Arrestaties op Jordaanoever Nederlander in Frankrijk valt op door zuinigheid Geen fraude met de vrachtbrieven El Al Geen vervolging voor arrestanten Eurotop Sponsoring bij negen van tien ziekenhuizen Proef Amsterdam met goedkope huurhuizen Onderzoek Bijlmerramp 'Meer dan genoeg gestraft' Onderzoek 'derde'geldstroom WATER5TA' Na gruwelijke zelfmoordaanslag op markt in Jeruzalem Zwitser ge eft 25 keer zo veel uit Ook Amsterdam en Rotterdam Waarschuwing hondsdolle vleermuizen in Friesland Inzameling nu op 2,2 miljoen [KAMUGROAAAR!J Film over moordenaar van Versace ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM (ANP) - Er zijn geen aanwijzingen voor strafbare feiten met vrachtbrieven van de El Al Boeing die in 1992 neerstortte op de Bijlmer. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Haarlem donder dag bekendgemaakt. De Luchtvaartpolitie stelde vorig jaar een onderzoek in naar aanleiding van een aan gifte door een particulier, een voormalig medewerker van El Al, van valsheid in ge schrifte of verduistering met de vrachtbrieven. Er zijn analyses van vrachtbrieven gemaakt en het gewicht van de vracht is onderzocht. Vol gens het Openbaar Ministe rie is er niets gebleken van strafbare feiten en zijn er geen aanwijzingen dat die met een nader onderzoek als nog aan het licht zouden ko men. Persofficier C. Hemmes- Boender stelt dat het klopt dat er verschillende versies van vrachtbrieven in omloop zijn geweest. Daar ontstond vorig jaar commotie over. Oorzaak daarvan is dat er op de avond van de ramp veel papieren zijn gekopieerd. Vervolgens is bij de samen stelling van dossiers voor bij voorbeeld de Tweede Kamer een keus gemaakt voor de best leesbare papieren. „Daarom zijn er verschillen en zitten papieren ook dub bel in dossiers", aldus Hem mes-Boender. Raketten Het onderzoek heeft zich niet met name gericht op de la ding van de Boeing. Maar uit de vrachtbrieven blijkt vol gens de persofficier niets van een militaire uitrusting, zo als raketten of ander wapen tuig. Over de lading duiken al sinds de ramp nieuwe ge ruchten op. Er zouden bij voorbeeld Sidewinder raket ten aan boord zijn geweest. Volgens El Al ging het om re serveonderdelen voor straal jagers en andere militaire goederen. AMSTERDAM (ANP) - Justitie stelt geen vervol ging in tegen een groep van ongeveer 125 mensen die waren gearresteerd tijdens de Eurotop in juni. Deze mensen waren aange houden in de nacht van maandag op dinsdag tijdens een lawaaierige jubeldemon stratie langs de hotels waar de regeringsleiders verble ven. Arrestatie gebeurde op basis van de toen geldende nood verordening. Overtreding daarvan kost vijftig gulden. Volgens een justitiewoord- voerster in Amsterdam heb ben de arrestanten allemaal een nacht vastgezeten en zijn ze daarmee „meer dan ge noeg gestraft". Ze benadrukt dat nog niets duidelijk is over vervolging van de andere ruim vijfhon derd arrestanten. De mees ten van hen zijn aangehou den op basis van artikel 140, lidmaatschap van een crimi nele organisatie. 'Doofpot' Het Autonoom Centrum in de hoofdstad, dat zich inzet voor Eurotop-arrestanten, is er overigens niet blij mee dat justitie afziet van vervol ging. „In processen hadden we ons kunnen verdedigen en was de waarheid over het schandalige politie- en justi tieoptreden boven tafel ge komen. Nu dreigt die in de doofpot te verdwijnen." UTRECHT (ANP) - Van de 109 algemene ziekenhui zen in Nederland maakt bijna 90 procent gebruik van sponsoring. Maar slechts 22 procent daarvan heeft een officieel beleid op dit gebied. De inkom sten bedragen 20 miljoen, slechts een fractie van de totale budgetten. Dat blijkt uit het rapport Sponsoring in de algemene ziekenhuizen van NZI, on derzoek, informatie en oplei dingen in de zorg. Hoewel ziekenhuizen graag meer sponsors willen, stijgen de inkomsten uit de „derde geldstroom" nauwelijks. In 1992 ontving een ziekenhuis gemiddeld 175.000 gulden per jaar. Vier jaar later was dat, althans volgens hun ei