Nederlanders langste volk Europa Opgeslagen varkensvlees BKR-kunstwerken gaan terug naar kunstenaars Elly en Rikkert naar Ouddorp Vakantiegids voor alleenstaanden h Make-up die blijft zitten Nieuwe zevenzitter met een intelligent interieur WOENSDAG 30 JULI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Industrie komt met steeds meer aanpassingen ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Met zijn 2.21 me ter is Rob Bruintjes extreem lang. Lange tijd was hij zelfs de langste man van ons land. Zijn partner Eve lien is met haar lengte van 1.72 nieter niet echt klein, maar valt in het niet bij haar man. In huis le vert dat lengteverschil praktische problemen op. En zij zijn daarin niet alleen. Nederland telt momenteel 700.000 mannen die langer zijn dan 1.90 meter en 300.000 vrouwen die meer dan 1.80 meter meten. En we groeien als natie nog steeds in de hoogte; we zijn het 'langste' volk van Europa. Een keuken met verschillende werkbladhoogten, waar part- ners met een heel verschillende lengte comfortabel kunnen werken. IvflDDELHARNIS - De politie ontdekte bij een onderneming aan de Langeweg in Middelharnis de opslag van een grote hoeveelheid varkens vlees. De Blaricummer Bruintjes is reeds veertien jaar voorzit ter van de Klub Lange Men sen. Een belangenvereniging voor lange en extreem lange mensen, die aandacht vraagt voor de problemen die deze groep ondervindt in het da gelijks leven. Door hun ex treme lengte stuiten lange mensen letterlijk op zaken die anderen vaak niet eens opvallen. Te lage deurope ningen en plafonds en uit hangborden en luifels in win kelstraten kunnen voor hen ernstige belemmeringen vor men. Bruintjes: „En probeer maar eens een passende fiets te vinden of een auto waarin je niet knel zit. Dan praat ik nog niet over kleding en schoeisel." De overheid denkt volgens hem nog niet erg mee. „In openbare gebou wen en bij het openbaar ver voer ondervinden lange men sen veel hinder: te lage deuren, te kleine stoelen, te weinig beenruimte, diep bukken om de lift te bedie nen, dubbeldektreinen waar in wij niet passen." Het nieuwe bouwbesluit van de overheid gaat uit van een minimale etageplafondhoog- te van 2.20 meter. „Dat wordt wel heel krap bouwen voor onze jeugd die steeds langer wordt. Als belangen vereniging voor lange men sen proberen wij in dit alles VUURPIJL STELLENDAM - De red dingsboot Zeemanspot voer uit vanwege een rode vuur pijl die werd gesignaleerd nabij de kust van Rockanje. De pijl bleek afkomstig te zijn van de visboot Delta 79, dat te kampen had met mo torstoring. De tweekoppige bemanning probeerde op die manier hulp te krijgen. Dat had het gewenste resultaat, maar toen de reddingsboot ter plaatse kwam bleek de bemanning de motor van de visboot weer aan de praat te hebben gekregen. De Zee manspot keerde weer terug naar Stellendam. Enkele dagen later kwam de reddingsboot opnieuw in ac tie om een Duits jacht 'Firie Fanz', dat van Scheveningen naar Stellendam voer, de ha ven van bestemming in te lei den. Vanwege slecht zicht en onbekendheid met de vaar geul durfde de schipper dat niet alleen. COLLECTERENDE IRAN IERS MIDDELHARNIS - Via mei- dingen die op het bureau bin nen kwamen ontdekte de po litie dat twee Iraanse mannen in Middelharnis handtekeningen verzamel den tegen gewelddadigheden die de Iraanse regering haar onderdanen aandoet. Op zich is daar niets mis mee. Maar mensen die hun hand tekening zetten tekenden daarbij tevens voor betaling van een geldbedrag. De Ira- niërs bleken echter niet in het bezit van de vergunning die nodig is om te collecteren of geld in te zamelen. Uit on derzoek bij het Centraal Bu reau Fondswerving, dat deze vergunningen uitgeeft, bleek dat zo'n verklaring wel was aangevraagd. De vergunning werd niet verstrekt omdat de stichting 'Solidariteit met Iraanse Mensen' (SIM), namens wie de handtekeningen werden verzameld, niet kon aanto nen dat het geld inderdaad goed