Geen nieuwe breuken Oder-dijken Politie wil hardrijders minder snel bekeuren Justitie pakt de spijbelaars aan Weekeindeverkeer eist tien doden Reparatieploeg Mir vertrekt dinsdag Regio-radiostations samen marktleider li 4 l a Zeehondencrèche bepleit Rode Kruis voor dieren WATERSTANDEN Israël arresteert 29 Palestij nen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zestien mensen gewond geraakt RIJSWIJK (ANP) - Het verkeer heeft in het afgelo pen weekeinde tien doden en zeker zestien gewon den geëist. In Alkmaar kostte een eenzijdig ver keersongeval in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven aan een automobilist. Vijf anderen raak ten gewond. De chauffeur reed bij een rotonde recht door in plaats van naar rechts te gaan. De auto bot ste op een boom. Op de provinciale weg tussen Rijssen en Nijverdal vielen zaterdagmiddag zes zwaar gewonden toen een auto met aanhanger begon te slinge ren en op de andere weghelft terechtkwam. Daar kwam de combinatie in botsing met een tegenligger, bestuurd door een 19-jarige man uit Hoorn. De bestuurder van de combinatie, een 49-jarige man uit Amersfoort, ligt in kritieke toestand in het zie kenhuis. Vijf kinderen uit Leusden, in de leeftijd van zeven tot vijftien jaar, zaten bij hem in de auto en raakten eveneens gewond. Een motorrijder uit Rotter dam verongelukte zaterdag avond in het Waalhaven-ge- bied in zijn woonplaats toen hij een bocht miste en in de berm terechtkwam. Een 34-jarige automobilist uit Hengelo kwam zaterdag avond in Rossum om het le ven toen hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom botste. Zijn 32-jari- ge echtgenote raakte zwaar gewond. In Kruiningen kostte een eenzijdig verkeersongeval in de nacht van zaterdag op zon dag het leven aan twee men sen. Er vielen vier gewon den. De politie vermoedt dat bij dit ongeval overmatig drankgebruik en te hard rij den in het spel is. Een 50-jarige man uit Best kwam zaterdagavond in Oir- schot om het leven toen hij bij het oversteken van een weg werd aangereden door een motorrijder. Zondag overleed een 87-jari- ge fietster uit Rijssen aan de verwondingen die zij vrij dagavond in haar woon plaats had opgelopen bij een ongeval. De bejaarde vrouw werd van achteren aangere den door een 26-jarige auto mobilist. Uit een blaastest bleek dat de automobilist al cohol had genuttigd. Een 42-jarige vrouw uit Eindhoven is zondag veron gelukt op de A2 bij de afslag Best-West. Zij was een van de inzittenden van een bestel busje. Drie anderen in het busje raakten zwaargewond. Door een klapband verloor de bestuurder van het busje de macht over het stuur en sloeg de wagen over de kop. In Hoogeloon (gemeente Bladel) kwamen zondag een 55-jarige man en zijn 58-jari- ge vrouw om het leven. Het echtpaar werd op het Broe- kenseind aangereden door een auto die van links kwam, bestuurd door èen 23-jarige man uit Wintelre. De auto van de slachtoffers sloeg een aantal keren over de kop. De politie denkt dat het stel op slag dood was. PIETERBUREN (ANP) - De zeehondencreche in Pie- terburen werkt aan een soort Rode Kruis voor die ren. Directeur en zeehondenmoeder Lenie 't Hart wil een noodfonds oprichten om bij rampen onmid dellijk hulp te bieden aan dierenslachtoffers. Dat zou vooral nodig zijn na ongelukken met olietan kers en overstromingen. „Momenteel is er bij rampen meestal alleen geld voor mensen. Daardoor komt de hulp aan dieren soms te laat. Je moet bij een ramp binnen vierentwintig uur ter plekke zijn en de handen uit de mou wen steken. Als je eerst geld moet inzamelen, ben je te laat," waarschuwt 't Hart. 