AZC via digitale snelweg naar normalisering van de opvang <23 Plan voor pension aan Ring Dreischor ZSG zet beleid voort Na jaar van afwezigheid weer Zomemachtfeest Ouwerkerk DE HELE WEEK KOOP jcTél =1 »1 mm chips Weer toeristenmiddag in dorpshuis Ouwerkerk Verkeersongeval eist twee doden en vier gewonden Markt van tweedehands boeken AGENDA Visser gered Moestuin voor peuters Terreinwagen gestolen MAANDAG 4 AUGUSTUS 1997 NR 26224 3 DRANKRIJDER RENESSE - Op de Kooij- mansweg in Renesse is zater dagmorgen omstreeks vijf uur een 27-jarige man uit Middelburg aangehouden en bekeurd. De man reed nage noeg bewusteloos op zijn bromfiets. De blaastest had 606 ug/1 tot resultaat. Bijna drie keer zo veel als maxi maal is toegestaan. De man kreeg een boete van vijfhon derd gulden. BEDREIGING RENESSE - Vier mannen uit Weert zijn vrijdagavond aan gehouden in Renesse in ver band met het bedreigen van een bestuurder van een per sonenauto, de nacht daar voor. Een van de mannen droeg tijdens de aanhouding het wapen, een alarmpistool, bij zich. Twee verdachten werden ingesloten. Zij wor den vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Advertentie naturel, paprika of bolognese zak 200 gram van tSA ra TOETJE MET W ROOM 01 A vanille of chocolade beker 200 gram van .89 J EXPORT PILS /|99 tray 24 blikjes 0,33 liter M van w vanrr» 4au£ Vmj» 91997 MPBV w ras-Mfmn ELKE DAG GOED NIEUWS PI OUWERKERK - In het dorpshuis van Ouwerkerk wordt woensdag 13 augustus de tweede Toeristen middag van dit seizoen gehouden. Deze bijeenkomst is speciaal bedoeld voor mensen die iets willen we ten over de geschiedenis van het dorp. Met de toeristenmiddag speelt de Werkgroep Oud Ou werkerk in Documenten in op de groeiende belangstel ling van recreanten voor de omgeving waarin zij ont spanning zoeken. Maar ook andere belangstellenden zijn van harte welkom op de toe ristenmiddag. De bijeen komst begint om 14.00 uur en duurt ongeveer twee uur. Met behulp van een maquet te, dia's en verhalen over de geschiedenis van Ouwer kerk, wordt een indruk gege ven van het verre en meer re cente verleden. Hierbij wordt duidelijk hoeveel het dorp veranderd is in de loop der tijden. Deze eeuw waren daar de windhoos in 1933, de inundatie en de beschietin gen uit de Tweede-Wereld oorlog en de Watersnood ramp in 1953 oorzaken van. GOES (ANP) - Een eenzijdig verkeersongeval heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Kruiningen twee mensen het leven gekost. Er vielen vier gewon den. De politie denkt dat de oor zaak van het ongeval gezocht moet worden in een combina tie van overmatig drankge bruik en te hoge snelheid. De auto met daarin zes perso nen raakte, rijdend in de richting van Kruiningen, rond 01.00 uur van de weg. De auto botste vervolgens te gen een boom. De twintigja rige Joost Sinke, de vermoe delijke bestuurder, en de 22r jarige Arnold van Houte, beiden uit Kruiningen, kwa men om het leven. De vier andere inzittenden werden per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De brandweer moest één van hen uit de auto bevrijden. DREISCHOR - Wat het college van b en w betreft mag het pand Ring 13 in Dreischor een pensjon worden. Het pand heeft nu nog de bestemming kantoor. Hoewel er op basis van het gemeentelijk beleid geen mogelijkheden zijn voor de vestiging van een pension in Dreischor wil het college geen streep door het plan halen.Gezien de ligging in het aandachtsgebied platte- landstoerisme bestaat er echter wel een gedegen kans dat het initiatief kan worden toegestaan na for mulering van beleid. Bo vendien moet worden gere aliseerd dat de kantoor bestemming in Dreischor nauwelijks te handhaven is, aangezien voor vrijko mende kantoorgebouwen in kleine dorpen vrijwel geen belangstelling is. Der halve dient te worden voor komen dat het betreffende pand jaren leeg blijft staan en zodoende gaat verpaupe ren," aldus het college. De kwestie komt aan de or de tijdens de gemeente raadsvergadering van don derdag 4 september. De vergadering wordt gehou den in Theater Mondragon en begint om 19.30 uur. BTB mogelijk uitgebreid ZIERIKZEE - De Zeeuwse Stichting voor Gehandi captenbeleid (ZSG) zet haar advisering met betrek king tot de bereikbaarheid, toegankelijkheid en bruikbaarheid van gebouwen en de onbebouwde