gen opgaven, 182.000. In to taal is dat bijna 20 miljoen gulden, een heel laag bedrag gezien de hoge uitgaven van ziekenhuizen. Voorzitter Scheerder van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg schatte het totaal aan sponsorbijdragen eerder dit jaar op 100 miljoen gulden, vijf maal zoveel dus. NZi meldt dat veel zieken huizen geen goed zicht heb ben op hun inkomsten. Ove rigens zijn er enkele ziekenhuizen die externe bij dragen principieel weigeren. Van de ziekenhuizen ge bruikt 54 procent de steun voor recreatieve en andere voorzieningen voor pati enten. Daarnaast zijn jubi lea, symposia en festivitei ten het meest gesponsord. Sponsors vinden kinderen een goede doelgroep. Zij ge ven dan vooral speelgoed en bouwen voorzieningen voor de jeugdige patiënten. Industrie De medische en faramaceuti- sche industrie komt met geld over de brug voor medische hulpmiddelen en appara tuur. De meeste ziekenhui zen verbieden sponsoring van activiteiten die recht streeks te maken hebben met medische zorg. De tegenprestatie van het ziekenhuis bestaat vaak uit een beperkte vorm vam re clame, zoals naamsvermel ding op een plaquette of een reclamezuil. NUCIN Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater tijd stand Laagwafer tijd stand ZIERIKZEE l aug. 03.00 15.30 156 154 09.05 21.35 -132 -141 ROOMPOT BUITEN I aug. 01.25 14.00 153 153 07.45 20.10 -128 -139 BRUfNISSE I aug. 03.20 15.55 163 164 09.05 21.35 -140 -149 WEMELD1NGE I aug. 03.05 15.35 175 175 09.05 21.35 -146 -155 Springtij: 5 augustus Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 JERUZALEM (AFP) - Israëlische veiligheidsdien sten hebben in de nacht van woensdag op donderdag tientallen Palestijnen gearresteerd op de westelijke Jordaanoever. Het gaat om aanhangers van radica le Palestijnse bewegingen, verluidde uit legerbron- nen. De arrestaties volgen op de zelfmoordaanslagen woens dag in Jeruzalem waarbij vijftien doden en 157 gewon den vielen. De daders lieten op een drukbezochte markt elk een lading van tien kilo TNT afgaan, op dertig meter van elkaar. Israël heeft donderdag krachtige maatregelen geno men na de aanslag die is op geëist door Harnas. Het aan tal politie- en legertroepen in Jeruzalem is uitgebreid en de Palestijnse autonome gebie den en acht steden zijn afge grendeld. De Israëlische politie en het leger stationeerden donder dag extra troepen in Jeruza lem. De veiligheidsdiensten houden rekening met nieuwe Palestijnse zelfmoordaansla gen in de komende dagen, meldde de militaire radio. Israël eist tevens de arresta tie van de Palestijnse politie- cef Jabali. Hij wordt ervan, verdacht twee weken gele den aanvallen tegen joodse kolonisten te hebben aange moedigd. Harnas eist van Israël dat het alle Palestijnse gevangenen vrijlaat. Bronnen binnen de beweging zeiden dat de actie een vergelding was voor an ti-islamitische posters die een joodse vrouw vorige maand in Hebron had opge hangen. De Palestijnse politie begon direct na de aanslag met het arresteren van leden van mi litante moslimgroepen zoals Harnas en de Islamitische Ji had. De Palestijnse presi dent Arafat kondigde daar toe de noodtoestand af in de Palestijnse gebieden. Premier Netanyahu waar schuwde Arafat dat er geen besprekingen kunnen plaats vinden als de Palestijnen geen werk maken van de ter reurbestrijding. Ook de Amerikaanse presi dent Clinton riep de Palestij nen op concrete maatregelen te treffen om de veiligheid te verbeteren. Israël zal des noods de door de Palestijnen bestuurde gebieden weer binnenvallen om terroristen op te pakken, verklaarde Ne tanyahu's adviseur Bar-Il- lan. Israël sloot woensdag onmid dellijk de Gazastrook en de westelijke Jordaanoever af. Daardoor kunnen tiendui zenden Palestijnen niet naar hun werk in Israël. Beweging Net als bij voorgaande aan slagen deden de ontploffin gen zich voor op een moment dat er weer beweging zat in het vredesproces. Israël en de PLO hadden twee dagen tevoren afgesproken dat ze na