Fenomeen 'winkel aan huis' krijgt in loop der jaren andere betekenis Zelfstandiger financieel beleid afdeling Reiniging NS Cargo gaat zelf door België rijden Grasland kan met minder stikstof toe - liaitflliti Waarschuwing voor Franse 'zwarte dag' Journalistiek handboek uit de handel genomen Efficiëntere inzet locomotieven Enorme drukte op de weg Tiende aflevering 'Ach lieve tijd' in teken van handel Onderzoek naar voor- en nadelen EXPOSITIES Slachtoffers natuurramp Australië Volkslied Antillen VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1997 NR 26223 7 UTRECHT (ANP) - Goederentreinen van NS Cargo rijden vanaf september door naar Anwerpen zonder van locomotief of machinist te wisselen. Op die ma nier hoopt NS Cargo de locomotieven veel efficiën ter te kunnen inzetten. Er is geen sprake van con currentie met de Belgische spoorwegmaatschappij NMBS. zo laten woordvoer ders van NS en NMBS weten, maar om een samenwer kingsverband. Belgische treinen en machinisten mo gen binnenkort ook naar het rangeerterrein bij de Rotter damse haven rijden. Op het relatief korte ritje van de Rotterdamse naar de Antwerpse haven moet mo menteel minstens één keer van locomotief worden ge wisseld, in Roosendaal. Dat kost niet alleen veel tijd, maar belemmert vooral een efficiënte inzet van het mate rieel. Door goedkoper te werken kan het aantal ritten om hoog, terwijl er minder ma terieel en personeel nodig is. Vanaf september gaat het aantal pendel-goederentrei nen tussen de twee zeeha vens omhoog van tien naar zeventien per week. Begin volgend jaar worden dat er 27. Volgens NS Cargo is er voldoende vraag naar het vervoer. Grootste afnemer wordt NDX, het samenwer kingsverband tussen NS, Deutsche Bahn en de Ameri kaanse transporteur CSX. Niet nodig Overigens is een nauwe sa menwerking met de NMBS binnenkort niet meer nodig om in België te kunnen rij den met goederentreinen. Vanaf 1 januari kunnen con currenten - tegen betaling - ook in België diensten opzet ten. DRIEBERGEN (ANP) - ANWB en politie waar schuwen vakantiegangers voor enorme drukte dit weekeinde in Frankrijk. Daar maakt men zich op voor de traditionele Jour Noir: de zwarte zaterdag waarop miljoenen Fransen tegelijk op weg gaan naar hun vakantiebestemming. Elk jaar vallen bij ver keersongevallen tientallen slachtoffers. Nederlandse toeristen wordt geadvi seerd vooral niet op zater dag door Frankrijk te rij den, maar de reis tot zondag uit te stellen. In Nederland blijft de druk te waarschijnlijk beperkt, hoewel veel mensen terug keren van hun vakantie. Zondag kan het druk wor den in en rond Zandvoort wanneer daar de autorace Marlboro Masters wordt verreden. De wegen naar Sneek zullen dit weekeinde drukker zijn in verband met de Sneekweek (zeil race) die dit weekeinde be gint. ANWB en politie verwach ten dat de lange verkeers stromen in Frankrijk vrij dagmiddag al op gang ko men, vooral rond Parijs en andere grote steden. Zater dag bij zonsopgang zullen de eerste files staan op de autoroute naar de zuidkust (Parijs-Lyon en verder). In de loop van de dag worden filelengtes van vijftig tot zestig kilometer voorzien. Duitsland Ook in Duitsland, waar de inwoners van de zuidelijke deelstaten op pad gaan, wordt het druk. Vooral in Zuid-Duitsland zullen lan ge files (naar het noorden en het zuiden) ontstaan. In Italië trekken eveneens miljoenen mensen eropuit en lopen naar vooral vrij dag en zaterdag de wegen rond de grote steden vol. DEN HAAG (ANP) - SDU neemt het twee weken te rug verschenen Handboek voor de schrijvende pers wegens plagiaat uit de handel. Volgens uitgever Geert van der Meulen heeft de schrijf ster van het werk, de 25-jari- ge Marianne Kimmel, al te royaal passages overgekalkt uit de titels Het Journalistie ke Verhaal (Boris Berkhout ea, 1988) en het Basisboek Journalistiek (Nico Kussen drager e.a., 1992). Wolters Noordhoff (WN), die beide laatstgenoemde stan daardwerken in haar fonds heeft en deze bovendien bin nenkort wil herdrukken, had zich bij haar Haagse collega uitgeverij beklaagd. De Gro ningse uitgeverij trof op de eerste zeventig pagina's van het boek van Kimmel zeker 