wordt besteed. DIEVEN IN ACTIE NIEUWE-TONGE - In Nieu- we-Tonge werden twee in braken gepleegd. Het dievengilde drong bin nen in het kerkgebouw van de Gereformeerde gemeente en brak in in het verenigings gebouw Elim. De hele kerk werd doorzocht en een onbe-' kend geldbedrag werd gesto len. Ook werd een aantal slo ten vernield. In Elim maakten de inbrekers een klein geldbedrag buit. ft I verandering te brengen. Dat is een tijdrovend proces, maar gelukkig heeft met na me het bedrijfsleven steeds meer oog voor ons. Woekeren Er is een duidelijke tendens dat bij nieuwbouw steeds meer met ruimte gewoekerd wordt. De plafonds worden lager en de kamers krapper. Dat probleem speelt niet bij de familie Bruintjes in huis. „In de jaren zeventig koch ten wij een ruime nieuw bouwwoning. De plafonds waren toen hoger dan in de tegenwoordige nieuwe hui zen. In ons geval 2.60 meter op de begane grond en 2.40 meter op de bovenetage. We hebben in de loop der jaren in het huis heel wat ver bouwd en aangepast vanwe ge Rob's lengte." Zo werden alle deuropenin gen verhoogd, verlaagde pla fonds verwijderd en de toi letten en de badkamer aangepast. Meubilair be doeld voor beider gebruik, zoals een tafel en de kasten, geven nu de meeste proble men. Na jaren aanmodderen in een nauwelijks aangepas te keuken, werden de zinnen gezet op een keuken waarin ze allebei uit de voeten zou den kunnen. Rdb Bruintjes: „We koken Het betreft schilderijen, sculpturen, werken op pa pier en textilia die voor 1 juli 1995 deel uitmaakten van de rijkscollectie, waarvoor tot die datum geen museale of andere bestemmingen waren gevonden en die zich reeds ja renlang in depot bevonden. De teruggave-regeling is met een jaar verlengd en daar door ook iA 1997 nog van toe passing. De BKR was van kracht van vlak na de oorlog tot midden jaren tachtig. Het rijk kocht in die veertig jaar 220.000 kunstwerken aan van zo'n 7.000 kunstenaars. Meer dan de helft van die werken kreeg in de loop der tijd een museale of andere bestem ming. Verder zijn door de RBK een aantal schenkings acties opgezet, met name voor non-profit instellingen zonder eigen kunstbudget. De kunstenaarsorganisaties maakten hier bezwaar tegen: het via wegschenking weer in roulatie brengen van kunstwerken, aangekocht in het kader van de BKR, zou marktbedervend werken. Omdat voor opslag en be- allebei regelmatig en dan er vaar je hoe belangrijk een keuken op maat is. Onze ou de keuken was een compro mis in alles: de werkblad hoogte, de kasten en de plaatsing van de apparaten. Het werkblad was hoger ge plaatst voor mij. Voor Eve lien was het eigenlijk te hoorlijk beheer van d kunst werken geen middelen meer waren, werd besloten ze te rug te geven aan de makers of hun erfgenamen. Of, wan neer dezen daarvoor toe stemming zouden geven, te selecteren op hun geschikt heid voor inbreng in de non profit kunstuitleen. Kunstwegen De uitvoering van deze selec tie en teruggave werd toever trouwd aan de Stichting Kunstwegen, die speciaal hiervoor werd opgericht. Met de selectie werd in sep tember 1994 begonnen. De te ruggave ging in mei 1995 van start met een oproep aan alle beeldende kunstenaars die hadden deelgenomen aan de BKR. In oktober 1995 werd de oproep herhaald en werd een aantal oproepen toege stuurd aan de kunstenaars verenigingen voor versprei ding onder leden die nog geen kennis hadden genomen van het project. Ruim 2.000 kunstenaars re ageerden op deze beide op- hoog, maar voor mij nog al tijd te laag. Mijn vrouw kop tijdens het koken geen hoge pannen gebruiken omdat ze er niet in kon kijken. Ik kon nooit de achterste branders gebruiken omdat dan de af zuigkap mijn zicht versper de. Gezamenlijk de afwas doen, was een crime; mijn roepen uit 1995. Van hen maakten ongeveer 1.235 kun stenaars bezwaar tegen op name van hun werk in de nonprofit kunstuitleen, 745 kunstenaars hadden hierte gen geen bezwaar. Twintig kunstenaars wilden dat hun