Zeehonden welkom toetje natuurtocht ZOEKPLAATJE Drukke Dolle Dagen Lezing over libellen Zeeuwse finale van kindersongfestival Eerherstel van voetpad INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS Deelname Beurzen Vernielers betrapt VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1997 NR 26223 5 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam ep adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Enkele weken geleden heb ik via deze krant mijn ongenoe gen en onbegrip uitgespro ken betreffende een maatre gel met betrekking tot het wegennet in de Westhoek. Ik ging daarbij zelfs zo ver te suggereren dat het besluit tot opheffing van een zeer be langrijk stukje voetpad aan de Kloosterweg in Haamste de wellicht genomen was door ambtenaren die kenne lijk niet op de hoogte zijn van de situatie ter plaatse. Ik heb naar aanleiding van dit onderwerp tientallen ad hesiebetuigingen ontvangen. Hiervoor mijn dank. Daarom wil ik nu ook mijn waardering en voldoening uitspreken over het feit dat mijn signaal duidelijk over gekomen en serieus genomen is. Het heeft ertoe geleid dat het betreffende voetpad nu al weer in ere hersteld is. De bejaarden van Duinoord en omgeving kunnen weer vei lig oversteken en naar het dorp wandelen zonder van twee kanten door fietsers en brommers belaagd te wor den. Als finishing touch zie ik te zijner tijd nog gaarne de fiets-onvriendelijke hekken weer teruggeplaatst, zodat het vooral duidelijk en on aantrekkelijk wordt voor de wielrijders. MEVROUW C. SIMONS- VAN ASSENDELFT Burgh-Haamstede ZIERIKZEE Boek- en snuffelmarkt De Dierenbescherming afde ling Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 9 augustus een boek- en snuffelmarkt onder de Beuze. Dit evene ment met tal van boeken en snuisterijen duurt van 9.00 tot 16.00 uur. Van de op brengst komt drievierde deel ten goede aan het dierenasiel aan de Zandweg en gaat een- vierde naar de Dierenbe scherming afdeling Midden- en Noord-Zeeland. BURGH-HAAMSTEDE Boerenmarkt De Plattelands Jongeren Zuid, Afdeling Schouwen- Duiveland staan zaterdag 9 augustus met een kraam op de boerenmarkt in Burgh- Haamstede. Bij de Karoling- sche Burcht worden hapjes èn drankjes verkocht. Er worden nog vrijwilligers ge zocht voor bemensing van de kraam. WESTENSCHOUWEN Karaoke De karaoke mega tour is nog in volle gang. Restaurant De Schouwse Tapperij heeft de toernee weer in huis op vrij dag 8 en zaterdag 23 augus tus. De landelijke finale wordt half februari gehou den in Uitgeest. De winnaar krijgt een reis naar Curasao. De avond in De Schouwse Tapperij begint om 21.00 uur. NIEUWERKERK Plattelandsjongeren De Plattelands Jongeren Zuid, afdeling Schouwen- Duiveland houden zaterdag 16 augustus een barbecue bij Frans Koopman aan de Rijksweg 25 in Nieuwer- kerk. Het barbeknoeien be gint om 19.30 uur. Liefheb bers dienen zich voor 13 augustus op te geven bij G. Klompe, telefoon 402046 of A. van Langeraad, telefoon 412335. Eters moeten bord, bestek en stoel meenemen. BRUINISSE Mossels koken Woensdag 6 augustus worden in het Visserijmuseum in Bruinisse mossels gekookt. Dat gebeurt in het kader van de toeristische activiteiten in het mosseldorp. Woendag de dertiende worden er weer bo lussen gebakken. Telkens van 14.00 tot 16.30 uur. ,,Het was verschrikkelijk druk," zegt Tineke Deurloo. woordvoerster van de VVV Burgh-Haamstede, over de derde ringpromotiedag donderdag in Haamstede. Extra trekpleis ter vormt de kermis gedurende de 'Drie Dolle Dagen' in Haamstede. Veel handel werd er ook gedreven bij de kinder rommelmarkt langs de slotmuur. De jeugd krijgt er vaardig heid in, volgens Deurloo, en stelt zich steeds zakelijker op als het gaat om klanten die voortdurend willen afdingen. De ker mis trok heel veel bezoekers, evenals de hoek waar kinderen zich konden laten schminken. Zowel daar als voor de carrou sel ontstond een rij wachtenden. De pittige geuren van de bar becue en de muzikale omlijsting vanuit de cd-kraam droegen bij aan de sfeer. De regen in de middaguren had weinig in vloed. De meeste bezoekers