38 ,,plagiatoire" fragmenten aan, variërend van twee of drie regels tot complete ali nea's. SDU-uitgever Van der Meu len voerde donderdagmid dag een gesprek met de schrijfster! „Daarin hebben we gezamenlijk de conclusie getrokken dat er te veel pas sages aan de genoemde wer ken zijn ontleend. Marianne Kimmel verzet zich niet te gen het uit de handel nemen van haar boek." DEN HAAG (ANP) - De bemesting van grasland met stikstof is over het algemeen te intensief. De huidi ge normen gaan uit van vier standaardtypen gras land. Deze indeling is echter te grof. Bij adviezen op maat blijkt grasland over het algemeen met minder mest toe te kunnen. •nvet veel belang bij een goede grasgroei. Meer mest levert doorgaans meer gras op, maar op een gegeven mo ment niet meer. Het teveel aan mest is echter wel schadelijk voor het milieu. De gangbare bemestingsad viezen zijn gebaseerd op het gemiddelde stikstofleverend vermogen (NLV) van klei-, zand-, dal- en lössgronden. Volgens metingen van het proefproject Mineralen op scherp vertonen bodemsoor ten die officieel tot dezelfde categorie behoren toch on derling grote verschillen. Een bemestingsadvies per perceel kan hiermee reke ning houden. Metingen op maat, zoge noemde verfijnde bemes tingsadviezen. zijn bij meer dan dertig boerderijen uitge voerd op de bovenste bodem laag (tot 20 centimeter diep). In een aantal gevallen bleek er veel minder mest nodig te zijn. In een geval was het an dersom. ZIERIKZEE - Gimio is de eerste bewoner van Zee land, wiens naam bekend is. Achttienhonderd jaar geleden meerde hij zijn schip af in het havenplaatsje Ganuenta. Voor zijn behouden terugkeer in zijn woonplaats liet hij in het heiligdom van de godin Nehalennia een altaar plaatsen. Vele andere hande laren deden hetzelfde. Over hen en hu opvolgers gaar de tiende aflevering van de Zeeuwse editie van 'Ach lieve tijd'. Door de gunstige ligging van Zeeland ontwikkelde de han den zich voorspoedig. Op de Engelse en Franse kust wa ren genoeg afnemers te vin den. En ook het Duitse bin nenland, met steden als Trier en Keulen, werd door hande laren bezocht. In de tijd van Gimio vooral met zout, wijn en alec; een saus die in de Ro meinse keuken werd ge bruikt en tevens als genees middel diende. Enkele eeuwen later is het vooral wol dat welvaart in de pro vincie brengt. Aan de handel van Ganuenta kwam rond het jaar 275 een eind. De bewoners trokken weg en het gebied werd steeds minder goed bewoon baar door het almaar stijgen de zeeniveau. De toenmalige bewoners waren de eerste 'Zeeuwen' die hun handeltje moesten pakken omdat het water hen van huis en haard verdreef. De eens zo welva rende havenplaats verdween in de golven. Scaltheim Pas een paar eeuwen later werd Zeeland weer bewoon baar. De eerste bewoners wa ren boeren. Zij zorgden voor hun eigen voedsel. Van han del was toen nauwelijks sprake. Pas in de achtste eeuw ontstonden enkele han delsnederzettingen zoals een dorp op Schouwen dat misschien Scaltheim heeft geheten en de plaats Walich- rum bij het huidige Dom burg. Op de Zeeuwse schorren dwaalden toen schaapher ders met hun kuddes rond. Wol was zelfs zo belangrijk, dat de waarde van landbezit niet werd bepaald door het oppervlak, maar door de hoeveelheid schapen dat er kon grazen. Wol werd een be langrijk handelsartikel en vond zijn weg naar onder meer de Vlaamse stedelin gen. Vanaf 1100 was het ech ter voordeliger om wol uit Engeland en Schotland te ha len en taande belangstelling voor de Zeeuwse wol. In de zestiende eeuw zijn het met name de vissers, die door het meenemen van lading, koopman werden. Als de za ken goed gingen waren beide beroepen niet meer te hand haven. De schipper moest dan het varen laten en richtte een handelskantoor op en werd koopman. Het varen liet hij dan aan een ander over. Bloei De overzeese handel en de handel tussen buitenlandse kooplieden brachten de ste den rond de Schelde tot grote bloei. Steeds meer mensen gingen zich dan ook in deze steden vestigen om een graantje van deze welvaart mee te pikken. Zij hadden geen tijd om zelf voor voed sel te zorgen. Voor hun was In Dreischor kwam in 1950 