werk vernietigd werd. Daar na werd gekeken of de wer ken van de kunstenaars die hadden gereageerd inder daad aan de stichting waren overgedragen. De selectie van kunstwerken van kunstenaars die geen be-'/ zwaar maakten tegen opna me van hun werk in de non profit kunstuitleen is inmiddels afgerond. Deze se lectie, die uitsluitend de ge schiktheid voor opname in de non-profit kunstuitleen betrof werd uitgevoerd door twee kunsthistorici en twee beeldend kunstenaars. Uit een totaal 82.500 werken op papier maakten zij een keuze van bijna 3.500 werken. De overdracht aan de 52 kunst uitleen-instellingen aange sloten bij de Federatie Kunstuitleen vond eind de cember 1996 plaats. De teruggave van werken aan kunstenaars ging medio september 1995 van start. Be gonnen werd met de terugga ve aan kunstenaars die be zwaar hadden tegen opname van hun werk in de non-pro- fit kunstuitleen. De terugga ve aan de kunstenaars van beide eerste oproepen is be gin februari 1997 afgerond. Bijna 17150 kunstenaars kwamen hun werk ophalen in Rijswijk. Van de totale collectie van bijna 93.000 werken zijn ruim 25.000 wer ken aan deze kunstenaars of hun erfgenamen overgedra-, gen. Aanmelding Werken die niet in de kunst uitleen zijn opgenomen en ook niet worden terugge vraagd door de maker of diens erfgenamen, zullen uit eindelijk worden vernietigd. Omdat het aantal niet terug gevraagde kunstwerken gro ter is dan bij aanvang van het project werd verwacht en vernietiging van kunstwer ken niet de weg is waarlangs de Stichting Kunstwegen haar doel van 'BKR-depot leeg' wenst te bereiken, heeft het Ministerie van ÓC&W eind 1996 besloten dat de stichting nog een jaar kan doorgaan met de teruggave van kunstwerken. Kunstenaars die gebruik maakten van de BKR, of hun nabestaanden, kunnen daar voor een aanmeldingsformu lier aanvragen via telefoon nummer 070-3368516. vrouw kon niet in de spoel bak kijken, terwijl ik krom moest staan." Evelien Bruintjes: „Het was altijd zoeken omdat ik niets kon zien in de hoge keuken kasten, terwijl Rob nauwe lijks gebruik van de onder kasten kon maken. Voor gemiddeld lange mensen is veel onnodig bukken of kr om staan al slecht. Voor ex treem lange mensen zijn die bewegingen zelfs funest voor de rug. Daarom wilden we een keuken die beter afge stemd was op onze specifieke lengtes. Bovendien wilden we pok wel eens zo'n mooie, moderne keuken die je over al in de showrooms ziet en geen onesthetisch aangepast compromis." Het echtpaar slaagde bij Al- mat keukens, een merk met een standaard programma met vier verschillende on derkasthoogten. Met deze verschillende hoogten kan de werkbladhoogte probleem loos variëren van 66 cm tot 120 cm. Door verschillende kasthoogten in de keuken te integreren, werd het ont werp afgestemd op de wen sen vah Evelien en Rob Bruintjes. De basis is een U-keuken waarin de twee lange zijden elk werden ingericht voor één van beide partners. Veel ladenkasten verhogen het ge bruikersgemak. De korte, liggende zijde werd de kook- zone. Evelien Bruintjes: „We hebben nu ieder een werkge- deelte op hoogte. De linker zijde van de keuken is op Rob afgestemd met extra ho ge hangkasten en kastenele- menten en een werkblad op een hoogte van 120 cm. De rechterzijde werd op mij af gestemd." Extra hoog De apparatuur is verdeeld In de gids staan zeer avon tuurlijke en sportieve va kanties, mogelijkheden voor mensen die tijdens de vakan ties hun creativiteit willen ontwikkelen, cultuurrond- reizen, maar ook de meer rus tige hotel-of appartementva kanties aan zonnige kusten. Alle organisaties hebben van de Vereniging Vakantie Partners het predikaat 'Al- leengaande vriendelijke or ganisatie' gekregen. Dat wil bijvoorbeeld "Zeggen dat zij geen of weinig toeslag rekenen voor alleengaande vakantiegangers, dat de kwaliteit van de eenper soonskamers dezelfde is als de meerpersoonskamers en dat van de deelnemers, aan de in de gids vermelde rei zen, tenminste