't Hart wil een fonds van mi nimaal een miljoen gulden in het leven roepen. Ze wil hier voor komend najaar een groot aantal bedrijven aan schrijven. ,,Ik denk dat be drijven hiervoor belangstel ling hebben. Zo is Shell zich bewust van de risico's die olietransporten hebben. Het bedrijf verdiept zich in de vraag hoe na een ramp een getroffen gebied weer in de oorspronkelijke staat kan worden teruggebracht De zeehondenmoeder heeft al enige ervaring met dieren- verpleging bij rampen en ook met een noodfonds voor de monniksrob in Grieken land. ,,We zijn betrokken ge weest bij een recente olier amp in Uruguay. We hebben nu studenten uit dat land op de zeehondencreche. Die le ren in Nederland hoe je die ren moet verplegen. En ik ben ook zelf betrokken bij een noodfonds voor de mon niksrobben in Griekenland. Ik wil nu een wereldwijd fonds oprichten voor alle die ren," aldus 't Hart. RIJSWIJK (ANP) - De nieuwe bemanning van het Russische ruimtestation Mir die het door pech ach tervolgde station moet reparereil vertrekt dinsdag middag met een Sojoez-ruimtecapsule uit Bajko- Solovev en Vinogradov ne men de cylinders met lucht mee die kunnen dienen om de druk te herstellen in de Spektr-module. Die werd op 25 juni doorboord door een botsing met een vrachtschip dat tijdens koppeling via handbesturing uit koers raakte. De Russen zetten al les op alles om hun station draaiende te houden. Dat moet zeker totdat het nieu we, internationale ruimte station zijn eerste beman ning ontvangt. Dat is voor zien voor januari 1999. Mir verzorgt de opleiding van de astro- en kosmonauten die Alpha moeten bouwen. Mos kou heeft nog steeds een naam hoog te houden in de ruimtevaart, maar het ge bruik van Mir voor opleidin gen brengt ook geld in het laatje. Mir cirkelt al elf jaar bemand om aarde, terwijl het station oorspronkelijk voor slechts vijf jaar was voorzien. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5. aug. 05.50 171 11.35 -118 18.05 165 ROOMPOT BUITEN 5 aug. 04.10 178 10.10 -121 16.30 168 22.45 -151 BRUINISSE 5 aug. 06.20 183 11.40 -128 18.30 174 WEMELDINGE 5 aug. 05.55 194 11.45 -134 18.10 188 Springtij: 5 augustus Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 Voor het eerst in bijna drie weken POTSDAM (DPA) - Het waterpeil aan de Oder daalt langzaam maar gestaag. Voor het eerst in bijna drie weken werden geen nieuwe breuken in de zwaar be proefde dijken geconstateerd. Maar het water oefent nog al tijd een enorme druk uit op de doorweekte dijken, die het elk moment kunnen be geven. Met name in de Oder- bruch, een laagvlakte van ze ventien bij vijftig kilometer, is het gevaar nog altijd groot. Het grootste probleem is dat het waterpeil te langzaam daalt, waardoor de druk nog zeker een week zal aanhou den. Pas een daling van onge veer vijftien a twintig centi meter per dag biedt in enkele dagen tijd enige verlichting, aldus een woordvoerder van de deelstaatregering Bran denburg. Volgens deskundi gen moet het water anderhal ve meter dalen voordat het gevaar wijkt. Het werk aan een nooddijk in het zuiden van de Oderbruch moest zon dag worden gestaakt. De vrees bestaat dat er bommen uit de Tweede Wereldoorlog liggen. Ondertussen wordt meerder manieren geld bijeen gebracht. Zo brengen de Duitse posterijen speciale postzegels van twee mark uit, waarvan negentig pfen nig bestemd is voor hulp aan het rampgebied. Inwoners uit de getroffen ge bieden mogen deze maand gratis met de trein in Bran denburg en Berlijn reizen. Een uitzending op de Duitse televisie, in samenwerking met de krant Bild, om geld bijeen te brengen voor de slachtoffers van de water snood bracht zondagavond 4,325 miljoen mark (onge veer 