keren door enkele jonge ren in zijn gezicht en tegen zijn lichaam geschopt. De jongen liep een zodanige wond op aan zijn gezicht, dat er een dokter aan te pas moest komen. Deze hechtte de wond. Verder liep de jon gen zwellingen en een blauw oog op ZIERIKZEE - Voer voor de ware liefhebber: zater dag stonden er rond de Oude Haven in Zierikzee 31 historische Citroëns geparkeerd. Deelnemers aan een toertocht van de Nederlandse club van achter wiel gedreven Citroëns (PATAN), naar Zuid-Enge- land deden op de terugreis even Zierikzee aan. 'PATAN goes left' stond er op de bordjes, die aan de au to's waren bevestigd. PA TAN slaat in dit geval op de naam van de club; Pioneer And2-é CiTroën Automobiles Nederland. 'Goes left' op het feit, dat er in Engeland links gereden wordt. Een aardig heidje van de organisatie. Maar niet iedere Engelsman zag hier de lol van in, zegt Oscar Hoenderdos van PA TAN. Met de verkiezingen nog vers in het geheugen konden aanhangers van de conservatieven de naam van de toch soms zeer moeilijk over de lippen krijgen. Hoen derdos: „Ze maakten er dan maar 'PATAN goes West' van. Dat klonk ze toch aange namer in de oren." Hoenderdos zit er voldaan bij in zijn Citroën uit 1919; een A'tje voor de kenners. En daar heeft hij alle reden toe. Niet alleen omdat zijn auto, de eerste Citroën met achter wielaandrijving is in een lan ge rij. Maar ook omdat het voertuig zich uitstekend heeft gehouden in de onge veer 1.500 kilometer lange tocht. Datzelfde geldt overi gens voor alle auto's. Slechts een van de in totaal 31 deel nemers heeft een halve dag op de trailer doorgebracht. Verder heeft niemand met noemenswaardige panne te maken gehad. Het automerk Citroën kan zich verheugen in een groot aantal type-clubs. Volgens Hoenderdos zijn er in totaal zo'n achtduizend 'Citrofie- len' in Nederland. PATAN kenmerkt zich door het feit, dat alleen eigenaren van ach terwiel gedreven Citroëns, lid van de club mogen zijn. Dit type is tussen 1919 en 1934 in productie geweest. Daarna kwam de voorwiel gedreven auto in zwang. Heuvels Van de zestig rijdende auto's die de club kent, gingen er twee weken geleden 31 op pad vanuit Dordrecht naar Zuid-Engeland. „En vreemd genoeg hebben we daar het mooiste weer van de wereld gehad. Dan is het heerlijk om met de kap open te rijden," aldus Hoen derdos. Daarnaast gaven ook de heuvels in de streek de tocht een aparte dimensie. Het vergde in ieder geval veel; zowel van de auto's als van de chauffeurs. Voor hun zat de tocht er za terdagmorgen bijna op. De stop in Zierikzee was een van de laatsten van de tocht. Het gaf de liefhebbers uit de om geving even de kans de au to's van dichtbij te bekijken. Cor van Dongen uit Brou wershaven was een van hen. Zelf zweert hij bij het Franse automerk. Zijn vader reed al in een DS. Een type,, dat hij zelf ook nog eens graag in be zit zou hebben. Wel heel mooi „Dit is van voor mijn tijd," zegt hij wijzend op de auto van Hoenderdos. „Maar het is natuurlijk wel heel mooi. Zeker als je de achtergrond ervan kent. Dan wordt het steeds meer genieten." De eigenaren van de historische Citroëns doen er alles aan de wagens zoveel mogelijk in ori ginele staat te houden. (Foto: Marieke Mandemaker) ZEEUWS ORKEST ZIERIKZEE - Bij het verhaal over het Zeeuws Orkest vrij dag op pagina 1 van deze krant is een verkeerde foto geplaatst. Op de afbeelding - enige tijd geleden gemaakt in de Grote kerk in Zierikzee - is de koninklijke harmomie Kunst en Eer te zien. BURGH-HAAMSTEDE Veilingmeester A. Verhage houdt dinsdagavond 5 augus tus in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede de jaar lijkse zomerveiling. Er woi'den verschillende werken geveild van de Zeeuwse schilder Jos But, die zijn laatste levensjaren sleet in het dorpje Sint-Anna ter Muiden. Verder zijn er werken van de Zeeuwse schilders Koets, Jacques Prince en Andries Minder hout. De veiling bevat onder meer ook juwelen, waaronder een zeldzame Cartier armband, gouden uurwerken, Zeeuwse antieke sieraden, diverse emaille voorwerpen en een Statenbijbel. Verder zijn er meubilair, tapijten en vele curiositeiten. In totaal telt deze zomerveiling 350 num mers. De veiling begint om 19.00 uur; de kijkuren zijn 's middags van 14.00 tot 17.00 uur. ORGELCONCERT DREISCHOR - De organist Dirk Jansz. Zwart geeft don derdag 7 augustus zijn vierde concert in de Hervormde kerk in Dreischor. Zwart speelt onder meer werken van Bachs leerlingen Krebs en Homilius. Van Bach zelf speelt hij het grote Praeludium en de bijbeho rende Fuge in D dur. Van Cé- sar Franck speelt Zwart het indrukwekkende Pièce hé- roïque. Daarnaast staan er nog enkele werken van Men delsohn en Elert op het pro gramma en koraalbewerkin gen van Zwart zelf, Jan Zwart en Reginald Lunt. Het concert begint om 20.00 uur. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Haarlem: G. J. van Aalst te Ridderkerk. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Dinsdag 5 augustus, 19.30 uur student C. Neele uit Krimpen aan den IJssel. Wie op vakantie gaat moet voor vervanging zorgen. Al is het alleen maar om de gerani ums water te geven. Maar is die vervanging in goede handen? Of wordt het een zootje? Als het aan mijn computer ligt wel. Het zou niet best zijn met Schouwen-Duiveland als die z'n zin kreeg. Altijd als ik een stukje klaar heb bestel ik het menuutje 'spellingcontrole'. De computer controleert dan of ik alle woorden zonder fouten heb ingetikt. Nu denkt de computer op zijn manier ook mee. Want een heleboel woorden heeft hij niet in z'n geheugen staan. Vooral als het om namen gaafc Als ik 'Asselbergs' heb geschreven geeft de com puter aan dat hij daar nog nooit van ge hoord heeft. Vaak komt hij met een voorstel om een naam te vervangen door iets dat hij wel kent. En dat levert soms bijzondere mo menten op. Ik heb deze week eens een aantal namen op het beeldscherm geplaatst en daarna gekeken wat de computer met deze namen ging doen. Welke voorstellen tot vervanging zouden er komen? Houdt u vast. Laten we beginnen met onze eilandelijke artsen. Voor dokter Bruel uit Brouwerhaven stelt hij dok ter BRU^ voor. Je zult maar zo'n schreeuw lelijk aan je sponde krijgen. Normaal word je van een dokter beter, maar de vervanger van dokter Dorresteijn uit Bru moet wel in plaats van Dorresteijn, DOORROESTEN worden. Helemaal te gek is de vervanger van dokter Keulers uit Burgh. Het is niet best al hij bij u langs komt. KILLERS is de naam, daar is het Blauwbörgje niks bij. Wat gebeurt er als ik de naam van fysiothera peute Kesteloo-Mol opgeef? Het wordt een aardige mevrouw, maar er zit wel een lucht je aan. KOEIESTAL is de naam. En helemaal te beklagen ben je als je bij de vervanger van tandarts Backer uit Bru in de stoel zit. In plaats van Backer is het een BEUKER die je te lijf gaat. De logica van een computer kan ik niet vol gen. Zo geeft hij steevast in plaats van het RPF-raadslid Roukema het voorstel om hem door RICAMBIO te vervangen. Het lijkt de naam van een nieuwe Braziliaanse voet balster. Maar die zijn doorgaans niet zo re formatorisch. Een ricambio schijnt een geld- wissel te zijn die je uit protest terugstuurt. Politiek gevoelig ligt ongetwijfeld de vervan ging van GPV-raadslid Van der Meide. Voor de SGP mogen er geen vrouwen in de geza menlijke fractie. Maar de computer stelt vro lijk toch een MEID in plaats van Van der Meide voor. We blijven nog even op het stadhuis. Het hoofd van de afdeling burger zaken, Babijn, zit momenteel in Frankrijk, maar u moet niet verbaasd opkijken als u in plaats van een Babijn een BAGIJN ziet rondlopen. Of het hoofd van de afdeling fi nanciën Leune geliefd bij de vrouwen is weet ik niet, maar de computer stelt voor om Leune nou eens te vervangen door een LEUKE. Ook in de zakenwereld zouden er wonderbaarlijke veranderingen optreden. Vooral met Zeelandia. Wie vervangt Doele- man? De computer heeft twee voorstellen: een DOELMAN, Ed de Goeij of zoiets. Hele maal te gek wordt het bij zijn tweede voor stel. In plaats van Doeleman een DOLLE MAN. Het is toch geen kermis bij Zeelandia! Ook onze geestelijke leidslieden hebben hun vakantie nodig. Maar wie komt er voor hen op de preekstoel te staan? Neem nu eens Brouwershaven. In plaats van gerefor meerde SPAA, die toch de sfeer oproept van zuiver water uit de bron te scheppen moet daar ineens dominee SPAAK op de preekstoel komen staan. Zo'n man mag ik bij voorbaat al niet. En wat dacht u van zijn hervormde collega ds. Buijs. Hier komt de computer wel met een heel modern voor stel. Ik zou toch niet graag de zegen van do minee BIOGAS ontvangen. In Zierikzee moet dominee Velema, die toch van wanten weet, vervangen worden door de weleer waarde heer VOLUME. Helemaal vreemd zou het toegaan in de gereformeerde kerk van Bruinisse. De computer denkt even na en komt dan met het idee om van pastor Hondius pastor HONDS te maken. Het heeft iets met een herder te doen, maar ideaal lijkt me zo'n man toch niet. In het andere voor stel blijkt de computer modern te zijn. In plaats van pastor Hondius komen er HIN DOES op de preekstoel te staan. Van vrij zinnigen kun je zoiets verwachten, maar toch nooit van degelijke gereformeerden. En dat in Bru. Tenslotte heb ik ook mijn eigen naam ge probeerd. Toen kwam de aap uit de mouw. Zelfs het woord Marzas kent m'n eigen computerprogramma niet. Vervang hem maar door een MARXIST. Toen hem ik hem uitgedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5