veertig pro cent alleenstaand is. De Solovakantiegids'97 wordt uitgegeven door de Vereniging Vakantie Part ners. De vereniging is inmid dels de grootste organisatie voor alleengaande vakantie- over beide zijden van de keu ken en is zodanig geplaatst dat beiden er goed bij kun nen. Zo werden de koelkast en de vaatwasser extra om hoog gebracht. Evelien Bruintjes: „Voor mij perfect omdat ik zonder bukken bij de vaat kan. Voor Rob ook een hele verbetering omdat hij veel minder hoeft te buk ken." •Rob Bruintjes benadrukt het belang van een ergonomische keuken. „Een werkblad op de juiste hoogte is belangrijk voor je gezondheid. Bij een te laag blad wordt de rug teveel belast. Üit wetenschappelijk onderzoek, dat werd verricht in opdracht van de Klub Lan ge Mensen, blijkt dat bijna negentig procent van de lan ge mensen rug-, nek en schou derklachten heeft. Bukken om iets te pakken uit diepe, lage onderkasten kan wor den voorkomen door ze uit te voeren met laden." Een verhaal apart vormt de oplossing die werd bedacht voor het kookgedeelte met de afzuigkap: Dit kooksta- tion kan compleet met onder kasten en afzuigkap, elek trisch, traploos versteld worden. Rob Bruintjes: „We kunnen het koken nu afstem men op onze lengte. Doordat een recirculatie-afzuigkap geplaatst werd, is ook deze in hoogte verstelbaar." Uit recent onderzoek blijkt dat de Nederlander gemid deld 14.500 gulden uitgeeft voor een keuken. Uiteraard wordt de keuken duurder naarmate de koper meer luxe wil-. Rob Bruintjes: „We heb ben niet meer betaald. Welis waar hebben de extra hoge kasten een meerprijs ten op zichte van de standaard- maat, maar dat komt door het extra materiaalgebruik. Je creëert meer kastruimte, meer nuttige ruimte en de keuken wordt dus groter. gangers in ons land. De Ver eniging bemiddelt tussen haar leden om samen als va kantiepartners of als groepje met vakantie te gaan. De Vereniging heeft ook in heel Nederland kringen waar haar leden elkaar, tussen de vakanties door, kunnen ont moeten. Nadere informatie over de gids via 0183-443354. DOOR RUIT MELISSANT - In de nacht van zaterdag op zondag kreeg een aantal jongeren ru zie n een horecagelegenheid in Melissant. Eén van de betrokkenen, een 24-jarige man uit Melissant werd daarbij door de ruit van een deur geduwd. Het glas veroorzaakte zoveel let sel dat de man werd overge bracht naar Rotterdam om tc worden behandeld in het Zuiderziekenhuis. In samenwerking met de gemeente Middelharnis en de ISGO werd een uitge breid onderzoek ingesteld. Daarbij bleek dat het ging om vlees van varkens die uit voorzorg werden ge slacht op niet met varkens pest besmette bedrijven. Deze bedrijven werdén uit voorzorg 'geruimd' omdat ze in de omgeving van pest haarden liggen. Het niet besmette vlees wordt diepgevroren opge slagen om later te worden vernietigd. Alle destructie bedrijven in het land heb ben het zo druk door het Elly Nieman en Rikkert Zui- derveld zijn oorspronkelijk los van elkaar begonnen met het schrijven en zingen van Nederlandse liedjes. Sinds hun huwelijk in 1968 vormen ze een duo en trekken met hun liedjesprogramma door Nederland en België. Bekende platen uit hun be gintijd zijn 'De draad van Ariadne''Parsifal' en de veelgevraagde 'Kauwgum- ballenboom'. Breed publiek Sinds ze in 1975 christen wer den, klinkt hun overtuiging in de teksten door en zijn ze betrokken bij maatschappe lijke ontwikkelingen en vraagstukken, zoals is te ho ren op latere CD's als 'Mas kers af' en 'Koorddanser'. Door hun ongedwongen ma nier van optreden spreken De slim ingedeelde Zafira verandert in seconden, zon der de stoelen te verwijde ren, van 'people mover' tot tweepersoons vrachtwagen met een ruime bagageruim te. De laadvloer is dan volko men vlak en heeft - met neer geklapte stoel van de voor passagier - een maximale lengte van maar liefst 2,8 me ter. Compact De Opel ingenieurs hebben dit alles compact verpakt in een auto met