de groenteman nog langs de deur. Op de foto weegt hij op zijn door een paard getrokken kar voor de kruidenierswinkel aan de Ring. (Foto: Zeeuws Documentatie Centrum) de markt van groot belang. Niet alleen de markt vond buiten plaats, lange tijd was dat ook het geval voor de verkoop door winkels. Van uit het voorste deel van de woning, dat in gebruik was als bedrijfsruimte, verhan delde de koopman zijn wa ren. Later ontstonden in vele dorpen kleine winkeltjes, waar van alles en nog wat te koop was. Zij werden be voorraad door de beurtvaart. Maar het was niet eens nodig om de deur uit te gaan om aan nieuwe spullen te ko men. Tal van leurders en kas- jesventers liepen stad en land af om hun waren aan de man te brengen. Het verhaal van 'Jantje de Prentenknip- per' zal velen bekend zijn. Hij was, mede door zijn bij zondere gave uit papier fraaie prenten te knippen, een graag geziene gast. Groothandel Bleef het in de dorpen bij kleine winkeltjes. In de ste den ontstonden ook grotere winkels. De Duitser Wilking was in het begin van deze eeuw de grootste manufactu- rier van Zeeland. Maar ook in de levensmiddelenbran che was er toen al sprake van groothandel. In de laatste dertig jaar zijn veel winkels verdwenen. Dat geldt niet alleen voor de buurt winkels, maar ook voor de echte Zeeuwse groot winkelbedrijven. Waar in de dorpen de plaatselijke bak kers, slagers, melkboeren en kruideniers voor het voedsel van de inwoners zorgden, zijn het tegenwoordig de lan delijke bedrijven of lande lijk werkende coöperaties, die van centraal gelegen de pots van buiten de provincie hun producten in grote vrachtwagens over hun filia len verdelen. Voor het dorp rest nog slechts de rijdende supermarkt. „Hiermee heeft het begrip 'winkel aan huis' een heel andere betekenis ge kregen," concludeert de schrijver van de tiende afle vering, Peter Blom, een beet je wrang. ZIERIKZEE - „Het zou veel te prematuur zijn om te stellen dat de afdeling Reiniging als zelfstandige or ganisatie gaat functioneren," beklemtoont wethou der G. van de Velde-De Wilde. „Dat is absoluut niet aan de orde, maar een volledige integratie met de gemeentelijke organisatie verdient wellicht ook geen aanbeveling." Het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Schouwen-Duive- land wil dan ook een project groep instellen om een on derzoek te laten uitvoeren naar de voor- en nadelen van een in financieel opzicht zelf standiger functioneren van de afdeling Reiniging. 'Het voorstel tot instellen van zo'n projectgroep komt dinsdag 3 september aan de orde binnen een openbare vergadering van de commis sie Openbare Werken en Eco nomische Zaken. Geïntegreerd In het kader van de gemeen telijke herdeling per 1 janu ari dit jaar wijzigde de organisatie van de Reini gingsdienst Schouwen-Dui- veland. Voorheen was er sprake van een gemeen schappelijke regeling tussen \]\x - i'ÜSSSOl: de zes voormalige gemeen ten. Door de samenvoeging tot één gemeente werd de Reinigingsdienst gemaakt tot afdeling van de gemeen te. Volgens wethouder Van de Velde dient zich daarmee de vraag aan of die afdeling dan al of niet volledig geïnte greerd moet worden in de ge meentelijke organisatie „Voor een algehele vervlech ting komt nogal wat kij ken," stelt de wethouder vast. Zij signaleert veel ver schillen tussen zowel de be drijfsvoering als de financië le administratie. Service Ook op het gebied van servi ceverlening naar het publiek toe acht zij een meer zelfstan dig functioneren aan te beve len. „Nu bellen de mensen bijvoorbeeld rechtstreeks naar de afdeling Reiniging als er een klusje moeten wor den opgeknapt. Als je de in tegratie volledig doorvoert, zouden de mensen dus ook naar de afdeling Externe Contacten van de gemeente moeten bellen, maar dat werkt in de praktijk wellicht niet zo goed en dus moet je zo'n vervlechting niet te con sequent doorvoeren." Van de Velde sluit niet uit, dat op langere termijn wel een algemene discussie ont staat over een zelfstandige organisatie van de Reini gingsdiensten. „Dan zou je dus als gemeente weer voor een gehele ontvlechting' ko men te staan." Met het oog op die mogelijke