omgeving in Zeeland voort. Zo blijkt uit het jaarver slag van 1996 van de Goese stichting. Mogelijk wordt in de toe komst de bouwkundige ex pertise uitgebreid richting aanpasbaar bouwen en seni- orenlabel. Dit als gevolg van de ontwikkeling van Klaver blad-Zeeland, een samen werkingsverband van ge bruikersorganisaties van zorg- en dienstverlening. In 1995 en 1996 verleende de stichting zo'n honderdtach tig adviezen aan opdrachtge vers voor het verbeteren danwel aanbrengen van bouwkundige voorzieningen voor mensen met een handi cap. Onder meer over het ge meentehuis van Schouwen- Duiveland, de polikliniek van het ziekenhuis en het openbare invalidentoilet in Zierikzee werden bouwkun dige adviezen uitgebracht. Bovendien werd aan zesen twintig objecten door heel Zeeland het Internationaal Toegankelijkheid Symbool (ITS) toegekend. Op Schou- wen-Duiveland kregen het informatieduin met pavil joen, het Topshuis en de Bui- tenhellingbaan op Neeltje Jans het ITS toegekend. Het dorpshuis in Dreischor, het clubhuis Approach-Golf De Molenberg in Burgh-Haam- stede, het park rondom Kaaskenswater en het MFC in Zierikzee vielen eveneens in de prijzen. Gekeurd In samenwerking met de Ne derlandse Vereniging voor Slechthorenden zijn tweeën twintig ringleidinginstalla ties gekeurd. Het Tonnenma- gazijn in Brou\vershaven, de Nederlands Hervormde Kerk in Bruinisse en de Ge reformeerde Kerk in Zierik zee zijn enkele van de ruim ten waar de inspectie werd uitgevoerd. Ook bracht de ZSG adviezen uit over diver se subsidieaanvragen. Andere speerpunten van het beleid van de stichting wor den eveneens in de lijn van de afgelopen twee jaar voort gezet. Daar waar mogelijk en relevant vindt uitbreiding plaats naar het Klaverblad. Onzeker is de toekomst van het Vervoer Aangepast Spor ten (VAS). Dit jaar nog zal worden besloten of het finan cieel verantwoord is de ex ploitatie van dit project voort te zetten. ZIERIKZEE - De Zeeuwse stichting 'Steun aan Israël' houdt zaterdag 16 augustus een grote markt van tweede hands boeken onder de beuze aan het Havenplein in Zie rikzee. Het is voor de zevende keer, dat de stichting deze markt in Zierikzee houdt. De aan vang is 10.00 uur. De markt sluit om 15.00 uur. Met name in romans is de stichting dit jaar ruim gesorteerd. Daar naast is er voldoende te vin den voor verzamelaars en snuffelaars. Het.aanbod aan studieboeken is, in vergelij king met vorig jaar, iets min der. De boeken zijn gesor teerd. De opbrengst bestemd voor de ontginning van de Negev-woestijn via het project voor verdere ont wikkeling van de Kibbutz Paran. Deze steun wordt ge geven in samenwerking met het Joods Nationaal Fonds in Amsterdam. Maandag 4 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Hendrie Westra, marimba en Harry Hamer, orgel. Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt, Markt, 12.00- 20.00 uur Dinsdag 5 augustus Zierikzee Zomerevenementenpro- gramma met thema Volks vermaak, centrum, Balie en Kerkplein. Vanaf 9.00 uur. Westerschouwen Wandeling met Staatsbosbe heer in boswachterij Wester schouwen, vanaf de excur- sieschuur. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Zomerveiling; Dorpshuis De Schutse; 19.00 uur (Kijkuren: 14.00-17.00 uur). Theaterrondleiding langs Karolingische burcht. Burghse schoole en NH kerk. Vertrek 19.00 uur bij museum. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Woensdag 6 augustus Zierikzee Spreekuur FNV, MFC-ge- bouw, 10.00-11.30 uur. Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Bingo. Eetcafé Kerkwerve. 20.00 uur. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Donderdag 7 augustus Burgh-Haamstede Country en bluesconcert. Terras koffie-lunchcafé Brandenburgh. 16.00 en 20.30 uur. Haamstede Verkoping en rommelmarkt van de Gereformeerde Gemeente bij de kerk aan de Ankerweg. Van 8.30 tot 16.00 uur. Renesse Middeleeuws riddertoer- nooi, terrein Manege Grol, 18.00 en 21.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 8 augustus Kerkwerve Crazy Night. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Renesse Evenemententerrein Hoge Zoom, Optreden Bertus Stai- gerpaip en Train to Paradi se; 19.00-22.00 uur. Frans Golden Circus. Stoof- weg. 19.30 uur Zaterdag 9 augustus Zierikzee Boek- en snuffelmarkt, Die renbescherming afdeling Schouwen-Duiveland; onder de Beuze; 9.00-16.00 uur. Burgh Burghse dag, folkloristisch dorpsfeest in de stijl van Ot en Sien. 10.00 uur. Zaterdag 9 augustus Renesse Frans Golden Circus, Stoof- weg. 19.30 uur Scharendijke Braderie, Het Zwarte Plein, 10.00-17.00 uur Ouwerkerk Snuffelmarkt bij de Hervormde Gemeente. Van 10.00 tot 15.00 uur. Zondag 10 augustus Renesse Frans Golden Circus, Stoof- weg, 16.00 uur Maandag 11 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Tom Hoornaert (België) Harry Hamer, 4-handig orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt, Markt. 12.00- 20.00 uur. Zonnemaire Fietstocht langs dijk en ak ker, start fam. Deïst, Rietdijk 12. Zonnemaire, 19.00 uur. Dinsdag 12 augustus Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. 'Rijen wachtende mensen zijn verdwenen' OUDDORP - De Stellendam- se reddingboot moest zondag in aktie komen om een visser te redden. Via de Kustwacht post Oud dorp kwam het noodsignaal binnen. Een visser had te kampen met motorstoring in de buurt van het lichteiland en vroeg om hlilp. De Zee manspot voer erheen en nam het scheepje bezuiden het lichteiland op sleeptouw. Aangezien de visser naar de Brouwersdam wilde werd het scheepje overgegeven aan de Griend uit Ouddorp die het naar de plaats van be stemming bracht. MIDDELBURG - Kinderdag verblijf en Peuterspeelzaal het Kinderbolwerk in Mid delburg heeft als eerste in Zeeland een moestuin in ge bruik genomen aan het Bol werk in de provinciehoofd stad. De moestuin is een initiatief van de leidsters. Het was hun opgevallen, dat de kinderen dachten dat groente en fruit uitsluitend in zakjes in de su permarkt groeiden. Met de moestuin kunnen de peuters kennis maken met het groei en en bloeien van groente en fruit. De moestuin ds opgezet met behulp van enthousiaste ou ders en de coördinator. De tuin wordt onderhouden door een van de ouders. SCHARENDIJKE Aan de Brouwersdam is gistermid dag een terreinwagen gesto len van een 38-jarige man uit het Duitse Köningswinter. De diefstal van de auto vond om ongeveer 17.00 uur plaats. Het betreft een grijze Mitsubishi Pajero met het kenteken SU-ms766. Het voertuig was voorzien van een koeienvanger, een grote buitenspiegel, een lastdrager op het dak en een paar extra verstralers. De kinderen van het AZC konden zich vrijdagmiddag vermaken met onder meer een draaimolen en springkussen. Voor de ou deren werd 's avonds een concert gegeven door de Salsa big-band Which way to Kilimanjaro?'. (Foto: Marieke Mandemaker) BURGH-HAAMSTEDE - 'Minder wachtkamer, meer wonen'. Met deze zinsnede typeerde T. Veen- kamp algemeen directeur van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers, vrijdagmiddag in het Asiel zoekerscentrum Burgh-Haamstede de ontwikke ling, die de opvang van asielzoekers de laatste jaren heeft doorgemaakt. Hij deed dat tijdens het officië le gedeelte van de viering van het eerste lustrum van het centrum. Hoogtepunt van het officiële gedeelte van de viering was de opening van de Internet AZC-web-site. Het AZC Burgh-Haamstede loopt hiermee voorop, meldde Veenkamp. Op directie-ni veau van het COA is er name lijk nog niet eens een besluit gevallen over het betreden van de digitale snelweg. Niet dat hij tegen deze vorm van naar buiten treden is. Het initiatief ondersteunt hij van harte. Volgens J. Burger, di recteur van het AZC Burgh- Haamstede is de web-site vooral bedoeld om te laten zien wie asielzoekers zijn. ,,De tijd is rijp om op een mo derne, interactieve manier voorlichting te bieden over asielzoekers," lichtte hij de keus toe om dit via de com puter te doen. Hij verwacht, dat de Internet-pagina van het AZC vooral veel door Zeeuwse gebruikers beke ken wordt. Op de web-site is onder meer informatie te vinden over de bewoners van het AZC, de landen waar ze vandaan ko men, hun kunstuitingen, hun kookgewoonten en passages uit de verhalen die zij schrij ven. Ook kan iemand reage ren op bepaalde zaken en via een Gastvrijheidstest er ach ter komen hoe gastvrij hij ten opzichte van vluchtelin gen is. Toegenomen De gastvrijheid op Schou wen-Duiveland is in de loop van de vijf jaar in ieder geval toegenomen, constateerde burgemeester J. Asselbergs. Hij leidde dit af uit het ver schil tussen de eerste