een lengte van slechts 4,32 meter en een breedte van 1,71 meter. Dit is ongeveer vergelijkbaar met de buitenmaten van de huidi ge Opel Astra Stationwagon. Dankzij de hoge zitpositie bij een totale hoogte van 1,65 grote aanbod van besmet varkensvlees dat ze voorlo pig niet toekomen aan de vernietiging van het vlees van varkens die uit voor zorg werden geruimd. Geur Omdat het enkele dagen duurt om een zo grote hoe veelheid vlees als aan de Langeweg op een tempera tuur van min 20 graden Cel- cius te brengen, is het vol gens de politie mogelijk dat in de omgeving een aantal dagen een wat minder pret tige geur hangt. Elly Rikkert een breed pu bliek aan. Naast de gewone program ma's presenteren ze ook spe ciale kindervoorstellingen (vanaf 4 jaar). Ze begeleiden zichzelf op gitaar, bouzouki, mandoline en andere instru menten. Vaste begeleiders zijn Jan Borger op accordeon en synthesizer, en Dick Le Mair op percussie-instru menten. In de loop der jaren bracht het duo meer dan 25 geluids dragers uit. Daarnaast schrijven en vertalen Elly en Rikkert veel liedjes voor an dere artiesten. De meest recente CD's zijn 'Koorddanser', het kinder liedje 'Witte zwanen zwarte zwanen' en de in 1995 uitge komen CD's 'De tranen van de kleine mensen' en 'Be waar het in je hart' meter, beschikken de inzit tenden over een uitstekend zicht rondom. Net zoals bij de Signum Con cept Car, is de styling van de Zafira een voorbode van de komende Astra. Ultra-efficiënt De Zafira heeft voorwielaan drijving, waarbij de aan- drijfkracht wordt verzorgd door ultra-efficiënte ecotec motoren met vier kleppen per cilinder. Het gamma begint bij de 1.6- 16V benzinekrachtbron met 74 kW (100 pk) en de 2.0 Dl-1 6V turbodiesel met directe brandstofinspuiting en 60 kW (82 pk). De verkoopstart van de Zafi ra staat gepland voor eind 1998. Werken die niet in de Kunstuitleen zijn opgenomen en ook niet worden teruggevraagd door de maker of diens erfgena men worden uiteindelijk vernietigd. r, De styling van de Opel Zafira is een voorbode van de nieuwe Astra. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Kunstwerken die door het rijk zijn aangekocht in het kader van de Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR) worden ge selecteerd op geschiktheid voor de non-profit kunst uitleen. Wanneer de eigenaar daarvoor toestem ming geeft worden ze hierin opgenomen. Anders worden de kunstwerken teruggegeven aan de kun stenaar of diens nabestaanden. De nieuwe make-up. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het laatste nieuw tje op het gebied van lifestyle is permanente make up die door de gebruikster makkelijk zelf met een pen wordt aangebracht. Echte permanente make-up wordt in de schoonheidssa lon aangebracht als een soort mini-tatoeage, vlak onder de huid. Magic Styl'o is make up waarmee men zelf aan de slag kan. De kleuren blijven 24 uur zitten, of men nu zwemt, huilt, eet of de sauna bezoekt. Magic Styl'o is ont wikkeld door het Franse schoonheidshuis Alexandre Fabelle. De producten zijn hypoallergeen, op plantaar dige basis en dierproefvrij. Ze worden gebruikt als eye liner, eyebrow-liner en lip-li ner en zijn verkrijgbaar in 24 kleuren, bij drogisterij en parfumeriespeciaalzaak. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Er is een vakan tiegids voor alleenstaanden op de markt gebracht. De solovakantiegids'97 geeft een vrijwel volledig overzicht van alle reisorganisaties met hun vakan tie-mogelijkheden. Verkoopstart voor eind volgend jaar ZIERIKZEE - Onder de naam Zafira presenteert Op el een geheel nieuwe compacte ruimtewagen, met zitruimte voor zeven personen en een ongekende hoeveelheid variatiemogelijkheden in het interieur. Vrijdag29 augustus in Gereformeerde Kerk OUDDORP - Het duo Elly en Rikkert komt vrijdag 29 augustus naar Ouddorp voor een concert in de Ge reformeerde Kerk. Het optreden begint om 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 4