lieten zich daar niet door uit het veld slaan. Tenslotte was er de paraplu om onder te schuilen. (Foto: Marijke Folkertsma OOSTKAPELLE - Peter Geene uit Oostkapelle houdt vrijdag 15 augustus een lezing over libellen in het Zeeuws Biologisch Museum in zijn woonplaats. Hij doet dit au de hand van de inventarisatie die hij vorig jaar maakte naar de stand van de libellen in het gebied. Een van de conclusies van de inventarisatie was dat de uitvoering van het nieuwe waterbeheersplan in 1995 de kwaliteit van het water rondom kasteel Westhove, waarin het museum zetelt, zeer ten goede is gekomen. Dit zal in de toekomst een po sitieve uitwerking hebben op de libellenstand, aldus is de verwachting van Geene. Hij heeft ook een tabel ont worpen, waarmee het voor iedereen heel eenvoudig is li bellen te herkennen, na de le zing kunnen de belangstel lenden de proef op de som ne men, tijdens een rondleiding door de Manteling. De lezing begint om 14.00 uur en duurt inclusief rondleiding tot 16.00 uur. Aanmelden is ver plicht en kan via het tele foonnummer 0118-582620. Op hetzelfde nummer kun nen geïnteresseerden voor de manteling ook aanmelden voor een natuurwandeling door de manteling, die op woensdag 13 augustus wordt gehouden. Deze start even eens om 14.00 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Natuurtochten nieuwe initiatief Gidsendienst en eigenaar vissersboot BRADERIE SINT ANNALAND - In Sint Annaland is het za terdag 9 augustus de hele dag weer braderie met. tal van stands van onder nemers en verenigingen. Speciaal voor de kinde ren is er van 10.00 tot 12.00 uur kinderbraderie aan de Ring. 's Middags zijn er voor de jeugd al lerlei attracties, waaron der een kleefrek, spring kussen, draaimolen en klimrek. Ook het Streekmuseum de Meestoof heeft vanaf 10.00 uur de deuren geo pend. In en rondom het museum worden er door vrijwilligers verschillen de activiteiten gehou den. Achter het museum is een expositie te zien van oude landbouw werktuigen. Op het voor plein worden demonstra ties gegeven van oude ambachten. BIERBROUWEN GOES - In het ambachtscen trum in Goes wordt donder dag 4 september een intro ductieavond gehouden over de cursus Bierbrouwen van de Deltabrouwers. Dit gilde van amateur-bierbrouwers houdt ieder jaar deze cursus. Bierbrouwen is niet moei lijk. Bovendien mag het re sultaat van de amateurs er zijn. Wie meedoet aan de cur sus is automatisch een jaar lid van het gilde en kan mee doen aan alle activiteiten. Wie daar meer over wil we ten kan naar de introductie avond komen. Deze begint om 20.00 uur. Het Ambachts centrum bevindt zich in hpt recreatiegebied de Holland se Hoeve. ORGELCONCERT KAPELLE - In de Neder landse Hervormde kerk in Kapelle geeft zaterdag 23 au gustus de uit Duitsland af komstige Wolfram Syré een orgelconcert. Hij brengt werken ten geho re van onder anderen Bach, Töpfer, Oley en Liszt. De in 1950 in Fulda geboren orga nist begon op zevenjarige leeftijd met pianolessen. Vanaf 1969 studeerde hij piano, orgel en klavecimbel aan het Conservatorium van Keulen en Frankfurt. In 1976 schreef hij het Orgelconcours van Brugge op zijn naam. Het concert begint om 20.00 uur. (Door Ad Hagesteijn) BURGHSLUIS - De witte rook van de grasdroogfa- briek in Kortgene tekent zich in schril contrast af te gen de grijze wolkenlucht boven de Bevelandse kant van de Oosterschelde. Zo'n vijftien mensen trotseren de slechte voortekenen en schepen in de haven van Burghsluis in op de Breeveertien voor een natuurtocht over de Oosterschelde. De drie natuurtochten zijn een nieuw initiatief van de Gidsendienst Zeeland, in sa menwerking met Marcel en Jaqueline van Mill, de schip per en schippersvrouw van de Breeveertien. Dit schip vaart meestal met sportvis sers aan boord de haven uit. Een enkele keer speciaal voor een tocht met een gezel schap. Afgelopen winter ontstond bij Jaqueline het idee om na tuurtochten te houden. Tij dens de natuurmaand in juni werden twee proefvaarten gehouden. Het succes daar van was voor Guusje Poot, coördinator van de Gidsen dienst