4,8 miljoen gulden) op. Aan de uitzending op de pu blieke zender ARD werkten talrijke artiesten, politici en sportlieden mee. Ook de Amerikaanse popster Micha el Jackson is de inwoners aan de Oder te hulp geschoten. Hij heeft 50.000 mark toege zegd voor de „volledig ver woeste" kleuterschool in Ratzdorf. De inwoners heb ben met gemengde gevoelens op het aanbod gereageerd, aangezien de kleuterschool al in 1983 is opgedoekt. In Wroclaw in Polen hebben Nederlandse hulpverleners het water zo ver kunnen weg pompen dat de waterzuive ringsinstallatie weer werkt. Dit is belangrijk omdat hier onlangs de eerste gevallen van dysenterie en tetanus werden gemeld. Den Haag en Warschau stel len vrachtwagens beschik baar om hulpgoederen uit Nederland naar Polen te brengen. De Samenwerken de Hulporganisaties in Ne derland kregen dit weekein de ruim 2,6 miljoen gulden binnen. 'Huidige regels nauwelijks werkbaar' De politie wil een paar kilometer te hard nog wel door de vingers zien. (Foto: Marijke Folkertsma) RIJSWIJK (ANP) - Het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) heeft geen problemen met de in- stelmarges van de verkeersradarapparatuur. Het kan zich dan ook niet verenigen met de oproep van de kleine, categorale po litiebond, ANPV, de normen voor het bekeuren van snel heidsovertreders te versoe pelen. Dit zei woordvoerder A. Folgerts van de KLPD za terdag in reactie op een brief van voorzitter J. van Noort- wijk van de Algemene Ne derlandse Politievereniging aan minister Sorgdrager (Justitie). Volgens Van Noortwijk worden de huidige regels - bekeuren als een automobi list slechts enkele kilome ters te hard rijdt - door een groot aantal politiemensen als nauwelijks werkbaar er varen en hij vraag Sorgdra ger de normen in heroverwe ging te nemen. De politie mensen vinden hun eigen, strenge optreden tegen snel heidsovertreders „kinder achtig, niet realistisch en muggeziftend". Zij voelen zich een soort incassobureau voor justitie, dat, zo meent hij dit jaar ruim twee mil joen boetes wil binnenha len. Folgerts van de KLPD wijst erop dat de „instelmarges reeds jaar en dag ter discus sie staan." Een juridische -discussie daarover heeft de huidige marges opgeleverd. Bij de KLPD, die de snelwe gen als werkterrein heeft, staan de marges bovendien op de film. De agenten daar hebben geen moeite met het werken met de vastgestelde regels. „Als de ANPV denkt dat po litiemensen daar wel moeite mee hebben is het goed dat hij dit signaal aan de minis ter heeft gegeven," aldus Folgerts. De woordvoerder van minis ter Sorgdrager zei dat het niet aangaat dat de politie de regels naar eigen belie ven interpreteert. Hij wees erop dat de controles in het leven zijn geroepen om de verkeersveiligheid te die nen. Het ging het departe ment daarbij niet om de fi nanciële opbrengst. „Als verkeersdeelnemers zich correcrt gedragen is er im mers ook geen reden ze te verbaliseren." De minister zal haar standpunt in een brief aan Van Noortwijk schrijven, zo beloofde hij. Ook de regeringsfractie VVD vindt dat de politie re gels moet uitvoeren en niet zelf aan het moet slaan, zo bleek uit de woorden van hét fractielid Benk Kort hals. Ook hij wees op de be staande regelgeving en zei dat de politie zich daar aan zal moeten houden. Kort hals noemde het goed dat de minister daar nog eens met de politie over gaat praten. Extra beloningen voor pro cessen-verbaal kunnen, als het waar is dat ze bestaan, -jiiet op Korthals' instem ming rekenen. De politie moet volgens hem niet in de rol van incassobureau wor den gedrukt. Extra geld kan wat deze VVD-er betreft be ter worden gestoken in de