infor matieavond vijf jaar geleden en de recente bijeenkomst over het verlengen van de be stuursovereenkomst tussen de gemeente en het COA voor nog eens vijf jaar. Werd de eerste bijeenkomst geken merkt door grote drukte en verhitte discussies. De laat ste bijeenkomst werd slechts bezocht door zo'n dertig men sen en verliep in alle gemoe delijkheid. Ook het feit dat er geen bezwaren zijn inge diend tegen de verlenging van de overeenkomst spreekt wat Asselbergs be treft boekdelen en kenmerkt de normalisering van de op vang waar Veenkamp voor hem over sprak. Deze normalisering komt ook tot uiting in de ontwik keling binnen het AZC Burgh-Haamstede. Vijf jaar geleden was er vooral sprake van een verzorgende opvang. Alles werd zo'n beetje gere geld voor de asielzoekers. Te genwoordig kunnen ze zelf koken, hun eigen was doen en de dingen die ze gewend waren in het land van her komst. Volgens Burger is dat in het AZC vooral te merken aan het feit, dat de rijen wachtende mensen verdwe nen zijn. Langer Niet dat er minder mensen in het AZC verblijven. Nog steeds is dergelijke opvang hard nodig. Dat is in de loop der jaren in ieder geval niet veranderd. Net zo min als de aard van de bewoners. Ook al is er sprake van andere na tionaliteiten dan vijf jaar ge leden. De huidige bewoners verblijven echter wel langer in het AZC. Volgens Burger gemiddeld zo'n zeventien maanden. Voor Asselbergs was met name dit reden een kanttekening te maken bij de viering van het eerste lus trum. ,,Kun je 'wel gelukkig zijn als je dit feestje kunt vie ren?" vroeg hij zich hardop af. Persoonlijk vindt hij het onverteerbaar, dat asielzoe kers gemiddeld zeventien maanden moeten wachten op uitsluitsel of ze wel of niet in Nederland mogen blijven. Maar het was vrijdag niet de tijd' om over deze vraag te fi losoferen. Restaurant-eigenaren pakken de draad op OUWERKERK - In niets kan het Zomemachtfeest van afgelopen zaterdag in Ouwerkerk meer vergele ken worden met het Midzomernachtfeest van enke le jaren geleden. Toen was de band met de plaatselij ke en regionale culturele verenigingen nog duidelijk aanwezig. Daar is geen sprake meer van. Er moet geld in het laatje komen en dat gebeurde dan ook. Het omgooien van het roer is een bewuste keuze van de or ganisatoren Jeroen de Vos en Clim Hulsbosch van restau rant-brasserie La Butte en Ruud Verdonk van Eetcafé Steilööre. Zij pakten na een jaar de draad weer op. Mede op aandringen van de bevol king. „Mensen vroegen er steeds naar of er weer iets ge organiseerd werd. We heb ben toen de koppen bij el kaar gestoken en zijn hierop uitgekomen. Dit is een pro beersel. We proberen de men sen gewoon een leuke avond te bieden," aldus De Vos. Dat gebeurde onder meer met de Bredase band Barba dos, een barbecue, een aero bicsdemonstratie van de Dordtse sportschool Physi cal en een duikbassin waarin iedereen die dat wilde met duikuitrusting een kijkje on der water kon nemen. Uit de reacties van de aanwezigen kon worden opgemaakt, dat de organisatorengeslaagd zijn i n hun opzet. Volgens De Vos is de kans dan ook groot, dat de avond volgend jaar een vervolg krijgt. Kosten Daarbij maakte hij wel de kanttekening, dat er bij de organisatie van zo'n evene ment best veel kosten ko men. Kosten die weer moe ten worden terugverdiend. Hetgeen vooral geschiedde door de drankomzet. Deze werd ook behoorlijk gesti muleerd door de brouwerij. Bij iedere consumptie werd ook een bon geleverd. Met deze bonnen konden de men sen meebieden in een veiling van reclameartikelen. Zo ging een setje voor in de slaapkamer weg voor 33 bon nen. Kousen, petjes en bre tels waren minder gewild, maar ook die raakte de vei lingmeesteres kwijt. En wel met zeer rappe tong. Onge twijfeld kunnen slechts wei nig mensen in één minuut zo vaak de naam van de brou werij noemen dan zij. Zonder te stotteren welteverstaan. Slechts een enkeling uitte zijn ongenoegen over het commerciële karakter van de avond. De meeste mensen hadden het echter prima naar hun zin. Zij waren de Midzomernachtfeesten van de Culturele vereniging Ou werkerk al lang vergeten. Ze wilden slechts een gezellige avond. En die hadden ze. Tot in de kleine uurtjes bleef 't gezellig in de tent naast de kerk (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3