Zeeland, reden dit sei zoen nog drie tochten te orga niseren. Bij de eerste tocht, gister avond, laat het weer het een beetje afweten. Donkere wolken aan de einder belo ven niet veel goeds. Het is waarschijnlijk de reden, dat zich slechts vijftien man aan boord van de Breeveertien bevinden. Zoals een van hen constateert 'eigenlijk te wei nig'. Maar volgens Els Frigge van de Gidsendienst Zeeland ligt dat ook aan het feit, dat het hier iets nieuws betreft. Voor haar persoonlijk bete kent dat heel wat speurwerk in boeken en tijdschriften. ,,Maar dat doe ik graag. Je moet mensen natuurlijk wel iets kunnen vertellen. Zelf loop ik ook graag in de na tuur en ontdek dan soms hele kleine dingen. Dat overbren gen op mensen is heel leuk," zegt ze. ,,Over de Oosterschelde is heel wat te vertellen. Bij voorbeeld over de vele soor ten vissen die in het water le ven, over de wieren die op de zeedijken te zien zijn, de Del tawerken, het verdwenen dorp Koudekerke en natuur lijk de mosselcultuur." Kruisnet Om met eigen ogen te laten zien wat er allemaal in het water leeft werpt Frigge voor de haveningang van de Schelphoek een kruisnet uit. Eenmaal weer boven water blijkt er slechts een zeedruif je in het net achter te zijn ge bleven. Bij de volgende wor pen komt daar nog een oorkwalletje bij. Maar daar blijft de vangst bij. De passage langs de Wevers en Flaauwers inlagen wordt gebruikt om in het ruim even op te warmen. Daar toont Frigge enkele fossielen uit een ver verleden, toen mam moeten liepen op de plaats waar nu het water van de Oosterschelde stroomt. Een stuk van een sleutelbeen maakt duidelijk welke enor me afmetingen deze beesten gehad moeten hebben. Dan klinkt de stem van de schipper door de luidspre ker. Deze kondigt aan dat het schip de 'Schelphoekbult' nadert. Frigge vertelt, dat dit een voor Nederland unie ke stuk natuur betreft. Ner gens in het land is er immers een schelpenbol te vinden, behalve aan de Noordoost kant van de Roggenplaat, de grote zandbank in het noor den van de Oosterschelde. De schelpenbol is juist op dit punt ontstaan, omdat hier de eb- en vloedstroom elkaar opheffen. Er is aldus sprake van een dood tij, waarin de schelpen zich neer kunnen zetten. De bol bestaat uit le ge kokkelschelpen, die in miljoenen aantallen voorko men in de Oosterschelde. Het is een beschermd gebied, maar de inkepingen in de De excursie over de Oosterschelde begint al voor de afvaart op de steiger in de haven van Burghsluis. Tweede van links Els Frigge van de Gidsendienst (Foto: Marijke Folkertsma) wal van schelpen bewijst, dat niet iedereen zich aan het toegangsverbod houdt. Schuimkopjes De Roompot, het vaarwater tussen de Roggenplaat en Noord-Beveland wordt deze tocht niet aangedaan. Marcel wijst op de witte schuimkop jes op de golven. Deze duiden op een behoorlijke deining. „Het schip kan er wel tegen, maar voor de mensen zal het niet prettig zijn," verklaart hij zijn besluit. Frigge heeft .daar geen moeite mee. „Het is jammer. We hebben echter afgesproken, dat we dergelij ke dingen aan de schipper overlaten. Dat is logisch. Het is zijn schip." Inmiddels is het ook duide lijk dat door het gure weer de kans klein is, om nog zeehon den te zien. „Bij de proef vaart was dat wel het geval. Toen was het heel mooi weer. Dan liggen ze allemaal te zonnen." Van zonnen is deze avond geen sprake. De raad om warme kleren mee te ne men komt goed van pas. Als die tenminste niet in de wind is geslagen. En juist die wind schijnt alsmaar toe te nemen. Zeker wanneer Marcel de ste ven van het schip wendt en de wind recht in het gezicht van de passagiers blaast. De kragen van de jassen gaan omhoog en voor wie dat niet genoeg is, duikt snel in het ruim. Naar de warme koffie. De terugtocht verloopt voor spoedig en het ziet ernaar uit, dat de boot nog voor het afgesproken tijdstip van ne gen uur de haven van Burgh sluis binnen zal varen. Maar dan ineens gebeurt toch het onverwachte. Op de Roggen plaat laten zich ineens acht zeehonden zien. Het is ver weg, maar met de verrekij ker is goed te zien