bestrijding van de zware cri minaliteit. Bij het bekeuren «van snel heidsovertredingen die met de radar worden vastge steld, gaat de politie uit van een marge van 7 kilometer op autowegen waar 100 dan wel 120 kilometer mag wor den gereden. Op wegen waar een maximumsnelheid van 70 of 80 kilometer geldt, houdt de politie rekening met een marge van 6 kilome ter. In de praktijk betekent dit, dat de politie in principe pas een bon uitschrijft bij geme ten snelheden van 108/128 respectievelijk 77/87 kilo meter, zo heeft minister Sorgdrager de Kamer vorig jaar aan GroenLinks laten weten toen deze fractie zich over hetzelfde probleem zor gen maakte. Met de vaststelling van deze marges wilde Sorgdrager juist discussies voorkomen over het feit dat de maxi mumsnelheid is overtreden. In Amsterdam en Gooi- en Vechtstreek AMSTERDAM (ANP) - Justitie in Amsterdam begint maandag 11 augustus een grootscheeps offensief tegen spijbelendè scholieren in de regio Amsterdam en inde Gooi- en Vechtstreek. Dit heeft de leider van het project in Amsterdam mr.drs. J. Tonino maandag gezegd. Eén dag spijbelen kan al leiden tot een proces-ver baal en een boete van 150 gulden. De maximale boete voor spijbelen is 5000 gul den. Op 11 augustus begint het nieuwe schooljaar in de re gio. Dan controleren leer plichtambtenaren welke kinderen te lang op vakan tie blijven. Volgens de wet gever mogen leerplichtige kinderen de eerste twee we ken na de zomervakantie helemaal niet spijbelen. Bij één dag verzuim wordt al proces-verbaal opgemaakt. Tot nu toe gebeurde dat pas na vijf dagen. Scholen zijn al voor de vakantie over de maatregelen ingelicht. Verder zet de politie vanaf 25 augustus extra mensen en politiebusjes in in de binnenstad en in de Gooi en Vechtstreek om spijbe laars op te pakken. Een ge le, Amerikaanse schoolbus wordt gebruikt om aan dacht voor de actie te vra gen. Tijdens een vergelijkbaar project in .1996 pakte de po litie in een district met 25 scholen in een maand 25 spijbelaars op. Toen wer den scholieren echter alleen teruggebracht naar school. Als het aan Justitie ligt, wordt het oppakken van spijbelaars een reguliere politietaak. „Net zo van zelfsprekend als bijvoor beeld het uitschrijven van een bon bij een verkeers overtreding", aldus Toni no. Hij waarschuwt dat ook halve spijbeldagen worden geregistreerd: „En twee keer een halve dag is ook een proces-verbaal. HILVERSUM (ANP) - De regionale radiostations halen samen met de zenders in de grote steden een marktaandeel onder de luisteraars van 16 procent. Daarmee zijn ze marktleider ten opzichte van de landelijke stations. Dat blijkt uit het luisterover zicht van de Dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS over maart/april. Van zeven uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts stemde gemiddeld 14 procent af op Sky Radio. In mei/juni was dat 14,2 procent, zo meldt Sky op basis van onderzoek van Intomart. In het Noorden en Oosten trokken de regionale zenders in maart/april achtereenvol gens 27 en 17 procent van de luisteraars. Sky kwam in het westen exclusief de drie gro te steden op de eerste plaats met een marktaandeel van 21 procent. Ook in het zuiden staat Sky sterk met een marktaandeel van 18 pro cent. Vergeleken met maart/april 1996 is het marktaandeel van Sky met 4 procent opgelo pen. Dat ging ten koste van Radio 3.dat 2 procent van de luisteraars moest afstaan en in maart/april dit jaar uit kwam op 14 procent. Radio Noordzee volgt met 9 pro cent, net zoveel als Radio 10 Gold (9 procent), Radio 1 en 2 met ieder 8 procent en Radio 538 met 6 procent. JERUZALEM (RTR/DPA) - Het Israëlische leger