vier maanden hun bespre kingen zouden hervatten. Het overleg was in maart af gebroken na het besluit van Israël om een joodse neder zetting in Har Horna bij Jeru zalem te bouwen. Een cola met vier rietjes alstublieft. De Nederlander is de zuinigste toerist in Frankrijk. (Archieffoto) PARIJS/RIJSWIJK (AFP/ANP) - En ons blijft zuunig... De gierige trek in de Hollandse volks aard wordt opnieuw pijnlijk duidelijk in een en quête onder hoteleigenaren en restauranthouders in Frankrijk, naar het uitgavenpatroon van bui tenlandse toeristen in hun land. meeste buitenlandse toeris ten in 1996 belangstelling voor Disneyland (11,7 mil joen bezoekers), le Centre Pompidou (5,9 miljoen) en de Eiffeltoren (5,3 miljoen), beide in Parijs. Woensdag publiceerde het dagblad le Figaro de uit komsten van het toeristen- onderzoek dat betrekking heeft op de bestedingen van buitenlandse vakantiegan gers in 1996. Met een gemiddeld bedrag van 762 franc per persoon is de Nederlander hekkeslui- ter in de rij van de 63,5 mil joen vakantiegangers die Frankrijk vorig jaar aan deed. De spreekwoordelijke Hollandse zuinigheid van onze 8,1 miljoen landgeno ten staat in schril contrast met de vakantiemoraal van de Zwitser. Met een gemid delde van 20.000 franc spen- ATrogant deerde die per persoon liefst 25 keer zoveel als de Neder lander. Daarmee staat de Zwitser als klant van de Franse horeca op eenzame hoogte. Japanners Als goede tweede komen de Japanners uit de bus, met een gemiddelde besteding van 10.000 franc per per soon, gevolgd door de Duit sers met 1776 franc en de En gelsen met 1356 franc. Volgens le Figaro hadden de Behalve het uitgavenpa troon van de buitenlandse toerist, brengt de enquête ook pijnlijk in beeld hoe de buitenlandse vakantiegan ger over zijn Franse gast heer denkt. De uitkomst be vestigt even genadeloos de bestaande vooroordelen over de Franse hotelier en rastauranthouder, als over hun Nederlandse klanten. „Verwaand, arrogant, niet klantvriendelijk en hun kennis van vreemde talen is twee keer niks", aldus Le Figaro. LEEUWARDEN (ANP) - De politie Friesland waarschuwt tegen hondsdolle vleermuizen. Mensen moeten oppassen dat zij geen beet van de nachtdieren krijgen. Momenteel vliegen er veel vleermuizen in de provin cie. Ze zijn lang niet alle maal hondsdol, maar met name als de beesten op de grond liggen, moeten men sen uit de buurt blijven en de politie waarschuwen. Dat heeft een woordvoer der van de politie in Fries land donderdag meege deeld. Bij de GG en GD in Amster dam hebben zich donder dagmorgen de twee mensen gemeld die op 15 juli een hondsdolle vleermuis inle verden bij een dierenarts op de Overtoom. De man en de vrouw waren zeer om zichtig met het dier omge gaan, waren er niet door ge krabd of gebeten en waren ook niet in contact geko men met zijn speeksel of uitwerpselen, zo vertelden ze de GG en GD. Ze hoefden dan ook niet te worden in geënt. Vorige week donderdag sloot de Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam de vleer- muizengrot omdat een deel van de vleermuizenpopula- tie besmet zou zijn met hondsdolheid. In de grot vliegen de diertjes vrij tus sen de bezoekers rond. Na een oproep meldden zich vier mensen bij de GGD Rotterdam die door een vleermuis waren gebeten. Twee van hen krijgen uit voorzorg injecties tegen de infectieziekte (hersenont steking) die dodelijk kan zijn als ze niet tijdig wordt ontdekt. Overigens staat nog steeds niet vast of de vleermuizen in Rotterdam aan de ziekte leden. Een eerste week van onderzoek doet vermoeden dat die kans niet zo groot is, aldus de Diergaarde. Marokko Hondsdolheid is een ziekte die kan voorkomen bij huisdieren als honden en katten en bij in hét wild le vende dieren als wolven, vossen en vleermuizen. Be smette dieren kunnen de ziekte overbrengen op men sen. Vorig jaar overleed in Nederland een persoon aan de ziekte na een beet van een hondsdolle hond in Ma rokko. AMSTERDAM (ANP) - Een goede laagbouwhuur- woning voor ongeveer 