hoe het mannetje zich iets afzijdig houdt van de vijf vrouwtjes. Alsof hij niets moet hebben van al die vrouwenpraat. Een van de vrouwtjes ligt in de zogenoemde bananenhou- ding. Frigge vertelt dat dit een van de meest geliefde houdingen van zeehonden is, waarbij de kop en staart om hoog gehouden worden. On dertussen zoeken twee jonge zeehonden eikaars nabijheid op. Marcel laat het gas even los om iedereen voldoende tijd te gunnen het tafereel gade te slaan. Voor de tocht betekent het een zeer welkom toetje. Na een paar minuten wordt de terugtocht hervat en even later legt de Breeveertien aan. Op Noord-Beveland re gent het inmiddels, getuige de zwarte sluiers die over het land hangen. Op de Ooster schelde is het nog steeds droog. Tijdens Visserijfeesten Breskens BRESKENS - De Zeeuwse finale van het VARA Kin dersongfestival 1997 wordt op zaterdag 16 augustus in Breskens gehouden. Dat is tijdens de jaarlijkse Visserijfeesten. Vijftien Zeeuwse kinderen, geboren tussen 1984 en 1988, zijn doorgedrongen tot de provinciale finale. Een jury, onder leiding van Kinderen voor Kinderen-repetitor Ma- jel Lustenhouwer, beoor deelt de kinderen op zang prestatie, presentatie en tekstvastheid. De beste deelnemer gaat door naar de landelijke fina le die 26 oktober wordt ge houden in Deventer. Hiervan worden televisieopnamen gemaakt, die in november worden uitgezonden. De Zeeuwse finale wordt ge presenteerd door radiopre sentator, zanger en caféhou der Henk Westbroek. De deelnemers worden begeleid door een orkestband. Onder de vijftien finalisten zijn geen kinderen uit Schouwen- Duiveland. De competitie wordt gehou den op de Havenkadë en be gint om 15.00 uur. Zesde seizoen Het kindersongfestival wordt georganiseeerd door de VARA-vereniging en is in middels zijn zesde seizoen in gegaan. Hoewel er liedjes uit het bekende televisiepro gramma worden gezongen, staat het festival los van 'Kinderen voor Kinderen'. FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Het college van b en w van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft besloten als gemeente deel te nemen aan de bedrij venbeur zen in Goes en Roosendaal. B en w hebben ten behoeve van die deelname besloten een krediet van vijftienduizend gulden beschikbaar te stel len. AUTOKRAAK NIEUW-HAAMSTEDE - Aan de Strandweg in Nieuwe- Haamstede is gistermorgen de auto van een 48-jarige man uit het Duitse Liuden- scheid opengebroken. Uit de auto zijn waardepapieren ge stolen. AANRIJDING BURGH-HAAMSTEDE - Bij het achteruitrijden op de Weststraat in Burgh-Haam stede reed een 38-jarige auto mobilist uit Heiligerlee gis teren een 43-jarige brom fietser uit Serooskerke aan. De automobilist was de ver keerde weg ingeslagen em wilde zijn fout corrigeren. Hij zag hierbij de bromfiet ser echter over het hoofd. Het Zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag leverde slechts vijf inzendingen op. Zij herkenden alle vijf De Roos en een deel van de Meekrabstraat in Brouwershaven. Uit de 'stapel' goede inzendingen werd die van de familie H. Stoel, De Lelie 10, 4318 ET Brouwershaven getrokken. Zij krijgen de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje - een zomers plaatje - heeft geschoten kan zijn of haar oplos- sing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 6 augus tus 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. RENESSE - Twee man nen uit Gemonde zijn vannacht in Renesse door de politie aangehou den voor het vernielen van twee telefooncellen. Het tweetal, 29 en 32 jaar oud, namen omstreeks half vijf, twee telefoon cellen aan de Hogezoom onder handen. Zij bleven hierbij niet onopgemerkt en werden door de politie in de kraag gevat. Enige tijd later werden ze met een dagvaarding op zak heengezonden. Ook een twintigjarige man uit Schiedam kon gisteren zijn verniel zucht niet ongezien bot vieren, met een aanhou ding tot gevolg. Hij had het op een parkeerplaats bij Aquadelta in Bruinis se voorzien op drie ruiten en een slagboom, die hij dubbelvouwde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5