ontwikkelingen wil het col lege nu dan ook enige terug houdendheid betrachten bij het integreren van de afde ling Reiniging binnen de ge meentelijke organisatie. Wat een en ander voor gevolgen heeft moet de in te stellen projectgroep gaan onderzoe ken. Daarin zullen, zo denkt Van de Velde, enkele vertegen woordigers van de gemeente en de directeur van de afde ling Reiniging zitting nemen. Wethouder G. van de Velde-de Wilde hier samen met de mannen van de afdeling Reiniging enige tijd geleden bij de presentatie van de nieuwe outfit. (Foto: Marijke Folkertsma) Brouwershaven Burgh Brouwershaven Renesse Toten met vrijdag 1 augustus Kleipoppen Elsje van Eisen. De Pupelae, Baanstraat 7. Dagelijks van 15.00 tot 20.00 uur. Tot en met zaterdag 2 augustus Zomertentoonstelling Wim Hofman; illu straties, omslagontwerpen en vrij werk. In Nederlandse Hervormde kerk. Dage lijks, met uitzondering van zondagen, van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met woensdag 6 augustus Schilderijen en tekeningen van Bas Say- ers en Ines Sayers-Wiechmann. Stadhuis. Maandag tot en met zaterdag 09.00-12.00 en 13.15-17.00 uur. Van vrijdag 1 tot en met donderdag 7 augustus Tekeningen en schilderijen Jos Guiljam. Brasserie Orisant. Dagelijks vanaf 10.00 uur. Tot en met vrijdag 8 augustus Burgh-Haamstede Tentoonstelling Voelvormen in steen van Herman Put in Galerie 't Zuuddek. Don derdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 15 augustus Zierikzee Expositie schilderijen Remke van de Er- ve-Oudman uit Bruinisse. Verpleeghuis Corneliastichting. Dagelijks van 08.00- 20.00 uur. Tot en met zondag 17 augustus Zonnemaire Beeldende kunstroute; 25 'verrassende gewassen' en de bloeiende akkerranden. Schapenweg en Langeweg. Tot donderdag 21 augustus Haamstede Expositie schilderijen Kees de Kort. Her vormde kerk. Elke donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 23 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling; 350 sculpturen van vijftig beeldhouwers. Burgerwees huis. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 3 augustus. Van 2 tot en met 23 augustus Burgh-Haamstede Schilderijen en bronzen beelden van Frank Nix. De Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met donderdag 28 augustus Burgh-Haamstede Karakterpoppen Henny Schijvershof. Atelier-galerie Josefine. Dinsdag, woens dag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Van vrijdag 18 juli tot en met 29 augustus Renesse Nostalgisch speelgoed. Blikmuseum. Op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 3, 17 en 24 augustus geopend van 12.00 tot 16.00 uur. THREDBO/SYDNEY (AFP/ DPA) - Anderhalve dag na de aardverschuiving in het Aus tralische Thredbo hebben de reddingswerkers nog geen overlevenden kunnen red den. De politie heeft de hoop ech ter nog niet helemaal opgege- ven. Inmiddels zijn twee lij ken gevonden. In de nacht zijn weer overlevenden ge hoord die om hulp riepen. De temperaturen in het bekend ste skioord van Australië zijn ver onder nul. Het ter rein is nog steeds erg insta biel. De reddingswerkers moeten uit zelfbescherming zeer voorzichtig te werk gaan in de puinhoop van brokstuk ken van berghutten, auto's en bomen. Bij de aardverschuiving woensdag 100 kilometer ten zuidwesten van Canberra raakten zeker twintig men sen bedolven. DEN HAAG (ANP) - Op de Nederlandse Antillen bestaat dringende be hoefte aan een volkslied om de nationale identi teit en de saamhorigheid te versterken. De Nederlands-Antilli- aanse regering heeft daarom een prijsvraag uitgeschreven. De win naar kan daarmee 11.500 gulden verdienen, aldus vrijdag het kabinet van de Gevolmachtigde Mi nister in Den Haag. Ook Antillianen in het buitenland mogen mee doen. Componisten moe ten wel haast maken, want de termijn sluit op 15 augustus. De speciale Commissie Nationaal Volkslied wil dat het nieuwe volkslied de eenheid in verscheide nheid van de cultuur be klemtoont en de liefde voor het land verwoordt. De tekst mag in het En gels of in het Papiamen- tu en het bekroonde lied wordt door de commissie in het Nederlands ver taald. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7