155.000 gulden is haalbaar, zonder in te leveren op oppervlakte, duurzaamheid en energiebesparing. Met deze conclusie in gedach ten worden in Amsterdam Osdorp als experiment hon derd goedkopere eengezins- huurwoningen gebouwd. De kosten per woning zijn 155.000 gulden en dat is onge veer 30.000 lager dan gebrui kelijk, aldus de Stedelijke Woningdienst Amsterdam. De huur komt neer op onge veer 675 gulden per maand voor een huis met een opper vlakte van 85 tot honderd vierkante meter. De proef komt voort uit een onderzoek van de dienst naar goedkoop gebouwde laag bouw. Daaruit blijkt dat be hoorlijk is te besparen op het bouwproces en de bouwtech niek, bijvoorbeeld door stan daardcasco's te gebruiken. Beheersing van de bouwkos ten is daarbij ook belangrijk. DEN HAAG (ANP) - De Sa menwerkende Hulporgani saties (SHO) hebben via het speciale gironummer 555 al ruim 2,2 miljoen gulden bin nen voor hulp aan de door overstromingen getroffen gebieden in Polen, Tsjechië en Duitsland. Dat heeft een woordvoerster van de SHO donderdag mee gedeeld. Het gironummer werd tien dagen geleden geo pend. Volgens de woordvoerster zal het geld vooral worden besteed aan voedsel, drink wateren onderdak in de door watersnood getroffen gebie den. De SHO, waarin Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen, Men sen in Nood, Memisa en Kerk in Actie samenwerken, roept lokale en regionale hulpco mités op om de hulpacties on derling en met de hulpverle ning ter plaatse goed af te stemmen. „Alleen dan kan er sprake zijn van een zorgvuldige dis tributie. waardoor de juiste spullen ook op de juiste plaats komen". Suske en Wiske 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 4 aug. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht newest 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht n.oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 aug. Zon op 06.02, onder 21.29 Maan op 04.19, onder 20.02 Nieuwe maan: 3 augustus (10.15) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Juli sluit fris en bewolkt, au gustus start bewolkt en regenachtig. Het wisselvallige zomerweer wordt mede veroorzaakt door een in kracht afnemende depressie boven het noorden van Europa. Ten zuiden van het lagedrukgebied staat eerst nog een stevige westelijke stroming. Morgen trekt daarmee een storing van west naar oost over het land. De bewolking blijft beeldbepalend en van tijd tot tijd regent of motregent het. Pluspunt is dat de lucht een fractie warmer is dan vandaag en 20 graden zit er ondanks de bewolking wel in. Bovendien boet de wind flink aan kracht in. Die tendens zet ko mende dagen door: minder wind en hogere maxima. Dat komt doordat een hogedrukgebied steeds meer invloed krijgt. In het weekeinde en de dagen daarna blijft het meest droog en de zon wordt steeds belangrijker. Begin volgende week komt het kwik dichtbij de 25 graden. RIJSWIJK (ANP) - De Ame rikaanse zender ABC is be gonnen met de productie van een film over het leven van Andrew Cunanan, de ver moedelijke moordenaar van de Italiaanse modeontwer per Gianni Versace. De New York Times schrijft dit donderdag. De makers zijn momenteel in onderhandeling met beken den van Cunanan en met mensen die betrokken zijn bij de vervolging van Cuna nan. De 27-jarige homoseksuele gigolo schoot zichzelf vorige week dood in een woonboot in Miami. Dat gebeurde toen de politie de boot had omsin geld, waar de verdachte van de moord op Versace zich schuildhield. Sensatiefilm Cunanan heeft vermoedelijk ook een aantal andere man nen in de VS om het leven ge bracht. ABC ontkent dat het om een sensatiefilm gaat. Het moet een drama worden dat de waarheid geen geweld aandoet, aldus de makers. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O.Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeid op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - DinBdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V}% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2