heeft in de nacht van zondag op maandag opnieuw 29 Pale- stijnen gearresteerd op de Westelijke Jordaanoever. De Palestijnen zouden lid zijn van radicaal-islamiti sche organisaties. Het totaal aantal arrestanten sinds de zelfmoordaanslag van woensdag op een markt in Jeruzalem is daarmee opge lopen tot 145. Minister van Defensie David Levy verdedigde maandag nogmaals de afgrendeling van de Palestijnse gebieden. Hij zei echter verder voor de Israëlische radio geen einde aan het Palestijns bestuur na te streven. Maar vrede komt er niet eerder dan dat het Pa lestijns bestuur zich heeft verplicht het terrorisme seri eus te bestrijden, aldus Levy. BRAND ROTTERDAM (ANP) - Bij een uitslaande brand in woonpand aan het Willebror- dusplein in Rotterdam- Noord is maandagochtend een persoon om het leven ge komen en zijn vijf mensen ernstig gewondgeraakt. Suske en Wiske 11VOLLE MAAN' hij vensm houdeh om mmocn hm mum. door Willy Vandersteen tGROAAAU&7} Verwachting t/m vrijdag 8 aug. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Mjrbterfip/M graden "tólid.temp. ië graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 60% Kansopneerslag"3Ö% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht z.oost 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 aug. Zon op 06.09, onder 21.22 Maan op 08.21onder 22.04 Eerste kwartier: 11 augustus (14.43) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De zomer is in het land. Het is de komende dagen zonnig en de temperatuur loopt flink op. Bijna in het land wordt het 25 graden of nog iets meer. Alleen langs de kust kan de temperatuur er net iets onder blij ven. Behalve dat er morgen veel zon is, staat er ook een stevige wind. De oostenwind is boven land matig, kracht 3 tot 4. Aan de kust en op het IJsselmeer staat soms zelfs een vrij krachtige wind, kracht 5. De water sporters moeten er goed aan den ken dat de wind langs de kust dus af landig is. Een enkele keer levert dat problemen op bij het terugkeren naar de kust. Behalve zonnig, zijn er ook enkele stapelwolken. Morgen en woensdag blijven de wolken klein en blijft het dus overal droog. Donder dag worden de wolken groter en kan in de zuidelijke provincies misschien al een onweersbui de dag afsluiten. Vrijdag bestaat er overal kans op on weer. Schoten bij wilde achtervolging EINDHOVEN (ANP) - De po- litie van Eindhoven heeft maandagmorgen vroeg tij dens een wilde achtervolging twee inwoners uit deze ge meente aangehouden. De agenten schoten tijdens de actie enkele keren op de banden van de vluchtwagen. Uiteindelijk slaagde de poli tie er in om de auto op de snelweg A58 nabij Bavel klem te rijden en de twee mannen (24 en 28 jaar) te ar resteren. De politie wilde de wagen aanhouden omdat de be stuurder bij een kermister rein als een bezetene had ge reden. De bestuurder (28) zou alcohol en drugs hebben ge bruikt. BOMAANSLAG NEW DELHI (RTR/DPA) - Bij een bomaanslag op een trein in het zuiden van India zijn maandag zeker vijftien gewonden gevallen. De trein bevond zich ten tijde van de ontploffing op zeventig kilo meter van Bangalore, de hoofdstad van de deelstaat Karnataka. Over de achter grond van de bomexplosie is nog niets bekend. ZIERIKZEESCHE SU NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O.Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren madi dovrvan 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na.17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen diénen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm pnjs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j% B.T.W 7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2